Schoolmeesters in vroegere eeuwen KOU Uit de Provincie Kerkdiensten -tandpasta. Zéér goeö! VOOR DE ZONDAG AKKERTJES De Schooiartsendienst in Zeeuws-Vlaanderen Kerknieuws Binnenlands Nieuws ^ascn rillerig, lusteloos, Agenda Jic sclirqvcn KOEWACHT. IJZENDIJKE. ZAAMSLAG. Ik leef en gij zult leven. Joh. 14 19. Jmus zegt tot ons: gij zult leven-: Niet omdat we een on sterfelijke ziel hebben, niet om dat we ingeboren eigenschap pen. hebben waardoor het eeuwig leven automatisch ons ■deel wordt, maar alleen omdat Jezus leeft. HIJ leeft en daar om zullen ook wij leven. Hij be looft ons iets wat Hij alleen be zit. Gij zult leven, zegt Jezus, w B.VTERllVG 8 APRIL. Ned. Herv. Kerk. ferneuzen: 7.30 u. Avondgebed. Schoondijke: 7 u. Avondgebed. ZONDAG 9 APRIL. (Eerste Paasdag.) Ned. Herv. Kerk. Axel: 10 u. Ds. P. J. Pennings, bed. HA.; 2.30 u. Ds. P. J. Pennings, medew. Kerkkoor. Hoek: 10 u. Ds. D. A. ten Haaft, 2.30 Ds. J. van de Graaff, van 3aa van Gent. Hontenisse10 u. Ds. A, Soete- kouw. HSulat: 10.30 u. Ds. Joh. W. Ster renburg, van Sluiskil. Sas van Gent: 10 u. Ds. J. van de Graaff. Philippine: 2.30 u. Ds. D. A. ten Haaft, van Hoek. Sluiskil10 u. de heer A. J. van Cruijningen; 2.30 u. Ds. Joh. W. Starrenburg. Terneuzen10 u. Ds. J. Scholten; 2.30 u. Ds. P. A. van der Vlugt Zaamslag: 9.30 u. Ds. G. Jansma; 2.30 u. de heer C. H. He (j boer. St. Anna ter Muiden: 11 u. Ds. M. N. Schrale. Biervliet: 10 u. Ds. H. C. P. M. Wiebosch. Bed. H. Doop. Br^kens: 7.30 u. in „De Koepel" Paaszai gdienst van de jeugd; SO u. Ds. J. H. van Beusekom; SAO u. Ds. J. H. van Beusekom Badzand: 10 u. Ds. A. C. W. ten Gate. Groede: 10 u. Ds. C. B. Boere. Hoofdplaat: 10 u. Ds. J. J. Win- ckel. NKrowvliet: 2 u. D®. J. J. Winckel van Hoofdplaat. Öoetburg9 u. Ds. W. J. Four- nier. hetranchement10.30 u. Ds. P. J. Barnouw. Schoondijke: 10 u. Ds. M. J. W. Schopenhauer. Stuis: 9.30 u. Ds. M. N. Schrale. Waterlandkerkje10 u. Ds. W. H. Bergsma. yeeodgike: 10 u. de heer B. C. Bouwen. Stridzande: 9 u. Ds. P. J- Barnouw van Retrandhement. Doopsgezinde Gemeente, "vardenburg10.15 u. Ds. Nolthe- Uk». GerefAKerk Hoek; 10, a. Leesdienst; 6 u. Ds. J. J. Ritsema, van Zaamslag. Terneuzen: 10 en 3 u. Ds. H. Pest- mar Zaamslag: 9.30 en 2.30 u. Ds. J. I, Ritsema. Geref. Kerk i Ondern. art. 31 D.K.O.) Hoek: 9 uur Ds. Ten 'Hove van Terneuzen; 2.30 uur Leesdienst. Terneuzen: 10.30' en 3 u. Ds. T< n Hove. Chr. Geref. Kerk. .Zaamslag: 9.30 en 2.30 u. Ds. J. C. van Ravenswaay. Gereformeerde Gemeente Hoek: 9.o0 en 2 u. leesdienst. Terneuzen: 9.30, 2 en 6 u. lees- Senst. Oud-Geref. Gemeente Terneuzen: 9.30, 2 en 6 u. Ds. A ie Reuver. Rooms-Katholieke Kerk Axel: 7.30 en 10 u. H.H. Missen. OU nee: 7. 8.30 en 10 u. H Jassen. Hulst: 6.30, 7.45, 9 en 10.30 U. H. Missen. Philippine: 7, 8.30 en 10 u. H.H. Missen. Sluiskil: 7, 8.30 en 10 u. H.H. Missen. - Sas van Gent: 7, 8,30 en 10 u H.H. Missen. Zandstraat: 7,30 en 10 uur H.H Missen. Terneuzen: 7, 8,30 en 10 u. H.H. Missen. Zukklorpe7.30 en 10 u. H.H. Missen. Westdorpe: 7, 8.30 en 10 u. H.H. Missen. Leger des Heils Terneuzen: 7, 10 en 7.30 u. samen» komsten in de zaal; 6.30 u. epenlucht Nleuwstraat. gij die van Mij zijt, gij die aan Mij gelooft. Op het geloof komt het aan. Waar het Hoofd is, zul len de leden zijn. Als het Hoofd leeft, zullen ook de leden leven. Gij zult leven! Daar is zekerheid in dit woord. En we hebben juist allesbehalve zekerheid op dit punt. We weten ons aangevoch ten mensen. We zijn vol van vreze des doods. En we grijpen altijd weer naar valse troost. Van binnen worden wij aange vochten. Wij hebben allerminst onze zonde overwonnen. Welnu, Pasen zegt niet, dat wij het moeten doen, maar dat Hij het hééft gedaan. We hebben te ge loven dat Hij het deed voor ons. Niet omdat wij innerlijk zo le vend zijn, zullen wij leven, maar omdat Hij leeft. Maar niet al leen van binnen worden wij aangevochten, ook van buiten. Pasen zegt dat Christus het laatste woord heeft. Eén ding is duidelijk, dat het graf regeert. Die aanvechting van buiten kan zo sterk worden, dat we aan de overwinning van Christus niet W w Neem u toch in acht bij d« meer geloven ^nnen.Wegmn .ers,=^ deze een droombeeld achten en ^KKertjes*en ga vroeg naar bedir geen werkelijkheid. Laat ons dan beseffen dat wij leven tus sen de tijden, tussen Christus' opstanding en wederkomst. NU l kunnen we Zijn overwinning nog niet zien. NU kunnen we ze alleen geloven. Jezus zegt: gij zult leven, d.w.z. Hij roept ons op tot ge loof aan Zijn overwinning. Wij zien in de wereld allerlei mach ten, de macht van geweld, noodlot en dood. Aan deze machten twijfelen we niet, wel aan Christus' macht. Christus roept ons op, dat we aan al die machten wel twijfelen zullen. Hij roept ons op tot het geloof in Zijn Macht alleen. We staan in de wereld en zoeken overal troost en we worden tenslotte overal teleurgesteld. Jezus roept ons toe dat het Pasen is, d.wz. Hij roept ons toe dat we ons moeten laten troosten door Hem alléén. Ook het Paas Evangelie predikt ons slechts één naam, de naam van Jezus Christus. En deze naam betekent het einde van alle vrees. BIJBAANTJES UIT ARMOEDE. ONBEKWAAMHEID EN ONVERSCHILLIGHEID. MEESTERS VAN 80 JAAR! I We kunnen in onze tijd geen krant inkijken, of we vinden er berichten en artikelen in met betrekking tot de opvoeding en het onderwijzen van de jeugd. Ook het lichamelijk welzijn van de jeugd staat in de volle belang stelling. Met recht kan gezegd worden, dat deze tijd is: de eeuw van het kind. (Adv.) KB Neem U toe helpen direct DE TOESTAND IN ZEEUWS-VLAANDEREN. Bij de Schooiartsendienst Zeeuws- Vlaanderen waren in 1949 in het Westelijk deel, met Terneuzen er hij, 78 ischolen aangesloten, met in totaal 6460 leerlingen. Hiervan werden 47 scholen be zocht, met samen 3662 leerlingen. Het aantal ouders, dat tegenover het schoolonderzoek een weiger achtige houding aanneemt, is af nemend. Het nut en de taak van de Schooiartsendienst werden op di verse Ouderavonden toegelicht. De samenwerking met het Col lege van Ged. Staten was uitste kend. Een zeer belangrijke datum was 15 October, toen de Schooltand1- verzorging tot stand kwam. Wat de staat der schoolgebou wen betreft: Wantoestanden zijn niet meer te melden. Jammer genoeg ontbreekt het bjj de bouw van scholen nog al eens aan overleg tussen de ar chitect en de schoolarts. Bij het t-h.c.-onderzoek volgens de reactie van Pirquet reageerden 321 leerlingen positief ,(d.i. 8,1 procent). 420 Kindieren werden doorgelicht. De uitslag was: 1 ge val van actieve 'tubercujlosie en 80 gevallen van inactieve t.b,c. Slechts 51,3 procent bleek in geënt te z(jn tegen pokken. Wel ls dit percentage iets hoger dan het jaar er voor, maar toch blijft de vaccinatietoestand, nog onvoldoen. de. Tegen diphterie is 70,4 pro cent ingeënt- Dit percentage vertoont een achteruitgang. Negentig procent der leerlingen vertoonde afwijkingen. De meest voorkomende afwijkingen waren, slechte gebitten (40 procent ma tig, 12 procent slecht), vergrote gehemelte amandelen en adenoïde- woekeringen (23 procent), hou dingsafwijkingen (19 procent), platvoeten (30,2 procent) en vele degeneratieve afwijkingen. De algemene lichamelijke toe stand was vrij goed. Bij slechts 4,3 procent liet de| voedingstoe stand te wensen over. Scabies-gevallen kwamen zo goed als niet meer voor. Hoofd onrein nog maar in 7 gevallen. Ruim 11 procent had slechte ogen. Struma komt in onze streek weinig voor. 2 Procent der leerlingen was asthmatisch. Op verzoek van de Stichting Zeeland voor Maatschappelijk en Cultureel werk, werd door Dokter Pels en de heer Nonnekens een onderzoek ingesteld naar de in telligentie-verhoudingen in W. Z. Vlaanderen. Hierbij werden 68 leerlingen on derzocht, waarvan 56 kinderen in aanmerking bleken te komen voor het volgen van B. L._Onderwijs. d.i. 5 procent van de totale school bevolking. Hieruit blijkt nog maals de noodzakelijkheid tot stichting van een B. L. O-School in dit district. Bij een meer mas- raal onderzoek werden 959 leer lingen getest. Spraakstoornissen kwamen bij 35 kinderen voor. In 225 gevallen werd verwezen naar d'e huisarts. DE TOESTAND IN OOST ZEEUWS-VLAANDEREN Hier werden 49 scholen met in totaal 5025 leerlingen bezocht. In 852 gevallen werd naar de hms arts verwezen, dus niet minder dan 16,95 procent. Daarnaast werden vele adviezen verstrekt in verband met voeding en hygiëne. Bij 2026 kinderen werden) ge bitsafwijkingen gevonden. De algemene gezondheids- en voedingstoestand was over het al gemeen bevredigend. Bij 2082 leerlingen was de voedingstoe- stand min of meer onvoldoende Enkele kinderen werden uitgezon den naar een vacantiekolonie. Verscheidene leerlingen werden getest en aangewezen voor het ontvangen van Buitengewoon La. ger Onderwjjs. Helaas konden niet alle kinderen op de B. L.-O— Schpol worden geplaatst. Bij de inspectie der schoolge- ouwen bleek, dat velschillende scholen niet aan redelijke eisen voldoen. Vooral de toestand van het sanitair is in vele gevallen slecht te noemen. De meest voor komende klachten zijn: Onvol doende reinheid van lokalen en privaten, het niet aanwezig zijn van closetpapier en wasgelegen. heid bij de privaten, slecht in de verf, verouderde schoolbanken, slechte vloeren, onvoldoende kunstverlichting, ongeschikte speelterreinen, ontbreken van een gymnastieklokaal, ongunstige lig ging der scholen en het gebruiken van de scholen voor andere aoel- einden. Dit is niet steeds zo geweest. Enkele honderden jaren geleden waren de toestanden geheel an ders. Met het onderwijs was het treurig gesteld. Zeker, er werd wel wat aan gedaan, doch het mocht niet veel kosten en de resultaten waren dan ook in vele gevallen bedroevend. Over het onderwijs in de Gou den Eeuw de bloeitijd nog wei! willen we hier iets ver tellen. In het bijzonder over de scholen op het platteland. De schoolmeester en zijn bijbaantjes. Zoals reeds werd vermeld, mocht het onderwijs in de regel niet veel kosten. Het salaris van de schoolmeesters was dan ook meestal „wat magher". We moe ten er echter bij vermelden, dat er ook niet veel kennis van de meester werd gevergd. Een sol daat, die te oud werd, en een koetsier, die aan rheumatiek leed waren nog goed genoeg om schoolmeester te worden, al thans, indien ze enigszins de kunst van lezen, schrijven en rekenen machtig waren. Sommige magistraten stelden het salaris zo laag, dat geen enkele sollicitant kwam opda gen. Ook kwam het voor, dat de magistraat geen gelden be schikbaar stelde voor 'n lokaal, dat men als school zou kunnen betitelen. In beide gevallen werd de jeugd de dupe. Bezoldigingen van nog geen honderd gulden kwamen vaak voor. Wel prettig voor de mees ter, dat hij dan vrij mocht wo nen en gratiseen tuin tot zijn beschikking kreeg. Minder prettig zal hij het ge vonden hebben, als hij voor dat schamele salaris niet alleen zich met zijn school moest be moeien, doch ook de torenklok moest verzorgen, de graven del ven, het gras op het kerkhof maaien, biljetten aanplakken, stoven zetten in de kerk en klokluiden. De schoolmeester had er zijn handen vol aan, vooral als hij de leeftijd van 80 jaar had be reikt. Denk niet, dat het een drukfout is. Meesters van tach tig jaar, als kind onder de kin deren! Om niet van honger om te komen, was de opvoeder der jeugd wel verplicht naar bij baantjes om te zien. Ambts halve was hij nog al eens kos ter, klokluider, voorlezer, voor zanger en grafdelver. Boven dien oefende hij nog wel één of meer van de volgende beroepen uit: notarid, schatgaarder, secretaris, barbier, maker van doodkisten, schoenmaker, klom penmaker, boekbinder, netten - breier, kleermaker. Het kwam, ondanks het ver bod, vaak voor, dat de meester onder de lesuren zijn bijbaan tjes uitoefende. Goed be schouwd werd het schoolmees terschap in zulke gevallen dus als een bijverdienste aangezien. De schoolmeester van Schore werd afgezet. Het hoeft ons niet te verwon deren, dat er schoolmeesters waren, die absoluut ongeschikt waren voor hun taak. Ze mis ten soms elk paedagogisch in zicht en dikwijls ook de nodige kennis. Dit was ook het geval met Samuel de Laval, die in 1620 door schout, schepenen en de kerkeraad yan Schore en Vlake tot schoolmeester, voorzanger en koster werd benoemd. Samuel legde wellicht met kunst- en vliegwerk een vol doend examen af voor de Clas sis van ZuidABeveland. Na verloop van enige jaren ontstond er in de gemeente grote ontevredenheid, voort spruitende uit de grote onkun de van Samuel, met als gevolg zijn ontslag, nadat aan de Ge- comitteerde Raden van Zee land een verzoekschrift gericht was van de volgende inhoud: „Versouck van Schout en- de Schepenen der parochie ende heerlyckheyt van Scho re en Vlake in Zuyt-Beve- landt, om te hebben een an deren schoolmeester, als hebbende er nu een, die reeds meer dan tyen jaeren sonder vrugt voor de jeucht is werksaem geweest, door d'onbequamheyt dat hij niet veel geschrift lesen en kan, noch ooc reeckenen met pen ninghen noch syfferen en can soodat de prochiën nie. gedient en sijn van desen, en den predicant, ouderlin gen ende Dyakenen hebben hem afgevraecht ofte hij gheen schoole wilden hou den, heeft voor antwoordt ghegheven „Neen". Soodat sy genootsaeckt zijn geweest een anderen schoolmeester tot prochieiasten te stellen, die de kinderen voorloopigh leert. Daarom syn wy oot- moedich biddende, dat j UEMog. ghelyve hierin te versien, om reeden dat in onse prochiën maar drije ofte vyer gheletterde men- schen en sijn, die leesen ende schrijffen conde; quamen die te sterffen, daer en is nyemant de prochie reghee- ren soude connen". Meester Wagemaker te We- meldinge mocht geen land bouwer blijven. Dat een schoolmeester een paar koeien hield en ossen vet te, niemand sprak er kwaad van. Dat de opvoeder der jeugd te Rijsoord ,,open houdt een onge schikte dronkenherberg voor het jonge volk, 't welk hij laat in den nacht houdt zitten, en dansspelen houdende", was niet in de haak; toch duurde het een tijd voor aan deze toestand een einde kwam. Dat schoolmeester Gerritze tevens vrachtrijder en verhuur der van paarden en rijtuigen mocht zijn, verwondert ons. Te meer respect moeten we hebben voor de autoriteiten van Wemeldinge, die in 1683 .Adriaen» Adriaense Wagema ker, landbouwer en inwoner van dese plaetse, eenparichlyck ver coren tot scoolmeester, voor leeser ende voorsangger", op voorwaarde echter, dat hij geen landbouwer mocht blijven, ten einde zich geheel te kunnen wijden aan het „scoolampt". Gelukkig hadden ook vele an dere gemeenten een open oog voor de belangen van het on derwijs, zodat ook daar, reke ning houdende met de gebrek kige inrichting van de scholen en de primitieve leermiddelen, gunstige resultaten werden ge- b06kt' J. A. H. 'HEDEN: HULST,: Opening speeltuin „De Nachtegaal". AXEL: Opening speeltuin „Zomer lust". MORGEN: TERNEUZEN: Luxor Theater, 2 en 4.30 uur: Zondagmiddag voorstelling; 8 uur: Bioscoop voorstelling „De verstrooide Professor". Concertgebouw, 2,36 uur: Zond ag-middag voorstel ling „Josephine, het meisje va. ling „Josephine het meisje van Broadway". Café La Belle Vue, 6.39 uur: Grote Prijskaarting. AXEL: Het Centrum, 4.15 en 8 uurBioscoopvoorstelling „Words and music", MAANDAG: TERNEUZENLuxor Theater, Bioscoopvoorstelling,, De ver strooide Professor"; 4.30 uur: Middagvoorstelling. Concertgebouw, 8 uur: Bioscoopvoorstelling „Nood landing in de Jungle"; 5 uur: Middagvoorstelling. Terrein Molendijk, 2.30 uur: Voebalwedstrijd Terneu zeniMeto. AXEL: Het Centrum, 4.15 en 8 uur: Bioscoopvoorstelling „Rio Rita". (Advertentie.! ifAANDIYG 10 APRIL. (Tweede paasdag) Ned. Herv. Kerk. TERNEUZEN: Prov. Bondsdag der C.J.M.V. .Biervliet: 10 u. Ds. H. C. P. M. Wiebosch. Hoofdplaat10 u. Ds. J. J- Wïn- okel. i Schoondijke: 10 u. de heer B. L. Bouwen, van LJzendijke. Sluis: 10 u. de heer Schutte, van Brugge. Uteendifke10 u, Ds. W. B. Bergs- «ui. van Waterlandkerkje. Chr. Geref. Kerk. Zaamslag: 9.30 u. Ds. J. C. van Ravenswaay. Geref. Gemeente. Hteek' 9.30 u. Leesdienst. Torneuzen: 9.30 u. Leesdienst. Oud-Geref. Gemeente. Tarmeuzen: 9.30 u. Ds. A. de Rauver. geref. gemeente. Aangenomen naar Terneuzen Ds. D. L. Aangeenbrug te Dord recht, die bedankte voor het be roep naar 's Gravenpolder. Seretse Khama De inboorlingen van de Bemang- wato.stam verkopen op het ogen blik hun vee, de voornaamste rijkdom van Betsjoeanaland, om een fonds te stichten ten behoeve van de strijd voor de zaak van Seretse Khama, hun verbannen stamhoofd. Reeds duizenden pon den sterling zouden bijeengebracht zijn. De veeverkoop heeft onver wacht een hoge vlucht genomen. Seretse wacht nog steeds te Lo- ibatsl op toestemming om zijn vrouw te bezoeken. Ruth heeft verklaard, hoewel zij zeer onge duldig is, niet naar Lobatsi te zul len gaan, tenzij op verzo°k van Seretse, omdat zij bang is, dat men haar dan niet meer zal laten terugkeren. DEKKER's ROEM. Het is zo zachtje,, aan een pu bliek geheim, dat de heer Ant. Dekker te Otliene (Zaamslag) een appel kweekt van bewonde renswaardige kleur en houdbaar heid. Door het Rijkstuinbouwconsu- lentschap te Goes en vanwege de afdeling wat betreft tiet rassen- onderzoek te Wag-eningcn, is deze vrucht nu in studie genomen, waarbij men ziiclh vanzelf ook sterk interesseert omtrent de her komst van de boom. Voordat de heer Dekker deze hofstede en boomgaard dirigeer de, werd dit bedrijf geleid door de Fam. Huijssen te Terneuzen. De vader van wijlen de heer J. Huijs sen zou deze boomgaard hebben aangeplant. Aangezien vroeger veel plant goed uit België werd betrokken, is het niet onmogelijk dat ook deze bomen daar hun oorsprong vinden. Vanaf de moedenboom heeft de heer Dekker vele bomen (o.a. Eellefleurs) met dit ras omgeënt en nu is dit zo opvallend en merk- waardig dat de Bellefleurs, welke eerst een slechte stand vertoon den en zelfs kankerachtig waren, zich geheel gaan herstellen na de omenting. Vele bomen heeft hij hier al van omgeënt. Doch dit niet al leen. Hij heeft ze ook afgestaan aan het proefbedrijf te Phillippine \vnar hij ook bestuurslid van is) en eveneens aan het proefbedrijf te Wilhelminadorp. Daarnaast hebben ook enkele telers wat enthout van hem be trokken; dus als dit zo doorgaat is het te voorzien, dat deze appel in het voorjaar in groter kwan- tums aan de veiling gaat verschij nen. Hoewel eerst enigszins terug houdend (wat heel begrijpelijk is) neemt de heer Dekker thans een breed standpunt in en is er van overtuigd het belang van teler, streek en veiling er mee te die nen, door deze appel niet meer te centraliseren, doch meer en meer ingang te doen vinden. In de maanden Maart, April en Mei voert de teler deze appel aan de veiling te Terneuzen aan. Ze worden gesorteerd, gewikkeld^ en verpakt en brengen hoge prijzen op. Woensdag j.l. is er zelfs een zending verpakt in nellophaan- zakjes. Het is de eerste maal dat de veiling te Terneuzen met deze verpakking heeft geëxperimen teerd De zakjes bevatten 1 kg en er staan er 8 in een verpakkings kistje. Zeer handig verkopen voor de handel. Ze brachten 70 tot 80 cent per kg op. Deze hoge prijs vindt zijn oor zaak, voornamelijk in de kleur. Doordat dé officiële herkomst nog niet bekend is, draagt lit ras ook geen naam, doch doordat de heer Dekker zulk een groot aan deel heeft ten opzichte van het urgent worden van deze appel, worden ze bestempeld met Dec ker's Roem. De heer Dekker is een uitste kend verzorger van boom en vrucht en zijn behandeling ge tuigt van kennis en grote sym pathie. De laatste zending hoopt hij met Pinksteren te leveren. In het jaar 1947 heeft „baas" pP' Vp- de 20rie Juni nog van dit fruit geleverd. Ze werden toen per stuk geveild en brachten 40 tot 50 cent per stuk op. Doch dat w as nog in de tijd der gekke prij zen. Het is het ras voor de boe- renboomgaard. Uitnemende houd baarheid (zonder Koelhuis), schit- t rende kleur en voor de tijd van het jaar behoorlijk van smaak. Vin. N. d. A. TERNEUZEN. C. I- M. V. Zeeuwse Provinciale Bonds- daq te Terneuzen. Naar wij van de Regclingscom. missie vernemen is er voor deze dag zeer grote belangstelling, zo dat reeds nu' beide zalen totaal bezet zullen zijn. Alle voorbereidingen zijn thans getroffen en men is nu gereed de Bondsdagbezoekers op 2e Paasdag te ontvangen. Na aankomst van de boot van Hoedekenskerke zal direct een stoet geformeerd worden voor een mars ck>or Terneuzen. Vertrek aan de Prov. Boot pl.m. 8.40 Ronde Westkolkstraat, Grenulaan, Vloos- ijkstraat, Axelsebrug, Axelse- straat, Julianastraat, Wilhelmina- plantsoen, Leeuwenlaan, Emma- laan; Steenkamplaan, Mart Eijkestraat, Rosegracht; Axelse brug; Noordstraat (tot de Ned. Herv, Kerk). In 'de namiddag zullen de tam boers- en pijperscorpsen hun op mars maken naar de Markt. Dan zal de volgende ronde gemaakt worden: De Jongestraat; Heren gracht; Noordstraat; Vlooswijk straat Nieuwedlepstraat; 2e Ver bindingsstraat Donzc-Visserstr. Dijkstraat; Westkolkstr.Nieuw- straatArsenaalstraat, Burg. Jeillstraat; Markt. De slotsamenkomst op de Markt die te I7.J30 aanvangt, is voor alle belangstellenden toegankelijk. Mo ge, mede door mooi voorjaarsweer, de Terneuzense Bondsdag van 50 in alle opzichten een geslaagde dag worden. jaar of ouder le pr. F. Kips, 2e pr. J. Dotabeleir; ruin le pr. A. Suij, 2e pr. A. Ferket; schoonste 3 jarig paard le pr. A. Suij, 2e pr. F. Janssens; schoonste 2 jarig paar al le pr. G. Cerpentier, 2e pr. F. Kips; schoonste veulen heneden 2 jaar le pr. J. Dobbeleir; groot ste getal rundvee (minstens 5) Ie pr. L. van Dorsselaer; idem (voor ingezetenen) le Pr- c- Steenacrt; schoonste koe le en 2e pr. C. Steenaert; schoonste kalfdragende vaars le pr. L. van Dorsselaer, 2e pr.. Gebrs. van Overloop; vetste stuk rundvee minstens 1 jaar le pr. P. Coene 2e pr. J. Verbiest; schoonste springstier le pr. Wed. de Bock, 2e pr. L. van Dorsselaer; schoon ste hokkeling le pr. L. van Dors selaer;- grootste getal varkens (minstens 6) le pr. L. de Meij, idem (voor ingezetenen) le pr. A. Inghels; sehoanste toom big gen (minstens 6) le pr. L. de Meij; schoonste geit le pr. R. van Waesberghe, 2e pr. Alb. Dlerick; konijn (rammelaar) le pr. E. de Coninck, 2e pr. A. Rombaut; idem ^voedster) le pr. R. de Schepper, 2e pr. Th. Gijsel. ZWART GEITJE GEBOREN. Bij de heer D. Willig te Sloot- dorp is een zwart geitje geboren. Dit is een grote zeldzaamheid en de heer Willig is daarom voor nemens het diertje te eniger Kjd aan Artis te schenken. SMOKKELTUNNEL OICfHTGESPOTEN Arbeiders van de gemeente Kerkrade hebben de geruchtma kende tunnel, welke daar door as pirant-smokkelaars van Duits land onder de Nieuwstraat were gegraven, thans tot aan de grens met een mengsel van zand en wa ter dicht gespoten teneinde ver zakkingen te voorkomen. De in gang van de tunnel, welke zich in een droge put op Duits gebied bevond, is op last van de Duitse douane dicht gemetseld. Arres taties zijn tot dusver niet ver richt, De Nederlandse douane heeft er geen idee van wie aam de Nederlandse kant van de Nieuw straat met dc gravers in relatie stond. De Duitse douane is de tunnelgravers nog niet, op het spoor gekomen. De hoer, op- wiens erf de bewuste put ligt, ver. klaarde dat hij van het gehele ge val niets afwist. Aanrijding. Gistervooi middag kwam het 5. jarige zoontje van de heer De Kuijter. wonende te Driewegen, vanachter 'n autobus der Z.V.T.M. gelopen juist toen de motorrijder J. Burger, wonende te Axel, voor bij kwam rijden. Het knaapje ,iwam in aanraking met het mo torrijwiel en Werd tegen de grond geworpen. De geroepen geneesheer liet de kleine naar het ziekenhuis ver voeren, waar bleek dat gc„.kkig c'e opgelopen verwonding niet ern stig was, zodat het knaapje hedenmorgen weer naar de oudei - lijke woning zal kunnen terugke- Aanrijding. Toen het 3-jarig zoontje van de heer G. alhier vanachter een ge parkeerde auto kwam gelopen werd het door een andere vracht wagen verrast en aangereden. Het kind dat met het hoofd op het spatbord terecht kwam, liep een hersenschudding op. Ge neeskundige hulp was spoedig ter plaatse. Jaarmarkt, Bij de op Woensdag 5 April ge houden Jaarmarkt, welke alhier plaats vond, werden de volgende prijzen toegekend: Grootste getal paarden (voor ingezetenen), le pr. A. Suij; meest ln waarde zijnde merrie (4 Concert- Traditie getrouw zal het mu ziekgezelschap „Geduld Over wint" op le Paasdag des namid dags 4.30 uur haar Paasconcert geven op de kiosk op de Markt- Het goed gekozen programma oe. staat uit de volgende nummtis: 1. Koning Voetbalmars, W, Schc tcmeijer; 2. La Poupe de Neren- berg, ouverture, A. Adam, arr. Dreissen; 3. Les Frissons Scène de Ballet, G. Gadenne; 4. De Vo gelkoopman, operette, .-eher; 5. Jubelklange, mara, Ernest Uebel. Na de Pauze: 6. Suite Oriëntale in vier delen door Fr. Popy; 7. Luna.Wals, Paul Lincke; 8. The Great Little Army, mars, Alford. BOTSING TUSSEN VRACHTAUTO EN ELECTRISCHE TREIN. Goed afgelopen. Toen de electrische trein Den Bo3chr—Utrecht Vrijdagmiddag om circa 4 uur een onbewaakt overweggetje tussen. Den Bosch en Orthen passeerde, naderde juist op dat ogenblik een vracht auto, bestuurd door de 20-jarige J. van der Heyden uit Schijtnlel. De v achtauto werd gegrepen» 'n eindweegs meegesleurd en totaal vernield. De bestuurder had. ge lukkigerwijze totaal geen letsel opgelopen. Na door een axts te zijn onderzocht kon hij huiswaarts keren. De trein had een half uur ver traging. BEROUWVOLLE I>IE1' GUNDE ZICHZEI-F DE UITGELOOFDE BELONING. Vorige week deed een zekere S. uit Waalwijk aangifte ran een diefstal van f 3000. Tevens plaatste hij in een streekblad een advertentie waarin een be loning van f 500 werd toegezegd aan degene, die inlichtingen zou kunnen verschaffen, die zouden kunnen lelden tot het terugvinden van het vermiste Deze annonce kwam blijkbaar ook de dader onder ogen, die toen het zekere voor het onze kere verkoos: Donderdagmorgen immers ontving de gedupeerde per post een couvert waarin welgeteld f 2500 bleek te zitten. De dief had schijnbaar berouw gekregen over zijn daad en wil de zich toch een buitenkansje van vijfhonderd gulden tegen de Paasdagen niet laten ont- Jongen Botst tegen auto. Toen de schooljongen J. de Bae- Donderdagmorgen naar school kwam gereden botste hij tegen dt stilstaande jeep van de machinale melker ij. De botsing kwam zo hard aan dat de schooljongen een zwart hersenschudding1 opliep. De Di recteur der Botertabriek heeft de jongen per auto naar de ouder, lijke woning vervoerd. Al "weer munitie gevonden. Aan het buurtschap Pyramide werden aan de kant van de sloot 7 mortiergranaten gevonden. De direct gewaarschuwde hulpverle ningsdienst heeft het gevaarlijke tuig weggehaald. gaan. Het is echter niet aanneme lijk dat de benadeelde en de po litie hiermede genoegen zullen nemen. Cursus Eerst» Hulp bij on gelukken. Door Burgemeester Trimpe is voor de Afdeling Zaamslag van v^,rNEers^Hu$™? Ongeiukken zullen rondgaan geopend, waaraan 21 personen deelnemen. Deze cursus staat onder leiding van Dr. Remrhev. Ghoenc Kruis. Bij het te Axefl gehouden exa men van de cursus leerling-help ster bij het Groene Kruis slaag den onze dorpsgenoten Mien Dees, Oorry Moens en Annie Ver- Unde. Oranje-Vercnlgtag. In de deze week gehouden ver gadering van de Oranje-Vereni ging werd besloten tot het weder organiseren van het jaarlijkse reisje met de Ouden van Dagen uit onze gemeente. Voor het inzamelen van de daarvoor benodigde gelden zal een beroep worden gedaan op de ingezetenen, waarvoor meisjes

de Vrije Zeeuw | 1950 | | pagina 2