Pas Protestants Ziekenhuis te Terneuzen De aanbesteding zal spoedig plaats vinden De situatie te Makkassar Hervormde Jeugddag De Paasviering te Rome ,W Het Paasfet de eigenlijke een zoenfeest vee aan de gc Paaslam). Oc geofferd. Het der natuur vi< met tal van 01 De werklooshe Hotelbrand t Toespraak van Prinses Wilhelmina Witte Donderda Nederlander in Oostenrijk verongelukt RODE ROZEN liefdes overwinning De Paasvuren uit het Oosten symboliseren. I de benaming van de Duitsers, die spreken en bij het „Easter" ncx de paaseieren mc bool der vrucht opgevat. De m< beschilderde Paa Duitsland afkom de Paashaas, de wordt aan de 1 Men heeft wel e< het verhaal van Hongarije zijn oo ben. Daar moet adellijke familie vroeger eeuwen ben gegolden, d« de jonkers uit di onder de kinderei nen eieren uitd hase" zou dus r aan een verbastei Hongaarse famili uitdelen van de I nooit een haas te Bij de Joden is feest, zoals men .nering verbonden uit Egypte. brood houdt verb deugebruiken of wijls verklaard u de vlucht uit h( vemjj. Als Christelijke Pasen de beteken denking van de Jezus, Ret „festun In de middeleei de Paasweek alle len gehouden. I stellingen van de Christus, waarsch vorm van geestel Hierbij werden ten gehore gebra tekst in Markus betreffende zinner dene sprekers v ontstond de kiem tische uitbeelding: van de engel met het graf kwam wedloop der Apo: graf en de verschi tus voor Maria M: bij tevens de uitbe menspraken werd Deze voorstel steeds meer uitgi standiger. Ook hierbij uitgebeeld, een schrikwekkend veeleer als een be' dat zelfs niet in st worden de gelovif berokkenen. H voorts de Paasspi worden, die door van de kansel af en die blijkbaar ee moristisehe inhoud de toehoorders in e lachen plachten Dit werd het Paasl In vele van die gt men Heidense zee nen. De Paasspelen w 15e eeuw door c verdrongen. In de Grieks-K wordt de Paaswak: -Blijkens de st werkloosheidöverze er in België in de Maart tot 1 April gemiddeld 184.004 lozen en 41.511 ged> vallig werklozen In vergelijking r gaande week betek ling van het aantal lozen met 3661 en gedeeltelijk en toev met 5019. - Donderdargnacht broken in een hotel van Londen. Er z 8 gewonden. Een 34-jarige vroi de derdte verdieping en vond de dood. zich 13 mensen in h brandweer was het uur meester. Ee man liep verwondin Nu het ogenblik nadert, dat de Ziekenhuisbouw zal worden aangevat, is het interessant, te constateren, dat de pogingen daartoe niet van de laatste ja ren zijn, integendeel. Reeds in 1935 hadden ernstige besprekin gen plaats gevonden rondom 't ziekenhuis-probleem in Oost Z. Vlaanderen. Omstreeks 1938 be ginnen zich wat vastere vormen af te tekenen, ten tijde van Ds A. Vrijlandt en Dr L. J. Caze- mier, resp. Herv. predikant te Biervliet en Terneuzen, echter zonder veel tastbaar resultaat, terwijl ook de mogelijkheid om „Scheldeoord", rusthuis van de Ned. Herv. Kerk, uit te breiden met ziekenverpleging, onvol doende steun vond. Inmiddels hield de Vereniging voor Prot. Ziekenzorg vol, om tot ziekenhuisbouw te komen, ter wijl ook het bestaande zieken huis aan de Axelsestraat plan nen in die zelfde richting koes terde. Waar de bouw van twee ziekenhuizen in de kom der ge meente niet rendabel werd ge acht, werd gepoogd beide Ver enigingen tot elkaar te brengen, maar tot 1939 was nog steeds geen basis gevonden, om samen te gaan. Zowel de Gemeenteraad, Gedeputeerde Staten en de Kroon werden in de Terneu- zense ziekenhuis-zaken ge moeid; helaas kwam in Mei 1940 ook hier de oorlog als de grote spelbreker, waardoor de plan nen moesten blijven liggen. Pas in 1946 werd door beide partijen weer contact opgenomen, waar men, mede door de oorlogserva ringen geleerd, inderdaad tot volledige overeenstemming kon geraken. Gevolg: het ziekenhuis aan de Axelsestraat werd door de (Interkerkelijke) Stichting Prot. Ziekenzorg overgenomen. Intussen had men de hand kunnen leggen op een uitste kend gelegen bouwterrein. Mede door de intensieve financiële steun van de Ned. Herv. Ge meente werd het mogelijk ge maakt, dat aan architect J. P. Kloos te Haarlem opdracht werd verleend tekeningen en bestek enz. te vervaardigen voor een nieuw ziekenhuis. Immers: reeds 25 November 1947 was dt principiële vergunning tot zie kenhuisbouw ontvangen van het Ministerie van Sociale Zaken. Echter moest het nog 2jaar duren, vóór de onderhandelin gen zóver gevorderd waren, dat aan bouwien kon worden ge dacht. Met grote voortvarend heid wordt nu echter verder ge werkt om zo spoedig mogelijk de aanbesteding te doen plaats vinden. Wij laten thans een nadere beschrijving van het te bouwen Ziekenhuis volgen: Het bouwterrein van 't nieu we ziekenhuis te Terneuzen is gelegen tussen de oude stad en de nieuwere wijken aan de Oostzijde. Het ligt aan het einde van een groen strook op onge veer 700 m afstand van de Schelde, waarop de hogere ver diepingen aan Noord- en Oost zijde (o.a. het zusterhuis) uit zicht zullen bieden. Het zieken huis heeft het karakter van een Protestants streekziekenhuis voor Zeeuws-Vlaanderen. De begane-grond verdieping ligt ongeveer 1.30 m boven het maaiveld:"Vóór de hoofdingang worden flauw hellende op. en afritten aangebracht. De toe- gangen voor lopende patiënten en ambulance-patiënten zijn gescheiden. Na zich gemeld te hebben, of dooir begeleiders ge meld te zijn, bij de administra tie, bereikt men via de opname- afdeling de liftschacht, waarin twee bedden- en één snellift zijn ontworpen. De toegang tot de polikliniek ligt geheel apart. Er is naar ge streefd de wachthal voor het pubhek aantrekkelijk te maken door met openslaande deuren hierop een terras aan te sluiten en een apart tuingedeelte. Er is een buffetje aangebracht bij de hal, waar men verversingen kan krijgen. De röntgenafdeling vormt als het ware de trait-d' union tussen kliniek en polikli niek. Het laboratorium en 't depót van de apotheek liggen onmid dellijk naast het hoofdtrappen huis met liften. In de afdeling derde klasse (begane grond en eerste ver dieping) bieden de grootste ka mers plaats aan 6 bedden. De afdelingskeuken en de spoel keuken liggen centraal in de af deling. De muurkasten langs de gang reiken tot 50 cm uit de vloer, waardoor plaats ontstaat om 's nachts naast de eigenlijke gang bloemen weg te zetten. Aan weerszijden van het bed denhuis komen balcons voor het luchten van beddegoed. Dag verblijven voor lopende patiën ten zijn niet aangebracht, om dat deze in de regel met bedden worden bezet, waartoe ze onge schikt zijn en bovendien de ge middelde verpleegduur in het algemene gedeelte slechts circa 20 dagen bedraagt. Een uitzon dering vormt een smal dagver blijf met balcon bij de t.b.c.-af- deling. De infectie-afdeling heeft een aparte ingang; de verhouding t.b.c.-afdelingin fectie-afdeling kan door 't ope nen c.q. sluiten van zaaldeuren met vier bedden gewijzigd wor den. De Operatie-afdeling heeft 'n streng aseptische kamer, een min of meer aseptische kamer en een septische kamer. De slaapkamers van het in wonend personeel zijn over drie verdiepingen verdeeld en wor den alle door één persoon be woond. Op de tweede verdieping ko men tweede-klasse-kamers mët twee bedden en enkele eerste- klasse-kamers met één bed voor. Op de derde verdieping een kraamafdeling met twee verloskamers, babyzaaltjes en kamers voor 1 a 2 personen; op de vierde verdieping drie zaal tjes voor zuigelingen, kleuters en oudere kinderen, alsmede 5 quarantaineboxen; alle afdelin gen zijn voorzien van de nodige isolatiekamers. Het sousterrain, dat ca 2 m beneden het maaiveld ligt, wordt bereikt door twee ingan gen aan een verdiepte weg. Het Hoofd Huishoudelijke Dienst bij de ingang huishoudelijke dienst is door een trapje met de admi nistratie op de begane grond verbonden. De Keukens liggen nabij de voet van de lift voor etenswagens, welke lift uitkomt in de afdelingskeukens op de diverse verdiepingen. De Wasse rij ligt tussen de verdiepte dienstweg en de liftschacht. On der het beddenhuis ligt het Centrale Magazijn. Onder het Laboratorium en de Röntgen afdeling. is een hal ontworpen groot ruim 100 vierkant meter met gelegenheid tot het ver strekken van verversingen voor de bezoekers van het bedden- huis. Van daaruit komt het be zoek rechtstreeks in het Hoofd trappenhuis. Onder de Polikli niek zijn nabij de hoofdingang de garage voor ziekenauto, de reparatiewerkplaats en de fiet senbergplaats ontworpen. Het gebouw bevat circa 142 ziekenbedden en 67 kamers voor inwonend personeel en staf. orzaakt door het feit dat de men sen de grote weg verlieten, welke de Goddelijke Verlosser door de glans van zijn licht heeft gehaand en met zijn hloed bezegeld. Ieder voor zich en allen gezamenlijk moeten deze weg opnieuw gaan bewandelen en niet vergeten, dat de vrede niet in de maatschappij kan heersen zo hij eerst niet het richtsnoer wordt van de ziel van elk individu. Het is daarom nood zakelijk dati men de slechte en ongebreidelde neigingen remt, dat men deze laatste aan de rede on derwerpt, dat wil zeggen aan de Goddelijke wet. In dit opzicht is ae leer van de grote Romeinse re denaar Cicero, al was hij ook een Heiden, uitmuntend: ,,Wij moeten met alle macht en met alle middelen weerstand bie- aen aan de; verdwaasdheden, zo wij de korte tijd van ons leven ln vrede willen doorbrengen. Maar de genezing van deze kwalen is slechts mogelijk door het aanhan gen van de deugd". Naar Aneta van officiële zijde vernam is een korvet Vcu, de zee macht der R.I.S., de „Hang Tuah uit Tandjong Priok vertrókken met de opdracht contact op te ne men met het bataljon Worang, dat zich aan boord van de sche pen „Waikelo" én „Bonte Koe" bevinden, die nog op de rede van Makassar liggen. Aan boord van de „Hang Tuah" bevindt zich kolonel Bambang Soegeng, waar nemend chef staf van de strijd krachten der R.I.S. het korvet, dat hij de souvereiniteitsover- dracht door de Koninklijke Mar- rine aan de zeemacht der R.I.S. werd overgedragen, heeft levens middelen aan boord voor de leden van het bataljon Worang. Abdul Azzis heeft geweigerd levensmiddelentransporten, van Makassar naar de schepen van het bataljon Worang door te laten. De R.I.S.-regering had de Een menigte van ongeveer een half millioen mensen knielde Zon dag neer, toen de Paus op een balkon van de St. Piéter te Rome verscheen om zijn zegen te geven. Terwijl de Pauselijke stoet uit de St. Pieter naar het Vaticaan terugkeerde, verliet de menigte de Basiliek om zich op het plein bij de duizenden personen te voegen, die in de kerk geen plaats hadden kunnen vinden. Kort daarna werd door de kapel van de Palestijnse wacht, die op het plein voor de Basiliek had postgevat, de Pause lijke humne aangeheven. Voorafgegaan door tal van gees telijke en wereldburgerlijke hoog waardigheidbekleders verscheen Paus Pi us XII op het balcon. Donderend gejuich steeg op uit de menigte. De Paus gaf vervol gens zijn zegen „Urbi et Orbi De woorden konden door de me nigte gehoord worden, daar overal luidsprekers opgesteld waren. On middellijk na de zegen begon de menigte, die tot aan de Tiber was samengedrongen opnieuw te jui chen, terwijl de Paus met beide handen de menigte vaderlijk toe wuifde. De plechtige zegen „Urbi et Orbi" vormde het einde van een indrukwekkende Paasviering, een climax van het Heilige Jaar. In de St. Pieter hadden 50.000 In de avond van I dag werd te Rome i ken het Heilig Sacri cessie naar de sacri en werden de kerker gehuld als symbool lijke geestelijke duisternis op de dag van Christus' sterven. Goede Vrijdag is de enige dag van het jaar, waarop geen Mis woidt opgedragen. Naar schat ting hebben Donderdag meer dan 60.000 pelgrims dte Sint Pieter bezocht. (Advertentie). Rheumatische Pijnen schieten U gis een mes in de leden. Maar ze vallen niet van de ene dag op de andere weer van U af- En toch... als ge met morgen te beginnen een bloedzuiverende kuur met Kruschen begint, zult ge verbaasd staan, hoe gauw de wel dadige werking zich demonstreert in een allengs wijken van Uw pijnen, in een groeiend gevoel van we!behagen. Dat doen de zes minerale zouten, waaruit Kru schen is samengesteld. Die geven Uw bloedzuiverende organen weer het elan van de jeugd, de krach tige werking, nodig om onrein heden uit het bloed, die zich nu ophopen en vastzetten, los te ma ken en af te voeren tot welzijn van Uw hele gestel. Dus spoedig Kruschen nemen en... regelmatig Kruschen nemen, iedere morgen steevast. Het is een goede ge woonte van millioenen mannen en vrouwe, overal in de wereld. En helemaal geen nare gewoonte. Maar wel regelmatig! Als eten en drinken! Kruschen is verkrijgbaar hij alle Apthekers en Drogisten. personen de Hoogmis bijgewoond. De Paus werd hier in een schit terende processie van Kerkvor sten, Edelen van het Hof en leden van de Zwitserse garde, in zijn scharlaken-rode troon rondgedra gen. Onder meer zeide de Paus tot de Congregatie: „Indien alle mensen besluiten Chistus te volgen zullen zij de in nerlijke vrede deelachtig worden, de vrede, die het opperste geluk vertegenwoordigd, zelfs al zullen zij blootgesteld worden aan bezoe kingen, vervolging of onrechtvaar- righeid uit de handen van mensen. En indien allen deze ware vrede ten deel gevallen is als de haat geQlust is en de hartstochten tot kalmte zijn gekomen en de rijk dommen volgens gepastere be grippen van rechtvaardigheid en weldadigheid verdeeld zijn dan kan met onfeilbare zekerheid en met gelukkige tekenen voor de toekomst de harmonie komen, welke de harmonie van de orde genoemd wordt. Laten wij allen nadenken over hetgeen Christus tot de Apostelen heeft gezegd: „Ik laat U de vrede, Ik geef U mijn vrede, maar Ik geef U die niet zoals de wereld hem geeft". Wij weten al te goed door droeve ervaringen hoeveel misdaden, moorden en oorlogen werden ver- De Hervormde jeugd uit Noord Brabant, Limburg, Zeeuws Vlaanderen, het Land van Maas en Waal en uit België heeft op de Tweede Paasdag massaal gehoor gegeven aan de oproep van de voorzitter der re gionale commissie voor het Zui den te Den Bosch te doen sla gen. Ruim 2000 jongeren uit ge noemde delen van het land kwamen in een der hallen van de veemarkt bijeen, waar in de morgen Ds K. H. E. Gravemeij- er, algemeen gedelegeerde van de Nederlands Hervormde Kerk, voorging. Na de kerkdienst trok ken de jongeren, door een drie tal muziekkorpsen begeleid, door de stad. In de middagbij eenkomst, die door Ds H. J. F. Wesseldijk werd geopend, sprak onder meer de jeugdpredikant in algemene dienst der Neder lands Hervormde Kerk, Ds N. O. Steenbeek, voorzitter van de Nederlandse jeugdgemeen schap. De jeugdgroep „De jonge Kathelijners" van de Neder landse Gemeente te Brussel voerde een toneelspel op onder de titel: „Het beste erfdeel" waar in vier taferelen de ge schiedenis van de Bijbel van de geuzentijd tot en met de Duitse tijd wordt behandeld. Het spel werd geschreven door Ellen Hel ler uit Brussel. In de avondbij eenkomst werd een afwisselend programma geboden, dat door een aantal deelnemende jeugd organisaties werd 'verzorgd. In een taptoe op het terrein van de veemarkt vond de dag voor de Zuidelijke Hervormde jeugd zijn besluit. De 2&-jarige Nederlander F. B. Ley, heeft Zaterdag te Soelden een klein plaatsje gelegen in de vallei van Tyrol de dood gevon- aen. Hij werd verrast door een steeninstorting. Ley v .rbleef met een groep Nederlandse toeristen in Oostenrijk. Hij zal op de plaats van het ongeval worden begraven. of door H. VöLMER. gO) Nadruk venboden. Vaak was Von Dernber het met de opvatting- van Let ver stand niet eens. Wanneer hij des avonds alleen in zijn studeerka mer zat of in haar boudoir, waar herinnering aan de geliefde vrouw smartelijk schrijnde, en de uren tvaag knopen tot de nacht, dan won de stem van (het hart het en verteerde hem verlangen naar haar, die was heengegaan. Hij kon het tenslotte in Berlijn niet uithouden, reisde naar Parijs om afleiding voor zijn pijnigende ge dachten te zoeken. Vergeefs. Een paar dagen later zat hij in Monte Carlo, waar verstrooiing al even min zijn deel werd. Hij keerde terug. In Berlijn leefde het enige wezen dat hij nodig had en niet missen kon; daar slechts bestond de mogelijkheid, Erica te ontmoe ten. Von Demberg had zich na het middagmaal in zijn studeerkamer teruggetrokken, toen Anna Cöp- ner hem bezoek van een dame aankondigde. „Wie is ze en wat moet ze?" informeerde hij lusteloos. „Als ik goed heb gehoord, heet zij Iris Rosmüller. Zij gaf geen kaartje af." ,,Ik ken haar niet en ben niet ie spreken, Anna." „Zij is een paar keer geweest toen u op reis was", hield de huishoudster aan. „Naar ze zegt, komt ze uit naam van mijnheer Deibitz". Von Dernbeng maakte een ver veeld gebaar. „Laat dan maar binnen! Ik heb vijf minuten voor haar, meer niet." Even later trad Iris Rosmüller de kamer ln en 'bleef bij de deur staan, bescheiden, bedeesd. Zij wachtte tot zij werd aangespro ken. Op een fauteuil wijzend, zei Von Demberg vriendelijk: „Neemt u plaats en vertel waar ik u mee van dienst kan zijn." Iris ging zitten en zag Von Eernberg zwijgend aan. Zijn be langstelling groeide. Toen Anna Gopner bezoek van een dame aan kondigde, had hij geen moment vermoed, dat zo'n knap meisje een onderhoud met hem zou wensen. Onder de hoed kwamen vlokken prachtig haar te voorschijn, blond met matgouden glans. Zij had De toogdag, die de Jonge Kerk gisteren hield in verschillende plaatsen van ons land, werd gis termiddag besloten met een dienst in de Hervormde Kerk te Apeldoorn. Tijdens deze dienst, die door het IKOR werd uitgezon den, hield H.K.H. Prinses Wilhel mina een toespraak tot de jonge lidmaten der Nederlands Her vormde Kerk. De Prinses zeide het volgende: „Leden der Jonge Kerk, ver blijdt u. Wederom zeg ik u, ver blijdt u. Alles jubelt in ons nu wij aanbiddend en dankend neerknie len voor den Heer der Universele Kerk. Immanuel, dat is God met ons, op ue dag Zijner verrijzenis en Zij ner overwinning. Want dit i3 de grote blijdschap, d'e al den vol keren wezen zal, waarvan Gods boodschapper ons in den Kerst nacht kond deed, en ae engelen zongen in Ephratha's velden. Christus heeft gezegevierd over dood en verderf en met Hem gans Se mensheid. Gij allen, waar ook ter wereld, die bereia zijt Hem waarlijk te dienen door Hem is het aan U gegeven Zijn mede-arbei ders te zijn. Werk met Hem, naast Hem, door Hem verlossend om U heen, verlossend van be kommernis van vrees en van geestelijke nood. Zo nauw met Christus verbonden zijt Gij ster ker San de wereld en al haar leu zen en machtsvertoon die lam geslagen worden door Uw getui genis in leven en woord. Door- creek steeds weer haar menselijke formaties met Uw vernieuwde geest, met Uw liefde voor Chris tus en voor de grote gemeenschap waarvan gij deel uitmaakt. Weesi onversaagd, noudt vol tot de gro te idoorbraak er is, die wij allen zien komen. Dit is de wending van den mens tot de hele wereld omvattende Christus en vindt Uw kracht in 'Hem, de Onoverwinne lijke, die de Liefde zelf is en den door 'God gezondene. Amen". regering van Oost-Indonesië ver zocht voor de voeding van het bataljon Worang zorg te dragen, zolang de schepen op de rede van Makassar liggen. In zijn brief aan de regering van de R.I.S. heeft Abdul Azzis o.a. geschreven, dat hij zich als zoon van Indonesië verplicht achtte de staat Oost-Indonesië te verdedigen tegen de verwarring wekkende invloed van binnen en van huiten af. Kapitein Abdoel Aziz heeft gisteren te Makassar verklaard, dat hij zich niet naar Djakarta zal begeven om zich aan de Re gering van de V. S. I. over te geven. DE TROEPEN SCHEl'EN VOOR MAKASSAR. Aan boerd van een der twee troepenschepen, die sedert 5 April, toen strijdkrachten va-i ka pitein Aziz de rebellen zich van de stad hebben meester gemaakt, ter hoogte van Makassar het anker hebben geworpen, is een pasgebo ren kind gestorven. De moeder van het kind, echtgenote van een der 900 uit Djakarta gezonden soldaten, aan wie kapitein Aziz, verboden heeft te landen, is ernstig ziek.. Kapitein Abdul Aziz heeft zijn deelneming be tuigd en verklaard, dat hij per soonlijk de veiligheid van de moe der had gewaarborgd, indien zij naar het ziekenhuis was overge bracht- Zij had het schip echter niet mogen verlaten. Volgens de militaire waarne mers van de commissie der V. N. in Indonesië, die zich Zaterdag aan boord van de schepen hebben hebben hegeven, zouden er genoeg levensmiddelen zijn tot 12 April buiten de 30 ton corned heaf van de lading. Eerder verklaarde kapitein Aziz, dat hij zich hevig zou verzetten tegen iedere poging om de fererale troepen van "Djakarta uit te be voorraden. De sultan van Djog- jakarta (de Indonesische minister vaat defensie) en de territoriale commandant van de federale troe pen in Oost-Indoonesië, overste Mokoginta, werd Zondag in Ma kassar verwacht om een onder houd te hebben met president Sukawati. Luidens berichten uit gezagheb bende bron zal de federale rege ring alle lucht- en scheepvaart verbindingen tussen Makassar en de rest van Oost-Indonesië ver breken. Een tankschip dat te Makassar brandstof moest inne men is naar elders gedirigeerd. grote bruine ogen vol uitdruk king. De combinatie blond en biuin gaf de bezoekster iets aparts. Haar figuur leek hem vol maakt. „Het scheen zo eenvoudig", zei ze, bedremmeld onder zijn be wondering, „om naar u toe te gaan en mijn verzoek te doen. Nu ik hier hen, vind ik geen woor den." „Kom, kom!" moedigde Von Dernberg aan. Hij was onder de bekoring van haar melodieuse altstem geraakt. „Zo verschrik kelijk zie ik er toch niet uit? U tent me door mijn vriend Deibitz aanbevolen. Betere introductie lion u niet hebben." „Ik vrees, dat uw huishoudster zich heeft vergist, Baron von Demberg. Wel heb ik de naam van mijnheer Deibitz genoemd, maar niet gezegd, door hem te zijn aanbevolen. Ik weet alleen, dat hij uw mededirecteur van het Tivoli-theater is. Om te slagen moest ik hij u wezen, vertelden ze me. I'ki sta voor de noodzakelijk heid mijn eigen brood te verdie nen en nu wilde ik proberen bij het ballet van het Tivoli te ko men. Veel behoeft het niet te betalen; als ik me maar kan be druipen. Het is mijn laatste hoop"'. „Dan sp jt het me dubbel, u te moeten teleurstellen. Ik heb kort geleden mijn ontslag als directeur genomen." „O!" Het klonk als een zucht van vertwijfeling. De glans in haar ogen verdofte, om haar mond was een trek als van iemand, die eensklaps wordt ge kweld door felle psychische pijn. Toen gleed ze in haar fauteuil onderuit. Haar hoofd hotste met de armleuning en bleef er slap tegen liggen. In een ommezien was Von Demberg bij het meisje, richtte haar op. „Wat is dat nu?" vroeg hij be- zergd, haar zacht heen en weer schuddend. „Had ik kunnen den ken, dat u het rich zó zoudt aan trekken, dan zou ik u voorzichti ger hebben ingelicht." Iris hing zwaar tegen hem aan zij opende de ogen weer. „Wat dwaas van me!" fluisterde ze. „Het is natuurlijk een slag, dat u me mijn laatste hoop moest ont nemen. maar daardoor alléén kwam het toch niet." Zij aarzelde even. „Voor een groot deel is honger er schuld aan. Ik heb ik heb vandaag nog niet gege ten." (Wordt vervold.) De kolonel van het K.N.I.L. Sugondo verklaarde tegenover de pers dat het optreden van mili tairen van het K.N.I.L. te Makas sar, die zich achter Abdul Azis hadden geschaard, uit een oog punt van militaire tucht op geen enkele wgze kon worden goedge praat. Hij noemde het een axio ma dat een militair van het K.N.I.L. zich nooit inlaat met politieke kwesties. Naar Reuter meldt, heeft kapi tein Andi Abdul Azis er in toe gestemd, dat onder bepaalde voor waarden voedsel en water zal worden verstrekt aan de R.I.S.- troepen aan boord van de schepen op de rede van Makassar. Voorts persisteert hij bij rijn weigering om zich naar Djakarta te hege ven. In Makassar is het Zater dag rustig geweest. Abdul Azis deelde mede, dat hij tot de ravitaillering der R.I.S.- troepen is overgegaan om er niet toe bij te dragen, dat het Tripar tite overleg tussen Oost-Indonesië, Djokja en de R.I.S. te Djakarta in gevaar zal worden gebracht. Azis zeide verder, dat hij de ravi taillering tot 10 April zal voort zetten, indien het aan militaire waarnemers is toegestaan, con trole uit te oefenen op de voedsel voorraad aan boord. Indien de commandant van het bataljon- Worang er in toestemt, met zijn eenheid naar Java terug te keren, zullen de schepen voor de reis voldoende worden bevoorraad. „SVEALAND" GEKANTEfLD Het Zweedse m.s. „Svealand", metende 15.350 ton, dat vorige week Dinsdag ter hoogte van Bath aan de grond was gelopen, was te Antwerpen in het droog dok gelegd. Vrijdag tegen middernacht heb ben de stutten van het schip het hegeven, nadat het dok was drooggemaakt, zodat de ..Svea land" gedfeeltelijk gekanteld is. Deskundigen onderzoeken het schip om na te gaan of het schade neeft opgelopen. Vermoedelijk is dit echter niet het geval. Er worden geen gewonden gemeld. Het dok zal opnieuw onder wa ter worden gezet om het schip weer recht te krijgen. Hüdegardstrasse 78. De morgen daarop ging ik er poolshoogte nemen en kwam te weten, dat de bewuste dame Iris Rosmüller heet. De rest was kinderwerk. Voor een paar mark speelde het dienstmeisje me één van Von Demberg'» brieven in handen". verbeteren. Lees de brief, Mar- garetha. Neem me niet kwalijk dat ik hem vasthoud. Ik zou hem niet graag missen." Gekweld las zij liet opschrift en een paar regels, toen zochten haar ogen de ondertekening. Het viel niet te ontkennen het was waren zo verguld met de voorna me snoeshaan! Nu zien jullie, wat voor vlees je in de kuip hebt!" Hij knoopte zijn overjas toe en beende zonder groet de kamer uit de trap af. In de vestibule ontmoette hij het kittige kamer meisje dat hem naar boven had Erica spande de boog té strak tot die overtuiging was ook Von Dernberg gekomen na zijn vergeefs bezoek aan „Femina". Flauw leefde hoop in hem, dat Erica haar houding zou wijzigen nadat Margaretha Wagner haar op de hoogte had gebracht van uueimg mee m t ze wu je onder de duim hebben, je mag geen eigen wil bezitten, zij zal je vrien den en kennissen kiezen. Dat is geen positie, een man waardig. Tij deed de eerste stap, wacht tot zij de volgende zet." (Wordt vervolgd). orae inentingen cuenen tot het voorkomen van de genoemde zo zeer gevreesde ziekten. Terneuzen, 6 April 1950. Burgemeester en Wethouders van Terneuzen, P. TELLEGEN, Voorzitter. A. J. DEES, Secretaris.

de Vrije Zeeuw | 1950 | | pagina 2