SF SU Co UIT DE PROVINCIE Van Tegemoetkoming aan calamiteuze polders in Zeeland De Zeeuwse Kruisverenigingen Hoorapparaten Centrale KAMPIOE VAN NED Promotie Tw Oo: Zuic BEKERWEE Bloem Nieuwste HET STRANDSCHAP TERNEUZEN. RODE ROZEN AXEL KOEWACHT Opening nieuwe garage. beginnen mei hei week de»Geestelijke Volksgezondheid Met deze dienst wordt 1 Juli een begin gemaakt PHILIPPINE IJZENDIJKE K.actieis nazien en repareren AXEL KERKDREEF 3-1 WESTSTRAAT 34-19 TWEEDE KAMER HeerenveenA; Maurits; Limb dése Boys. Wes ZeeburgiaOS Wesl EmmaNeptrn Rhe den—Quids tiaVitesse. De Valk—Keri Zuid ChevremontJ Promotie De Zuic HeroMOC; Zeeuwen. Vierde RACCorn Be Terneuzen— De eerste wed; neuzen in de proi moge voor de supporters van een teleurstellii lopen, voor her Bij dig staan en geheel toeter ku kwam de ove M.O.C. niet o hoopten zij zelv Terneuzen de zijn. In de eerst grote afmetingei rige gemeentel! te Bergen op Z handicap voor c gewoon zijn op te spelen. Evenzo zal het Iers vergaan, als strijden op de moeten uitkome: Als tweede Terneuzen mag den het gemis voor, die wellici promotiecompeti moeten laten gat ging Terneuzen nederlaag tegen ook niet als fav staat. De komende w ALLES IV Voor Uw Op veelvu zegging b voortaan v iedere 2e e nen op DL het SCHLT: All; Op grond van de wet van 25 November 1948, houdende her ziening van de regeling der pro vinciale financiën wordt aan de provincie Zeeland ten laste van 'o Rijks kas een uitkering ge daan. gelijk aan veertig ten hon derd van het aandeel in het te kort van de calamiteuze polders, hetwelk ten laste van de provin cie zeeland komt. jeze wet bevat een overgangs bepaling, waarbij aan deze pro- v.iicie over de jaren 1948 en 1949 ee.i speciale uitkering uit 's Rijks ka wordt verleend, dit in af wachting van 'n principiële her ziening van de wet van 19 Juli lö/u, tot vaststelling van de voor waarden waarop aan calamiteuze polders in de provincie Zeeland tegemoetkoming uit 's Rijks scnatKist wordt verleend. Aan gezien het hier te dier zake ge- \oerde overleg met voor het ein de van 1949 tot de beoogde her ziening heeft geleid, is voorge steld de bijzondere uitkering aan de provincie Zeeland alsnog voor het jaar 1950 te verlenen. De Tweede Kamer heeft giste ren de daartoe strekkende wijzi ging van de wet van 25 Novem ber 1948 goedgekeurd. ten opzichte van het overig be drijfsleven een ongelijkheid zou den scheppen, die niet verant woord is. De MINISTER brengt alsnog een wijziging aan, waardoor het tweede lid van art. 6 komt te luiden: „Voor zover vergoedin gen of schadeloosstellingen de fiscale boekwaarde van de te loorgegane zaken of van het be schadigde niet overtreffen kan de reservering willekeurig ge schieden, doch alleen in 't boek jaar, waartoe 1 Januari 1948 of m een der volgende zeven boek jaren*1. De heer VAN DE WETERING (C.H.) trekt hierna zijn amende ment in. Spr. licht vervolgens een amen dement toe, beogende de termyn voor verlies compensatie te stel len op vijf jaar, in plaats van op drie. De MINISTER verklaart geen principiële bezwaren te hejpben, wel echter bezwaren van admi- nistratief-technische aard. Aan vaarding van het amendement zou de belastingadministratie zeer verzwaren en daardoor van nadelige invloed zijn op het in halen van de belastingachter stand. De heer VAN DE WETERING (C.H.) zegt geen vrijmoedigheid te kunnen vinden zijn amende ment in te trekken. De heer LUCAS (K.V.P.) sluit zich aan bij de opvatting van de heer Van de Wetering. De heer HOOGCARSPEL (C. P.N.) dringt er op aan het amen dement-Van de Wetering te aan vaarden. De heer C. VAN DEN HEU VEL (Arb.) kan 's Ministers be zwaren niet delen en verklaart zich voor het amendement. De MINISTER verklaart zich bereid de termijn te brengen op vier jaar. De heer VAN DE WETERING (C.H.) trekt zijn amendement in. Het wetsontwerp „Belasting herziening 1950" wordt z-h.s. aanvaard. De C.P.N.-fractie krijgt aante kening, dat zij geacht wil wor den te hebben tegengestemd. Tegen half zes wordt de ver gadering geschorst. BELASTINGHERZIENING. V.VV.'s van West Zeeuws- Vervolgens zette de Tweede Kamer de behandeling voort van de wetsontwerpen Belastingher ziening 1950; afschaffing van de ondernemingsbelasting en verho ging van de vennootschapsbe lasting. Het met een in de vorige ver gadering aangenomen amende- ment-Lukas, beogende aan het nieuwe winstbegrip een meer concrete inhoud te geven, samen hangend amendement van de zelfde afgevaardigde werd thans aanvaard met 46 tegen 43 stem men. Het gold een herstemming, daar in de laatste vergadering de stemmen hadden gestaakt (4343). De heer HOFSTRA (Arb-) ver dedigt het amendement om een wijziging aan te brengen in de tekst van een door de regering nieuw voorgesteld artikel 13a in het ontwerp Belastingherziening; waardoor z.i. vermeden worden onzekerheden van het voorge stelde artikel, terwijl rijn tekst in de praktijk tot een eenvoudi ger uitvoering kan leiden. In het bewuste artikel wordt bepaald, dat met betrekking tot bedrijls- u.idüelen, welke na 31 Mei 1949 doch voor 1 Jan. 1950 zijn be steld of aanbesteed, op verzoek van de belastingplichtige art. 8, derde lid, van het Besluit op de Inkomstenbelasting 1941 toepas sing vindt. De onbelaste reserve, bedoeld in art. 4 van de wet Belastingherziening 1947, wordt aan het einde van het boekjaar, waarin de bedrijfsmiddelen zijn besteld of aanbesteed, niet ho ger gesteld dan bij de aanvang %an dat boeit jaar. De heer LUCAS (K.V.P.) sluit yirh bij de heer Hofstra aan en trekt zijn eigen amendement in. De Minister van Financiën, de heer LIEFTINCK, neemt het amendement-Hofstra over. Het betrokken artikel wordt 7-h.s. goedgekeurd. De heer JANSSEN (K.V.P.) verdedigt een amendement-Lu- cas, beogende, dat ook boekwin sten, ontstaan door vrijwillige verkoop van bedrijfsmiddelen, gebruikt kunnen worden voor eerste afschrijving op de kosten van vervanging. De MINISTER heeft overwe gende bezwaren tegen het amen dement. ue neer HOFSTRA (Arb.) geeft te kennen, dat hij onder deze cmstandigheden rijn stem niet aan het amendement zal geven. De MINISTER verklaart het amendement onaanvaardbaar we gens de financiële gevolgen. De heer JANSSEN (K.V.P.) trekt het amendement daarop in. Alsnog wordt in stemming ge bracht het amendement-Hofstra. dat verleden week reeds is be- sproken, om de vervroegde af- schrijving niet toe te kennen voor onroerend goed- Het wordt verworpen met 61 tegen 29 stem- De heer VAN DE tAlExERING (C.H.) dient een amendement in, dat tegemoet wil komen aan de oorlogsslachtoffers onder de be- drijven, die aan hun bedrijf smid- delen belangrijke schade hebben geleden. De bedoeling is het ge leden kapitaalverlies ten laste der fiscale winst te brengen. De heer LUCAS (K.V.P.) on dersteunt het amendement-Van de Wetering. De MINISTER verdedigt zijn ontwerp, o.m. de aandacht er op vestigend, dat later nog verschei dene concessies ten behoeve van de oorlogsslachtoffers zijn inge voegd. Hij bestrijdt het amende ment van de heer Van de Wete ring, omdat de verlangde facili teiten voor de oorlogsslachtoffers Vaanderen staan er afwijzend tegenover. Werk samen, daar waar het mogelijk is. Dit is de leuze van de V.V.V.'s in de kuststrook van West Zeeuws Vlaanderen. En dat zij dit ook werkelijk willen na streven is overduidelijk gebleken op de gemeenschappelijke verga dering, welke Zaterdag j.l. in het café van de heer P. Cornells te Nieuwvliet is gehouden en waar bij de gemeenschappelijke belan gen nauwkeurig onder ogen zijn gezien. Men was doordrongen van de noodzakelijkheid om een drachtig samen te werken ter bevordering van het vreemdelin genverkeer, hetgeen als een zui ver streekbelang wordt gezien. Bij de gedachtenwisseling over de instelling van een strand schap verklaarden alle V.V.V.'s om principiële redenen tegen in stelling hiervan. Van groot belang wordt ge acht de uitgifte van een folder, waarin de bezienswaardigheden van geheel West Zeeuws Vlaan deren zijn opgenomen. Bij diver se instanties en individuele per sonen zullen de nodige stappen worden ondernomen teneinde dit plan te verwezenlijken. Ook een directe busverbinding tussen Breskens en Knocke via Retranchement gedurende het badseizoen komt de besturen van genoemde V.V.V.'s gewenst voor, evenals het gezamenlijk deelne men aan de in 1953 te Middel burg te houden tentoonstelling, waarbij de betekenis van West Zeeuws Vlaanderen als recrea tiegebied onder de aandacht van de bezoekers zal worden ge bracht. Het ligt in de bedoeling om regelmatig bijeen te komen ter bespreking van de gemeenschap pelijke belangen en in den ver volge ook de V.V.V. van Sluis hiertoe uit te nodigen. Een samenwerking, welke zeer zeker navolging verdient! NATIONALE BONDSDAG TE MIDDELBURG der Chr. Jonge Boeren- en Boerinnenorganisaties. Op 10, 11 en 12 Mei a.s. hopen bovengenoemde organisaties hun 20-jarig bestaan te gedenken met een groots opgezette Bonds dag in Zeelands hoofdstad. Op 10 Mei worden de meeste gasten uit alle provincies reeds verwacht op een begroetings samenkomst. De Zeeuwen zullen daar iets byzonders van maken. Dan volgt Donderdag de Bonds dag zelf, waar de voorzitter der C.B.T.B., de heer Chr. v. d. Heu vel, de feestrede uitspreekt na de middagheropening. Ook de Commissaris der Ko ningin en vele andere gasten zul len dan aanwezig rijn. Men ver wacht verder een kleine 2000 be langstellenden, die het nieuwe grote veilingsgebouw zullen vul len. De derde dag is bestemd voor de excursie. Deze leidt door Wal cheren, West en Oost Zeeuws- Vlaanderen. In Terneuzen wordt het ontbijt gebruikt, waarna de stoet, bestaande uit 1000 per sonen, vertrekt in de richting Axel, waar op de hoeve „Looses- hof"1 van de heer De Putter, de excursie wordt ontbonden. Voor de Chr. Plattelandsorga nisaties in onze provincies belo ven het grote dagen te worden. Ook de laatste Bondsdag in onze provincie gehouden, enkele jaren vóór de oorlog, heeft indertijd een machtige indruk achterge laten. In Terneuzen zal het dus Vrij dagmiddag een grote drukte wor den met al deze bezoekers. Heropening C. J. M. V.-gebouw „Bethel." Voor de C. J. M. V. „Bidt en werkt" alhier was het Maandag een blijde dag. Op deze dag werd n.l. haar gebouw „Bethel", dat geheel gerestaureerd is, in een samenkomst, die een feestelijk karakter droeg, heropend. In deze samenkomst, waartoe naast medewerkers en leden af gevaardigden waren uitgenodigd van de kerkelijke college's der Herv. Kerk en tal van verenigin gen, heeft men het eerst kunnen genieten van de gezellige sfeer, die het gebouw nu weer biedt. In tegenstelling tot vroeger is het nu werkelijk weer een lust in dit „Bethel" te kunnen verga deren. Het interieur is heel ge zellig geworden en we prijzen het jeugdwerk van de C. J. M. V. gelukkig, dat ze de jeugd thans Ut LIEFDES OVERWINNING door H. VöUMER. 85) (Nadruk verboden). „Ah Monsieur!1"' In de ogen van de sympathieke ober vonkte het van pret. „U bent dus in „Sous les Tilleuls" geweest? Dan zag de chauffeur Madame en u aan voor een paar, dat op de hu welijksreis is! Hij dacht u geen groter genoegen te kunnen doen dan u naar „Aux Tourterelles" te rijden zo heet die uitspan ning bij ongeveer alle chauf feurs van Deauville.1" „Auxwat?" informeerde Erica. „Ik begrijp het niet goed." Kretschmer legde uit; „De chauffeur bracht jullie naar een uitspanning, die officieel „On der de Lindebomen" heet, maar meer bekend staat als „In de Tortelduifjes". Nu, jullie behoe ven er niet om te blozen!' „Het diee!" lachte Erica. „Is het zo?" vroeg Von Dern- berg de ober. „Si, si, Monsieur! Pas getrouw de paartjes hebben gauw genoeg zo'n prettig clublokaal kan aan bieden. Het opknappen van dit gebouw is een mooi stukje gemeen- schapswerk. Al het werk, behou dens enkele kleine dingen, die niet in de avonduren konden ge beuren, is vrijwillig in vrije tijd gedaan. Enkele vakmensen heb ben maandenlang hieraan ge werkt met behulp van enkele sympathiserenden en enkele le den. Het benodigde materiaal is geleverd tegen kostprijs, waar door bewezen is, dat zij, die hier voor tijd en materiaal hebben beschikbaar gesteld de C.J.M.V. een warm hart toedragen en gedaan hebben wat in hun ver mogen is om de jeugd een ge zellige vergadergelegenheid aan te bieden. De voorzitter van de C.J.M.V. sprak er in zijn openingswoord zijn blijdschap over uit, dat de herstelling van „Bethel" op deze wijze zijn beslag heeft kunnen krijgen. Hij dankte alle mede werkers zeer voor al het werk, dat zij gedaan hebben en heette naast hen ook de verdere aan wezigen welkom. Een der leden wist hierna de lachspieren in beweging te bren gen met een voordracht in Bra bants dialect „N'en Bok", uit een boek van Anton Coolen. De vice- voorzitter der C. J. M. V. vertel de een en ander over „De histo rie der verbouwing", waarin naar voren kwam, dat het werk is uitgevoerd in een geest van kameraadschap en wederzijds begrip. Bij de medewerkers zul len vele vrolijke momenten uit de verbouwing in aangename herinnering blijven. Ook hij ver tolkte de dankbaarheid voor het geen er door hen is gepresteerd. Namens de medewerkers voer de de heer Ph. Mielen het woord. Hij hoopte, dat de C.J.M.V. ervoor zal zorgen, dat het ge bouw goed wordt onderhouden en dankte naast allen die verder hebben geholpen ook Mevrouw Bol, die tijdens de verbouwing, elke avond voor een warme dronk zorgde en soms ook nog wel voor een lekkere hap. Omdat vrouwen nu eenmaal een streep je voor hebben, werd door de C. J. M. V. als erkentelijkheid hiervoor een theebeurs aangebo den. Verschillende andere spre kers drukten hun blijdschap er over uit, dat de C. J. M. V. nu weer beschikt over een zeer ge zellig vergaderlokaal. Ds P. A. van der Vlugt .deed dit namens de Kerkeraad der Ned. Herv. Ge meente, de heer C. Leunis na mens het Bondsbestuur van het Christelijk Jonge Mannen Ver bond en de Provinciale Commis sie Zeeland, de heer J. L. Hame link namens de Ring van C. J. M. V.'s en de Jongensclubs., die een fraai tafelkleed aanbood. Door de Herv. Vrouwenver. „Ly- dia" werd een bijdrage in de kos ten der gordijnen toegezegd. Tot slot sprak de heer B. N. van Dijke, die enige beelden uit de geschiedenis van „Bethel" aan de vergetelheid ontrukte. In de pauze werd een verver sing aangeboden. De vrolijke noot in deze bijeen komst werd voortgezet met een I voordracht en een schetsje. De Districts-secretaris van het C. J. M. V. in Zeeland wees op de betekenis van 't woord „Bethel," Huis Gods. God zelf zal er een „Huis Gods" van maken. Moge Zijn zegen op dit gebouw rusten. Door de heer P. de Leeuw, van Zaamslag, werd, als voorzitter van de Ring van Jongensclubs, de avond met dankzegging be sloten. Zomerzegels brengen hulp in de nood! Zoals sinds jaren gebruikelijk is, zullen ook in 1950 in de meest uitgebreide zin deswoords maatregelen worden» getroffen om de verkoop van Zomerze gels te bevorderen. Het doet ons genoegen te kun nen vermelden, dat de afd., Axel van de Bond van Platte landsvrouwen *n prijzenswaar dig initiatief zal nemen om door huis-aan-huisverkoop deze frankeerzegels aan de man te brengen. De Zomerzegelverkoop bracht in het jaar 1949 nett-o 167.00U op. In 1950 zal het netto-bedrag van deze opbrengst als volgt worden besteed: 35 Procent voor de t.b.c.-be strijding, 10 procent voor het Irene Fonds, 10 procent voor de T.I.O.M, 20 procent voor Rheu- matiekbestrijding. 15 procent voor het Zwitsers-Nederiands- Astma-fonds en 10 procent voor het Nat. Fonds voor Bijzondere Noden. Dit is een specificatie van de helft van de netto-op brengst. De andere helft zal worden besteed voor leniging van de nood, die bestaat onder de wer kers op cultureel gebied. Men verwacht ook ditmaal 'n groot succes en de plaatselijke actie-comité's zullen de maan den Mei en Juni benutten om op uitgebreide schaal deze post zegels te verkopen. Dat er met het bouwen van een moderne, goed geoutilleerde garage in onze gemeente aan 'n nijpend tekort is tegemoet ge komen zullen de automobilisten van Koewacht wel het beste be grijpen. Toen de Burgemeester in het bijzijn van de heren Es- seibrugge met familie, het vol tallige personeel, ve»e genodig den en belangstellenden om half vier het openingswoord ndm, bleek dit uit zijn toe spraak overduidelijk. Hij feli citeerde de directie niet alleen hartelijk, doch sprak er zijn voldoening over uit, dat zijn ge meente hiermede eindelijk uit het isolement is gehaald. Hij prees de Axelse firma voor het initiatief, dat zij had durven nemen en dankte haar voor het oprichten van dit prachtig fili aal. De heer P. Esseltorugge dankte de Burgemeester, dat hij zelf deze opening had willen doen. Ook dankte hij de vele vrienden, zakenrelaties en be langstellenden voor hun vele blijken van sympathie. Hierna trad de heer A. Kolijn, chef monteur van het bedrijf te Axel naar voren. In een pitti ge toespraak met een kwinkslag hier en een humoristische noot daar vond hij de juiste toon om van de drukte aan het strand, de parade op de boulevard, het rou- ge-et-noir in de speelzaal. Zij verlangen naar de eenzaamheid samen alleen! Ah, Monsieur, dat blijft de wens zolang de we reld draait en er getrouwd wordt! Dan huren zij 'n auto en zeggen de chauffeur: breng ons ergens waar het stil is! Ze kunnen u in Deauville elke bestuurder geven die ze willen ieder brengt zijn vrachtje naar Lisieux en be veelt „Sous les Tilleuls" aan of, zoals zij het noemen: „Aux Tour terelles". Geen wonder; ze krij gen procenten! Natuurlijk is Ma dame er niet boos om, nu zij het geheim kent en Monsieur even min! Waar vindt men idealer af zondering, knusser prieeltjes? iüéén op de grote wereld zó voelen gelieven zich er! Wat ligt meer voor de hand, dan dat men in zo'n stemming weinig eet en veel betaalt?" „Zeg ober", schertste Von Demberg, „schrijf je romans ln ie vrije tijd?" „Non, Monsieur. Ik ben óók jong en verliefd geweest voi- la!" Lachend vehwij derde de ober zich. „Die had je dóór, ouwe knaap! schaterde Kretschmer. „Wel, het is geen schande! Op jullie blij Hij ledigde rijn de opbloei van de „Cito"-gara- ge te memoreren en bood hij namens het gehele personeel n prachtige klok aan. Verder na men nog het woord de vader der firmanten en ais laatste de be drijfsleider van het nieuwe fi liaal. Bij onze rondgang merkten wij de nieuwe Studebaker 1950, geflankeerd door twee nieuwe Hillmans en omringd door tal rijke en prachtige bloemstuk ken, waarmede zakenrelaties, vrienden en kennissen hun fe licitaties luister hadden bijge zet. Met deze drie wagens en de D.A.F.-truck op het voorter rein werd een beeld gegeven, wat deze firma op automobiel- gebied te leveren heeft. Wij bewonderden de moderne smeerinstallatie, het kantoor, het overzichtelijke magazijn, maar vooral de volledige outi.- lage waarmede deze garage aan de hoog gestelde eisen zal kun nen voldoen. Terug uit Indonesië. Een groot aantal belangstel lenden had zich Zondagavond naar de woning van de heer Ed. Haers op de dam begeven, om aanwezig te zijn bij de huldi ging van Bertus, die uit Indo nesië was teruggekeerd. Terwijl de fanfare onder lei ding van de heer O. Cornells 'n mars blies, kwam de gehele fa milie naar buiten. Eerst' werd het woord en een bloemenmand aangeboden na mens Katholiek Thuisfront door de heer F. Begijn. Hierna sprak de heer J. Kaas namens de buurtbewoners en bood eveneens een geschenk aan. Vervolgens sprak de heer A. Rogiers namens de muziekver eniging, waarvan Bertus Haers voor zijn vertrek naar Indonesië lid was. De gehele fanfare, alsmede de leden van Kath. Thuisfront e.a. werden uitgenodigd het be- groetingsfeest binnenshuis me de te vieren. De buurt had voor een pas sende gevelversiering gezorgd. Overgeplaatst. Met ingang van heden is tot Dienstgeleider der Invoerrech ten en Accijnzen benoemd, de heer A. C. Reitsema. voorheen in gelijke functie te Zuiddorpe. Benoeming. De wijkzuster van het Groene Kruis zuster A. Schilders is be noemd als wijkzuster van de zelfde vereniging te Breskens. c Zoals wij reeds meldden, had op 4 Januari j»l. te Goes, onder leiding van de Geneeskundig In specteur van de Volksgezondheid in Zeeland een vergadering plaats van de besturen van het Groene Kruis en van het Wit- Gele Kruis met Dr. Van der Spek, Inspecteur van de Geeste lijke Volksgezondheid in Neder land. In deze vergadering heeft Dr. Van der Spek een uiteenzet ting gegeven over het werk van de geestelijke volksgezondheid en van hetgeen zulk een dienst om vat, zoals het openen van consul tatie- en adviesbureaux, de vóór- en nazorg van de psychische pa tiënten, de zorg voor zwakzinni- vend geluk! cocktail. Het diner verliep opgewekt Zij tafelden zó lang, dat de eet zaal reeds geheel leeg was gelo pen toen zij nog aan hun koffie met likeur moest beginnen. „Ik heb zo'n idee, dat jullie spoedig" Deauville de rug toeke ren", meende Kretschmer, „en naar het voorschrift van de ober gaan leven, al zal het niet in Lisieux zijn." Von Dernberg knikte. „Erica verlangt naar Isenau. Ze heeft gelijk, het is er verrukkelijk om deze tijd van het jaar. Wanneer we een paar weken voor ons zelf hebben gehad, zul je ons een ple zier doen als je...." Hij stokte. Een jonge vrouw was hun tafel genaderd. „Heinrich!" zei ze. Zij sprak niet meer dan dit éne woord. Het kwam er zacht, schroomvallig bijna uit, toch met een ondertoon van verwijt. Bij het vernemen van die stem sprong Von Demberg op. Alle bloed week uit zijn gelaat- Hij voelde zijn knieën knikken en omknelde de leuning van zijn stoel om op de been te blijven. Als "door een nevel zag hij naar ae vrouw, die had gesproken. Iris Rosmüller. Aan tafel heer ste beklemmende stilte. Kretsch mer, man van de wereld, begreep de situatie onmiddellijk- Erica staarde de vrouw met wijdopen verschrikte ogen aan. Margare- tha Wagner hield in een bang voorgevoel het hoofd gebogen. Het leek een eeuwigheid eer Iris opnieuw sprak. Weer was het een enkel woord. „Heinrich!" Erica vestigde de blik op haar echtgenoot. Haar eerste indruk was, dat een pijnlijk misverstand plaats vond. Alle hoop verzwond echter en haar hart woog als lood- Er was geen vergissing mogelijk: zij had Heinz slechts aan te zien. Angst, vertwijfeling, woede om beurten gaf zijn ge zicht de snel wisselende stem mingen weer. Maar bij alles wat kwam en ging, bleef de uitdruk king. die Erica het meest had gevreesdschuldbesef. Kretschmer deed een poging om de toestand te redden. „U vergist u. Niemand van ons heeft het genoegen u te kennen." „Niemand van u?" herhaalde Iris langzaam. „Kijk Barno von Demberg maar eens aan! Ik zal niet beweren, dat het een genoe gen voor hem is. Hij kent me, heel goed zelfs-" (Wordt vervolgd.) gen, het instellen van een me- disch-opvoedkundig bureau, de beroepskeuze enz. Na deze oriënterende vergade ring zijn verdere besprekingen gevolgd, zoals met de Genees kundig Inspecteur der Volksge zondheid, met een commissie uit Gedeputeerde Staten, enz. Het bestuur van de Prov. Zeeuwse Vereniging „Het Groene Kruis" besloot in zijn vergade ring van 4 Februrai j.l. om met deze dienst met 1 Juli a.s. een be gin te maken. Het is er in geslaagd de mede werking te verkrijgen van een psychiater, Dr. Pfaltzer te Mid delburg, die op nader bekend te maken plaatsen en uren een con sultatie- en adviesbureau, voor lopig te Middelburg, Vlissingen en Goes, zal houden. Verder zal een bevoegde nazorgzuster wor den benoemd. Het ligt in de bedoeling, zodra dit mogelijk is, om* deze dienst in de toekomst uit te bouwen door aanstelling van een full-time psychiater en een psycholoog, zo dat dan ook met de andere on derdelen van dit werk kan wor den begonnen. Wat de Prov. Bond „Het Zeeuwse Wit-Gele Kruis be treft, kan worden medegedeeld, dat ook hier met ingang van 1 Juli a.s. wordt gestart. Als zuster in algemene dienst is voor dit werk benoemd Zuster Radema kers te Ossenisse, terwijl Dr. Ku- pers, psychiater te Bergen op Zoom, bereid is gevonden op een centraal punt in Zeeuws-Vlaan deren zitting te houden op even eens nader bekend te maken data en plaats. Bij het Wit-Gele Kruis bestaan dezelfde voornemens als bij het Groene Kruis, n.l. om zo spoedig mogelijk te komen tot full-time psychiater en psycholoog. Ware samenwerking tussen Groene- en Wit-Gele Kruis niet zo voortreffelijk geweest dan was dit resultaat vermoedelijk niet zo spoedig bereikt. H. C. Schoonenberg Rotterdam - Den Haag - Utrecht - Middelburg Uw beste adres hiervoor is Fa. KERVINK en DEES Verl. v. Steenbergenlaan 11 Terneuzen. ■\aillUVIU6UICMU6 (vrouwelijk) voor halve da gen. Persoonlijke aanmel ding dagelijks van 912 uur bij P. G. KUIPERS, Accountantskantoor, Zaam slag.

de Vrije Zeeuw | 1950 | | pagina 2