De Belgische Koningskwestie ns land Relletjes te Antwerpen Instelling van een „Noord-Atlantische Politieke Raad" bepleit Churchill brengt de Regering opnieuw in gevaar Vijf jaar oude dubbele moord opgehelderd DE LONDENSE HAVENSTAKING JESSUP TE LONDEN. Frof. Schermerhorn in Indonesië ISRAELS ONAFHANKELIJKHEID De tweede verjaardag. )E OP HET INGSE STRAND ïle buien. rrankertnjg bij Abonnement: Temeuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande. Eedactie-adres: Noordstraat 55-57 - Temeuzen Tel.' 2510 Na 5 uur 2073 Gironummer 38150. Abonnementsprijs f 3,90 per kwartaal. Per week 30 cent. Losse nummers 6 cent. DINSDAG 25 APRIL 1950 6e Jaargang No. 1406 Verschijnt dagelijks N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Temeuzen. Advertentieprijs: per mm 16 ct: minimum per advertentie f 1,50 Rubriek Kleine Advertenties: regels 60 ct.; iedere regel mee? 12 ct. Vermelding onder nummer Bu reau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot dec namiddags 2 uur. Het secretariaat, /an Koning Leopold deelt mede: „Daar de heer Van Zeeland de Koning 'n vraag had doen stellen, heeft Zijne Majesteit hem naar Preg- ny ontboden om hem het ant woord te geven". Om 8.30 uur gisterenochtend is Van Zeeland in gezelschap van Weemaes, particulier secre taris van de Koning, van het vliegveld Evere naar Pregny vertrokken. „Le Soir" meldt, dat Maandag in de Wetstraat het gerucht ging, dat Paul van Zeeland aan het goed volbrengen van zijn formateursopdracht wanhoopt, wanneer het resultaat van zijn besprekingen te Pregny met Koning Leopold het hem niet mogelijk maakt een definitief accoord tussen de drie partijen te bereiken. Het blad voegt er aan toe: „Dit gerucht bevestigt de indruk die men in zekere politieke krin gen reeds had, n.l. de snelle te rugkeer van het demissionnaire Kabinet Eyskens. Het Nationaal Comité van de C.V.P. heeft naar verluidt gis terenmiddag opnieuw de poli tieke toestand besproken. De leden zouden besloten hebben het standpunt te handhaven, dat de C.V.P. in de Konings kwestie geen verdere concessies kan doen. Het Nationaal Comité zal hedenmorgen opnieuw bij eenkomen. Belgische Katholieken doen geen nieuwe concessies. Na een vergadering van het hoofdbestuur van de Christelij ke Volkspartij in België is ver klaard, dat de C.V.P. geen steun zal verlenen aan een regering, die Koning Leopold verplicht het land te verlaten nadat hij zijn prerogatieven tijdelijk heeft overgedragen aan zijn zoon, Prins Boudewijn. De Katholieken willen niet, dat de Koning nog meer con cessies doet. Baron Van der Straten Wail- let verklaarde na afloop van de vergadering, dat geen definitie ve beslissing kan worden geno mes vóórdat Van Zeeland is te ruggekeerd. Behalve de leiding van de C VP. hebben ook de besturen van de vier socialistische orga nisaties, de socialistische partij, de socialistische vakbond, de organisatie voor onderlinge bij stand en de coöperatieve bewe ging, zich gisterenmiddag op nieuw op hun standpunt in de Koningskwestie beraden. Zij hebben in een gemeenschappe lijke verklaring de mening ge uit dat „een vreedzame oplos sing slechts mogelijk is door een volledige opheldering en op voorwaarden, die nauwkeurige en concrete garanties bieden aan de anti-Leopoldistische op positie. De Belgische Kabinetsforma teur Paul van Zeeland zou Maan dagavond, na zes uur lang be sprekingen te hebben gevoerd met Koning Leopold, m„t een :peciaal vliegtuig uit Genève naar Brussel terugkeren. Hij heeft zijn vertrek echter met bel oog op het slechte vliegweer moeten uitstellen. Op het vliegveld deelde Van Zeeland aan de journalisten me de, dat vandaag in Brussel een communiqué zou worden uitgege ven. Hij weigerde verder elk commentaar en wilde zelfs niet zeggen, van wie het communiqué zou uitgaan. Van Zeeland zeide, dat hij na dat hij het communiqué zou heb ben gepubliceerd, besprekingen zou voeren met leden van de drie grote Belgische partijen. Voordat hij het vliegveld ver liet, gaf Van Zeeland zijn piloot opdracht het vliegtuig bij het aanbreken van de dag heden- octithend vroeg, gereed te hou den. Daarna vertrok hg per auto naar zijn hotel te Genève. Men gelooft, dat Van Zeeland het communiqué bij zich heeft. Men weet thans niet wanneer Van Zeeland waarschijnlijk de in houd met de Prins Regent en an dere politieke leiders zal willen bespreken. PRINS BERNHARD naar de Verenigde Staten. Z. H. K_ Prins Bernhard zal cp 1 Mei a.s. met het lgnvliegtuig van de K, L. M. naar New York vliegen om op 5 Mei de „"Holland Fair", de grootste Nederlandse export-tentoonstelling die in Phi ladelphia wordt gehouden, té ope nen. Zoals bekend nodigde de direc teur van de Gimbel-warenhuizeni waarin de tentoonstelling wordt ingericht, de Prins tgdens diens bezoek aan de Verenigde Staten uat de officiële opening te willen verrichten. In Antwerpse politiekringen Antwerpen zou binnen lopen, spreekt men de berichten tegen, als zouden Zondag 12 havenarbei ders licht gewond zijn in een bot sing met de politie. Volgens genoemde berechten zou de politie Zondagochtend met gummiknuppels opgetreden zijn tegen een door de communisten geleide demonstratie tegen het lossen van een schip met Ameri kaanse wapens, dat binnenkort te Antwerpen wobdt yerwacht. Het communistisch parlementslid Van den Branden zou ook geraakt zijn. Het laatste werd off jcieel door de politie tegengesproken. Men had n.l opdracht niet tegen Van den Eranden op te treden met het oog op zijn parlementaire onschend baarheid. De politie ontkende niet dat er een botsing was ge weest. Er was echter verwarring ontstaan', doordat Zaterdag een ketel van een Noors schip was ontploft, waardoor 12 havenar beiders werden gewond, van wie 4 ernstig. Een vriend van Van den Bran den had een Antwerpse krant op gebeld en verklaard, dat hjj door een gummiknuppel was gewond. Nieuwe Botsing tussen politie en communisten. In het havengebied van Antwer pen heeft gister een nieuwe bot sing tussen politie en communis ten plaats gevonden. Dit ge schiedde kort voordht het be richt binnen kwam, dat een schip met voor België bestemde Ame rikaanse wapens de haven van Communisten probeerden haven- kantoren binnen tb vallen, ten- eindje de bootwerkers, te verhin- ren contracten te tekenen voor het lossen van het vaartuig. Vernomen word, dat het schip radiografisch is medegedeeld ,,nog enkele dagen op zee te blijven". Twee politieagenten werden ge wond. Na de relletjes zgn de le den van 't communistische actie comité door de hoofdstraten der stad opgemarcheerd naar de ge- Koninklijk Paar in Limburg Het Koninklijk Paar is Maan dagmiddag tegen half vier per vliegtuig Beek in Limburg ge arriveerd. Er viel een druilerige regen, maar dat kon niet verhinderen, dat er grote belangstelling bij de aankomst heerste. Koningin Juliana stapte als eerste uit het vliegtuig. Zij was gekleed in een hruine bontmantel, een blauw grijze japon en een blauwgrijze hoed. De „Harmonie" van Beek speelde ter verwelkoming het „Wilhelmus". De Commissaris der Koningin in de provincie Limburg, Dr F. J. M. A. H. Hou- ben, riep de Koninklijke gasten hartelijk welkom toe op Lim burgs bodem. Twee bruidjes bo den een bouquet bloemen aan en zeiden een versje op. Tegelij kertijd gingen honderden oran je ballonnetjes de lucht ln. Bui ten het vliegveld was een ere haag gevormd van landelijke ruiters. Verder was aanwezig de schooljeugd van Beek, Geulle en Ulestraten. De begroeting duur de slechts kort. Om vijf minuten over half vier vertrok het Ko ninklijk Paar naar Maastricht. Maandagochtend om 11 uur be droeg het aantal stakende haven arbeiders in de Londen.se haven 12.000; 13.100 arbeiders zijn aan het werk gebleven. Het comité van havenarbeiders, dat de staking leidt, heeft Maan dagmorgen verklaard, dat de ar beiders tot het uiterste zullen gaan, zelfs indien hun strijd de zwaarste blijkt te zijn, welke zij ooit hebben moeten voeren. Op 69 schepen lag het werk volledig stil, op 12 schepen werd met kleinere ploegen gewerkt en aan boord van 89 schepen was alles normaal. De Britse regering heeft sol- Socialistische vakbond en hebben daar een betoging gehouden. Volgens Amerikaanse kringen te Brussel is nog geen schip met voor België bestemde wapens uit de Ver. Staten vertrokken. De instelling van een lichaam, dat in zekere zin een „Noord- Atlantische politieke Raad" zou zijn, teneinde de inspanningen van de Verenigde Staten en van oorlog" te steunen, is Zaterdag hun geallieerden in de „koude voorgesteld door Roscoe Drum mond, directeur van de Voor lichtingsdienst van de E. C. A., in een door hem voor de vereni ging van Amerikaanse dagblad directeuren gehouden rede. Volgens Drummond zou een dergelijke Raad, die volledig on afhankelijk zou zijn van de V.N., tot stand moeten komen tijdens de vergadering van de Ministers van Buitenlandse Zaken in Mei te Londen. Drummond stelde verder nog de instelling van een bijzonder radio-programma voor, waar aan hij de naam „de geëffende weg" wilde geven. Met deze ra dio-omroep zou hetzelfde doel moeten worden nagestreefd, als thans door „De stem van Ame rika" geschiedt, met dien ver stande dat zou moeten worden uitgezonden uit naam van al de statenleden van het Noordat- lantisch Verdrag en niet slechts namens de Verenigde Staten. Reuter meldt nog dat het denkbeeld van Drummond erop gericht is de door hem voorge stelde „Noordatlantische poli tieke raad" verantwoordelijkhe den op zich te doen nemen, die in de Verenigde Naties, als ge volg van de Sowjetrussische ve to's, niet tot uitdrukking kun nen worden gebracht. bouwen van de Katholieke en d^ daten er. matrozen naar bepaalde gedeelten van het Londense ha vengebied gezonden. Enkele der 80 schepen in de Londense havens, waar niet op wordt gewerkt, zul len door ongeveer 1000 militairen worden gelost. Hij verklaarde dat zijn werk zaamheden in Europa hem er van hadden overtuigd, dat, ter wijl de communisten mogelijk geen oorlog wensten, zij ook niet wilden, dat er vrede zou zijn. „Zij zullen hun tactiek niet wijzigen, vóórdat de vrije wereld heeft gedemonstreerd een voor het communisme onneembaar bolwerk te zijn om dit te berei ken moeten wij één en sterk zijn", zeide Drummond nog. De detentie van Westerling De Britse regering houdt Wes terling vast, omdat zij hem „een gevaarlijk type" beschouwt. Zij wacht op mogelijke stappen van de Indonesische regering toit uitlevering, zo werd Maandag in officiële kringen verklaard. Hieraan werd toegevoegd, dat er echter een tijdslimiet voor zijn detentie bestond op grond van de nood-ordonnanties, waarna hij gedeporteerd zou worden. Autoriteiten hebben verklaard dat de Engelse ambassadeur in Djakarta de Indonesische rege ring had medegedeeld, dat de autoriteiten te Singapore bereid varen de motieven voor de uit- .evering van Westerling volgens het Engels-Nederlandse uitleve- ringstractaat te vernemen. Indonesië verklaarde, dat het voornemens is een verzoek tot uitlevering te doen, doch tot heden is geen verzoek daartoe in Singapore ontvangen. Een 5 jaar oude dubbele moord, ril de dagen der hfevrijding te Zul len (U.) gepleegd, is dezer dagen tot klaarheid gekomen. De fei ten hebben zich aldus de Offi cier van Justitie te Utrecht als volgt toegedragen: In de nacht van 6 op 7 Mei 1945 is om 4 uur in de nacht het echt paar P. in zijn woning dood te bed aangetroffen. Beide echte lieden waren door revolverschoten om het leven gebracht. Het 14_jarig dochtertje, dat in de aangrenzende kamer sliep, is ongemoeid gelaten. Het meisje had de 2 daders die door haar ka mer waren binnengedrongen door een kapotte ruit, waarvoor een stuk carton was geplaatst, wel gezaen. De daders hebben zich ■raar de slaapkamer van het echt paar begeven en eerst de vrouw em vervolgens de man doodgescho ten, die wakker geworden en overeind was gekomen. Th de oorlog was in Zuilen een ongeorganiseerde verzetsgroep van 4 of 5 man, die aanvankelijk onder leiding stond van V. Santen^ die later door de Duitsers is ge fusilleerd. Door een lid van deze groep, mej. T., weid de echtgenote van P. verdacht van het geven van inlichtingen aan de Duitsers. Er werd toen aangedrongen up li quidatie van dé echtgenote van P. In de avond van ae 6e Mei 1945 werd besloten deze liquidatie uit te voeren. Twee leden, de Utrechtenaars J.- C. van der H. en J. T. B., die in Zuilen waren on dergedoken, verklaarden zich bereid deze liquidatie uit te voe ren. Zij ontvingen van mej. T. daartoe revolvers. Waarschijnlijk uit angst her kend te worden hebben zij ook de man, hoewel deze niet werd ver dacht gedood. Een van de leden van de verzetsgroep, die voor eqn ander feit was gearresteerd, heeft vorige week deze zaak aan het rollen gebracht. Na een kort 'gêiand mogelijk nooit meer een Winston Churchill, de leider van de oppositie in het Britse Lagerhuis, heeft Maandag aan gekondigd, dat zijn fractie Woensdag tegen twee punten van de begroting zal stemmen. Men neemt aan, dat een ne derlaag van de regering op één van deze punten haar aftreden en nieuwe algemene verkiezin gen zal meebrengen. De punten, waarover zal wor den gestemd, zijn de verhoging van de benzinebelasting en de belasting op vrachtwagens. Churchill verklaarde in het voortgezette begrotingsdebat, dat de voorgestelde belastingen „een directe aanval op de eco nomie en het nuttig effect van onze productie en distributie waren. Hij beweerde, dat de regering hierdoor de reizigers en de in dustrie wilde dwingen gebruik te maken van de genationali seerde spoorwegen. Churchill maakte de opmer king, dat Engeland niet voort durend in een verkiezingsat mosfeer kon leven en hij voeg de eraan toe: „Daar zitten wij nu in de grootste crisis van on ze geschiedenis en bespieden el kaar als kat en muis en wie kan zeggen, wie de kat en wie de muis is?" „De vraag, waar het om gaat is, hoe lang kan het land zich permitteren geagiteerd te zijn door „dit ideologische conflict". „Als wij jaar na jaar ons la ten meeslepen door onze par tijen- en klassenstrijd, zal En- Na critiek gegeven te hebben op het financiële beleid der re gering, die hij van verspilzucht beschuldigde, stelde Churchill vast, dat de concessies, die de regering in haar begroting had gedaan, het gevolg waren van de druk der oppositie of de angst der regering om stemmen te verliezen. Sir Stafford Cripps financiële opvoeding, waarvoor het land zo duur betaald heeft, was „niet geheel ontbloot van enig teken van vooruitgang", aldus Chur chill. „Hij is geen uitblinkende leer ling, maar het zou toch nog te- vroeg zijn om te zeggen, dat hij volslagen hardleers is". Aan het gelach, dat volgde, nam Sir Stafford zelf hartelijk deel. onderzoek door de Zuilense politie, in samenwerking met Rijksrecher cheurs van de Procureur-Generaal te Amsterdam, is deze zaak ter hand genomen en binnen enkele dagen tot klaarheid gebracht. De politie onderzoekt nog de argu menten, waarop tot liquidatie van mevrouw P. werd besloten. De daders, die een volledige be kentenis hebben afgelegd, zijn op gesloten in hot Huis van Bewa ring te Utrecht. kans hebben om tot nieuw le ven en nieuwe roem te komen". „Op de een of andere wijze moeten wij weer op vaste grond komen en een regering heb ben, die niet bang of onmachtig is datgene te doen, wat het na tionale belang eist", aldus Churchill. Churchill verklaarde, dat hij niet geloofde in coalities, die slechts na partijgemarchandeer gevormd werden. Philip Jessup, reizend Ameri kaanse ambassadeur, is te Londen gearriveerd. Jessup zal tezamen met de Franse ambassadeur te Londen, Massigli en Sir William Strang, secretaris-generaal van het Britse ministerie van buiten landse zaken, voorbereidende be sprekingen voeren voor de bijeen komst der „grote drie" te Londen en Parijs. De bijeenkomst der „grote drie" cal met de aankomst van Ache ron te Parijs 9 Mei beginnen, vaar hij een onderhoud zal heb ben met zijn Franse collega. Daarna zal Acheson afzonderlijk met Bevin spreken en de drie ministers zullen een gezamenlijke conferentie beginnen op 11 Mei. De conferenties hebben ten doel de situatie in economisch, poli tiek en strategisch opzicht te be spreken achter het „ijzeren gor- dfn" en achter het .„bamboe- gordijn" in het Verre Oosten. Men zal zich bezighouden met de „koude-oorlogvoering" en voor namelijk op de conferentie der „grote drie" zal men hespreken, of een heropening van recht streekse onderhandelingen met Moskou nuttig zou zijn. Het wees tot op heden niet helemaal duidelijk, waarmee Prof. Schermerhorn zich in Indonesië eigenlijk bezighoudt. Dank zij een publicatie van het „NjeuwSblaid van Indonesië" we ten we het nu. Dit blad bracht dezer dagen „het geruchtmakende bericht" dat de filmster Clark Gable Djakarta zou bezoeken. Bij deze gelegen heid zou een aantal foto's van Gable ter beschikking van het publiek wobden gesteld, dat hem op het vliegveld kwam begroeten En het blad schrijft dan verder: „Prof. Ir W. Schermerhorn, de vroegere Minister-President en oud-voorzitter van de Commissie- Generaal, die op het ogenblik als adviseur van de K.L.M. in Indo nesië vertoeft, zal het fllmecht- paar namens de K-LJU—directie op Kemajoran ontvangen. Ook Prof. Schermerhorn heelt z-jn volle medewerking toegezegd om de filmliefhebbers, die Clark Gable willen ontmoeten ter wille te zijn Zo zullen o.m. de foto's waarover wij het hierboven had den, door een van assistenten op het vliegveld worden gedistribu eerd, -doch niet voordat de namen van hen, die een foto met hand tekening wensen te ontvangen^ op de lijst van Prof. Schermerhorn zjjn geplaatst. Dit in verband met de grote toeloop en het be trekkelijk kleine aantal beschik bare foto's. Prof. Schermerhorn logeert in Hotel Des Indes, Ka mer 30, telefoon Gambir 1468." En 'dan zijn er nog mensen die menen, dat het in Indonesië niet goed gaat Prof. Schermerhorn distribueert filmfoto's. Minister Van Maarseveen is te vreden. Wat hebben de criticas ters eigenlijk aan te merken? PROCLAMATIE van Finse Kabinetsgroep. De Finse Minister-President Uriio Kekkonen en 12 andere Mi nisters van zjjn Kabinet hebben Zondag een proclamatie onderte kend, waarjn o.m. een onvoor waardelijk verbod van atoombom men wordt verzocht. De procla matie werd opgesteld door een door de communisten georgani seerde internationale vredescon ferentie te Helsinki. „Elke Begering, die gebruik maakt van het atoomwapen, moet als oorlogsmisdadiger gebrand merkt worden", aldus de procla matie. Arbeid1 in broodbakkerijen De minister van Sociale Za ken heeft toegestaan, dat door hoofden of bestuurders en door bakkersgèzellen, in afwijking van het bepaalde in artikel 35 tweede lid der Arbeidswet 191Ö, op Maan dag 1 Mei 1950 twee uren vroe ger met de vóór arbeid, resp bakkersarbeid mag worden be gonnen dan zulks voor de betref fende bakikerij op die dag reeds bij of krachtens de Arbeidswet 1919 is toegestaan. Aan een bakkersgezel, die tus sen 20 en 5 uur bakkersarbeid verricht moet onmiddellijk vóór de aanvang van zijn arbeid, die geheel of gedeeltelijk tussen die uren is gelegen, een onafgebroken rusttijd van 10 uren worden ge geven. Deeg en brood, dat na 20 uur van de vorige dag gebakken of opgewarmd is, mag op Maandag 1 Mei 1950 van 7.30 uur af uit het gebouw met aanhorigheden waarin zich. de brood bakkerij be vindt, worden vervoerd en van 8 uur af verkocht of afgeleverd. Ter gelegenheid van de tweede verjaardag van Israels feeste lijkheden hebben in het afgelopen weekeinde overal in Israël feeste lijkheden plaats gehad, o.m. speel de de beroemde violist Jehudi Menuhin zonder honorarium in de nederzettingen van Galilea. Zaterdagavond speelde hij te Ein- gaf, aan het Meer van Galilea voor 10.00 toehoorders. In de straten van Haifa werd gedanst en er werden gratis filmvoorstel lingen gegeven. Verder waren er speciale treinen voor kinderen en duizenden jongens en meisjes konden kosteloos ritten maken. WEERSVERWACHTING medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Dinsdag ochtend tot -avond. Koud weer. Half tot zwaar bewolkt met nu en dan buien. Matige tot krachtige en in het Westen van het land tijdelijk harde winti tussen Zuidwest en Noordwest Koud weer. HOOGWATER. WOENSDAG 26 ARIL. v.m. nm. Breskens 8.10 8.45 Terneuzen 8.45 9.26 Hansweert 9.25 10, Walsoorden 9.35 10.10 ZON- EN MAANSTANDEN Apr. Opk. Ond. Opk. Ond. 25 5.23 19.54 10.45 3.0S 26 5.21 19.55 12.08 3 30 les: 5 regels M «141 10 ct.; minimum gm ;r nummer BoHM 's namiddags S tn Aukes weeT stevig zijn plaats lag. Men et de motorsloep het midden van de ha- en ondertussen werd lachine op gang ge- na men zich weer te_ Noord.Wester kon te van de zijce van het n Marine mededeelt, t6 man van de ,,Dou- Let aan boord, «we Aukes" werden gk dte wachtdiensten uld. iheveningse kust was hoog. Tijdens de i de theehuisjes, die mende seizoen reeds rand zgn gebouwd, rigd. In vele ten- het water al op de hier en daar dreef ld. Gelukkig ia de ilein gebleven door- tijdig optrad, s zó fel clat schuim t zand tientallen me- s lucht in suisde en ngstellenden, die de gadesloegen drijfnat te. belangstelling echter ïol geslagen mijnen- haven, waarbij enige enthousiastelingen, gen de omliggende esondanks drijfnat feen verdere schade n geboft", vertelt 'n i srand-exploitant geverf de houten ge- torm heeft overleefd Ie slechts een enkele f sn veel schade gele- 'jn buurman, die met timmerlui de ravage ïermen, ramen, en te herstellen^ lenjen te Sehevenin- :1e dagen geleden dé trokken ti/ie van de imen genieten, heb- 3 dobber gehadi. Geen tje kwam er zonder Deze beperkte zich mtls tot een enkele maar er waren ook wier tenten aanmer- b leden, waar dte ter waren weggeslagen, leltclijk vernield enz. age niet groter ls ge it men aan het feit, erste keer het strand n met Bulldozers was Daar waar dit niet s de schade aan de oegebracht, aanmer- val in Den Haag. ting voor het pand Kreymborg te Den agevallen door de Twee voorbijgan- en H. H. T. Kern- recht en J. A. Vale- Haag, kwamen er it. Beiden werden neentelijke genees- ,st naar het zieken- Zuidwal vervoerd, lat de heer Kem- :tsel had opgelopen, lewink had pijn in neup. Beiden kon- gelegenheid naar ren. st weer in België. ft Dinsdagmiddag tertje meegemaakt, intwerpen en Lim- ie gehele provincie leeft gedurende een zware sneeuwstorm s Ardennen hebben m perenboomgaar- rke nachtvorst veel treek is de sneeuw- ;isterenochtend ge- n met een hevige ERWACHTING door het K.NJH.L iel dig van Woens- x)t -avond. bewolkt met enkele it matige wind uit ichtingen en iets dat zij hun instemming netuig den met het ontwerp van wet op de Ondernemingsraden. Dat de uitvoering van deze wet dient te steunen op de medewer king van de bona fide vakver enigingen, achten ook de Minis ters en de Staatssecretaris buiten twijfel. Dat wil daarom nog niet zeggen, dat nu ook aan deze or ganisaties het alleenrecht moet worden gegeven om candidates iii ci o, iwy» standhouding in die onderneming wèl tot de vorming van een On dernemingsraad aar leiding geeft. Ook is het mogelijk, dat in één of meer ondernemingen een af wijkende traditie is gegroeid, ten aanzien waarvan het gewenst kan zijn, dat deze ook onder de wer king van deze wet wordt voort- igezet. Deze mog lijkheden heeft %e Regering niet willen uitstelden de dl scussies werd gegeven en de betekenis welke door sommigen aan mij., verwijdering uit het land v/ordt gehecht, maken het mij volstrekt onmogelijk op dit ogen blik en als voorwaarde tot mijn lervgkeer de verbintenis aan te gaan Belgiië, al was het ook tij delijk, na de ovodraicht van mijn prerogatieven aan de Kroonprins te verlaten, zonder op gevaarlijke Volkspartij betreft, aldus deze verklaring, zij beschouwt de on derhandelingen tussen de partijen als beëindigd. „Indien de medewerking van de Liberale Partij voor de samen stelling van de regering niet wordt verkregen, behoudt de Katholieke Volkspartij zich haar volledige vrijheid van handelen vooj".M v Socialitische en Kaholieke vak verenigingsleiders hebben later getracht "net woord tot de stakers te richten om hen te bewegen het weriï te hervatten. Hun woorden gingen echter in geschreeuw ver loren en er werden enkele sta- nen haar hen geworpen. De haven werd door 50© gendar mes afgezet. De havenzone werd commandant maakte oen ronde over het fabrieksterrein en ont dekte bij een suikergudang dat rampokkers bezig waren hun slag te slaan. Een hunner schoot de commandant van achteren néér. Nad alt alarm was gemaakt stel den 2 leden van de mobiele bri gade der T.N.I. een onderzoek in, dat echter vruchteloos bleef. •O WATER. DAG 27 APRIL v.m. n.m. Terneuzen Hansweert Walsoorden 9.37 10.12 10.52 11.02 10.14 10.49 11.29 11.39 ZON- EN MAAN STANDEN Apr. Opk. Ond. Opk. Ond. 26 5.21 19.55 12 08 330 27 5.19 19.57 13.33 3.47 28 5.17 19.59 14.59 4

de Vrije Zeeuw | 1950 | | pagina 1