De herziening van de Woningwet De Conferentie Acheson-Bevin Twee nieuwe wetten op komst 1 De komende Belgische verkiezingen Garantiewet Indische Ambtenaren in de Eerste Kamer fi WEERSVERWACHTING. Het Britse economische herstel :hfts< DE STAKING VAN HET ZIEKENHUISPERSONEEL Ambtenaren mogen geen slachtoffer worden van de politieke ontwikkeling Onrust onder de Ambtenaren DE OVERSTROMING IN CANADA Leven Hitier en Bormann nog? Erankeririg bij Aounnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactle-adres: Noordstraat 55—57 Terneuzen Telefoon 2510 Na 5 uur 2073 Gironummer 38150 lbonnementsprijs3,90 per kwartaal Par week 30 cent. Losse nummers 6 cent DE VRIJE ZEEUW DONDERDAG 11 MEI 1950. 6e Jaargang No. 1420. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Temeuzen. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 50 si; Iedere regel meer 12 cent. Advertentieprijs: per mm 10 ct.; minimum pm advertentie 1,50 Vermelding Brieven onder nummer van dit blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags I De Staatscommissie voor de herziening der Woningwet onder voorzitterschap van Prof. Mr. Dr. G. van den Bergh heeft haar rapport gepubliceerd. De staatscommissie had tot taak te onderzoeken in hoeverre cn op welke wijze de Woning wet herziening behoeft. Zij had hierbij tot grondslag het ontwerp voor een nieuwe wo ningwet, dat in 1940 door de staatscommissie-Frederiks was opgesteld, doch ten gevolge van de oorlog niet kon worden be handeld. Thans wordt voorgesteld de bestaande Woningwet te vervan gen door twee nieuwe wetten, n.l. een Ruimtewet, waarin het nationale plan, de streekplannen en de gemeentelijke uitbreidings plannen geregeld worden, en een nieuwe Woningwet, die zich met de volkshuisvesting in engere zin (bouwverordeningen, woning verbetering, onbewoonbaarver klaring, financiering van de wo ningbouw etc.) bezig houdt. Een bijzondere regeling van de wederopbouwplannen en de stedebouwkundige ruilverkave ling acht de commissie niet noodzakelijk. Wat de vorm van de beide wetsontwerpen betreft, is de voorkeur gegeven aan een inde ling, waarbij slechts de aller voornaamste bepalingen zijn neergelegd in de wet, terwijl de nadere uitwerking is te vinden in aan de wet toegevoegde re gelingen. Deze regelingen heb ben echter zelf kracht van wet. Er kan dus slechts langs de weg van wetswijziging verande ring in worden gebracht. RUIMTEWET. Het ontwerp van de Ruimte- wet bevat een uitgewerkte re geling voor het nationale plan, de streekplannen en de gemeen telijke uitbreidingsplannen, die kan dienen ter vervanging van de stedebouwkundige bepalin gen van de bestaande Woning wet. In de plaats van het beginsel van de stedebouwkundige voor rang bevat het ontwerp van de voorgestelde Ruimtewet de ver plichting voor de gemeentebe sturen om voor hun gehele grondgebied, voorzover dit niet tot de bebouwde kern behoort, oen gemeentelijk bestemmings plan vast te stellen. Voorts be vat het ontwerp een regeling, krachtens welke voor alle wer ken en werkzaamheden, waar door de bestemming van de grond blijvend kan worden be- invloed (dus niet alleen voor gebouwen en andere bouwwer ken), een aanlegvergunning vereist is, die uitsluitend mag worden geweigerd, indien het voorgenomen werk niet in over eenstemming is met het ge meentelijk plan, dat de bestem ming van de grond regelt. Op gemeentelijk niveau wordt niet meer gesproken van „uit breidingsplannen", doch van „gemeentelijke bestemmings plannen" o.a. om tot uitdruk king te brengen, dat men deze plannen de regeling niet al leen van de uitbreiding van be bouwde kommen, doch tevens van de gehele ruimtekundige ontwikkeling van de gemeente wordt beoogd. NIEUWE WONINGWET. Het ontwerp voor de nieuwe Woningwet sluit in vele opzich ten nauw aan bij de volkshuis vestingsbepalingen van de be staande woningwet. De woonschepen wil de staatscommissie onder de wer king van de woningwet brengen. Zij meent dat dit het beste kan medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Donder dagochtend tot -avond. Weinig bewolking. Droog weer met weinig bewol king. Matige en af en toe vrij krachtige Noord-Oostelijke wind. Ongeveer dezelfde temperatuur als gisteren. HOOGWATER. VRIJDAG 12 MEI. Breskens Temeuzen Hansweert Walsoorden v.m. 11.03 o!l8 0.28 n.m. 11.25 12.00 12.40 12.50 ZON- EN MAANSTANDEN Mei Opk. Ond. Opk. Ond. 12 4.52 20.22 3.24 15.38 13 4.50 20.23 3.33 16.49 geschieden door voorschriften voor zomerhuisjes, volkstuintjes, woonketen en niet tot bewo ning bestemde tijdelijke gebou wen, op te nemen in een alge mene maatregel van bestuur. Nieuw is de mogelijkheid voor bepaalde gebieden (waarbij vooral aan te saneren stadsge deelten is gedacht) een rege ling tdt beperking van de in standhouding van gebouwen in het leven te roepen. De vasstelling van Rijkswo- ningbouwprogramma's, telkens geldend voor tenminste één en toogste drie jaren, wordt in het ontwerp voorgeschreven. De bepalingen omtrent de gel delijke steun van Overh9idswege voor de woningbouw zijn in be ginsel niet belangrijk gewijzigd. Nieuw is, dat voorgesteld wordt naast de woningbouwverenigin gen tevens een andere soort van erkende instellingen toe te laten, n.l. instellingen, die werkzaam zijn op het gebied van de volks huisvesting en daarbij slechts een beperkte winst beogen. Deze „mede in het belang van de volkshuisvesting werkzame" in stellingen zullen in aanmerking kunnen komen voor bepaalde financiële faciliteiten, zij het niet in dezelfde mate als de wo ningbouwverenigingen, die uit sluitend in het belang van de volkshuisvesting arbeiden. De wettelijke regeling is aan gevuld met voorschriften, die 't verlenen van geldelijke steun mogelijk maken voor het ver krijgen van een woning in eigen dom door arbeiders en daarmede gelijk te stellen personen. Deze.- voorschriften zijn in hoofdzaak gebaseerd op de con clusies van een ministeriële com missie, die onder leiding van de heer J. Dommer het vraagstuk van de verkrijgng van eigen wo ningen heeft bestudeerd. De functie van de Inspecteur van de Volkshuisvesting, die in gevolge de thans geldende rege ling als Rijksambtenaar zelf standig advies geeft, aan de Provinciale- en Gemeentebe sturen, komt te vervallen. Zijn taak zal worden verricht door een Rijksdienst voor de Volks huisvesting en door nieuw in te stellen Provinciale diensten voor de Volkshuisvesting. In de gemeenten blijft een bouw- en woningtoezicht ver plicht. Als adviserende colleges wor den voorgesteld 'n raad voor de Volkshuisvesting en Provinciale commissies voor de Volkshuis vesting. De Staatcommissie is van oor deel, dat het gewenst is te ko men tot een zekere mate van decentralisatie bij de uitvoering van de bepalingen inzake de woningexploitatie door gemeen ten en woningbouwverenigin gen. HERZIENING VAN DE ONTEIGENINGSWET. De Staatscommissie is van oor deel, dat schade ontstaat voor de ruimtekundige belangen en voor de volkshuisvesting, doordat in geval van onteigening bij het be palen van de schadeloosstelling rekening moet worden gehouden met de boven de „gebruikswaar de" liggende „verkeerswaarde" van de grond. Hierdoor worden de gemeenten belemmerd in het voeren van een vooruitziende grondpolitiek. Daarom meent de commissie, dat men moet streven naar een regeling, waardoor in de toekomst de verkeerswaarde van grond niet of niet noemenswaard zal stijgen boven de gebruiks waarde. Dit zou bereikt kunnen worden door de handhaving van een algemeen stelsel van prijs- beheersing met betrekking tot onroerend goed. In verband met de ervaring,^ met een dergelijk stelsel opgedaan, meent de com missie hiertoe echter, althans voorlopig, niet te moeten advise ren. Wel Wordt bepleit de rege ling van de schadeloosstelling in de onteigeningswet zodanig te herzien, dat voortaan onder de werkelijke waarde, die voor ver goeding in aanmerking komt, niet meer de op speculatieve ver wachtingen berustende surplus- waarde zal worden begrepen. Dit leidt er dus toe, dat bij onteige ning de schadeloosstelling irf be ginsel zal worden bepaald vol gens de maatstaf van de ge bruikswaarde. De invoering van een dergelijk stelsel moet echter gepaard gaan met een billijke overgangsrege ling, waardoor rekening wordt gehouden met de op het ogen blik van de invoering van de Attlee optimistisch Tet gelegenheid van de ope ning der Jaarbeurs van de Britse industrie heeft de Eer ste Minister, Clement Attlee, het woord gevoerd op een ban ket in Mansion House te Lon den. In verband met het na-oor- logse economische herstel in Groot-Brittannië gaf de Eerste Minister uiting aan een „voor zichtig optimisme". Verder maakte hij een toespeling op de noodzakelijkheid van lage pro ductiekosten, hetgeen het „voortzetten van de beperkin gen voor alle klassen van de be volking betekent". Pean Acheson, de Amerikaan se (Minister van Buitenlandse Zaken, en zijn Britse ambtge noot Ernest Bevin, zijn gisteren begonnen, de draagwijdte te onderzoeken van het sensa tionele plan om de Franse en Duitse zware industrie samen te smelten, een plan dat Dins dag door de Franse Minister van Buitenlandse Zaken, Ro bert Schuman, werd geopperd. Dit verrassende voorstel van Schuman heeft de andere za ken, die de beide iStaatslieden zouden bespreken naar de ach tergrond verdrongen. Zelfs de belangrijke vraagstukken van het Verre- en Midden-Oosten zijn hierdoor voor het ogenblik ter zijde geschoven. John McCloy, de Amerikaan se Hoge Commissaris in Duits land, is naar Londen ontboden om de besprekingen bij te wo nen. Van McCloy is bekend, Herdenking in Sowjet-Unie van 5e verjaardag overwinning Te Moskou, Leningrad en Stalingrad, alslmede in alle hoofdplaatsen van de U.S.S.R., is de 5de verjaardag van de overwinning door kanonschoten aangekondigd. In een dagorder van Maar schalk Vassilewsky, Minister van Landsverdediging, wordt het 'Rode Leger geluk gewenst met zijn „historische zegepraal" op de Duitse troepen. dat hij voorstander is van een plan tot integratie van de in dustrieën van de Ruhr en Lo tharingen. Ook Sir Roger Makins, hoofd van de economische afdeling van het Foreign Offfice, woon de de conferentie bij. Dean Acheson, de Amerikaan se Minister van Buitenlandse Za ken, heeft tijdens een diner van de „Pilgrims Society" te Londen (een 40 jaar geleden opgerichte vereniging ter bevordering van de goede verstandhouding tussen Engeland en Amerika) gepleit voor het opnemen van West- Duitsland in de kring der Weste lijke geallieerden. Acheson acht te een nauwer en meer organi sche samenwerking van Duits land met zijn Westelijke naburen noodzakelijk wegens „de onge lukkige splitsing van Duitsland in Oost en West, de overbevol» king in de Westelijke zones en de tragische gebeurtenissen, die de Duitse gemeenschap de laat ste decennia zo gewelddadig uit het algemeen verband van de Europese gemeenschap hebben gestoten". Maar dan moet Duits land bereid zijn de voile maat van hun verantwoordelijkheid en van wat zy misschien als risico beschouwen te aanvaarden, al dus Acheson. Hij voegde er aan toe, dat de V.S. zich niet minder onaangename en zware opoffe ringen moeten getroosten dan van enig land aan deze zijde van de Atlantische Oceaan zal wor den gevraagd. (Een goed ver staander nieuwe regeling reeds aanwezige smplus-waarde (berekend naar de behoefte aan bouwterrein tot plm. 1970) gesteld worden op 400.000.000,—. De commissie acht net niet mogelijk dit bedrag ter gelegenheid van de invoering van het door haar bepleite stel sel ineens aan de gegadigden uit t(. betalen. Derhalve wordt voor gesteld bij deze invoering voor lopig te volstaan met een regi stratie van de aanwezige surplus- waarde. Indien later onteigening plaats vindt, kan met deze ge registreerde surplus-waarde re kening worden gehouden. Het is de bedoeling, dat zulks slechts gedurende 20 jaren na het invoe ren van de nieuwe regeling zal geschieden, o.a. omdat een ver wachte waardestijging, die na 2Q jaren nog niet is verwezenlijkt, als niet reëel moet worden be schouwd. Bovendien zal niet de volledige geregistreerde surplus- waarde worden vergoed, doch slechts een gedeelte daarvan, dat bepaald wordt door een aftrek percentage. £cli!cclic«iling aangevraagd Een vrouw te Chemnitz (Russische zone van Duits land) heeft echtscheiding aangevraagd. Als reden voert zij; aan, dat haar man steeds haar kunstgebit leent om zijn sigaren van de puntjes te ontdoen. RIDDERORDEN ONTNOMEN. Bjj Koninklijk Besluit is met toepassing van de wet Zuivering Nederlandse Ridderorden 1946 ontnomen: a. Het lidmaatschap van de Orde van de Nederlandse Leeuw aan: Jhr. Mr. D. J. de Geer, geb. 14 December 1870; Mr. P. Dieleman, geb. 9 November 1873; Dr. W. Mengelberg, geb. 28 Maart 1871; b. het lidmaatschap van de Orde van Oranje-Nassau aan: Jhr. Mr. D. J. de Geer, geb. 14 December 1870; mevr. J. Küller, gescheiden van R. van Ammers, geb. 13 Augustus 1884; Mr. A. Meerkamp van Emden, geb. 13 November 1882. De Chileense verpleegsters, die een week lang hebben ge staakt, zijn, nadat hun leidsters een onderhoud hadden gehad met President Gabrial Gonzales Videia, weer aan het werk ge gaan. Men zegt, dat tijdens de staking twee patiënten, wie niet voldoende zorg kon worden ge geven, zijn overleden. De gemeente-arbeiders van Santiago zijn Dinsdag een 24- uur-s'taking begonnen. Men hoopt dat de staking der autobusbestuurders van Santia go, die vandaag zou beginnen en de aangekondigde 48-uur staking der spoorwegarbeiders kunnen worden afgewend. Woensdag had de loting moe ten geschieden van de lijstnum- mers voor de a.s. verkiezingen. Aangezien alle partijen er even wel meer accoord waren de lijst- nummers aan te houden, die bij de verkiezingen van 1949 golden, zullen de lijsten als volgt genum merd zijn: Lijst 1 Socialistische partij, lijst 2 Communistische partij, lijst 3 C.V.P., lijst 4 Liberalen. In de provincies Luxemburg en Limburg zullen socialisten en liberalen met een gemeenschap pelijke lijst uitkomen, die num mer 5 zal krijgen. In politieke kringen verluidt, dat het aanhouden van dezelfde lijstnummers als verleden jaar voornamelijk om financiële rede nen is geschied. De verkiezings propaganda in 1949 en de cam pagne vóór of tegen de Koning in Maart van dit jaar, beteken den namelijk een zware aderla ting voor de partijkassen. De campagne voor de verkiezingen op 4 Juni zal dan ook ongetwij feld een kalm karakter dragen. Door het aanhouden van dezelf de lijstnummers zullen de partij en hun propagandamateriaal van 1949 opnieuw kunnen gebruiken. De algemene raad van de so cialistische partij heeft gister morgen onder voorzitterschap van Spaak het verkiezingspro- De Eerste Kamer is begonnen met de behandeling van de garantiewet vor bepaalde groepen burgerlijke overheids dienaren en gewezen ambtenaren van Indonesië en hun nagelaten betrekkingen. in feite alweer een overdracht moet geschieden. Intimidatie en ondermijning zijn aan de orde van de dag. Het is dus begrijpelijk, dat vele ambtenaren in een derge lijke sfeer moeilijk kunnen wer ken.' De ambtenaren hebben alle recht op steun en vinden die niet. Dit ontwerp past niet in de huidige omstandigheden. De heer VAN LIESHOUT (K. V.P.) vindt, dat hetgeen de Re gering ter R.T.C. voor de amb tenaren heeft bereikt, niet hoog behoeft te worden aangeslagen. Men weet bovendien niets van de toepassing dier bepalingen, zowel gedurende als na de over gangsperiode. De heer JONKMAN (Arb.) vraagt zich af, of het uitgangs punt van de regering nog wel houdbaar is. Hoe staan de Indonesische autoriteiten tegenover de ge dwongen overgang? Er is geen sprake meer van instandhou ding van het oude, ervaren ambtenarenapparaat. Het is uiteengevallen, doch spr, meent, dat van de politieke ontwikkeling de ambtenaren niet het slachtoffer mogen wor den. De heer Jonkman bespreekt de moeilijkheden, welke de In dische Nederlanders in de weg worden gelegd. Is de Regering bereid hun positie opnieuw te bezien? Het onderwijsprobleem voor de kinderen der achter gelaten ambtenaren heef^de Regering te beperkt behandeld. Voor de z.g. „kort-verbanders" wenst spr. meer garanties. Ten slotte dringt hij op de instelling van een beroepsinstantie aan. Als beroepsinstantie is niet de Minister aan te merken. De Re gering wijze daarvoor aan een college van administratieve rechtspraak. Kan de Minister een dergelij ke toezegging niet doen, dan zal spr. overwegen, een uit spraak der Kamer uit te lok ken. De heer WENDELAAR (Vrijh.) zegt zich woord voor woord te kunnen verenigen met hetgeen de heer Jonkman heeft ge zegd. Spr. vraagt of er ook een der gelijke wet voor het militaire personeel komt en bepleit pen-' sioengarantie van de thans ge- pensionneerden. De heer Wen- delaar gelooft, dat de Regering te veel de Voorstelling geeft, dat de Souveneiniteitsover- dracht slechts een kwestie is van Troonwisseling. Dit wetsontwerp zal de Ka mer hebben te aanvaarden. De bezwaren van de heer Jonk man ten aanzien van de be roepsinstantie wegen ook voor spr. zeer zwaar. De heer ALGRA (A.R.) be toogt, dat de behandeling der ambtenaren een kwestie is van plicht en eer. Daarom is de te leurstelling in het beleid der Regering zo pijnlijk. Soms is er een toon van onwil te bemer ken. Spr. neemt aan, dat zich een zekere verlegenheid van de Regering heeft meester ge maakt. Hoe zijn de feiten? De R.I.S. stelt geen prijs op het overgrote gedeelte van het ambtenarencorps en daarbij zal de R.I.S. geluidloos worden ver vangen door Djocja, waardoor Vergadering van Woensdag. Woensdag is het debat over het wetsontwerp inzake de garantie voor Indische ambtenaren voort gezet. De heer KERSTEN (K.V.P.) meent, dat de ambtenaren niet dat grote verlangen hadden, ont slag te nemen als wordt voor gesteld. Hij hoopt, dat de regering een royaal standpunt zal innemen bij de verdere uitwerking. Het be treft hier een geval van ernstige dupering. Minister GöTZEN zegt, dat het hier gaat om een nuchtere rege ling, die getroffen moet worden in het belang der ambtenaren. Men dient ook rekening te hou den met de financiële belangen van Nederland, dat niet zo maar ever de millioenen kan beschik ken. Door de lange duur der on zekerheid is een sfeer van on rust geschapen. De regering gevoelt zich wel degelijk verantwoordelijk tegen over de Nederlandse ambtenaren al kan niet aan alle wensen wor den voldaan. De ministers is er een verwijt van gemaakt, dat zij altijd opti mistisch uit Indonesië terugke ren. Het is echter zo, dat wan neer men de feiten ziet in groter verband, het oordeel juister kan zijn dan wanneer men er met z'n neus op zit. De regering zal ten aanzien van de samenstelling van de be roepsinstantie rekening houden met hetgeen in deze Kamer leeft. De heer JONKMAN (Arb.) re pliceert en constateert, dat hij van de regeringstafel geen ander geluid heeft gehoord dan uit de stukken reeds gehoord was. De regering vergist zich, als zij denkt, dat de Eerste Kamer deze zaak alleen ziet als een regeling van financiële aard. Spr. dient een motie in, waarin verzocht wordt de instelling van het beroep te bevorderen bij een onafhankelijk orgaan. Deze motie is mede-ondertekend door de he ren Kerstens, Algra, De Zwaan en Wendelaar. De heer KERSTENS (K.V.P.) dient een motie in, tevens onder tekend door de heer Wendelaar, wkarin de regering verzocht wordt, slechts één afvloeiïngs- commissie te benoemen, met standplaats 's-Gravenhage. Minister GöTZEN dupliceert. Hij zegt, dat minister Van Maarseveen tot zijn spijt niet aanwezig kan zijn wegens ande re ambtsbezigheden. Het wetsontwerp werd aange nomen met 28 tegen 5 stemmen. Tegen de Anti-Revolutionairen. Aan de motie-Kerstens werd toe gevoegd, dat in Djakarta één of meer adrescommissies moeten komen. De motie-Kerstens werd hierna aangenomen met 22 tegen 11 stemmen. De motie-Jonkman werd goed gekeurd z.h.s. De vergadering wordt hierna gesloten. Op 23 Mei zal de Ka mer weer bijeenkomen. Omtrent de brand en de overstroming in Canada wordt nader gemeld, dat men het vuur thans meester is. Persoonlijke ongevallen hebben zich niet voorgedaan. Een 250- tal huizen, meer dan de helft van de stad, zijn verbrand. De „Royal Canadian Air For ce" is begonnen met door de lucht zandzakken aan te voeren om de bedreigde plaatsen der dijken zo spoedig mogelijk te versterken. Vliegtuigen der mari ne hebben uit Halifax 50 man aangebracht, die de bemannin gen van reddingsboten zullen vormen. Alle lagere gedeelten van Winnipeg worden thans ont ruimd. Twaalf eenheden van de le gerreserve zijn onder de wa penen geroepen, om op de be dreigde punten „overstromings- dienst" te doen. Gisteravond namen ruim 3100 militairen deel aan de strijd tegen het wassende wa ter. Volgens Heinz Kaerner, hoofd redacteur van het geïllustreer de blad „Tempo der Welt", zou den Hitier en Bormann beiden nog in leven zijn Kaerner be weert, dat hij Bormann verle den jaar Juli in Frans Marok ko heeft gezien. Bormann zou hem gezegd hebben, dat Hitier nog leeft en dat hij onderdak heeft gevonden in een klooster in Thibet. „Ik geloof dat de tijd is aangebroken om de we reld te zeggen dat wij nog in leven zijn" zo zou Bormann aan de journalist hebben verklaard. „Het is niet meer nodig voor de wereld te verbergen, dat men ons op een goede dag terug zal zien". Een korrel zout zal bij dit be richt niet overbodig zijn. gramma bestudeerd. In dit uit .10 punten bestaande programma wordt o.a. gezegd, dat er een einde moet komen aan de Ko ningskwestie en de Regering zich bezig moet houden met de op lossing van de dringende econo mische vraagstukken. Op het programma staat tevens een her vorming der belastingen. Max Buset, de voorzitter van de so cialistische partij, die tijdens de vergadering eveneens het woord voerde, verklaarde, dat de C.V.P. in het jaar, dat zij met de libera len aan het bewind is geweest, zich met geen ander probleem heeft beziggehouden dan met de Koningskwestie. Wat de uitslagen der verkie zingen betreft, zeide hij optimis tisch te zijn. Regeringsmaatregelen in] Venezuela 'm flBBÜ Volgens te New York gepu bliceerde berichten uit Caracas heeft de Regering van Venezu ela de vakverenigingen van ar beiders in de olieindustrie ont bonden en in het gehele land de Middelbare Scholen gesloten. Deze maatregelen waren gericht tegen „linkse oproerkraaiers". In de officiële verklaring wor den de Communistische partij en de buiten de wet gestelde „Democratische actiepartij" er van beschuldigd, dat zij ae staking op de olievelden steu nen. Deze staking kost volgens een particuliere schatting 5 millioen dollar per dag. De afvoer van olie is sterk verminderd, niet aiieen van zware ruwe olie be stemd voor de Oostelijke raffi naderijen, maar ook van ruwe olie voor de raffinaderijen in het Caraibische gebied, van waar zware stookolie recht streeks naar de Oostkust wordt verscheept. Enkele leveranciers in het Caraibische gebied heb ben nog slechts voor enkele da gen voorraad. Protest in Australië tegen anti-communistische wetgeving De havenarbeiders te Sydney hebben een resolutie aangeno men. waarin de Australische Raad van Vakbonden, die 16 Mei bijeenkomt, verzocht wordt in het gehele land een staking te organiseren uit protest tegen de anti-communistisclie rege- ringswet. 7000 Havenarbeiders verlieten het werk om de pro- testbij eenkomst bij te wonen, uoch men verwacht, dat deze later het werk zullen hervatten. Leider van Portugese' Communisten veroordeeld Democratie I. Alvaro Cuhal is tot 4!- jaar gevangenisstraf veroordeeld, na dat hij schuldig was bevon den aan het leiden van een geheime organisatie (de com munistische partij in Portugal). Hij verliest zijn politieke rech ten voor de tijd van 15 jaar. De Communistenfin Canada Democratie II. Het Canadese Lagerhuis heeft met 147 tegen 32 stemmen een motie van de progressief-conser- vatieven verworpen om de acti viteit van communistische orga nisaties te verbieden. Truman beschuldigt Chinese Communisten Democratie III. President Truman heeft de Chinese communisten er van beschuldigd, dat zij China uit hongeren om Rusland te hel pen voeden. Het lot van het Chinese volk is tragisch, zo zei de President in een rede voor een gehoor van de Universiteit van Wyoming. Deze uitlating wordt uitgelegd als een aanwijzing, dat de Ver. Staten het communistische China voorlopig niet zullen er kennen. De President liet dui delijk uitkomen, dat de Ameri kaanse Regering door bemidde ling van particuliere instellin gen al het mogelijke zal doen om het hongerige volk in Chi na te voeden, onverschillig on der wel'ke Regering het leeft. Truman zei dat het niet ge makkelijk zou zijn de „verschrik kelijke tyrannie" van Rusland te niet te doen. Met het oog op de voorjaars manoeuvres van het Britse Rijn- leger in de streek van Uelzen heben de boeren langs de wegen borden geplaatst met het verzoek aan de Britse soldaten, de akkers niet te beschadigen.

de Vrije Zeeuw | 1950 | | pagina 1