De toestand in Oost-lndonesië De straf van Kapitein Westerling De Koningskwestie Lcitfaiott Prinses Irene was sneller dan de Prins Circus Mullens te Utrecht verbrand In Makassar is het rustig Kapitein Abdul Aziz heeft geweigerd naar Djakarta te komen regeruvgsvliegtuig KEERT ZONDER ABDUL AZIZ TERUG. Ontslagaanvrage van het Oost-Indonesische Kabinet algewezen Hij kreeg 40 dagen eenzame opsluiting maar zou heden vrij moeten zijn 888* co oo Het glanst met pracht door8»8*8! VAN ZEELAND HOUDT PERSCONFERENTIE) A L K A L I V R Ije T Prinses Wilhelmina bezocht het Stedelijk Museum Minister Wijers gaat heen Frankering bfl Aaunnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Bedactle-a^res^raat g5__57 Terneuzen Telefoon 2510 Na uur 2073 gironummer 38150 Abonnementsprijs: 3,90 per kwartaal Far week 30 cent. Losse nummers 8 cent Verschijnt dagelijks VRIJDAG 7 APRIL 1950. 6e Jaargang No. 1391. Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels M et; Iedere regel meer 12 cent. Advertentieprijs: per mm 10 ct.; minimum pw advertentie 1,50 Vermelding Brieven onder nummer van dit blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 Het Kabinet van de R.I.S. is gistermorgen bijeen gekomen ter bespreking van de situatie in Oost-lndonesië. Inmiddels is Donderdag een speciaal vliegtuig van de R.I. S. naar Makassar vertrokken om de Minister-President van Oost-lndonesië, Diapari, een van de Kabinetsleden, Overste Mokoginta en Kapitein Abdul Aziz naar Djakarta te ver» voeren* Een woordvoerder van de Regering van de R.I.S. heeft tegenover Anetai verklaard, dat Abdul Aziz vogelvrij zal wor den verklaard, indien bij geen gevolg geeft aan de order om zich te Djakarta te verantwoorden voor de actie. Ook zijn volgelingen zullen indien zij niet naar de barakken terug keren, buiten de wet worden gesteld, aldus de woordvoerder. De troepen aan boord van de .Waikelo" zijn ookl Donderdag ochtend nog niet ontscheept. De correspondent van Aneta te Ma- kaaear bericht, dat Majoor Wo- rang, de commandant van de troe pen, die Woensdag te Makassar ontscheept zouden worden, heeft medegedeeld, dat hij bericht van Djakarta afwacht, alvorens te be slissen of hij zal ontschepen of naar Djakarta terugkeren. Te Makassar is het titans vol komen rustig. De avondklok is van 6 uur 's avonds tot 6 uur 's morgens. Aan de zijde van de PoEsie Militer zijn bij de acties 3 doden gevallen. Aan de zijde van Abdul Aziz viel 1 dode en v/enden 4 personen gewond. Door. dat Aziz de nacht voor de actie de Nederlandse commandant der Infanterie, Majoor Van Maastricht van zijn bed liet lichten, onttrok hy de onder diens bevel staande manschappen aan dien3 orders, het geen het wegtrekken van een aantal hunner, met rollend mate. rieel, mogelijk maakte. Dat slechts een klein aantal leden van het K.N.IL. deelneemt aan de ac tie, is te danken aan Tahya, die leider was van de mil'taire dele gatie der B.F.O. ter R.T.C., en die de laatste dagen in openbare ver gaderingen de militairen van het K.NI.'L. met klem afried een niet- diseiplinaire houding aan te ne men. Reuter bericht uit Makassar, dat de opstandelingen Donderdag, ochtend onder leiding van Kapi- te in Abdul Aziz in brencarriers en vrachtwagens in de straten van Makassar patrouilleerden. Volgens een Nederlandse woord voerder te Djakarta hebben en kele manschappen van liet K.N.I L. „onder druk" deelgenomen aan del opstand. De meeste dezer manschappen waren nu naar hun kwartieren teruggekeerd Lraitenant-Generaal Buurman van Vreeden, de Commandant van het K.N.I.L., is per vliegtuig naar Malftssar vertrokken om een on derzoek in te stellen. De Indonesische regering heeft een vliegtuig naar Djakarta ge zonden om Kapitein Audi Abdul Aziz, de plaatselijke opperbevel hebber en Minister-President Dr Diapari, tot wiens bestuur dit ge. bied behoort, terug te halen. Nadat de acties m de stad wa. ren afgelopen, ontwapende de compagnie van Aziz een groep in structeurs en recruten van de Apris, in het 12 km van Makas sar gelegen Sengunminasa. Naast deze op erewoord geconsigneer. den, zou het aantal gevangenen 300 (bedragen. Abdul Aziz verklaarde tegen over de pers, dat hij de noodzaak van het gebeurde zeer betreurde. „Wij allen zjju Indonesiërs en sléchts eert misverstand plaatst ons tegenover elkaar. Men stuur de een ander bataljon, dat onze plaats zou innemen. Zouden w(j dan blijven?" aMus Abdul Aziz. WEERSVERWACHTING WEEKSVERWACHTING medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Vrijdagoch tend tot -avond. Hogere middagtemperaturem. Droog en op de meeste plaatsen zonnig en warm weer. Zwakke tot matige wind tussen Oost en 3uïd. Andi Abdul Aziz is de zoon van de zelfbestuurder van Barru en werd 19 September 192-1 op Zuid- Celebes geboren. Voor de oorlog studeerde hij in Nederland en ver bleef daar tijdens de bezetting. Na de oorlog studeerde hij in Ne derland en verbleef daar tijdens de bezetting. Na de oorlog ont ving hij een militaire opleiding, o.a. bij de luchtlandingstroepen te Calcutta. Toen Abdiul Aziz gisterochtend zijn soldaten meedeelde, dat hij naar Djakarta was opgeroepen, voigde een luid geroepTi-da tida (ga niet). Aziz zeide, dat Mj c'e oproep schriftelijk zal beantwoor den. In de nacht van Woensdag op Donderdag is niets bijzonders voorgevallen. De Javasche bank en een munitie-opslagplaats zijn onder bewaking van troepen van Aziz geplaatst. I>e Minister-President van O.- In-d'onesië, Diapara, vertrok gis teren naar Djakarta voor bespre, kingen met het Kabinet van Oosl Indonesië. Inzake de gebeurtenissen in het kampement te Sungguminassa be richt Reuter, dat 25 opstandelin gen trachtten het kamp te nemen De militairen van de Apris kon den echter uitbreken en buiten verdedigingspositie innemen. Na een half uur vechten beslo ten de aanvoerders van belde zij den de gevechten te staken om meer bloedvergieten tc voorko, men. De leden van de Apris stemden toe inf de barakken te blijven, doch werden niet gevan gen genomen. Volgens berichten zijn 3 opstandielingen gedood en 7 gewond, terwijl aan de zijde van de Apris bij deze botsing 5 per sonen werden gedood en 4 ge wond. gen om haar greep op Oost-Tndo- nesië te versterken. De gewapen de opstand in Makassar is, schrijft het blad, een protest tegen het zenden van „Indonesische fe derale troepen" uit Java. Volgens de Times zijn dit Javaanse troe. pen van het voormalige Republi keinse leger. ,,De Federale Rege ring heeft formeel het recht troe. pen naar elk deel van het federa le gebied te zenden, doch dit kan geen verontschuldiging zijn voor de dwaasheid, zo dit niet erger is, van deze expeditie. Het zijn de oudere leden van het K.N.I.L. die thans op Celebes wachten op inschakeling in het federale leger, die de wapens hebben opgenomen om weerstand te bieden aan de landingen van Javaanse troepen, omdat zij menen, -dat bloed vergo ten zal worden, indien gedebar- keerd wordt. De toestand is slecht. De militaire vertegenwoordigers van de Federale Regering zijn ge vlucht naar de commandant van het Ned. garnizoen, dat binnen kort zal worden geëvacueerd. De Oost.Indonesische Regering heeft niets te maken met de op. stand. Zij heeft zelf geen troepen en moet met bezorgdheid toezien. Er kan echter weinig twijfel be staan, dat zij ontstemd is over het zenden van Javaanse troepen naar Celebes", aldus het blad. Het Regeringsvliegtuig, dat speciaal naar Makassar was ge zonden, is zonder Abdul Aziz te ruggekeerd. Wel bevonden zich aan boord de territoriale Commandant van de Apris, Overste Mokoginta, de Premier van Oost .Indonesië, Di, apara, en die Minister van Voor lichting, (Ratulangi. De laatste verklaarde tengenover de pers, dat alles rustig was in Makassar In een communiqué wordt o.m. gezegd, dat de strijdkrachten van Aziz buiten de wet zullen worden gesteld, indien: zij zich niet on middellijk naar hun kampementen begeven. Het Oost-Indonesische kabinet van Dr. Diapari heeft Woensdag zijn ontslagaanvrage ingediend, dat echter door de president is afgewezen. -Het kabinet vroeg om ontslag, omdat de Indonesische federale regering te Djakarta zijn waarschuwing, dat er moeilijk heden zouden komen, indien fede rale troepen te Makassar landden, in de wind had geslagen. Dr. Hatta, minister.president van de R.I.s'.,, heeft Dr. Diapari telefonisch verzekerd, dat er geen troepen zullen landen, voordat de toestand opgeklaard i3. De straf van veertig1 dagen eenzame opsluiting, waartoe kapi tein Westerling is veroordeeld, omdat hij een inheemse celge noot, die hem in het gezicht had gespuwd, een kaakslag had gege ven, valt samen met zijn veroor. deling wegens het op onwettige wijze binnenkomen van Singa pore. Dit betekent, dat de beide straffen, waartoe Westerling werd veroordeeld, heden zijn afgelopen. Van betrouwbare zijde wordt evenwel te Singapore vernomen, dat kapitein Westerling niettemin in hechtenis zal worden gehouden, zulks onder vigeur van het in Febr. tegen hem uitgevaardigde bevel tot in hechtenisneming. Westerling moet nu wachten wel. ke stappen -de Britse autoriteiten te Singapore zullen nemen in ver band met het tegen hem uitge vaardigde bevel tot uitwijzing. Ook bestaat de mogelijkheid dat de Britse autoriteiten een verzoek tot uitlevering van Westerling sullen bestuderen, in welk geval hij het besluit dezer autoriteiten zal moeten afwachten. Westerling wiens straf voor het illegaal binnenkomen in Singa- Dr. Petri, de Burgemeester van Val d'Isère, heeft H. M. de Koningin, de Prins en de beide Prinsesjes het erelidmaatschap van de plaatselijke ski-club aangeboden. Dr. Petri kwam 2 uur later dan was afgesproken, omdat hij nog 3 beenbreuken te behandelen had, het grootste aantal, dat tot nog toe op één dag in Val d'Isère is voorgekomen. Het Katholieke blad „De Standaard" schreef gistermogen dat het niet uitgesloten is dat enkele Vlaamse Liberalen de be velen van het partijbestuur in de wind zullen slaan en zullen medewerken aan een oplossing van de Regeringscrisis. „Het is jammer", zo vervolgt het blad, „dat de C.V.P. reke ning moet houden met zulke onbetrouwbare en wispelturige elementen als de Liberale Vlamingen zijn. Spoedig zal evenwel blijken of Van Zeeland er in slaagt n bres te slaan in de Liberale vesting. Indien hem dit niet lukt, zal hij toch doorzetten en met een homogeen-Katholieke Rege ring voor de Kamers verschijnen." Een van de slachtoffers was de eigenaresse van de bar „La Grande Ourse', waar de Konink lijke Familie dezer dagen een uurtje vertoefde. Maar inmiddels wordt <ïe techniek van de Konin gin met de aag beter. Rudi Matt, de Oostenrijkse berggids, heeft de grootste bewondering voor haar. ..Het is bijna niet te TIMES OVER DE TOESTAND IN MAKASSAR. De Times van gister schrijft, dat het een goede raad voor de Federale Regering der V.S.I. zou zijn „af te zien van de twijfelach tige onderneming" van de pogin- 00 00 00 00 CHE (Adv.) ZON- EN MAANSTANDEN Apr. Opk. 7 8 9 6.03 6.00 5.58 Ond. 19.23 19.25 19.26 Opk. 1.20 2.35 3.29 Ond. 7.56 8.52 10.04 HOOGWATER. VRUDAG 7 APRIL. v.m. 4.53 5.28 6.08 6.18 Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden n.m. 5.17 5.52 6.32 6.42 In de binnenstad van Utrecht aan de rand van de singels heeft Donderdagmorgen een korte, hevige brand gewoed met tragische gevolgen voor het bekende circus Jos. Mullens, waarvan in een uur tijds de gehele levende have verbrandde. feur, die om kwart over vier met zijn taxi aan de overkant van het water over de Toisteegsingel reed, zag op dat moment een vuurgloed door een der stalramen. Hij reed naar het dichtsbij gelegen politie bureau, vanwaar de brandweer is gealarmeerd, die zeer vlug bij de brand aankwam. Veel was er toen niet meer te redden. De stal brandde af als een fak kei en de levende inhoud was red. aeloos verloren. De directiewagen van de heer Mullens en twee slaapwagens, die dicht bij de stal stonden, brandden eveneens totaal af. De slaapwagen, waarin de dochter van de directeur sliep, kon nog weggereden worden en bekwam evenmin schade als een aantal andere wagens, die verder op stonden. Van de stal bleef niets meer over. Tussen de smeu lende natte resten lagen de cada vers van drie pony's en 19 paar den, tot voor kort de trots van het circus Mullens. Het goochelmate- riaal, bestaande uit konijnen, dui ven en dergelijke, ging ook ver loren. De heer Jos. Mullens is met zijn echtgenote in Frankrijk op zaken reis en voor het ogenblik niet te bereiken. Bij het laatste optre. den van het circus te Laren bracht een storm grote sclia.de toe aan de tent, die nu te Gronin gen nog in reparatie is. Over enkele weken zou het cir cus zijn nieuwe tournée aanvan. gen met voorstellingen te Am hem. 22 Voor het merendeel zeer kostbare paarden kwamen om het leven, toen tussen 4 en 5 uur een grote stal, die het winterverblijf van het circus vormde, afbrandde. Twaalf man personeel, die de vaste kern van het circus uit maakten, raakten in dit voor hen noodlottig uur al hun bezittingen kwijt- Behalve een stalknecht, die bij z(jn vergeefse pogingen om bet lievelingspaard van mevrouw Mullens uit de vlammen te red den, brandwonden aan zyn handen opliep, bekwam niemand van hen enig letsel. Naar de administrateur van het circus, de heer G. J. Knechtjes, ons mededeelde, zal de schade, die op dit momen-t moeilijk te schatten is, doch volgens hem misschien wel 1 ton kan bedra. gen, niet door verzekering gedekt zijn. Het circus Mullens overwin, tert sinds vier, vijf jaar in Utrecht. Gedurende de maanden dat het geen voorstelling geeft is het ondergebracht op een terrein tussen het pension aan de Toi steegsingel en het St. Nicolaas- kerkhof achter het centraal mu. seum. Een oude cavaleriestal, eigendom van de gemeente, was voor dit doel ingericht als piste Daar waren de paarden gehuis vest met daaromheen de wagens. Tegen 4 uur Donderdagmorgen ls een der stalknechten nog bij de paarden geweest en heeft niets verdachts gemerkt. Een kwartier later stond het inwendige van de stal in lichter laaie. Een chauf- geloven" zegt hij „welke vorderingen Uw Koningin in 2 jaar heeft gemaakt". De eerste maa', dat hij met de Koningin naar de ski-lift liep, vroeg hij of hij de ski's, die de Ko ningin over haar schouder droeg, moest overnemen. Maar sinds, dien heeft hij het niet meer ge vraagd, want de Koningin ant woordde: „U draagt Uw eigen ski's en ik de mijne. Ik ben hier niets anders dan welke tourist ook"'. „Welke andere Vorst of Vorstin zal zoiets doen?"', zegt Rudi Matt. Een Engelsman, die in, Perzië werkt en op het ogenblik met va- cantie is in Val d'Isère, vindt, dat de Koningin veel voor heeft op de öjah van Perzië. Onder gr-ote hilariteit vertelde hij, hoe de 5jah met zijn gevolg ging skiën in zeer dikke sneeuw. Niemand mag volgens het pro tocol voor de Sjah lopen en dus was hij wel genoodzaakt voor te gaan en daarmede het spoor voor de anderen te maken, waaroij hij vaak tot zijn knieën in de sneeuw stond Trouwens de sneeuw hier in Val d'Isère mag er op het ogen. blik ook zijn. Het heeft de laat ste 3 dagen duchtig gesneeuwd, waardoor de ski's veelal bij de af daling niet meer zichtbaar zijn. De Prins vertelde lachend hoe hy in die dikke sneeuw driemaal op zijn hoofd had gestaan. Het verblijf In Val d'Isère na zijn inspannende reis doet de Prins veel goed. Rudi Matt heeft er voor gezorgd, dat de eerste dagen niet te veel afdalingen werden gemaakt, maar nu voert hij het aantal nauwelijks merkbaar van 5 tot 6 per dag op. De route ooor de bossen is> wel de schrik voor iedere skiër hier. Iedereen bleef er liefst zo ver mogelijk vandaan. Ook de Prins, maar Ru di Matt zorgt ervoor, dat ook het afdalen door die bomen, die vaak niet meer dan 1 tot 2 meter van elkander staan, niet wordt ver waarloosd. „Het moet zo Zijne Ko. ninkltjke Hoogheid;" zei hij tot de Prins „dat niet wij voor de bomen uit de weg gaan maar de bomen voor ons". Prinses Irene schijnt dat re cept reeds te hebben overgeno. men. Zij begint de( Prins con currentie aan te doen, want Woensdag was zij haar v&der steeds ver vooruit. Hield de Prins even stil om een blik te slaan op het prachtige landschap, dan zag hij een ogenblik later zyn dochter alleen nog maar als een stipje in de verte. De Prinsesjes zullen Zaterdag deelnemen aan een ski-wedstrijd voor kinderen, waarbij de Konin gin de prijzen zal uitreiken. Ieder een is nieuwsgierig of *ij er in zullen slagen de jeugd van Val d'Isère te slaan. Het verblijf van de Koninklijke Familie ln Frankrijk zal waar- schynlijk tot 14 of 15 April duren. 'Het staat nog niet vast, op welke wijze men naar Nederland zal te rugkeren. Het blad schrijft verder: sentiële punt: „Er zijn redenen om aan te ne- de Koning, men dat de Prins-Regent Van Zeeland tot Kabinetsformateur heeft benoemd, omdat Eyskens weinig voelde voor een homogeen- Katholieke Regering. De Eerste Minister van het demissionaire Kabinet stond n.l. Qp het standpunt, dat het niet vol- doendie is het Regentschap op te heffen en dat 't er tevens op aan komt een regering samen te stel len die als regering van de Ko ning aan het bewind kan- blijven". Het Katholieke blad „La Libre Belgique"" schrijft, dat een C.V.P.- regering, eventueel aangevuld met een aantal buiten.parlemen. taire persoonlijkheden, zal worden gevormd. Het blad merkt op, dat een dergelijke regering weliswaar liet vertrouwen zou krijgen in de Senaat, waar de C.V.P. een meer derheid van 9 zetels heeft, doch dat in de Kamer van Volksverte genwoordigers een tweetal Ko ningsgezinde Liberalen zich voor een dergelijke regering zouden moeten uitspreken, wil zij een vertrouwensvotum krijgen. Het blad onderstreepte in dit ver band, dat de Vlaamse Liberale Kamerleden La Haye en De Wilde herhaaldelijk hebben betoogd, dat zij iedere regering zullen steunen, die de terugkeer van de Koning naar België op haar programma zet. „Alleen als deze Liberalen hun steun niet geven, daartoe gedwon gen door de partij-discipline, zou de Katholieke regering moeten aftreden en zouden er nieuwe verkiezingen gehouden moeten worden'", aldus het blad. Het Socialistische blad ,.Le Feuple" zegt, dat het „Leopoldis- tische scenario" zich afspeelt zo als werd verwacht. Zullen de ogen van de leiders der iC.V.P. dan nimmer open gaan" zo vraagt het blad en ver volgt: „Als de zaken een slechte wen. ding nemen, ziouden deze leiders op zekere dag met bloed aan de handen tot een wreed ontwaken kunnen komen. De benoeming van Paul van Zeeland tot Kabi netsformateur is een uitdaging van de arbeidersklasse, daar Van Zeeland voor haar het symbool is van het reaetionnaire clerica- listne, de politiek-financiële com binaties en de trusts. Tenzjj Leopold zich verwijdert van het hellend vlak, waarop hij en zijn partij zich thans bevinden, zal een verbitterde strijd ontstaan tussen twee blokken. Hieruit zou het land verscheurd te voorschijn komen", aldus het blad. Het partijloze blad ,,Le Soir" schrijft dat het niet te verwach ten is dat Liberale leden van het parlement hun medewerking of vertrouwen zullen schenken aan een regering van Van Zeeland, zonder hiertoe van te voren de machtiging te hebben verkregen van hun partijbestuur. Volgens het blad is het gevolg van deze houding der Liberalen, dat een homogeen-Katholieke Re gering weinig kans heeft in de Kamer van Volksvertegenwoordi gers het vertrouwensvotum te krijgen. Het Conservatieve blad „La Nation Beige" is daarentegen van oordeel, dat Paul van Zeeland een nieuwe poging zal doen om met de Liberalen tot overeenstemming te geraken. Dit zal, aldus het blad, evenwel niet betekenen, dat hij concessies zal doen op het es. dé terugkeer van MOTIE VAN LIBERALE PARTIJ Het Bestuur van de Liberale Partij van het Arrondissement Brussel heeft een motie goedge keurd, waarin zij de Liberale Par. lementsleden uitnodigt geen me dewerking te verlenen aan een regering, die een einde wil makei aan het Regentschap. In de motie wordt de wens uit gesproken, dat alle Liberale man datarissen zien ten aanzien van de Koningskwestie zullen onder werpen aan een -strenge partij discipline. VAN ZEELANDS OVERLEG De nieuwe Kabinetsformateur in België, Paul van Zeeland heeft gisterochtend de Prins-Regent verslag uitgebracht over 'het ver loop van zijn besprekingen. Na dien verklaarde hij, dat hij zijn overleg zal voortzetten. Aller, eerst zal hij de Liberale Ministers uit het demissionnaire Kabinet ontvangen. Op een gistermiddag gehouden persconferentie verklaarde Paul van Zeeland, de Kabinetsforma teur, dat hij toy zijn cuitaties ge leid wordt door de gedachte een Katholiek-Liberale Regering sa men te stellen, die zoveel mogelijk gelijkenis vertoont met liet demis sionnaire Katholiek-Liberale Ka binet van Prof. Eyskens. De Kabinetsformateur heeft gisteren besprekingen gevoerd met de Liberale Ministers in het demissionnaire Kabinet. Naar hij verklaarde hebben sommigen ge weigerd aan die nieuwe regering deel te nemen, terwijl anderen hun beslissing hebben voorbehouden tot ma de nationale vergadering van de Liberale Partij, die heden ochtend bijeenkomt. Van Zeeland zei geen conclu sies te zullen trekken, voordat hij kennis had genomen van de (be sluiten van d'e nationale vergade ring der Liberale party. Op een vraag of hij bij een wei gering van de Liberalen aan een regering mede te werken, een ho mogeen Katholieke Regering zou vormen, antwoordde Van Zee land: „ik sluit geen enkele moge. lykheid uit"'. Onmiddellijk na afloop van de persconferentie had Paul van Zee land een onderhoud met de secre taris van de Koning, Pirenne, die gistermiddag uit Pregny is terug gekeerd. De Liberale leden, van Kamer en Senaat hebben gisteravond met 34 tegen 9 stemmen by één ont houding, een motie goedgekeurd, die als enig punt op haar pro- giamma de onvoorwaardelijke te rugkeer van Koning Leopold op de Troon zet- De 9 Parlementsleden, die te gen stemden waren allen Vlaamse Liberalen. Deze zouden vooral een ontbinding der Kamers vrezen, hetgeen vrijwel automatisch zou betekenen, dat zij hun mandaat aan de C.V.P. moeten afstaan. De aangenomen motie zal he den op de nationale vergadering der 1200 Liberale vertegenwoordi gers uit geheel België een onder werp van bespreking uitmaken. Men is van oordel dat de mo tie met grote meerderheid van stemmen zal worden aangenomen. pore heden geëindigd zou zijn, is tot 40 dagen eenzame opsluiting veroordeeld wegens een aanval op een celgenoot. In de (beklaagdenbank deelde Westerling de rechter mee, dat hij zijn Indonesische celgenoot Harris Porkas had geslagen, omdat Por- kas hem de hand nist wilde schudden. „Ik zou niet zo veel geduld met hem gehad hebben, Indien hij een Europeaan was ge weest", aldus Westerling. Hy verklaarde zich bereid Porkas, wiens kaak in dé worsteling ge broken was, schadevergoeding te geven. Tijdens het verhoor was Westerling niet geboeid. De zit ting van de rechtbank werd bij gewoond' door een vertegenwoor diger van de Indische regering. BRITS ADVIES OVER UIT LEVERING WESTERLING. Volgens een bericht van Reuter uit Londen heeft de Engelse rege ring de regering der R.I.S. aan geraden, opnieuw een verzoek tot uitlevering van Westerling in te dienen, welk verzoek ditmaal zou moeten toerusten op het vigerende uitleveringsverdrag tussen Enge land en Nederland, aldus deelde een zegsman van het Engelse Ministerie van Buitenlandse Za ken gisteren mede. Dit verzoek zou dan dienen te worden gericht tot het Britse bestuur op Singa pore, dat in deze zaak een be slissing zal hebben te nemen, in overeenstemming met het ge rechtshof aldaar. In gewoonlijk goed ingelichte kringen te Londen wordt het ad vies van de Engelse regering aan de R.I.S. beschouwd als een aan wijzing, dat volgens de mening der Engelse regering, de R.I.S. een goede rechtsgrond heeft om te eisen, dat de R.I.S. in dit op zicht zal worden aangemerkt als de rechtsopvolgster van Neder land. LORD KILLEARN OVER INDONESIË Lord Killearn heeft in het Brit se Hogerhuis naar aanleiding van zijn reis door Malakka onder meer aangedrongen op de vorming van „een soort oppercommando in Z.- Oost-Azië voor de strijd tegen het communisme". De toestand in Z..O.-Azië was „uiterst ernstig" Slechts in één gebied wa3 er wel licht een kleine lichtstraal, n.l. in Indonesië. „De Nederlanders en de Indonesiërs gaan goed voor. uit". Weliswaar kwam dit laat doch ten slotte had men de ge schillen bijgelegd. De overwinning van de Chinese communisten had een radicale invloed op Z.-Oost-Azië gehad. Houd Uw wol als nieuw! aWit wordt hagelwit, Kleur krijgt nieuwe fleur Was Uw wol veilig in téJc VOORKOMT KRIMPEN EN HARD WORDEN i (Adv.) HJK.H. Prinses Wilhelmina neeft Woensdagmiddag geheel on- verwacht een bezoek gebracht aan het stedelijk museum te Am. sterdam. De Regeringsvoorlichtingsdienst deelt mede, dat de Minister van Justitie, Mr. Th. R. J. Wyers, op medisch advies gedurende enige maanden rust zal moeten houden. Het wordt wenselijk geacht, dat hij zich ook daarna niet meer .blootstelt aan de spanningen en vermoeienissen, aan hei Minister ambt verbonden. Hij ls voorne mens, na de behandeling van de begroting van justitie in de Eerste Kamer en van het wetsontwerp op de economische delicten in de Tweede Kamer aan H. M. de Ko ningin ontslag uit zijn functie te verzoeken. Omtrent de besprekingen die de lieer Van Zeeland gister met de Liberale Ministers uit het de. missionaire Kabinet heeft ge voerd, wordt nog vernomen, dat slechts de Liberale Ministers Lilar en Van Glabbeke zich hun beslis sing hebben voorbehouden, ter wijl de 6 andere Liberale Minis ters geweigerd hebben mede te weiken aan een Liberaal-Katho lieke Regering. De heren Lilar en Van Glabbeke zijn afkomstig uit de Vlaamse gemeenten Ant werpen en Ostende.

de Vrije Zeeuw | 1950 | | pagina 1