Sukarno verklaart Aziz de oorlog Hongersnood in China Het vermiste Amerikaanse toestel VanZeeland bezoekt Koning Leopold p|eiding „Het wordt een bloedbad' acht adviezen voor de moderne man VRIJDAG 14 APRIL 1950. 6e Jaargang No. 1397. Verschijnt dagelijks - N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen. zegt ANAK AGUNG DE STRIJD IN INDO-CHINA DE „TIMES" OVER OOST-INDONESIë Dringende oproep van de Koning doet spanning ten top stijgen! 2 BRITSE STRAALJAGERS VERONGELUKT RUSLAND EN DE ATOOM-BOM GOUDVONDST IN ANTWERPEN s: 5 regels 96 et ct.; minimum nummer Bureaus s namiddags 2 m RNE MAN KONINGIN EN PRINSESJES OP IOL GELAND v.m. Terneuzen v.m n.m. v.m n.m. rrankering bij Abonnement: Temeuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande. Redactie-adres: Noordstraat 55-57 - Terneuzen Tel. 2510 Na 5 uur 2073 Gironummer 38150. Abonnementsprijs 3,90 per kwartaal. Per week 30 cent. Losse nummers 6 cent. Advertentieprijs: per mm 10 ct; minimum per advertentie 1.50 Rubriek Kleine Advertenties: l regels 60 ct.; iedere regel meer 12 ct. Vermelding onder nummer Bu reau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot des namiddags 2 uur. Abdul Aziz heeft geweigerd naar Djakarta te komen. Gis terochtend kwam het extra vliegtuig uit Makassar aan, dat slechts de Overste Mokoginta, de Minister van Voor lichting der Negara' Oost-In donesië Dr. W. J. Ratulangi en de vertegenwoordiger van Oost-Indonesië te Djakarta, Andi Patepoi, aan boord had. Hierna is uit Djakarta geen vliegtuig meer naar Makassar vertrokken. Abdul Aziz heeft aan Minister Ratu Langi een tweetal brieven meegegeven, resp. voor President Sukarno en voor de Overste Mo koginta. Mokoginta weigerde mededelingen aan de pers te doen alvorens rapport aan de President en de Sultan van Djok- ja te hebben uitgebracht, hetgeen het doel van zdjn bezoek is/ Dr Ratulangi zeide aan de ver tegenwoordiger van Aneta, dat hij vol hoop is, dat er voor de ver warde situatie te Makassar een bevredigende oplossing zal wor. den gevonden. De regering van Oost Indonesië, zeide hij, zal al les uitvoeren overeenkomstig de orders van de regering der R.I.S. Het bezoek van Dr. Ratulangi heeft ten doel, de centrale rege ring volledig in te lichten over do algemene situatie in Oost-In donesië. Ook de heer Ratulangi ontkende dat in Zuid Celebes lan. dingen zijn verricht. De toe stand is daar rustig. De heer Andi Patepoi deelde aan Aneta mede,, dat Abdul Aziz bij zijn onderlinge onderhandelin- gen met Overste Mokoginta heeft beloofd, naar Djakarta te zullen komen, doch dat zulks op het ogenblik ongewenst wordt ge acht, daar de aanwezigheid van de leider te Mdkassar noodzake lijk is. Patepoi deelde voorts mede, dat Aziz te weinig tijd ge had heeft om uitvoering te ge ven aan de 4 punten bevattende opdracht van de Sultan van Djok- ja. Volgens de heer Patepoi heeft Aziz op het ogenblik 1000 man onder zijn bevelen. Reuter meldt nog, dat in de laatste dagen ongeveer 1500 man aan troepen der R.I.S. uit ha vens aan Java's Noordkust zijn vertrokken met onbekende be stemming. Waarnemers te Dja karta en te Makassar zijn van mening, dat een landing te Ma kassar zeer kwetsbaar zou zijn Behalve dat de troepen der R.I.S. niet zijn geoefend in landingen, ontbreekt het hun aan de nodige uitrusting en mijnenvelden voor de kust te Makassar beperken strek het aantal plaatsen, waar een landing kan worden uitge voerd. Volgens berichten zou Kapitein Aziz er op rekenen, dat het grootste deel van die 4000 man van het K.N.I.L. zich bij hem zal voegen, die thans zelf in Zuid- Celebes aanwezig zijn. De troepen, die tot Aziz' beschikking staan, zouden voorzien zijn van mortie ren, zware automatische wapens, brengun-carriers en völd'oende transportmiddelen. PRES. SUKARNO KONDIGT GEWAPEND OPTREDEN AAN. President Sukarno heeft thans de /voorwaardelijk aan gekondigde radio-rede gehou den en daarin gezegd, dat te gen de rebellerende troepen te Makassar met kracht van wa penen zal worden opgetreden. De regering heeft thans voldoen de tijd gegeven aan de jonge of ficier, wiens naam ik niet wil noemen, om rekenschap van zijn daden te komen afleggen. Deze tijd is thans verstreken, nu als President der RIS. en ais opper bevelhebber van de weermacht der R.I.S. verklaar ik hem een opstandeling tegen het gezag van de regering der R.I.S. Ik ben er van overtuigd, dat de regering van Oost-Indonesië hem zal be- uandelen als iemand, die onwettig het gezag uitoefent, aldus de pre sident- In het laatste deel van zijn rede, die hij aldus besloot: „Aan de gewapende strijdkrach ten draag ik op deze af.aire te regelen, die in conflict is met de militaire wetten. Volbreng deze taak zo goed als ge kunt, Merdeka". Voordat Pres. Sukarno zyn radiorede uitsprak, werd een re geringsverklaring voorgelezen, waarin het verloop van de ge beurtenissen te Makassar wordt uiteengezet. In deze regerings verklaring wordt gezegd, dat na afloop van het ultimatum op 12 April, Abdul Aziz aan de rege ring mededeelde dat hij bereid was, toe te geven aan de eisen der regering, n.l. consignering zijner troepen, vrijlating van ge vangenen en teruggave hunner wapenen, terwijl hy zelf bereid was, Donderdag naar Djakarta te komen met een vliegtuig, dat door de regering zou worden ge zonden. Dit vliegtuig werd te ruggezonden zonder dat Aziz er gebruik van maakte en de overige eisen werden door hem niet in gewilligd. Dit betekent, dat de Kapitein Abdul Aziz zijn beloften als militair niet is nagekomen. De regering betreurt het ten zeerste dat van al haar bereid heid om Aziz in s aat te stellen om naar Djakarta te komen met alle transportmiddelen, die te ha- rer beschikking staan, geen ge bruik is gemaakt. De regering meent dat door haar alle mogelijke stappen zijn te regelen en betreurt ihet ten gedaan om de affaire vreedzaam zeerste te moeten toegeven, dat al haai) pogingen daartoe zijn mislukt. In verband hiermede is de re gering gedwongen een actie te ondernemen tegen deze overtre ding van de militaire- en de landswetten, aldus de regerings verklaring. Bij de eerste reacties op die rede van Sukarno, was de mening van Anak Agung als volgt: „Het is jammer, dat het niet langs de weg van overleg kom worden opgelost. Het> wordt een bloedbad". Het Parlementslid Mohammed Yamin zeide: „Het kan niet anders. Wij hebben slechts dagen te tel len tot het federalisme in In donesië voorgoed begraven is. Men hoeft niet met een rebel te onderhandelen." De veldslag tussen de Franse en Vietminh troepen, die reeds 18 dagen woedt in het water- en bosrijke gebied van de provincie Travinh, is thans in een guerilla- stadium geraakt, aldus het Fran se hoofdkwartier ie Saigon. De Franse troepen zijn thans met consoliüatie-opeiraties begon, nen, terwijl de Vietminh troepen terug'rekken voor de verdediging van hun opslagplaatsen en hun toevlucht) nemen tot guerilla- activiteit. Gebruik een goede spiegel Als droogscheerder moet U vooral in het begin goed kunnen zien, wat U doet. Morgenavond het volgende advies. N.V. PHILIPS' VERKOOP-MAATSCHAPPIJ VOOR NEDERLAND - EINDHOVEN In een hoofdartikel zegt de ,,Ti mes''', er op wijzend, dat wat zich te Makassar afspeelt, de tweede opstandige beweging binnen de tijd van 3 maanden is, dat dit aan het adres van de politieke leiders die de suprematie van de Republiek Djokja beogen, de waarschuwing inhoudt, dat er in Indonesië nog tal van goede va derlanders zijn, die geen onder drukking van hun plaatselijke vrijheden zullen accepteren. Als, zegt het blad, de bevolking van Oost Indonesië er gerust op kan zijn, dat het niet in de bedoeling ligt, het bestuur over haar gebied ondergeschikt te maken aan dat van de Republiek Djokja, zal de opstandige beweging haar na tuurlijke dood sterven. Koning Leopold heeft Kabi netsformateur Paul van Zee land dringend bij zich ontbo den. Van Zeeland is Donderdag ochtend per vliegtuig naar Genève vertrokken. POKKEN-EPIDEMIE IN SURABAJA. De pokkenepedimie in Surabaja breidt zich uit. Tot voor kort bedroeg het aantal nieuwe geval len dagelijks gemiddeld 4, doch dit aantal is thans reeds gestegen tot 10. Daar verschillende oude /wijk leiders door de bevolking niet meer als zodanig worden erkend, v/ordt de uitvoering van de maat regelen ter bestrijding van de epidemie zeer bemoeilijkt. Er zijn thans in de stad in totaal 202 ge vallen van pokken geconstateerd. 38 Patiënten zijn overleden. Ook buiten Surabaja zijn weer ver schillende gevallen van pokken waargenomen. Volgens officiële communistische berichten uit Peking heeft generaal Lin Piao, de voorzitter van het militaire en politieke comité van de administratieve gebieden Zuid- en Centraal-China verklaard, dat er in zijn gebied alleen al 10 millioen hongersnoodvluchtelingen zijn. Deze administratieve gebieden omvatten de prov. 'Honan, Kiang- si, Hoepen. Hoer.an, Kwangtoeng en Kwangsi. De Oos'.-Chinese pro- vincies Antowei, Kiangsoe en Shantoeng, waar de toestand on. eindig veel slechter zou zijn, val len er echter buiten. Volgens de officiële communis tische berichten verklaarde Lin Piao in de Staatsraad, (lat van de 10 millioen vluchtelingen bijna 5 millioen zich in zeer deernis wekkende toestand bevonden. Hij drong aan op verlaging van de pacht op landerijen en op het verstrekken van nog meer voed- sel.lieningen. Lin Piaoi zeide, dat er reeds 178 millioen kg rijst en graan aan de vluchtelingen was geleend, terwijl, volgens nog onvolledige cijfers, 40 millioen kg zaad ge leend was. Het merendeel van de 60 mil lioen kg graan, die de centrale regering had verstrekt, zou ech ter worden gebruikt voor de be strijding van hongersnood in de zomer. Lin zeide te geloven, dat de huidige hongersnood zonder grote moeilijkheden kon worden over komen, doch hij drong er bij de regeling op aan nauwgezette aan dacht te wijden aan de situatie in de zomer. Bij zijn aankomst op het vlieg veld van Genève verklaarde Van Zeeland: „Ik kan absoluut niets anders zeggen dan dat ik drin gend door Zijne Majesteit voor 'n audiëntie ben ontboden". „Het is geen discretie, dat ik niets kan zeggen, maar ik wee* niets''. De speciale Dakota van de Bel gische luchtmacht, die Van Zee land naar Genève bracht, ver voerde ook de twee voornaamste secretarissen van de Koning, Prof. Pirenne en Graaf Weemaes De drie heren reden van het vliegveld onmiddellijk naar een der voornaamste hotels, waar zij een kort gesprek hadden. Van Zeeland zeide geen tijd van vertrek te kunnen noemen. De Socialistische fracties van Kamer en Senaat zijn gisteren morgen in vergadering bijeen ge weest. Na afloop werd een com muniqué verstrekt aan de pers, waarin wordt verklaard, dat op de regeringsformatie, zoals deze door Paul van Zeeland wordt voorgesteld, slechts één antwoord mogelijk is: een verbeten strijd, waartoe de Socialistische partij reeds alle voorzorgen heeft ge troffen. „De Socialistische groepen van Kamer en Senaat'', aldus 't com muniqué, „verzekeren de anti- Leopoldisten dat alle Socialisti sche parlementsleden zullen deel nemen aan de strijd, onverschillig iix welke vorm deze zal worden gevoerd en dat zij hiervoor ver antwoordelijkheid op zich nemen Zij protesteren tegen de intimida tiemaatregelen, die door de mi nister van binnenlandse zaken worden genomen tegen de vak bonden en tegen zijh voorbereidin gen om systematisch in Wallonië de Waalse leden van de rijks wacht te doen vervangen door Vlamingen, wier optreden ernstige incidenten zou kunnen verwekken door het feit, dat zij de taal en de Fransgezinde mentaliteit der Walen niet 'kennen." hij niet meer deelnemen aan het politieke leven. Prins Boudewijn zou. „luitenant-generaal van het Belgische Koninkrijk" worden en zou na verloop van een nader vast te stellen periode de troon bestijgen. De politieke partijen wijken in tussen niet van hun ingenomen standpunt af. De Socialistische Kamer- en Senaatsfracties hebben gisterenmorgen opnieuw bekend gemaakt, dat zij een regering die de Koning terug wil brengen op de troon, met alle middelen zal bestrijden. De Katholieke Kaaner- eni Senaatsfracties zijn gisteren morgen eveneens bijeengekomen, doch hebben geen communiqué uitgegeven. De voorzitter van de C.V.P., Baron Van der StraetenWail- let, beperkte er zich toe te ver. klaren, dat hrj de aanvallen, die in sommige dagbladen op de Prins-Regent zijn gedaan, ten. zeerste betreurde. De vergadering van Liberale ministers en van de voorzitters van de Liberale parlementsfrac- ties, die gisterenmiddag zou ge houden worden, is in verband met het vertrek van Paul van Zee la, d naar Pregny. uitgesteld tot hedenmiddag. Paul van Zeeland heeft twee uur met Koning Leopold gespro ken. De Koning heeft hem ge ïnstrueerd in Genève te blijven voor verdere besprekingen. Bij zijn terugkeer naar zijn hotel keek Van Zeeland ernstig. 'Hij maakte zich van de journalisten pjf met de woorden: „Ik kan II absoluut niets meedelen." Eerst wilde Van 'Zeeland niet zeggen of hij terugging naar Brussel, maar op uitroepen van pro est van d.e journalisten zei hij dat hij Donderdag niet terug ging. Hij weigerde mede te delen of hij Donderdag nog een onder houd met de Koning zou hebben. Twee van Engelands nieuwste straaljagers, een „Meteor" en een „Vampire" zijn gisteren neer gestort. De beide piloten kwa men om het leven. De „Meteor" dook te Yoxford in Suffolk met een snelheid van 650 km per uur in de grond en de „VampireT stortte brandend neer te Shamley Green in Surtey. Dr. L. Godshall van de Lehigh universiteit gelooft, dat Rusland de laa ste tyd 40 atoombom men per maand maakt in drie fa brieken in Sibebrië en Centraal- Mongolië. „Ik weet dit en vele anderen cok. Onze regering misleidt ons door deze inlichtingen aan het Amerikaaanse volk te onthou den'', aldus Dr. Godshall. 'Dte ontbieding door Koning Leopold van kabinetsformateur Paul van Zeeland naar Pregny is een gebeurtenis, die in politieke kringen te Brussel druk wordt besproken. Men meent in dit ver hand te weten, dat Paul van Zee land Woensdagavond nog een onderhoud heeft gehad met Paul Henri Spaak en acht het niet on waarschijnlijk dat de Koning in een persoonlijk onderhoud met de kabinetsformateur het voorstel- Spaak wenst te bespreken met betrekking tot het zgn. luitenant- generaalschap van Prins Boude wijn. Opmerkelijk is in dit ver- tand een bericht in „La Demièia. Heure'', volgens hetwelk Koning Leopold, gezien de ernstige toe stand waarvoor België zich als gevolg van de regeringscrisis ge steld ziet, het voornemen te ken. nen zou hebben gegeven het offer van zijn persoon te brengen, ten einde een nationale oplossing van bet Koningsprobieem mogelijk te maken. Volgens het voorstel-Spaak, in de vorm zoals dit althans een tiental dagen geleden beleend werd, zou de Koning weliswaar naar België terugkeren, doch zou De Republikeinse Senator Sty les Bridges heeft gister voorge steld, dat op patrouille zijnde Amerikaanse vliegtuigen die in dje nabijheid van de Sowjet-Rus- sische grenzen komen „tot de tanden zullen worden gewapend" en dat aan de bemanningen der toestellen zal worden opgedragen terug te schieten, wanneer zij wor den beschoten. „De Sowjet-Russische lucht macht heeft in hinderlaag gele gen. Zij heeft in koelen hipede een betrekkelijk langzaam vlie gend en ongewapend Amerikaans patrouille-vliegtuig, dat hij 't ma ken van een normale navigatie- vlucht boven het door de Russen bezette Letland Is geraakt, om laag geschoten", aldus verklaar de Senator Styles Bridges in een rede, welke hij vooi' de Ameri kaanse Senaat zal uitspreken, Duits schip signaleert wrak stukken. Het Duitse schip „Juno" (750 ton) heeft Zondagochtend vroeg in de Baltische Zee, een 150 km en Noordoosten van Bornholm, wrakstukken van een vliegtuig opgemerkt. Daar het schip geen radio aan boord heeft kon de be manning eerst gisteren, bij aan komst in de Noord-Zweedse ha ven Alfredshem, hiervan medede ling doen. Gister voor de vijfde dag sinds het verdwijnen van de Amerikaan se Privateer, is het zoeken onver moeid voortgezet. Generaal Borne van de Ameri kaanse luchtmacht in Duitsland heeft zich onverwacht naar Ko nenhagen begeven „om persoon lijk te zien hoe het zoeken naar het verloren vliegtuig verloopt". „Wy zyn niet erg hoopvol dat wij het verloren toestel zullen vin den, doch wij zullen blyven zoe ken tot er geen hoop meer is", zo zei de Generaal. Op de vraag, hoe lang het zoe keu zou worden voortgezet vei' klaarde Bome, dat dit zou af hangen van een aantal factoren, waarvan een der voornaamste is het weer. Verscheidene leden der beman ning (hadden gezien, dat meeuwen uit drijvende blikken cake aten. Tussen Bornholm en Oeland had men iets gezien, dat leek op de drijvende cabine van een vlieg tuig. De Amerikaanse luchtvaart autoriteiten te Kopenhagen toon den zich niet verrast over het nieuws. De berichten worden onderzocht, aldus de functionaris. De Antwerpse havendouane heeft meer dan 260 kg goud ge vonden in vaten vet, die eerdei deze week uit het van New York komende Noorse schip Herdis wa ren gelost- Volgens een havenfunctionaris waren de vaten reeds op de kade opgestapeld, toen een douane-in specteur besloot een der vaten open te maken. Op de, bodem vond hij een staaf goud. Daarop werd de gehele lading onderzocht. De politie heeft een onderzoek ingesteld. WEERSVERW ACHTING medegedeeld door het K.N.M.L te De Bilt, geldig van Vrijdag ochtend tot -avond. Nog geen voorjaar. Wisselend bewolkt met plaat selijk nog enkele buien. Zwakke tot matige wind meest uit Wes telijke richtingen. Ongeveer de zelfde temperatuur als gisteren. ZON- EN MAANSTANDEN Apr. Opk. 14 5.47 15 16 5.45 5.42 Ond. 19.35 19.37 19.38 Opk. 5.06 5.15 5.24 Ond. 16.36 17.48 18.59 HOOGWATER. ZATERDAG, 15 APRIL Tast met de toppaci 1 af en stel vast to ren op de verschil" jezicht groeien. ;ende advies. LAND EINDHOVEN erdrag hebben een inde te komen tot in de luchtstrijd- het peil van haar vinden en een ge- ijke theorie voor hnieken uit te wer- it gezegd. Ie bedoeling dat de l instructeurs min- iar zal duren en dat :p één jaar in elk on de West-Europe- lrjven. De bevelvoe- ;r zal worden gele- het land, waar de It". laring wordt er aan „er zijn reeds grote gemaakt wat betreft tie van de opleiding ^bemanningen en er :h appel ijke regels op- de procerures bij lsmede voor herken volgen van bepaalde vliegtuigen, teneinde n, dat elk Geallieerd r Geallieerde landen zonder dat het per ordt aangevallen". ns zo ver, dat elke de luchtdoelartillerie n der West-Europe se verken onder leiding elvoerep.de groep van nd der West-Europe- yntoestel van de K. léve, de Convair Pie- fh, zijn gisteravond (oningin en de Prin- Ix en Irene op Schip. eerd na hun vacantia loorgébracht in het tersportplaatsje Vai ns Bernhafd terug. n voor H. M. de Ko- beide Prinsesjes Rea- e op Schiphol landen, as de militaire Dako. e hij de reis van Ge ms lanid maakte, op neen". begaf zich onmiddel- aleis Soestdflk. waar Lgin en de Prinsesjes, ies 8 uur op Soestdijk begroette. (VERWACHTING i door het K.N.M.I. te geldig' van Zaterdag- -avond. mend buiig. bewolkt met veelal den van zonneschijn :ele verspreid optre. Meest zwakke wind en Noord. Iets ho- raturen. 1 MAANSTANDEN H.m Ond. Opk. Ond. Breskens 1.04 1.29 19.37 5.15 17.48 1.39 2.04 19.38 5.24 18.59 Hansweert 2.19 2.44 19.40 5.33 2011 Walsoorden 2.29 2.54 KX1WATER. DAG 16 APRIL sehoo' te Batavia. Prof. Dr J. M. Pieters, buiten gewoon hoogleraar aan de Katho lieke Economische Hogeschool te Tilburg. Prof Dr. R. van Dijk, hoogleraar aan de Vrije Universiteit te Am. terd&m. Deze laatste onder voor behoud van goedkeuring door de Directeuren van deze Universi teit. gique niets anders dan „vertra- gingsmanoeuvres der tegenstan ders van de Koning". Het socialistische blad „Le Peuple" schrijft dat in C.V.P.- krlngen een kentering is waar te nemen en dat vooral de Vlaamse Katholieke pers een heel andere houding aanneemt als 14 dagen geleden en zeer ontvankelijk is voor een com- mededelen, dat de heer Pirenne verscheidene Ministers heeft medegedeeld, dat hij namens de Koning, bezwaar moest maken tegen het door Paul van Zeeland ontworpen Kabinet. De forma teur, die dit aanvankelijk wei- ge.de te geloven, moest zich tenslotte echter wel neerleggen bij deze verklaring van de se cretaris van de Koning. UiDllU.V doen stijgen. Slechts dan kun nen de burgers der betrokken landen profiteren van datgene, wat de buurstaten voortbren gen. De dollarstroom uit de Mar shall-hulp voortkomend, heeft dus ten doel de productiemoge lijkheden in Europa te bevor deren en te vergroten, doch het ue groue om.reu'ueiiiig en moede, waarin de meeste Euro pese landen zijn terecht geko men, is men er toe overgegaan zogenaamde bilaterale handels verdragen af te sluiten. Hierbij sloten bijvoorbeeld Nederland en Frankrijk een handelsverdrag af, waarbij in. en uitvoer prac- tlsch aan elkaar gelijk waren. Men kon dus tail van goederen is zeer mooi, maar zeer zwaar! Ongeveer 365.000 Amerika nen zullen deze zomer een bezoek brengen aan Europa, waar zi.i on geveer 300 millioen dollar zullen uitgeven. Hansweert Walsoorden MAANDAG 17 Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden 1.35 1.58 2.10 2.32 2.50 3.12 3.— >32 17 APRIL 2.04 2.22 2.39 2.57 3.19 S.27 3.29 t.47

de Vrije Zeeuw | 1950 | | pagina 1