Het verzet in de Zuid-Molukken Zuid-Molukkers wensten een vrij Indonesië Nieuwe muntbiljetten van een gulden De Zomerdienstregeling Amerikaans bankier over de economische toestand gische n Nu in de vorm van Verenigde Staten van Indonesië POST VOOR DE „GENERAL STEWART" Niet op de hoogte... WEERSVERWACHTING. De Zomerdienstregeling 1950 der N. S. na vijf jaar opbouw I GEMEENTERAADSVER KIEZINGEN IN ENGELAND ONRUSTIG INDONESIË Frank erlng bij Abonnement: Temeuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande. Redactie-adrea: Noordstraat 55-57 - Temeuzen Tel. 2510 Na 5 uur 207S Gironummer 38150. Abonnementsprijs f 3,90 per kwartaal. Per week 30 cent. Losse nummera 6 cent. WOENSDAG 10 MEI 1950 6e Jaargang No. 1419. Verschijnt dagelijks N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Temeuzen. Advertentieprijs: per mm 10 ct; minimum per advertentie f 1,80 Rubriek Kleine Advertenties: 0 regels 60 ct.; iedere regel me«r 12 ct. Vermelding onder nummer Bu reau van' dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot dea namiddags 2 uur. „Wat wij met ons verzet tegen het Djokjase unitarisme beogen, is voornamelijk, dat er in Indonesië een centrum wordt gevormd, waaromheen onze medestanders elders in Indonesië zich in moreel opzicht kunnen scharen. Wij zij ervan overtuigd, dat tegen wapen geweld van de zijde van Djokja gewapend verzet zal worden ge steld. Men denke niet, dat wij de strijd lichtvaardig aangaan, maar wij kunnen niet anders. Tegen een overheersing vanuit Djokja verzet zich de Ambonese volksaard nu eenmaal te sterk. Daarnaast heeft ons verzet ten doel, de aandacht van de Verenigde Naties, de grote mogendheden en Nederland op ons streven te vestigen. Wij weten, dat in de hogere wereldpolitiek de 600-000 Molukkers op hun eilandgebied van 50.000 vierkante kilometer in materieel opzicht een quantité négligeable zijn en op de loop dier politiek geen invloed kunnen uitoefenen. Maar als de woorden „zelfbeschikkingsrecht", „democratische vrijheden", „fundamentele mensenrechten" nog iets anders zijn dan holle klanken, zal het wereldgeweten aan onze zaak aandacht moeten schenken." Hierop kwam de uiteenzetting neer, die op een persconferentie te 's-Gravenhage door de verte genwoordiger van de „Republiek Zuid Molukken", Dr. J. P. Niki- juluw en de Ambonese heren, die in Nederland de „Organisatie der Zuid-Molukkers'' vormen, werd gegeven aan de aanwezige journalisten. Dr. Nikijuluw, die geneesheer is in dienst der gemeente Rotter dam, deelde verder mede, dat hij, toen in de beginne na de procla matie van de Republiek Zuid- Moluikken nog even contact met Ambon mogelijk was, de uit- vaardigers dier proclamatie in kennis heeft gesteld van de vor ming van de „Organisatie der Zuid-Molukkers in Nederland". Hij heeft hierop van Dr. Soumo- kil uit Ambon het verzoek ge kregen om op te treden als ver tegenwoordiger der republiek in het buitenland en de opdracht, om contact op te nemen met de Verenigde Naties en zich te wen den tot buitenlandse scheep vaartmaatschappijen. Dr. Nikijuluw wees op de eens gezindheid, die onder de Zuid- Molukse bevolking bestaat. Ook de meer progressieve elementen onder haar, vooral onder de jeugd, die vóór de souvereini- teits-ovendraeht felle voorstan ders waren van een vrij Indone sië, zijn thans één met de meer behoudend aangelegden, want zij wensen wel een vrij Indonesië, Post, bestemd voor naar Ne derland terugkerende militairen aan boord van het troepenschip „General Stewart" welke in een der tussenhavens zal worden uitgereikt, moet uiterlijk op 11 Mei in Nederland ter post wor den bezorgd. Behalve de ge bruikelijke gegevens dient het adres de vermelding te bevat ten: „Aan boord van het troe penschip „General Stewart", op thuisreis naar Nederland". De naam van de vermoedelij ke tussenhaven mag niet wor den vermeld. doch dan in de vorm van Ver enigde Staten van Indonesië. Nu ui het federale nest Djokja uit het koekoeksei te voorschijn is gekomen, verzetten zij zich tegen deze vreemde vogel. In haar na tionalistische gevoelens is de jeugd in de eerste plaats Ambo nees gebleven. Nu Djokja gehandeld heeft als het deed, zich niets heeft aan getrokken van wal in de over eenkomsten der Rondetafel-Con ferentie plechtig is overeengeko men en de R.I.S. van haar ,,S'' heeft beroofd, bestaat voor de Zuid-Molukkers de R.I.S. en de overeenkomst van de R.T.C. niet meer. Op enige vragen zette Dr. Ni kijuluw nog uiteen, dat de Mo hammedaanse groep op de Zuid- Molukken zich eveneens achter de geproclameerde republiek ge steld heeft. Spr. wees in dit verband op het niet-nakomen door de R.I.S. van de „regeling landstrijdkrachten" en op de rol, door de Nederlandse legerleiding in Indonesië gespeeld inzake de „neutralisering" van de strijdkrachten van het K.N.I.L., hetgeen duidelijk op instignatie van Djokja is geschied. Hierdoor heeft de Nederlandse legerleiding het gezag over de Ambonese eenheden van het voormalige K.N-I.L. verloren. De gepensioneerde generaal-majoor K. Behrens heeft hierover een nota gericht tot de Nederlandse Regering. Wat Nederland betreft, hoopt de „Organisatie der Zuid-Moluk kers in Nederland", dat door middel van een interpellatie het gebeuren op Ambon in de Ka mers ter sprake zal worden ge bracht. Zij hoopt eveneens op tussenkomst van buitenlandse zijde, doch heeft haar verwach tingen in dit opzicht niet hoog gesteld, gezien het feit, dat ook Nederland er sedert 1946 niet in :s geslaagd, met succes een be roep op het wereldgeweten te doen en gezien ook de houding, door de grote mogendheden aan genomen tegenover wat zich in landen als Tsjecho-Slowakije, Hongarije e.a. heeft afgespeeld. Maar onverschillig of er al dan niet steun van buiten komt, „hier staan wij, wij kunnen niet an ders!'' zoals een der leden van de „organisatie" zich uitdrukte „wij zijn klein en ik hoop, dat wij cok dapper zullen zijn. God geve ons daartoe de kracht''. v»IwIWW Het blad „Tokio Sjim- boen" meldt, dat 30 Ja panners zich, bijna 5 jaar na het eind van de oorlog, nog steeds schuil houden op een klein eiland in de buurt van Saipan (Mari- anen) Familieleden in Japan zouden de „verzetslieden" geschreven hebben, dat de toestand thans veranderd was en zij zich moesten overgeven. Vliegbereik van straal-jachtvliegtuigen wordt groter Functionarissen van de Ame rikaanse luchtmacht hebben medegedeeld, dat vorderingen worden gemaakt bij het stre ven om het vliegbereik van door straalmotoren voortbewo gen jachtvliegtuigen groter te maken. Zij verklaarden, dat uit de in de laatste tijd gehou- den oefeningen, waarbij de ja gers in de lucht benzine bijvul den uit speciale tankvliegtuigen is gebleken, dat deze jachtvlieg tuigen bommenwerpers over 'n afstand van ruim 2400 km heen en terug kunnen begeleiden. De Minister van Financiën heeft besloten te doen uitgeven muntbiljetten van een gulden volgens onderstaande beschrij ving: Voorzijde: De voorzijde is gedrukt in roodbruin op groene achter grond. Ter linkerzijde is het portret van H, M. de Koningin aangebracht, hetwelk aan de onderzijde wordt afgesloten door een ornament van oranje appelen, waarboven de naam „Juliana' is aangebracht. DE MARSHALL HULP Nederland is dankbaar. Paul Hoffman, de administra teur van het plan-Marshall, heeft in een interview met de „News and World Report" een Amerikaans weekblad, ten aan zien van Nederland verklaard: „Men zal in Nederland moei lijk iemand kunnen vinden, die niet goed weet wat het plan- Marshall is en die niet dankbaar is voor de gegeven hulp. Hetzelf de geldt voor Noorwegen en De nemarken. „Holland Fair" noemde hij een belangrijke poging om de export naar de V. S. te verhogen medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Woensdag ochtend tot avond. Vrij zonnig. In de vroege ochtend plaatse lijk mist, overigens droog en vrij zonnig weer. Zwakke tot matige wind tussen Noord-Oost en Oost. Iets hogere middagtemperaturen. HOOGWATER. DONDERDAG 11 MEI 1950. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 10.22 10.57 11.37 11.47 n.m. 10.47 11.22 12.02 12.12 ZON- EN MAANSTANDEN Mei Opk. 11 4.53 12 13 4.52 4.50 Ond. 20.20 20.22 20.23 Opk. 3.15 3.24 3.33 Ond. 14.27 15.38 16.49 De American Businessmen's club heeft in het kader van de tentoonstelling van Nederlandse producten in Philadelphia eni ge zakenlieden uit de stad van de „Holland Fair" naar Amsterdam genodigd. Was het Vrijdag j.l. de vertegenwoordiger van een grote Amerikaanse uitgeversmaatschap pij, Maandag was een bankier de gast van de club, en wel de heer Frederic A- Potts, directeur van de Philadelphia National Bank, die zich op een rondreis bevindt door Europa. Hij vertelde hierheen te zijn gekomen om eens met eigen ogen te zien hoe de toestand in het oude werelddeel is. Londen, Stockholm, Oslo, Kopenhagen en Duitsland heeft hij reeds bezocht en hij heeft gesproken met ban kiers, fabrikanten e.a. De econo- nomische situatie*» zo oordeelde hij, wordt voor een deel beheerst door politieke (de houding van de (Sowjet-Unie), voor een deel door financiële factoren (afloop van de Marshall-hulp er dollarte kort). De verdeeldheid van Duits land in Oost en West en die van Berlijn in vier sectoren betekent een onmiskenbare handicap. Toch toont de toestand er enige ver betering, maar in Berlijn is de productiecapaciteit nog slechts 2.0 procent van de vóóroorlogse. In West-Duitsland daarentegen wordt op 100 procent bas'.s gepro - tluceerd van 1936. Duitsland heeft echter te worstelen met een kapitaalsprobleem en de vraag is nu maar, of de particuliere kapi taalsbronnen voldoende vertrou wen bezitten om geldmiddelen te verschaffen. In dit verband Uitbreiding Westelijk verdedigingsstelsel tot Middellandse Zee? De Turkse Regering heeft aan de vooravond van de conferen tie te Londen opnieuw stappen gedaan bij de Westelijke Mo gendheden, om hen te verzoe ken het Westelijke verdedigings_ stelsel tot de Middellandse Zee uit te breiden. besprak de heer Potts de taak van de Internationale Bank en van de Export-Import Bank. De Verenigde Staten, zo ver volgde hij, kunnen geen export cijfer handhaven zonder een be hoorlijke import, en daarom ver heugde hij zich over de „Holland Fair'', die hij in dit verband een zeer belangrijke poging van de Nederlandse zakenlieden noemde om de export naar de Verenigde Staten te verhogen. Op die ma nier leren de Nederlanders nog beter de Amerikaanse markt kennen en achterhalen zij wat het Amerikaanse publiek ver langt. Laat de Nederlandse ex porteurs, zo vermaande hij, voor al de beste artikelen over de oceaan sturen teneinde hun goe de naam te handhaven en te versterken. Deze week is de nieuwe zo merdienstregeling van de Neder landse Spoorwegen verschenen. Het is als gewoonlijk een handig boekje, dat een schat van gege vens bevat voor het reizend pu bliek. Voor Zeeland brengt de nieu we dienstregeling, die op 14 Mei ingaat, een grote verbetering door de invoering van een uur- dienst uit Vlissingen per diesel- electrische trein. De reis VlissingenRotterdam is met ingang van 14 Mei met niet minder dan 36 minuten be kort, terwijl het traject Vlissin genAmsterdam de reizigers meer dan een uur tijdsbesparing bezorgt. TerneuzenHoedekenskerke. Zoals wij reeds eerder schre ven, heeft ook de bootdienst van Terneuzen naar Hoedekenskerke v.v. een voor centraal Zeeuws Vlaanderen noodzakelijke uit breiding ondergaan. Er komen dagelijks acht vaar ten heen en weer. Uit Terneuzen vertrekt de boot op werkdagen, op Hemelvaartsdag en op 2e Pinksterdag om 6.20 u.; 8.25; 10.25; 13.25; 15.25; 17.25; 19.25 en 21.25. Uit Hoedekenskerke zijn de vertrekuren: 7.25; 9.25; 11.25; 14.25; 16.25; 18.25; 20.25 en 22.25. Op Zondagen worden er vier diensten uitgevoerd en wel uit Terneuzen om 8.25; 13.25; 17.25 en 21.25 en uit Hoedekenskerke om 9.25; 14.25; 18.25 en 22.25. HET BELANGRIJKSTE. De belangrijkste verbetering, welke de zomerdienst regeling der N.S. te 2ien geeft in het binnenlandse trein verkeer, is de toevoeging van de lijnen Dordrecht-Box- tel en Lage Zwaluwe-Roosendaal aan het electrische net. De bekende gestroomlijnde electrische treinstellen, die het spoorwegbeeld in Nederland meer en meer gaan beheersen, zullen met ingang van 14 Mei 1950 ook West- en Midden-Bra bant gaan bedienen. De treinen van de bestaande halfuurdienst Amsterdam-Dordrecht v.v. zullen beurtelings doorrijden naar en van Roosendaal en Eindhoven. Een bijna volledige door Die- sel-electrische treinen te rijden uurdiertst zal Vlissingen met Nij megen verbinden, waardoor de plaatsen langs de Zeeuwse spoorlijn met overstappen te Roosendaal eveneens vrijwel leder uur met Rotterdam, Den Haag, Amsterdam en tussenge- Iegen plaatsen zullen zijn ver bonden. De rijtijden worden ook aan zienlijk bekort. Nijmegen-Roo- sendaal was 2 uur 28 en wordt 1 uur 53. Ook op de andere elec- trisch en Diesel-electrisch te be dienen baanvakken wordt aan zienlijke tijdwinst verkregen. Breskens en Perkpolder. BreskensVlissingen krijgt een uurdienst van 4.55 (Vlissin gen) en 5.25 (Breskens) tot mid dernacht toe. Uit Perkpolder vertrekken de boten van 's morgens 5.25 tot 's nachts half twaalf. De nieuwe zomerdienst heft weer een stuk van het isolement van Zeeuws Vlaanderen op. Al blijven er nog desiderata over, we gaan ongetwijfeld voor uit. De reisgelegenheden met het overige Nederland breiden zich geregeld uit en ons stukje Zeeland ten Zuiden van de Wes- terschelde heeft reden om op het gebied der verkeersmogelijkhe- den de toekomst met vertrouwen tegemoet te zien. Koningin Juliana bezoekt met Prinsesjes het Rijksmuseum De Koningin heeft gistermid dag met de Prinsesjes Beatrix en Irene in het Rijksmuseum te Amsterdam de tentoonstelling „Koning Stadhouder" bezocht. Zij werd in het museum ontvan gen door de directeur, Jhr D. C. Roëll en rondgeleid door de voorzitter van de tentoonstelling, Mr A. Staring en Dr R. Lutter- veld, secretaris van het museum. De Koningin en de beide Kin deren vertoefden anderhalf uur in de tentoonstellingszalen. De Prinsesjes toonden voor al belangstelling voor het pop penhuis anno 1400, dat op deze tentoonstelling te zien is. Voor Zij het Rijksmuseum verliet, nuttigde Hare Majesteit met Haar beide dochters een kopje thee in het bezoekersrestaurant. De Sow jet-Russische schrij ver II ja Ehrenburg, die per vliegtuig uit Brussel op een Pa rijs vliegveld arriveerde, kreeg geen verblijfsvergunning doch moest op last van de Franse autoriteiten terstond overstappen in het vliegtuig naar Zwitser land. De Nederlandse zuivelexport naar België Het Economische Kernkabinet van België is Dinsdagochtend bijeengeweest. Op de agenda stond o.m. het invoerstelsel voor de Nederlandse kaas. Zoals be kend was, ingevolge de- daling van de Nederlandse prijzen van de naar België uitgevoerde kaas door de Belgische Regering een speciale heffing op de invoer vastgesteld. Die speciale hef fing heeft moeilijkheden doen rijzen in verband met de inter nationale verplichtingen van België, zodat het Kernkabinet besloten heeft dit recht voor lopig te vervangen door een premie op de binnenlandse productie van kaas, geconden seerde melk en poeder van vol le melk. Door dit stelsel zal de invloed van de vergunningbe lasting op de prijzen van die producten opgedaan worden ge maakt. Midden in het overige ge deelte van de voorzijde staat het waardecijfer „1" waarboven de woorden „Nederland" en „muntbiljet" zijn geplaatst. Links van het cijfer staat ais tekst „uitgegeven krachtens K. B. van 4 Februari 1943 en van 18 Mei 1945", rechts: ,„8 Augustus 1949", „de Minister van Financiën" alsmede de handtekening van de Minister van Financiën. Het biljet heeft een geguillo- eheerde rand, waarin onderaan in wit zijn uitgespaard de woor den: „Een gulden" en „wettig betaalmiddel". Achterzijde: De ornamenten en rozetfiguren die het middengedeelte van de achterzijde vormen, zijn ge drukt in donkerbruin en grijs blauw. Als centrale figuur is het waardecijfer „1" geplaatst in het midden van een ruitvor mig schild. De waarde-aan- duiding wordt, in wit uitge spaarde cijfers, herhaald in de linkerboven- en rechterbene denhoek. De donkerbruine band om de middenpartij bevat, in van groot tot klein verlopende letters, de woorden „Een gul den", „muntbiljet Nederland" ien „wettig betaalmiddel" uitge geven krachtens de Kon. Be sluiten van 4 Februari 1943 en van 18 Mei 1945. Op deze band die wordt af gesloten door een geguillocheerd randje, is rechts boven en links- beneden de nummering (achter eenvolgens bestaande uit een cijfer, twee serieletters en een getal van zes cijfers) aange bracht. De afmetingen van het munt biljet zijn 60 mm bij 114 mm. Het is vervaardigd van wit pa pier, waarin groene en paarse vezels afzonderlijk zichtbaar zijn. De eerste uitslagen van de ge meenteraadsverkiezingen, die de ze week in geheel Engeland wor den gehouden, tonen niet veel verschil met de algemene strek king van de algemene verkiezin gen in Februari. De Labourpartij lerloor de meerderheid in twee gemeenteraden en behaalde de meerderheid in een andere. Vier communisten verloren hun zetels evenals een liberaal lid. Donderdag wordt gestemd in de grote plattelandsgemeenten. Het gaat om de verkiezing van 3310 leden van de provinciale gemeenteraden en 2520 voor de stadsgemeenten. De stadsdistric ten van Londen nemen aan de verkiezingen geen deel, omdat deze reeds in 1949 gehouden zijn. De politie te Djakarta heeft een tweetal Indonesiërs gearres teerd. Zij worden er van ver dacht, betrokken te zijn geweest bij de moord op de pastoor Mul der. Bij een hunner werd de fiets van het slachtoffer aangetrof fen. Gisterochtend overleed een vrouwelijk employé van de Na tionale Handelsbank, die Zater dagavond 1% uur voor het in gaan van de avondklok dodelijk getroffen werd door een vuur- salvo. Het slachtoffer reed in een auto naast de chauffeur, toen door enige bewapende lieden in een stille straat van Djakarta een teken van stoppen gegeven werd. De bestuurder meende te doen te hebben met aanranders en besloot door te rijden, waarop het salvo volgde. Op het kantoor van de militaire gouverneur werd medegedeeld, dat geen rapport van de schietpartij was ontvan gen. De politie kon geen inlich tingen verschaffen. Een overzicht van de Japan se regering onthult, dat in de pe riode van 1945 tot April j.l. zich in totaal 289 gevallen van slaven handel hebben voorgedaan. Vol gens het blad werden in land bouwgebieden, waar vele gezin nen in grote armoede verkeer den, kinderen tussen 9 en 18 jaar verkocht voor ongeveer 12.000 yen. les: 5 regels 50 a*.; 10 ct.; minimum pff jr nummer 's namlddaga I ■tudeerd. In dit uit staande programma ;ezegd, dat er een komen aan de Ko en de Regering zich houden met de op- de dringende econo- gstukken. Op het staat tevens een her belastingen. Max lorzitter van de so ar tij, die tijdens de eveneens het woord aarde, dat de C.V.P. at zij met de libera- bewind is geweest, en ander probleem houden dan met de tie. tslagen der verkie- 't, zeide hij optimis- naatregelen in nezuela New York gepu- ichten uit Caracas ering van Venezu- renigingen van ar- olieindustrie ont- het gehele land de Scholen gesloten, elen waren gericht oproerkraaiers". 'Ie verklaring wor- munistische partij de wet gestelde he actiepartij" er digd, dat zij de e olievelden steu- g kost volgens een chatting 5 millioen g. De afvoer van verminderd, niet nare ruwe olie be- e Oostelijke raffi- aar ook van ruwe raffinaderijen in iche gebied, van stookolie recht- de Oostkust wordt nkele leveranciers nsche gebied heb- ts voor enkele da- Australië tegen imunistische igeving beiders te Sydney resolutie aangeno- de Australische ikbonden, die 16 it, verzocht wordt land een staking t uit protest tegen ïunistische rege lt) Havenarbeiders werk om de pro- st bij te wonen, rwacht, dat deze zullen hervatten. in Portugese' in veroordeeld ocratie I. al is tot 4Va jaar if veroordeeld, na- ildig was bevon- leiden van een oisatie (de com- artij in Portugal), jn politieke rech- ijd van 15 jaar. munisten[in inada ocratie II. e Lagerhuis heeft i 32 stemmen een jrogressief-conser- irpen om de acti- munistisehe orga- >ieden. huldigt Chinese nunisten ?ratie III. 'ruman heeft de nunisten er van at zij China uit- Rusland te hei- Het lot van het s tragisch, zo zei n een rede voor n de Universiteit wordt uitgelegd Zing, dat de Ver. communistische g niet zullen er- esident liet dui- dat de Ameri- g door bemiade- culiere instellin- igelijke zal doen ige volk in Chi- onverschiUig on- ring het leeft, dat het niet ge- ijn de „verschrik- van Rusland te- Hansweert Walsoorden 0.18 12.40 0.28 12.50 ZON- EN MAANSTANDEN Ond. Opk. Ond. Mei Opk. 12 4.52 13 4.50 20.22 20.23 3.24 3.33 15.38 16.49 overwinning door Kanonscnoten aangekondigd. In een dagorder van Maar schalk Vassilewsky, Minister van Landsverdediging, wordt het 'Rode Leger geluk gewenst met zijn „historische zegepraal" op de Duitse troepen. dus Acneson. ±nj voegae er aan toe, dat de V.S. zich niet minder onaangename en zware opoffe ringen moeten getroosten dan van enig land aan deze zijde van de Atlantische Oceaan zal wor den gevraagd. (Een goed ver staander een zettere venegenneia van ue Regering heeft meester ge maakt. Hoe zijn de feiten? De R.I.S. stelt geen prijs op het overgrote gedeelte van het ambtenarencorps en daarbij zal de R.I.S. geluidloos worden ver vangen door Djocja, waardoor geluid heeft gehoord dan vtrt de stukken reeds gehoord was. De regering vergist zich, als zij denkt, dat de Eerste Kamer deze zaak alleen ziet als een regeling van financiële aard. Spr. dient een motie in, waarin verzocht wordt de instelling van icmvziijii £t\r mru i7urti£ami aau de journalist hebben verklaard. „Het is niet meer nodig voor de wereld te verbergen, dat men ons op een goede dag terug zal zien". Een korrel zout zal bij dit be richt niet overbodig zijn. Met het oog op de voorjaars manoeuvres van het Britse Rijn- leger in de streek van Uelzen heben de boeren langs de wegen borden geplaatst met het verzoek aan de Britse soldaten, de akkers niet te beschadigen.

de Vrije Zeeuw | 1950 | | pagina 1