Belangrijke beslissingen van de Londense Conferentie Mohamed Hatta over de positie van de Nederlanders Baldadige jeugd temt „Jongensland' zichzelf DAHPO De nood onder gerepatriëerden WEK DE GAL IN UW LEVER OP Zeeliedenstaking in Argentinië ZATERDAG 20 MEI 1950. 6e Jaargang No. 1428. Met is bekend, dat velen in de tweede wereldoorlog reeds zagen, dat de wereld en dus ook de wereldvraag stukken in het tijdperk, dat zou volgen na de val van Hitler-Duitsland beheerst zouden worden door de twee overblijvende grootmachten: Amerika en Rusland. Het Koninklijk Paar naar Parijs Indonesië kan experts gebruiken De correspondent te Djakarta van de Katholieke Gewestelijke Pers, Henk va n Maurik, die jarenlang voor zijn bladen in Indonesië vertoefde, had voor zijn vertrek naar Nederland een onderhoud met de Minis ter-President van de R.I.S., Drs. Moh. Hatta. I9V Merkwaardige proef met uitstekend resultaat Verzet tegan politick van loonbe vriezing KONINGIN DE OVERSTROMINGEN IN CANADA Loonbelasting over vacantiebonnen WEERSVERWACHTING. Frankering bij Abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. ran de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Terneuzen Telefoon 2510 Na 5 uur 2073 Gironummer 38150 abonnementsprijs: 3,00 per kwartaal P«r week 30 cent. Losse nummers 8 een» Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande. Terneuzen. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 60 iedere regel meer 12 cent. Advertentieprijs: per mm 10 ct.; TninlmniB advertentie 1,50 Vermelding Brieven onder nummer Bv van dit blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags I Vóór 1940 speelden nog ver schillende staten een belangrijke roL Zo bijvoorbeeld Duitsland, Frankrijk, Italië, Japan en het Britse Rijk. De rol van Rusland was er toen meer een van achter de schermen. Het verloop van de oorlog heeft deze situatie geheel gewijzigd. Duitsland schakelde eerst Frankrijk uit, verzwakte Engeland in ernstige mate, ver loor vervolgens het stukgeslagen Italië als bondgenoot en stortte tenslotte zelve ineen, even later gevolgd door Japan. Er bleven slechts twee machtigen over: Amerika, dat zelve betrekkelijk weinig had geleden en het on metelijke Rusland, de grote over winnaar van het vasteland, dat zelve zwaar geleden had, doch dank zij zijn geweldige uitge strektheid en zijn mensenmas sa's, plotseling in de wereldpoli tiek zwaarder mee gingen tellen dan ooit tevoren. Begrijpelijk is het, dat er, toen de zaken zich aldus ontwikkel den, aanhangers waren van de theorie om de wereld te verdelen in twee belangensferen, een Amerikaanse of Westerse zo men wil, en een Russische oi Oostelijke. Het leek .logisch en het leek ook de manier om een duurzame vrede te bewaren in een geteisterde wereld, die vrede meer dan iets anders van node had. Het verdelen van de wereld in twee gebieden is echter in de geschiedenis meer geprobeerd, doch veelal verkeerd gelopen. Napoleon en Tsaar Alexan der I kwamen in het jaar lot" bit elkander op de rivier de Nje- me» en kwamen daar plechtig overeen Europa in tweeën te de len. Een deel onder de heer schappij van de Tsaar, het ande re onder de Franse veroveraar. Slechts enige jaren later vlogen beiden elkander in de haren. Ook Hitier en Molotov hebben in 1940 een verdeling van het vasteland van Europa besproken en afgesproken. Reeds een jaar later ontbrandde de oorlog tus sen beide Rijken. Het heeft er alle schijn van, dat ook na de tweede wereldoor log de Europese volkeren door de <n^te machten zijn verdeeld in een groep staten, die onder de macht van Moskou zouden ko men en een groep, waar de Ame rikaanse invloed zich toe zou uit strekken. De Balkanstaten plus Tsjecho-Slowakije, Griekenland, Polen en Oost-Duitsland liggen in de Russische sfeer. Het is al leen Maarschalk Tito die hier 'n spaak in het wiel heeft gestoken. De Amerikaanse politiek was voorts gebaseerd op samenwer king met de grote bondgenoot uit de oorlog in het internationa le lichaam: de Verenigde Naties. Alle kwesties en moeilijkheden, die konden rijzen, zouden hier besproken kunnen worden en billijke beslissingen genomen kunnen worden. De praktijk heeft uitgewezen len, beiden met hun aanhang van satellieten, gaat In een koorts achtig tempo voort en het ziel togende West-Europa, dat zich juist begint op te richten, ziet met angst en beven uit naar de nieuwe slag, die het naar het zich laat aanzien, opnieuw over zich zal moeten laten komen. Het nog slechts enkele jaren geleden zo hoog geprezen lichaam, „de Verenigde Naties", met de alle conflicten oplossende Veiligheidsraad, functioneert nauwelijks meer. De Russen hebben practisch alle commissies verlaten onder het motto, dat de nationalistische Chinezen in de verschillende commissies vervangen dienen te worden door communistische. De secretaris-generaal van de U.N. O., de heer Trygve Lie, reist thans stad en land af om te trachten de zaak nieuw leven in te blazen. Een reis overigens, die weinig zin heeft, zolang de Rus- sisch-Amerikaanse tegenstellin gen blijven bestaan. De Verenigde Staten van Ame rika hebben zelf wel ingezien, dat hun politiek gefaald heeft en zij hebben het roer dan ook reeds volledig omgegooid. Niet door praten trachten zij de Rus sen van hun standpunt te over tuigen, doch door het ballen van de vuist. Sedert enige tijd klinkt er krachtige taal uit Washington en komen er daden. De Ameri kanen willen, naast het opvoeren van eigen kracht, thans ook die staten, die zij aan hun zijde heb ben tot nauwere samenwerking brengen. Op het economisch ter rein dient hiertoe Marshall-hulp en de te Parijs zetelende O.E.E. C. Te Londen kwamen de Minis ters van de landen bijeen, die het Atlantisch Pact hebben onderte kend, onder vooriztterschap van Minister Acheson. Tevoren had den Acheson, Bevin en Schuman vergaderd. Een van de belang rijkste vraagstukken, dat bespro ken werd, was het militaire. Se dert Rusland zijn ogen verleden jaar voorlopig van het Westen heeft afgeslagen en naar 't Oos ten heeft gewend, zijn in Azië voor de Westelijke mogendheden grote verliezen geleden. Het is dus zaak in de eerste plaats de toestand in Azië te trachten te consolideren en daarnaast te zorgen, dat een overrompeling van West-Europa onmogelijk wordt. Te Londen werd thans ingesteld een Atlan tisch opperbevel, dat straks de beschikking moet krijgen over één strijdmacht, samengesteld uit de strijdkrachten van alle 12 deelnemende landen. Dit opperbevel, dat te Londen gevestigd wordt, zal bestaan uit vertegenwoordigers der landen, die deelnemen aan het Atlantisch Pact en onder leiding staan van één man, die dus een zeer mach tige positie krijgt. Reeds wordt bij geruchte de naam van gene raal Eisenhower genoemd. Naast deze ingrijpende mili taire afspraken, die dus in feite inhouden, dat er één grote mili taire strijdmacht zal ontstaan, werden ook afspraken inzake de scheepvaart gemaakt. Verschillende der aanwezige Ministers spraken van een histo risch ogenblik. Het is te hopen, dat thans ook werkelijk spoedig na de woorden de daden zullen volgen. Want alleen hierdoor zal West-Europa weer wat geruster kunnen gaan ademen en kan de onbeschermdheid, waaraan dit gebied thans bloot staat, verdwij- i nen. Twee Franse bladen, ,,1'Auro- rt" en „ie Figaro" wijden een pagina aan de komst van het koninklijk Paar in Parijs. „LA ui ore" geeft onder de kop Juliana zal bloemen leggen bij het standbeeld van haar voor vader Admiraal De Coligny" 'n serie illustraties uit de geschie denis van Nederland en bijzon derheden over de kenmerkende eigenschappen vian de mannen, die in deze gescnieaenis toon aangevend warejs. „Ie Figaro reproduceert foto's van Konin gin Juliana bij haar inhuldiging tot Koningin, het Koninklijk Paar'omringd door de kinderen en de Prinsessen Beatrix en Irene bij haar lievedngssport, het paardirij den. Drs. Moh. Hatta gaf zijn oor deel over de huidige positie van de Nederlanders in de Archipel. Daarbij was het uitgangspunt de snelle vermindering van het aan- Op uitnodiging van de Stichting „Nederland helpt Indië" hebben verschillende journalisten dezer dagen in het Westen van het land een aantal gezinnen van gerepatrieerden be zocht. De moeilijkheden waarin deze mensen verkeerden, bleken groot te zijn. Allereerst is er een groot tekort aan woonruimte. Een gezin van 8 personen, dat in de hoge huizenzee van Amsterdam werd aangetroffen op een kamer tje van 3 bij 4 meter zij hadden ook nog een keukentje en een tot bedsteden omgebouwde diepe gangkast vormt geen uitzondering. Er zijn echter nog tal van an dere noden. Gewoon aan licht en ruimte zijn vele gerepatri eerden ziek geworden in toch tige, bedompte kamertjes, waar voor zij vaak een veel te hoge nuur moeten betalen. Anderen kunnen niet meer aan de slag komen. Slechts een enkeling heeft geld of goederen uit In donesië kunnen meenemen, want ook daar waren zij reeus berooid, doordat hun bezittingen tijdens de Japanse bezetting en de woelingen, die daarop volg den, werden gestolen of ver nield. Zij die tot voor kort geld uit Indonesië gestuurd kregen, heb ben onlangs door de monetaire In Amsterdam-Oost heeft de baldadige jeugd een eigen speelterrein. Een stuk grond aan de oever van het Nieuwe Diep dat vroeger gebruikt werd als stortplaats van puin, maar in de loop der jaren volgroeide met riet en wilgenstruiken. Dat is 't domein geworden van jongens tussen 13 en 16 jaar, vim naar 't oordeel van de Kinderpolitie liever niet op straat moeten rondscharrelen. Want i ad ere knaap, die het recht krijgt hier te spelen, moest al een keer of wat „op het matje komen". Ba:J-engheid. straatschenderij, gaj pen, dat alles komt van lieverlee op het program van een straatjongen, die in een stad aan zichzelf wordt overgelaten. Nu is het wonderlijke van dit speelterrein, dat de jongens zo- De praktijk heeft uitgewezen, vee] mogelijk aan zichzelf wor- dat deze gehele Amerikaanse po- overgelaten. Het is hun terrein: „Jongensland' en ze kunnen er geen mens overlast aandoen. Het Ned. Jeugd Rode litiek gefaald heeft. In plaats van over een duurzame vrede, spreekt de mensheid, hiertoe ge bracht door de zich toespitsende politieke verhoudingen en tegen stellingen, meer en meer over een dreigende oorlog. De bewa pening van de beide grote riva- lieer dan een kwart mülioen leden van Engelse vakverenigin gen hebben verzet aangetekend tegen de politiek van loonbevrie- zing der Britse regering. Afgevaardigden van het 180 duizend leden tellende Verbond van Electriciëns stemden te Ramsgate tegen het beginsel van oe loonstop, vóór controle op winsten en vóór een verhoging der basisionen met zes pence. Er waren slechts 16 tegenstem mers. Dp een vergadering van de Bond van Spoorwegbeambten te Scarborough besloot men, dat ctè loonstop niet van toepassing was op het Verbond De leiders van het machtige Verbond van Gemeentelijke Werklieden hebben besloten, de leden te laten stemmen over de vraag, of 'n loonsverhoging van 1 pond voor de arbeiders in de technische bedrijven en de scheepsbouw door een stakings actie of door arbitrage moet worden verkregen. Een bekend geneesheer uit de hoofdstad vroeg verlof aan de „edelachtbare heer Burgemees ter" om eens op bezoek te ko men. Hij kreeg een hoffelijk antwoord en kwam. „Graag", zei de Burge meester. Kruis, dat op verzots, van ~e Kinderpolitie het initiatief nam om ue straatjongens op dit stuk rimboe los te laten, wist mate rtaal los te krijgen om hut ter, te bouwen. Balken, planken, dakbedekking', en zelfs ramen met ruiten er in. Benevens bij len, hamers, zagen en spijkers. ,,Ga je gang maar!" „Ga je gang maar", was het consigne, toen de eerste knapen Kwamen. Ze vormden groepjes en bouw den. Hutten verrezen tussen de struiken en in het riet. Hut ten met vloeren en vliering en behoorlijke rookafvoer voor de noodkacheltjes, die ergens op 'n stadszolder lagen te roes.cn, doch hier oienst konden doen. ars er thee moest worden gezet of pannekoeken op het menu stonden. Geen ruzie, geen ongelukken, geen onderlinge dieverijen. De ouderen, die met een bezorgd hart dit experiment volgden, stonden verbaasd. „Zouden jelui niet eens een Burgemeester kiezen, die de lei ding op zich neemt van „Jon gensland?" vroeg toen het Jeugd Rode Kruis. Er werden verkiezingen georganiseerd en Hans, leerling Ulo, werd Bur gemeester. En hij werd een goed Burgemeester, trouw op z'n post in eigen „gemeente huis" met een schrijfbureautje en een bank en stoelen om be zoek te ontvangen. Zijn onder zaten erkenden zijn gezag en luisterden naar zijn raad. Plannen ontstonden. We moe ten boten hebben voor een over zet-veer en kano's en een bo tenhuis, zeiden de bewoners van „Jongensland". Ze kregen een paar vletten, en bouwden zeif het botenhuis. Maar iemand zonder zwemdiploma komt niet in een boot. De KL.M. bood 'n oude barak van Schiphol aan. Die te verbouwen tot clublokaal was een te zware taak voor on geschoolde krachten, doch geen nood! De Ambachtsschool in Oost zette het clublokaal des kundig in elkaaT. En dat alles verliep zonder iicidenten, zonder ruzie en met een minimum aan toezicht. Want de eigenlijke leider, naast de Burgemeester, is een jongen van een jaar of 18. De belang stelling voor dit experiment groeide. Ouders kwamen kij ken, omdat hun kinderen thuis zo geestdriftig vertelden van wat ze uitspookten en niemand die verhalen voor honderd pro cent durfde geloven. „Dit is wat ze nodig hebben", vonden de ouders. Ze zijn thuis veel hand zamer geworden en we hebben de laatste tijd ook geen klach ten meer van buren". Nog een stap verder. De P.T.T. kreeg plotseling brieven voor de Bur gemeester van „Jongensland". „Wat jelui nog missen, is een behoorlijke zeilboot. Ik heb cr een liggen die een beetje moet worden opgekalefaterd, maar dat kan hier gebeuren. Wat denk je er van?" „Graag", zei Burgemeester Hans, die een sprong in de lucht maakte van plezier. Tot op de huidige dag is alles gefinancierd met een minimum aan kosten. Hout, clublokaal, boten alles cadeau. Alle arbeid verricht door de jongens zelf. En zo goed, dat men uit andere plaat sen bij het Jeugd Rode Kruis om inlichtingen verzocht. Publieke werken in Utrecht kwam tot de conclusie: zo ie is moeten wij ook gaan doen. We hebben wel een terreintje. Pro Juventute in Den Haag vond het voorbeeld navolgenswaard genoeg om op zoek te gaan naar een stuk grond voor de Haagse jeugd. En in Amsterdam zelf, dat in Oost 400 jongens levensvreugd zag ontdekken, zonder de bijbe horende onplezierigheden als kapotte ruiten, hinder voor bu ren en processenverbaal van de Kinderpolitie, ging men op zoek naar een tweede terrein. Dat is dezer dagen gevonden in West. Een paar stukken weiland met bomen er op en een stuk van de nog altijd nutteloze Ring- spoorbaan, dat verloren ligt on der Sloterdijk. Die Spoordijk, ongeveer 100 m. lang, is door de bezetter ge bruikt voor bunkerbouw, zodat een geschikte bergruimte voor gereedschap al aanwezig is. De hoofdstad vraagt 60 huur per jaar en levért een bijdrage in de kosten. Overigens heeft men niets anders nodig dan hout, gereedschap en op de duur een clublokaal. ,>Daar heb je wat aan!" Op „Jongensland" in Amster dam-Oost doen ze echter al meer. Daar hebben de scha vuit j es een cursus gevolgd in E.II.B.O. Stel U voor: ze haal den de beste cijfers op het exa men. En toen kwam er iemand die bokkles wou geven. Daar maatregelen van de Regering der R.I.S ook deze bron van in komsten bijna geheel zien op drogen. Hun delegaties werden uot 73 of zeifs tot een zesde ge reduceerd. Daarbij komt nog, dat in vele gezinnen men spreekt zelfs van 30 procent man en vrouw van elkaar ver vreemd zijn, hetgeen weer terug is te voeren tot de scheiding in üe oorlogsjaren. Drs H. J. Manschot, voorzitter van de actie „Hulp aan Gerepa trieerden", die door de reeds eerder vermelde stichting in het de persvertegenwoordigers dat de weerstandskracht van ver schillende gerepatrieerden dreigt te breken door de voortdurende zorg over hun bestaan en zij geen uitkomst zien, buigen zij het hoofd, zij zijn murm gesla gen. Aan deze mensen nu probeert men de helpende hand te rei ken. Weliswaar is de zorg voor de gerepatrieerden in eerste aanleg een taak van de Over heid, doch de nood is zo groot, zo zei Drs Manschot, dat het particulier initiatief onmogelijk kan worden gemist. De stich tingen „Pelita" en „Nederland helpt Indië" hebben reeds voor .niliioenen guldens uitgegeven aan kleding, levensonderhoud, meubilair, extra voeding, stu diekosten en medische verzor ging en nog is de nood niet ge lenigd. Drs. Manschot betoogde, dat er in de toekomst op nog grote re schaal financiële bijstand moet worden verleend. In de tweede helft van dit jaar wor- aen nog 60.000 burgers uit In donesië in Nederland verwacht, alsmede de gezinnen van enkele duizenden K.N.I.L. militairen. Dit betekent, dat bijna 100.000 mensen in zeer behoeftige om standigheden in Nederland zui len arriveren. Er dreigt ge vaar, dat duizenden van hen zullen verpauperen, indien geen krachtdadige hulp wordt ver leend. Van de gerepatrieerden zeif mag worden verwacht, dat zij in Nederland de handen uit de mouwen zulien steken en niet bij de pakken gaan neerzit ten. De heer Manschot sprak ,de hoop uit, dat het Nederland se volk de gerepatrieerden tege moet zal komen en hulp en me dewerking zal verlenen. Om deze hulp voor de inviduëie noodgevallen mogelijk te ma ken, zal binnenkort voor de ac tie „Hulp aan Gerepatrieerden" de klok worden geluid. tal onzer landgenoten sedert de laatste maanden van het vorig jaar. „Het ligt voor de hand", al dus de Minister-President, „dat veel Nederlanders in administra tieve en bestuursfuncties over bodig zijn geworden door de sou- vereiniteitsoverdracht. Ook zijn er, die moeten afvloeien, omdat zij niet aan de eisen voldoen. Daar staat tegenover, dat Indo nesië graag experts op verschei dene gebieden wil aanhouden en ook nog nieuwe buitenlandse krachten zal willen werven, bijv. Nederlandse accountants. Op 'n zakelijke basis van deskundig heid en behoefte zijn hier nog mogelijkheden voor Nederlan ders." Stroefheden - Drs. Hatta beseft, dat de hui dige exodus met enige onrust wordt gadegeslagen in Neder land, niet omdat deze snelle en omvangrijke repatriatie (naast de demobilisatie van tienduizen den soldaten) Nederland voor bepaalde zorgen plaatst, maar vooral ook met het oog op de Nederlandse economische belan gen in Indonesië. In Nederland bestaat immers de overtuiging, dat deze belangen zowel recht streeks als indirect nog gebaat kunnen worden door het werk van Nederlandse krachten. Hatta verklaarde, hoe door psychologische moeilijkhe.ic-n zo wel Nederlanders als Indone siërs na de beëindiging van het eeuwenlange koloniale bewind nog gehinderd worden: „Tijdens de Japanse bezetting moesten de Indonesiërs veel zelf gaan doen. Langer dan vier jaar werkten de republikeinen en onder hen tellen wij de meesten van onze bekwaamste mensen geheel zonder Nederlanders. Toen bracht de overdracht van de sou- vereiniteit veel Nederlandse ambtenaren als deskundige ad viseurs naast Indonesiërs, die allerlei functies gingen overne men. De nieuwe functionarissen vonden het vaak moeilijk, advie zen te vragen, na jarenlang zelfstandig te hebben gewerkt. Veel Nederlanders waren teleur gesteld in hun buiten de werke lijkheid staande verwachting, dat in het onafhankelijke Indonesië voorlopig alleen aan de top ver anderingen zouden worden door gevoerd. De regering van de R. I.S. heeft enige tijd geleden de instructie uitgevaardigd, dat van de bekwaamheden der Neder landse adviseurs, die in haar dienst zijn, zeer beslist gebruik moet worden gemaakt. De stroefheden worden echter niet plotseling weggepolijst". Andere wrijvingspunten. „Een grotere soepelheid dan op wens van de Nederlandse Rege ring bij het R.T.C.-accoord aan Nederlandse ambtenaren in In donesië werd toegestaan zouden de Indonesische leiders verkies lijker hebben geacht." Verder werden nog aange roerd: de verscherping van te genstellingen door salarisver schillen en de moeilijkheden ter handhaving van een Europees levenspeil. De heer Hatta bevestigde mijn opmerking, dat ook zonder eco nomische dwang thans verschei dene Nederlanders vertrekken van de toch al niet zo velen, die gehecht zijn aan land en volk, maar zich bovendien oprecht, zonder met hun verleden of ver langens in strijd te komen, kon den verheugen over de souverei- niteitsoverdracht. Nieuw evenwicht? Onbeantwoord bleef tenslotte alleen de vraag: Meent u, dat 'n nieuw evenwicht met betrekking tot het aantal Nederlanders in Indonesië zal ontstaan, een even wicht in overeenstemming met de wensen en behoeften in het onafhankelijke Indonesië? De Premier, die het gesprek openhartig en hartelijk had ge leid, herhaalde hetgeen hij ge zegd had over de voor beide par tijen moeilijke periode van over gang, die wellicht een jaar of twee zal vergen. „Met enige waarschijnlijkheid te voorspel len, hoe de zaken zich precies zullen ontwikkelen, is thans nog onmogelijk", aldus de heer Hat ta. (Adv.) U tuit morsen» „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal in uw ingewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S L.EVERPILL.ETJES om die Uter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoel gang op natuurlijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onover troffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's EeverplUetjes. zal Mevrouw Roosevelt ontvangen. Mevrouw Roosevelt zal gedu rende haar bezoek aan ons land door H. M. de Koningin worden ontvangen. Zoals bekend zal mevrouw Roosevelt, na begin Juni in Os lo de onthulling van een stand beeld van haar man te hebben bijgewoond, een reis door Euro pa maken. Genietroepen van het Cana dese leger hebben nabij Winni- oeg een spoordijk opgeblazen om de druk op sommige dijker., die het water van de Rode Rivier en zijn zijarmen tegenhouden, te verlichten. Geschat wordt, dat 100.D00 personen in de afgelopen 14 aagen uit Winnipeg zijn ge vlucht. De Rode Rivier is tot een re cordhoogte gestegen en men verwacht, dat het water nog meer zal stijgen, waardoor het leven in «ie stad onmogelijk ■dreigt te worden. voelden ze niet zo veel voor. Het was een te ruwe sport. Schoor voetend zouden ten slotte een paar knapen het eens proberen. Weldra bieek, dat het helemaal niet ruw toeging en de animo steeg met de week. De cursus is vol bezet. „Jongensland" is een experi ment geweest, dat het Neder landse Jeugd Rode Kruis aan durfde. De jongens, die er heen gingen, waren zorgen-kinderen van de politie. Ze gedroegen zich in hun nieuwe omgeving zo plezierig en ze gaven zoveel re den tot minder klachten, dat cle officiële heren van Jeugdzorg, Sociale Zaken, Onderwijs en Po litie tot de conclusie zijn geko men: We hebben wat aan dit werk. Zodat thans een Stichting in voorbereiding is om van dit nieuwe jeugdwerk de leiding te nemen. Te Buenos Aires heeft de Vas vereniging van Zeelieden besiu- ten het personeel van alle zee rivier- en havenschepen te ad viseren in staking te gaan. Het personeel van de genationali seerde tankschepen vormt hier op een uitzondering. Tot de staking is besloten, om dat de havenarbeiders geen voldoening hebben gekregen omtrent hun looneisen ondanks een staking van 3 dagen aan het begin van de maand. Het Argentijnse Algemene Vakverbond heeft de staking veroordeeld, omdat zij georga niseerd is door anti-Argentijnse (Adv.) Beproefde hulp bü verkoudheid voor Vi« der. Moeder en kind. Voor de heffing van de loon belasting over vacantiebonnen is een tegemoetkomende rege- .iiig getroffen. Met ingang van 1 Juni 1950 kan de waarde van deze bonnen gesteld worden op drie kwart van de nominale waarde, afgerond naai boven op een veelvoud van 5 cent. De waarue van bijv. een ben van t 2.50 wordt dus voor de loon belasting gesteld op ƒ1.90. elementen, die de zaak van de arbeiders willen vertroebelen en de economie van het land scha den. medegedeeld door het K.N.M.L te De Bilt, geldig van Zaterdag ochtend tot -avond. Regen. Zwaar bewolkt met regen, maar later van het Zuidwesten uit opklarend. Meest matige wind, voornamelijk tussen Zuid en Oost. Iets hogere temperatu ren dan gisteren. HOOGWATER. ZONDAG 21 MEI. v.m. Breskens 4.16 Terneuzen 4.51 Hansweert 5.31 Walsoorden 5.41 MAANDAG 22 MEI. v.m. Breskens 5. Terneuzen 5.35 Hansweert 6.15 Walsoorden 6.25 CO»- EN MAANSTANDEN 19 4.41 20.32 5.25 23.50 Mei Opk. Ond. Opk. Ond. 21 4.38 20.35 7.17 0.37 22 4.37 20.37 8.32 1.11 23 4.36 20.38 9.52 1.11 n.m. 4.39 5.14 5.54 6.04 n.m. 5.21 5.56 6.36 6.46

de Vrije Zeeuw | 1950 | | pagina 1