UIT DE PROVINCIE De Ondernemingsbelasting in de Tweede Kamer Gemeenteraad van Oostburg Provinciale Rundveekeuring te Hoek rode rozen Opheffing der belasting een verlichting voor de Middenstand het Oostburg protesteert over Kanaal door W. Z.-Vlaanderen Verzoek om toezicht op de Jeugd TERNEUZEN MIDDELBURG OOSTBURG IJZENDIJKE. Verkeersongeval. ZUIDDORPE. Belangstelling was onbevredigend BIERVLIET 11 I KERKNIEUWS. NED. HERV. KERK. In sde avondvergadering kwam aan de orde het wets ontwerp tot afschaffing van de Ondernemingsbelasting en tot verhoging van de Vennootschapsbelasting. Avondvergadering. De heer HOFSTRA (Arb.) verdedigde een amendement, beogende de oorspronkelijke tekst van het ontwerp te hand haven en dus in de considerans uit te spreken, dat het wenselijk is de heffing van de Onderne mingsbelasting naar de grond slag bedrijfskapitaal voorals nog te behouden. Spr. zag in de voorstellen van de Minister een onwenselijke verschuiving in de verdeling van het nationaal inkomen, waarvan het economisch nut twijfelachtig is. De heer VAN DEN HEUVEL (A.R.) vond het 'n goede daad van de Minister tot afschaffing der Ondernemingsbelasting over te gaan. Deze belasting is op geen enkele grond te verdedigen. Hij bestreed het amendement Hofstra en de daarbij gegeven argumentering. De Ondernemingsbelasting werkt z.i. onrechtvaardig De heer VAN DE WETERING (C H.) vroeg naar de compen satie voor de gemeenten, welke z.i. niet zo mag worden, dat de plattelandsgemeenten in moei lijkheden komen. Hij juichte ue afschaffing der Onderne mingsbelasting van harte toe. Deze belasting is een ernstig onrecht in onze samenleving. Ook de heer LUCAS (K.V.P.) vond de Ondernemingsbelasting onrechtvaardig en hij gaf tie kennen voor het Regeringsvoor stel te zullen stemmen. De heer HOOGCARSPEL (C.P.N.) hield een uitvoerig be toog ten gunste van het amen dement-Hof stra. De heer RITMEESTER (V.V. D.) was van oordeel, dat de On dernemingsbelasting zo spoedig mogelijk moet worden afge schaft. In de verdediging van zijn voorstel betoogde DE MI NISTER, dat opheffing der be lasting vooral voor de Midden stand een verlichting betekent. De Ondernemingsbelasting drukt op de hogere inkomens relatief minder sterk dan op de lagere. Dit rechtvaardigt de stelling, dat niet alleen econo mische, maar ook sociale over wegingen pleiten voor het Re geringsvoorstel, dat naar 's Mi nisters oordeel een inzinking zal kunnen voorkomen en uitbrei ding der werkgelegenheid zal kunnen voorkomen en uitbrei ding der werkgelegenheid zal kunnen bevorderen. Z.i. mag men ook voor de arbeidende be volking een heilzame gevolg van de maatregel verwachten. Om trent de compensatie voor de gemeenten kon spr. niets mede- aelen. Tenslotte merkte hij op. dat le iRegring haar voorstel goed heeft overwogen. Het vormt een onderdeel van de sociale en economische politiek, welke on der de huidige omstandigheden moet worden gevoerd. De Kamer zal naar zijn oor deel goed doen, het ongewijzigd te aanvaarden. Na re- en dupliek werd de stemming over het amendement aangehouden. Tegen middenacht werd de vergadering gesloten. Bij de aanvang van de verga dering der Tweede Kamer heeft de Voorzitter Woensdagmiddag medegedeeld, dat op verzoek van de heer Nederhorst diens inter pellatie betreffende de door de Regering te nemen maatregelen ter bestrijding van eventuele werkloosheid en ter handhaving van een toestand van volledige werkgelegenheid voorlopig van de agenda is afgevoerd. nen en kinderbijslag voor kleine zelfstandigen. De heer HOFSTRA dient een motie in, waarin deze wensen zijn vervat. De bedoeling is deze motie te behandelen, vóór ge stemd wordt over artikel 1 van het in behandeling zijnde ont werp. De VOORZITTER merkt op dat behandeling van de motie schorsing van behandeling van het ontwerp betekent, iets waar tegen de minister zich verzet. (De voorzitter constateert n.l., dat de minister energiek het hoofd schudt). De heer OUD (V.V.D.) meent, dat de motie later behandeld kan worden. De VOORZITTER is niet voor nemens de behandeling van het ontwerp te schorsen. De heer GORTZAK (C.P-N.) meent, dat de motie direct ge drukt kan worden en dat er dan nog over gestemd kan worden vóór de stemming over het wets ontwerp. De heer VAN DER GOES VAN NATERS (Arb.) is van oordeel, dat er geen bezwaar tegen kan bestaan tegen behandeling der motie en de stemming hierover. Minister LIEFTINCK meent, dat het betoog van de heer Hof stra beantwoord zou kunnen worden. De voorzitter stelt voor de be raadslaging over motie en ont werp te schorsen tot Vrijdag. De MINISTER is van oordeel, dat de Regering het recht heeft te antwoorden op een redevoe ring van een Kamerlid. De VOORZITTER merkt op, dat het hier een kwestie van or de is. Inzake de orde is de Ka mer souverein, zo geeft hij te kennen. DE MARSHALL-GELDEN. In de vergadering van de Twee de Kamer is gisteren aan de or de gesteld het verslag der Com missie voor de Handelspolitiek' mtrent de besteding der tegen- vaar''van op grond van het European Recovery Program (E. R.P.) verkregen schenkingen. Bij de openbare beraadslagin gen over de laatste deviezennota was de vraag aan de orde ge steld, of de Regemig met de Kamer overleg behoort te plegen over de besteding van bovenbe doelde gelden. De minister van Financiën heeft zich bereid verklaard met de commissie voor de handels politiek in overleg te treden over de vraag, op welke wijze het best aan de wensen der Kamer zou kunnen worden tegemoet ge komen. Dit overleg heeft plaats gehad en de commissie heeft er over gerapporteerd. Het stand punt der Regering wordt in dit rapport samengevat als volgt Telkenmale zodra overeenstem ming met de Economie Coöpara tion Administration (E.C.A.) is bereikt, is de Regering bereid een nota bij de Kamer in te dienen en hierover in het oDenbaar met de Kamer van gedachten te wis selen. De Regering heeft evenwel bezwaar tegen een openbaar de bat, voordat overeenstemming met de E.C.A. is verkregen. De heer SCHOUTEN (A.R) vindt overleg en bespreking in alle opzichten nodig. De minis ter wijst dit echter af. Het standpunt der Regering bestrijdt pr. uitvoerig. De Kamer moet het algemene oordeel der Rege ring kennen en daarover met de Regering kunnen beraadslagen. De heer SCHOUTEN acht 't in overeenstemming met ons con stitutioneel bestel, wanneer ge vraagd wordt om overleg, alvo rens over de besteding wordt be slist. Spr. betoogt, dat het een om wenteling in ons staatsbestel zou zijn, als de Regering er bij de Kamer op aandrong gelden te voteren, waarvan de Kamer niet weet waarvoor ze bestemd zijn De heer DROESEN (K.V.P zegt het eveneens zeer gewenst te vinden, dat de Regering over de besteding der gelden overleg zou plegen met de Kamer. De plannen moesten in het openbaar kunnen worden besproken, maar de omstandigheden maken het ongewenst. De argumenten, wel ke de Regering daarvoor aan voert, wegen voor spr. zwaarder. Alles moet vermeden worden, wat de onderhandelingen met de Amerikaanse autoriteiten kan schaden. Bespreking met een commissie De Raad der Gemeente Oost- buig, kwam Dinsdagmiddag jl openbare vergadering bijeen. Alle leden waren aanwezig. Na voorlezing der notulen merk!te de heer Schippers op, dat er een oplossing te vinden is voor de kleine behuizing der Kleuterschool, n.l. de belastin gen naar het bankgebouw, dat thans vrijkomt. Hierop antwoordt de Voorzit ter, dat de Inspecteur der Be lastingen niet bereid is in deze zijn medewerking te verlenen. Voor het Garantiefonds Stichting Zeeland 1953 stelt Oostburg 6 cent per inwoner beschikbaar. Voor 1250 neemt Oostburg deel in de stichting en exploi tatie van een vliegveld voor Zeeuws-Vlaanderen. Over het 2e kwartaal zal het Gemeentepersoneel een verho ging van 5 procent op het loon ontvangen. Met de N.V. Middenstands- bank wordt een kasgeldlening van 400.000 aangegaan. Voor de bouw der Chr. U.L.O en Lagere School leent Oost burg bij de N.V. Bank der Ne derlandse Gemeenten 84.000. Voor verbetering van de scherpe bocht in de weg Oostburg—Waterlandkerkje zui len ter hoogte van het P.Z.E.M.- huisje enkele noodwoningen worden verplaatst. Met algemene stemmen wordt mej. Jansen benoemd aan het Openbaar Lyceum als lerares in klassieke talen. De heer Ouwendijk verzocht toezicht op de jeugd, daar de bloeiende boompjes op het Le- delplein geen lang leven schij nen te hebben. Tevens vraagt hij aandacht voor een kleedlokaal op het Gemeentesportterein. Daar het voetbalveld de Ge meente reeds handen vol geld kost, vinden B. en W., dat de voetbalclub hiervoor zelf een op lossing dient te zoeken- Kunnen de leden zelf niet een kleedlo kaaltje maken? aldus de Bur gemeester. De heer Schippers informeert tenslotte naar de bouw van het Raadhuis. B. en W. kunnen nog geen concrete voorstellen doen. Wel zijn er 2 situatie—tekeningen, die echter niet voldoen. Naar aanleiding van het rap port van de Planologische Dienst over het kanaal door West Zeeuws-Vlaanderen, zal Oostburg bij genoemde dienst protesteren. Het rapport is niet geslaagd en Oostburg als centrum ge meente kreeg hierin enkele on verdiende pillen te slikken. In bittere woorden liet de eendrachtige'Raad hierover zijn ongenoegen blijken. uit de Kamer, zoals de minister wil, juicht spr. toe. De heer NEDERHORST (Arb.) onderschrijft het standpunt van hen, die de noodzaak van een zo breed mogelijk overleg beplei ten. De vraag is, hoe dit over leg het best tot zijn recht kan komen. Z.i. zal overleg in com missoriaal verband de voorkeur verdienen. Behandeling in het openbaar lijkt hem onjuist, om dat daardoor de onderhandelin gen geschaad kunnen worden. De heer SCHMAL (C.H.) sluit zich aan bij het betoog van de heer Schouten. Hij wenst een maximum van openbaarheid. De heer HOOGCARSPEL (C P.N.) is het eens met de heer Schouten, dat nu een weg wordt gevolgd, die schadelijk is voor de democratie. Men wordt voor een voldongen feit gesteld. Wat de heer Nederhorst wil, is geen openbaarheid. De democratie eist, dat over deze dingen ten overstaan van het Nederlandse volk wordt gesproken. De heer Hoogcarspel betoogt verder, dat de Marshall-hulp zo bijzonder niet is, al wordt er veel tamtam over gemaakt. Naar zijn opvatting wordt ons land er eco nomisch door benadeeld en in een vazallenpositie gehouden. De heer KORTHALS (V.V.D.) meent, dat men ter wille van de democratie deze zaken in het openbaar moet bespreken, vóór dat de Regering overleg gaat plegen. Zij zal zich dan ook veel sterker kunnen gevoelen. De MINISTER verklaart, dat de Regering de gevolgde metho de grondwettig acht. Zij moet vrij staan in de onderhandelin gen met Amerika en mag daar bij niet belemmerd worden door een voorafgaand debat. De Re gering blijft natuurlijk verant woordelijk. De wijze van verantwoording der gelden heeft niets te maken met de budgetaire of belasting- politiek. De minister verklaart, dat de keuze der objecten in sterke mate wordt beïnvloed door de voorkeur van Ameri kaanse '.ijde met betrekking tot de medewerking in verband met ce wederopbouw van ons land. Het overleg met de Commissie voor de Handelspolitiek is vruchtbaar geweest. Spr: is het er mee eens, dat de publieke zaak publiek behandeld moet worden, maar niet ieder ogenblik is daarvoor geschikt, zeker niet aan de vooravond van onderhan delingen. Spr. bestrijdt de opvatting van de heer Hoogcarspel, als zouden de Amerikanen beslissen. Replicerend zegt i de heer SCHOUTEN (A.R.) zich er over te verbazen, dat de besteding der Marshall-gelden geen invloed heeft op de budgetaire en finan ciële politiek. Dat is naar spre kers oordeel wèl het gevaL De heer HOOGCARSPEL (C. p.N.) handhaaft zijn opvatting, dat Amerika heeft te beslissen. Tegen deze Amerikaanse over heersing protesteren wij, aldus spreker. De MINISTER merkt o.m. nog op, dat'er geen sprake is van vrije besteding der gelden, Op de begroting staan bepaalde projec ten, waarvan gezegd is, dat ze wellicht met de Marshall-gelden uitgevoerd kunnen worden. Er worden ge®11 projecten uitge voerd voor de Kamr er in is ge kend. De Regering kan geen. vooroverleg aanvaarden, ifat haar de handen zou binden. Het verslag wordt hierna voor kennisgeving aangenomen. NOG STEEDS GEVOLGEN VAN DE INUNDATIE. Door de overvloedige regen- d van eind vorige week is op Schouwen-Duiveland grote scha de ontstaan op velschillende percelen, bepoot met aardap pelen. Dit is een gevolg van de inun datie van dit enand m.et zout water gedurende de oorlogsja ren. De structuur van de grond is nog steeds bedorven. De grond slibt dicht en het waler blijft in grote plassen op het land staan. De pas in de grond zittende aardappelen bederven en verliezen hun kiemkracht, zodat de boeren genoodzaakt zijn, inplaats van aardappelen een ander gewas op het betrok ken perceel te telen. Daarvoor komen dan practisch alleen bonen in aanmerking. Eervol ontslag. Onze Stadgenoot de heer H. Hommers is met ingang van 16 April op eigen verzoek als Wachtmeester bij de Kon. Ma rechaussee eervol ontslagen. Een dezer dagen kreeg hij be richt, dat hij voor het vakdipio- ma „Smalfilmoperateur", waar voor het examen op 30 Maart 1950 te Utrecht is gehouden, is geslaagd. AXEL „Voor het sympathieke doel". het bouwen van een Diaconie boerderij te Biervliet. Ingeschreven werd als volgt: Vic. Verstraete te Hoofdplaat 29.500; L. B. Verstraetevan Waes te Hoofdplaat f 28.140; W. Moerdijk en Th. van Waes te Biervliet f 27.788; A. J. Roegiers te Philippine 26.400; C. L. Soulimans te Hoofdplaat 24.890; C. A. de Ruijsscher te Hoofd plaat 21.860. Lijkjes van tweeling ge vonden. In het kanaal te Middelburg werden gisteren de lichaampjes van een vermoedelijk pas gebo ren tweeling drijvende gevon den. De politie stelt een onderzoek m. Nieuw Rusthuis wordt geopend. De Commissaris der Koningin in Zeeland, Jhr. Mr. A. F. C. de Casembroot, zal op Woensdag 24 Mei het in het oude slot „Ter Hoge" te Koudekerke on dergebracht nieuwe Rusthuis van de Stichting ..Rusthuizen Walcheren" officieel openen. Ontwerp basisplan her bouw. Tenslotte zijn er nog kleinere kosten, zoals de aanleg van een nieuwe! uitvalsweg naar Dom burg 100.000). 6 Nieuwe Winkelpanden gereecL Binnen enkele weken zullen te Oostburg weer 6 nieuwe win kelpanden in gebruik worden genomen. De Burchtstraat knapt hier erg mee op, en Oostburg zelf is weer een stapje verder naar al geheel herstel. In het goud. Het echtpaar Anth. A. Boidin en M. J. BoidinVergouwe vier de Dindag 9 Mei haar gouden huwelijksfeest. Voor dit feest was veel be langstelling. Prachtige bloe men en geschenken werden aangeboden. Nieuwe Markt wordt be straat. De nieuwe Markt te Oost- burg, voor de Amsterdams? Bank wordt nu bestraat. Ook het Ledelplein wordt van een nieuw wegdek voorzien. Met de meeste spoed worden de werkzaamheden uitgevoerd, daar men over 4 weken de ker mis op de nieuwe Markt wil la ten draaien. „Concordia's" toneelensemble gaf Dinsdagavond een reprise van Fabricius' toneelspel „Loods aan Boord". De kaart-voor- verkoop zou een bomvolle zaal hebben doen verwachten, doch op deze avond bleek dat velen uit sympathie voor de mooie geste van „Concordia" een steentje hadden bijgedragen, zodat er nogal wat ledige zit plaatsen in de zaal waren, zo wel beneden als op het balcon. Niettemin heerste er in de zaal een goede stemming en was er contact van de excecutanten op de planken met hen, die achter de voetlichten ge schaard zaten. Onze Burgemeester leidde dit ensemble in en prees hun lof waardig initiatief om de ouden van dagen deze zomer weer 'n mooie dag te verschaffen. Tijdens het spel bleek, dat de realistische sfeer (die nu een maal het kenmerk is en moet zijn van een auteur als Fabri cius) enigszins was verdoezeld. En hoewel dit een stuk nooit ten goede komt, viel het spel op de ze avond toch in de smaak van het auditorium, dat nu enigs zins afweek van wat wij anders op de „Concordia-avonden zien. Al met al was het weer een goede avond, waarop de juiste sfeer weer niet ontbrak en, wat het mooist van al was, het, werd mede dank zij een welgeslaagde tombola met heel mooie prijzen, een avond met een prachtig batig slot voor onze oudjes. Een klein ensemble, gevormd uit leden van de Harmonie, zorgde voor muzikale vulling van de pauze's. Een echte „Concordia"- avend! Een millioenen-plan. De gemeenteraad van Middel burg heeft het ontwerp-basis- plan voor de herbouw van de stad met algemene stemmen goedgekeurd. Dit plan wordt nu doorgezonden aan Gedeputeerde Staten, waarna de Minister het ter beoordeling ontvangt. De uitvoering van dit plan vergt in totaal een uitgave van circa 12% millioen. De wij zigingen in hef stadsbeeld ko men ten dele ten laste van het Rijk. Voor eem belangrijk deel is het plan reeds gerealiseerd. Zo werd bijv. reeds in het be gin van de oorlog de straten- loop in het grotendeels ver woeste stadscentrum veranderd. De onteigening van gronden kost de gemeente f 1.350.000, waarbij nog rente komt van 4 ton. Door uitgave van gronden ontvangt de gemeente echter inkomsten tot een totaal van 9 ton. De openbare werken vra gen ongeveer 896.000, de her bouw van openbare gebouwen 7.128.340, de herstelwerkzaam heden aan openbare werken 2.212.133 en vervanging van verloren gegane roerende goe deren 388.823. Een groot aantal gedupeerden kan door de gewijzigde indeling van het stadscentrum aldaar niet meer herbouwen. Boven dien mag een 125-tal verwoeste panden, buiten de wallen gele gen, in verband met de her bouwvoorschriften niet meer werden opgebouwd. DE MOTIE-HOFSTRA. De motie, welke de heer HOF STRA (Arb.) gisteren in de Tweede Kamer heeft ingediend, luidt als voJSgt: De Kamer, alvorens over te gaan tot de stemming over arti kel 1 van het wetsontwerp tot afsehhaffing van de Onderne mingsbelasting en. de verhoging van de Vennootschapsbelasting; van óórdeel, dat het toekennen van belastingverlagingen aan bepaalde groepen van belasting plichtigen slechts aanvaardbaar is, indien de noden van deze be lastingplichtigen zorgvuldig wor den opgewogen tegen die van andere groepen van de bevolking en de toestand van 's Rijks fi nanciën dit gedoogt; van oordeel, dat de nood van de minder draagkrachtigen, waaronder vele gepensionneer- den, hoog is gestegen; AFSCHAFFING VAN DE GNDERNEMINGS- BELASTING. Daarna werd de behandeling xan het wetsontwerp tot afse iaf- f;ng van de Ondememingsbelas- ting en verhoging van de V en- nootschapsbelasting voortgezet. Het amendement van de heer Hofstra de Ondernemingsbelas ting naar de grondslag bedrijfs opbrengst voóralsnog te behou den wordt verworpen met 55 tegen 28 stemmen (vóór Partij van de Arbeid en C.P.N.) Bij de verdere behandeling van art. 1 van het ontwerp houdt de heer HOFSTRA (Arb.) een uit voerig betoog, waarin hij vraa;v hoe de Regering de verderf li- nenciële politiek ziet en of e Regering in staat is het levens niveau van alle groepen der be volking onder alle omstandighe den te handhaven. Verlaging van belasting voor bepaalde groepen mag naar bet oordeel van de heer Hofstra met geschieden ten koste van andere groepen der bevolking. Belastingverlaging is slec^ ranvaardbaar, als de noden der verschillende groepen zorgvuldig ziin afgewogen. Handhaving d subsidiepolitiek zal noodzakelijk jün Sor. vraagt verder spoedige ,ThX te'cverbeidM..."!..- 86) at LIEFDES OVERWINNING door H. VöLMER. Nadruk verboden. Gistermiddag omstreeks half een kwam een vrachtauto van de Coöp. Zuivelfabriek „Eensge zindheid" alhier uit de richting Pyramide gereden en wilde nabij de kom der gemeente de zijweg inrijden op welk moment in deze bocht van de verkeersweg een personenauto, G. Z. 82331, merk Citroën, wilde voorbij rijden. Vermoedelijk had de bestuur der van de Citroën niet opge merkt, dat zijn collega van de melkwagen door zijn richting aanwijzer te kennen had gege ven, dat hij deze zijweg zou in- De vrachtwagen duwde de Ci troën in de naast de weg staan de heg, waar deze tot stilstand kwam. De botsing liep overigens goed af, daar de beide auto's slechts licht beschadigd werden. Winkelsluiting. Voortaan zal de politie streng letten op de winkelsluiting. Er hangt nu voor elk winkelraam een lijst met de uren waarop de winkel geopend mag zijn. De winkels mogen open zijn tot des avonds 7 uur. Overgeplaatst. De ambtenaar der I. A. de heer R. Remery, werd overge- plaats naar Sas van Gent. Aanbesteding. Op Dinsdag 9 Mei werd door Architect Jac. Faas. aanbesteed nodigt de Regering uit: a. de spoedige totstandkoming te be vorderen van een voldoende ver hoging van reeds ingegane over- heidspensioenen; b. waarborgen te scheppen, opdat de nadelige gevolgen van de prijsstijgingen voor de minderdraagkrachtigen worden opgeheven, met name door voortzetting van haar sub sidie-politiek voor levensmidde len, ook na 1 Juli 1950; c. op korte termijn een wetsvoorstel in te dienen betreffende de kin derbijslag voor kleine zelfstandi gen. Von Dernberg's houding beves tigde haar woorden. Hij stond, de ogen strak op een vaas met rede rozen gericht, als éen die weet, dat over hem een vonnis zal worden geveld, waarop geen hoger beroep baat. De bloemen leken hem een bespotting waar was nu haar boodschap van vergiffenis? Hij wilde zijn droge lippen met de tong bevochtigen ook deze voelde aan als leer. Dit is dus het eind van deze dag, gonsde het in hem, van deze dag der dagen.... Dit is het onver mijdelijke eind. „Het kost mij één woord, Ba rones Von Demberg", bood Kretschmer aan, „om deze vrouw tc doen verwijderen!" Erica schudde het hoofd Schieten wij er iets mee op zïS mijn man te kennen^Op zichzelf niets bijzonders. Voor m« Is het slechts de vraag, van welke aard de bekendheid is en waartoe zij heeft geleid. Er zijn twee partijen, laat elk zich ver dedigen! Hoe komen we anders tot een zuiver oordeel?" Margaretha Wagner viel uit: „Je bent niet wijs, Erica!' Even als Kretschmer kende zij maar één begeerte: de situatie reaaen door die vrouw weg te krijgen. Ze trachtte het op haar manier te doen. „Ik begrijp niet hoe je het in je hoofd haalt, zo'n wezen met je man op één lijn. te stel len!" Natuurlijk neemt u het voor uw dochter op", zei Iris. „Ik daarentegen heb het récht, mijn belangen te verdedigen." „Loop rond! Je weet heel goed dat ik haar moeder niet ben! Dat heeft Philip Wagner je allang aan de neus gehangen! Jij bent zijn werktuig; zodra ik je zag wist ik het! Stuurde hij geen briefkaarten, dat Von Demberg in gezelschap van een blonde vrouw was gezien in de een of andere Bioscoop? Hoeveel be taalde hij je voor je gemene stre ken? Want jij was natuurlijk de gene, die hem inlichtte! Ga naar Wagner terug en van mij krijg je het dubbele!" In haar ijver was Margaretha te ver gegaan en zij speelde Iris i de kaart. Haar tegenstandster maakte dankbaar gebruik van de geboden geledenheid. „Ik neem direct aan, dat u haar moeder niet bent als u het zegt Zeker; ik ben herhaaldelijk met peinrich naar de bioscoop ge weest. Dat behoefde een mijnheer Wagner, die ik overigens niet ken, u niet per briefkaart mee te delen. Heinrich zelf maakte erin het geheel geen geheim van. In het begin zocht hij veel meer mijn gezelschap dan ik 't zijne. Margaretha beet zich op de lippen. Te laat zag zij haar fout in. Om weerstand te bieden, hield zij stug vol: „Toch heeft Philip Wagner je gestuurd.' Iris schokschouderde alsof zij het beneden haar waardigheid vond, er op te reageren. ,Nu geen van de heren de be leefdheid in acht neemt, zal ik het doen." Erica kwam overeind en haalde een stoel voor Iris. Toen beiden waren gezeten, ver volgde zij koel: „Breng deze on verkwikkelijke zaak zo spoedig mogelijk tot klaarheid." Vóór Iris iets kon zeggen barst te Von Demberg uit: „Ik verbied je naar die vrouw te luisteren! Als je wist wie zij is, zou je haar niet in je nabijheid dulden!" gelijk spreken", vermaande Erica kalm en die kalmte bracht hem op de grens van razernij. Zij wendde zich tot Iris. „Zoals van zelf spreekt, aanvaard ik niet voor waarheid wat u zegt zonder de bewijzen, juffrouw...-? „Iris Rosmüller", antwoordde ij. „Ik zie zelf in, dat het mij'n telang is, de waarheid mee te delen. Ik stond onverwachts voor do noodzakelijkheid mijn brood verdienen. Van een kennis kreeg ik Baron von Demberg s adres. Ik hoopte, dat hij me een betrekking bij het Tivoli-theatei kon bezorgen, maar hij zei, de relaties met de schouwburg te hebben verbroken. Toch wilde hij me behulpzaam zijn, iets pas sends te vinden en we spraken af, de volgende dag in een res- tciurant aan de Mittelstrasse te lunchen. Daarna zijn we geregeld bij elkaar geweest. Aan niets merkte ik, dat hij aan zijn he- lotte dacht. Ik ging er daarom -elf op uit en werd als manne quin aangenomen. Heinrich wil de het niet, hij vond het minder waardig. Dezelfde avond bekende hij op mijn kamer waarom. Om dat hij verliefd op me was ge- wcfrden." „We kunnen niet allemaal te (Wordt vervolgd.) Onder ideale weersomstandig heden werd op 9 Mei op de boer derij van de heer P. Dieleman Jansen (Knol) de gewone Provin ciale keuring van rundvee ge houden. De belangstelling was niet erg bevredigend, wat ver moedelijk te wijten was aan het samenvallen met de algemene vergadering van de Coöp. Boe renleenbank te Terneuzen. Ook de aanvoer van vee was minder dan vorig jaar; de kwaliteit was evenwel goed, wat bleek uit het feit, dat vele dieren 80 of meer punten behaalden. De uitslag was als volgt: Stieren: Emma's Adema, van F F. Dieleman, 78 pt., le prijs. 1-jarige Stieren: Evert en Pauw. van P- Dieleman Mz., beiden 2e prijs; Koosje's Bertus, van D HaakDees te Terneuzen, 2e pr-; Mina's Bertus, van dezelfde, le pr.; Trijntje's Adema 8, van de Stierenver. „Doelmatige Samen v/erking", le pr.; een stier van prima afstamming en productie; Adema van Sjoerdje 24, van D. HaakTollenaar, kreeg een eerv. vermelding. lste Kalfskoeien: In deze ru briek was een prachtcollectie dieren aangevoerd. 1. Emma 50, van K. G. Tollenaar, 81 p.; 2. Anna 2, van F. P- Dieleman, 80 p. 3. Emma 19, van K. G. Tollenaar, 80 p.; 4. Metha 59, van J. Diele manRiemens, 79 p.; 5. Mina, van F. P. Dieleman, 78 p.; 6. Lena, van F. J. de Jonge, 77% p., 7 Keetje, van W. Riemens, 77 p., 8. Nellie, van Anth. Tollenaar, r,7 p.; 9. Bonte, van Mart. Diele man, 76 p.; 10. Marie, van W. Riemens 75 p. 2de Kalfskoeien: Deze waren minder aangevoerd. 1- Paula, van Wed. M. de Regt, 79 p.; 2. Nellie van J. Riemens, 78% p.; 3. Nora van H. de Jonge, 78 p. 4. Ma- griet, van L. de Jonge, 78 p Mina, van Mart. Dieleman, 76 p 3de Kalfskoeien: 1. Bertha van P. Jansen, 82 p.; 2. Bimia. van F. P. Dieleman., 81 p.", 3. Mina van Anth. Tollenaar, 81 p.; 4. Nora, van F. J- de Jonge, 78 p. 4de Kalfskoeien: 1. Mane, van K. G. Tollenaar, 83% p.; 2- Metha 56, van H. P. Wölfert te Terneu zen, 81 p.; 3. Metha 58, van J. DielemanRiemens, 81 p.; 4. Te- rinie H, van fa. RiemensDie leman, 80% p.; 5 Bonte, van Anth. Tollenaar, 78 p- Oudere Koeien: 1. Dora, van Fa. RiemensDieleman, 82 p.; 2. Jans, van P- F. Dieleman, 82 p.; Emma, van K. G. Tollenaar, 81 p.; 4. Bertha, vein F. P. Diele man, 79 p.; 5. Koos, van P. F. Dieleirtna, 78 p. De Kampioen Koeien waren aanwezig: Jans, van P. F- Dieleman, kam pioen van 1945; Marie, van K. G. Tollenaar, kampioen van 1947. Dora, van Fa. Riemens-Dieleman kampioen van 1949; Bertha, van P. Jansen, werd kampioen van 1950. Een prima beste groep koeien. Vaarzen zichtbaar drachtig; 1. Sjoerdje, van Fr. Moens; 2. Lena, van P. Jansen; 3. Debora, van Fa. Riemens-Dieleman, 4. Japke II, van J. de Putter. 2-jarige Vaarzen: 1. Rika, van r. Dieleman Mzn; 2. Stella, van J. Dieleman-Riemens; 3. Willie, xan P. F. Dieleman; 4. Nora, van r. Dieleman Mzn; 5. Marijke, van Haak—Riemens- 1-jarige Vaarzen: 1. Paula, van K, G. Tollenaar; 2. Metha, van Dieleman-Riemens; 3. Corrie, van G. Scheele; 4. Kitty, van P. F. Dieleman; 5. Jeltje 39, van P. Dieleman Mzn; 6. Wilhelmina, van F. P. Dieleman. Vaarskalveren: 1 van P- Jan sen. Na afloop van de keuringen dankte de keurmeester allen, voor het goede verloop van de keuringen en niet te vergeten de prachtige uitslag, voor finan- ciale bijdragen was ƒ51 aanwe zig. Ook werd de aanwezigheid van burgemeester Hanssens op prijs gesteld. 15 Stuks werden voor het N.R.S. goedgekeurd. Aangenomen naar Vlissingen, Ds. W. M. Maas te Bennebroek.

de Vrije Zeeuw | 1950 | | pagina 2