Duitsland en nogmaals Duitsland Nog geen overeenstemming bereikt (Si Hulde aan Canada 1909 30 April 1950 Samenwerking van 4 beroemde geneesmiddelen De Belastingvoorstellen Moggrè's Schoenhandel de afgelopen weken iSftttMSS; WEERSVERWACHTING. KONINKLIJKE DANK AAN LIMBURG 1PPpi - - De Belgische Koningskwestie ÏIM - lafet -sleunschoenen RADIOREDE MINISTERPRESIDENT De 4 bestanddelen van Cbe- farine „4" zijn elk stuk wer stuk al beroemd voor het be strijden van zware hooJd- en andere pijnen, tegen griep en verkoudheid. Haar tezamen in één tablet verenigd werken ze nog beter. Ook in dit geval dus: Eendracht maakt macht! Frankering bij Abonnement: Terneuzen Diaecteur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Terneuzen Telefoon 2510 Na 6 uur 2073 Gironummer 38150 abonnementsprijs3,90 per kwartaal Per week 30 cent. Losse nummers 0 cent Verschijnt dagelijks ZATERDAG 29 APRIL 1950 6e Jaargang No. 1410 Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels M et? Iedere regel meer 12 cent. Advertentieprijs: per mm 10 ct.; minimum uk advertentie 1,50 j Vermelding Brieven onder nummer Bui— van dit blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 1 waer in het middelpunt van de belangstelling gestaan^ en ook in de komende weken zal dit liet geval zijn. Duits land kan men beschouwen als het wrijvingsvlak bij uitnemendheid tussen het machtige Amerika en het machtige Rusland, tussen de Westerse wereldbeschou wing en de Oostelijke, tussen wat wij democratie plegen te noemen en communisme. Daar was dan in de eerste plaats het officiële bezoek, dat Rijkskanselier Dr. Adenauer aan Westelijk Berlijn bracht. Van dit bezoek, waarvan na tuurlijk de politieke betekenis de belangrijkste was, drong echter het beste tot de buiten wereld door, dat de Kanselier aan het einde van zijn rede in het Schöneberger Raadhuis het derde couplet liet zingen van het Deutschland lied. Vele ton gen kwamen hierover los. Felle afkeuring bij de buitenlanders, uitgedrukt in het blijven zitten van de geallieerde commandan ten, bij de socialisten onder lei ding van Schuhmacher, Ade nauers grootste tegenspeler in de West-Duitse politiek. De overige Duitsers lachten in hun vuistje en naar vermeld wordt ook in het door de Russen be heerste Oost-Duitsland. Dr Adenauer sprak overigens natuurlijk over de eenheid van geheel Duitsland, die nog niet verwezenlijkt kan worden en zeide bij zijn eerste bezoek aan de vroegere Duitse hoofdstad, dat de West-Duitse regering alles wenste te doen om in de moeilijke omstandigheden van de Beriynse bevolking verlich ting te brengen. (Het tweede punt, dat in de belangstelling stond was de dreigende regeringscrisis te Bonn, de zetel der West-Duitse regering. Deze regering had namelijk een wet aangenomen waarbij de inkomstenbelasting verlaagd zou worden. Volgens deze wet zonden voortaan de aanslagen voor de inkomsten belasting door de belasting autoriteiten worden vastgesteld inplaats van volgens aangiften. De moeilijkheden ontstonden nu, doordat de Geallieerde Commissarissen hun goedkeu, ring aan deze wet onthielden. Nog steeds zijn de Geallieerden ons land ook! met Duit land in oorlog en is West- Duitsland bezet gebied. Alle wetten en besluiten der West- Duitse regering behoeven dus de goedkeuring der bezettende machten. De onthouding aan deze fi nanciële wetten werd door de regering Adenauer zeer zwaar opgenomen. Verlaging van be lasting betekende volgens de minister van financiën een prikkel voor meerdere activiteit van het bedrijfsleven en dit heeft de jonge republiek juist zo hard nodig ter verhoging van de productie. Hiermede kan weer de zware werkloosheid worden bestreden en kunnen de zo nodige deviezen mee worden verdiend. De Amerikanen vooral echter ergeren zich aan het opmaken van de Marshall dollars aan verbruiksgoederen inplaats van deze te besteden aan kapitaalsgoederen, waar mee het productie-apparaat zou kunnen worden opgebouwd. Op het laatste ogenblik heeft de West-Duitse minister de Amerikaanse hoge commissaris kunnen overtuigen en is het veto ingetrokken. Een derde kwestie is de slech te economische positie van West-Duitsland. Deze is de laatste dagen nog eens duidelijk aan het licht getreden in een rapport, uitgebracht door de beste Duitse economische in- stttuten. Hierin wordt duidelijk gemaakt, dat de economische moeilijkheden door de oorlogs verwoestingen, door het in tweeën snijden van Duitsland en door de millioenen vluchte lingen uit het Oosten, zo groot zijn, dat onmogelijk in 1952 al het West-Duitse gebied zich zelve zal kunnen helpen. Zoals men weet loopt in 1952 het Marshall-hulpprogramma ten einde. Het rapport noemt als snelste datum voor een even tueel op eigen benen staan 1955. En ook dan zullen er heel wat voorwaarden vervuld moe ten worden, zoals een vervier voudiging van de Duitse indu striële export en een sterke opvoering van de landbouw productie. Juist de plannen om de uitvoer geweldig op te voe ren en de invoer aanzienlijk te verminderen, moeten wij zeer pese Staten en waar zullen dan tenslotte alle producten naar toe geëxporteerd moeten wor den, als een ieder zijn eigen in voer wil beperken? Naar Ame rika is zeker uitgesloten, daar de Amerikanen slechts zeer weinig Europese producten no dig hebben en zij indien zij deze toch gaan invoeren, hun eigen productie in gevaar brengen. Tenslotte vraagt de komende maand Mei de aandacht. Tal loze demonstraties zijn vooral van communistische zijde aan gekondigd, die in Berlijn de nodige spanningen zullen op wekken. Op de le Mei zullen in beide stadsdelen, zowel de Westelijke als de Oostelijke, grote optochten en bijeenkom sten worden gehouden. Van Westelijke zijde zijn alle moge lijke voorbereidingen getroffen om een botsing tussen betogers te voorkomen. De ernstigste dagen verwacht men echter met Pinksteren, als de Oost-Duitse communistische jeugd haar opmars zal houden. Reeds enige tijd geleden werd deze mars met veel lawaai aan gekondigd. waarbij zelfs werd verkondigd, dat deze jeugd West-Berlijn zou veroveren. Sindsdien zijn er vooral van Amerikaanse zijde ernstige waarschuwingsgeluiden geuit, waarbij duidelijk is gemaakt, dat elke overschrijding van de zónegrens gewapend ingrijpen tengevolge zou hebben. Vooral de Amerikaanse minis ter van Buitenlandse Zaken, Acheson, heeft dezer dagen zeer ernstige woorden aan het adres van de Duitse communisten en van de Russen gesproken. In dien er op Pinksteren agressie plaats vindt, zou dit werkelijk verstrekkende gevolgen kunnen hebben. Gelukkig rekent men er algemeen op, dat het ver stand uiteindelijk ook aan de andere zijde zal zegevieren. Doch uit dit alles blijkt wel hoe noodzakelijk het voor een vrede op lange duur is, dat het Duitse vraagstuk opgelost wordt. Hiernaar ziet het jam mer genoeg niet uit. TWEEDE KAMER. iui& fib ai it Avondvergadering van Donderdag. medegedeed door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot Zaterdagavond. Ongeveer dezelfde temperatuur Matige, tijdeltpke krachtige wind uit Westelijke rich tingen. Tijdelijk toenemende bewolking, maar het grootste gedeelte van do dag drroQg weer. Weinig ver andering in temperatuur. HOOGWATER. ZONDAG 30 APRIL. (Nadat Vyf naturalisatie-ont werpen, waard of nr 101 personen 'le hoedanigheid van Nederlander zullen verwerven, zonder beraad slaging onder de hamer waren doorgegaan, werd een aanvang ge maakt met de beraadslaging over het Wetsontwerp Belastingherzie ning, afschaffing Ondememlngs- belasting en verhoging Vennoot schapsbelasting. Bij de bespreking van de belas tingherziening ging de heer HOF STRA (Arto.) diep in op 't winst ccgrip. Herwaardering van oude bedrijfsmiddelen en vervroegde afschrijving op nieuwe behoeven niet in Sfrijid te komen met de nieuwe conceptie van het ontwerp Vervroegde afschrijving past in de opzet vande wet; ze heeft ten doel nieuwe investeringen te sti muleren. Voor afschaffing van de Onder nemingsbelasting voelt spr. niet veel. Het bedrijfsleven maakt grote winsten en de druk op het levens peil der arbeiders wordt zwaar der. Hjj vreest, dat bet wegvallen van de ondememingsbelasting in plaats van tot meer investering tot grotere consumptie aanleiding zal geven. De zaak moet Europees bezien worden met bet oog op de Bene lux en Duitsland. Spr. vraagt aandacht voor de gemeentefinanciën. De financiële zelfstandigheid der gemeenten zal op losse schroeven komen te staan. Spr. verklaart, dat zijn oordeel over het wetsontwerp inzake de ondernemingsbelasting ongunstig moet zijn. Hij wil de plannen dei regering in ruimer verband ken nen. De heer LUCAS (K.V.P.) is er van overtuigd, dat van wijziging van het tarief der inkomstenbe lasting een stimulerend effect zal uitgaan. Bevordering van de be langen van het bedrijfsleven acht spr noodzakelijk. Er moet nieuw vermogen worden aangetrokken. Hij verklaart zich voor opheffing var» de dividendstop. Men moet de bedrijven niet een te groot deel van de winst ontnemen. De belastingverlaging kan uit eindelijk voeren tot stijging der Rijksinkomsten, hetgeen dan zal wijzen op een bloeiend bedrijfs leven. Uit een oogpunt van fiscale mo raal is het noodzakelijk, dat vrij gesteld worden de winsten, die gemaakt zijn vóór het dn werking tredien van deze wet. Een bezwaar vindt spr., dat de maatregel vooral de kleine bedrij ven treft. Het voorstel tot afsdhaffing der ondem enai ngstoelastnig begroet de heer Van den Heuvel met vol doening. Ook de heer VAN DE WETE RING (C.H.) sproekt zijn voldoe ning uit over de afschaffing der ondernemingsbelasting. De heer VAN DER WEIJDEN (K.V.P.) meent, dat. richts ge sproken lean worden van een so bere tegemoetkoming aan het be- hedrijfsleven. De heer HOOGCARSPEL (C. P.N.) constateerjt strijd met die Grondwet, omdat de Raad van State niet is gehoord over be langrijke wijzigingen. Het is een heel nieuw ontwerp geworden en daarom vraagt spr., of de behan deling wel doorgang kon vinden. Spr. voert een aantal bezwa ren tegen het, ontwerp aan, on. tegen afschaffing der onderne- mingsbelasiing. Deze moet naar zijn oordeel worden gehandhaafd en daartegenover dient de ven. nootschapsbelasting niet te wor den verhoogd,. De heer RITMEESTER (V.V. D.) had het be/ter gevonden, als ajle belastingvoorstellen tegelijk waren behandeld. Opheffing der ondememingsbelasting juicht hij toe, maar hij acht het bezwaar lijk, dat nog niet is uitgemaakt, hoe de tegemoetkoming voor 1951 voor de gemeente zal worden ge regeld. De Commissaris der Koningin in de Provincie Limburg, Mr. Dr. F. Houben, heeft in opdracht van Hare Majesteit de Koningin de volgende dankbetuiging gericht aan de Limburgse bevolking na Haar bezoek op 24 en 25 April aan Limburg: ,,H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins der Nederlanden hebben mij opgedragen aan de gehele be- voiking hun hartgrondige dank te betuigen voor de van alle kanten ondervonden spontane liefde en aanhankelijkheid. Het Koninklijk Paar was er door getroffendat de slechte weersomstandigheden jong noch oud hebben weerhouden daarvan Op ontroerende wijze te doen blijken''. J: sm Een nog niet gepubliceerd portret van H. M. de Koningin, dat gemaakt is tijdens de fees* telijkheden ter gelegenheid van het 12Vz jarig Huwelijksfeest van H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Bemhard. (Foto Meyboom.1 v.m. nm. Breskens 0.05 12.33 Terneuzen 0.40 1.08 Hansweert 1.20 1.28 Walsoorden 1.30 1.58 MAANDAG 1 MEI. v.m. n.m. Breskens 0.49 1.16 Terneuzen 1.24 1.51 Hansweert 2.04 2.31 Walsoorden 2.14 2.41 EN MAANSTANDEN Apr. Opk. Ond. Opk. Ond. 29 5.15 20 00 16.27 4.12 30 5.13 20.02 17 58 424 Mei Opk. Ond. Opk. Ond. 1 5.11 20.04 19.33 4.36 2 5.10 20..05 21.11 4.53 De afschaffing der onderiie. iningsbelastbig heeft sprekers volle instemming. Te 23.40 uur werd de vergade ring geschorst tot Vrijdagmiddag. BELASTINGHERZIENING. Daarna werden de beraadsla gingen over de wetsontwerpen Belastingherziening 1950, afschaf fing van Ondememingsbelasting, enz. voortgezet. De heer C. van dien HEUVEL (AR.) vraagt of het wel juist is, de verlagingen als gevolg van de verhoogde afschrijvingen, verla gingen te noemen. Spr. betoogt, dat de voorge stelde verlaging ver blijft bene den wat nodig is voor het be drijfsleven, waarop de zware be lastingdruk remmend werkt. De stelling van de Minister is, dat alle winsten door de fiscus moeten worden getroffen. Zyn rad&o.dehat met Ir. Vos ter sprake brengend), zeide spr. dat de Partij van de Arbeid wilde weten, waar bezuinigd moest worden. De heren zijn verkeerd, aldus spr., want het. 's niet mijn taak óm dat aan te geven. Dat is de taak der regering en als de regering er niet toe in staat is zal de Kamer moeten Ingrijpen. Ajs wij zeggen, dat belastingver laging moge|ijk is dan zyn wy daarvan overtuigd, voegde hy er aan toe. De Party van de Arbeid moet z.i. bewijzen, dat. het niet kan. De Minister van Financiën, de heer LIEFTINCK, heeft nog een aanvang gemaakt met de beant woording der gemaakte opmer kingen. Hij betoogde, dat de wij zigingen ten aanzien van de on derneming»- en de vennootschaps belasting niet zo verstrekkend waren, dat er aanleiding was de ontwerpen opnieuw aan de Raad van State voor te leggen. Spr. zeide, dat men de wets ontwerpen moet stellen in de rulm'e van de tijd. Men moet het geheel van het belasting politieke bejeid in overweging nemen en daarin de wetsontwerpen de plaats geven, die him toekomt. Verder moet men de ontwerpen zien in he( kader van het alge mene economische en sociale be leid, ,dat do regering sinds de be vrijding heeft gevoerd. Te kwart voor zes brak de Mi nister zijn rede af. Ze zal a.s. Dinsdag worden voortgezet. Nog nimmer te voren heeft België een crisis doorgemaakt als thans het geval is en hoe wel alle politieke partijen het er over eens zijn, dat er een oplossing moet komen in de Koningskwestie, kunnen zij het tenslotte toch niet eens worden en heerst er de grootste span ning over de vorming van een nieuw Kabinet. Algemeen werd aangenomen, dat in de afgelopen nacht de Kabinetscrisis een einde zou nemen met, in grote lijnen, een herstel van het vroegere Kabi net onder een nieuwe leider, als hoedanig een der jongste Ka tholieke Ministers, n.l. Jean Du. vieusart, de Economische Minis ter van het regiem Eyskens, werd genoemd. Uit zes weken hevige politieke storm in de Belgische politieke gemoederen zou dan eindelijk een Kabinet te voorschijn tre den, dat in samenstelling niet veel zou verschillen met de Re geringsploeg, die na de volks stemming over de Konings kwestie haar portefeuilles ter beschikking stelde. Het laatste obstakel, dat een nieuw Katholiek-Liberaal sa mengaan nog in de weg staat is n.l. de figuur van Van Zee land, op wiens persoon de Libe rale Partijraad critiek heeft uitgeoefend. Het Liberale voor stel tot heroptreden van Eys kens als Premier stuitte echter af op de onwil van de oude Pre mier om zijn functie te herne men en zodoende viel de keuze tenslotte, als bij verrassing, op Duvieusart, terwijl Van Zeeland zelf, naar men aannam de func tie van Buitenlandse Zaken zou blijven behouden. Met deze oplossing zou dan de periode van vergeefse pogingen tot het vinden van een natio nale basis voor de periode van de terugkeer van de Koning zijn afgesloten. Het is niet mogelijk gebleken zulk een basis te leg gen tussen partijen als de Ka tholieke en de Socialistische, die een principieel verschillende in stelling tegenover dit probleem hebben. Dat ook in de linker helft van het weer uit acht Ka tholieken en acht Liberalen be staande Kabinet grote teleur stelling daarover bestaat, is ge bleken uit het nog gisteren in de Waalse vleugel van de Liberale Partij geuite verzet tegen een toetreding tot een Regering waarin de Socialisten niet wil len plaats nemen. Het is in elk geval duidelijk tot uiting gekomen, dat indien de beide partijen het eens zul len worden, hun samengaan niet in de geest van broederlijke sa menwerking zal beginnen. In de laatste dagen heeft de tegen stelling tussen de Katholieke en de Liberale Partij zich gedemon streerd in perspolemieken, die vaak in regelrechte scheldpartij en zijn ontaard. Beide Partijen geven elkaar de schuld, dat de crisis blijft voortduren. Komt er een Kamer ontbinding? Naar verluidt zou Van Zeeland tijdens de besprekingen, die tot laat in de nacht hebben voort geduurd, tot de Liberale Minis ters hebben gezegd, dat zij in die zitting tót een definitieve be slissing moesten komen, daar hij anders de Regent zou adviseren tot ontbinding der Kamers. Geen overeenstemming bereikt. De acht Liberale Ministers hebben hedennacht om half een, na een beraad van twee en een half uur het Kabinet van Van Zeeland verlaten. De Liberale Minister Devèze verklaarde, dat men bij de be- V wtrr<6 GlOtP ALLEENVERKOOP XERNELIZhN Noordstraat 68 Tel. 2476 sprekingen nog niet tot over eenstemming is gekomen. Devèze zeide voorts, dat géén nieuwe bijeenkomst met de for mateur was afgesproken. Ter inleiding van de inzame lingsactie van de Stichting 1940 1950 zal Minister-President Dr. W. Drees vandaag om 20.05 uur over beide zenders een radio toespraak houden, getiteld „Wat Z(|n 5 jaren vrijheid U waard V'. EEN „BLAUWE BABY" VAK 34 JAAR GEOPEREERD prof. Santy in Lyon, specialist óp het gebied van de „blauwe ziek'e", heeft weer een zeer ge slaagde operatie gedaan. Eer. 34-jarige vrouw, die aan deze ziekte leed, werd met succes door hem geopereerd. Een dergelijke operatie op deze leeftijd is nog nooit gedaan. Men dacht altijd dat deze patiënten tot hun 18de jaar nog geopereerd konden wor den, maar daarna niet meer. 'Het was nu de 160ste keer dat Prof. Sarjjy deze operatie ver richtte. VERBOD van bijeenkomsten en demon straties in Transvaal. Van regeringswege is in Zuid- Afrika bekend gemaakt, dat van 29 April tot 1 Mei alle bijeen, komsten en demonstraties in de provincie Transvaal, waartoe Pretoria en Johannesburg beho ren, verboden zullen zyn. Naar verluidt had de communistische party voor 1 Mei („Vrijheidsdag' grote demonstraties egen de re gering georganiseerd. SCHENKING VAN EEN SCHILDERIJ .AAN HET CANADESE VOLK. OOK DE COÖPERATIE steunt tegen het aardappel meel in het brood. Naar wij van de Centrale der Nederlandse Verbruikscoöperaties vernemen, steunt men het doel van het comité, dat thans actie voert tegen toevoeging van aardappelmeel in het brood. Dat de verbruikscoöperaties echter niet deelnemen aan het verzamelen van handtekeningen van consumenten, houdt verband met de opvatting, dat elke co- operatie reeds namens haar leden spreekt. De verbruikscoöperaties zullen de mening van deze coöperaties en de daarin georganiseerde con sumenten omtrent de ongewenst- heid van aardappelmeel in brood ter kennis van de Overheid bren gen en zy vertrouwt, dat mede hierdoor het algemeen gewenste In de Tweede Kamer lavaiu gisteren aan de orde hef wetsont werp om aan het Canadese volk het schildety ,,De Twee Water molens" van de Nederlandse schilder Meindert Hobbema te schenken, teneinde uiting te geven aan de grote dankbaarheid van het Nederlandse volk voor wat i Canada, zyn regering én zyn volk gedurtendfc en na de laat ste wereldoorlog voor Nederland en voor het Prinsefyk Gezin ge daan heeft. (Het schlldery was in de zaal opgesteld) De heer HOOGCARSPEL (C. P.N.) vraagt, welk blflk van waardering geschonken zal wor den aan de vojken van de Sow- jet-Unie voor de bijdrage, welke zy aan onze bevrijc'ing hebben verleend. Tegen het voorste] heeft spr. geen bezwaar. De heer BACHG (K.V.P.) is van oordeel, dat inderdaad uit drukking moet worden gegeven aan onze dankbaarheid jegens Canada. Alleen reeds de gast vrijheid, welke aan Prinses Julia- J na tijdens de zwaarste dag-en van haa" leven in Canada-is verleend, -ou voldoende zyn om een monu ment van dankbaarheid te stich ten. Spr. gedenkt voorts de hi de bevrijding gevallen Canadezen. Het afs'aan van deze Hobbema betekende voor ons land een of fer. Zo moet men het ook ver staan. Canada moge het ook zier- als een bewijs van de solidariteit, die groeiende is onder de volke. ren rond de oude zee. Na de woorden van de heer Bacbh weerklinkt applaus. De Minister-President, de heer DRHES herinnert, dat aan ge neraal Eisenhower een oorlogs zwaard is aangeboden. Aar Churchill is eveneens een geschenk aangeboden. De regering vont het gewenst, dat ook aan het Ca nadese volk uitdrukking gegever zou worden aan onze dankbaar, heid voor hetgeen het tijdens ea ook na de oorlog voor ons gedaas heeft. Ook andere mogendheden heb ben veel tot de overwinning bij gedragen. Sowjet-Rusland heeft echter niet deelgenomen aan onze eigenlijke bevrijding. Het is geen miskenning van zijn moed en vasthoudendheid wanneer dit geconstateerd wordt. Ook na de woorden van de Minister-President wordt geap- plaudjseerd. Het wetsontwerp wordt z.h.s. groedérekeurd.

de Vrije Zeeuw | 1950 | | pagina 1