Gevechten te Makassar uitgebroken De Belgische Regeringscrisis Sultan Hamid gearresteerd en afgezet Het Amerikaanse hulpplan voor onontwikkelde gebieden Bijeenkomst van Ministers Hoofdstad van Oost-lndonesië in handen der „Vrije Strijders" Het stakingsbeeld op Oost-Sumatra Van Zeeland krijgt en aanvaardt de opdracht Communiqué der Reger'ng van Oost-lndonesië Tijdelijke verhoging van rente-uitkeringen DE SCHAT VAN HERMANN GOERING. HET VERHUUR VAN AUTO'S ZONDER CHAUFFEUR. ZON- EN MAANSTANDEN Smakelijk eten van de bij het Brussels verdrag aangesloten landen hankering bij Abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Terneuzen Telefoon 2510 Na 5 uur 2073 Gironummer 38150 ibonnementsprljs: 3,90 per kwartaal P»r week 30 cent. Losse nummers 6 cent Rubriek Kleine Advertenties: iedere regel meer 12 cent. 5 regels S0 et.} Verschijnt dagelijks DONDERDAG 6 APRIL 1950. 6e Jaargang No. 1390. Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen. Advertentieprijs: per mm 10 ct.; minimum pw advertentie 1,50 Vermelding Brieven onder nummer Butmm van dit blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 1 Woensdagochtend zijn te Makassar om ongerveer half zes des morgens plaatselijke tijd utilitaire acties begonnen. De acties begonnen in het kampement van de kortgeleden naar de strijdkrachten van de V.S.I. overgegane compagnie van 't voormalige K.N.I.L „Abdoel Aziz" aan de Verlengde Klap perlaan, waar o.a. militaire politie en troepen van de R.I.S. zijn gelegen. Br is gedurende korte tijd een vuurgevecht geleverd, waarbij een klein aantal doden is geval len. De „Abdoel Aziz" compag nie bezette enkele ministeries, het gebouw waar de radio-om roep is ondergebracht en het hoofdkwartier van de „Apris". Ben andere groep van de voormalige K.N.I.L.-compagnie trok naar de woning van de ter ritoriale „Apris"-icommandant in Oost-lndonesië,Molointa, die, tezamen met vier andere offi cieren, werd medegenomen naar het inmiddels eveneens bezette hoofdkwartier van de „Apris" aan het Feylingsplein. Reuter meldt, dat aan de actie door verscheidene honderden Oost-Indonesische troepen werd deelgenomen. Behalve de terri toriale „Apris"-commandant zijn 140 andere officieren en manschappen gevangen geno men. Aneta meldt nog dat door de Dienst Legercontacten van het Nederlandse leger te Djakarta het volgende communiqué is uitgegeven: „Te Makassar zijn ongeregeldheden uitgebroken. Van de zijde van het commando der Nederlandse strijdkrachten is al het mogelijke gedaan om te voorkomen dat de onder Ne derlandse leiding staande troe pen in de ongeregeldheden zijn of worden betrokken". Na de acties werden er over het algemeen weinig schoten gehoord. Schepen, die voorma lige leden van de T.N.I. naar Oost-lndonesië zouden brengen, waren omstreeks die tijd nog niet in zicht. Het was intussen duidelijk geworden, dat 't K.N.I. L. geheel buiten de actie stond, hoewel de uniformen van de ac tievoerenden en het gebruik van weaponcarriers een andere indruk gaven. De actievoeren den droegen merendeels rood witte mouwbanden, doch had den overigens een andere uit rusting. De kampementen van het K.N.I.L. zijn uiteraard on der strenge bewaking gesteld. De Nederlandse troepencom mandant stond volkomen ver rast tegenover het gebeurde. De voor Oost-lndonesië be stemde Apristroepen, die be staan uit voormalige leden van de T.N.I. werden gister in Ma.- kassar verwacht. Zij zijn uit Djakarta vertrokken met de schepen „Bontekoe" en „Waike- lo" van de K.P.M. „Uit onderzoekingen is geble ken, dat de vorming gaande was van illegale, op militaire leest geschoeide organisaties. Bij huiszoekingen werden brieven en documenten gevon den, waaruit de doelstellingen der organisaties zeer duidelijk bleken. Eveneens werden gewe ren, handgranaten .en pistolen gevonden. Uit de stukken is ook gebleken, dat bedoelde organi saties geleid werden door ver schillende militaire groepen buiten Oost-lndonesië, waarvan de leiders bekend zijn", aldus het communiqué van het Oost- Indonesische ministerie van Voorlichting. Inmiddels melden de corres pondenten van Aneta, dat er in verschillende plaatsen van Oost-lndonesië demonstraties, zowel vóór als tegen het voort bestaan van Oost-lndonesië aan de orde van de dag zijn, o.a. in de plaatsen Maros Pangkadjene en Djonala. Te Toelehoe op Am- bon werd een grote demonstra tie voor het behoud van de Ne- i gara gehouden In de loop van de ochtend heeft kapitein Abdul Aziz van de Apris een proclamatie uitge geven, welke de te Makassar ge voerde acties verduidelijkt. In deze proclamatie wordt gezegd, dat de actie gevoerd werd met Indonesische manschappen, die zich hebben losgemaakt van het K.N.I.L.-verband en „als vrije strijders optrekken voor het be houd van de Negara Indonesia Timur". De proclamatie werd bekend gemaakt via de radio van de R.I.S., studio Makassar, welke bezet is door de staats politie en mede bewaakt wordt door manschappen van de Aziz-troepen. De tekst van de proclamatie luidt: „Kapitein Abdul Aziz van het Aprisleger verklaart namens de onder hem strijdende militairen, voor zover nog niet door de regering van de R.I.S. in het Aprisleger opge nomen, dat zij door de omstan digheden gedwongen, uit eigen beweging heden, 5 April, 1 uur voormiddag zich hebben losge maakt van het K.N.I.L.-verband en als vrije strijders optrekken voor het behoud van de Negara Indonesia Timur". De bedoelde omstandigheden waren, „dat, ondanks uitdruk kelijke protesten, zoals uitge drukt in een motie, welke aan genomen was door een vergade ring van militairen van het K.N.I.L.in strijd met de af spraak en ondanks de belofte van de Minister-President en de Minister van Defensie van de R.I.S. te Djakarta, zonder voor afgaande goedkeuring van de regering van de Negara Indo nesia Timur, besloten werd een T.N.I.-Apris legermacht, be staande uit circa 1000 man, naar Makassar te zenden. In verband met de heersende terreur, inti midatie en infiltratie van ge- wapenden en benden, is dit alles kennelijk gericht op een snelle en efficiënte liquidatie van de N.I.T.". Reuter meldt, dat Mokoginta, volgens berichten, na zijn arre statie de schepen, die naar Oost-lndonesië voeren, verzocht heeft, niet naar Makassar te va ren. Het Oost-Indonesische kabi net is gisteren in spoedzitting bijeengekomen. Inzake de stakingen in Oost- Sumatra kan het volgende wor den medegedeeld: Op de meeste rutober-, oliepalm-, thee- en vezelondernemingen wordt normaal doorgewerkt; al leen de palmolie-onderneming Sungilh Putih van de Rutober Cul tuur-Mij. Amsterdam, drie rub berondernemingen van de Senem- h-Maatisehappij en een klapper onderneming van laatstgenoemde maatschappij worden door een staking getroffen. Op slechts vier van de twintig tabaiksondernemingen van de Deli-Maatschapp'j en de Deli-Ba- tavia Mij. wordt nog gewerkt. De anderen liggen geheel stil. Nadat Devèze Dinsdag zijn taak als Kabinetsformateur had neergelegd, werd in C.V.P.-kringen algemeen verwacht dat de Prins-Regent nog dezelfde avond een Katholiek formateur zou belasten met de vorming van een nieuwe regering. Eys- kens, die in de avonduren door de Prins-Regent werd ont vangen, deelde echter na afloop mede, dat hij informateur noch formateur was, waardoor de hoop, die in de C.V.P.- l ringen leefde, dat België binnen de 24 uur over een nieuwe regering zou beschikken, de bodem werd ingeslagen. In een door de regering der Negara Oost Indonesië uitgege ven communiqué betreurt deze regering het, dat, ondanks de getroffen maatregelen om de komst van het bataljon-Worang zo goed mogelijk te doen verlo pen, een legeronderdeel van de Apris (Angkatan Perang R.I.S., het leger der R.I.S.) onder lei ding van de kapitein Andi Ab dul Aziz eigenmachtig verschil lende punten in de stad heeft bezet, waarbij aan beide zijden enkele slachtoffers zijn geval len. De regering der Negara Oost Indonesië zegt, niet bij machte te zijn geweest dit onverwachte gewapende optreden te verhin deren, op grond van gedurende de laatste dagen door haar ge voerde besprekingen, doch dat zij inmiddels uitgebreide maat regelen heeft genomen om door het inzetten van haar politie apparaat de rust en orde ten volste te waarborgen. Vele open bare en vitale bedrijven staan onder zware bewaking en te 13.00 uur was de algemene toe stand rustig. Major Cartwright, een mili taire waarnemer van de Unci, die thans te Makassar vertoeft, heeft naar de op de rede liggen de „Waikelo" (aan boord waar van het bataljon-Worang zich gedeeltelijk bevindt) het advies van Overste Mokoginta om niet te debarkeren overgebracht. Cartwright keerde terug met een brief voor Overste Mokogin ta, die op verzoek van de Pre sident van Oost-lndonesië door Abdul Aziz is vrijgelaten en in het paleis van President Suka- wati vertoeft. Aan de Memorie van Antwoord op het voorlopig verslag der Eerste Kamer over het ontwerp van Wet tot tijdelijke verho ging van de uitkeringen inge volge de Noodwet Ouderdoms voorziening, van bepaalde ren ten ingevolge de Invaliditeits wet, van de toeslagen ingevolge de Wet tot aanvulling van ren ten krachtens de Invaliditeits wet en van de kinderbijslag in gevolge de Kinderbijslagwet voor Invaliditeits-, Ouderdoms- en Wezenrentetrekkers, is het volgende ontleend: Door enige Kamerleden werd de vraag gesteld hoeveel maan den gemoeid zullen zijn met de definitieve vaststelling van wat de rentetrekkers op grond van alle voor hen nadat het ont werp wet zal zijn geworden geldende bepalingen zullen moe ten ontvangen. Het gaat hier, aldus de leden, om enige honderdduizenden ge vallen en dit zal tot gevolg heb ben, dat vele rechthebbenden •nog geruime tijd op hun bijslag zullen moeten wachten. De Minister van Sociale Zaken zegt hierover, dat al het moge lijke in het werk gesteld zal worden de betaalbaarstelling van de nieuwe .bijslag zo spoe dig mogelijk te doen geschieden. Voorbereidingen om dit moge lijk te maken, zijn reeds getrof fen en verwacht mag worden, dat binnen 2 a 3 maanden na het in werking treden der Wet alle belanghebbenden het hun toekomende zullen hebben ont vangen. Men maakt zich in deze krin gen, intussen geen illusies meer over de medewerking van Libera len in een nieuwe regering en ziet slechts de oplossing in een homo geen Katholiek Kabinet, dat als enige punt op zijn programma de terugkeer van .de Koning- zou zet ten. De uiteenzetting, die Devèze Dinsdag in het bestuur van de Li berale partij heeft gegeven over zijn onderhoud met Koning Leo. pold, schijnt tot een sterke ver starring in de houding der Libe. ralen aanleiding te hebben gege ven. Na afloop van deze bijeenkomst verklaarde de voorzitter, de heer Motz, dat geen enkel Liberaal parlementslid in een regering zou treden zonder Roestemming van de algemene raad van de Liberale partij. In politieke kringen Is men van oordeel, dat thans ook in de Li berale partij de partijdiscipline een belangrijke rol zal gaan spelen. Paul Henri Spaak wijdde gister morgen in „Le Peuple' een arti kel aan de regeringscrisis, waar, in hij o.a. zegt: „De strtfdj begint pas. Degenen die menen dat de terugkeer van de Koning naar Brussel het einde zal betekenen van onze twee. dracht, vergissen zich volkomen. Zij, die denken, dat, indien de So. cialistische partij er niet in slaagt door een algemene staking deze terugkeer te voorkomen, het pro bleem zal zijn opgelost, begaan een grove fout. Een terugkeer van de Koning, zou leiden tot een verbitterde en meedogenloze op- „De Regering van de B.I-S. heeft zich tot haar leedwezen genoodzaakt gezien, Sultan Hamid van Pontianak in verband met de zaak-Westerling te arresteren en van zijn functie te ontheffen", aldus wordt in een officieel communiqué bekend, gemaakt. De Commissie voor buitenlandse betrekkingen van de Ameri. kaanse Senaat heeft haar goedkeuring gehecht aan het pro gramma voor technische hulp aan de in ontwikkeling ten ach. ter gebléven gebieden van de wereld, waarmee een bedrag van 15 inillioen dollar gemoeid is, met een maximale geldigheids duur van vijf jaar. 30 Juni 1Ö5Ö moet het plan voltooid zijn, doch contracten in het kader van dit plan kunnen na 30 Juni 1952 al niet meer af gesloten worden. Dit voorstel moet nog door de Senaat worden aangenomen en in overeenstem, ming worden gébracht met het sterk afwijkende besluit van het Huis van Afgevaardigden. Ten slotte moet dan de eigenlijke toe wijzing nog geschieden. Over deze toewijzing kan het congres elk jaar opnieuw stemmen. In het door het Huis van Afge. vaardigden aangenomen wets ontwerp wordt slechts 20 millioen dollar vastgesteld voor het boek jaar, dat 1 Juli begint, maar ontbreken enkele beperkende be palingen van de Senaatscommis sie en wordt geen tijdslimiet ge. noamd. De Senaatscommissie schrapte elke bepaling, waarin Amerikaan se particuliere ondernemingen, tot investering in het buitenland worden aangemoedigd' en garan. ties krijgen. „Wij willen dit pro gramma beperken tot het geven van technische bekwaamheid en hulp aan achterlijke gebieden", aldus de voorzitter Tom Oonally, De commissie wil investerings garanties in een aparte wet be handelen. Het wetsontwerp werd met 11 tegen 0 stemmen aangenomen. De „schat van Hermann Goe- ring", waarnaar men in de ge welven van 'n kasteel bij Neuren berg aan het zoeken is, verte genwoordigt tot nu toe niet meer dan 10.000 mark, zo heeft de Britse commissaris van Bei eren, Bolds, verklaard. Technici van het Britse leger zijn Donderdag met de opgra vingen begonnen, hierbij ge bruik makend van bulldozers, pneumatische hamers en detec tors. Volgens de plaatselijke be volking zou het kasteel „Velden- stein" voor miliioenen bevatten aan geroofde goederen van Her mann Goering. „Veldenstein" was een luxueus ingericht zomerverblijf van de gewezen Veldmaarschalk. Het opgravingswerk. aldus Bolds, wordt voortgezet. Men had reeds enkele betonnen ka mers geopend. In het communique wordt uit eengezet, dat reeds tersond na het uitbreken van de actie. Westerling te Bandung het ver moeden rees, dat de actie beraamd werd met medeweten en zelfs met goedkeuring van een der kabinetsleden. Deze gedachte achtte de regering dermate ab surd, dat zij aanvankelijk daaraan geen geloof kon hechten. De bewijzen, die tijdens de ver dere verhoren der gearresteerden aan het licht kwamen, toonden echter aan, dat Hamid niet alleen betrokken was bij de actie, maar ook metterdaad leiding gaf, aldus het communiqué. Dinsdagnacht om drie uur werd Hamid gearresteerd in zijn pavil joen „Hotel des Indes' door de politie van de Negara in samen werking met de militaire politie. Dinsdagavond om negen uur was het besluit tot ontslag als kabi netslid door President Sukarno ondertekend. „Lang heeft de Regering geaarzeld alvorens tot deze zeer vèr-gaande stap over te gaan", aldus de verklaring over de arrestatie, „doch het belang van de terugkeer van de normale toestand van rust en orde voor het algeheel welzijn van het volk gaf hierbjj de doorslag. De Re gering van de R.I.S. doet thans een beroep op alle burgers van Indonesië, deze Regeringsmaat regel rustig en kalm op te ne men. Tegelijk met Minister Hamid werden nog enige personen ge. arresteend, onder wie Mr. Tile- nius Kruythoff, die leider was van de West-Bomeose delegatie ter R.T.C. Een woordvoerder van de militaire gouverneur heeft voorts Aneta meegedeeld, dat de adju dant van de Sultan, Kapitein Van der Meiden, die toevallig bij de arrestatie aanwezig was, werd meegenomen, dooh intussen weer vrijgelaten. De arrestanten zijn hoofdzakelijk Nederlanders, 'aldus de woordvoerder, die er aan toe. voegde, dat in het totaal vijf tot zeven personen behalve Hamid zijn gearresteerd. Aneta verneemt uit gezagheb bende Indonesische militaire en civiele kringen, dat Hamid er van verdacht wordt, voortdurend met Westerling in contact te hebben gestaan en wel van vóór de sou- vereiniteitsoverdracht tot na de uitvaardiging van het arrestatie bevel tegen Westerling. In deze kringen herinnert men in dit ver band aan de mislukte pogingen tot een aanval op Djakarta en op het Parlementsgebouw, toen daar de openingszitting werd gehou den. Volgens deze kringen zal Hamid geconfronteerd worden met getuigen in deze zaak en hangt het van het verhoor af, of tot verdere arrestaties moet worden overgegaan. WONINGBOUW „VRIJE SECTOR". Van 1 Januari 1950 af is een extra-contingent van 3500 wo ningen beschikbaar gesteld voor hen, die woningen willen bou wen, welke zij geheel zelf finan cieren. Tot 27 Februari j.l. werd in Zeeland hiervan gebruik ge maakt voor het bouwen van 10 woningen met een totaal inhoud van 3.325 kubieke meter WEERSVERWACHTING medegedeeld door het KN.M.I. te De Bilt. geldig van Donderdag ochtend tot -avond. Iets hogere middagtemperaturen. Wisselende bewolking, maar overwegend droog weer- Meest matige wind tussen West en Zuid. Iets hogere middagtemperaturen. Apr. Opk. 6 6.05 6.03 6.00 Ond. Opk. 1921 19.23 1.20 19.25 2.35 HOOGWATER. VRIJDAG 7 APRIL. v.m. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden 4.53 5.28 6.08 6.18 Zoals bekend is, hebben de sa menwerkende organisaties A.N. W.B., K.N.A.C., K.NM.V., E.V.O. (Eigen Vervoerder Organisatie) en F.N.O.P. (Federatie van Ne derlandse Organisaties op het gebied van Personenvervoer) een regeling getroffen betreffjen.de de verhuur van auto's zonder chauffeur. Nu deze regeling half April in werking zal treden, hebben de organisaties Woensdagoch tend op een persconferentie na dere bijzonderheden hierover bekend gemaakt. Op 15 April wordt begonnen met 250 bedrijven. Door de sa menwerkende organisaties is een aantal algemene voorwaar den vastgesteld, die bij de Ka mer van Koophandel te Den Haag zijn gedeponeerd. Eén van deze voorwaarden is, dat zowel huurder als ver huurder verplicht zijn, zich min stens te verzekeren tegen wet telijke aansprakelijkheid. Er is een arbitragecommissie ingesteld, die alle geschillen tus sen huurders en verhuurders of met de verzekeringsmaatschap pijen zal beslechten. Om de kwaliteit van het ma terieel te waarborgen, zal dit periodiek worden gekeurd. Ver der moet de ondernemer zich verplichten, eventuële aanrij dingen op te geven aan de sa menwerkende organisaties. Een huurder kan, wanneer hij een goed autobestuurder is en aan „redelijk te stellen morele eisen" voldoet, bij een van de organisaties, waarvan hij lid is, een z.g. motorvoertuighuurbe- wijs aanvragen. Met dit bewijs kan hij bij elke erkende ver huurder een auto huren zonder 't storten van 'n waarborgsom. Het blijft echter mogelijk voor personen die een dergelijk be wijs niet hebben, wagens te hu ren. Alleen wanneer een huur der vaak schade toebrengt aan gehuurde auto's, wordt zijn naam op een lijst geplaatst, die men onder de verhuurders laat 'circuleren. De samenwerkende organisaties hopen, dat met de- n.m. ze nieuwe regeling zowel publiek 5.17 als verhuurders gediend worden 5.52 en dat zij in belangrijke mate 6.32 zal bijdragen tot de verkeersvei. 6.42 i ligheid. positie van linkse zijde, een op positie, die jaren zou kunnen du ren, doch ons uiteindelijk de oiver- winning zou brengenf'. Het Katholieke blad „La Bel- gique" schrijft o.a.: „De C.VjP. beschikt over alles wat haar in staat stelt met be slistheid voort te gaan. Indien na dc terugikeer van de Koning op politiek geöied nieuwe moeilijahe- den mochten ontstaan, dan zou het parlement nog altijd ontbon den kunnen worden. Wij zijn ech ter van oordeel, dat de politici, die op dat ogenblik opnieuw zou den proberen hun land in de wan orde te storten, niet voel succes zouden hebben bij hun kiezers". Het Katholieke blad „De Stan daard" meent, dat Paul van Zee. land of Duviesart, resp. Minister van Buitenlandse Zaken en Eco- nomische Zaken in het demission. naire Kabinet, tot formateur wor- worden benoemd en het spreekt er zjn verbazing over uit, dat eerst genoemde Dinsdag naar Parijs is vertrokken. Volgens „De Stan daard is er thans nog slechts één programma mogelijk voor een nieuwe regering, n.l. bijeenroeping der Kamers en afschaffing van de wet op het Regentschap. In dit verband merkt het blad op, dat het nog een open vraag is of de Liberalen aan een nieuwe rege ring zullen medewerker- Naar ,,Le Soiri' verneemt, is in de vergadering van het partijbe. stuur van de Liberale partij, tij dens welke de heer Devèze ver, slag heeft uitgebracht over zijn pogingen een nieuwe Regering samen te stellen, en over zijn be zoek aan de Koning, besloten na Pasen de algemene Raad van de Liberale partij bijeen te roepen Deze Raad bestaat uit meer dan 1000 afgevaardigden uit het ge hele land. Sedert November 1945 is deze Raad niet meer in verga dering bijeen geweest. Volgens de Katholieke „La Li bre Belgique" zou Paul Henri Spaak een nieuwe formule hebben gevonden voor de oplossing van de Koningskwestie. Volgens deze formule zou Prins Boudewijn „Luitenant-Generaal van het Bel. gische Koninkrijk" worden. De Koning zou zijn prerogatieven her. vatten, doch zou verdocht worden zich slechts zelden op officiële ge legenheden té vertonen. Ond. 7.17 7.56 8.52 Naar het blad opmerkt, zou bij Spaak voorzitten op deze wijze dc Troonsafstand vair de Vorst ten gunste van zijn zoon Bcude- wijn voor te bereiden. Van Socia listische zijde zou op het ogenblik getracht wonden deze formule in gang te doen vinden bij sommige Katholieke en Liberale persoon lijkheden. Het blad stelt in dit verband in het licht, dat de titel van Luite. nant.Generaal van het Belgische Koninkrijk niet in de Grondwet genoemd wordt. Een dergelijk sy steem zou, aldus het bla,d, ook 'n strijd zijn met de wil van het volk, zoals deze in de Volksraadpleging van 12 Maart tot uitdrukking kwam. Het is dan ook vrijwel ze ker, dat Koning Leopold een der gelijke regeling nimmer zal goed keuren. Volgens het blad moet de terugkeer van de Koning de finitief en onvoorwaardelijk zijn. Nadat de secretaris van de Ko. ning, Pirenne, Dinsdagavond een onderhoud bad gehad met Eys. kens, is hij per trein ndar Pregny vertrokken. Omtrent het doel van de reis van Pirenne naar Pregny tast men nog in het duister. Het se cretariaat van de Koning beperkte zich ertoe te verklaren, dat Piren ne zo .spoedig mogelijk naar Brussel zal terugkeren, VAN ZEELAND KRIJGT EN AANVAARDT OPDRACHT. De Prins-Regent heeft Paul van Zeeland verzocht een rege ring te vormen. Van Zeeland heeft de opdracht aangenomen. VAN ZEELAND VOERT BE SPREKINGEN. De nieuwe Belgische Kabinets formateur, Paul van Zeeland, heeft gistermiddag besprekingen gevoerd met de voorzitters van de Kamer van Volksvertegenwoordi ging en van Senaat en met de voorzitter van de Liberale partij, Motz. Hierna woonde hij een vergade ring bij van de C.V.P.-Ministers in het demissionnaire Kabinet. De Kamer- en Senaatsfracties van de C.V.P. zijn gistermiddag in afzonderlijke vergadering bij een gekomen. Na afloop werd een communiqué uitgegeven, waarin de C.V.P.-fracties er him voldoe, ning over uitspreken, dat een per soonlijkheid uit de C.V.P. met de vorming van een regering is be last en waarin zij hun vertrouwen uitspraken in Paul van Zeeland. VAN ZEELAND ZET HEDEN CONSULTATIES VOORT. In politieke kringen te Brussel is men van oordeel, dat Paul van Zeeland er wel niet in zal slagen een Katholiek-Liberale regering te vormen. Ook de Liberalen schijnen thans hun posities be paald te hebben en werd bij mon. ie van de voorzitter der Liberale Partij verklaard, dat geen enkele Liberaal aan een nieuwe Regering zou medewerken zonder goedkeu ring van het partijbestuur. Zoals bekend staan de Liberalen op enkele uitzonderingen na een zogenaamde Troonsafstand van de Koning voor. Dit houdt in. dat de Vorst weliswaar naar België zou terugkeren doch na enige maan den ten gunste van zfln zoon Prins Boudewijn afstand zou doeD van de Troon. Indien Van Zeeland er niet in slaagt zich de medewerking van de Liberalen te verzekeren bg de samenstelling van een nieuwe Re gering, zal hij ongetwijfeld een ho mogeen Katholieke Regering vor men. Deze zou naar het zich laat aanzien niet alleen in de Senaat doch ook in de Kamer van Volksvertegenwoordigers, door medewerking van enige Konings gezinde Vlaamse Liberalen, het vertrouwen krijgen. Vervolgens zou de Regering Kamer en Se naat in verenigde zitting bijeen roepen om de wet op het Regent schap op te heffen. Hierna zou de Koning naar België kunnen terugkeren. Het gezin Kuorpa te Prevacina bij Triëst ontving een voedselpak ket van familie uit Brazilië, waarin zich ook een kleine aarden pot bevond. In de mening, dat deze pot speciale Zuid-Ameri kaanse peper bevatte, strooiden de leden van het gezin, dankbaar h/un familie gedenkend, iets van de inhoud op hun eten. Enkele dagen later kwam de bij het pakket behorende brief aan: Tante uit Brazilië was overleden en op haar verzoek gecremeerd. Haar as in de aar den pot in bijgaand' pakket moest op het kerkhof van Prevacina, waar zij geboren was, bijgezet worden De vijf ministers van Bulten. ,'andse Zaken van de mogend heden, die zijn aangesloten bij het verdrag van Brussel, zullen op zestien en zeventien April te Brus sel bijeenkomen, aldus wordt te Londen officieel meegedeeld. Dit zal hun achtste periode bijeen, komst zijn. De Ministers van Defensie en Financiën der vijf landen zullen gedurende een deel van de confe rentie tegenwoordig zijn. In gewoonlijk betrouwbare kringen te Londen wordt gezegd, dat het besluit om een gezamen lijke bijeenkomst van al deze mi nisters te houden werd genomen in verband met moeilijkheden bij de verdeling van de uitgaven, die in het kader van het strategische plan der landen van de Westelijke unie moeten worden gedaan. Het is ibekend, dat de Franse regering ontevreden blijft over de. vorderingen, die worden gemaakt met betrekking tot een gemeen schappelijk militair plan. Het besluit om al deze minis ters samen te brengen wordt op gevat als een algehele poging om tot overeenstemming te komen over een defensie-program en om de kosten te verdelen. Het is bekend, dat de Britse regering nog steeds bezorgd is over het dubbele werk en de dub bele onkosten, welke het gevolg zgn van het onderhouden van een organisatie, die geheel onafhan kelijk werkt van die van het Atlantisch Pact-

de Vrije Zeeuw | 1950 | | pagina 1