Nederl. mijnenveger op wrak gevaren LEOPOLDS BOODSCHAP Een uur overwerk Federale troepen op Zuid-Celebes geland Een gesprek met de moeder van Kardinaal Mindszenty - V00R 0E moderne mar_ Voor het Nederlandse Kanker instituut DE AMERIKAANSE NOTA IS OVERHANDIGD Persstemmen over „EEN PROEFBALLON", ZEGT SPAAK. PRINSES ALIX VAN LUXEMBURG VERLOOFT ZICH. v.m n.m. IN GELEERD Verkoop dingssigaretten I. GEOPEND mmkering bij Abonnement: Temeuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande. Redactie-adres: Noordstraat 55-57 - Temeuzen Tel. 2510 Na 5 uur 2078 Gironummer 38150. Abonnementsprijs f 3,90 per kwartaal. Per week 30 cent. Losse nummers 6 cent. DONDERDAG 20 APRIL 1950. 6e Jaargang No 1402. Verschijnt dagelijks N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Temeuzen. Advertentieprijs: per mm 10 ct; minimum per advertentie f 1,58 Rubriek Kleine Advertenties: 8 regels 60 ct.; iedere regel meer 12 ct. Vermelding onder nummer Bu reau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot des namiddags 2 uur. H.M.'s mijnenveger „Malzwin van de vierde flottille mijnen vegers, dat op het ogenblik van Scheveningen uit opereert, stootte Woensdagmorgen om streeks 9.00 uur nabij Hoek van Holland op een wrak buiten de bevaren routes. H.M.'s mijnen vegers „Schulpengat" en „Schiermonnikoog" van hetzelf de flottille, een sleepboot, de reddingboot van Hoek van Hol land en een vliegtuig van het marinevliegkamp Valkenburg verleenden assistentie. De „Mal zwin" werd door de „Schulpen gat" achterwaarts de monding van de Nieuwe Waterweg bin nengesleept. Er zijn geen per soonlijke ongelukken gebeurd. De „Malzwin", die tijdens de veegoperaties een snelheid had van 15 mijl, liep even buiten de pieren op een wrak, dat nog niet was verkend. Hierdoor scheurde de huid open van de boeg tot onder de machinekamer. De boot is in zinkende toestand in de berghaven aan de grond ge zet. De reddingboot heeft geen assistentie behoeven te verle nen. De bemanning is door an dere mijnenvegers aan boord genomen. Alleen de comman dant, de luitenant ter zee derde klasse J. M. Schalkwijk en de eerste officier zijn aan boord gebleven. Over 2Vi meter open gescheurd. Na het onderzoek door dui kers is gebleken, dat Hr. Ms. mijnenveger „Malzwin", die gis teren op een onverkend wrak stootte, een scheur in de huid heeft van twee en een halve me ter bij een halve meter. De ber gingsvaartuigen „Zeepaard", „Zeehond, „Zeemeermin" en de 140-tons bok „Adelaar" hebben de „Malzwin" in de takels. Het geheel werd door de sleep boot „Blakenburg" naar Vlaar- dingen gesleept. Daar zal de „Malzwin" naar de werf van Fi- gee worden gebracht. WANORDELIJKHEDEN TE BREST De Franse Minister van Binnenlandse Zaken, Henri Queuille, verklaarde dat uit sluitend de Communisten blaam treft voor de botsing tussen stakers en politie te Brest, welke ertoe hebben ge leid dat een man door een schotwond is gedood, terwijl 76 anderen werden gewond. „De communistische partij daagt hen, die belast zijn met het handhaven van orde en rust in de Franse republiek, uit en valt hen aan op een wijze, die volstrekt ontoelaatbaar is"*, aldus Queuille. Omtrent het arresteren te Brest van twee communistische parle mentsleden en twee communisti sche vakverenigingsleiders, die er van verdacht worden de hand te hebben gehad, in de ontvoering van een functionaris van de plaat" selijke vereniging van werkgevers verklaarde Minister Queuille „Het is in een geordende staat ontoelaatbaar, dat een gedeelte der bevolking zich het recht aan matigt inbreuk te maken op de vrijheid van andere burgers". Te Brest heeft Woensdag de begrafenis plaats gehad van de 24-jarige Bdouard Maze, die aan een schotwond, ontvangen tijdens de botsingen tussen stakers en politie op Maandag, is overleden. De arbeiders van de Bergoug- nan-rubberbandenfabriek te Cler mont-Ferrand zijn na 'n staking van 6 weken weer aan het werk gegaan. In de andere grote banden-fa briek te Clermont Ferrand, die van de „Michelin-maatschappij, wordt noog gestaakt. De Amerikaanse ambassadeur te Moskou, admiraal Alan Kirk, heeft Dinsdagavond het Ameri kaanse antwoord op de Sowjet- Ruissisdhe protestnota over het incident bij Libau, aan de plaats vervangende Russische Minister van Buitenlandse Zaken overhan digd. Admiraal Kirks onderhoud met Gromyko duurde 5 minuten. Op plaatsen, waar alle baardharen in één richting groeien, moet U scheren met snelle heen co weer gaande bewegingen Worgenïvond het volgende adviei HVT3® U fT~V E R K <3 ÖP -MAATf CHX P PQ O ft N|DERLAND EINDHQytff. Te Luxemburg is de verloving bekend gemaakt van Prinses Alix, de dochter van Groot-Herto gin Charlotte en Prins Antoine de Ligne, de zoon van de Belgische ambassadeur in India. De 20-jarige Prinses Alix is de jongste der 6 kinderen van Groot hertogin Charlotte en Prins Fe lix,, die 2 zonen en 4 dochters hebben. PTins Antoine, die 25 jaar is, is de jongste zoon van Prins Eugène de Ligne. Hij is een telg van het aloude Belgische Prinselijke geslacht De Ligne, welks stam boom' tot in de 11e eeuw terug gaat. Het Indonesische Ministerie van Defensie heeft er bij de be velhebber van de strijdkrachten der R.I.S. in Oast-Indonpsië de nadruk op gelegd, de onder zijn leiding staande troepen bevel te geven bij de landing niet te schie ten, tenzij op hen geschoten wordt. Maandagavond heeft een groep van 50 tot 60 man een aanval ge daan op de wacht van de electri- sche centrale te Sunguminassa. De groep maakte gebruik van brenguns en andere automatische wapens. Nadat de politie, die de centrale bewaakte, versterkin- Een delegatie van een fabriek uit De Steeg (N.V. Beton fabriek „Meteoor") heeft een bedrag van 856.52 over handigd aan de voorzitter van de propagandacommissie van het Ned. Kankerinstituut, Mr. C. Baron de Vos van Steenwijk. Dit bedrag is bijeengebracht door het initiatief van enige per soneelsleden. Zij stelden voor éen uur extra-arbeid te verrichten en de opbrengst hiervan ter beschik king te stellen van genoemd in stituut. Aldus geschiedde en bo vendien zegde de directie van de fabriek toe het bedrag, dat door dit overwerk werd bijeengebracht te verdubbelen. Het Belgische Katholieke blad „De Standaard vraagt zich af, of een oplossing in nationale zin van de Koningskwestie wel mogelijk is. Het btad is van oordeel dat het voorstel van de Koning, zoals dit tot uitdruk king komt in zijn radioboodschap, moeilijk als grond slag kan dienen voor een overeenkomst tussen de drie partijen. „De Standaard" heeft de indruk, dat de so cialisten de Koninklijke boodschap als een hinderlaag beschouwen. Volgens hen wil de Vorst in alle stilte te rugkeren en alle incidenten en betogingen vermijden. WEERSVERWACHTING medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Donder dagochtend tot -avond. Vrij zonnig. Na verdwijnen van de hier en daar nog aanwezige nevel of mist licht tot half bewolkt en bijna overal droog weer. Matige tot zwakke wind hoofdzakelijk tussen Noord en Oost. Ongeveer dezelfde temperatuur als gister HOOGWATER. VRIJDAG, 21 APRIL. Breskens Terneuzen Hanswee rt Walsoorden 3.53 4.20 4.28 4.55 5.08 5.35 5.18 5.45 ZON- EN MAANSTANDEN Apr. Opk. Ond. Opk. Ond. 20 5.34 19.45 6.19 21 5.32 19.47 6.46 22 5.30 19.48 7.25 Baron de Vos van Steenwijk sprak de hoop uit, dat dit initia tief gevolgd mocht worden door een soortgelijke actie in alle an dere Nederlandse bedrijven, op dat het Ned. Kankerinstituut de benodigde gelden zal krijgen om deze gevreesde ziekte intensiever tc kunnen bestrijden en de be- strrjdingsmethoden te kunnen ver beteren door het kopen van de nieuwste apparatuur. Hij deelde voorts mede, dat de propaganda-commissie, na 9 maanden arbeid, een bedrag van 200.000 heeft bijeen gegaard. De geneesheer-directeur van het Amtonie van Leeuwenhoekhuis, Dr. W. F. Veldhuyzen, vertelde, dat er plannen zijn tot de bouw van een nieuw gebouw voor het Nederlandse Kankerinstituut op 't terrein van het Wilhelmina-Gast- huis te Amsterdam. Het Konin gin Wilhelminafonds heeft reeds toegezegd, de hoofdsom van de actie die tijdens de jubileum feesten is gehouden, (ruim 2.000.000) voor dit doel te reser veren. In het nieuwe gepouw zouden 100 bedden komen. Voorts zou een kankerregistratie worden op gebouwd over alle ziektegevallen in Nederland, zoals ook reeds in Denemarken geschiedt. De commissie is tot de conclu sie gekomen, dat het wetenschap pelijk onderzoek op dit terrein 23.52 gecentraliseerd en gecoördineerd dient te worden bij de Ver. Het 0.59 i Nederlandse KankerinStituut. gen uit Makassar had gekregen, werden de aanvallers teruggesla gen, waarna zij zich in de kam pongs verspreidden. De politie leed geen verliezen. A.F.D. bericht uit Djakarta, dat de meeste rebellen Makassar heb ben verlaten om zich in de buurt te verschansen. Zij hebben zich teruggetrokken in de in 1942 voor de Japanse inval door de Neder landers aangelegde versterkingen ten Oosten van' Makassar.. Volgens het Indonesiche pers bureau Antara werd Dinsdag avond ten Zuidoosten van Makas sar hevig geschoten. Volgens een bericht uit Makas sar waren 2000 man federale troepen in kleine boten aan land gegaan, doch een woordvoerder van 't Ministerie van Defensie te Djakarta, die langs radio-telefo nische weg een onderhoud met Makassar had, kon dit bericht niet bevestigen, zo bericht Reuter thans. K.N.I.L-troepen op Zuid- Celebes ontwapend. Een hoge woordvoerder van het Nederlandse leger heeft te Dja karta meegedteeld, dat alle K.N.I. L.-troepen op Zuid-Celebes door de Nederlandse officieren zijn ont wapend en opdracht hebben ge kregen in de kazernes te blijven, die dbor politie van de Staat O.- Indonesië worden bewaakt. Ge vreesd werd, aldus de woordvoer der, dbt de troepen zich zouden scharen aan de zijde van de op standelingen te Makassar. Na korte tijd, wanneer hij de situatie weer meester is, zou hij dan een einde maken aan de delegatie van zijn Koninklij ke prerogatieven aan Prins Bou- dewijn en zou hij zelf het be wind weer in handen nemen. Volgens „De Standaard" rede neren de liberalen niet veel an ders. Zij eisen waarborgen, dat de Koning na het overdragen van zijn prerogatieven deze liet herneemt. Eigenlijk, aldus het blad, willen de liberalen een nieuw regentschap instellen en willen zij Prins Karei vervangen door Prins Boudewijn. Het blad acht het uitgesloten, dat Paul van Zeeland de problemen zal kunnen oplossen. De C.V.P. zaï geen voorstellen accepteren, die niet overeenkomen met haar programma". Minister van Staat Paul Hen ri Spaak onderstreepte in een hoofdartikel in „Le Peupie" de verzoenende geest, die uitgaat van de Koninklijke boodschap. „Wat de Koning heeft gewenst BONAANWIJZING VOOR KOFFIE. Het Bedrijfschap voor Gra nen, Zaden en Peulvruchten te 's-Gravenhage heeft bon 444 Algemeen aangewezen voor het kopen van 125 gram koffie. Deze bon kan met in gang van Vrijdag 21 April 1950 worden gebruikt en blijft geldig voor het kopen van koffie bij de detaillist tot en met 6 Mei 1950. Het rantsoen moet wederom dienen voor 6 weken, zodat de eerstvolgende bonaanwijzing op 1 Junii 1950 zal geschieden. met deze boodschap", zo schrijft hij, „is een proefballon oplaten. Wij moeten toegeven, dat het hem niet mogelijk is een defi nitieve houding te bepalen, zo lang hij niet weet welk een ont vangst zijn idee wordt bereid. De Koning heeft gedaan wat hij moest doen. Het was hem, eerlijk gesproken, niet mogelijk zich verder te verbinden". Spaak betoogt vervolgens, dat alvorens het voorstel van Ko ning Leopold te verwezenlijken, de drie partijen het eens moeten zijn over de grondwettelijkheid van de instelling van een luite nant-generaalschap voor Prins Boudewijn. In een ander artikel schrijft „Le Peupie": „Wat wij thans willen weten is, of de Koning naar België wil komen om troonsafstand te doen dan wel, of hij zijn prerogatieven gedu rende enige tijd wil delegeren aan zijn zoon Prins Boudewijn om daarna definitief het roer weer in handen te nemen. Op dit punt wensen wij klaarheid". Het blad is van oordeel, dat Paul van Zeeland niet de juiste man is om als bemid delaar op te treden en dat het wenselijk is, dat hij deze taak overgeeft aan iemand, die meer het vertrouwen der drie partijen geniet. Het Katholieke blad „La libre Belgique" schrijft, dat een over dracht van de Koninklijke be voegdheden een gevaarlijke daad is. Wij accepteren met eerbied de Koninklijke boodschap, doch het is onmogelijk zonder meer voorbij te gaan aan de gevaar lijke concessie, die op het stuk van de grondwettelijkheid aan de tegenstanders wordt gedaan, aldus La libre Belgique. Het blad wijst er op, dat thans zo In de „Osservatore Romano Delia Demenia", de Zondags editie van het officiële dagblad van het Vaticaan, de „Os servatore Romano", zal de inhould worden weergegeven van een gesprek, dat een Italiaan, die na vele jaren in Hon garije te hebben gewoond, kortgeleden uit dat land is ver trokken, met de moeder van Kardinaal Mindszenty heeft gehad. Zij deelden hem mede dat het kalme en vreedzame dorpje thans zwaar wordt bewaakt, juist als of de hardwerkende en plichtsge Het artikel zal door de schrij ver met de schuilnaam „Gino Maggi" worden ondertekend. „Zulks uit veiligheidsoverwegin gen", zoals de schrijver aan de correspondent van Reuter mede deelde. Hg vertelde verder dat, toen hij Hongaarse vrienden mededeelde dat hij voornemens was de moeder van Kardinaal Mindszenty op te zoeken, deze hem ernstig voor de eventuele gevolgen hiervan had den gewaarschuwd. zoton te Boedapest, zei hij tegen mij: „Moeder, dit is de laatste maal), dat ik hier in mijn tuin mag werken. Wie zal weten, waar wij het volgende voorjaar tzullen zijn?''. En de volgende Lente was hij inderdaad veroordeeld en be vond hij zich in de gevangenis". Zij vertelt verder: „Toen ik mijn zoon het laatst, in September 1949, zag, geleek hij een man zonder wil of bewustzijn en dat terwijl hij altijd zo flink UI VbC liCCIUWCinviiviv uil -- trouwe inwoners het plotseling daadkrachtig en zelfbewust is ge- spoedig mogelijk een regering moet worden gevormd, die een einde maakt aan de onmogelijk heid om te regeren en de Ko ning terugroept naar België. In dien de liberalen hieraan niet wiüen medewerken, zal een ho mogeen Katholieke regering ge vormd moeten worden, die zijn kans moet krijgen in het parle ment. i Het liberale blad „Le Dernie- re Heure" gaat te keer tegen de juristen van links en rechts. Het schrijft, dat deze rechts geleerden zich met betrekking tot de vraag, of de Koning zijn prerogatieven wel of niet kan overdragen, zich in spitsvondig heden en drogredenen Veriie- zen. Volgens het blad zijn Ka mer en Senaat gerechtigd, on der verantwoordelijkheid van 'n regering, aan de Koning het recht toe te kennen Prins Bou dewijn tijdelijk zijn prerogatie ven over te dragen. Lijnrecht in tegenstelling hiermede is de uiteenzetting door een Kaholiek jurist in „La Libre Belgique", volgens wie de constitutie van de Koning niet het recht verleent zijn bevoegd heden over te dragen en de wet gevende Kamers de bevoegdheid missen door middel van een eenvoudige wet deze overdracht goed te keuren. Onderhoud Van Zeeland met liberale delegatie. Het onderhoud, dat de Belgi sche Kabinetsformateur Paul van Zeeland gisteren met een delegatie der liberale partij had, eindigde om half twaalf. De voorzitter der liberale par tij Motz beperkte er zich toe te verklaren, dat de delegatie na dien opnieuw besprekingen zou voeren met de Kabinetsforma teur en dat deze intussen ver tegenwoordigers der socialisti sche partij zou ontvangen. Van liberale zijde' wordt ve'rwacht, dat liberalen en socialisten te zamen met de Kabinetsforma teur van gedachten zullen wis selen. Motz verklaarde verder nog, dat de onderhandelingen, voornamelijk gaan over de Ko ninklijke boodschap en de op heldering, die men van linkse zijde op zekere punten wenst. Van Zeeland spreekt met liberale en socialistische leiders. Volgens „Le Peupie" zou de verklaring van Van Zeeland de liberale partijleiders niet heb ben bevredigd. Elk der drie partijen zal een memorandum opstellen over het geprojecteerde wetsontwerp be treffende de delegatie van Ko ninklijke bevoegdheden. Het is niet waarschijnlijk, dat de socialisten in het nieuwe Ka binet zitting zullen nemen. Vol gens politieke kringen te Brus sel zou een bestand kunnen worden afgekondigd en de de- missionnaire Katholiek-liberale coalitie opnieuw worden samen gesteld, totdat een modus ge vonden is om het voorstel van de Koning ten uitvoer te leggen en een „definitief" voorstel aan de drie grote partijen is voorge legd. in ^e zin zouden kunnen krijgen een Staatsgreep te beginnen. „Myn zoon voorzag zijn lot", aldus deelde de moeder van Kar dinaal Mindszenty, een bejaarde boerenvrouw, de Italiaan mede. ,,Toen ik op zekere dag aan het werk was in de bloemperken van weest. Alleen God weet, waar de Kar dinaal nu is en boe hij Jt maakt. Ik moet zwijgen. Ik spreek slechts tot God, die alles weet", aldus de moeder van I^ardinaal Mindszen ty. Het Vaticaan verkeert in het de tuin bij het Paleis van myn onzekere over het lot van de Kerkvorst. Zijn moeder heefi hem 7 maanden geleden bezocht en sindsdien is niets meer van hem vernomen. Geen bevestiging kon worden verkregen van berichten, dat Kardinaal Mindszenty in ge vangenschap zou zijn overleden. ïties: 5 regels 60 et.; i 10 ct.; minimum der nummer ir. ot 's namlddaga I wij U laten zien koe t worden gebruikt. Dit unt U eerst goed fercn U zal het zo gaan de 3e week komt U eindelijk tot desion- clusie: „Uitstekend! Dit i» de oplossing van bet scfaeer- probleem". 'hiliShave" handelaar id neem een goed besluit..,-, DERLAND - EINDHOVEN erpachting >erderijen in de •d^Oosipolder grote belangstelling. verpachting van boer de Noord-Oostpolder grote belangstelling Er kwamen ni. 3951 binnen. Daarvan uit 11,4 pet.; Friesland renthe 7,3 pet.; Over- pct.; Gelderland 5 1 ht 2,1 pet.; Noord-Hol pet.; Zuid-Holland 7.G and 7,6 pot.; Noord- 6 pet.; Limburg 0.6 Noord-Oostpoider 14 3 'rage kwam uit Frank- a.s. begint de verkoop igenaamde bevrijdings in pakjes van twintig dezelfde verpakking, n de bezetting (op 31 L941zijn gedropt. De het pakje is 0,75, 'grepen is een toeslag ten bate van de Sticfa- 1945. De Minister va» leeft bepaald dat deee van accijns en onaaet- lijven. Aardappelpercelen and met de wettelijk ;ven vruchtwisseling [jding van aardappe]- l op 4 Juni voor het •egistratie geschieden astrale ligging der met i bebouwde percelen en Tuindersgronden. g is de 28e R.A.I.- ing geopend. Na de -tentoonstelling is het tentoonstelling gewijd enauto's. i gevangen gezet? onbevestigde berieh- e voormalige Tsjeoho- minister van buiten en, Vladimir Clemen- kasteel in het Tatra- n de buurt van de s gevangen zitten, nam 14 Maart ont- nister van buitenland lij was vele jaren een nd communist in vakije. voerder van bet Brit- ie van buitenlandse tlaarde desgevraagd, bericht niet kon be- r was evenwel niets Clementis vernomen iftreden. tciiiu imun Hansweert Walsoorden 7.08 7.18 7.36 7.46 ZON- EN MAANSTANDEN Apr. Opk. Ond. Opk. Ond 22 5.30 19.48 7.25 0.59 23 5.28 19 50 8.19 1.55 24 5.26 19.52 9.27 2.38 25 5.23 19.54 10.45 3.08 zien naar ae aeur, aocn ny moest onmiddellijk zijn handen in de lucht steken. Daarna drongen de andere rovers ge maskerd binnen. De eerste twee slachtoffers moesten voor hen uit zwa,ar beloperde trap naar de eerste verdieping op gaan. Eén der gemaskerden bleef beneden. Eén bleef bij de onjcKSDana te sciiuiven. veel misbaar klaagde hij, dat hij het aan zijn hart had en geen opwinding kon verdragen. Toen een deel van het verstopte geld door zijn broekspijp naar beneden viel, heeft hij door zenuwachtig gesticuleren de aandacht afgeleid en kans ge zien de bankbiljetten onder de politie!" Van de zijde der Haagse po litie vernemen wij nog, dat de vijf gemaskerde mannen 6800 I hebben buitgemaakt. Tijdens de overval bevonden zich 17 mannen en 4 vrouwen in de speelgelegenheid. Van de da ders ontbreekt tot heden elk spoor. ning in vlot kleedlokaal met douche-cellen en een tribune zullen straks het fraaie stuk werk voltooien. Voorlopig zijn de terreinen nog niet bespeelbaar. De gras mat mist nog voldoende stevig heid en deskundigen zijn van oordeel, dat men de nodige voorzichtigheid zal moeten be- ïpo verliep. Ken ver voor nun genoegen net Drui- ne monster achternazaten. (Zeer tot onze teleurstelling had de pers geen uitnodiging tot bijwoning van de overdracht der terreinen ontvangen, zodat wij ter elfder ure met enige mededelingen uit de tweede hand genoegen moesten ne men.) T VATICAAN eehde overeenkomst :rk en Poolse Staat ngelichte Vaticaanse 'klaarde men gisteren enkele bevestiging te rangen van de onder- ijdag j.l. van een over- ussen de Kerk en de «at, zoals radio War- 't beweerd, nac versie van de overeenkomst, die de te Rome beschikbare pers berichten geven, bevat voorwaar den, die de Katholieke Kerk nier zou kunnen aanvaarden. Het wordt daarom uitgesloten geacht, dat de 3 door radio- War schau genoemde Bisschoppen de verklaring: hebben getekend in de verm, waarin zij gepubliceerd is.

de Vrije Zeeuw | 1950 | | pagina 1