De drie Belgische partijen zijn het eens Roofoverval op Haagse Speelclub Gemeente Terneuzen Door aanvaring van een sleepboot vrouw met vier kinderen verdronken LAATSTE. NIEUWS droogscheren moet worden geleerd over de Belgische Koningskwestie DE JODEN IN DUITSLAND Verkoop Bevrijdingssigaretten neemt nieuwe Sportterreinen over R.A.I. GEOPEND Frankerir.g bij Abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Terneuzen Telefoon 2510 Na 5 uur 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 3,90 per kwartaal Por week 30 cent. Losse nummers 6 cent Verschijnt dagelijks ZATERDAG 22 APRIL 1950 6e Jaargang No. 1404 Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 60 st.; iedere regel meer 12 cent. Advertentieprijs: per mm 10 ct.; minimum por advertentie 1,50 Vermelding Brieven onder nummer van dit blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags S 1 De drie voornaamste Belgische partijen de Chris telijke Volkspartij, de Liberalen en de Socialisten aijn Donderdagnacht in beginsel overeengekomen, dat Koning Leopold op de troon zal terugkeren om daarna zijn Koninklijke prerogatieven tijdelijk aan Kroonprins Boudewijn over te dragen. van de koninklijke volmachten. In zijn radio-boodschap ver klaarde de Koning, dat hij de tijdelijke overdracht „in over eenstemming met de regering en op het tijdstip dat mij juist schijnt in verband met de be langen van het land" beëindigd zou worden. Op de besprekingen is men het erover eens geworden, dat de Kroonprins, indien de Ko ning zijn bevoegdheden aan hem zal hebben overgedragen, een burgerlijke en militaire ver blijfplaats moet hebben die niet dezelfde is als die van de Ko ning. Uit alles moet blijken, dat de Kroonprins ook werke lijk de koninklijke functie ver vult, aldus Buset (Socialist). Een punt is er waarover wij niet tot een accoord zijn ge raakt, wij hebben bezwaar ge maakt tegen de physieke aan wezigheid van de Koning in België. De C.V.P. heeft evenwel verklaard, dat het haar politiek en psychologisch onmogelijk is een voorstel te steunen, waar bij de Koning wordt verboden op Belgisch grondgebied te ver blijven. Op een vergadering van de Nationale Raad van de Belgi sche Socialistische partij heeft de voorzitter der partij, Max Buset, verklaard, dat de Katho lieke, Liberale en Socialistische partijen het er over eens zijn geworden, dat slechts op de volgende voorwaarden een ein de gemaakt kan worden aan de delegatie der koninklijke be voegdheden: 1. Met de toestemming van een regering, die door minstens twee partijen wordt gevormd. 2. Met de toestemming van een regering, die over een par lementaire meerderheid be schikt, gevormd door twee par tijen. 3. Met de toestemming van een regering, die een vertrou wensvotum krijgt, dat steunt De Ronde-Tafelconferentie der Liberale, Katholieke en So cialistische partijleiders eindig de even voor middernacht. Kabinetsformateur Paul van Zeeland deelde de journalisten mede, dat het overleg nog niet was geëindigd. „Wij zijn het over één punt nog niet eens", zo verklaarde hij. Vrijdagmor gen om half tien zijn de bespre kingen hervat in beperkt co mité. Hieraan namen deel Ba ron van der Straten Waillet, voorzitter van de C.V.P., Motz, voorzitter der Liberale partij en de Socialistische Minister van Staat Spaak en Paul van Zee land. De drie partijen zijn het thans eens over de overdracht der koninklijke prerogatieven op Prins Boudewijn en de op heffing van de wet op het re gentschap. Over de aanstaan de verblijfplaats van Koning Leopold zou nog geen overeen stemming zijn bereikt. Van Socialistische zijde zou men er niet in willen toestemmen dat de Vorst zich opnieuw in Bel gië vestigt. Na afloop van een verga :- ring van juristen der C.V.P., verklaarde oud-minister Struye, dat een formule is opgesteld voor de overdracht der Koiaik- lijke bevoegdheden. Volgens Struye zouden de grondwette lijke bezwaren een oplossing van het probleem der over dracht niet in de weg staan. Aan het einde van de bespre kingen verklaarde de Liberale voorzitter Motz: „Wij zijn het eens geworden over de tekst. Wij moeten deze nu voor onze partijen verdedigen." Paul Henri Spaak, de Socia listische afgevaardigde verliet de vergadering haastig om het plan aan de algemene raad van zijn partij, die reeds vergader de, voor te leggen. Het Nationale Comité van de Liberale partij zal het plan Za terdag bestuderen. Baron Van der StratenWaillet (Christe lijke Volkspartij) zeide, dat zijn partijraad Zondag bijeen zou komen. Dit hield echter niet in, dat er voor Maandag geen politieke ontwikkelingen zou den plaats hebben. Integen deel, zo zeide hij, ik hoop dat er heden een nieuwe regering zal zijn. Na afloop van de gevoerde besprekingen, heeft Paul van Zeeland zich; naar de Prins regent begeven om aan deze verslag uit te brengen. Het plan waarover de partijen het eens zijn geworden is dat van Koning Leopold zelf. De volledige details van het plan worden geheim gehouden doch naar verluidt bestonden de moeilijkheden hoofdzakelijk uit de handhaving door de socialis ten van het standpunt, dat Ko ning Leopold het land weer diende te verlaten in voorlopige ballingschap zodra de preroga tieven aan zijn zoon Boudewijn waren overgedragen. De Chris telijke Volkspartij verzette zich tegen dit standpunt. Andere moeilijkheden rezen uit de kwestie van het beëindi gen van de tijdelijke overdracht WEERSVERW ACHTIN G medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot Zaterdag avond. Nog vrij zonnig. Aanvankelijk vrij veel bewol king, later licht tot hlaf bewolkt. Droog weer. Matige wind uit Noordelijke richtingen. Iets lagere middagtemperaturen dan gisteren. HOOGWATER. ZONDAG 23 APRIL 1950 v.m. n.m. Breskens 5.08 5.32 Terneuzen 5.43 6.07 Hansweert 6.23 6.47 Walsoorden 6.33 6.57 MAANDAG 24 APRIL 1950. op de grote meerderheid der openbare mening. Aan deze voorwaarden is de bepaling toegevoegd, dat de partijen er nota van nemen dat, volgens de opvattingen van de Koning, zoals deze in zijr. bood schap tot uitdrukking komen, het staatshoofd boven de par tijen staat. Dit betekent, aldus de heer Buset, zelfs niet indien deze de meerderheid heeft, en dat de terugroeping van de Ke ning dient te geschieden met een zodanige meerderheid, dat men de zekerheid heeft, dat het niet een enkele partij of een enkel landsgedeelte is, dat om die terugkeer verzoekt. Naar Buset tenslotte nog ver klaarde heeft de Belgische So cialistische partij er van het begin der onderhandelingen af de nadruk op gelegd, dat het accoord schriftelijk dient te worden vastgelegd. Dit schrif telijke accoord moet ter kennis van de Koning worden ge bracht, opdat deze later geen bezwaren kan inbrengen. Nadat hij door de Prins regent in audiëntie was ont vangen, heeft Van Zeeland tegenover journalisten ver klaard: „Zoals ik U Donderdag avond reeds gezegd heb moet er nog een punt opgelost wor den, daar op het laatste ogen blik moeilijkheden zijn gerezen. Wij spannen ons in om die moeilijkheid op te lossen. Ik heb de Prins-regent een laatste maal verslag uitgebracht en hij heeft voor heden een nieuwie audiëntie vastgesteld. Bestaat er kans op een op lossing? Wij zijn zo dicht bij een over eenkomst, dat het mij moeilijk valt aan te nemen dat men niet zal slagen. Ik wil echter nog geen voorspellingen doen. Op de Oude Maas ter hoogte van de Bomkade te Dordrecht wilde Vrijdagmorgen om 6.00 uur de sleep boot „Martien", kapitein W. v. d. V., de rivier afvaren, toen de boot plotseling werd aangevaren door een zgn. „hardloper", dit is een snelvarende motorvrachtboot. Deze trof de sleepboot zo dat zij ernstig werd bescha digd en bijna onmiddellijk zonk. De kapitein sprong van boord en wist zich zwemmende te redden. Zijn echtge note en vier kinderen, die zich eveneens op de boot be vonden konden echter niet meer gered worden en ver dronken. De kapitein werd totaal overstuur, in het ziekenhuis opgenomen. De naam van de boot, die met de 3 èi 4 ton metende „Martien" in aanvaring is gekomen, was de „Rhein Union 2". Schipper Bossers van het mo torschip „Leon" werd pas op de aanvaring opmerkzaam ge maakt door het gegil van de kapitein van de „Martien", Van der V. Schipper Bossers is direct in een bootje gesprongen om Van der V. uit het water te halen. Met grote moeite kon Van der V. in bedwang worden gehouden. Hij wilde naar zijn boot terug om zijn vrouw en 4 kinderen, die nog in bed lagen, te redden. Dat was echter niet meer mogelijk, want binnen enkele ogenblikken was de sleepboot gezonken. De rijks politie te water is druk bezig met het onderzoek, maar wil verder geen inlichtingen ver schaffen. De plaats waar de boot ge zonken is werd om verdere on gelukken te voorkomen op de rivier aangegeven met een wrak boei. Men zou trachten de sleep boot gisteren nog te lichten. De namen van de slachtoffers luiden als volgt: de 36-jarige mevrouw v. d. Veewijk•Rob bers, en haar kinderen de 5- jarige Agnes Theresia Maria, de 3-jarige Theodora Petronella Maria, de 2-jarige Martien Hendrik Gerardus, de 1-jarige Francisca Josephina Maria. De motie, die gisteren laat in de middag door de algemene raad van de Socialistische Par tij werd opgesteld, zou er, vol gens politieke waarnemers te Brussel, op wijzen, dat op alle punten een accoord is bereikt tussen de leiders der drie partij en. Men acht het waarschijn lijk, dat vandaag een nieuwe Regering gevormd zal worden. De algemene raad der Socia listische Partij heeft zijn ver gadering een ogenblik geschorst om Spaak in de gelegenheid te stellen zich naar Kabinetsfor mateur Van Zeeland te begeven, die hem telefonisch had ont boden. Toen Spaak terugkwam, verklaarde hij, dat zich een nieuw element had voorgedaan. Onmiddellijk na zijn terug komst werd de beknopte motie opgesteld, waarin wordt ver klaard, dat de uiteindelijke be slissing aan het Partijbureau der Socialistische Partij wordt overgelaten. In politieke kringen te Brussel meent men te weten, dat de Ko ning in de periode tussen de op heffing van de Wet op het Re gentschap en de overdracht der Koninklijke prerogatieven in België zal blijven om onmiddel lijk na de overdracht zijner pre rogatieven het land wederom te veriaten. 7////////////////m/f/WW^^^ In zeven voorafgaande adviezen hebben wij U laten zten iioe een electrisch droogscheer-apparaat moet worden gebruikt. Dit is echter met alles! Het droogscheren kunt U eerst goed leren door het regelmatig te doen. Ook bij U zal het zo gaan de 1e week tuit U wellicht zeggen „Electrisch droogscheren? Niks voof mij' de 2e week verandert reeds Uw mening „Hé" zegt U dan: „Er zit toch wat in" en de 3e week komt U eindelijk tot clusie: „Uitstekend! Dit 1» de oplossing van bet sefaeer- probleem". Stelt U zich daarom direct met een Philips „PhiliShave" handelaar in verbinding. Laat hem het apparaat demonstreren en neem een goed besluit.. begin met droogscheren. Ook voor U betekent „PhiliShave" een gemak N.V. PHILIPS' VERKOOP-MAATSCHAPPIJ VOOR NEDERLAND - EINDHOVEN bij Joodse graven werden onthei ligd en een half-Joodse vrouw, De Socialisten hadden bezwaar die tegen de filmregisseur Velt Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 5.53 6.28 7.08 7.18 n.m. 6.21 6.56 7.36 7.46 ZON- EN MAANSTANDEN Apr. Opk. Ond. Opk. Ond 22 5.30 19.48 7.25 0.59 23 5.28 1950 8.19 1.55 24 5.26 19.52 9.27 2.38 25 5.23 19.54 10.45 3.08 Vijf gemaskerde mannen zijn omstreeks het midder nachtelijk uur de Haagse Jockeyclub aan de Laan van Meerdervoort binnengedrongen. Gewapend met een tommygun, drie revolvers en een lang mes zijn de on bekenden de luxueuse zalen ingegaan en hebben zich meester gemaakt van naar schatting drie tot vier dui zend gulden. Juwelen werden niet meegenomen. Onder de bezoekers van de club, die roulette speelden, heerste geweldige verwarring. Een dame viel flauw. Zo wel de kas als de spelers werden beroofd. Iedere aan wezige werd gefouilleerd. Na het doorsnijden van de telefoonleiding zijn de rovers, die de deuren achter zich op slot deden, met hun buit verdwenen. De in de speelzaal opgesloten bezoekers van de Jockeyclub wisten een deur open te krij gen. Iemand snelde naar de telefoon, doch de draad was doorgesneden. Een der bezoe kers iis naar beneden gegaan en is per motorrijwiel naar het hoofdbureau van politie ge reden. De recherche rukte on middellijk uit. Het onderzoek naar vingerafdrukken en da verhoren der onthutste bezoe kers begonnen onverwijld. Hoe wel de vijf mannen allen ge maskerd waren is men er in ge slaagd vrij nauwkeurige per soonsbeschrijvingen te verza melen. Hoe de roofoverval plaats vond. Omstreeks half twaalf belden twee der overvallers, die toen nog niet gemaskerd waren, bij de club aan en vroegen toe gang. Een jonge vrouw, die opendeed, weigerde, doch werd met een revolver bedreigd. Eén der leden van de club begaf zich naar de deur, doch hij moest onmiddellijk zijn handen in de lucht steken. Daarna drongen de andere rovers ge maskerd binnen. De eerste twee slachtoffers moesten voor hen uit zwaar beloperde trap naar de eerste verdieping op gaan. Eén der gemaskerden gemaakt tegen de „psysieke aan wezigheid" van de Koning, na dat deze zijn bevoegdheden had overgedragen. Het nieuwe element zou dan hierin bestaan, dat de Vorst ervan zou hebben af gezien in België te blijven. In de periode van achttien da gen,' die hij in België zal door brengen, jzou de Koning zich verder onthouden van iedere handeling, die een manifestatie van Leopoldistische zijde zou kunnen uitlokken. De Voorzitter van de C. V. P. heeft het nationale comité van de C. V. P. voor hedenmiddag bijeengeroepen. tafel te schoppen, waar hij ze na het vertrek der rovers terug vond. De andere bezoeksters en be zoekers werden van al hun pa piergeld beroofd. Kleingeld, gouden horloges, trouwringen, armbanden en andere sieraden werden niet afgepakt. Wel wer den alle aanwezigen nauwkeurig' gefouilleerd. Een dame, die haar beurs trachtte weg te moffelen werd ruw bejegend. Zij moest dadelijk de handen in de lucht steken. Ook anderen werden herhaaldelijk bedreigd. De boeven hadden, aldus een der dames, beschaafde stem men. Zij spraken goed Neder lands. Hun maskers waren ge ïmproviseerd. Zo droeg een hun ner een damesshawltje voor de ogen, waarin een paar gaten waren geknipt. De overvallers waren in regenjassen gekleed. Het is niet onmogelijk, dat een of enkelen hunner reeds eerder de club als bezoeker hebben be treden. Op die manier zou dan de weg verkend geworden zijn. De overvallen Jockeyclub wordt geëxploiteerd door een vereniging die zich toelegt op het roulettespel. De leden zijn niet alleen uit Den Haag, doch ook uit andere plaatsen afkom stig. De speelzaal bood tijdens de verhoren een chaotische aan blik. Tussen stapels omgewor pen fiches lagen de notitieblocs der rechercheurs, die uitvoerige verhoren afnamen. Tot laat in de nacht heeft men het onder zoek voortgezet. Een der dames, die een uur na de overval nog beefde als een riet, vertelde, dat zij graag de tectiveromans en gangsterver- halen leest, maar er nooit over gedroomd heeft, dat zij nog eens slachtoffer van een overval zou worden". „Nooit lees ik die din gen meer", zei ze. „Stel je voor, dit gebeurde op een paar minu ten afstand van het hoofdbu reau van politie!" Van de zijde der Haagse po litie vernemen wij nog, dat de vijf gemaskerde mannen 6800 hebben buitgemaakt. Tijdens De Amerikaanse Hoge Com missaris in West-Duitsland. John J. Mc Cloy, heeft een beroep ge daan op de „fatsoenlijke Duitse burgers en hun functionarissen", om het anti-semitisme in Duits land een halt toe te roepen. Mc- Cloy verklaarde zich ervan be wust te zijn, dat niet het gehele volk aansprakelijk kan worden gesteld voor uitbarstingen van anti-semitisme. Na 5 jaar is het niet mogelijk geweest alle sporen van de anti-semitische agitatie onder 'Hitiers bewind uit te wis sen", verklaarde hij nog. Mc Cloy legde zijn verklaring af naar aanleiding van anti-Joodse incidenten van vorige week, waar- Harlan had getuigd, bij het ver laten van de rechtszaal tegen een menigte van honderd perso nen moest worden beschermd. Bondskanselier Dr. Konrad Adenauer en de West-Duitse Mi nister van Binnenlandse Zaker Dr. Gustav Heinemann hadder reeds eerder uiting gegeven aan hun leedwezen over deze inci denten. „PUNT VIER PROGRAMMA" van President Truman. In een rapport aan de Senaat heeft de Senaatscommissie voor ide buitenlandse betrekkingen gisteren aangedrongen op goed keuring van Pres. Trumans „punt vier programma" voor hulpverle ning aan economisch laag-cxntwik_ kelde landen, dat zij een „veilig heidsmaatregel, die noodzakelijk is om ide koude oorlog te winnen' noemde. De commissie beval aan het ge hele bedrag van 45 millioen dol lars, dat Truman heeft gevraagd om met de uitvoering van het programma te kunnen beginnen, toe te staan. Zoals men weet heeft het Huis van Afgevaardigden besloten slechts 25 millioen dollars toe te staan. Naar verwacht zullen heden in de Senaat de debatten beginnen over het volledige wetsontwerp inzake de hulp aan het buitenland in 19511, idat ook betrekking heeft op de hulp aan de economisch laag-ontwikkelde landen. Verpachting van boerderijen in de «J Noord„Oostpc!der Zeer grote belangstelling. Voor de verpachting van boer derijen in de Noord-Oostpolder blijkt zeer grote belangstelling te bestaan. Er kwamen nl. 3951 aanvragen binnen. Daarvan uit Groningen 11,4 pet.; Friesland 9,2 pet.; Drenthe 7,3 pet.; Over ijssel 11,3 pet.; Gelderland 5 1 pet.; Utrecht 2,1 pet.; Noord-Hol land 13,9 pet.; Zuid-Holland 7.6 pet.; Zeeland 7,6 pot.; Noord- Brabant 9,6 pet.; Limburg 0.6 pet. en de Noord-Oostpoider 14.3 pet. Eén aanvrage kwam uit Frank rijk. >Op 1 Mei a.s. begint de verkoop van de dusgenaamde bevrijdings- sigaretten in pakjes van twintig stuks, in dezelfde verpakking, zoals zij in de bezetting (op 31 Augustus 1041) zijn gedropt. De prijs van het pakje is f 0,75, waarin begrepen is een toeslag van 0,25 ten bate van de Stich ting 19401945. De Minister va» Financiën heeft bepaald dat deze 25 cent vrij van accijns en onoaet- belasting blijven. zenuwachtig gesticuleren de Baandacht afgeleid en kans ge- bleef beneden. Eén bleef bij de I zien de bankbiljetten onder de twee overvallen leden en drie anderen drongen de speelzaal binnen. „Handen omhoog" luidde een kort bevel en de aanwezigen, de luchtgekoelde tommygun en de revolvers ziende, voldeden aan dit bevel. Stuk voor stuk moesten zij nadien de speelzaal verlaten en werden naar de conversatiezaal gedreven. Eén der rovers greep de speelkas. Nadien werden alle aanwezigen op geld gefouil leerd en beroofd. De heren namen rustig de tijd voor hun werk. Zij zijn naar schatting twaalf tot vijftien minuten bezig geweest. Daarna verdwe nen zij. Een nader onderzoek heeft uitgewezen, dat de rovers het pand aan de voorzijde verlaten hebben. Het merkwaardige is, dat op dat ogenblik in de straat geen auto te bekennen was. Het is nog niet uitgezocht hoe de boeven ontkomen zijn. In alle consternatie heeft één der spelers kans gezien een aan zienlijk bedrag aan geld in zijn broeksband te schuiven. Met veel misbaar klaagde hij, dat hij het aan zijn hart had en geen opwinding kon verdragen. Toen een deel van het verstopte geld door zijn broekspijp naar (je overval bevonden zich 17 beneden viel, heeft hij door mannen en 4 vrouwen in de speelgelegenheid. Van de da ders ontbreekt tot heden elk spoor. In tegenwoordigheid van burgemeester Tellegen, tai van raadsleden en vertegenwoordigers van de Ned. Heidemaatschappij zijn Donderdag de nieuw aangeleg de sportterreinen aan de gemeente Terneuzen overge dragen. Zoals wij reeds eerder konden berichten, zal een der terreinen worden bestemd voor de wed strijden van de voetbalvereni ging „Terneuzen". Het andere komt geheel ten dienste van het Openbaar Lyceum, dat zijn oefenveld nabij de Van Steen bergenlaan heeft moeten af staan voor de bouw van het nieuwe Prot. Ziekenhuis. Het geheel wordt gecomple teerd door een oefenterrein, terwijl er verder voor ruime parkeergelegenheid is gezorgd. Terneuzen is hiermede een sportterreinen-complex rijker geworden, zoals het voorheen nimmer heeft gekend en dat ongetwijfeld zal bijdragen tot een verbreding der sportbeoefe ning hier ter plaatse. De aanleg van de nieuwe ter reinen is uitgevoerd in D.U.W.- verband. In Februari 1949 na men de werkzaamheden een aanvang. Zij waren in Januari van dit jaar practisch beëin digd, waarna de verdere afwer king van beplanting en omhei ning in vlot tempo verliep. Een kleedlokaal met douche-cellen en een tribune zullen straks het fraaie stuk werk voltooien. Voorlopig zijn de terreinen nog niet bespeelbaar. De gras mat mist nog voldoende stevig heid en deskundigen zijn van oordeel, dat men de nodige voorzichtigheid zal moeten be- Registratie Aardappelpercelen In verband met de wettelijk voorgeschreven vruchtwiseeUng ter bestrijding van aardappel- moeheid zal op 4 Juni voor het eerst een registratie geschieden van de kadastrale ligging der met aardappelen bebouwde percelen op Boeren, en Tuindersgronden. Donderdag is de 28e ft.A.I.- tentoonstelling geopend. Na de bedrijfsauto-tentoonstelling is het thans een tentoonstelling: gewijd aan personenauto's. trachten bij het vaststellen van het tijdstip der ingebruikneming (men spreekt al van najaar 1951). Langs de vest, waar vroeger de z.g. „bedekte weg" liep, is men bezig een goede weg aan te leggen, die van de rijksweg naar de nieuwe sportterreinen loopt. Kosten noch moeite heeft men gespaard om op de plaats, waar het voetbalspel in Terneu zen zijn eerste beoefening vond, een sportcentrum aan te leggen, waarop de gemeente met recht trots mag zijn. Waar eenmaal het aloude „Hercules" triomfen vierde, waar „Sparta" en later T.S.C. hun sportieve (immers buiten competitieverband staande) ontmoetingen beleg den, zal straks opnieuw het ge roep van het publiek weerklin ken, dat luide zijn favorieten zal aanmoedigen in de spannen de competitiewedstrijden, die zoveel harder zijn dan de vriendschappelijke partijtjes van weleer, toen de spelers zui ver voor hun genoegen het brui ne monster achternazaten. (Zeer tot onze teleurstelling had de pers geen uitnodiging tot bijwoning van de overdracht der terreinen ontvangen, zodat wij ter elfder ure met enige mededelingen uit de tweede hand genoegen moesten ne men.) Clementis gevangen gezet? Volgens onbevestigde berich ten zou de voormalige Tsjecho- Slowaakse minister van buiten landse zaken, Vladimir Clemen tis, in een kasteel in het Tatra- gebergte in de buurt van de Poolse grens gevangen zitten. Clementis nam 14 Maart ont slag als minister van buitenland se zaken. Hij wa3 vele jaren een vooraanstaand communist in Tsjecho-Slowakije. Een woordvoerder van het Brit se ministerie van buitenlandse zaken verklaarde desgevraagd, dat hij het bericht niet kon be vestigen. Er was evenwel niets meer over Clementis vernomen sinds zijn aftreden. HET VATICAAN en de beweerde overeenkomst tussen Kerk en Poolse Staat In welingelichte Vaticaanse kringen verklaarde men gisteren nog geen enkele bevestiging te hebben ontvangen van de onder tekening Vrijdag j.l. van een over eenkomst tussen de Kerk en de Poolse Staat, zoals radio War schau heeft beweerd. De versie van de overeenkomst, die de te Rome beschikbare pers berichten geven, bevat voorwaar den, die de Katholieke Kerk niet zou kunnen aanvaarden. Het wordt daarom uitgesloten geacht, dat de 3 door radio- War schau genoemde Bisschoppen de verklaring' hebben getekend in de vcrm, waarin zij gepubliceerd is.

de Vrije Zeeuw | 1950 | | pagina 1