Het Koninklijk bezoek aan Limburg Westerstorm raasde over ons land ïm&tT- De kansen op een compromis dalen De tweede dag Vele schepen in nood, Bijzetting van de urn met aarde uit Indonesië Moggré's Schoenhandel ONDERNEMINGSRADEN De ongeregeldheden in Antwerpen VLIEGONGEVALLEN Well. 'htiipi -sleunschoenen De Belgische Koningskwestie C.V.F. WIL ONVERWIJLDE VORMING VAN EEN REGERING. SCHADE OP HET SCHEVENINGSE STRAND MISDAAD BIJ SURABAJA Apr. Opk. 5.21 5.19 5.17 Ond. 19.55 19.57 19.59 Opk. Ond. 330 3.47 4. Frankertng bij Aounnement: Tttntuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande aedactle-adres: Noordstraat 5557 Terneuzen Telefoon 2510 Na 5 uur 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 3,80 per kwartaal Per week 30 cent. Losse nummers 6 cent Verschijnt dagelijks WOENSDAG 26 APRIL 1950 6e Jaargang No. 1407 Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels M 9 Iedere regel meer 12 cent. Advertentieprijs: per mm 10 ct.; minimum PW advertentie 1,50 Vermelding Brieven onder nummer van dit blad 15 cent meer. Tnwi/Hng advertenties tot 's namiddags I Om ongeveer 9 uur Dinsdagmorgen vertrok het Koninklijk Paar uit Maastricht via Heer, Ainby, Rathem Meerssen en Houthem—St. Gerlach ging het allereerst naar Valken berg- Om 10.10 uur reed het hoge gezelschap het feestelijk met vlaggen en groen versierde Valkenstadje binnen. De Ko ninklijke Gasten werden in het voor deze gelegenheid schit terend verlichte Romeinse ge deelte van de gemeentegrot verwelkomd. Na het vertrek uit Valkenburg reed het gezelschap via Hulsberg en Klimmen naar Voerendaal. In Heerlen arriveerde de Ko ninklijke stoet even voor 11.00 unr. Na een korte rondrit door het centrum van de gemeente werd de Koningin ontvangen op het raadhuis. Na deze verwel koming onthulde H. M. de Ko ningin in de hal van het Heer- lense stadshuis een grote ge denkplaat, welke daar zal wor den ingemetseld ter herinnering aan dit bezoek en aan het be zoek, dat zij in 1948 als Kroon prinses aan de mijnstreek bracht. Vervolgens nam het Konink lijk Paar, tezamen met de com missaris der Koningin, Mr Dr F. H. Houben en de burgemeester M. F. G. M. van Grunsven, staande op het bordes van het stadhuis, een vlaggeparade in ogenschouw. Na een bezoek aan het Heerlense stadhuis reed de stoet langs de Oranje Nassau- mijnen en de staatsmijn Emma, naar Hoensbroek waar de Ko ningin voor de nieuwe H. B. S. een bloemenhulde in ontvangst nam. Daarna vervolgde de stoet zijn tocht via Schinnen naar Geleen, waar men ongeveer tien over twaalf arriveerde. Ook hier waren de straten en markten op smaakvolle en kunstzinnige wijze versierd. Op het stadhuis werd het Konink lijk Paar verwelkomd door bur gemeester F. A. L. M. Damen. Om half één arriveerden de hoge gasten te Sittard en ook hier was het enthousiasme van de bevolking zeer groot. Niet al leen de gehele bevolking van Sittard, doch ook talrijke per senen uit de omliggende ge meenten en uit de Zelfkant wa ren gekomen om de Koningin te zien, zodat de stoet door de ver sierde straten tussen een haag mensen van wel vier tot vijf rijen dik reed. Namens het ge meentebestuur wiarden Hare Majesteit voor de vier Prinses jes cadeaux aangeboden, be staande uit zilveren boekenleg gers, die ontworpen en vervaar digd zijn door de bekende edelsmid O. Santifort. In Roermond werden H.M. Koningin Juliana en Z.K.H. Prins Bemhard op de Markt enthousiast ontvangen door verschillende verenigingen en een grote schare schoolkinde ren. H.M. inspecteerde de ere wacht en werd vervolgens op het bordes van het stadhuis ontvangen door de burgemees ter, Mr Dr R. Geuljans. Daarna werd de Koningin be- groet door Mgr Dr G. Lemmens, Bisschop van Roermond en de leden van Gedeputeerde Staten van Limburg. Nadat H.M. de Koningin zich een ogenblik met de Bisschop en andere autoriteiten onder houden had, nam zij van het balcon de hulde der verzamelde menigte in ontvangst. In de Een Spitfire is Zondagavond bij een oef envlucht te Bambridge (Ulster) te pletter gevallen. De piloot werd gedood. Dit is het tweede vliegongeval, dat Zondag in Engeland heeft plaats gehad. Zondagmiddag is bg' Henley jn de streek van Lon- den een Seafir<ytoestel van de Marineiuchitmacht beschadigd. De piloot werd gedood. grote raadzaal werd vervolgens de lunch gebruikt. Van Roer mond vertrokken de Koningin en Prins om ongeveer 15.45 uur in de richting Horn. Te Weert, waar de Koninklij ke stoet met ruim anderhalf uur vertraging arriveerde, bracht het Koninklijk Paar al lereerst een bezoek aan 't echt paar M. Leenen-Jansen, dat de vorige week zijn 70-jarige brui loft vierde. De Koninklijke gas ten onderhielden zich met het bruidspaar en familie. Daarna werd de tocht voortgezet naar het stadhuis. Burgemeester Mr Dr C. Kortmann, verwelkomde hunne Koninklijke Hoogheden. De Koningin en Prins Bernhard inspecteerden de ere-wacht. An- nemieke Nies, oudste dochter van de gesneuvelde verzetslei der van Weert bood bloemen aan. De Koningin ontving te vens een boek, handelende over het verzet uit Weert en omge ving. Hare Majesteit onderhield zich daarna met mevrouw de weduwe Nies. De Koningin, Prins Bernhard en het gevolg begaven zich naar de raadzaal, waar burgemeester Kortmann een korte toespraak hield. Het Koninklijk Paar be gaf zich vervolgens naar het balcon om de hulde van de en thousiaste bevolking in ont vangst te nemen. Bij het af scheid, dat na dit korte bezoek volgde, bood Toosje Wulms di verse vlaaien aan, speciaal Weerter product, onder opzeg ging van een versje in Weert's dialect. De Koninklijke stoet vertrok hierna in de richting Venlo. Toen de Koninklijke bezoe kers in Horn arriveerden, brak er een sneeuwstorm los. Deson danks bezochten H.M. en de Prins het sanatorium. Bedekt met een pak sneeuw, keerde het gezelschap terug naar de wa gens en in deze sneeuwjacht werd in bedaard tempo verder gereden in de richting Weert. Blerick. Via Nederweert, Panningen en Maasbree begaf de stoet zich naar Blerick-Venlo. Op het St. Lambertusplein in Blerick heeft H.M. de Koningin een bronzen gedenkplaat onthuld, die is aangebracht in de gevel van perceel no 10, het honderddui zendste huis dat sinds de bevrij ding in ons land gereed kwam. De Minister van Wederop bouw, Mr Dr J. in 't Veld, hield een korte toespraak, waarin hij er aan herinnerde, dat in Fe bruari 1949 te Tiel het vijftig duizendste sedert de bevrijding gebouwde woning werd afgele verd. Thans, ruim een jaar la ter, is de honderdduizendste ge reed. De Minister is van oor deel, dat, wanneer zich geen moeilijkheden voordoen, de ge volgen van de oorlog ten aan zien van de woningbouw in 1955 verdwenen zullen zijn. De Minister verzocht Hare Majesteit de door de nationale driekleur bedekte plaat te ont hullen. De stoet reed vervolgens naar Venlo en vandaar via Horst naar Venray en Well. Met ruim twee en een half uur vertraging kwamen H.M. de Koningin en Prins Bernhard in Venray aan. Zij bezichtigden de herbouwde kerk van St. Petrus, die door de oorlog werd ver woest. Bij het oorlogsmonument legde Hare Majesteit een krans. Omstreeks half negen verliet men in het avondlijk donker Venray om een bezoek te bren gen aan Well. Tot een uur of zes is het weer slecht geweest, maar sedert dat ogenblik is het droog gebleven. WESTERLING Verzoek tot uitlevering is onderweg. Vertegenwoordigers van de re gering der R.I.S. te Singapore ..ceiden mode, dat zij waarschijn lijk een verzoek zullen indienen voor de uitlevering van de heer Westerling. Het Semarangse dagblad „De Locomotief" meldt uit betrouwba re bron te hebben vernomen, dat bij het onderzoek naar de achter gronden van de Westerling-af faire overtuigend is komen vast te staan, dat 'n aantal hoge Ne derlandse officieren hieraan ac tieve of passieve medewerking heeft verleend. De regering van de R.I.S., aldus het blad, over weegt een officiële demarche bij de Nederlandse regering. Ook is het niet uitgesloten, dat binnen kort in de Nederlandse legerlei ding enige mutaties zullen plaats vinden, aldus De Locomotief. De vertegonwoorejger van de Indonesische regering te Singapo re, Dr Utoyo, heeft verklaard, dat hij door Djakarta telegrafisch op de hoogte was gesteld, «fa.t een koerier met het verzoek to,t uit levering van Westerling, onderte kend door de Inclanesische minis ter van Justitie,, Dr Supomo, on derweg naar Singapore was. Dit verzoiek zal worden aangeboden aan de gouverneur van Singapore, de heer Gimslon. 'Hierin zijn de be wijsstukken voor c'e civiele mis daden, door Westerling op Java tedreven, vervat. Behalve in Vlissingen was ook in Hoek van Holland Maan dagavond de loodsdienst ge staakt. Zelfs de loodsdienst in de Berghaven aldaar werkte niet meer, iets dat maar zelden gebeurt. De windkracht was op sommige ogenblikken elf. Een schip van 3000 ton is 's avonds nog uitgevaren. Het was van Rotterdam tot Hoek van Hol land geloodst, maar daar werd de loods van boord gehaald. De loodsboot, die in de Berghaven niet meer veilig lag, is de rivier een eind binnenwaarts opgeva ren. Fins schip verloor roer. Bij Hoek van Holland heeft het Finse s.s. „Caledonia", groot 5157 BRT, toebehorende aan de Caledonia s.s. Co o/y te Helsin ki zijn roer verloren. Het schip dreef stuurloos op de Noordzee rond. De „Ganges" van Smit en Co's internationale sleepdienst heeft het schip op sieeptouw genomen en naar de Nieuwe Waterweg gesleept. De sleepbo ten Achilles, Blankenburg en Argus bleven in de nabijheid van het schip om zo nodig as sistentie te verlenen. Tegen negen uur passeerden H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bemhard de gemeente Bergen in Noord Limburg. Even tevoren had Hare Majesteit een krans gelegd bij het kasteel te Well, bij het monument opge richt ter nagedachtenis aan 7 gefusilleerde Limburgers, die aan de Mei-staking van 1943 hadden deelgenomen. Via Bergen, Afferden, Heijen en Gennep werd de tocht voort gezet naar Mook. De provincie verlaten. Goed tien uur gisterenavond hebben Hare Majesteit de Ko ningin en Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Bernhard bij Mook de provincie Limburg ver laten. Ondanks het late uur en on danks het feit, dat de hoge be zoekers /ongeveer 2 uur en 3 kwartier later arriveerden dan was vastgesteld, hebben vele inwoners van Mook en omge ving het Koninklijk Paar toege juicht. De kinderen hadden zich evenmin laten afschrikken door het gure weer; zij ontbra ken niet op het appèl. Zaterdag a.s. zal de plechtige bijzetting van de urn met de aarde der erevelden in Indonesië in het nationale monument op het midden-Damterrein te Amsterdam geschieden. De plechtigheid, die door H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard zal worden bijgewoond, vangt te 14.30 uur aan met een bijeenkomst in de Nieuwe Kerk te Amsterdam. In deze samen komst zal Minister Götzen het wiri-6 üiCt» NttfS-O ALLEENVERKOOP TERNEUZEN Noordstraat 68 Tel. 2476 De Koning verklaart in zijn brief die Kabinetsfomateur Van Zeeland "it Pregny naar Brussel heeft meegebracht, dat de Koninklijke waardigheid hem verbiedt als voorwaarde voor zijn terugkomst de verbintenis op zich te "emc" België, zelfs ook maar tijdelijk, te verlaten na de overdracht van het Koninklijk gezag aan Prins Boudewijn. De Koning verklaart verder, dat hij bereid is met een verant woordelijke regering de nodige maatregelen te treffen om de Kroonprins de daadwerkelijke uit oefening van de Koninklijke pre rogatieven te verzekeren gedu rende de periode van deze machts overdracht. „Het lijkt me hiervoor overbo dig", schrijft Koning Leopold, „dat men van mij garanties ver langt, die niets aan de waarde van mijn woord kunnen toevoegen.'' Van Zeeland heeft gisterenmid dag de volledige tekst van de Koninklijke brief bekend gemaakt. Deze luidt als volgt: Verschenen is 'de Memorie van Antwoord op het Voor lopig Verslag van de Commissie van Rapporteurs uit de Eerste Kamer over het ontwerp van wet houdende regelen omtrent ondernemingsraden. De Ministers van Sociale Za ken, van Economische Zaken, van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening, van Financiën, van Verkeer en Waterstaat en de Staatssecretaris van economische zaken hebben met voldoening kennis genomen van de medede ling van vele leden der Kamer, dat zij htm instemming betuig den met het ontwerp van wet op de Ondernemingsraden. Dat de uitvoering van deze wet dient te steunen op de medewer king van de bona fide vakver enigingen, achten ook de Minis ters en de Staatssecretaris buiten twijfel. Dat wil daarom nog niet zeggen, dat nu ook aan deze or ganisaties het alleenrecht moet worden gegeven om candidaten» lijsten in te dienen. Het kan zjjn, dat in een bepaalde onderneming het aantal georganiseerde arbei ders zó gering is, dat een alleen recht van de organisaties om condidaten in te dienen de On dernemingsraad niet representa tief zou doen zijn voor de in de onderneming werkzame werkne mers, terwijl overigens de ver standhouding in die onderneming wèl tot de vorming van een On dernemingsraad aai leiding geeft. Ook is het mogelijk, dat in één of meer ondernemingen een af wijkende traditie is gegroeid, ten aanzien waarvan het gewenst kan zijn, dat deze ook onder de wer king van deze wet wordt voort gezet. Deze mog üjkheden heeft *!e Regering niet willen uitsteljen „Door tussenkomst van mijn secretaris werden mij de mede delingen ter hand gesteld die U name„s bepaalde leden der socia listische en liberale afgevaardig den op hun uitnodiging hebt over gebracht. Daar deze afgevaardigden de verzekering willen verkrijgen dat de Koninklijke prerogatieven, welke ik voornemens ben aan Prins Boudewijn over te dragen, werkelijk door hem zouden wor den uitgeoefend, vragen zij mij of het in mijn bedoeling ligt het land te verlaten tijdens de eerste we ken volgende op de overdracht. Ziehier mijn antwoord: Toen ik het initiatie? nam een poging te wagen om een einde to maken aan de huidige crisis door een verzoeningaoplossing te suggere ren, heb ik mij, zoals u weet, la ten leiden door het verlangen, een rechtvaardig evenwicht te verze keren tussen de rechten van de meerderheid en die van de min derheid, en aldus de verzoening tussen de Belgen mogelijk te ma ken. Ik wil U niet verhelen, dat het mij verwonderd heeft te moe ten vaststellen, dat na het gebaar dat ik heb gesteld en waardoor ik meende het vertrouwen der Bel gen te mogen verwachten, twist punten gerezen zijn omtrent mijn aanwezigheid in het land. De ruchtbaarheid, welke aan de dl scussies werd gegeven en de betekenis welke door sommigen aan mij1., verwijdering uit het land v/ordt gehecht, maken het mij volstrekt onmogelijk op dit ogen blik en als voorwaarde tot mijn terugkeer de verbintenis aan te gaan Belgiië, al was het ook tij delijk, na de ovedracht van mijn prerogatieven aan de Kroonprins to verlaten, zonder op gevaarlijke wijze afbreuk te doen aan de waardigheid van de monarchie. Op grond van de mij voorge legde voorstellen heb ik een sug gestie gedaan. Dat men deze sug gesties aanneme in de geest waarin ik ze heb voorgesteld. Dat wil zeggen: met goede wil en te goeder trouw, en ik zal ze loyaal uitvoeren. Na ruimschoots raadplegingen te hebben verricht, zal ik met mijn verantwoordelijke regering de nodige maatregelen treffen om aan de Kroonprins tijdens de periode van de over dracht de werkelijke uitoefening van de Koninklijke prerogatieven te verzekeren. Daartoe is het over bodig mij. waarborgen te vragen, die de waarheid van mijn gegeven woord niet kunnen verhogen. De wending door de onderhan delingen genomen, is vs.n die aard dat zij het land het voordeel zou kunnen dloen verliezen van de toenadering, die tussen de partijen na de bekendmaking van mijn boodschap was ontstaan. Hot komt mij. nochtans voor, dat het mogelijk moet zijn een aoooord tussen de partijen tot stand te brengen op de door mij aangegeven grondslagen". Na een bijeenkomst van de contactcommissie en het natio nale comité van de C.V.P. is een verklaring gepubliceerd, waarin hot vertrouwen wordt uitgespro ken, dat de heer Van Zeeland onverwijld een regering zal vor men. Voor zover de Katholieke Volkspartij betreft, aldus deze verklaring, zij beschouwt de on derhandelingen tussen de partijen als beëindigd. „Indien de medewerking van de Liberale Partij voor de samen stelling van de regering niet wordt verkregen, behoudt de Katholieke Volkspartij zich haar volledige vrijheid van handelen voop." woord voeren. Zijn rede wordt voorafgegaan door SchriftleZ ng door de waarnemende hoofd- v loot-aalmoezenier A. O. H. BTu.gmans. Na afloop van de bijeenkomst in de Nieuwe Kerk zal de urn door vier vertegenwoordigers van de strijdkrachten naar het Mid den-Damterrein worden gedra gen ter bijzetting in het nationa le monument. Na een korte toe spraak door Minister Götzen en ck aanvaarding van de zorg voor de urn door de burgemeester van Amsterdam zal H.M. de Koningin een krans leggen aan de voet van het monument. De plechtigheid op het Midden- Damterrein wordt besloten met een taptoe en een défilé, waarbij gelegenheid bestaat bloemen bij het monument te leggen. Brits schip meldt hevige ontploffing Het Britse schip „Empire Cel tic" meldt bij de routelichtboei E. T. 7 (ter hoogte van Ame land) een hevige ontploffing onder water te hebben gecon stateerd. Verondersteld wordt aan boord van het schip, dat een mijn is ontploft. De „Empire Celtic" vervolgt de reis op volle kracht. Er zijn geen verliezen aan mensenlevens en er is geen schade aan boord. Het schip zou onderweg zijn van Ham burg naar Londen. Kustvaartuig aan de grond. Bij het eiland Rottum liep 'n klein kustvaartuig aan de grond. Het was geladen met hout. De reddingboot van Oost- mahorn voer ter assistentie uit. Twee schepen gezonken. Gisterennacht zijn tengevolge van de harde Westerstorm op de Waal onder Zaltbommel 2 Duitse schepen gezonken. Het zijn de „Harpen 46" en de „Har pen 50" beiden geladen met ijzererts en op weg van Rotter dam naar Walsum in Duitsland. De schippers met hun gezinnen werden op hun noodsignalen door de in de buurt liggende schepen van boord gehaald en aan de veilige wal gebracht. De beide schepen lagen dicht onder de wal achter de scheepswerf bij Zaltbommel. Scheepje gezonken. Als gevolg van het storm achtige weer is gisternacht om kwart voor één in het Noord zeekanaal ter hoogte van de Velser spoorbrug een ongeveer "50 ton metend binnenvaartuig gezonken, dat op weg was van Beverwijk naar Amsterdam. De schipper kon zich nog bijtijds in veiligheid stellen. Schip met riet in moeilijkheden. In de vluchthaven van Brui- nisse werd Maandagavond bin nengebracht het motorschip Wouter, schipper De Koning uit Papendrecht. Het schip was ge- iaden met riet met bestemming Ouddorp. Door de hevige wind verschoof de deklast, waardoor het schip slagzij kreeg, de schroef boven water kwam en het vaartuig onbestuurbaar werd, waarna het op de Kram merplaat dreigde te stranden. Het werd op de Grevelingen opgepikt en binnengebracht door het motormosselvaartuig Bru 18, schippers Gebr. Jume- let. BEMANNING OP STAP Schip aan de haal. De mijnenlegger Douwe Aukes is Maandagavond op zijn eentje li- de felle Noord-Wester storm aan de haal gegaan in de Oude haven van Scheveningen. Vrijwel de gehele bemanning was op dat ogenblik de gast van een Scheve- ningse reder, die een gezellige avond aanbood. Het verlaten schip dat voor anker lag, heeft zichzelf waar schijnlijk ook een beetje willen vermaken en tolcVe plotseling in de haven rond. Onmiddellijk werd groot alarm gemaakt en met een motorsloep heeft men de mijnenlegger, die op het ogenblik als werkschip voor de mijnenve gers aan de kust dienst doet, weer te pakken gekregen. Het heeft ruim 2 uur geduurd, voordat de Douwe Aukes weer stevig verankerd op zijn plaats lag. Men moest n.l. met de motorsloep het schip in het midden van de ha ven houden en ondertussen werd de eigen machine op gang ge bracht, waarna men zich weer te gen de felle Noord-Wester kon te weer stellen. Naar men van de zij.ee van het Ministerie van Marine mededeelt, wtaren slechts 6 man van de „Dou we Auikes'' niet aan boord. Op de Douwe Aukes" werden als gebruikelijk die wachtdiensten normaal vervuld. Langs de Scheveningse kust was de zee zeer hoog. Tijdens de vloed werden de theehuisjes, die voor het komende seizoen reeds langs het strand zijn gebouwd, ernstig bedreigd. In vele ten ten Stond liet water al op de vloeren en hier en daar dreef meubilair rond. Gelukkig is <Se schade vrij klein gebleven door dat de eb er tijdig optrad. De wind was zó fel. <(at schuim vermengd met zand tientallen me iers hoog de lucht in suisde en de vele belangstellenden, die de kokende zee gadesloegen drijfnai en vuil maakte. De meeste belangstelling echter trok de op hol geslagen mijnen legger in de (haven, waarbij enige dentallen enthousiastelingen, schuilende tegen de omliggende gebouwen, desondanks drijfnat werden. Er werd geen verdere schade aangericht. „Wij hebben geboft", vertelt 'n scheveningse srand-exploitant wiens pas geverfde houten ge bouwtje de storm heeft overleefd met als schade slechts een enkele gebroken ruit. „Wij hebben veel schade gele den", zegt zijn buurman, die met l.ehulp van timmerlui de ravage aan windschermen, ramen, en dak trachtte te herstellen. De strandtenten te Schevenin gen, die enkele dagen geleden die eerste gasten trokken dfie van de lentezon kwamen genieten, heb ben een harde dobber gehad Geen enkel gbouwtje kwam er zonder schade af. Deze beperkte zich weliswaar soms tot een enkele gebroken ruit, maar er waren ook exploitanten wier tenten aanmer kelijke schade leden, waar dfe ter rassen half waren weggeslagen, liet dlak gedeeltelijk vernield enz. Dat de ravage niet groter is ge worden, 'dankt men aan het feit, da,t voor de eerste keer het strand rond de tenten met Bulldozers was opgehoogd. Daar waar dit niet is gebeurd, is de schade aan de gebouwtjes toegebracht, aanmer kelijk groter. Burgemeester neemt maat regelen. De Burgemeester van Antwer pen heeft, na de ongeregeldheden, die daar Maandagochtend hebben plaats gevonden bij de werving van havenarbeidlers. ordemaatre gelen uitgevaardigd, die tot na der order zullen gelden. Tegen het einde der week wordt te Antwer pen het eerste Amerikaanse schip met wapenen verwacht. De Bur gemeester der stad heeft samen, scholingen van meer dab S per- onen op openbare wegen in de 'ge hele stad verboden. Aan de poli tie is opdracht gegeven voor een strikte inachtneming van het ver bod te waken. Men hoopt de aanwerving van arbeiders, dt e Maandag door het optreden van communistische be togers werd afgebroken. Dinsdag ochtend op normale wijze te kun nen voortzetten. Gisteren zijn te Antwerpen 11 communisten gearresteerd. 16.000 Havenarbeidlers hebben het werk neergelegd. Onder de arrestanten bevindt zich Frans van den Branden, een communistisch Parlementslid dat Maandag opwekte tot een pro- tesstaking tegen het lossen van Amerikaanse wapens. Socialitische en Kaholieke vak verenigingsleiders hebben later getracht "net woord tot de stakers te richten om hen te bewegen het werk te hervatten. Hun woorden gingen echter in geschreeuw ver loren en er werden enkele sta llen haar hen geworpen. De haven werd door 500 gendar mes afgezet. De havensone werd tot „neutraal gebied" verklaard en er patrouilleerden versterkin gen. In een communiqué dier so cialistische vakvereniging' wordt verklaard, dat „het enige doel der communistische agitatie is ver zwakking van het Westen en ver sterking yan het Sowjetrussische oorlogspotentieel, zulks op last van de cominform''. Op meer dan 100 zeeschepen ligt het werk stil. Zondagmorgen hield de militai re politie te Sidoardjo een gesto len auto aan, die bestuurd werd door 2 personen in uniform. Tij dens het onderzoek der auto vond men in d|e wagen het stoffelijk overschot van een Chinese inge zetene van Surabaja, dat aan handen en voeten gebonden was. De 2 inzittenden werden terstond gearresteerd. Ongeval in Den Haag. Een schutting voor het pand van de Fa Kreymborg te Den Haag is omgevallen door de harde wind. Twee voorbijgan gers, de heren H. H. T. Kern kamp uit Utrecht en J. A. Vale- wink uit Den Haag, kwamen er onder terecht. Beiden werden door de gemeentelijke genees kundige dienst naar het zieken huis aan de Zuidwal vervoerd. Hier bleek dat de heer Kern kamp geen letsel had opgelopen. De heer Valewink had pijn in zijn rechterheup. Beiden kon den op eigen gelegenheid naar huis terugkeren. Het weer in België. België heeft Dinsdagmiddag een kort wintertje meegemaakt. In Brussel, Antwerpen en Lim burg en in de gehele provincie Luxemburg heeft gedurende een half uur een zware sneeuwstorm gewoed. In de Ardennen hebben de kersen- en perenboomgaar den door sterke nachtvorst veel geleden. In de kuststreek is de sneeuw en hagelval gisterenochtend ge paard gegaan met een hevige storm. MOORD op Commandant ener ondernemingswacht. Zaterdagnacht werd de 'com mandant der ondernemingswacht van de suikerfabriek „Tjandii" door rampokkers vermoord. De commandant maakte een ronde over het fabrieksterrein en ont dekte bij een suikergudang dat rampokkers bezig waren hun slag te slaan. Een hunner schoot de commandant van achteren néér. Nad alt alarm was gemaakt stel den 2 leden van de mobiele bri gade der T.N.I, een onderzoek in, üat echter vruchteloos bleef. WEERSVERWACHTING medegedeeld door het K.N.M.L te De Bilt, geldig van Woens dagochtend tot -avond. Enkele buien. Wisselend bewolkt met enkele buien. Meest matige wind uit Zuidelijke richtingen en iets minder koud. HOOGWATER. DONDERDAG 27 APRIL v.m Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden 9.37 10.12 10.52 11.02 n.m. 10.14 10.49 11.28 11.39 ZON- EN MAAN STANDEN 26 27 28 12 08 13 33 14.59

de Vrije Zeeuw | 1950 | | pagina 1