FEEST OP SOESTDIJK De viering van de 1 Mei-dag Radiotoespraak Dr. W. Drees deV.S 'aperts Eerste grote Marineparade DINSDAG 2 MEI 1950. 6e Jaargang No. 1412 Verschijnt dagelijks N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Temeuzen. België. PRINS BERNHARD NAAR AMERIKA VERTROKKEN. VERKLARING VAN ADMIRAAL SHERMAN na de oorlog te Den Helder WEERSVERWACHTING. Meer bewolking. Rede van Spaak. Berlijn. Moskou. TOEVLOED VAN CHINEZEN TE HONGKONG lelost TER VAN NE. rine Mr W. F. en naar aanlei- lanse wapenen, WACHTING. frankering bij Abonnement: Temeuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande. Redactie-adres: Noordstraat 55-57 - Terneuzen Tel.' 2510 Na 5 uur 207S Gironummer 38150. Abonnementsprijs f 3,90 per kwartaal. Per week 30 cent. Losse nummers 6 cent. DE VRI ZEEUW Advertentieprijs: per mm 10 et: minimum per advertentie 1,58 Rubriek Kleine Advertenties: 8 regels 60 ct.; iedere regel me«r 12 ct. Vermelding onder nummer Bu reau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot du namiddags 2 uur. Het was precies half elf toen de eerste pakjes Ozo- sigaretten neerfladderden op het gazon van het Paleis Soestdijk. Majoor Wanrooy, die tezamen met Adjudant- Onderofficier vlieger Hateboer het vliegtuig, dat de si garetten-dropping uitvoerde, bemande had schitterend ge mikt. Drie kinderen uit Baarn renden naar voren om de pakjes op te rapen en deze de Koningin, die met de Prins en de (Prinsesjes op het bordes stond aan te bieden. Twee minuten later vloog het toestel thans uit de richting Soest, op 50 meter hoogte op de Paleistuin aan. Weer vielen de sigarettendoosjes met Oranjelin- teu op het grasperk, geen paar decimeter van die plaats, waar de eerste bevrijdingssigaretten wa ren neergekomen. De derde lading sigaretten zweef die bij de laatste dropping over die dakrand van het Paleis om neer te komen op de uiterste punt van het gazon aan de Baamse zijde. Majoor Wanrooy kon tevreden zijn. Hij had het Oranjefeest in de Paleistuin op waardige wijze geopend Het was ideaal vlieg- weer, dat het beste voorspelde voor een schone ochtend op deze eerste Meidag, waarop de ver jaardag van de Koningin werd gevierd. Of eigenlijk was Majoor Wan rooy niet degene, die het feest opende. Het waren de Zaandam mers, die Voor een verrassing zorgden door op motorfietsen het modernste en snelste vervoer middel te slaan. Een half dozijn Zaankanters n.l. reed, 2 minuten voor het vliegtuig zich kon ver tonen, de Soester ingang van het Paleis binnen met aan de Zaan opgestelde oorkonde, waarop de gelukwensen voor de Koningin en de wens voor een goede gezond heid voor Haar en Haar Gezin was gecalligrafeerd. Nauwelijks was het vliegtuig in de richting Soesterberg ver dwenen of een stofwolk aan de Baarnse ingang kondigde onmis kenbaar de komst aan van 40 correct geklede hardlopers, een delegatie van de Leidse studen ten, die om 2 uur gisterochtend in Leiden een fles champagne hadden ontkurkt om de start van de eerste estafetteloper naar het Paleis Soestdijk in te leiden. Gaf hij de oorkonde, bestemd voor die Koningin, aan de volgende loper over, dan stapte hij uitge put in een auto, die zo alle stu dentenlopers naar Soestdijk bracht. Gezamelijk legden zij de laatste paar honderd meters over het grintpad binnen de Paleis hekken af en overhandigden de oorkonde, die de tocht zeer over leefd bleek te hebben. „U zult wel moe zijn", was het eerste, dat de Koningin tot hun zei. Het was intussen 11 uur ge worden een „postduiventijdl". Uit hun manden, geheel links en rechts van het Paleis opgesteld, vtogen zij uit, de 3000 duiven naar Baarn en Soest, vanwaar zij kwa men. Terwijl hun gefladder nog weerklonk hoven het in de zon glanzende Paleis marcheerde de Apeldoornse Harmonie met haar honderd jaar oude vaandel op naar het hordies. De Apeldoorners vervulden kennelijk de historische rol van de rattenvanger van Ha- meln, want stromen kinderen met vlaggetjes in die hand volgden hen verspreidden zich over het gazon en plantten hun vlaggetjes in het kort geknipte gras, zo, dat een enorme J en een B werden ge vormd, die het gehele aanzicht van de Paleistuin beheersten. Begunstigd door het mooie weer hebben de Belgische socia listische en communistische ar beiders Maandag overal het 1- Meifeest gevierd, dat dit keer voornamelijk stond in het teken van het anti-Leopoldisme. De Brusselse socialisten waren voornemens een grote 1 Mei be toging te houden op het Ro- giersplein voor het station Noord. Zij zouden zich verza melen in de binnenstad en zich daarna in optocht naar dit plein begeven. Reeds enkele dagen geleden had de Koningsgezinde burge meester van St. Joost ten noode evenwel laten weten, dat hij de monstraties op het Rogiersplein zou verbieden, omdat deze naar hij beweerde, niet georganiseerd waren door het 1 Mei comité van DE NATIONALE HERDENKING Ook Ned. Spoorwegen be trachten 2 minuten stilte. In verband met de Nationale Herdenking op Donderdag 4 Mei a.a hebben de Ned. Spoorwegen bepaald, dat op deze dag, in over eenstemming met de 2 minuten algehele stilte, ook alle treinen en rangeerdelen van 20.0020.02 uur op het gehele net op dit tijd stip zullen stilstaan. De K.L.M.-Constellation „En schede" is omstreeks half tien, onder commando van gezag voerder Van Rees naar Amerika vertrokken. Aan boord van het toestel bevindt zich Z.K.H. Prins Bernhard der Nederlanden, die in Philadelphia de „Holland- fair" zal openen. H.M. Koningin Juliana was naar Schiphol gekomen om af scheid te nemen, evenals de Amerikaanse Ambassadeur Bel den Chapin, de leider van de E.C.A.-delegatie in Nederland Clarence Huriter, de Minister van Economische Zaken Prof. Dr J. R. M. van den Brink en de directeur van de K.L.M. de heer Von Balluseck. De Prins is vergezeld van zijn piloot Majoor G. Sonderman. Admiraal Forest P. Sherman, chef van de Marine-operaties In de Ver. Staten, heeft Zondag avond in een televisieprogramma verklaard dat de Russische Ma rine bijna tweemaal zoveel offi cieren en manschappen telt als de Amerikaanse. De Britse Marine is naar zijn mening niet sterk ge noeg. De landen van het vaste- 'and van Europa moeten een Ma rine hebben, die sterk genoeg is om de veiligheid in het eigen ge bied te verzekeren. In antwoord op een desbetreffende vraag zei de Admiraal, dat hfj het zeker moogelijk acht West-Europa te gen een Russische agressie te verdedigen. Naar zijn mening is Rusland nog niet geheel klaar voor een grote schaal. Minikter-Fresidenlt, Dr. W. Drees heeft Maandagavond in het nationale programma over beide zenders de volgende ra dio-toespraak gehouden. Nu wij vandaag de verjaar dag van Koningin Juliana vie ren is voor het eerst sinds Zij werd ingehuldigd, van verjaar dag tot verjaardag een volle jaarkring doorlopen. Het is een jaar geweest, zwaar van gebeu ren en in de geschiedenis van het Koninkrijk van beslissende betekenis. Bovendien valt de viering ditmaal op de eerste van de maand, waarin mach tige herinneringen ons volk be stormen. Wij zullen weldra ge denken hoe 10 jaar geleden nazi-Duitsland bij zijn grote aanval op West-Europa ook ons land besprong op een dag, waarvoor het woord geldt, dat Henriëtte Roland Holst in ander verband eens schreef: „Afgrond gelijk staat die dag tussen nu en al het vroegere", maar evenzeer zal herrijzen in onze herinne ring hoe 5 jaar geleden bij de bevrijding een storm van vreug de over ons land ging. Die dag herstelde ook voor heel het land de feitelijke verbinding met het Vorstenhuis, waarmede de gees telijke binding door de donkere jaren der bezetting heen niet slechts was blijven bestaan maar was verdiept en versterkt. Nu Mei 1950 in deze dubbele naast Koningin Wilhelmina, moeder van het verzet, het toenmalige Prinselijk Paar, Prinses Juliana en Prins Bern hard, zich wijdden aan de dienst van het vaderland. De oorlog bracht hun ballingschap, bracht nu en dan lange schei ding maar bracht vooral arbeid en toewijding aan de grote zaak van vrijheid en recht, van strijd voor land en volk. Bij alle slagen die ons land als gevolg van de oorlog hebben getroffen, en bij de vele teleur stellingen die ook daarna ons deel zijn geweest, is het een voorrecht voor Nederland, dat na de oorlog geen tegenstel lingen over Staatsvorm en Vor stenhuis ons land hebben ver deeld, maar dat integendeel, zowel onze constitutionele in stellingen als de persoonlijk heid van Koningin Wilhelmina en Koningin Juliana beiden, al gemeen zijn gevoeld als sym bool en waarborg en van de eenheid en van de rechten en vrijheden van ons volk. Ik gewaagde er van hoe be slissend het jaar, waarop wij terugzien, is geweest voor het Koninkrijk der Nederlanden. Indonesië is niet meer een deel van het Koninkrijk, al is er tus sen Nederland en Indonesië op andere wijze weer een band ge legd. Het Koninkrijk is kleiner geworden, maar groot is de zin een mijlpaal is, is er bijzon- wijze geweekt, waarop Koningin dere reden te gedenken hoe Juliana de gevoelens heeft ver- De Koninklijke Marine te Den Helder heeft gisteren een traditie hersteld. Voor de oorlog werd telkenjare op Koninginnedag een grote parade van alle aanwezige Marine onderdelen gehouden. Dit jaar kreeg deze mars de eerste na de bevrijding bijzondere luis ter doordat dp Commandant Zee macht Nederland, Schout-bij- Naclit I. W. Reynierse deze pa rade van rond 1200 man, be. staande uit de Marinierskapel met tamboers en pijpers 'n batal. jon Adelborsten en twee batal jons Officieren, Onderofficieren en manschappen, afnam. Een inspectie door de Comfrian. dant, diens adjudant, dë chef. s'iaf Kapitein ter Zee B. C. Ma- hieu, de Commandanten van de thuisligigende schepen en de Bur gemeester van Den Helder, Mr. G. D. Reehorst, ging aan de plech tigheid vooraif. Voor het défilé, dat onder commando stond van Kapitein ter Zee L. H. Quant, Commandant van de mijnendienst Nederland, werd het Wilhelmus gespeeld waarbij de voorgeschre ven eerbewijzen werden gebracht. Van de overige Marine-onderdelen stonden ruim 1500 Officieren, Onderofficieren en manschappen, onder wie enige Riddlers der Wil lemsorde, langs de marsroute op gesteld. Des morgens om negen uur was reeds de vlaggenparade voor het Commandantsgebouw gehouden, waarbij eveneens de Marinierskapel aanwezig was. Voorts klonken om die tijd 33 sa luutschoten vanaf Hr. Ms. wacht schip „Willemsoord", te 1 uur volgden de eveneens voorgeschre ven 35 schoten. De in de haven liggende wacht schepen en de schepen van de mij nendienst waren feestelijk gepai. voiseerd. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Dinsdag ochtend tot -avond. Half tot zwaar bewolkt met voornamelijk in hét Westen van het land plaatselijk enige regen. Zwakke tot matige wind tussen Zuid en West. In het Oosten van het land ongeveer dezelfde tem peratuur als gisteren. In het Westen iéts koeler. HOOGWATER. WOENSDAG, 3 MEI. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 2.12 2.47 3.27 3.37 n.m. 2.38 3.13 3.53 4.49 ZON- EN MAANSTANDEN Mei Opk. Ond. Opk. 3 5.08 20.07 22.49 tolkt, gewekt door de diep in grijpende beslissing, die be krachtiging vond toen Koningin Juliana de souvereiniteitsover- drachit ondertekende. Hoge waardigheid en ontroerende menselijkheid vloeiden samen in de rede, die er zoveel toe bij droeg om dit resultaat van een ontwikkeling, die naar haar wezen in de lijn der historie lag, maar naar tempo en vorm tot grote tegenstellingen aan leiding heeft gegeven, te doen aanvaarden, ook door wie zich uitermate bezwaard gevoelden. Moge in de geest, die uit die rede sprak, en die ook op Indo nesische vertegenwoordigers diepe indruk maakte, H. M. Ko ningin Juliana als hoofd der Unie, overeenkomstig het door beide partners aanvaarde Unie statuut, de idee verwezenlijken van vrijwillige en duurzame samenwerking tussen de deel genoten. Met de overzeese gebieds delen in de West, die evenzeer hebben opgehouden koloniën te zijn, maar die deel blijven uitmaken van het Verenigd Koninkrijk der Nederlanden, zijn, daarvan ben ik overtuigd, dit jaar tenslotte de banden nauwer aangehaald toen Z. K. H. Prins Bernhard op de reis naar Amerika, die hij in 's lands belang ondernam, kon doen blijken van diepe en brede be langstelling in Suriname en de Antillen, en daarbij op zo har telijke wijze werd begroet. ALs wij straks de bevrijding vieren en terugzien op de 5 jaar die verlopen zijn sinds de heu gelijke 5e Mei 1945, dan weten wij, dat die jaren niet alles heb ben gebracht wat in de Vreug deroes der bevrijding werd ver wacht en gehoopt. Toch zal, wie zich rekenschap geeft van de toestand van ons land en van de lotgevallen van ons volk en wie daarbij een vergelijking maakt met de verhoudingen en omstandigheden elders, besef fen, hoeveel er is waarvoor wij reden hebben dankbaar te zijn. Wij kunnen, ook als histori sche grootheid schijnt terug te wijken, ook als Nederland niet meer heerst over grote gebie den in andere werelddelen, een gelukkig, een sterk, een geëer biedigd volk zijn. Wij kunnen bijdragen tot het behoud niet alleen van eigen vrijheid, maar van vrijheid en vrede in de wereld. Wij weten, dat daarbij Koningin Juliana voorgaat in geestkracht, in be reidheid tot het brengen van offers, in vastbesloten wil om alles te doen wat de eenheid van ons volk kan versterken en het een waardevolle plaats in de rij der volkeren kan doen innemen. Wetend te spreken uit naam van het Nederlandse volk wens ik Koningin en Prins geluk met deze dag en geef ik uiting aan de hoop, dat ook dit jaar zegen moge rusten op hen beiden, op hun bloeiend gezin en op hun arbeid voor het Koninkrijk, al dus Dr. Drees. De rede van de Minister-Pre sident werd tevens door de we de socialistische partij, doch de zgn. actiecomité's, die zowel socialistische als communisti sche leden tellen en die steeds een felle actie voeren tegen de terugkeer van de Koning. Om half vier was het gehele Ro giersplein dan ook afgezet met Spaanse ruiters, waarachter de Rijkswacht, gehelmd en met de bajonet op het geweer, in gro ten getale postvatte. Achter een barricade van versperringen waren zelfs twee auto's van de brandweer opge steld, waarvan het personeel tot taak zou hebben de demon stranten uit elkaar te spuiten. Deze machtsontplooiing van de Belgische Rijkswacht trok grote belangstelling van de zijde der vele Zondagsgangers en der tal rijke vreemdelingen uit de om liggende hotels. De manifestatie der socialis ten had intussen in een geheel ander gedeelte der binnenstad plaats. Eerst aan het einde hier van het was toen al bijna 18 uur en ook de Rijkswachters en de vele kijkers begonnen honger te krijgen trok de 1 Mei stoet naar het Rogiersplein. Hier was het onmiddellijk groot alarm en de spuitgasten maakten zich gereed om de aanval op 't plein in water te smoren. Het kwam echter niet zo ver, want de 1 Mei betogers, die van de Adolph Maxlaan kwamen, bogen on middellijk voor de barricades rechts af in de richting van de Wetstraat na een lange neus getrokken te hebben naar de Rijkswachters Niemand had blijkbaar erg veel zin om zich bij het mooie weer bijzonder op te winden en het bleef dan ook bij wat ge schreeuw in het voorbijgaan. Ongeveer een uur later was het Brusselse stadsbeeld weer normaal. De Belgische socialistische leider Paul Henri Spaak heeft Maandag ifce Anderlues in een rede ter gelegenheid van 1 Mei dag verklaard, dat hij de ver kiezingscampagne inzette. Spaak zeide verstomd te staan over de politieke gebeur tenissen van de laatste dagen en wees op de bétekenis van de ver kiezingen op 4 Juni. De volks raadpleging had volgens Spaak aan de eenheid van België een gevoelige slag toegebracht en aan het presJtige van het land in het buitenland veel schade berokkend. De opeenvolgende verkiezingen zouden het demo cratische regiem in discrediet kunnen brengen door 't bewijs te leveren dat de oplossing van ernstige vraagstukken met dit regiem nieit mogelijk is. Aangaande het in de Ko ningskwestie uitgewerkte com promis verklaarde Spaak, dat hij hierin niet de goede Itrouw had gevonden, die voor het sluiten van een accoord vereist was. „Leopold III", zo besloot Spaak, „is er in geslaagd vier arbeidersbewegingen aaneen te smeden: de politieke organisa ties, de vakbonden, de mutuali teiten en de coöperaties, Met deze vorm van verenigd socia lisme moet de nieuwe veldslag begonnen worden". Ond. 5.15reldomroep uitgezonden. Meer dan een millioen Berlij- ners van verschillende partijen hebben Maandagmorgen in Oost en West-Berlijn ter gelegenheid van de eerste Mei samenkomsten bijgewoond, die des morgens zon der ernstige ongeregeldheden ver liepen. In West-Berlijn stonden een paar duizend Engelse, Ame rikaanse en Franse manschappen gereed om bij een mogelijke inva sie in hun sectoren in te grijpen. De meerderheid der demon stranten uit West-Berlijn ging aan het begin van de middag rus tig uiteen, maar kort daarna be kogelden enkele honderden heet hoofden uit West-Berlijn leden van de Oost-Berlijnse volkspoli- tie, die zich overeenkomstig hun opdracht terugtrokken om een botsing te voorkomen. Het had bijna een half uur ge duurd, voordat West-Berlijnse po li ti evers terkingen verschenen om de Potsdamer Plat? schoon te vegen, wflfcr de Sowjet-Russische de Engelse en de Amerikaanse sector elkaar raken. Een menigte toeschouwers vuurde de jeugd aan die aanplakbiljetten der com munisten afscheurden. Eet: anti communistische demonstratie op de Platz der Republiek werd door naar schatting 600.000 men sen bijgewoond. In de vroege morgenuren had den arbeiders en leden van de vrije Duitse jeugd in blauwe hemden zich verzameld voor een optocht van zeven uur langs het rood gedrapeerde podium in de Lustgarten, waarop zich de Oost- Duitse minister-president Grote- vvohl, andere regeringsleden en Sowjet-Russische officieren be vonden. In de optocht, voorafge gaan door harmoniekorpsen, liep onder meer het ballet- van de O.-Berlijnse Staatsopera mee. De feestgangers droegen grote bor den mee met leuzen als „Eeuwige vriendschap met de socialistische Sowjet-Unie*' en meer dan le vensgrote afbeeldingen van Lenin en gitalin. De demonstraties in Oost-Ber- lijn eindigden laat op de middag met het loslaten van 100 „vrij heidsduiven" van het podium in ae Lustgarten. Generaal Maxwell Taylor, de Amerikanse comman dant, maakte in een helicopter van het Amerkiaanse leger een vlucht over de verschillende de monstratiecentra. Uit Hamburg en Saarbrücken worden botsingen tussen sociaal democraten en communisten ge meld Te Saarbrücken werden verschillende personen licht ge wond. Ter gelegenheid van de viering van de 1 Mei-dag werd te Mos kou de grootste militaire parade ter wereld gehouden. Het schouw spel werd gade geslagen door Maarschalk Jozef Stalin, leden van het Politbureau en leiders van het rode leger, die ter weers zijden van de Sowjet-Russische leider stonden. Aan de parade, die zeven en een half uur duurde, werd deelgenomen door val schermtroepen, zware gevechts wagens, cavalerie, infanterie, ge motoriseerde eenheden en afde lingen luchtdoelartdllerie. Na de militairen defileerden 'n millioen burgers, die in rijen van 80 langs het praalgraf van Lenin op het Rode Plein in Moskou trok ken, waarop de Sowjet-Russische leiders stonden. Boven het Rode Plein vloog een reusachtig aantal Sowjet-Russi sche militaire vliegtuigen. Deze „luchtparade" stond onder lei ding van Wassili Stalin. De toe- cchouwers konden de nieuwste modellen, die door straalmotoren, voortgedreven gevechtsvliegtui gen zien. Een nieuwe lichte straalbommenwerper schoot, met een snelheid van naar schatting 950 km per uur, door het lucht ruim. Het toestel trok de aan dacht van de buitenlandse mili taire luchtmacht.attaché's te Moskou. De diplomatieke vertegenwoor digers van 40 landen woonden de parade op het Rode Plein bij. Aan het défilé der burgers werd deelgenomen door delegaties van buitenlandse vakverenigingen, die afbeeldingen van communistische leiders met zich voerden. Generaal Sjtmenko, chef van de generale staf van het Rode leger, hield een redevoering, waarin hij ,ooi logsstokers, aanvalszuchtige statenblokken en militaire uitda gingen" aanviel. Later beklommen 2 schoolkin deren van 6 en 7 jaar de treden van Lenins praalgraf, om Stalin een ruiker bloemen aan te bieden. Etalin omhelsde de kinderen en ging daarna een beetje opzij, zo dat zij de rest van de parade, naast hem staande, konden zien. De politie van de Britse ko lonie Hongkong is Maandag be gonnen met het controleren van de Chinezen, die over de grens met het communistische China de kolonie binnenkomen. Zij zijn hiertoe overgegaan om de snel groeiende bevolking van Hongkong beter onder controle te kunnen houden. In de afgelopen week zijn naar schatting 30.000 personen de kolonie binnengeko men. 5s: 5 regels 80 et-j 0 Ct.; ndnlmnra Jr£4> f nummer Burft&ü 's namiddags S DELPHIA. ce medewerking n van zo groot fabrikant en de die Nederland len uitvoeren. ;t zich een eer re- te werken met an- ?en tot het berei- oel van een invoer >en dollars. het vertrouwen Holland Fair te i de toeneming >rt zal bevorde- t deze eens zal dat Nederland dingen kan ver alleen maar haring en kaas mij, dit is voor nog steeds een aldus de heer ie. Deze citeer- litlating van een een zeer groot ibedrijf, dat Eu- e whisky, par- embollen niets len, dat niet in e Staten sneller kostbaar ge- runnen worden. tevens op, dat Regeringsbureaux, terie van Handel begrip toonden Izakelijkheid van ingsverkeer, maar .d neemt geen or- lijft sceptisch. De in volgens de pre mier slechts over- ;n door een hoog- aitie, prima ver- etikettering. Om i de Amerikaanse nen werken, moe- •landse producen- an de eisen van 'n ïoger niveau dan land en daarvoor rerk verzet moeten zakenlieden en autoriteiten was Jaruch, de vroege- se Ambassadeur in de maaltijd aan- il zelf het leeuwen, en leveren en zal iten getroosten, >vii lige prooi voor een ssor zijn. zijn wij verschul- kmerikaanse voik s deze hulp waar. aten wij van onze geven om offers >r de opbouw van sfensieapparaal ter n de Westerse be- in onze vrijheid. loor het K.N.MX lig van Zaterdag- vond. lijk regen. gemeen veel be- de meeste plaat regen of motre- tot matige wind tussen Zuid en ïre temperaturen WATER. lG, 7 MEI. v.m. 5.34 6.09 6.49 6.59 n.m. 5.59 6.34 7.14 7.24 OLllUUlUUiUlA» IC10, HCDUtll ZHW1 1M een bijeenkomst „Door en dcor ontevreden" beklaagd over een brief van Minister-President Aft- lee, waarin deze hun protest, dat discriminatie werd toegepast by de loonstop van ambtenaren, van de hand wees en verklaarde, dat het de ambtenaren vrij stond met hun looneisen in beroep te gaan. De ambtenaren willen een onder houd met Attlee aanvragen. het Internationale Hof heeft hij het probleem besproken, dat is ontstaan tengevolg j van de devaluatie van de Nederlandse valuta. Hij weet nog niet of hij een onderhoud met Stalin zal heb ben. Met de regering der Sowjet- Unie heeft hij nog geen contact gehad. Moeilijkheden met devie zen of grensoverschrijding met be trekking tot zijn reis naar Mos- tVÜUCI latiuoe VWl Ukiau^ VUU levensbeschrijving. Deze biogra fie werd geschreven door Hans Amundsen en uit het Noors in het Nederlands vertaald door de di recteur van het Nederland-Noord- Europa Instituut, de heer H. D. Baars. De heer Baars overhan digde een exemplaar van de ver taling aan de heer Lie, die op zijn beurt een opdracht schreef in het exemplaar van de heer Baars. maakt het volgende bekend: Wegens de beperkte ruimte, welke bjj de leningwet 1946 ge geven machtiging tot het aan gaan van geldleningen nog bood, was het niet toegestaan op de 3Yi CA Nederlandse Staatslening 1950 in te schrijven ten laste van de 3 voorinschrijf-rekening. Nu de leningwet 1949 voorziet in een nieuwe machtiging tot het iViuiüg,. teiten van deze lening zijn gelijk aan die der 3 ti Nederlandse Staatslening 1950. De notering ter beurze, alsmede de dooreen- leverbaarheid van de schuldbewij zen van deze lening 1950 eerste uitgifte, zal worden bevorderd. De houders van een 3 voor- inschrijf rekening dienen hun op gave rechtstreeks in te dienen bij het Ministerie van Financiën. uit oorlog en bezetting herden ken. Het lossen der wapenen is vlot geschied. Dit is een bewjjs, dat het Nederlandse volk beseft waar zijn belangen liggen. Nieuwe wapenzendingen zullen volgen, maar hiermee is bef j vraagstudt nog niet opgelost. MAANDAG, 8 MEI. Breskens 6.32 6.59 Terneuzen 7.07 .734 Hansweertfc 7.47 8.14 Walsoorden 7.57 8.24 ZON- EN MAANSTANDEN Mei Opk. 7 5.00 8 4.58 9 4.5 7 Ond. 20.14 20.15 20.17 Opk. 2.04 2.32 2.51 On± 9 08 10.32 11.55

de Vrije Zeeuw | 1950 | | pagina 1