De arrestatie van Sultan Hamid II De gebeurtenissen te Makassar Drankmisbruik 'n ernstig gevaar Het Israëlisch verzoek aan de Verenigde Staten om zware wapens T Carrières voor de dochters van Uncle Sam De Pseudo-Vogelpest Binnenlands Nieuws TWEEDE BLAD Zaterdag 8 April 1950 6e Jaargang No. 1392 EEN KRACHTIG MEDISCHE RUBRIEK Het is heden ten dage voor de vrouw in Europa niet gemakkelijk om in grote stijl carrière te maken, maar in de Verenigde Staten is dat op menig gebied nog altijd mogelijk. De dochters van Uncle Sam behoeven, mits goed toegerust, niet eens veel moeite te doen om op ver schillende terreinen van het zakenleven posten van be lang te bekleden, die haar niet alleen een voldoening- gevende werkkring, maar ook een imposant salaris op leveren. Schatgraverij in Dirtsland Kopers dienen verstandig te zijn DE VRIJE ZEEUW Van welingelichte zijde heeft de speciale correspondent van het A.N.P. nog bijzonderheden vernomen over de beschuldigin gen, die tegen Sultan Hamid II zijn geuit. Volgens de zegsman van deze correspondent zijn er overtuigende bewijzen voorhan den, dat Sultan Hamid de lei ding had in de actie Westerling. Er is een schema van het Apra-leger gevonden, waarin Hamid als commandant boven aan stond. Na de actie van Bandung maakte Sultan Hamid Westerling een verwijt en vroeg hem: „Waar heb jij strategie geleerd? Je moet op 25 Januari in Djakarta beginnen en wel 's avonds om 9 uur, wanneer het kabinet zitting heeft. Neem dan het gehele kabinet gevan gen". De aanval is mislukt, om dat de kabinetszitting onver wachts anderhalf uur vervroegd werd. Ook zou Sultan Hamid be sprekingen hebben gevoerd over en plannen gemaakt voor een aanval op het parlementsge bouw op 15 Februari, toen het parlement door president Su karno werd geopend. Dit werd verhinderd doordat een heel bataljon van het leger van de R.I.S. het gebouw bewaakte, ter wijl Westerling hierop niet had gerekend en te weinig troepen had. Na de mislukking van de aanval te Djakarta, zou Hamid tegen Westerling hebben ge zegd: „een Arabier zal het beter doen dan een Turk". De vele gesprekken van Sul tan Hamid met Westerling zijn geheel gereconstrueerd door de getuigenverhoren waarvan de de voornaamste getuige was een Indonesische luitenant van het KNIL die de contactman is ge weest tussen Westerling en Hamid. Verdere getuigen zijn o.a. hoge Nederlandse officie ren. De Sultan zou ook aan V/es terling Pontianak hebben aan geboden als uitwijkplaats. Hamid was reeds enige tijd geleden door de autoriteiten be naderd over aan het licht ge komen feiten, doch hij wilde niet bekennen. Ontvluchten werd hem onmogelijk gemaakt, doordat hij voortdurend gescha duwd werd. Na zijn arrestatie is hij onmiddellijk verhoord, doch tijdens het verhoor was hij ge heel uitgeput van zenuwen. De zegsman van de speciale eones- pondent van het A.N.P. zeide nog: „Hamid is voor ons thans hetzelfde als Westerling". In Nederlandse kringen te Djakarta hoorde de speciale correspondent van het A.N.P. Vrijdagmorgen, dat thans de lange aanhouding van Ritman en vele Nederlanders begrijpe lijk wordt, evenals de grote om zichtigheid van de R.I.S. om iemand tot de gevangenen toe te laten. Ook de moeilijkheid om tijdens het onderzoek mede delingen te doen is thans be grijpelijk. „De regering van de R.I.S. heeft grote moed en kracht getoond door niet te aarzelen tegen een eigen lid op te treden", aldus verklaarden deze waarnemers, voor wie de arrestatie overigens niet onver wachts kwam. belangrijke BRANDEN in FEBRUARI 1950 Voor de maand Februari 1950 wordt de directe schade als ge volg van brand geraamd op 1.406.700 (vorige maand 2.790. 240). Uit 'n overzicht van de 11 belangrijkste branden elk met een schade van 20.000 of meer blijkt dat 2 boercterijen geheel of ge deeltelijk werden vernield (in Ja nuari 1950: 1 boerderij, Februari 1949: 7 boerderijen). De industrie leed met 7 bran den een schade van 930.000 (vorige maand 19 branden met Amerikaanse regeringsfunctio narissen verklaarden Donderdag, dat de V. S. Israëls verzoek om zware wapens, zoals artillerie en tanks, „voorlopig afgewezen" hadden. Er was echter „een mo gelijkheid", dat het lichte wapens zou mogen kopen en misschien enkele overtollige straaljagers. Volgens de functionarissen had het Ministerie van Defensie be paald, dat er niet voldoende Ame rikaanse zware wapens waren om aan Israëls verzoek tegemoet te komen en tezelfder tijd „West- Europa en andere door het com munisme bedreigde landen" te be wapenen. De V. S. hebben in het verleden Israël toegestaan hoeveelheden handvuurwapenen van particuliere Amerikaanse maatschappijen te betrekken op voorwaarde, dat zy uitsluitend voor de binnenlandse defensie zouden worden gebruikt. Functionarissen die met de si tuatie op de hoogte zijn, ver waarden dat de volgende factoren hadden bijgedragen tot verwerping van het verzoek om zware wa pens: 1. Israël heeft op het ogenblik de sterkste militaire macht in het Midden-Oosten. 2. Naar het oordeel van Ame rikaanse functionarissen loopt Is raël geen gevaar door zijn Arabi sche buurlanden aangevallen te worden, niettegenstaande Eneland, Egypte, Jordanië en Irak enige militaire uitrusting verschaft. (Adv.) huidgenezend en huidverbeterend middel is Purol. Hoort in huis I een schade van 1.794.000). Voorts verloren tengevolge van brand! 4 personen het leven en werden 12 personen door brand gewond, waarvan 3 leden van het brandweerpersoneel. Ten aanzien van de oorzaken van deze branden kan voorshands v/orden gemeld!, dat in 8 gevallen, dat is 73 procent, de oorzaak kon worden vastgesteld. ernstig autobusongeluk BIJ OLDENBURG. Volgens het West-Duitse pers bureau is in de buurt van Olden burg een bus te water gereden, tengevolge waarvan 9 personen het leven gelaten en 6 andere ernstige verwoncïngen opgelopen hebben. Er zouden 40 personen in de bus gezeten hebben toen het ongeluk gebeurde. Volgen;) het bericht reed de bus in een kanaal bij 'n poging van de chauffeur om een tegenligger te ontwijken. De aanhangwagen van de bus bleef op de weg staan. DODELIJK ONGEVAL TE GEMBRT De 3-jarige Theo Vermulst uit Gemert kwam Donderdagmorgen op ongelukkige wijze onder de vrachtwagen van zijn oom M. Ver happen terecht. Een der wielen ging het Wnd over 't hoofd. Het slachtoffer was vrijwel onmiddel lijk dood. De bestuurder had van het ongeval niets bemerkt en toen hij uitstapte om een aanhangwa- gen aan te koppelen zag hij zijn neefje liggen. De eerste militaire gebeurte nissen in Makassar hebben ook de politieke spanningen tussen de Negara Indonesia Timur en Djogja doen toenemen, aldus verneemt de speciale correspon dent van het A.N.P. Tevens zijn de kansen op een vreedzame oplossing langs de weg van overleg zeer verminderd. De regering van de R.I.S. heeft haar teleurstelling en ver stoordheid betoond wegens het feit, dat de eerste minister van Oost-Indonesië niet in het spe ciale vliegtuig, dat door de re gering van de R.I.S. naar Ma kassar was gezonden, is mee gekomen. Slechts de Minister van Voorlichting, Ratulangi, is gearriveerd, doch de regering der R.I.S. is niet bereid met hem alleen de situatie te be spreken. Ook de tripartite con. ferentie, die Zondag te Djakarta zou beginnen is reeds afgelast. De zegsman van de regering der R.I.S. verklaarde tegenover de speciale correspondent van het A.N.P., dat de instructies aan het bataljon Worang ge handhaafd blijven. Het batal jon ligt nog steeds op de rede van Makassar. De kans is niet uitgesloten, dat het bataljon toch zal landen. In kringen van de regering der R.I.S. wordt de actie van Abdul Aziz reeds in verband gebracht met de actie Wester ling. Men herinnerde hierbij aan het feit, dat Abdul Aziz onder Westerling heeft gediend op Zuid-Celebes in 1946, „waar bij 40.000 pemuda's het leven lieten in de nationale strijd". De regering van de R.I.S. heeft een communiqué uitge geven, waarin wordt verklaard, dat de regering van de R. I. S. een nadere gedragslijn zal be kendmaken ten aanzien van Makassar binnen de door haar vastgestelde termijn, tenzij de militaire situatie binnen die tijd zal verbeterd zijn op een wijze, zoals de regering van de R.I.S. dit wenst. Deze bekend making wordt in het algemeen opgevat als een soort ultima tum, ofschoon de tijdsduur van „de vastgestelde termijn" niet bekend is. De correspondent van het A. N. P. verneemt verder, dat men in regeringskringen van de R. I. S. voorts van mening is, dat de troepen van Abdul Aziz het feit, dat zij geen onderdeel zijn van de Apris, slechts als een masker gebruiken om tegen de R.I.S. te strijden. Politieke waarnemers menen, dat de tegenstelling federalismeuni tarisme door de militaire ge beurtenissen te Maskassar ten zeerste zijn vertoebeid. Uit andere delen van Oost- Indonesië zijn nog geen berich ten of reacties ten aanzien van het gebeurde ontvangen. Intussen wordt vernomen, dat de Nederlandse ambtenaren in Oost-Indonesië een zeer drin gend advies van de Hoge Com missaris hebben ontvangen om zich buiten alle controversen te houden. De regering der R.I.S. heeft in een verklaring bekend ge maakt, dat aan kapitein Abdul Aziz vier maal 24 uur tijd wordt gegeven om naar Djakarta te reizen, teneinde verantwoording over zijn optreden af te leggen. Dr Ratulangi, de Oost-Indo nesische Minister van Voor lichting, heeft namens zijn re gering aan de regering der R. I. S. verklaard, dat de Oost-In donesische regering niets heeft uit te staan met de actie van Abdul Aziz en dat geen der ge- zagsapparaten van de Negara zich in deze kwestie gemengd hebben. Hiermede, aldus de verkla ring, is het duidelijk, dat het militaire optreden te Makassar niets te maken heeft met de verdediging van de Negara. Voorts werd medegedeeld, dat tenminste 300 niet-gëorgani- seerde leden van het K.N.I.L. aan de actie deelnamen. In verband hiermede vertoeft Lui tenant-Generaal Buurman van Vreden te Makassar en zal hij na zijn terugkeer te Djakarta besprekingen met de regering der R.I.S. voeren, teneinde de kwestie van deze militairen van het K.N.I.L. die individueel op traden, af te wikkelen, aldus besluit de verklaring van de regering der R. I. S. De Indonesische regering heeft Vrijdag verklaard, dat de motieven, die Aziz in een brief aan Hatta omtrent de opstand geeft, „niet als een rechtvaar diging voor zijn daden konden worden aanvaard". Uit Makassar bericht Reuter, dat Aziz meedeelde, dat hij de federale troepen uit Djakarta zou laten verhongeren, zodat zij naar Djakarta zouden moeter terugkeren. Hij zeide, dat de schepen gebrek aan voedsel en water hadden, doch dat hij wei gerde de instructies van de cen trale regering in Djakarta, om hen op zee van voedsel te voor zien, op te volgen. Vrijdag zijn nog 250 vroegere guerillastrij ders van Bali te Makassar aan gekomen, doch Aziz weigerde toestemming tot landen te geven en zal hen terugzenden naar Java. Algeheel drankverbod in Bombay De Radjendra Prasar, President van India, heeft Donderdag in de Staat Bombay 'n algeheel drank verbod afgekondigd. Hij deed een beroep op de bevolking een edel voorbeeld te stellen, niet alleen aan de rest van India, maar ook aan „de volken van het Westen' Het drankverbod is thans een teit, verklaarde de President voor ongeveer 100.090 mensen en „er is geen terugweg mogelijk". De pokken te Glasgow De crisisdag van de pokken epidemie te Glasgow (Donder dag) is voorbijgegaan zonder be richten over nieuwe gevallen doch de medische autoriteiten verwach ten, dat Glasgow niet vóór 16 April vrij van besmettingsgevaar zal beschouwd kunnen worden. Sinds 27 Maart toen de eerste gevallen gesignaleerd werden, hebben 10.000-^25.000 van de 1.106.000 inwoners zich laten in enten. In het barakkenziekenhuis bevinden zich nog 19 gevallen, waarvan drie hopeloos. Het be treft hier drie vrouwen, van wie twee nooit zijn ingeënt en de derde niet meer sinds haar jeugd. De onrust in Frankrijk Een demonstratie tegen het lossen van het schip met Ameri kaanse wapens, de „Dixmuide" te Toulon, is op niets uitgelopen, claar slechts ongeveer 200 perso nen gehoor gaven aan de oproep van de „Vresdesbeweging" tot het houden van een massavergade ring. V Een delegatie werd niet tot de sub-prefectuur toegelaten. Er ontstond 'n onbeduidende worste ling, toen enige gedelegeerden weigerden zich te verwijderen. Te Saint Nazaire stemden de 12 000 arbeiders van de marine- werkplaatsen vóór voortzetting van de nu 29 dagen durende sta king. Er heerste een gespannen sfeer. De politie heeft om ver sterkingen verzocht, Jaar men "reest, Cat de stakers zullen po gen de grootste plaatselijke werf te bezetten. Veer Je Vrcutv Amerikaanse en Duitse func tionarissen leiden thans weder om een schatgraverij in Beie ren. De Amerikaanse Commis saris van Beieren, Bolds, ver klaarde, dat het hier goud en fondsen van de vroegere „Deut sche Reichsbank" betreft, die vermist worden. De opgravingen zijn begon nen in een verlaten mijn in een dal bij Homburg. Plaatselijke bewoners verklaren, dat tegen het einde van de oorlog een ge pantserde trein in de nabijheid stopte en dat twaalf S.S.-lieden de kisten met goud begroeven. Er zouden ook geheime plan nen voor de luchtmacht verbor gen zijn. Toen de Russen Berlijn bezet ten zouden vele hoge function- narissen naar de plaats ge vlucht zijn. Tot nu toe, aldus de func tionaris, was niets gevonden. Alleen al in de uitgebreide industrie voor de schoonheids- verzorging bestaan voor de vrouw met inzicht enorme mo gelijkheden. Ook in verzekeringsbedrijven vinden duizenden vrouwen een goed bestaan. Onder de 297.700 employées, die in 1947 in die be drijven werkzaam waren, telde men 95.000 vrouwen. De levensmiddelenbedrijven met hun enorme omvang bieden eveneens uitstekende posten. Een der nieuwste op dit gebied is die van de „trained home economist", die ten bate der huisvrouwen optreedt als ad viseuse bij de zeer uitgebreide verkoop van verpakte levens middelen. Op het terrein der reclame en publiciteit, liggen voor een ontwikkelde vrouw met enige fantasie eveneens onbegrensde mogelijkheden, als men hierbij ook de radio inschakelt. Het ligt voor de hand dat aan de vrouwen een ruim plaats is ingeruimd bij de talloze mode en vrouwentijdschriften, die de V. S. kennen; zeer vaak wordt hier samengewerkt met de con- fectiefabrikanten en ook met de kleinhandel, zodat een coördi natie ontstaat, die wellicht na delen, maar anderzijds ook be langrijke voordelen biedt, als het gaat om het geven van „service" in een land, waar de klant altijd koning is geweest en gebleven. Natuurlijk moeten vrouwen, die goedbetaalde en verant woordelijke posten ambiëren, goed beslagen ten ijs komen, d.w.z. met een behoorlijke dosis kennis en ontwikkeling. Dat zij daar zelf de noodzaak van inzien, bewijst o.m. de dap pere daad van zekere Betty- Lou Amster, een journaliste uit Louisville, die ai heel jong aan Het is een onweerlegbaar feit, dat in en door de laat ste wereldoorlog het alcoholgebruik en parallel daarmee het alcoholmisbruik sterk is toegenomen. Ook na de eerste wereldoorlog was dat het geval. Van alcoholmisbruik wil ik dan nog alleen maar spre ken, wanneer er zulke zware veranderingen of bescha digingen in het organisme worden aangericht, dat voor de betrokken persoon opname in een kliniek noodzake lijk wordt, of dat door hem in dronkenschap misdaden worden begaan, waardoor hij met de strafrechter in aan raking komt. Gelukkig overkomt dit maar een betrek kelijk klein deel van hen, die misbruik maken van alcohol. de krant kwam, het vak uit de praktijk leerde, toen trouwde, maar na een jaar of tien tot het inzicht kwam, dat haar ontwik keling toch te kort schoot. „Ik heb geen lust zo zei ze om tegen m'n vijftigste jaar nog altijd over niets anders te kun nen schrijven dan over kinder tjes, hondjes of snoeperij Wel bracht Betty-Lou het tot „sob-sister", d.w.z. ze maakte de uitgebreide en vaak huilerige verslagen over sensationele processen, die men in Amerika pleegt te verslinden, maar ook dat bevredigde haar niet. Daar om is ze nu weer als studente op de universiteitsbanken in haar geboorteplaats gaan zitten en verdiept zich in gemeente recht, arbeidsverhoudingen, an thropologic en nog veel meer. Betty-Lou is ervan overtuigd, dat ze de verloren studiejaren op deze wijze niet alleen zal kunnen inhalen, maar dat het vlugger zal gaan dan wanneer ze, zoals andere studentjes, op 18- of 19-jarige leeftijd hiermee was begonnen, omdat naar haar mening pas wie wat in de wereld heeft rondgekeken, leert begrijpen, welke studie haar het meeste aantrekt en het beste ligt! Martha Lucas was pas 33 jaar, toen ze in 1946 rectrice werd van een bekend „college" voor vrouwen in Virginia, Sweet Briar geheten, en toen ze dat rectoraat aanvaardde, beloofde ze in haar redevoering dat ze vooral zou bevorderen de aller uitgebreidste kennis van de we reld, ook buiten Amerika! Sindsdien hebben de meisjes studenten van Sweet Briar 450 in getal regelmatig col lege gehad van leraren en pro fessoren van schier alle natio naliteiten, het Oosten en Rus land inbegrepen. Internationale problemen werden onderling besproken, jonge meisjes kre gen studiebeurzen om een jaar of langer in het buitenland een bepaald onderwerp te bestude ren en ofschoon het Sweet Briar-college de naam duidt er al op! aanvankelijk ge sticht en bedoeld was als een onderwijsinstelling voor jonge dochters van goede huize, om daar wat gepolijst te worden voor de uitgaande wereld, zon der dat nu bepaald intensieve kennis werd vereist, verander de deze doelstelling onder miss Lucas' bewind totaal! Haar stu dentjes waren vóór alles inter nationaal bewust en bijzonder grote aandacht werd bij dat al les gewijd aan het culturele werk van de Verenigde Naties, de Unesco. Miss Lucas had 't als rectrice niet gemakkelijk, want Virginia behoort tot de Zuidelijke Sta ten van Amerika, waar men nog niet allerwege de moderne be grippen van het Noorden is toe- I gedaan. Bovendien namen de inkomsten van het college af en de uitgaven toe, zoals overal ter wereld, en moest zij maar zien hoe ze haar budget in evenwicht kreeg. Daar ze tevens de gehele administratie persoonlijk voer de, behalve dat ze ook lessen gaf in verschillende onderwer pen, w.o. religieuze filosofie, waren haar dagen zó gevuld, dat ze haar brieven moest dic teren op de wonderlijkste ogen blikken, tot onder het haarwas sen en" -drogen toe 1 Tegen het einde van het vorig jaar heeft President Truman Martha Lucas benoemd tot af gevaardigde van de V. S. bij de Unesco-conferentie van Parijs en dat is het begin geweest van een nieuwe carrière van de rec trice van Sweet Briar. Combi natie van beide functies bleek niet mogelijk en nu zal zij in Juni als rectrice aftreden om zich geheel aan haar nieuwe taak te wijden. Ze gaat ook een boek schrijven over godsdiensti ge wijsbegeerte in de hoop, dat dit zal helpen het gebrek aan begrip, dat de volkeren der we reld vandaag de dag nog scheidt te overbruggen. Plato heeft eens gezegd, dat het de plicht is van iedere wijsgeer om een tijdlang als holbewoner te leven om de gelegenheid te krijgen zijn ge dachten te verzamelen. Miss Lu cas meent thans, dat zij vol doende tijd in zó'n Platonisch „hol" heeft doorgebracht en dat ze nu met de resultaten van haar overpeinzingen voor het voetlicht der wereld kan treden! Waarom wordt een mens eigenlijk alcoholist? Waarom is de aantrekkingskracht van de alcohol voor hem zó groot, dat hij er geen afstand meer van kan doen? Alleen al over dit onderwerp kan men boekdelen vol schrij ven. Ik wil er niet op in gaan en alleen maar vermelden, dat er nog altijd werkgevers be staan, die zo weinig verant woordelijkheidsbesef hebben, dat ze het alcoholmisbruik bij hun ondergeschikten in de hand werken. Zo heb ik mo menteel een patiënt onder be handeling, die chauffeur is ge weest bij een distilleerderij in Noord-Brabant. Van zijn baas kreeg hij per dag één borrel, maar de gewoonte bestond, dat hij bij aflevering van iedere be paalde hoeveelheid alcohol van de tapper ook een borrel ont ving, zodat het dikwijls gebeur de, dat hij met 52 borrels in zijn .kraag achter het stuur van zijn auto zat. Ook is het niet mijn bedoe ling, al de lichamelijke en psy chische veranderingen op te sommen, die door een chronisch alcoholmisbruik kunnen optre den. Van de zwaardere stoor nissen van de geest, die een medische behandeling noodza kelijk maken, noem ik alleen maar de manische en melan cholische buien, verwardheids toestanden met hallucinaties, vervolgings-ideeën, enz. In de loop der jaren hebben wij be paalde ziektebeelden leren on derscheiden, zoals de psychose van Korsakof, de mania gravis der drinkers, het acute deli rium, het delirium tremens, enz. enz. Gezien, de bijzondere ernst De enkele gevallen van pseudo- vcgelpest, die in de afgelopen week zijn geconstateerd, wettigen de mening, dat bij de bestrijding de goede weg is bewandeld, aldus het Ministerie van Landbouw, Visse rij en Voedselvoorziening. Slechts in Rotterdam trad hier en daar nieuwe besmetting op, veroor zaakt door (het kopen van dieren van onbekende ongeregelde han delaren in kippen. Ook werd nog' pseudo-vogelpest geconstateerd bij een pluimveehouder in Meers- sen (L.), waarvan de oorsprong ligt in het besmettingsgeval te I-Ieerlerheide, in Klaaswaal (2de geval) en in Brielle, in welk ge val de oorsprong nog niet is be paald. De gevallen in Rotterdam tonen aan, dat er nog steeds, ondanks Ongerustheid te Livorno Duizenden inwoners van Livor no troffen Vrijdag voorbereidin gen om de Paasdagen in tenten buiten de stad door te brengen, bevreesd als zij zijn voor nieuwe aardschokken. De afelopen zes dagen zijn twintig schokken van verschillende intensiteit waarge nomen, die de kerkklokken in be weging brachten en huizen deden instorten. Seismologen en geolo„ gen hebben Donderdag voorspeld dat zich geen nieuwe schokken meer zullen voordoen. De bur gers zijn echter allesbehalve ge rustgesteld. Persoonlijke onge lukken zijn nog niet gebeurd. alle waarschuwingen, mensen z:jn, die kippen kopen van onbe kende herkomst. De verkopers stellen hun, vermeend, eigen belang boven het algemeen be lang. Laten daarom de kopers ver- slandiig zijn. Het spreekt immers voor zichzelf, dat tot nog toe geen enkel pluimveet-edrrjf door on doordachte aankopen besmet is geraakt. Het feit, dat de pseudo-vogel- pest slechts zeer gerirge en ove rigens gelocaliseerde vordering- re aakt, mag evenwel niet beteke nen, dat men de waakzaamheid laat verslappen. De treinramp in Brazilië Brazilië rouwde gister om de dood van 1)20 mensen. Zij kwa. men om het leven toen een snel trein met vacantiegangers van een brug over de rivier de Tan_ guara stortte. Het ongeluk ge beurde op 160 km afstand van Rio. Velen van de duizend passa giers in de Io-Victoria Expres sliepen toen enkele brugpyiers, door overstromingen ondermijnd, het begaven. De locomotief en 4 rijtuigen kwamen in de rivier terecht en 3 andere rijtuigen lie pen op de oever in elkaar. Een 40-tal lijken is gisteroch tend uit de rivier gehaald. Ande re waren aangespoeld. De eerste 35 do.en zijn te Rio aangekomen. Er zyn een 100-tal gewonden. van deze verschijnselen zal het niet verwonderen, dat men al lang naar middelen heeft ge zocht om ze te bestrijden. In derdaad kent men er enige, waarvan met meer of minder succes gebruik wordt gemaakt. Hun aantal is in de laatste tijd met twee vermeerderd, waarvan ik hier het een en ander wil ver tellen. In de eerste plaats kennen wij het luréthyl, een isotone drui- vensuikeroplossing, waaraan 25 procent aethylalcohol is toege voegd en welke gedurende een aantal dagen bij gevallen van delirium tremens in het bloed wordt ingespoten. Deze vorm van therapie is daarom zo merkwaardig, omdat het deli rium tremens en de alcohol waanzin waarschijnlijk niet ontstaan door directe alcohol vergiftiging, maar door een bij de spijsvertering gevormd gif en wij weten, dat juist het plotse ling onthouden van alcohol aan de drinker een delirium kan doen uitbreken. Waaruit weer blijkt, hoe gevaarlijk het is om ook pathologische evenwichts toestanden plotseling op te hef fen. Een andere, zeer goede be handelingsmethode van het de lirium tremens is om lumbaal- punctie te doen, een hoeveelheid van het ruggemergsvocht af te laten lopen en daarna 10 cc van 'n broomnatriumopiossing in te spuiten en dit enige malen te herhalen. Het delirium houdt dan op slag op. Daarna zal een ontwennings kuur in een der daarvoor be stemde inrichtingen natuurlijk noodzakelijk zijn. Dit ontwennen kan tegen woordig ook geschieden door het gebruik van een nieuw gevon den middel, het z.g. antabus. De manier, waarop men dit prae- paraat heeft gevonden, is zeer merkwaardig. Het was al jaren geleden opgevallen, dat bij de bereiding van kalkstikstof in de industrie arbeiders, zelfs wan neer ze maar een kleine hoe veelheid alcohol gebruikt had den, vergiftigingsverschijnse len vertoonden, terwijl zij, die geen alcohol gebruikten, er vrij van bleven. Deze verschijnse len bestonden uit hinderlijke roodheid van het gelaat, hoofd pijn, snelle pols, een gevoel van verstikking, misselijkheid en tenslotte braken. Men is toen gaan zoeken, waaruit dit gif be stond, hoe het kwam dat het alleen maar werkte, wanneer alcohol gebruikt was. En hier aan heeft tenslotte het ont wenningsmiddel „Antabus" zijn ontstaan te danken. Het ver dient aanbeveling, dat patiën ten het niet zo maar op eigen initiatief gaan gebruiken, maar dit onder strenge medische con trole doen. De bezwaren worden voor hem tenslotte zó hinder lijk, dat hij het alcoholdrinken achterwege laat. Dit is daarom ook zo wense lijk, omdat het nog lang niet voldoende bekend is hoe nade lig een chronisch alcoholgebruik ook in andere opzichten op het lichaam werkt. Vele ziekten, zo als suikerziekte, vetzucht en jicht wordt er door verminderd. En ook voor het ontstaan en de ontwikkeling van de tuberculo se is het van buitengewoon gro te sociaal-hygiënische beteke nis. Dr. P. H. VAN DER HOOG.

de Vrije Zeeuw | 1950 | | pagina 5