Hei Provinciaal Bestuur Lsgerhuisdebat 1824 De Londense havenstaking De Dardanellen en de Bosporus in Tegen de wapentransporten over de Britse begroting Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande. Redactie-adres: Noordstraat 55-57 - Terneuzen Tel. 2510 Na 5 uur 2073 Gironummer 38150. Abonnementsprijs f 3,90 per kwartaal. Per week 30 cent. Losse nummers 6 cent. VRIJDAG-3Ö APRIL 1950 6e Jaargang No 1403 Verschijnt dagelijks N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen. Ook nog iets over de Zeeuwse gemeenten in die tijd Het stedelijk bestuur. ACHT ADVIEZEN VOOR de M00ERNEMAN Aanval op de Democratie PIRENNE TE PREGNY RIDDER IN HET LEGIOEN VAN EER De toestand in Indië DE BESTRIJDING VAN DE HOGE AARDAPPELPRIJZEN MINISTER STIKKER tot 's namiddag! lEN GELEERD Verkoop dingssigareften I. GEOPEND Frankering bij Abonnement: Temeuzen Advertentieprijs: per mm 19 ct; - minimum per advertentie 1,50 Rubriek Kleine Advertenties: I regels 60 ct.; iedere regel meer 12 ct. Vermelding onder nummer Bu reau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot dss namiddags 2 uur. Nog enige dagen en de Nederlandse kiezers zullen hun stem weer moeten uitbrengen. Ditmaal voor de samenstel ling van de Provinciale Staten. Belangrijke wijzigingen zijn hierbij in de regel niet te verwachten, ofschoon er met meer spanning naar de uitslag der verkiezingen uitgeke ken wordt dan omstreeks het jaar 1824, tijdens de regering van Koning Willem I. De Gouverneur. De Koning liet zich in die tijd in de Provincies vertegenwoordi gen door een Commissaris, die de titel droeg van Gouverneur. De Gouverneur was de voor zitter van de Provinciale Staten. De Provinciale Staten. Deze Volksvertegenwoordiging was samengesteld volgens een vast recept. Zij werd gekozen door drie sta*den, n.l.: de Edelen, de Ste den en de Landelijke Stand. De Edelen kozen 6 afgevaardig den, de Steden wezen er 20 aan en het Platteland 18. De Provinciale Staten beston den dus uit 44 leden. De Zeeuwse steden. Hieronder laten we de gemeen ten volgen, die de rang van stad hadden. Het cijfer achter de plaatsnaam geeft aan hoeveel af gevaardigden zijn gekozen voor de provinciale Staten. Middelburg 8, Zierikzce 3, Goes 2, Tholen 1, Vlissingen 2, Veere 1, Sluis 1, Hulst 1, Axel 1. Dus sa men 20. De landelijke stand. De landelijke stand was volgens districten ingedeeld. Het 'district Middelburg koos 3 afgevaardigden, het district Zierikzee 4, district Goes 4, dis trict Sluis 3 en het district Hulst 4 afgevaardigden. In totaal dus 18 personen. Middelburg had in 1824 dertien Raadsleden, waarvan 3 Burge meester. Vlissingen en Goes elk 9 Raads leden, waarvan 2 burgemeester. Zierikzee had' 11 Raadsleden met 2 Burgemeesters. Veere, Tholen, Sluis, Hulst en Axel ieder 7 Raadsleden waar van er 2 Burgemeester waren. De dorpen. Aan het hoofd van een platte landsgemeente stond de Burge meester of Schout. Het aantal Raadsleden in de dorpen was: Bij minder dan 300 zielen 3 Raadsleden. Van 300 tot 600 zielen 5 Raads leden. Grotere dorpen hadden 7 Raads leden. Steden van de tweede rang. In 1816 werden tot steden van dc tw^ed® ran£ verklaard de ge meenten: Arnemuiden, Brouwershaven, Aardenburg, Uzendijke, Neuzen, Sas van Gent en Oostburg. J. A. H. HET VERMISTE AMERI KAANSE VLIEGTUIG Onderscheiding voor de bemanning. De Amerikaanse Senaat heeft gisteren met algemene stemmen een resolutie goedgekeurd, strek kende tot het toekennen van on derscheidingen aan de uit tien koppen bestaande bemanning van het Amerikaanse Marine-patrouil levliegtuig, waarvan wordt ge zegd idat het door Russische jachtvliegtuigen boven de Oostzee omlaag is geschoten. De resolutie was ingediend! door Senator Scott Lucas, leider der democratische Senatoren, die het incident een meedogenloze handelwijze van barbaarse strijd krachten noemde". GEWAAGDE LANDING Een vliegtuig uit Buenos Aires heeft op het vliegveld Oryl bij Parijs een geslaagde buiklanding gemaakt, toen het landingsgestel niet open wilde gaan. Alle 33 inzittenden bleven ongedeerd, hoewel het toestel schade opliep. Drie uur lang cirkelde het toestel boven het vliegveld, terwijl de be manning het landingsgestel naar beneden trachtte te draaien. Na overleg imet het vliegveld be sloot men een buiklanding te ma ken. Ziekenauto's stonden klaar, maar behoefden niet gebruikt te worden. Reuter meldt nader, dat het toestel een driewielig type is, waarvan het wiel bij de neus van het toestel haperde. Toen de controletoren opdracht gaf de bei de andere wielen in te trekken en een huiklanding te maken, kon de bemanning deze wielen niet meer naar boven krijgen. Daar de ben zine op begon te raken, moest de gezagvoerder op de twee wielen landen op gevaar suf, dat het toe stel over de kop zou slaan. De wielen begaven het echter niet onder het gewicht van het toestel en met een lichte schok kwam de machine met de neus op de grond tot stilstand. Op plaatsenwaar een baard „draait" of in alle richtingen groeit, moet men met snelle spiraalvormige bewegingen scheren Morgenavond het laatste adyies. N.V." PHILIPS' VERKOOP MAATSCHAPPIJ VOOR NEDERLAND EINDHOVEN De Britse Minister van Arbeid, Geörge- Issaacs, heeft een uiteenzetting gegeven over de wilde staking welke in de Londense havens is uitgebroken. Uit officiële gege vens blijkt, dat thans door ongeveer 6700 havenarbeiders wordt gestaakt. Op 41 in de Londense havens liggende schepen wordt in het geheel niet, op 10 gedeeltelijk en op 64 met volle kracht gewerkt. De Sowjet-Unie heeft deze week door middel van het Sowjet-Russische vlootorgaan „Rode Vloot verklaard, dat de conventie van Montreux van 1936, die de scheepvaar in de Dardanellen en de Bosporus regelt, „met langer in overeenstemming is met de belangen van de mogendheden van de Zwarte Zee". DE ATOOMWAPENS Schotse Vakverbondsge- (delegeerden willen ver bod. Bijna 400 gedelegeerden, die 726.420 Schotse Vakverbondsleden vertegenwoordigen, hebben giste ren met algemene stemmen ge ëist, dat de Britse regering zal streven naar een verbod van het vervaardigen van de waterstof bom en alle andere atoomwapens. De gedelegeerden, die de jaar lijkse conferentie van het Schot se algemene Vakverbond bijwoon den, drongen er bij ide Britse re gering op aan om een beroep op de Ver, Naties te doen, dat deze een wereldovereenkomst zouden bereiken voor het verbod van atoomwapens, de vernietiging van de bestaande voorraden en internationale controle van de bronnen der atoomenergie. WEERS VERWACHT ING medegedeeld door het K.NJM.I. te De Bilt, geldig tot Vrijdagavond. Voorjaar. Op de meeste plaatsen droog veer met enkele overdrijvende wolkenvelden, voornamelijk boven het Zuid-Oosten van het land. Matige tot zwakke wind, hoofd zakelijk uit richtingen tussen Noord en Oost. Dezelfde of iets hogere temperaturen dan giste ren. HOOGWATER. ZATERDAG 22 APRIL 1950 Volgens de „Rode Vloot"' heeft Turkije, „de bewaker van de Dar danellen, die in de oorlog aan de zijde van het Duitsland van 'Hit- Ier stond", thans „zijn onafhan- kelijkheid aan de Amerikanen verkocht''. Het blad voegt er aan toe, dat Amerikaanse eskaders dikwijls boven de zee van Marmora vlie ger. en Turkse vliegvelden in lan dingsbases voor de Amerikaanse luchtmacht zijn herschapen. „Dit alles dwingt ons nog tot grotere waakzaamheid en voortdurende versterking van de verdediging van de Zwarte Zeekust". De „Rode Vloot" maakt deze opmerkingen in een artikel, dat bedoeld is als bijdrage voor ;de politieke beschouwing -over de Sowjet-Russische Marine. In dit artikel wordt een overzicht ge geven van de 1300 jaren oude ge schiedenis van de „Russische strijd,''' om een uitweg naar de Zwarte Zee. Het artikel herin nert er aan. dat de Zwarte Zee in het jaar 600 -bekend was a's Prof. Jacques Pirenne, secreta ris van Koning Leopold, is Dins dag ongemerkt uit Brussel ver trokken om te Pregny een onder houd met de Koning te hebben, aldus een lid van het secretariaat. Pirenne wordt niet voor het eind dezer week te Brussel terug ver wacht. Naar wij vernemen heeft de Franse regering de heer J. van de Kieft benoemd tot Ridder in het Legioen van Eer. De heer Van de Kieft, lid van de Eerste Kamer voor de P.v.d.A., is deze benoeming ten deel geval len als voorzitter der internatio nale federatie van dagbladuitge vers. Minister Isaacs verklaarde, dat de staking door communisten is geïnspireerd en veroorzaakt door het besluit van het Vakverbond van Havenarbeiders dat de transportarbeiders en de met alge mene werkzaamheden in de Lon dense havens belaste werkers om vat om 3 leden uit de bond te zetten, die hadden geweigerd zich te houden aan de voorschriften van het verbond. Deze 3 mannen hebben de hand gehad in de uitbreiding' in 1949 van de staking van het Verbond van Canadese Zeelieden tot Brit se havens. De staking is een aanval op de democratische en door de leden „Russische Zee". Het is niet dé eerste keer, dat de Sowjet-Unie een herziening van de conventie van Montreux heeft voorgesteld. In 1946 ver zocht de Russische regering 2 maal in nota's aan Turkije en En geland om rechtstreekse bespre- lengen tussen de Russische en d, Turkse regering met het doel een vanwege de nieuwe regeling te treffen voor de toeDoaeeio zeeëngten, waarbij de verdediging van het gebied „met gezamenlijke middelen'' zou worden georgani seerd om te voorkomen, dat het zou worden gebruikt „door ande re staten voor vijandige 'doelein den". Zowel Engeland als Tur- lieeft Ds. Strijd bezwaren tegen het lossen der wapenen, die ons Marshall-hulp zijn Ds. Strijd heeft zijn inzicht in deze materie vastgelegd in een artikel. Dat werd gelijk uit een mededeling in het uiterst-linkse weekblad „De Vlam" blijkt, door de redactie 'Van „een geestver- den". zowel nm.geia.nu aia iur want blad geweigerd. Nuheeft kije verwierpen het Sowjet-Rus- laatstgenoemd weekblad het op- sische voorstel. I ?e:lomen- Krachtens de conventie van De inhoud van het artikel is be- Montreux herkreeg Turkije zijn langwekkend. De schrijver komt Souvereiniteit over de Dardanel- n.l. tot de conclusie, dat de Chris- len en het volledige recht om de telrjke arbeiders het communisL- zone te militairiseren. sche standpunt met betrekking Ds K. Strijd is een bekend man tot het lossen van wapenen moe- in de P.v d.A. Hij is echter niet ten onderschrijven. Woordelijk alleen socialist, doch ook anti- zegt Ds. Strijd: „Daarom moet militairist, een combinatie van het, geloof ik, als een normaal gezindheden die in het socialisti- onderdeel van de Christelijke ge- sche kamp niet meer wordt ge- loofsgehoorzaamheid gezien wor- waardeerd. Als anti-militairist den, dat Christen-arbeiders de Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m 5.08 5.04 6.23 5.54 n.m. 5.32 5.29 6.47 6.57 ZON- EN MAANSTANDEN Apr. Opk. Ond. Opk. Ond 21 5.32 19.47 6.46 22 5.30 19.48 7.25 0.59 23 5.28 19.50 8.19 1.55 De eerste eenheden van bataljon-Worang zijn Makassar binnengetrokken. De eerste eenheden1 van het ha taljon-Worang zijn Makassar bin nengetrokken, aldus meldt de speciale correspondent van Aneta uit Makassar. Zij werden door de bevolking toegejuicht, terwjjl overal roodi-witte vlaggen versche nen. De regering van Oost-Indonesië heeft de Indische Premier, 'de lieer Hatta, en de Indonesische Minister van Defensie, de Sultan van Djogja, verzocht, Kolonel Ka- wilarang en Majoor Worang op te dragen zich in verbinding te stellen met de regering van O- Indonesië, opdat deze zo volledig mogelijk medewerking kan verle nen hij de landingen en de inkwar tiering van de leden van de Apris. (Federale troepen). Richard Butler, lid van het Conservatieve „schaduw-kabi- net'' verklaarde gisteren, bij de hervatting van het debat in het Lagerhuis over de door Sir Stafford Cripps ingedien de begroting, dat de Socialis tische regering regeerde op een wijze, die de indruk gaf dat zij zelf verwachtte niet lang meer aan het bewind te zullen blij ven. „De oppositie", aldus Butler, „heeft de indruk gekregen dat dit de begroting is van een man en van een regering, die niet ver vooruit wensen te zien. In deze begroting is geen rekening ge houden met de fundamentele vraagstukken, waarvoor Groot- Brittannië zich in economisch en financieel opzicht ziet gesteld. Zo is er geen rekening gehouden met de moeilijkheden, welke zich kun nen voordoen, indien er b.v. een nieuwe devaluatie zou moeten plaats vinden. De regering schijnt niet in staat of volkomen onwillig te zijn de Staatsuitgaven onder controle te wapens niet lossen". Het is een zeldzaam verschijnsel in deze tijd dat de geloofsgehoorzaamheid ge steld wordt hoven de partij disciplineT houden. In de afgelopen 5 jaar heeft het socialistische bewind 19 duizend millioen pond sterling uitgegeven. Het is nog nimme voorgekomen, dat een Britse re gering onder vergelijkende om standigheden een dergelijk astro nomisch bedrag heeft uitgege ven", aldus de woordvoerder der Conservatieve oppositie. Het Labourliid John Diamond, die critiek oefende op de begro ting zeide, dat de regering in plaats van belasting-concessies beter gezinstoelagen had kunnen geven aan hen, die geen belasting hoeven te betalen, omdat zij te weinig verdienen. Dit zou een te gemoetkoming zijn geweest aan de eisen om hoger loon. Nadat de Conservatieve econo mische deskundige Eccles het bankroet van de welvaartsstaat door te grote uitgaven en te hoge belastingen had voorspeld, ant woordde onder-Minister jay, dat de regering bleef streven naar budgetaire desinflatie en beper king van inkomen en prijzen. Het voornaamste doel was een sterke verhoging van de goud reserves, wat de enige werkelijke hoop op werk voor allen en vol ledige economische onafhankelijk heid is. Verbruikscoöperaties wil len Min. Mansholt hel pen. De directie van de Nederlandse Verbruikscoölperaties heeft gister middag het volgende telegram aan de Minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening ge richt „Kennisnemende van het voor nemen der regering inzake aard appelverkoop bij voortduring der hoge pijzen, nog niet kunnende beoordelen waar de oorzaak van eventuële misstanden ligt en nog niet 'afdoende kunnende overzien op welke wijze de verbruiksco öperaties zouden kunnen optre den, bieden Wij :onze medewer king aan om te doen wat moge lijk ia tot herstel van normale behoef ten-voorziening' HET ONGELUK MET DE MIJNENVEGER. Schip geborgen. De mijnenveger „Malzwin", die Woensdagmorgen op een wrak is gestoten is gisterenmorgen vroeg met behulp van de drijvende bok „De Adelaar" in het dok van I. S. Figee te Vlaardingen geborgen en drooggezet. Hier kon worden geconstateerd, dat in de steven en achterwaarts de huid 6 meter is opengereten, terwijl het voorlo- gies en de machinekamer water maakten, zodat ook hier het schip lek moet zijn geslagen. Van bei de schroeven zijn enkele bladen geslagen. Deze zijn dus even eens met het wrak in aanraking geweest. goedgekeurde voorschriften van het Vakverbond. Het is kenschetsend, dat de leiding van de staking berust bij een lid van een andere vakbond. Er is geen geschil hangende over arbeidsvoorwaarden. De staking is uit politieke oogmerken opge zet en zij is een aanwijzing, toi hoever de communisten bereid zijn te gaan, om te trachten hun slinkende invloed op de Britse vakbeweging te herwinnen. „De regering is vastbesloten er voor te waken, dat de vitale be langen van het land niet worden "angetast", besloot Minister Isaacs zijn mededelingen. In zijn antwoord zegde Win ston Churchill, sprekende namens het gehele Lagerhuis, Minister Isaacs de steun van het Parle ment toe voor het door hem in genomen standpunt. In de Londense havengebieden bevinden zich thans honderden vrachtauto's met voor uitvoer bestemde goederen, die niet kun nen worden ontladen. iHet Londense havencomité, waarin vertegenwoordigers van werkgevers en werknemers zit ting hebben, heeft een resolutie aangenomen, waarin de staking wordt veroordeeld en waarin er bij 'de stalkers op aan wordt ge drongen het werk te hervatten. Het niet-officiële comité van havenarbeiders, dat de staking leidt, blijft uitvoering geven aan zijn plannen om de staking zover mogelijk om zich heen te doen grijpen. Meer dan 3000 Londense boot werkers en andere havenarbeiders zijn gisteren in staking' gegaan. Hierdoor zijn tegelijkertijd 7700 arbeiders zonder werk gekomen. Op 90 schepen is de arbeid lam gelegd. Bijna 200 lorries worden bij de haven opgehouden. Er wer den vóór de staking eerst nog schepen met voedsel behandeld. De staking is uitgeroepen als pro test tegen de uitstoting van drie havenarbeiders uit de vakbond van Transportarbeiders, wegens liun aandeel in de staking van Canadese zeelieden het vorig jaar, welke leidde tot stakingen in Britse havens. In de drie grote Koninklijke havens van Londen lag het werk onmiddellijk stil. De bootwerkers hebben nog een geschil met hun werkgevers over voorgestelde nieuwe arbeids voorwaarden. Staking breidt zich uit. Honderden Londense havenar beiders hebben zich aangesloten bij de 2000, die in staking zijn gegaan. 800 Arbeiders hebben besloten dit voorbeeld Maandag te volgen. 17 leiders der stakingsbeweging voeren aan. de kaden langs de Theems actie om alle 27000 ar beiders aan het staken te krijgen. Zij willen zich ook met de arbei ders in andere Ekigelse havens in verbinding stellen. De Paus heeft Mr. D. U. Stik ker, De Nederlandse Minister van Buitenlandse Zaken, voorzitter van de O.E.E.S., in particuliere audiëntie ontvangen. Minister Stikker werd vergezeld door Jhr. Mr. M. W. van Weede, buitenge woon Gezant en gevolmachtigd Minister bij de Heilige Stoel. 171 COAC1IO Terneuzen Hansweert Walsoorden 6.28 7.08 7.18 6.56 7.36 7.46 ZON- EN MAANSTANDEN Apr. Opk. Ond. Opk. Ond 22 5.30 19.48 7.25 0.59 23 5.28 19 50 8.19 1.55 24 5.26 19.52 9.27 2.38 25 5.23 19.54 10.45 3.08 aer leaen van ut; ciuu uegai zich naar de deur, doch hij moest onmiddellijk zijn handen in de lucht steken. Daarna drongen de andere rovers ge maskerd binnen. De eerste twee slachtoffers moesten voor hen uit ^le zwa,ar beloperde trap naar de eerste verdieping op gaan. Eén der gemaskerden bleef beneden. Eén bleef bij de ZiieiliijN. ucuidg chtxn geitx rtx flxjn broeksband te schuiven. Met veel misbaar klaagde hij, dat hij het aan zijn hart had en geen opwinding kon verdragen. Toen een deel van het verstopte geld door zijn broekspijp naar beneden viel, heeft hij door zenuwachtig gesticuleren de aandacht afgeleid en kans ge zien de bankbiljetten onder de ten arsiana van net nooiciDu- reau van politie!" Van de zijde der Haagse po litie vernemen wij nog, dat de vijf gemaskerde mannen 6800 hebben buitgemaakt. Tijdens de overval bevonden zich 17 mannen en 4 vrouwen in de speelgeiegenheid. Van de da ders ontbreekt tot heden elk spoor. King van oepianting en uinuei- ning in vlot tempo verliep. Een kleedlokaal met douche-cellen en een tribune zullen straks het fraaie stuk werk voltooien. Voorlopig zijn de terreinen nog niet bespeelbaar. De gras mat mist nog voldoende stevig heid en deskundigen zijn van oordeel, dat men de nodige voorzichtigheid zal moeten be- V All WCICCi, OOC11 UC opcici O <iUl~ ver voor hun genoegen het brui ne monster achternazaten. (Zeer tot onze teleurstelling had de pers geen uitnodiging tot bijwoning van de overdracht der terreinen ontvangen, zodat wij ter elfder ure met enige mededelingen uit de tweede hand genoegen moesten ne men.) en ties: 5 regels 60 et.; nt. m 10 ct.; minimum pee nder nummer eer. n wij U laten zien koe et worden gebruikt. Dit kunt U eerst goed leren U zal het zo gaan de 3e week komt U eindelijk tot de*AQ- clusie: „Uitstekend! Dit i» de oplossing van het sefceer- probleem". PhiliShave" handelaar in i neem een goed besluit...» IDERLAND - EINDHOVEN Verpachting oerderijen in de rd^Oostpolder grote belangstelling. verpachting van boer de Noord-Oostpolder grote belangstelling Er kwamen nl. 3961 binnen. Daarvan uit 11,4 pet.; Friesland irenthe 7,3 pet.; Over. pet.; Gelderland 5 1 Iht 2,1 pet.; Noord-Hol pet.; Zuid-Holland 7,6 'and 7,6 pot.; Noord- ,6 pet.; Limburg 0.6 Noord-Oostpoader 14,3 /rage kwam uit Frank- i a.s. begint de verkoop sgenaamde bevrijdings- in pakjes van twintig dezelfde verpakking. ,n de bezetting (op 31 LI941) zrjn gedropt. Dc het pakje is 0,75, "■grepen is een toeslag ten bate van de Stich- -1945. De Minister va» heeft bepaald dat dese f van accijns en otnaet- lrjven. e Aardappelpercelen and met de wettelijk even vruchtwiaseling ijding van aardappel- 1 op 4 Juni voor het registratie geschieden astrale ligging der met 1 bebouwde percelen en Tuindersgronden. g ?o de 28e R.A.I.- ing geopend. Na de -tentoonstelling is het tentoonstelling gewijd enauto's. i gevangen gezet? onbevestigde berieh- e voormalige Tsjecho- minister van buiten- ■n, Vladimir Clemen- kasteel in het Tatra- n de buurt van- de S gevangen zitten, i nam 14 Maart ont- nister van buitenland- Irj was vele jaren een .nd communist in ■vakrje. voerder van het Brit- te van buitenlandse ilaarde desgevraagd, 'bericht niet kon be- tr was evenwel niets Clementis vernomen tftreden. T VATICAAN eerde overeenkomst :rk en Poolse Staat ngelichte Vaticaanse •klaarde men gisteren enkele bevestiging tc rangen van de onder- ijdag j.l. van een over- assen de Kerk en de itaat, zoals radio War- Mceft beweerd. De versie van ide overeenkomst, die de te Rome beschikbare pers berichten geven, bevat voorwaar den, die de Katholieke Kerk niet zou kunnen aanvaarden. Het wordt idaarom uitgesloten geacht, dat de 3 door radio- War schau genoemde Bisschoppen de rerklacing hebben getekend in de vorm, waarin zij gepubliceerd is.

de Vrije Zeeuw | 1950 | | pagina 1