EEN HALVE EEUW LEERPLICHT Het rumoer om het vermiste vliegtuig Rond Pasen bij het Zwin Het Kabinetsvoorstel van Van Zeeland $nël m Secuur IAXEER-AKKERTJES pleiding DONDERDAG 13 APRIL 1950. 6e Jaargang No. 1396. Verschijnt dagelijks N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen. Advertentieprijs: per mm 10 ct; minimum per advertentie 1,58 Rubriek Kleine Advertenties: regels 60 ct.; iedere regel meer 12 ct. 50 JAAR GELEDEN WERD DE LEERPLICHTWET MET 50 TEGEN 49 STEMMEN AANGENOMEN. Wat ons op het ogenblik vanzelfsprekend lijkt, dat n.l. iedere Nederlander verplicht is te zorgen, dat zijn kin deren naar school gaan, leek een halve eeuw geleden voor velen iets vreemds. Wat had de Staat zich te be moeien met de opvoeding van de kinderen En dat de Staat iemand daartoe zou kunnen dwingen, leek tal van mensen een ongeoorloofd ingrijpen in de vrijheid van de staatsburger. Bovendien, waar was al die zoge naamde ontwikkeling goed voor Apr, Opk. Ond. 19.33 19.35 19.37 s: 5 regels 96 el ct.; minimum par nummer Bureau s namiddags 1 m RNE MAN KONINGIN EN PRINSESJES OP IOL GELAND verwachting Frankerlng bij Abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande. Redactie-adrea: Noordstraat 55-57 - Terneuzen Tel. 2510 Na 5 uur 2073 Gironummer 38150. Abonnementsprijs f 3,90 per kwartaal. Per week 30 cent. Losse nummen 6 cent. Vermelding onder nummer Bu reau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot de« namiddags 2 uur. In Koningsgezinde kringen te Brussel heeft men met ver wondering kennis genomen van het feit, dat de Prins-Regent niet onmiddellijk zijn goedkeuring gehecht heeft aan de re gering die Kabinetsformateur Paul van Zeeland hem Dins dagavond heeft (Voorgesteld, doch het nodig heeft geoordeeld hierover allereerst een aantal andere politici te raadplegen. Men wijst er op, dat deze procedure geheel ongebruikelijk is en deze handelwijze van de Prins-Regent eigenlijk gelijk staat met een weigering 'de door Van Zeeland voorgestelde regering te accepteren. Het partijloze blad „Le Soir" maakt melding van een gerucht, volgens het welk Dinsdag aan de vergadering van de demissionaire C.V.P.-Ministers een nieuw voor stel zou zijn voorgelegd. Op grond van dit voorstel zou de de missionaire Katholiek-Liberale regering op haar post blijven. Zij zou de Kamer en Senaat in ver enigde zitting bijeenroepen en de wet op het Regentschap per 1 Ju. li 1950 opheffen. In Juli zou deze regering dan de ontbinding der Kamers voorstellen. Het resul taat der alsdan te houden verkie zingen zou de Koning in staat moeten stellen een definitieve be slissing te nemen. Dit voorstel dat geboren zou zijn in de krin gen der C.V.P., is Dinsdag ook voorgelegd aan de Socialisten en Liberalen. Naar het blad meent te weten, heeft het voorstel noch van Socialistische noch van Libe rale zijde enige sympathie ont moet, waar men het als „gevaar lijk en door de feiten achter- i»aald" betitelt. •Het Katholieke blad „La Llbre Belgique" schrijft, dat het voor stel in ieder geval onderzocht moest worden. Dit onderzoek, zo schrijft 't blad verder, kan echter niet tot in het oneindige gerekt Worden- Het moet een kwestie van en kele uren zijn, aan het einde waaUvan Van Zeeland zijn vrij heid moet hernemen om de Prins- Regent te verzoeken zijn regering te accepteren. AUDIËNTIE VAN DE BEL GISCHE PRINS-REGENT. 'Het Kabinet van de Prins-Re gent deelt mede: De Prins-Regent heeft gister morgen in audiëntie ontvangen de heren Van Cauwelaeit, voor zitter van de Kamer1, Gijon, voorzitter van de Senaat, Motz, voorzitter van de Liberale partij, Buset, voorzitter van de Socialis tische partij en Graaf Carton de Wiart, Minister zonder portefeuil le in het demissionaire Kabinet. De leiding der C.V.P. heeft gistermorgen opnieuw haar ver trouwen uitgesproken in Paul van Zeeland. De C.VP.-leiding blijkt in haar meerderheid op het standpunt te blijven staan, dat Koning Leopold onvoorwaardelijk maar België dient terug te keren en zou niet veel willen weten van de plannen, die de instelling van een Luitenant-Generaalschap voor Prins Boudewijn en een z.g. uit gestelde Troonsafstand door de Koning zouden inhouden. De opvattingen van de C.V.P. r.iet betrekking tot de oplossing van het Koningsprobleem zijn dus sedert de aanvang der regerings crisis niet gewijzigd en de vraag is thans of de Prins-Regent na zijn consultaties de regeringsfor- r.iulering zal accepteren, die Paul van Zeeland hem Dinsdagavond heeft voorgelegd. PRINS REGENT ZET OVER LEG VOORT. De Prins-Regent heeft zijn overleg gistermiddag voortgezet en achtereenvolgens ontvangen de secretaris-generaal van het So cialistische Vakverbond Finet, de .voorzitter van de Katholieke Vak bond Cool, de voorzitter van de C.V.P. Baron van der Straeten Walllet, de Minister van justitie in het demissionnaire Kabinet Hi lar, de Ministers van Staat De- vèze en Spaak en de eerste-Mi- nister in het demissionnaire Ka binet Eyskens. GEEN MEDEDELINGEN AAN DE PERS. Na afloop van de besprekingen, die gistermorgen gevoerd zijn tus sen Eyskens, eerste Minister in 't demissionnaire Kabinet, Spaak, Minister van Staat, Paul van Zee- Als Van Zeeland mocht falen, zal waarschijnlijk het demissio naire Kabinet-Eyskens aanblijven en zullen de parlementaire werk zaamheden worden voortgezet tot Juli, waarna de Kamers wor den ontbonden en nieuwe verkie zingen worden gehouden. land, Kabinetsformateur, en De- vèze, Liberaal Minister van Landsverdediging in het demis sionnaire Kabinet, werd aan de pers geen enkele mededeling ver strekt. Aangenomen wordt dat de vier politici het in1 hoofdzaak gehad, hebben over een compro mis-oplossing van de Konings kwestie en in dit verband ge tracht hebben hun gezichtspunten in overeenstemming te brengen. De heren Spaak en Devèze zou den zich voorstander hebben ge toond van de instelling van een zjgn. Luitenant-Generaalschap voor Prins Boudewijn en een „uit gestelde Troonsafstand" van Ko ning Leopold. Volgens dit voorstel zou de Ko ning weliswaar naar België te rugkeren, maar zich niet bezig houden met de politiek en zich niet vertonen in het openbare le ven. De Prins-Regent zou wettig Staatshoofd blijven en na enige tijd zou de Vorst afstand moeten doen ten gunste van Prins Bou dewijn. Uit het communiqué, dat later door de contactcommissie van de C.V.P. werd gepubliceerd en waar in wordt verklaard dat de leiding der C.V.P. niet van haar ingeno men standpunt (bijcenroeping van de Verenigde Kamers en ophef fing van de wet op het Regent schap) afwijkt, mag men conclu deren, dat bedoelde besprekingen niet met succes gekroond zijn. In kringen van de C.V.P. ver. heelt men intussen niet de indruk te hebben, dat de Prins-Regent vastbesloten is zijn goedkeuring te onthouden aan een homogeen Ka tholieke regering en waarschijn lijk ook de door Paul van Zee land voorgestelde Katholieke re gering, aangevuld met buiten parlementaire personen, zal af wijzen. Men spreekt in deze kringen zjn verwondering uit over de door de Prins-Regent gevolgde proce dure en meent dat het feit, dat deze het noodzakelijk heeft ge acht een aantal politieke persoon lijkheden te consulteren, geens zins bemoedigend is voor de Ka binetsformateur. De kwestie Triëst Een woordvoerder van het Britse Ministerie van Buitenland se Zaken heeft meegedeeld, dat Engeland, Frankrijk en de Ver. Staten besprekingen voeren over de toekomst van Triëst. In ge woonlijk welingelichte kringen 'e Londen gelooft men, dat de drie landen het plan om maarschalk Tito in overweging te geven geen staatsgreep te ondernemen na de verkiezingen van a.s. Zondag in de Joegoslavische zone van Triëst hebben laten varen. Men is er klaarblijkejjjik van overtuigd, dat Tito geen plannen in die richting heeft. Acheson staat sympathiek tegen het voorstel van Sforza Dean Aoheson heeft verklaard, dat hij sympathiek staat tegen over het Italiaanse voorstel tot rechtstreekse onderhandelingen met Joego-Slavië over de kwestie Triëst. Met verbazing lezen wij, dat de diefhter Isaac - da Costa (1798' I860) in al dat onderwijs voor de gewone iman niets dan kwaads zag. Hij was van mening, „dat de invloed van de boze Tijdgeest zich had samengedrongen op het lager onderwijs". Da Costa moest van al die volksontwikkeling niéts hebben. Het volk moest kunnen lezen om de Bijbel te kun nen ontcijferen, maar dat was dsn ook voldoende. Het was ver derfelijk de jeugd teveel te leren: wat doet het or toe, of iedere boerenjongen Copèrnicus kan na bauwen, Jat de aarde .om de zon Een officiële woordvoerder van de Amerikaanse luchtmacht heeft de beschuldiging van Tass, dat Amerikaanse vliegtuigen zlonder kennisgeving op het vliegveld Kastrup blijven binnenkomen en dat de .Amerikanen, een aanzien lijke militaire luchtmacht aldaar hebben geconcentreerd, van de hand gewezen. Een Amerikaans vliegtuig heeft gistermorgen een vlot en „niet te onderscheiden voorwerpen'* waar genomen op 70 tot 80 km ten Noord-Oosten van het eiland Rornholm. Wel kon de bemanning van het vliegtuig in zee een geel reddings- pak van rubber ontwaren, dat door vliegeniers wordt gebruikt, wan neer zij in de winter op zee moe ten landen. Volgens het Zweed se blad „Expressen", dat geen bron vermeldt, is op de Britse admiraliteit te Londen besloten, dat schepen van de Amerikaanse en Engelse vloot in de Oostzee in het gebied, waar de „Privateer" Zaterdag werd aangevallen, van mij ren zullen zuiveren. Op zijn wekelijkse persiconfe- draait. Men zou hem evengoed het stelsel van Ptoleunaeus kun nen laten afdrsunen! Ook betreurde Da Costa zeer, dat men de goede oude school- mecstersmethode van de stok slagen wilde vervangen door een aanwakkeren van eergevoel en van een zeker zelfrespect bij de leerlingen. [Zo dachten een eeuw geleden bijna alle geestelijke voormannen van ons volk. En een halve eeuw geleden was er van deze ziens wijze nog veel blijven hangen. STORM, ZAND EN KOUDE. Met moeite was het gelukt het grenskantoor te Retranche- ment met Pasen 4 dagen open te krijgen, zodat men dit jaar een druk en vlot grensverkeer verwachtte. Het is wel ^nigszins anders gelopen! Toch deden de eerste :berichten dit vermoeden. Immers, zij die het konden weten, meldden Zaterdag dat Knocke volstroomde met touristen, waaronder Engelsen en Fransen. 's Avonds werd dit door de Belgische radio bevestigd. Sommigen zijn niet verder ge komen, dan hun hotel in Knocke, waar de kachels lekker brandden. Want koud was het in de bad plaats! En het regende Maandag maar aan één stuk door. Van uitstapjes maken is niet veel ge. komen. Bovendien stormde het maar zonder ophouden. Het dorpje Re- tranchement, dat steeds de vreem deling van vérre noodt ook eens een tochtje op Nederlands gebied to ondernemen, was niet te zien, want het zand van de Willem. Leopoldpolder was in beweging gekomen en stoof in huizenhoge wolken over de grens, tot schrik van menig huisvrouwtje, dat be zig of juist klaar was met de schoonmaak. Op het vliegveld van Knocke Zoute bleef het doodstil. Geer enkele sportvlieger waagde zich ■bij dit stormweer in de lucht, dit in tegenstelling tot vorige jaren. Grauw en verlaten lag daar de villa van Koning Leopold Een groep jeugdige natuur vrienden uit Utrecht die hij het Zwin verbleef, had het koud. Daar konden de zomerse kleren geen verandering in brengen! Rest ons nog te vermelden, dat ook de bekende speeltuinen van Knocke, met hun beroemde wafel- bakkerijen het allesbehalve druk hadden. pasen 1949: Zon en zomer! Pasen 1950: Storm, regen en barre winterkou! Het kan verkeren! DE HONDERDDUIZEND IS ER UIT. In de 509e Staatsloterij, vijfde klasse, 14e lijst Is de prijs van honderdduizend gulden gevallen op lot no. 11653. rentie heeft Dean Acheson, de Amerikaanse Minister van Bui tenlandse Zaken, gisteren ver klaard, dat op het ogenblik een „energiek onderzoek" gaande is naar het incident bij Li'oau, waar volgens een Sowjet-Russische nota een Amerikaans vliegtuig op Russische jagers heeft geschoten. Het Amerikaanse departement van .buitenlandse zaken zou pas na de ontvangst van een rapport over deze kwestie op de Russi sche nota kunnen antwoorden. Functionarissen van het Ameri kaanse departement van defen sie verklaarden gisteren, dat de Zweedise klacht, dat Amerikaan se vliegtuigen over de geheime basis van Karlskrona waren ge- logen, „op het ogenblik een plaatselijke aangelegenheid" was, die door het luchtimachtkwartier te Wiesbaden moet worden bestu deerd. Functionarissen te Washington weigerden commentaar te geven cp een Deens aanbod om de Deense luchtmacht in te schake len bij litt zoeken naar het ver miste toestel. Ook in deze kwes tie dient door de commanderende generaal van de Amerikaanse luchtmacht in Europa te worden beslist. De Zweedse defensiestaf heeft gisteren verklaard, dat zij de Amerikaanse luchtmacht geen toestemming heeft gegeven om over het Zweedse vasteland te liegen. Het Zweedse Ministerie van Buitenlandse Zaken heeft de Amerikaanse ambassadeur te Stockholm dan ook meegedeeld, dat vliegtuigen, die bij het zoeken over Zweden willen vliegen, daar voor eerst toestemming moeten vragen, zoals ook bij het over vliegen van het eiland Gotland is gedaan. De Amerikaanse ambassade heeft de Zweedse minister mee gedeeld, dat zij de leiders van het reddingswerk van het Zweedse standpunt in kennis zal stellen. Voorts heeft de ambassadeur uiting gegeven aan de Ameri kaanse dankbaarheid voor de hulp, die de Zweden bij het red dingswerk bieden. Een Deens schip heeft gister avond een gele kist van een meter lang opgepikt. Men neemt aan, dat deze kist door Amerikaanse vliegtuigen voor een omgeslagen vlot is aangezien. Inzittenden van het „B17'"-toe- stel, dat meldde genoemde voor werpen in zee te hebben waarge nomen, verklaarden bij aankomst te Kastrup, dat de voorwerpen zich gedeeltelijk onder water be vinden. Zij achtten het mogelijk, dat het hier uitrustingsonderde len van een vliegtuig betroffen. De zee rondom de voorwerpen was over een afstand van zestien kilometer met olie bedekt. BLIK IN EEN SCHOOLKLAS AN1NO 1848. Tegen het einde van de vorige eeuw was de heer' D. de Groot schoolopziener te Utrecht. Deze deskundige herinnerde zich nog de schooltoestanden uit zijn jeugd „Bijna alle stadsscholen beston den uit één lokaal en bevatten 200 a 300 kinderen en soms nog meer. De leerlingen zaten er op eengepakt aan lange schooltafels met smalle bank of zitting zon der rugleuning en zonder behoor lijke steun voor de voeten. De banken waren echter voor de gro teren laag genoeg om geen andere steun te behoeven dan de vloer, een vloer van klinkers. Voor de schrijvers, d.i. voor de meergevor derden, die voor schrijf- en lees boek een lessenaar behoefden, heb ik nog smalle dulbbele lessenaars gekend, en ibij de abé-klanten, die op het bord leerden, bankjes zon- der lessenaar. Om geen plaatsruimte te ver liezen. stonde^ de schooltafels zó dicht bijeen, dat ze slechts een nauwe passage lieten voor de leerlingen, maar ook voor de meester, die nogal eens helpen moest, bijv. bij de sommen. Van klassikaal rekenen had men nog geen begrip „In hoedanige atmosfeer de jeugd in die scholen zat, is niet te gis sen. Er werd geventileerd met tuimelramen en tochtramen en daarom liet men ze des winters maar dicht hij de sobere kachel verwarming In de regel zaten alle leerlin gen met het gezicht naar dezelfde muur gekeerd; soms was dij an ders. Die muur - werkmuur noemt men hem nu zag er heel anders uit dan tegenwoordig: hij was kaal, geen wandkaart, geen plaat en geen borden zelfs, omdat men die uitsluitend op ezels gebruikte. Dat het onderwijs op zulke .scho len niet veel kon beduiden, al be stond het alleen maar in lezen, schrijven en rekenen, is licht te begrijpen." Vóór 1857 ontvingen weinig onderwijzers meer dan 150.a 200,per jaar, plus een woning en de winst op de schrijf- en leer behoeften, die de „meester" aan de leerlingen leverde. Pas in 1857 kwam er een wet, die een mini mum- jaarwedde voor de hoofd onderwijzer van 400,met vrije woning en van 200,voor een hulponderwijzer vaststelde. TOEN DACHT MEN „AN DERS". Het is duidelijk, dat het onder wijs op zulke scholen en met zulke slecht betaal'de onderwijzers niet veel kon opleveren. Het eigen lijke volk leerde ten hoogste wat lezen, schrijven en rekenen en slechts de kleine laag der gegoede klasse - moest geheel alleen de mannen der wetenschap opleve ren. Duizenden knappe koppen uit het volk bleven verstoken van het nodige onderwijs; niemand kan berekenen hoeveel schade er zo aan- ons volksbestaan is toe gebracht. Maar ook de meest vooruitstre- venden begrepen in die tijd nog niet de voor de hand liggende waarheid, dat én de materiële én de geestelijke rijkdommen van een volk tenslotte afhangen van de mogelijkheden, die het zijn kin deren kan bieden om zijn gaven te ontwikkelen en ten bate van het gehele volk aan te wenden. Des te meer verdienen die fi- guren ons respect, die nu een hal ve eeuw geleden tegen onnoemlijk veel tegenstand in hebben ge zorgd, dat er een leerplichtwet werd ingevoerd'. Op 30 Maart was het 50 jaar geleden dat de leerplichtwet met 50 tegen 49 stemmen werlj aangenomen. Op 1 na was de Kamer dus voltallig wel een bewijs, dat men aan de kwestie grote principiële beteke nis toekende. De Katholieken en de AntiJRevolutionnairen stemden tegen! De Katholieken met één uitzondering, een man die zijn geloofsgenoten uit die dagen vóór v/as. Dat was Dr. 'H. Schaep- man (18441903). „Eén mens heeft aan honderd duizenden landgenoten het sla venjuk van de leerplicht op de nek getast, schreef de Katholieke .Limburger Koerier'* in die da gen. En het blad voegdle er bij: „En vraagt gij wie die ene mens is, dan moeten wij U antwoorden: Dat is Dr. Schaepman. Ja, waar achtig, hij is het!" Het is thans gemakkelijk de staf te breken over de volksver, tegenwoordigers die destijds in de leerplichtwet iets verderfelijks voor ons volk zagen. Zonder twij fel, zal men over een halve eeuw medelijdend 'de schouders ophalen over vele van onze opvattingen, die ons thans zo voortreffelijk lij ken. Vergadering van de Noordatlantische raad Dc Verenigde Staten hebben voorgesteld de eerstvolgende ver gadering van de Noord-Atlanti sche Raad te Londen van 16 tot 17 Mei a.s. te houden, zo is te Washington bekend gemaakt. (Advertentie.) a/erken teaen v Het zoeken naar de vermiste Amerikaanse bommenwerper v ordt hedenochtend voortgezet. Te Stockholm is men van me ning dat de klacht van de Zweedse generale staf over het overvliegen door Amerikaanse vliegtuigen van de belangrijkste Zweedse marinebasis van Karls krona waarschijnlijk tot gevolg zal hebben dat de Zweedse mili taire leiders krachtiger steun dan tot dusverre zullen geven aan de door de Zweedse (socialistische) egering gevoerde neutraliteits politiek. Weliswaar hebben Zwe- den's hoogste militairen de poli tiek van de regering te Stockholm cm „uit het Noordatlantisch ver drag te blijven" officieel gesteund, doch sommigen van hen hebben erop gezinspeeld dat het mogelijk beter zou rijn, indien Zweden een bondgenootschap op losse grond slag met de Verenigde Staten en Groot-Brittannië zou aangaan. WEERSVERWACHTING medegedeeld door het K.N.M.L te De Bilt, geldig van Donder dagochtend tot avond.. Weinig verandering Wisselend bewolkt met plaat selijk nog enkele buien. Meest matige wind, hoofdzakelijk tus sen Zuidwest en West. Ongeveer dezelfde temperatuur als giste ren. ZON- EN MAANSTANDEN 13 14 15 5.49 5.47 5.45 Opk. 4.56 5.06 5.15 Ond. 1523 16.36 17.48 HOOGWATER. VRIJDAG 14 APRIL. Tast met dc «oppot 1 af en stel vast in ren op de verschil" ;czicht groeien. jende advies. LAND - EINDHOVEN irdrag hebben een inde te komen tot in de luchtstrijd- 1 het peil van haar vinden en, een ge- rjke theorie voor hnieken uit te wer- It gezegd. le bedoeling dat de 1 instructeurs min- ,ar zal duren en dat ;p één jaar in elk an de West-Europe- lijven. De bevelvoe- sr zal worden gele- het land, waar de !t". laring wordt er aan „er zijn reeds grote gemaakt wat betreft tie van de opleiding ^bemanningen en er thappelijke regels op- de procerures bij Ismede voor herken volgen van bepaalde vliegtuigen, teneinde n, dat elk Geallieerd r Geallieerde landen zonder dat het per ordt aangevallen". rts zo ver, dat elke de luchtdoelartillerle n der West-Europe se verken onder leiding elvoerende groep van ad der West-Europe - ijntoestel van de K léve, de Convalr Pie- fh, zijn gisteravond oningin en de Prin- Ix en Irene op Schip. eerd na hun vacantie dorgebracht in. het tersportplaatsje VaS is Bernhard terug. a voor H. M. de Ko- beide Prinsesjes Bea- op Schiphol landen, as de militaire Dako. lïjj de reis van Ge- pus land maakte, op neer. begaf zich onnuddel- aleis Soestdjjk. waar ,gin en de Prinsesjes, es 8 uur op Soest.dijk begroette. door het K.N.M.I. te geldig" van Zaterdag- -avond. mend buiig. bewolkt met veelal Jen van zonneschijn éle verspreid optre. Meest zwakke wind en Noord. Iets ho_ aturen. v.m. n.m. Breskens 0.26 0.53 Terneuzen 1.01 1.28 Hansweert 1.41 2.08 Walsoorden 1.51 2.18 MAANSTANDEN Ond. Opk. Ond. 19.37 5.15 17.48 19.38 5.24 18.59 19.40 5.33 2011 selloo' te Batavia. Prof. Dr J. M. Pieters, buiten gewoon hoogleraar aan de Katho lieke Economische Hogeschool te Tilburg. Prof Dr. R. van Dijk, hoogleraar aan de Vrije Universiteit te Ams terdam. Deze laatste onder voor behoud van goedkeuring door de Directeuren van deze Universi teit. gique niets anders dan „vertra gingsmanoeuvres der tegenstan ders van de Koning". Het socialistische blad „Le Peuple" schrijft dat in C.V.P.- kringen een kentering ls waar te nemen en dat vooral de Vlaamse Katholieke pers een heel andere houding aanneemt als 14 dagen geleden en zeer ontvankelijk is voor een com- mëdedelen, dat de heer Pirenne verscheidene Ministers heeft medegedeeld, dat hij namens de Koning, bezwaar moest maken tegen het door Paul van Zeeland ontworpen Kabinet. De forma teur, die dit aanvankelijk wei- ge. de te geloven, moest zich tenslotte echter wel neerleggen bij deze verklaring van de se cretaris van de Koning. doen stijgen. Slechts dan kun nen de burgers der betrokken landen profiteren van datgene, wat de buurstaten voortbren gen. De dollarstroom uit de Mar shall-hulp voortkomend, heeft dus ten doel de productiemoge lijkheden in Europa te bevor deren en te vergroten, doch het ae groi/e uimeuuciuis wa ou. i - moede, waarin de meeste Euro-1 is zeer mooi, maar zeer zwaar! pese landen zijn terecht geko men, is men er toe overgegaan zogenaamde bilaterale handels verdragen af te sluiten. Hierbij sloten bijvoorbeeld Nederland en Ongeveer 365.000 Amenka- Frankrijk een handelsverdrag nen zullen deze zomer een bezoek af, waarbij in_ en uitvoer prae- brengen aan Euro^, ^v r zg - tisch aan elkaar gelijk waren, ^veer 30° mülioen dollar zullen Men kon dus tal van goederen uitgeven OG WATER. >AG 16 APREL Hansweert Walsoorden MAANDAG 17 Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m n.m. 1.35 1.58 2.10 2.32 2.50 3.12 3.— l.X 17 APRIL. v.m n.m. 2.04 2.22 2.39 2.57 3.19 2.27 3.29 J.47

de Vrije Zeeuw | 1950 | | pagina 1