Het vl LAXEER-AKKERTJES De Regering acht aardappelprijzen tej hoog 52 emigranten naar Australië vertrokken „Oorlog ol Vrede" Vlug en Veilig Opening R.K. Lagere Technische School ie Hulst P.T.T. weigerde blad van A.R. te bezorgen GEEN SI In korte tijd is legd. Terwijl he krachtsinspannin grenzen opwierp concentreren op Westerse wereld koesterd, dat he 1952 ongestoord met de Aziatiscl EERSTE NED. TENSCHIF IN NEDERLANI SCHIP LOST WERVEI TEISTERT G FRANS-Mi JAMMER VAN HET WERK Verbondsvergadering Katholieke Arbeiders Beweging amerikane BEKENDE S VR RODE ROZEN BEKENTENIS VAN SULTAN HAMID II RECHTZAKEN. Van dit tijdsch terechtgekomen. 1 kort geleden nog o] tieve wijze (de de admiraals) ae gehele defensie aa bommenwerper, de ien toevertrouwen, klaps zijn gedeval oppoetsen en voor sumptie gereed ma Nu zullen vele hun vuistje lachen een feit, dat m luchtmacht weinig ten in de Aziatisc Hier in het Wes het vliegtuig eei kend politiek sue U.S.A.F. en de R.A hostiel terrein een luchtbrug te slaan lijke bravore zou z Azië: de verbindii daarvoor veel te kent er nauwelijk die het hedendaaf verwerken kunn nog van de moeil de aanvoer van benzine. Wij hebben het i feit beleefd, dat i oorlog werd uitgev land van 450 mill met tanks, mortie matische wapenen vliegtuigen. Die len, welke genera de strijd wierp, h mars van de rod geen dag vertri heeft de resten v! macht op Form bracht en hij thans de havens wijken van een steden op het vi 1300 Nederland die in de Canadese bestaan zullen gaa met de „Volendar aangekomen. Dit keer, dat een specia schip van Neüerlan is gevaren. Het Nederlani „Cumulus", met boord, is uit de h; vertrokken om ei schip op een punt 800 km ten Westt ligt, af te lossen. Deze aflossing waarbij een buiten dienst van een E overneemt en in ov met een overeenki Mei j.l. op de con: Internationale Orj de Burgerluchtvaa ten. De „Cumulus" 105 dagen belangt gische gegevens on zenden. Boven het woe Innoeen heeft een wind gewoed, was nen en vele dierei zijn gekomen. 30 land zijn volkome aangerichte schad lioenen fr. Hagelsi snede van '8 cm van een half p< achterland van de ven Oran neergel In de nabijheid 1500 bomen omtwc palen werden door omvergeworpen, t beschadigd en ooi iani tot een woes Gistermorgen omstreeks 7 our is een speciale D.C. Sky» master van de K.L.M. met 52 Nederlandse emigranten van Schiphol naar Sydney in Australië vertrokken Talrijke familieleden van de luchtreizigers waren al omstreeks vijf uur naar het vliegveld geko men om afscheid te nemen. Tot het gezelschap behoren drie vrou- men met kinderen. Haar echtge noten bevinden zich reeds in Australië. Emigraie-autoriteiten op Sc.' jphöl vertelden ons, dat het in de bedoeling ligt, dat dit jaar 6000 Nederlanders naar Austra lië zullen emigreren. ..AJis ik mijn melk niet opdrink, mag ik niet met het vliegtuig •mee". Met een ernstig gezicht deelde de jongste van de 52 Ne derlandse emigranten, die giste renmorgen van Schiphol naar Australië zijn vertrokken, ons dit mede. En de ijver waarmee hjj dc grote kroes melk, waar hij e:ht geen zin in had, naar binnen werkte bewees, hoe graag hij naar zijn vader in dat verre Australië toe wil. Die vader is een 24-jarige oud-militair. Op 8 Juni j.l. kwam hij als gedemobiliseerd chauffeur van de mariniers uit Surabaja in Nederland terug. ,,Er zijn weinig kansen voor een chauffeur op het ogenblik in ons land" vertelde zijn vrouw ons gis termorgen, „en hij besloot een herscholingscursus voor bouw vakarbeider te volgen. In Januari reisde hij per boot naar Australië. Zijn laatste brief dateert van 4 April. Hij heeft een baag, is en thousiast over het land en het klimaat en wij hebben er kennis sen, zodat ik niets bang ben voor de toekomst". Aan lange tafels zitten de emi granten te ontbijten in do wacht kamer. Het was een bont gezel schap. Op de lijst van beroepen zagen wij genoteerd: landbouwer, chef plantsoenendienst, houtkoper, confectief abrikant, kruidenier, scheepsbediende, reclametekenaar, ambtenaar P.T.T., betonwerker, timmerman, huisschilder, bclener, bakker, aannemer, machinist, con structie-tekenaar, arbeidsanalist en kantoorbediende. Op enkele na hebben zij nog geen vaste functie. „Maar'', zo verzekerde ons een bakker uit Drenthe, die er ken nelijk geen brood meer in zag om in Nederland te blijven: „ik ben ei best gerust op. In Australië is een grote vraag naar bakkers en iedereen heeft ons verzekerd, dat wij er met open armen ontvangen zullen worden. Ik heb mijn vrouw gezegd, dat zij niet lang zal hoe ven wachten om na te komen." Zo was de stemming bij allen. Vol vertrouwen. Even was het een teleurstelling toen békend gemaakt werd, dat het vliegtuig, dat aanvankelijk om zes uur de ieis had zullen aanvangen, pas om zeven uur zou vertrekken. Maar de douane, die zich gister morgen van haar allerbeste kant liet zien, streek met de hand over het hart en gaf toestemming, dat de familieleden, die uitgeleide ge daan hadden, in de wachtkamer anden komen en men het laatste uur dus weer allen op „verboden gebied" bijeen kon zijn. De wachtkamer was nog zelden zo vol. In het gedrang spraken wij nog even met de stewardess® van het vliegtuig, mej. J. Ringsma. Zij vertelde, dat voor de verzor ging van de passagiers behalve zij zelf een steward en een kok aan boord zijn. Het vliegtuig, waar mede de reis wordt gemaakt, is een speciaal verbouwde Skymas- ter. De reis zal vijf dagen duren. Men doet het dus kalmpjes aan. Of weldra nog meer van der gelijke vluchten zullen worden gemaakt, kon men ons nog nie* meedelen. Een boek van Dulles. Foster- RUSLANDS MILITAIRE MACHT Waarschuwing van Sy mington. Stuart Symington, de Ameri kaanse Minister van Luchtvaart, heeft in een redte tot de Kamer van Koophandel te San Francisco er voor gewaarschuwd, dat Rus land het grootste leger, de groot ste luchtmacht en de grootste duikbotenvloot ter wereld heeft. De Minister, die binnenkort zijn functie zal neerleggen om voorzitter te worden van het hoogste Amerikaanse veiligheids orgaan;, gaf zijn toehoorders in overweging, dat er in de Sowjet- Unie een atoomexplosie is ge weest, dat de Russische lucht macht in staat is een verrassende atoomaanval op elk deel der Ver. Staten te ondernemen en dat Amerika nog geen doeltreffende verdediging hiertegen heeft. Dat inbreken geen baantje voor luie mensen is, bewezen 2 New Yorkse inbrekers, die om bij een safe te komen een kelderdeur forceerden, een ijzeren binnendeur en 2 ramen van een snoepwinkel openwrongen, een luchtkoker in klommen, opnieuw een deur for ceerden en een 125 kg zware sa fe door de deur, het raam, de luchtkoker, een tweede raam en nog twee deuren sleepten. Zij bevonden echter, dat de safe enkele waardeloze papieren be vatte en postzegels ter waarde van 4 dollar. Daarenboven was de safe niet eens gesloten. ujerken teaen verstopping Samenwerking op landbouwge bied zal voor België schokken met zich meebrengen, doordat de landbouw in Nederland technisch op veel hoger niveau staat- Ne derland ziet in, dat België zal moeten worden geholpen. Wat betreft het vraagstuk der lonen zeide spreker niet te gelo ven, dat het nodig zal zijn de lo nen te unificeren. Naar zijn me- nihg kunnen enige verschillen in de lonen blijven bestaan, zonder aanleiding te geven voor schok ken of volksverhuizingen. Mr, jaspar besloot zijn causerie met te betogen, dat het geen utopie is, wanneer hij zegt, dat de Bene- lux-landen met de economische unie grote zaken tot stand bren gen en daarmee de fakkel uit dragen van economische eenheid. Mr. Dr. Jaspar over de Benelux Op de laatste dag der Ver bondsvergadering van de K. A.B., hield Mr. Dr. E. Jaspar, secretaris-generaal van de Benelux-douane-overeenkomst, 'n causerie waarin hij uiteen zette wat deze economische samenwerking betekent. KERKNIEUWS. NED. HERV. KERK. Beroepen te Vlissingen Ds. W. M. Maas te Bennebroek. Een door de regering inge steld onderzoek heeft aange toond, dat de handel voor kosten van vervoer en opslag van consumptie-aardappelen en tevens voor de winstmarge, naar het oordeel van de regering, jveelal een hoger bedrag berekent dan redelijk is. Zelfs is in verschillende gevallen geconstateerd, dat het verschil tussen telersprijs en con sumentenprijs ongeveer het di bbele bedraagt van een rede lijk te noemen marge van o geveer 4 cent per kg. Het bleek, dat in Amsterdam ongeveer 80 pet. van de aardap pelen door de huisvrouw in de winkel wordt gekocht voor 18 et. per kg, terwijl ze op grond van kwaliteit en soort voor 10 A 11 cent per kg van de teler kunnen worden gekocht. Aangezien de telersprijzen reeds geruime tijd een daling vertonen, had verwacht kunnen worden, dat ooi; de consumptieprijzen naar omlaag zouden gaan. Dit is ech ter niet geschied. In vele geval len is er zelfs van stijging sprake. Bovendien is gebleken, dat vele kleinhandelaren misbruik maken \an 'het vertrouwen, dat de huis vrouwen in hen stellen, door bij- Een groot aantal kerkelijke Twee Hongaren, verklaard dat z voor de Hongaarse in de Amerikaanse tenrijk werkzaam H zijn door de Amerikaanse auto riteiten op vrije voeten gesteld, daar hun vrijwillige bekentenis sen niet door bewijsmateriaal kon den worden geschraagd en in de Amerikaanse wetten Is bepaald dat een veroordeling niet slechts kan worden gegrondvest op een bekentenis, doch dat zij ook op voldoende bewijs moet zijn geba seerd. Oorlog kan worden verme den, doch slechts door een in spanning, zoals nodig is om een wereldoorlog te winnen, zo schrijft John Foster-Dulles in zijn boek „Oorlog of Vre de", dat Dinsdag te New York is verschenen. Dulles dringt er in zijn boek bij de „Vrije Wereld" op aan bet potentieel, „dat wij gewoon lijk voor een oorlog reserveren" te mobiliseren tegen de „betrek kelijke kleine fanatieke Sowjet- communistische partij'. Zijn boek wordt thans des te belangrijker geacht, omdat Fos ter-Dulles, de Republikeinse deskundige voor Buitenlandse Zaken, onlangs.tot adviseur van de Amerikaanse Minister van Buitenlandse Zaken is noemd. Het Atlantische Pact noemt Dulles, een belangrijke ontwik keling van de organisatie van de vrede". Hij waarschuwt, dat het Dun se probleem slechts naar beho ren kan worden opgelost „als Duitsland, of althans het Vrije deel er van, niet als een inte graal deel in het kader van de Westelijke naties wordt ge bracht." Om de West-Europese landen daartoe de nodige moed te geven, acht Dulles een ver- s"fceviginë van het Atlantische Pact tot een Noord-Atlantische Unie voor gemeenschappelijke verdediging misschien nood zakelijk. Als noodzakelijke voorwaar den tegen communistische in filtratie noemt Dulles een ware en volledige Amerikaanse twee partijen-politiek in buitenland se aangelegenheden, wijzigingen in de organisatie van de Ver enigde Naties en Amerikaanse druk ten bate van een vroeg tijdige en oprechte West-Euro pese eenheid. De wijzigingen in de organi satie der Verenigde Naties, die Dulles bepleit, komen neer op differentiatie van het „gewicht der stemmen in de algemene vergadering naar mate van de belangrijkheid van het land, - dat de stem uitbrengt, beper king van het veto-recht tot za ken van belang, universeel lid maatschap en een minder tijd rovende stemprocedure. Mr. Jaspar zeide, 'dat vrees voor economische zelfstandigheid een slechte, basis is om hechte samen werking op te ibouwen. Dit wordt in Europa te weinig ingezien. De drie kleine Benelux-landen bren gen met de stichting van hun economische unie grote dingen tot stand, waarbij zij zich laten leiden door 't gezonde verstand. Zij zien de unie als een historische en economische noodzakelijkheid, waarmee een bestaansmogelijk heid wordt bereikt voor hun 20 millioen mensen. Chauvinistische motieven raken op de achtergrond en wij komen tot vervulling van de eerste eis: Leren denken in de nieuwe eco nomische ruimte. De economische unie betekent, dat in de unie deze landen zullen worden tot 3 pro vincies en op economisch gebied komen tot een sluitend geheel. Besprekende hetgeen bereikt is, zeide Mr. Jaspar, d'at we sinds enige tijïjd aan de periode van de vóór-Unie toe zijn en dat op 1 Ju ni 1950 de economische unie tot stand komt. Dat betekent het economisch verbonden zijn van 3 souvereine staten met behoud van alle nationale instellingen. In vele vraagstukken worden gezamenlijke besluiten genomen, doch staatsrechtelijk blijven de 3 staten volkomen souverein. Spr. constateerde, dat sedert Juni 46 het 'begin der samenwerking zeer veel is bereikt. Sinds ja nuari 1948 bestaat de douane unie. 'Het heffen van invoerrech ten is en blijft afgeschaft. Voor lopig zijn er nog heffingen als ac cijnzen en omzetbelasting, doch colt hier komt een oplossing voor. Dat aan de' havens de heffingen dezelfde zijn, acht spreker van groot belang. Op sociaal terrein is een rege ling in de maak, waardoor de werknemer in elk der 3 landen djezelfde rechten krijgt en zich vrij kan vestigen om werk té vinden. Voor de wetgeving in het algemeen wordt een commis sie in het leven geroepen. Ook voor het bedrijfsleven o.m. wat betreft het gehele Wetboek voor Koophandel is al veel bereikt. Na Juni 1950 zullen bij het aan gaan van handels- en betalings- accoorden de Benelux-landen als eenheid optreden. Reed-s waren zij op vele internationale econo mische congressen door één dele gatie vertegenwoordigd. Met voldoening zeide Mr. Jas par, diat we op de goede weg zijn naar een volledig vrij verkeer van personen, goederen en kapitaal. Sprekende over de Industrialisa tie, zeide hij, dat de Benelux de industrialisatie niet in de weg, staat. België erkent de noodzaak, van industrialisatie voor Neder land en wil niets liever dan daar aan meedoen. en burgerlijke autoriteiten woonde gisteren de officiële opening bij van de geheel ver nieuwde R.K. Lagere Techni sche School „St. Rernardus van Cla-irv-eau". Er waren o.a. aanwezig de Commissaris der Koningin in de provincie Zeeland, Jhr. Mr. A. F. C. de Casembroot, de vicaris- generaal v ui het bisdom Breda, Mgr. Dr. W. M. J. Koenraadt, de inspecteur van het nijverheids onderwijs, Ir, Bloem en de heren C. Hamelink en A. Lockefeer, leden van Gedep. Staten van Zee- iand. Nadat de genodigden in het gemeentehuis van Hulst door burgemeester B. Truffino waren verwelkomd, werd de vernieuwde en uitgebreide school door Mgr. Koenraadt ingewijd. Mgr. Koen- raadt hield een toespraak,, waarin hij o.m. opmerkte zich bewust te zijn van de noodzaak van God's besef. Dit geldt in het bijzonder ook voor technisch onderwijs, daar dc allermodernste ontwikkeling ai LIEFDES OVERWINNING door H. VöLMER. 68) (Nadruk verboden) Terwijl hij in een taxi huis waarts reed, de hersens pijnigend oe zich uit de hachelijke situatie te redden, zag hij ten slotte als enige oplossing: Iris Ro3müller vóór zijn. Zij had hem tegen morgenavond ontboden. Vier en twintig uur resten. Hij zou des ochtends naar „Femina" gaan, door niemand en niets zich laten weerhouden, Erica te spreken Can jkon hij haar verklaren hoe de zaak in elkaar zat. Thuis gekomen, wachtte Von Demberg een telegram. Met een gevoel van beklemming maakte hij het open en las: „Overkomst zeer gewenst. Meld trein. Margaretha Wagner, Hotel At lanta." Het bericht was uit Deau- ville verzonden. Een ogenblik stond hij perplex. Erica bevond zich dus niet meer in Berlijn: zij had het land verlaten zonder het de moeite waard te achten hem op de hoogte te stellen. Eigen gevoeligheid, hoe ook gekwetst, toen hij nogmaals de wol veilig in Was IJ Sultan Hamid n heeft hekend, dat hij aan Westerling bevel heeft gegeven, de vergadering van de Ministerraad op 24 Ja nuari te overvallen, alle aan wezige ministers gevangen te ne ar,em en ter plaatse neer te schie ten. Daarna zou er een regering worden gevormd, waarin Sultan Hamid de portefeuille van defen sie zou krijgen. Van de bekentenis van Sultan Hamid werd mededeling gedaan in een communiqué van het Mini sterie van Voorlichting der R.I.S., waarin wordt gemeld, dat Hamid onmiddellijk na zijn arrestatie aan een scherp verhoor werd onder worpen. Behalve de Minister van Defensie moesten worden neerge schoten de secretaris-genera al van het Ministerie van Defensie en de fungerend chef-staf, kolonel Simatupang. (Uit Rusland met zijn satelliet staten en uit Hitler-Duitsland zijn eek zo vaak sensationele en ge ruchtmakende bekentenissen de wereld ingezonden.) der techniek niet heeft geleid, tot verblijding, doch integendeel tot grote vrees. De mensheid mist immers de morele kracht om de veroveringen op technisch gebied te beheersen en te algemene nutte te gebruiken. Men dient bij de verdere ont wikkeling der techniek deze dienstbaar te maken voor de mensheid en daarbij theocentrisch en niet anthropocatrisch te werk gaan. Ir. Bloem, die hierna sprak als vertegenwoordiger van de Minis ter van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, gaf een kort overzicht van het nijverheidson derwijs in Hulst en West-Brabant, waarbij hij: als zijn vaste ver wachting uitsprak, dat in 1951 voor de bouw van een nieuwe ambachtsschool in Etten (N—B.) subsidie zal worden verleend. Vervolgens stelde Ir.Bloem door inschakeling van de krachtstroom dc school oficieel in gebruik. De Commissaris dér Koningin legde vervolgens de nadruk op. Let grote belang van deze school voor het aan industrie zo rijke Oost Zeeuwsch-Vlaanderen. Hij sprak de wens uit, dat de ge dachte aan een middelbaar tech nische school in Zeeuwsch-Vlaan deren, waaraan dringend behoef te bestaat, spoedig verwezenlijkt zal worden. Na afloop van het officiële ge deelte, dat begonnen was met een Mio in de Basiliek van Hulst, volgde een rondgang door het schoolgebouw. Hierna verenigde men zich aan dc lunch. angst rees: waarom telegrafeer de Margaretha. Was Erica ziek, ernstig ziek misschien zó ver \an hem vandaan? Met een uiterste wilsinspanning bande hij het schrikbeeld. Hij had zoveel goed te maken aan Erica; de leans mocht hem niet worden onthouden de laatste kans wellicht Von Demberg raadpleegde een reisgids en schreef een antwoord- telegram aan Margaretha Wlag- ner. Daarop schelde hij de huis. houdster. „Laat onmiddellijk wegbren gen, Anna! Dan moet alles wor den gepakt wat voor een ver blijf van ongeveer een week bui tenshuis nodig is. Morgenochtend vroeg vertrek ik naar Deauville. Zo geschiedde het, dat Iris Rosmüller de volgende avond vergeefs op Von Dernberg wacht te. Toen de pendule tien sloeg belde zij zijn huis. Anna Göpner stond haar te woord. „Het spijt me. Baron Von Dern berg is plotseling naar Deauville vertrokken!" „O!" klonk het teleurgesteld. ,„Hij had beloofd me te bezoeken in verband met een betrekking. Weet n ook of hij lang weg blijft?" „Ik kan het u niet zeggen. voorbeeld Zeeuwse blauwe en -bonte, blauwputten en dergelijke onjuiste kwaliteitsaanduidingen te vermelden ondanks het feit, dat deze soorten in het geheel niet op de markt komen. Mede met het oog op dit verschijnsel acht de regering het gerechtvaardigd krachtige maatregelen te nemen om aan deze toestand een einde te maken. Dc Minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorzie ning heeft dan ook besloten 'ot de oprichting van verkoop plaatsen van aardappelen van de Overheid ojver te gaan, in dien de prijzen, die door de consumenten moeten worden betaald, niet op korte termijn belangrijk dalen. Er bestaat geen aanleidirg om voor een aardappeltekort te vre zen. In de kring van de handel is men zelfs de mening toege daan, dat er van een overschot sprake iis en dat daarom de ex port van aardappelen weer zou moeten worden toegestaan. Zolang de prijzen voor de con sumenten echter niet tot 'n rede lijk peil zijn gedaald en niet met zekerheid een overschot bestaat, zal van hervatting van de export geen sprake kunnen zijn, Uitspraak chef Raad van Beroep. De Rechtbank te Arnhem heeft vonnis gewezen in de zaak van de afdelingschef van. de Raad van Arbeid te Nijmegen A.Yl, M. van T,, die ervan werd. beschuldigd in de loop der jaren een bedrag van 20.000 te hebben verduisterd Het vonnis luidde 1 jaar en 3 maanden gevangenisstraf met af trek. De Officier van Justitie had 1 jaar en 6 maanden geëist. Zes weken /voor ongelukkig schot- De 24-jarige jongeman W. P_ van D. uit Lisse hoorde zich door het Gerechtshof te Amsterdam conform het vonnis van de Recht bank en de, eis van. de Procureur- Generaal veroordelen tot een ge- gevangenisstraf van 6 weken. Op 5 Juli van het vorig jaar had ver oordeelde met een hem. niet toe behorende buks te 'Heemstede op sen spreeuw gemikt, maar eeh schipper in. diens linker long- ge troffen., In aansluiting op de berich ten over, de weigering van de P.T.T. out in Gelderland 't pro,- pagandablad van de Anti-Rev.o- lutionnaire partij, „De Vaste Koers", huis aan huis te bezor gen, ontvingen wij van de P.T.T. de volgende commentaar. De weigering is gebaseerd op de overweging, dat in het be doelde geschrift passages voor komen van een beledigende strekking. Van een onderdeel van het overheidsapparaat, dat de P.T.T. is, kan bezwaarlijk korte inhoud las Benauwende Vermoedelijk een week.' Iris bedankte en belde af, zicih op de lippen bijtend. Het had er verbazend veel van, dat Von Demberg op de vlucht was ge gaan! Dacht de sukkel zó van haar af te komen? Dan kende hij haar al heel slecht! Des ochtends begaf zij zich naar Hauch en verzacht hem, haar naar de Marconistraat te vergezellen. Wilde zjj haar voor nemen volvoeren, dan had zij geld nodig, geld dat Wagner moest verschaffen. Met Hauch's medewerking hoopte Iris toet los te krijgen. „Von (Dernberg is er vandoor", lichtte zij Wagner in. „Blijkbaar pakte ik hem te hardhandig aan." „jij?" Hij lachte honend. „Bij na. twee weken ben je nu aan de gang en wat (heb je bereikt Met hetzelfde succes had ik mijn geld in het water kunnen gooien!" „De afspraak was vijftig mark per dag. De laatste dagen heb ik geen pfennig gezien. Ik kan niet doorzetten tenzij je over de brug komt". „Dat is geen nieuws. Je kent mijn antwoord: Ik laat me niet ak melkkoetje gebruiken." Iris gaf Haucto een wenk en hij sprong voor haar in de bres. „Ze heeft gelijk. Geconditionneerd was vijftig per dag. Je staat bij haar in het krijt, daar helpt geen moederlieve aa»." „Juist, Hauoh", glimlachte zij. „Met jou valt beter zaken te doen dan- met de ouwe baas! „Luister eens meisje!" beet Wagner van zich. af. „Ik verkies geen ouwe baas te worden ge noemd. De duivel zijn grootje is oud, begrepen? En jij Hauch, hebt je snater te houden! Nie mand vraagt je advies. Wat doe je hier?" Hauch grijnsde. „Dat is gauw gezegd. Eerstens weiger ik een schone dame nooit een verzoek. Dan wil ik de rest van de over eengekomen 2000 mark wel eens zien. En om vooral niet te vergeten: er bestaat nog altijd zo'n vodje papier met mijn hand tekening er qp, dat je beloofde te zullen verscheuren voor bewezen diensten." „Een fijn span vormen julie! Geld, geld, geld een ander lied zingen jullie niet!" „Woord blijft woord, Wagner!"' verweet I-Iauch. Iris trok de schouders op. „Als hij niet wil betalen, laat hij het! Ik zit niet om hem verlegen." „Ik zou jou zeker? Je snoefde in minder dan geen tijd Von Demberg om je pink te winden! Geconditionneerd I Wat is er van terechtgekomen?" (Wordt vervolgd). verlangd worden,, dat het de- ongeadresseerde verspreiding daarvan huis-aan-huis verzorgt. De bevoegdheid hiertoe wordt ontleend aan het voorschrift, dat bepaalt, dat ongeadresseer de stukken, waarvan de bezor ging voor het Staatsbedrijf een verrichting sou vormen, niet in overeenstemming met zijn maatschappelijk doel, niet voor verspreiding huis -aan- huis worden aangenomen. De beslis sing berust bij de directeur-ge neraal. Er wordt verder gewezen, dat er voldoende verspreidingsmo gelijkheden huis-aan-huis be staan buiten de P.T.T. en voorts, dat de P.T.T. de bezorging van dergelijke geschriften, als ge adresseerd stuk, te allen tijde zonder beoordeling van de in houd daarvan zal uitvoeren". Van Anti-Revolutionnaire zijde vernamen wij, dat de passage in het artikel in „De Vaste Koers", die aanleiding werd tot moeilijkheden bij de verpreidlng door de P.T.T., de volgende zijn: „Ook wy Anti-Revolutioiuialren streven naar een opvoeding der Indische volken tot zelfstandig heid, maar nimmer zouden wij het Staatsgezag hebben toever trouwd aan dienaren der Japan ners, die zichzelf hebben opgewor pen en door niemand zjjn geko zen. Deze moord op de democra tie is een aanslag óp de vrijheid de Indische volken, waarvan thans het ene na het andere wordt gelijkgeschakeld naar Hitlers be kend recept. De rechten der min derheden worden vertrapt en mil- liarden Nederlands kapitaal zijn weggegooid. Deze regering heeft geen nationale politiek gevoerd, maar met de natibnale belangen gespeeld en de nationale roeping' ten aanzien van de Indische vol ken miskend. van Febr. 1950. Blad-probleem (28 Jan.). Zwart: 9, 10, 18, 20, 29, 37. Wit: 28, 32, 35, 40, 41, 43. Eenvoudige maar leerzame wipst door 3530; 2822! (zw. 46x38) en 22x42. Ten dienste van de beginners wijzen we er bij zwarts tweede ZO, 00. Wit; 16, 27, 29, 31, 32, 41, 43, 44, 48. Wit speelt 1611 (zw. 26X 46)2722! (46x38 zie het eer ste bladprobieem)4843 (6X 28) en-43x1 wint. Heel mooi! Slaat zwart als eerste zet 26 X 28 in plaats van naar 46, dan vervolgt wit met 2923 en 23 x 12. Ook dan is de stand zonder lUUiWll IWU//VUUU1 1 Kort na de bevrijding speelde de huidige wereldkampioen Piet Roozenburg een match van tien partijen met de oud- wereldkampioen B. Springer. In een dezer partijen verde digde Springer zich op hoogst originele manier tegen het later befaamd geworden en veelbe sproken Roozenburg-systeem. ~iega eirmei enige mstm-raxran ten aangetoond, hoe zwart na 3024 geforceerd zou winnen. 8. 3024? 2833! 9. 39X28 14—19.!. Een verrassend en dodelijk schijfoffer. Wit beschikt over drie voort zettingen; a. 44—39; zwart 19x30 en 18—22. mm Wit speelt en wint. 15.00 Orkest; 16.00 Gram.; 17 05 Nieuws- 17 15 Lichte muziek; 18.00 Orgel;' 1825 Boekbespre king- 18.30 Voor de soldaten; 19 0o' Nieuws; 1-9.30 Opera; 19.50 Radiofeuilleton; 20.00 Kamermu ziek; 21.00 Actualiteiten; 21.15 Orkest; 22.00 Nieuws; 22.15 Vlaams programma; 23.00 Nws.; 23.05 Gram.

de Vrije Zeeuw | 1950 | | pagina 2