BIM SS BINNENLANDS WAT BRENGT DE1RADI0? li UIT DE PROVINCIE N/E UWS Vinson wÜ meer Amerikaanse vliegtuigen Loop der bevolking ie verborgen va '"-rJÏSS»»»* getrokken door Agenda ei Vroltfli Sanslccsl MET BLOEMEN EN PLANTEN VAN Bloemenmagazijn G. J. WILL TERNEUZEN. RODE ROZEN ZAAMSLAG. Treinongeluk in Spanje Vier rijtuigen van de sneltrein MadridOviedo zijn bij Villalana, 25 km van Oviedo verwijderd, ontspoord. Volgens de eerste berichten zijn er 20 doden en ongeveer 80 ge, woxdan. Officieel wordt gemeld dat 20 "freonen om het leven zyn geko men. Tot dusver zijn 65 zwaar gewonden uit de vernielde wa_ gons gehaald en in de ziekenhui zen te Oviedo, Gijon. en Avilez op, genomen Meer dan 100 personen hepen kneuzingen op. Het is niet uitgesloten dat het officiële cijfer van het aantal do (Zoals gemeld, heeft het ge bied rondom Oviedo Dinsdag van een aardbeving te lijden gehad. In de stad zelf werden enkele huizen beschadigd. H*t is dan ook nog niet bekend, of het onge luk een gevolg van de aardlbeving is). De wagens, die volgens mede, leizigers propvol mensen zaten, stortten van 10 meter hoogte naar beneden op een weg. In verband met de Paasdagen waren er vele Pelgrims in de trein, die ter gelegenheid van het Heilig Jaar een bezoek aan Rome wilden brengen. Er zijn onmiddellijk hospitaal, d'e den enigszins beneden de werke, treinen naar de plaats van hjkheid is, daar het nog niet mo- ramp gezonden en de eerste ge gelijk i3 een eerste klas rijtuig te wonden zijn al naar Oviedo en Gij- bereiken. 1 on vervoerd. Carl Vinson, voorzitter van de commissie voor de strijdkrachten van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden, heeft er gisteren bjj het Congres op aangedrongen 583.289.211 dollar meer uit te trekken voor de luchtstrijdkrachten en de marine-luchtmacht der Verenigde Staten, opdat deze het hoofd kunnen bieden aan de bedreiging van een bliksemoorlog met atoombommen''. lanese hotelkamer is gevonden. Het uranium 238 behoorde aan een Italiaanse technicus, zekere Mencarelli, die zeide het uranium van een onbekende, mogelijk een Oostenrijker, voor 3 miïlioen lire te hebben gekocht. Men meent, dat het uranium afkomstig is van een voorraad uranium van 10 kg, die door de Nazi's in Oostenrijk achtergelaten was en later ver, dween. In het polltle,rapport wordt ge zegd!, dat de technicus niet met een „.buitenlandse koper1" in on derhandeling was. Hij zal zich moeten verantwoorden wegens overtreding der invoerbepalingen. De regering heeft voor de Amerikaanse strijdkrachten iD totaal een bedrag van 13.911 miï lioen dollar uitgetrokken, doch volgens Vinson is het aandeel hiervan voor de Amerikaanse luchtstrijdkrachten da mate on voldoend, dat zij, indien niet meer gelden voor haar ter beschikking worden gesteld, „in de Idem zul len worden gesmoord"'. „Iedereen weet, dat de Sowjet- Unie bezig Is de grootste lucht macht van de wereld te houwen. Waarom? Om haar te gebruiken wanneer hun dag van Pearl Harbour" die zy zorgvuldig genoeg jzuUen berekenen is aangebroken". Door de regering is 650 millioen dollar aangevraagd voor het bou wen van nieuwe vliegtuigen voor de vloot, terwijl de luchtmacht 1300 millioen dollar kreeg toege wezen voor hetzelfde doel. Vinson wil de luchtmacht de een hit 48 groepen samengestelde moderne luchtmacht en een ge heel aan de eisen van de moderne oorlogvoering aangepaste marine luchtmacht. „Worden deze gelden niet be schikbaar gesteld", besloot Vin son „dan zal de Amerikaanse luchtmacht in 1956 slechts over 42 moderne vliegtulggroepen be schikken, terwijl de marine-lucht macht 1349 nieuwe vliegtuigen te weinig zal hebben." beschikking geven over tweehon- Hoofdprijzen loterij „Jeugd van Nederland" Ter gelegenheid van de tentoon stelling „Jeugd van Nederland:" te Amsterdam in de zomer van 1949 werd een loterij georganiseerd. De trekking is daarvan ge schied. De hoofdprijs het Beatrix Landhuis, werd gewonnen door nummer 51331;, De Irene prijs een zitkamerameublement, viel op lot 140244. De Margriet prijs, 'n Overstroming in Ecuador De rivier de Tomevamba in Ecuador is Woensdagavond hui- ten haar oevers getreden en heeft de derde stad van het land, Cuen- ce, overstroomd. Tien bruggen in de stad werden vernield. Het aan, tal slachtoffers is nog niet be-, kend, maar het staat vast, dat een aantal mensen zich op de bruggen bevond toen de rivier plotseling steeg en de bruggen wegspoelde. De president van Ecuador is per vliegtuig, naar Cuenca ge gaan. Het is de tweede over stroming in Ecuador in twee we ken. In de hoofdstad Quito heerst nog voedselschaarste doordat 14 dagen geleden de Chanchan buiten haar oevers trad en de spoorwegverbinding van dé hoofd stad naar de kust vernielde. De Communistische afgevaar digde, Moore, kreeg 729 stemmen en verloor zyn borgsom. De zetel kwam vrij, doordat de bij de algemene verkiezingen ge kozen candidaat, Kolonel H. Mor ris (Labour) zich terugfok. De Labour_Partij wenste name lijk dat Sir Frank Soskice, ad, vocaat generaal, een zetel in het Lagerhuis bezette. De meerderheid van Labour is nu vier. Een Labour-lid echter is Dinsdag na een auto-engeluk in liet ziekenhuis opgenomen, zodat de „strijdvaardige meerderheid" thans slechts 3 is. De meerderheid van (Labour was thans 13.715. Bij de alge mene verkiezingen was de meer derheid ün dlit district 19.006. Er werden van het totaal aan tal stemmen van 49.700 nu 9.441 minder stemmen uitgebracht, dan bij de algemene verkiezingen. Aanhangers van alle partyen toonden een geringe opkomst. hij voor moer Volgens Vinson zijn deze bedra ge® nodig om de Verenigde Sta ten de beschikking te geven over Z ^1,2»' Zi\ Stellen nummer 97372. Een linnenuitzet, ter beschikking wil stellen. op nummer 27027. Andere prijzen staan vermeld op een trekkingslijst, die bij het raadgevend bureau voor Maat schappelijk Werk, Stadhouders, laan 148 te Den Haag verkrijg baar is. De Europese aankopen van landbouwwerktuigen De E.C.A. heeft Woensdag be kend gemaakt, dat in de eerste 2 Jaren van het Europese herstel programma de Marshall-landen vergunningen kregen voor de aan. knop van landbouwmachines, met inbegrip van tractors, tot een be drag van ongeveer 175 millioen dollars. Bijna 10 procent daarvan n.l. voor een bedrag van 17 mil lioen dollars, ging naar Neder, land, dat de vierde plaats innam voorafgegaan door Frankrijk en zijn overzeese gebieden, Engeland én Turkije. België en Luxemburg ontvingen iets meer dan 5 mil- iioen dollars voor dit doel. De landbouwwerktuigen waren tot een bedrag van ongeveer 104 mil- .ioen dollars afkomstig uit de _yer- Staten en voor het overige vrijwel geheel uit Canada. Twee kilogram uranium in een hotelkamer gevonden De politie heeft twee kilogram Uranium 238 geconfiskeerd, dat in een loden omhulsel in een Mi- De nationaliteit van de gehuwde vrouw De Ver. Staten' zijn van oor deel dat de nationaliteit van de gehuwde vrouw niet uitsluitend door haar huwelijk moet worden bepaald. Zij stellen voor een uni verseel beginsel te aanvaarden,, krachtens hetwelk het huwelijk noch de ontbinding er van een be. slissende invloed zullen hebben op de kwestie van de nationaliteit. Deze Amerikaanse mening zal in bijzonderheden worden uiteen gezet op de conferentie van de V. N. over de status van de vrouw die in Mei a.s. zal worden gehou den. De grote lijnen van het voorstel der Amerikaanse regering worden samengevat in een memo. randum, dat Woensdag aan de secretaris-generaal var. de V. N., is toegezonden in antwoord op 'n vragenlijst, die Lie aan de leden van de organisatie heeft doen toe, komen. HEDEN: TERNEUZEN: Luxor Theater, 8 uur: Bioscoopvoorstelling „De verstrooide Professor". MORGEN: AXEL: „Het Gulden Vlies", 95 uur: Grote verkoping van Legergoederen. Het Centrum, 6.30 en 9 uur: Bioscoopvoorstelling „Words and music". TBRNHUZEN: Luxor Theater, 8 uurBioscoopvoorstelling „De verstrooide Professor". Concertgebouw, 8 uur: Bioscoopvoorstelling „Josephi. ne, het meisje van Broadway". Café Ostende, 7 uur: Grote Prijskorting. Markt, 2 uui'. Demon stratie met dé nieuwe Wrigley motorcarrier enz. De volgende wolk uit de loco- hangen, kreeg het toch wel een motief blies onze vrienden d^ beetje te kwaad en hoestte en lucht in. proestte geweldig. Bim, die helemaal onderaar. Gelukkig steeg de parachute bengelde en dus ook het langst in nu geheel bol geworden door de de dikke zwarte rookwolken bleef hete lucht, snel naar boven en iiiiiiiiiiiiiiiiiiauiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiii mi! zag ons drietal die lange trein als een slang snel onder zich voorbij snellen, waarop de verbijsterde achtervolgers nog met open mond de vluchtelingen nastaarden. iilllllllilllllllllllllllllllllllll LAATSTE POST VOOR THUISVAREND SMALDEEL NEDERL. ANTILLEN. Zoals bekend wordt het smal deel Nederlandse Antillen 4 Mei a.s. in Nederland terug verwacht. Post voor opvarenden van de schepen van dit smaldeel wordt voor de thuisreis uitgereikt op Curacao en tijdens de thuisreis te Ponte Delgada (Azoren). De in de West uiit te reiken post dient uiterlijk 11 April a.s. ter post bezorgd te zijn; die, welke te Fonte Delgada wordt uitgereikt, uiterlijk. 20 April a.s., in beide ge vallen vóór 12 uur. Het betreft hier de laatste gelegenheid post naar het smaldeel te verzenden. In beide gevallen moet het adres bevatten: rang, naam, stamboeknummer en de aandui ding „Aan boord van Hr. Ms. vlieg'kampschip „Karei Doorman" (c.s. Hr. Ms. Kruiser „Ja>cob vr Heemskerck1" of Hr. Ms. Fregat „Johan Maurits van Nassau"). ï)e naam van de tussenhaven, waar de post wordt uitgereikt, dient dus niet te worden vermeld. Advertentie Vlooswijkstraat 27 - TERNEUZEN - Telefoon 2393 Een kerncollectie, waarvan de kleuren een lust voor het oog zijn, staat tot Uw beschikking. T ussentijdse verkiezingen in Engeland Bij de Woensdag in Neepsend Sheffieldgehouden tussentijdse Verkiezing heeft de Labour-can- didaat, ir Frank: Soskice, de ze tel verworven. Hij kreeg 22.080 stemmen, tegen 8.865 voor de Liberaal-Conservatieve candidaat, J P. Hunt. OP VALSE PAPIEREN AUTO'S GEHUURD EN DAARNA VERKOCHT Brand te Brussel Donderdagochtend omstreeks 6.15 uur is een hevige brand uit gebroken in een gebouw van het Departement van Justitie tg Brussel. De brandweer kon de :and na 1 uur meester worden. Naar Belga thans meldt, heeft je brand in slechts één kamer van het gebouw gewoed en is de sohade gering. De brand zou door kortsluiting veroorzaakt zijn. Grote treinramp in Brazilië Een trein met vacantiegan- aers is gisteren op 160 k.m. van Rio de Janeiro van een brug in de rivier Tangua gestort. Het Braziliaanse persbureau maakt melding van 100 doden, terwijl het Franse persbureau A.F.P. berichten over De politie heeft drie Hage naars achterhaald, die er, aldus de politie, op uit waren op valse papieren auto's te huren en ze daarna te eigen bate te verko pen. In het eerste werkten ze kameraadschappelijk samen, de 22-jarige chauffeur J. H. van H., zijn 23-jarige collega G. van den B. en een zekere B. D. Deze laat. ste had van een kennis oude rij bewijzen geleend, die door Van den B. werden „schoongemaakt" en van valse namen en adres sen voorzien. Zij moesten die nen als legitimatie zowel bij de huur als bij de verkoop. Op 9 Maart J.l. werd de eerste slag geslagen bij de garagehouder J. H. Kusters in de Josephlaan te Rotterdam, waar een Chevrolet werd gehuurd en niet terugge bracht. De auto werd later door Van H. op de markt in Utrecht verkocht aan een handelaar in Haarlem, maar door de plaatse lijke politie, toen de verkopers reeds verdwenen waren, in be slag genomen. Gedrieën profi teerde men van de opbrengst, Utrecht haalde hij met een tweede auto hetzelfde uit, maar liep tegen de lamp. Van H. en Van den B. zijn gearresteerd, D. kon op medisch advies nog niet in hechtenis worden genomen. GEVAL VAN GASVERGIFTI GING TE DEN HAAG in zijn eerste - - meer dan 100gewonden spreekt. Van H had lntussen z0_ Twee rijtuigen hggen^og^- vertrouwen gekregen, dat Twee bewoonsters van een per, ceel in de Okkernootstraat te Den Haag, de zusters Van L. resp. 34 en 36 jaar oud, zijn gistermorgen ternauwernood aan gasverstikking ontsnapt De zusters zijn filiaalhoudsters in een broodwinkel. Voordat zij Woensdagavond naar bed gingen hebben zij eerst op het gas nog tets opgewarmd. De hoofdkraan werd evenwel later niet afgeslo. ten. Gistermorgen om half acht be merkte hun bovenbuurman een gaslucht. Hij belde aan. De jong ste zuster ging naar de deur om rpen te doen dbch kwam niet ver der can de winkel, waar zij flauw viel. De tweede zuster kon nog juist de deur openen voordat zij in el kaar zakte. Buren hebben daarop de beide zusters in een tuin ge HET PERSONEN,VERKEER MET BELGIË. Met ingang van Zaterdag 8 Aprjl zal, na gepleegd overleg met de Provinciale Griffie te Middelburg en, waar nodig, met de betrokken Burgemeesters, door de Districts-Commandant der Koninklijke Marechaussee, te Ter- neuzen,, de verstrekking vandez.g. Dagpassen aan de bewoners van Zecuws,Vlaanderen door de Bri. gade-Commandanten der Konink lijke Marechaussée worden be ëindigd, daar tha-ns door de Bur gemeesters de bewijzen van Ne derlanderschap verstrekt worden, welke voldoend^ zijn om langs de Doorlaatposten 'het land te ver, laten en betreden naar en van België. De z.g. Dagpassen waren uit sluitend geldig voor één dag en dienen niet verward te worden met de Passen voor Grensverkeer, die normaal gedurende een half iaar geldig zijn en waarvan de afgifte nog wel zal plaats vinden. In 1949 veerde ft dbor dé Brigade Commandanten der Kon. Mare chaussée njet minder dan pl.m. 45.090 Dagpassen afgegeven. Vertoning Fordfilm 1950. velen hebben Woensdag, bij der water en het is nog niet mo gelijk het juiste aantal slacht offers vast te stellen. Men gelooft, dat de brug door de zware regens van de laatste dagen is ondermijnd. Doordat kort na de ramp een andere brug dicht bij Rlo in stortte, kon een trein met eer- ate-hulpmiddelen de plaats van de ramp niet bereiken. hij zijn kornuiten niet meer no dig had en voor eigen rekening risico ging werken. In en of LIEFDES OVERWINNING door H. VöLMER. Veerboot in Portugal gezonken Op de Douro is een veerboot ge zonken. Men vreest, dat vele personen verdronken zijn. De eerste ramingen spreken van 50 slachtoffers. De boot zou op een particuliere aanlegplaats gelopen zijn, die door het hoog getij onder water was komen te staan, en een lek opge lopen hebben. IMinstens 60 personen worden vermist aldus heeft de politie, commandant van Oporto meege decld. Het juiste aantal perso nen, dat zich op de boot bevond js niet bekend. Volgens sommige berichten werd de maximale be lasting van 80 personen overschre den. De 3 leden van de beman. ning en de eigenaar van de boot zijn gered. Tot nog toe zrjn drie doden en drie gewonden naar het ziekenhuis overgebracht. 58) (Nadruk verboden.) Zeer avond bij de vertoning van de Pordfilm 1950 een machtige in, druk gekregen van de enorme P ordfabrieken en de over de ge hele wereld verspreide Ford-orga nisatie, want het Concertgebouw alhier was die avond vrijwel ge, heel ibezet, zodat zij ongetwijfeld aan haar doel heeft beantwoord. De avond werd ingeleid door de heer Taets van Amerongen, ver- tegenwoordiger van de Amster damse Fordfabriek, met een le vensbeschrijving van Henry Ford, waarvan spreker vertelde, dat hij, ondaniks tegenwerking van zijn vader, het boerenbedrijf vaarwel zei en zich vol enthousiasme wierp op de vervaardiging van de eer ste Ford-motor. In het jaar 1903 werden de eerste Fordmodellen aan de lo pende baan pp de wereldmarkt gebracht. Het devies van Henry Ford was: „Een goede goedkope middel te maken. Via diverse mo dellen verscheen nog vóór de laat ste oorlog de nu zo bekende V 8- modellen. Spreker wees verder op het -misschien voor velen nog onbe kende feit, dat ooik de Fordfabrie ken tijdens de laatste wereldoor log omgebouwd werden voor de vervaardiging van Liberator bom menwerpers. Na de Geallieerde overwinning rolden weer spoedig de automo bielen uit deze Fordfabrieken. Naast het reeds bovengenoemde devies werd daaraan nu toege voegd: „Service". In alle wereld delen verschenen filialen van de Fordfabriek, die het nu moge- Ijk maken, dat een Ford-bezitter zich verzekerd weet van snelle en goede service van alle onderdelen. Hierna werden de films ver toond, allereerst een kleine kleu renfilm van de nieuwste en fraaie modellen. Vervolgens de grote film van de enorme complexen van de Fordfabriek aan de River Rouce, waarna ter afwisseling een mooie kleurenfilm vertoond werd van een Amerikaans vis sersdorp. Tot slot nam de Ford Company het publiek mee op reis om de wereld, waar steeds even stil gestaan werd bij de filialen der Fordfabrieken. Aan het eind van deze avond dankte de heer Boone, dealer van de Fordfabriek in onze gemeen te, de bezoekers voor de door hen betoonde belangstelling. aan de linker-voorzij de bescha, üttgd. Tegen de heer C. werd wegens overtreding van de verkeersrege len proces-verhaal opgemaakt. HOEK. De Z. V. U. te Hoek! Zoals reeds eerder in dit blad werd gemeld, zou Dr. A. F. J. Portielje, de bekende dierenken- ner en radlo_spreker voor de Z. V. U. ook een lezing houden te Hoek. Nu is echter bekend geworden,, dat Hr. Portielje in verband met zijn drukke werk, zaamhedien zijn lezyngen-'touruée door Zeeland niet kan houden en dus ook niet te Hoek kan ver schijnen. Dit valt ongetwijfeld te betreuren, maat het toestuur der Z. V. U. heeft niet stilgezeten! Te Hoek zal dan ook op Dins, dag 18 April a.s. in het Vere»i_ gingsgebouw spreken Simon de Waard, die ook reeds met veel succes te Domburg! optrad. De heer De Waard zal. o.m. ook zijn interessante film „Het vogel eiland „De Beer" vertonen, met als voorfilm „De Velduil". Toen Jan P. Strijbos vorig jaar zyn lezing over de „Willem Ba, rentz"' hield, was de Gehoorzaal tot de laatste plaats bezet. Een mooi succes. Het is nu aan de Hoekenaren, te laten zien, dat ze iets dergelijks zeer op prijs stel len! legd waarop zij spoedig weer tot automobiel". Steeds hard werkend Aanryding. Gistermiddag te 3 uur had op bewustzijn kwamen. Vermoed wordt, dat de gasslang lek is ge weest. om diverse verbeteringen aan te brengen, wist Henry Ford zijn auto's tot (het populaire vervoer de hoek van de De Jongestraat Markt een aanrijding plaats tus sen een personenauto en een vrachtauto. De bestuurder van de personen auto, de heer C. J. Cattoir uit Overslag, die in de richting van de Markt reed, passeerde toen hr dichj| de voor het verkeer be ruchte hoek van de Markt nader ue, een tweetal wielrijders, waar voor hij naar links uitweek. Van de Westzijde van de Markt wilde de vrachtrijder de heer P. L. de Bruijne uit Terneuzen, de De Jon gestraat inrijden. Doordat de personenauto links ree? bemerkte de heer De Bruijne te laat deze auto, met het gevolg dat een aanrijding plaats vond. Door de geringe snelheid van belde wagens was de botsing niet hevig en werd de luxe auto licht Terug uit Indonesië. Met het troepentransportsidhip „Fairsea,"1' keerde, Woensdag j.l. onze dorpsgenoot J. C. Hamelinlk, na een verblijf van bijna 3 jaar in Indonesië, in onze gemeente terug. Door 't bestuur van die „Band Ne. derland Indonesië" was 'n auto ter beschikking gesteld om de gerepa trieerde aan het station Kruinin- gen af te halen, en vond' bij; aan komst aldaar de begroeting plaats tussen de verloofde en zuster van onze dorpsgenoot. Te ongeveer 3 uur arriveerde de auto in de Axelsestraat alhier, waar van zeer vele woningen de driekleur ter verwelkoming wap perde en aan de ouderlijke wo, ning een schlldi met „Welkom" was aangebracht- De gehele gemeente deelde me. de in het grote geluk van de fa milie Hamelink, die hun zoon en broeder na een verblijf in de tro pen als militair, weer behouden in haar midden zag terugkeren. Spoedig was de huiskamer één bloementuin door de velei gezon den bloemstukken, terwijl de ge lukwensen binnenstroomden, en familie en vrienden later op de dag kwamen gelukwensen. Het was laat in de avond toen de familie Hamelink ter ruste kon gaan. Gister was het een voortdurend komen en gaan van hen die Ha melink kwamen begroeten en ook de Burgemeester met zijn echtge note brachten de gelukkige fami lie een bezoek. De vele aangeboden geschen ken, bloemstukken en persoonlijke gelukwensen mag Hamelink en zijn familie de overtuiging schen ken, dat geheel Zaamslag zich verheugt in deze blijde behouden thuiskomst. Kasexport naar België hervat Nederland heeft met ingang van gisteren de kaasexport naar België hervat. Uitvoermachti- glngen worden weer aan expor teurs afgegeven. De besprekin gen met België inzake de kaas kwestie hebben weliswaar nog niet tot een definitief resultaat geleid, maar daar de gestelde termijn voor de tijdelijke stop zetting van de kaasuitvoer naar België is afgelopen, zal Neder land weer kaas naar België uit voeren. STAATSLOTERIJ In de 509e Staatsloterij, 5e klasse 12e lijst is de 25.000 ge vallen op 6884. £aamslag. Ingekomen: Willem Jan Vonk. Vogelwaarde. Vertrokken: Jacobus Andries Dieleman, Gilze c.a.; SimOn Fran cois Buijze, Rotterdam; Maria de Putter, Hóek; Anna Dees, «Goes; Pleun Lok, Wildervank; Johanna Cornelia Buijze, Wildervank; Salomon Willem de Ridder, Nor ton Canes (Engeland). Twee dagen later begaf Philip Wagner zich naar „Fermina' Maienallee. Hij had op slecht ■weer gewacht en kon het in dit opzicht niet heter treffen: liet regende bakstenen. Op zo'n dag zou Erica niet aan uitgaan den. ken Ook op andere wijze was het' geluk met hem: mevrouw Brienen, de directrice, lag met griep te bed. 't Kittige kamer meisje, dat Wagner te woord stond, was eerst voornemens, zich aan de instructies te houden, doch de royale fooi deed haar de hand over het hart strijken en zij hoor de de bezoeker gewillig aan. „Het moet een verrassing voor mijn vrouw blijven, snap je? Van morgen vroeg ben 'k met de schuit in Hamburg aangekomen, acht en veertig uur eerder dan ik had verwacht. Ik telegrafeerde niet, pakte de eerste trein naar Berlijn, wou haar overvallen! He. spijt me voor mijn nichtje; ze zal een andere gezelschapsdame moe ten vinden. Want ik neem' mijn vrouw mee!" Het meisje had schik in het ge val. Het verhaal klonk zo geloof waardig: een zeekapitein die na lange afwezigheid zijn vrouw kwam verrassen! Zij herinnerde zich wel, dat mevrouw Wagner evenmin als barones Von Dern- 'oerg bezoek wenste te ontvangen, maar dit kon toch onmogelijk de echtgenoot gelden! Dus ging zij hem vóór, de trap op. Brj een deur op de eerste verdieping bleef het meisje staan. Wagner vatte haar arm toen zij wilde kloppen. „Neen", fluisterde hij, „je mag niets van de verrassing beder. ven! Ga nu maar!" Hij wachtte tot het meisje op behoorlijke af. stand was, zwaaide nog eens en deed met een ruk de deur open. Snel trad hij binnen, sloot weer. Margaretha Wagner en Erica sprongen bij zijn verschijning ver schrikt op. „Onverwacht bezoek, hè?" spot te hij. „Ik weet hoe ik mijn zaak, jes moet opknappen en het ging veel makkelijker dan ik me had voorgesteld. Wat staan jullie daar als wassen beelden Zou je niet een stoel presenteren?" Erica werd de situatie het eerst meester. „,In uw plaats verdween ik nog gauwer dan ik gekomen wad", zei ze scherp. „Ik wil met u niets meer te maken hebben. Ga onmiddellyk heen, of ik zal order geven, u te laten verwijde, ren!" „Dat kun je doen." Wagner schokschouderde. „Op jou heb ik geen enkel recht. Met die daar hij knikte naar Margaretha „staat het anders. Stel je gerust, vrouw. Ik zal je niet meenemen. Mijn bezoek is van vriendschappelijke haast zou ik zeggen vaderlijke aard. Het ibehtoeft ternauwer nood tien minuten te duren. Erica, ik waarschuwde je destijds voor Von Demberg. Zeker, hy heeft je getrouwd, maar dat is ook het enige wat voor hem pielt je zag je spoedig gedwongen hem te verlaten omdat hij niet trouw was. Ik ben op de hoogte zelfs beter dan jij. Jij denkt, dat hij het alleen van die operettezan geres te pakken heeft, niet? Wel nu, ik heb het bewijs, dat hij het ook nog met een ander aanlegt." „Houd het en wees er gelukkig mee!" heet Erica hem toe. „Ik heo u laten uitspreken eigenlijk te veel eer voor u. Wilt u goed schiks gaan of moet het kwaad schiks?" Zij legde een vinger op liet schelknopje. „Haal geen dwaasheid uit, meisje!" Wagner sprak zondei stemverheffing. „Je bewijst er je tante een slechte dienst mee! Zeker, je kunt me er laten uit smijten, maar ik toen er weer gauw in met een paar dienders. Luisteren jullie daarentegen, dan wandel ik over een paar minuten uit mezelf weg en jullie zien me niet terug." Mevrouw Wagner zei op ver moeide toon: „Erica, ik zal hem te woord staan. Ga zolang naar ie eigen kamer." De jonge vrouw bedacht zich even. Toen knikte zij en verdween door de tussendeur. „Maak het kort/', verzocht Mar garetha, toen Erica weg was. Zij zag haar man vijandig aan. „Na. tuurlijk hen je met kwade bedoe lingen gekomen, ik ken je aard Wat voer je in het schild?" (Wordt vervolgd.) ZATERDAG 8 APRIL. HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.15 Gram.; 7.45 Morgengebed; 8.00 Nieuws en weerberichten; 8/15 Gram.; 8.25 Litanie van alle heiligen en hoogmis; 9.55 Water standen; 10J00 Voor de kinderen; 10.15 Gram.; 11.00 Voor de zie ken; 1.1.45 Gram.; 12.00 Angelus; 12.03 Promenade orkest en solist; 12.30 Mededelingen; 12.55 De Zonnewijzer; 13.00 Nieuws; 13.20 Amusementsorkest; 13.45 Kamer orkest en solist; 14.20 Engelse les; 14.00 Koor; 15.05 Gram 15.15 Kroniek van letteren en kunsten; 15.50 Strijkkwartet; 16.20 Causerie; 16.30 De schoon, heid van het Gregoriaans; 17.00 Voor de jeugd; 18.00 Poütiekapel; 18.15 Journalistiek overzicht, 18.25 Koor en orkest; 18.50 Cau. serie; 19.00 Nieuws; 19.15 Actua liteiten;. 19.25 Parlementair over zicht; 19.35 Piano en orgel; 20.00 Nieuws- 20 05 De gewone man 20.12 Gram!; 20.15 Lichtbaken; 20.40 Gram.; 20.43 Steek eens op, heren; 21.00 Gevar. programma; 21.45 Pop. concert; 22.45 Avond gebed- 23.00 Nieuws; 23.15 Resi dentieorkest; 23.45 Plechtige vie ring v. d. Byzantijnse Paasnacht. HILVERSUM H: 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgymnastiek; 7.30 Gram.; 8.00 Nieuws en weerbe richten; 8.15 Gram.; 10.00 Cause rie- 10.05 Morgenwijding; 10.20 Ra'diof euilleton10.35 Voor de arbeiders in de continubedr.11.40 Cello en piano; 12.00 Orgelspel; 12.30 Mededelingen; 12.33 Gram.; 12.55 Kalender; 13.00 Nieuws; 13.15 Gram.; 14.00 Voor de jeugd; 14.20 Lichte muziek; 14.50 Gram.; 15.00 Boekbespreking; 15.15 Om roepkoor en orkest; 16.00 Cause rie- 16.15 Dansmuziek; 16.45 Sportpraatje17.00 Gram.; 17.30 Voor de jeugd; 18.00 Nws.; 18.15 Toespraak; 18.20 Pianospel; 18.30 Ned. Strijdkrachten; 19.00 Ar tistieke staalkaart; 19.30 Bijbel lezing; 19.45 Causerie; 20.00 Nieuws; 20j05 Actualiteiten; 20.12 Vara.varia; 20.15 Gram.; 20.40 Hein Festeijn; 20.45 Gevar. pro- gramma; 21.45 Socialistisch com mentaar; 22.00 Sextet; 22.25 Hoorspel; 22.40 Kwartet; 23.00 Nieuws; 23.15 Dansorkest; 23.45 Gram. BRUSSEL (VI.): 12.00 Gram.; 12 30 Weerberichten; 12.3'2 Lichte muziek; 13.00 Nieuws; 13.15 Gram.; 14.00 Causerie; 14.10 Gram.; 15.00 Klankbeeld; 15.30 Lichte' muziek; 16.00 Gemengd koor; 16.115 Pianoduo; 16.30 Verv. Gemengd koor; 16.45 Verv. piano duo; 17.05 Nieuws; 17.15 Accor- deonmuziek; 17.30 Gram.; 17.40 Verv. accordeonmuziek; 17.55 Economisch overzicht; 18.00 Jazz. muziek met commentaar; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nieuws; 19.30 Gram.; 19 40 passieverhaal; 20 00 Omroeporkest21.00 Actua liteiten; 21.15 Lichte muziek; 22.00 Nieuws; 22.15 Verzoekpro, gramma; 23.00 Nieuws; 23.05 Jazzmuziek; 23.30 Gram.

de Vrije Zeeuw | 1950 | | pagina 2