Toespraak van Trygve Lie HATTA doet beroep op het Indonesische Volk I I jische Wet van de Geallieerde Hoge Commissie op de Duitse industrieën SUPERFORTEN VOOR ENGELAND Amerikaanse militaire hulp aan Indo-China Regering heeft het nemen van maatregelen uitgesteld POST VOOR DE „GENERAL STURGIS" ARBEIDERS VAN DE ANTWERPSE WERVEN GAAN STAKEN WEERSVERWACHTING. SPOORWEGST AKIN G IN FINLAND GEËINDIGD Toestand van honger, armoede en onzekerheid diende aanmerkelijk te worden verbeterd HET SYRISCHE KABINET AFGETREDEN Acheson-Schuman Treedt Duitse Regering tot de Raad van Europa toe TRUMAN BEGINT DE VERKIEZINGS CAMPAGNE Jrankering bij Abonnement: Temeuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande. Redactie-adres: Noordstraat 55-57 - Terneuzen Tel. 2510 Na 5 uur 207S Gironummer 38150. Abonnementsprijs f 3,90 per kwartaal. Per week 30 cent. Losse nummers 6 cent. ZEEUW DINSDAG 9 MEI 1950 6e Jaargang No. 1418 Verschijnt dagelijks N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Temeuzen. Advertentieprijs: per mm 10 ct; minimum per advertentie 1,80 Rubriek Kleine Advertenties: I regels 60 ct.; iedere regel me«r 12 ct. Vermelding onder nummer Bu reau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot d«fl namiddags 2 uur. De Indonesische Premier, Moh. Hatta, heeft gister in een radiouitzending een beroep ge daan, „zich verre van anarchie te houden", teneinde het inter, nationale prestige van Indone sië te handhaven. Hij drong er bij de bevolking op aan „de be velen op te volgen" en waar schuwde ervoor, dat indien zich een toestand van verwarring zou ontwikkelen, dit ,,door on ze vijanden" zou worden opge val als een teken, „dat wij niet rijp voor de onafhankelijkheid zijn". De heer Hatta zeide uit al-e delen van Indonesië overtui gend bewijs te hebben ontvangen dat de vestiging van één cen trale regering en de opheffing van autonome staten algemeen de wens van het volk was. Ofschoon Hatta niet bepaald zinspeelde op het eiland Ambon, beschouwden hoge buitenland se diplonkatieke kringen te Dja karta zijn rede als voorteken van beslissende regeringsmaat regelen om de opstand tot stil- Sband te torengen. Naar men meende, heeft de regering het nemen van maatregelen uitge teld in afwachting van de re sultaten van Nederlandse aan drang op de opstandige militai ren. Aneta bericht omtrent de ra diorede van de heer Hatta het volgende: „De eenheidsstaat zal binnen kort bereikt zijn. Er is geen en kele deelstaat, die daar niet me de accoord gaat. Er blijft slechts over het bespreken van de wij ze, waarop de eenheidsstaat het best te verwezenlijken is, met in achtneming van het behoud der eenheid van het volk en de waarde van Indonesië in ver band met de erkenning van de RJ.S. door de internationale wereld", aldus sprak de Indo nesische minister-president gis teravond in een radiorede, die Post bestemd voor naar Neder land terugkerende militairen aan boord van het troepenschip „General S. D. Sturgis", welke in één der tussenhavens zal wor den uitgereikt, moet uiterlijk op 11 Mei in Nederland ter post be zorgd worden. Behalve de ge bruikelijke gegevens dient het adres de vermelding te bevatten: Aan boord van het troepenschip „General S. D. Sturgis" op thuis reis naar Nederland. De naam van de vermoedelijke tussenha ven mag niet worden vermeld. speciaal gericht was tot het volk van Oost-Indonesië. Na gereleveerd te hebben, dat Indonesië zich politiek zeer snel ontwikkelt, dat overal het volk thans de ontbinding van Oost- Tnaonesië wenst en de eenheids staat, namelijk de republiek In donesië volgens de proclamatie van 17 Augustus 1945, eisten, dat zelfs het grootste deel van het parlement van Oost-Indone sië reedtf overhelt naar de een heidsstaat, zeide Hatta, dat de centrale regering te Djakarta de wens van het volk volkomen begrijpt. Zij wenst deze voiks- wens te leiden. Hij zeide, ver wijzend naar de proclamatie in verschillende gebieden, die uiting gaven aan de wens tot „losmaking van de Negara In donesia Timur en aansluiting by de republiek", dat de wette lijke weg gevolgd moet worden, „want, indien elk gebiedsdeel slechts naar eigen wens op treedt, zal de coördinatie in het bestuur verdwijnen. En in onze staat zal een chaotische toe stand ontstaan, die ons ten zeerste zal benadelen en onze waarde in de internationale we reld zal doen dalen". Hatta vervolgde: „Slechts on ze vijanden, die geen Indonesia Merdeka willen, zullen by hes aanschouwen van zulk een chcotische toestand hard la chen, die wanorde levert hes bewijs, dat het volk nog nies rijp voor de onafhankelijkheid is". Hatta verklaarde, dat de regeringen van Oost-Indonesië en Sumatra beiden accoord gaan met de eenheidstaat en deed een oproep tot steun aan het Kabinet van Pu'thena in O- Indonesië, waarna hij zeido: Omdat onze namen, die van Bung Karno en van mij, ver bonden zijn aan de proclamatie van Augustus 1945, mogen wij wel de wens uiten, dat de idea len, die in deze proclamatie ver vat zijn, broederlijk ten uitvoer worden gebracht. „Indien U werkelyk van ons houdt als Uw leiders, dan mogen onze namen niet tegelijk genoemd worden met een of ander anarchisti sche en onregelmatig optreden. Wy zijn er van overtuigd, dat geen Uwer slechte bedoelingen heeft, maar een fout san ons op de verkeerde weg brengen". Hatta besloot aldus: „De Republiek Indonesia, die tot stand werd gebracht dooi de proclamatie van Augustus 1945, zullen wij opbouwen en daarom verzoek ik U, mijne broeders, geduldig te zijn en ruim van inzicht te blijven. Lang is de weg, die wij reeds aflegden via Linggadjati, de Renville en de Ronde-Tafel- Conferentie. Thans staan wij voor de poort, die reeds ge opend is. Het heeft daarom geen zin om by het binnengaan te springen en een been te bre ken", aldus Hatta. Maandag hebben 4.700 arbei ders van de Antwerpse werven besloten heden een staking voor hogere lonen te beginnen. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Dinsdag ochtend tot Dinsdagavond. Later opklaringen. Aanvankelijkvooral in het Noorden van het land, nog veel bewolking met hier en daar eni ge regen of motregen. Later en kele opklaringen. Zwakke tot De geallieerde hoge commis sie heeft Maandag een wet uit gevaardigd, die herbewapening van Duitsland onmogelijk zal maken, doch met inachtneming van dit doel de Duitsers een zó groot mogelijke industriële vrij heid laat. De uitvoering van deze wet zal worden opgedragen aan de militaire veiligheidsraad, die binnenkort zijn hoofdkwartier te Koblenz zal vestigen. De wet is lang en gecompli ceerd. Zij bevat artikelen, vier schema's en regelingen, die teza men 21 pagina's beslaan en zij vormt de samenvatting van alle vroegere wetten van de weste lijke geallieerden met betrekking tot de Duitse industrie. Bij deze wet wordt het de Duitsers verboden alle soorten oorlogsmaterieel te vervaardi gen. Ook is het de Duitsers ver boden vliegtuigen en vliegtuig uitrustingen te vervaardigen, zomede alle toestellen en mate rieel, die gebruikt kunnen wor den voor opleiding van personeel in de hantering van oorlogsma terieel. Krachtens het tweede schema wordt het de Duitsers verboden primair magnesium, synthetische rubber en synthetische olie of benzine te produceren. Het der de schema noemt de industrieën, waarvan de productiecapaciteit en de productie-installaties niet mogen worden uitgebreid zonder toestemming van de hoge com- missie. Deze industrieën zijn de scheepsbouwnijverheid en de fa brieken van chlorine, kogel - en rubberlagere, synthetische amo- niak en aluminium en de staal industrie. Volgens de wet mag Duitsland voorts geen vrachtschepen bou wen, die meer dan 7.200 bruto re gister ton meten en die een gro tere snelheid hebben dan 12 kno pen per uur. De te bouwen tank schepen zijn aan dezelfde beper- kingen onderhevig, terwijl vis sersschepen niet groter mogen zijn dan 650 brt. en niet sneller mogen lópen dan 12 knopen. Voor kustvaartuigen zijn de grenzen 2.700 brt. en 12 knopen. In de wet worden voorts tal rijke types machinewerktuigen en andere metaalbewerkingsma chinerieën genoemd, die niet mo gen worden geproduceerd, als mede electronische buizen, cryp- tographische machines en radio- materieel. Trygve Lie, de secretaris-gene raal der V N., heeft gisteren te Genève, bij de opening van de derde zitting van de wereidge- zondheidsraad verklaard, dat 1950 het jaar der beslissing zou zijn voor de wereld. De tijd was gekomen om een einde te maken aan de „koude oorlog''. Toegegeven moest wor den, aldus Lie, dat de onmiddel lijke vooruitzichten niet bemoedi gend schenen. Niettemin moest bet zoeken naar een weg uit de lirddige impaspe niet worden uit gesteld. Op alle vraagstukken van de koude oorlog diende de aanwijzing van de algemene ver gadering voor de vijf grote mo gendheden en Canada aangaande de kwestie van de atoomenergie t.e worden toegepast. Volgens deze aanwijzing zou men „alle moge- Het Syrische Kabinet, onder leiding van Premier Chaied Azem, is gistermorgen vroeg af getreden, nadat Zondag twee bijeenkomsten zyn gehouden ter bespreking van de crisis, die volgde op het ontslag van de Minister van Defensie, Attram Noerani. Het ooalitie-kabinet werd in December door Chaied* Azem gevormd na de derde militaire staatsgreep in Syrië binnen 9 maanden. Chaied Azem wil weer een coalitie-regering vor men met het oog op de moei lijkheden, die de vorming van een één-party-regering ople vert. In politieke kringen te Damascus verwacht men een uitstel van de fay eenkomst van de Politieke Commissie der Ara bische Liga, die op Woensdag was vastgesteld, indien het Ka binet niet binnen 48 uur is sa mengesteld. De spoorwegstaking in Fin land, die zes dagen heeft ge duurd en de herstelbetalingsle veranties aan de Sowjet-Unie op- matige wind uit Oostelijke rich- hield, is Maandag geëindigd. tingen. Iets hogere temperaturen dan gisteren. HOOGWATER. WOENSDAG 10 MEI 1950 v.m. 9.05 9.39 10.19 10.29 n.m. 9.34 10.09 10.49 10.59 Breskens Temeuzen Hansweert Walsoorden ZON- EN MAANSTANDEN Mei Opk. Ond. Opk. Ond. 10 4.55 20.18 3.04 13.13 11 4.53 20.20 3.15 14.27 12 4.52 20.22 3.24 15.38 13 4.50 20.23 3.33 16.49 De K.L.M.-passagiers, die mogelijk door pokken besmet zouden zijn Van de passagiers, die Vry- dagmorgen met het K.L.M.-toe- stel ui't Londen op Schiphol landden en van wie gevreesd wordt dat zij met pakken be smet zyn, zyn allen op de Ame rikaan Booth na, thans opge spoord. De Amsterdams^ ge neeskundige Dienst meent, dat er geen enkele reden tot on gerustheid is. Naar vernomen wordt zal Groot-Brittannië per einde Ju ni van het volgend jaar 200 su perforten B-29 bommenwer pers van de Ver. Staten kry- gen in het kader van het be wapeningsplan van het Atlan tisch Pact. De opstellers der defensie plannen '«e Washington willen Engeland voorzien van een kant-en-klare strategische luchtmacht voor ingeval van oorlog uitvoeren van de bom bardementen volgens het Noord Atlantisch defensieplan, dat op de a.s. bijeenkomst van de N. Atlantische Raad goedgekeurd zal moéten worden.v Voor einde Juni zou Engeland 70 superforten moeten hebben. De eersten hiervan zyn reeds in Maart naar Engeland gevlo gen. Volgens de plannen zouden dan nog 130 en misschien meer, superforton overgedragen wor den wanneer de R.A.F. in staat zou zijn ze in gebruik te nemen. De Amerikaanse luchtmacht heeft verschillende duizenden B-29 toestellen over uit de oor log en minstens duizend daar van als „surplus" beschouwd, daar dit type vliegtuig vervan gen wordt door de moderne B- 50. Motief voor een roofoverval A De 18-jarige H.B.S-er W. W. K„ die Zaterdag- X morgen na 'n mislukte over ig val op de sigarenwinkel X van de heer A. M. Valen- i V V X tin te Den Haag is gear- X resteerd, heeft tegenover de politie verklaard, dat hij X de overval had gepleegd, X! omdat hij geld nodig had. X lijke wegen beproeven en alle concrete suggesties bestuderen met het doel, uit te maken of zij tot een overeenkomst zouden kunnen leiden". Lie betoogde, dat er slechts één weg mogelijk was om de span ningen te verminderen en de we reld zo spoedig mogelijk op de weg naar de vrede te voeren, m.l. een zo intensief mogelijk gebruik van de universele apparatuur, de hulpmiddelen en de ervaringen van de gespecialiseerde organen van de V.N. De regeringen had den het in hun macht om in de loop van de volgende 20 jaar door middel van de V.N. en de gespe cialiseerde bureaux een grondslag van economische en sociale ze kerheid te vestigen voor een duur zame vrede. Lie verklaarde verder, dat dok ters, geleerden, economen en deskundigen in dienst van de ge specialiseerde organen een sterke invloed ten goede oefenden en een nog grotere factor ten gunste van de vrede kunnen worden. Lie wees op de toestand van armoede, honger en onzekerheid waarin een grote meerderheid van de wereldbevolking meer dan 1600 millioen verkeerde. Deze toestand' diende aanmerke lijk te worden verbeterd, wilde men dat hiervan geen nieuwe rampen het gevolg zouden wor den. Het merendeel van deze mensen leefde in de z.g. onvol doende ontwikkelde gebieden der wereld, in Azië en Afrika. Lie drong aan op stoutmoedige en creatieve actie om werkelijke verbeteringen in de lcvensom- Evacuatie van Nederlanders van Ambon Zondagmorgen vertrokken met een Nederlands militair vlieg tuig naar Ambon kolonel Schot- borch, de territoriale troepen- oommandant in Oost Indone sië. vergezeld door de heren Van Hoogstraten en Van Deinde en de heer L. B. van Straaten, waarnemend commissaris van Nederland te Makassar, zo ver neemt de speciale coi „spon dent van het A.N.P. van zeer welingelichte zijde. Voorts wordt vernomen, dat getracht zal worden de Neder landse burgers op Ambon, ten getale van ongeveer 215, per schip te evaeuëren. Het ver zoek hiertoe is uitgegaan van de betrokken burgers zelf aan het hoge commissariaat. sfandigheden van deze volken te brengen. Het doel van deze wereldactie zou moeten zijn de levensstandaard der betrokken volken binnen 20 jaar met 100 te verhogen. In de gespeciali seerde organen en de V. N. be schikte men over alle middelen die voor dit doel nodig waren. Hun doeltreffendheid hing echter af van de politieke en materiële steun van de ledenstaten. De conferentie Naar van gewoonlijk betrouw bare Franse zijde vernomen, wordt, hebben Acheson en Schuman gistermorgen het Z- Oost-'AziaJt'ische vraagstuk, met het accent op Indo-China be sproken. Jacques Bayens, directeur van de Aziatische afdeling van het Franse Ministerie van Buiten landse Zaken, woonde een be spreking bij. Volgens dezelfde bron zal Duitsland de hoofdschotel vor men van de besprekingen. De conferentie eindigde kwart voor zes Nederlandse tijd. Een Amerikaanse funtionaris zeide: „Wij hebben geen beslui ten genomen. Onze besprekin gen gelden het overzicht van de gehele toes'tiand in voorberei ding tot de vergadering te Lon den". Een deputatie van Franse communistische leiders en lei ders van andere sterk linkse groeperingen heeft aan de Ame rikaanse ambassade een protest „tegen Achesons bezoek aan Frankrijk, dat een bedreiging voor de vrede vormt" afgegeven. Minister Schuman zal heden aan een speciale Kabinetszit ting rapport over de bespreking met Acheson uitbrengen. De Amerikaanse Regering heeft het plan om binnen 24 uur officieel mededeling te doen omtrent militaire hulp aan Indo-China ter waarde van 15 millioen dollar, zo wordt te Washington vernomen. De mededeling zal te Parijs worden gedaan, waar Minister Acheson besprekingen met zijn Franse ambtgenoot voert over het hulpprogram aan Indo-Chi na. De 15 millioen zullen genomen worden uit het reeds door het Congres aan President Truman toegewezen fonds van 75 mil lioen „voor hulp aan Aziatische landen bij hun verzet tegen com munistische penetratie in het Oosten". Vliegtuig vermist tussen Cap Gris Nez en Dover Een vliegtuig van de Burger luchtvaart met een piloot en 3 passagiers aan boord is zo wordti op het vliegveld Gatwick, ten Zuiden van Londen, gemeld over tyd. Men gelooft, dat het vliegtuig tussen Cap Gris Nez en Dover in zee is neergestort. Reddingsboten zyn uitgeva ren. Nader werd gemeld, dat de eenmotorige Argus, behouden te St. Valery (Normandië) is geland. Tweede Amerikaanse wapenschip in Cherbourg aangekomen Het Amerikaanse vrachtschip „American Clipper" is met 1500 ton Amerikaanse wapens voor Frankrijk te Cherbourg aangekomen, Dit is het tweede Amerikaan se wapenschip, dat in Cherbourg aankomt. Volgens officiële kringen zal het lossen van het schip ongeveer 3 dagen- in be slag nemen. Vliegtuigramp in Australië Een Catalina-vliegboot van de Australische luchtmacht is by een poging om te Georgetown (Queensland) een noodlanding te verrichten, neergestort. Vijf leden van de bemanning kwa men om het leven en een zesde liep ernstige brandwonden op. Het vliegtuig vloog in torand onmiddellijk nadat het de grond raakte. Het Westduitse kabinet zal heden de uitnodiging om toe te treden tot de Raad van Europa in een bijzondere vergadering in overweging nemen, zo heeft Bondskanselier Adenauer gister avond verklaard. De Westduitse Regering zal haar standpunt bekend maken en de kwestie ter beslissing aan het parlement voorleggen. In een bestuurvergadering van de Christendemocratische partij in de Britse zone, waar Adenauer dit bekend maakte, verklaarde hij verder, dat toetreding van Duitsland de enige manier zou zijn om een federaal Europa te vormen en zo de vrede te ver zekeren. Adenauer achtte het nuttig, dat de drie Westelijke Ministers van Buitenlandse Zaken, wier conferentie Donderdag te Lon den begint, van het standpunt der Westduitse Regering op de hoogte worden gebracht. (De Duitse sociaaldemocraten, de grootste oppositiepartij in het Westduitse parlement, hebben herhaaldelijk verklaard, dat zij tegen Duitslands toetreding tot ■de Raad van Europa zullen stemmen). Pres. Truman is gisteren op zyn 66ste verjaardag zyn rondreis in een speciale trein begonnen, van waaruit hij ver kiezingsredevoeringen houdt tot de Inwoners van de plaat sen die hy passeert. Truman sprak te Galesburg in Illinois en Lincoln in Nebras ka over de „critieke buitenland se toestand". Hij keerde zich solierp tegen de isolaionisten, die hy verantwoordelijk stelde voor de tweede wereldoorlog, en tegen de „met modder gooien de oppositie", die naar zijn zeg gen streden tegen elk nieuw plan, dat het in het belang van het land werd voorgesteld. is: 5 regels 60 si; Ct.; mlnlmnm pH nummer Bix 's namiddags 1 .udeerd. In dit uit taande programma izegd, dat er een omen aan de Ko- 5n de Regering zich ouden met de op- e dringende econo- stukken. Op het :aat tevens een her belastingen. Max >rzitter van de so- irtij, die tijdens de veneens het woord arde, dat de C.V.P. it zij met de libera- jewind is geweest, n ander probleem louden dan met de ie. slagen der verkie- zeide hij optimis- ïaatregelen in] lezuela New York gepu- chten uit Caracas iring van Venezu- enigingen van ar- olieindustrie ont- het gehele land de Scholen gesloten, elen waren gericht oproerkraaiers". Ie verklaring wor- nunistische partij de wet gestelde ie actiepartij" er iigd, dat zij de olievelden steu- g kost volgens een :hatting 5 millioen g. De afvoer van verminderd, niet 'are ruwe olie be- 'e Oostelijke raffi- lar ook van ruwe raffinaderijen in che gebied, van stookolie recht- de Oostkust wordt nkele leveranciers 'ische gebied heb- ts voor enkele da- Australië tegen munistische geving beiders te Sydney •esolutie aangeno- de Australische .kbonden, die 16 at, verzocht wordt land een staking i uit protest tegen ïunistische rege- K) Havenarbeiders werk om de pro- st bij te wonen, •wacht, dat deze zullen hervatten. i mieun* Hansweert 0.18 12.40 Walsoorden 0.28 12.50 ZON- EN MAANSTANDEN Mei Opk. Ond. Opk. Ond. 12 4.52 20.22 3.24 15.38 13 4.50 20.23 3.33 16.49 n Portugese' «n veroordeeld jcratie I. al is tot 4M, jaar if veroordeeld, na- ildig was bevon- leiden van een lisatie (de com- artij in Portugal), jn politieke rech- ijd van 15 jaar. munistenfin inada ocratie II. e Lagerhuis heeft I 32 stemmen een jrogressief-eonser- >rpen om de acti- munistische orga- >ieden. huldigt Chinese nunisten :ratie III. 'ruman heeft de aunisten er van at zij China uit- Rusland te hei- Het lot van het s tragisch, zo zei n een rede voor n de Universiteit wordt uitgelegd zing, dat de Ver. communistische g niet zullen er- esident liet dui- dat de Ameri go door bemiade- culiere instellin- 'gelijke zal doen ige volk in Chi- onverschillig on- ring het leeft, dat het niet ge- jn de „verschrik- van Rusland te- overwinning door kanonscnotcn aangekondigd. In een dagorder van Maar schalk Vassilewsky, Minister van Landsverdediging, wordt het 'Rode Leger geluk gewenst met zijn „historische zegepraal" op de Duitse itroepen. dus Acheson. hij voegae er toe, dat de V.S. zich niet minder onaangename en zware opoffe ringen moeten getroosten dan van enig land aan deze zijde van de Atlantische Oceaan zal wor den gevraagd. (Een goed ver staander een zexere veriegenneia van ue Regering heeft meester ge maakt. Hoe zijn de feiten? De R.I.S. stelt geen prijs op het overgrote gedeelte van het ambtenarencorps en daarbij zal de R.I.S. geluidloos worden ver vangen door Djocja, waardoor geluid heeft gehöbrtr dart uTt de stukken reeds gehoord was. De regering vergist zich, als zij denkt, dat de Eerste Kamer deze zaak alleen ziet als een regeling van financiële aard. Spr. dient een motie in, waarin verzocht wordt de instelling van JTrrcrri-znji 1 zj\j zrcru. rmn-rni aau de journalist hebben verklaard. „Het is niet meer nodig voor de wereld te verbergen, dat men ons op een goede dag terug zal zien". Een korrel zout zal bij dit be richt niet overbodig zijn. Met het oog op de voorjaars manoeuvres van het Britse Rijn- leger in de streek van Uelzen heben de boeren langs de wegen borden geplaatst met het verzoek aan de Britse soldaten, de akkers niet te beschadigen.

de Vrije Zeeuw | 1950 | | pagina 1