BIM BINNENLANDS NIEUWS WEK DE GAL IN UW LEVER OP De „Vliegende Schotels" De plannen tol verlaging van de Amerikaanse tariefmuren De Minister antwoordt RECHTSZAKEN Uit de Provincie Moggrè's Schoenbandel Ambachtsschool Oostburg cm Je verkorgen Dailci ■H» BE SPRE KIN GEN GRENSARBEIDERS VASTGELOPEN TERNEUZEN. HOEK. 3o&i -sleunschoenen Statenverkiezing Nummering der lijsten RODE ROZEN De Agenda (Advertentie.) U zult 's morgens „kiplekker' uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal in uw ingewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER S LEVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoel gang op natuurlijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onover troffen om de gal te doen stromen. East Carter's Leverpilletjes. De apartheidspolitiek in het Zuiden der Ver. Staten De Amerikaanse procureur per, jraal Howard McGrath heeft aan het begin van de behandeling van een desbetreffende zaak in het hoog gerechtshof verklaard dat de aparte tafeLs voor negers In restauratiewagens der spoor wegen een vernederende discrimi natie inhouidt. De neger Elmer Henderson heeft een klacht ingediend tegen de Zuidelijke spoorwegmaatschap pij, die in elke restauratiewagen Jimcrow-tafels heeft, die dicht bij de keuken liggen, door een gordijn of een 1% meter hoog schot van de andere tafels zjjn afgescheiden en voor negers be- ölemd zijn. Volgens een 54 jaar oude wetsbepaling betekenen aparte scholen, bussen, restau rants, hotels en andere openbare vergaderplaatsen geen schending van de Amerikaanse constitutie. McGrath is echiter van oordeel, dat de door Henderson bedoelde discriminatie door de grondwet veroordeeld wordt. Waarnemers zijn. van mening cat de behandeling van deze zaak een grote invloed zal heb ben op de segreg^tiepoWtiek In cc Zuidelijke staten. STAATSLOTERIJ In de vijfde klasse tiende lijst van de Staatsloterij is de 10.000 gevallen op 202092. Het weekblad United States News and World Report" schreef gisteren, dat er betrouwbare be wiesen zijn, dat „vliegende scho teier vliegtuigen zijn „van revo- utionair type", gemaakt in de V. St. Het blad zegt, dat deze „vliegtuigen" door de marine warden gemaakt. (Marine autoriteiten hebben Vrijdag in antwoord op een vraag gezegd dat zij slechts één machi ne hefbben gebouwd, welke de al gemene vorm van een vliegende sahotel heeft, en dat deze machi ne nooit heeft gevlogen). Volgens het blad zijn „inge- rieurs, die bevoegd zijn, de be richten van betrouwbare waarne mers op de juiste waarde te •Chatten" tot de volgende con clusies gekomen: ,TT!r zijn bewijzen, dat de vlie gende schotel een combinatie is van een helicoptère en een snel straalvliegtuig. JDe bouw van de vliegende schotel is in overeenstemming met de principes van de aërody namica. „Een vroeg model van deze vliegende schotels werd door Ame rikaanse ingenieurs in 1942 ge maakt en het maakte meer dan honderd succesrijke proefvluch ten. Het project werd door de marine in de oorlog overgenomen. Er zijn thans veel hoger ontwik kelde modellen gemaakt. „Het is volgens de thans be schikbare gegevens ook bekend waar de huidige vliegende scho tels worden gebouwd." De machine zou een topsnelheid van 800 km per uur hebben. Zij zou 'bijna verticaal kunnen opstij gen. Een woordvoerder van het mi nisterie van Defensie heeft ver klaard, dat de marine geen proe ven neemt met bovengenoemde toestellen. De woordvoerder herhaalde een eerdere verklaring van de zijde der luchtmacht, volgens welke er geen bewijzen waren van het be staan van vliegende schotels. Borstbeeld van Troelstra voor de Tweede Kamer Het comité gedenkteken-Troel- stra is voornemens op Donderdag 27 April a.s., des namiddags te 17 uur, een borstbeeld van wijlen Mi'. P. J. Troé'stra, gebeeldhouwd door Titus, Leeser, aan de Tweede Kamer aan te bieden. Deze aan bieding zal geschieden in de rook kamer van het gebouw der Kamer Weest voorzichtig met munitie Dat in de bodem van ons land nog steeds op vele plaatsen mu nitie verborgen ligt en dat oppas sen dus geboden blijft, blijkt wel uit «en hieronder volgend week- staatje van een afdeling van de hulpverleningsdienst. Op de Knebselse heide nabij Eindhoven werd In drijfzand een >v>m van 500 kg aangetroffen. Door middel van 3 richelmijnen tJt explosie gebracht. In Helmond, aan het kanaal werd thans eerst een booby-trap ontdekt, bestaande uit een teller- mijn 4'3. In Vierlingsbeek zou een man een boom gaan snoeien. Hij plaatste een ladder tegen de boom maar ongemerkt op een mijn, Toen hij dan ook op de ladder ging staan, volgde er een explosie De man kreeg een hersenschud ding. In Meyel, Overloon en Griends veen kwamen bij graafwerk mij- ren aan de oppervlakte. De grootste vangst deed de '."üpverleningsdienst in Born. Bij het schoonmaken van een arres tantenlokaal, -dat sedert de be vrijding niet meer in g-bruik Was geweest, vond men: 71 granaten, 72 geweerpatronen, 40 kg nobe- 'ite, een TNT lading van 3 kg, 1 handgranaten, 3 pantservuisten, 2 pantserschrikken en 2 pantser- sriirikwapens. die voor gezinshereniging naar Australië zouden reizen Tijdens het opstellen der lijsten echter liet de Australische over. lieid de eis tot onderdak zoeken, vóórdat de familie nareisde, val len. Als gevolg hiervan kan nu in gezinsverband naar Australië geëmigreerd worden. Dit werd aan de reeds geboekte betrokke nen, die alleen zouden reizen, medegedeeld.. Echter niet, dat nu het gezin definitief op de djst zou worden genoteeerd. Desondanks, zo vernemen wij uit bevoegde kring, hebben som mige dezer families hun bezit tingen verkocht en hun huishu ren opgezegd, om nadien tot de ontdekking te komen, dat hun reis naar Australië niet per „Sibajak" zal geschieden. Het schip heeft maar een be. Daald aantal plaatsen, zodat men niet ineens alle gezinnen der oor spronkelijk gehoekte alleenreizen- ■!e passagiers mee kan nemen. Thans zullen met dit schip de overgeschoten liefhebbers van vo- - ige reis per „Votendam'r ver tr-kken, voorts families, die voor gezinshereniging de overtocht n aken en tenslotte nieuwe emi granten, die in gezinsverband elzen. 9T--fr: Zodra die parachute klaar was, kropen Bdm, Basli en de lucht schipper uit het coupéraam. Ze verdwenen dadelijk onder de trein om niet door de bestuurders van het cirkelende vliegtuig te worden gezien. Zo kropen ze moeizaam langs het huizen, en stangenstel- sel onder de trein door tot ze dc kolenwagen bereikten. Daaro] schoven ze vlak langs de stoker en de machinist over de locomo tief tot ze het uiterste puntje hadden bereikt. Juist op dat kunstig op een platte vracht wagen in het achterste gedeelte van de trein. Eén van de politie mannen was zelfs zo slim, onder ae trein door te kijken, maar onze vrlendlen zaten toen al veilig op ogenblik landde het autogiro- het voorste puntje van de loco. vliegtuig van hun achtervolgers motief. LImilannumminimwammrnrn hoog achtte. De Procureur-gene. ken, zou dit van Nederlandse zij- .j, \;ir j p. Hoeffelman, die de bezien een merkwaardige si- ;-i- tuatie scheppen: Nederlanders Bij lossingswerkzaamheden op 't Nederlandse schip „Hugo de Groot" in de Deense haven Aar- Lus zijn drie Deense havenarbei ders door een luik in het ruim gevallen. Een hunner vond de «rood en- de twee anderen werden zwaar gewond. Op een vraag van het Eerste Kamerlid de heer Molenaar, (V. V.D.) luidende: „Is de Regerinf bóweid, aan de Kamer medede ling te doen van de maatregelen, welke krachtens de wet van 18 September 1U46 (no. G 261), be treffende zuivering van de Ne derlandse ridderorden, zijn ge troffen onder vermelding van de personen, waarop die maatrege len betrekking hebben?" heeft de minister van Binnenlandse Za ken geantwoord: De door de Regering ingestel de commissie van advies tot zui vering van de Militaire Willems orde en het ereteken voor be langrijke krijgsverrichtingen, en van de Orde van de Nederlandse Leeuw en de Orde van Oranje- Nassau hebben haar arbeid prak tisch beëindigd. Een lijst van personen, ten aan zien van wie door de Kroon in middels een beslissirg is geno men, is ter griffie nedergelegd, ter vertrouwelijke kennisneming door de leden. Het ligt in de bedoeling, zodra ook ten aanzien van de andere daarvoor in aanmerking komends personen een beslissing is geno- Tnpn publicatie in de Nederlandse Staatscourant te doen plaats vin den Deze publicatie zal, naar verwacht mag worden in de loop der volgende maand kunnen ge schieden. Kanker voorlopig nog niet te genezen Dr. Broek Chisholm, Directeur. Generaal van de wereldgezond heidsraad, staat met groot wan trouwen tegenover het overdre ven optimisme als zou de mens heid aan de vooravond staan van de ontdekking van een geneesmid del tegen de kanker. In een i 'vodschap uitgesproken ter gele genheid van de werelddag tegen de kanker (1 April) zeide Chis, hohn: „Het is zeer moeilijk een t: ssenweg te vinden tussen het- ceen-hoop-meer-kunnen-koeste- jen van de vorige generatie en het overdreven optimisme van het huidige geslacht, een optimis me dat veel voorkomt. Wij dienen .te erkennen", aldus Chisholm, „lat de weg om het kankervraag- SjtuX op te lossenj lang en moei lijk zal zijn". Naar van gezaghebbende zij de wordt vernomen zal het Amerikaanse Ministerie van Buitenlandse Zaken deze week zijn plannen bekend maken voor 't tot stand brengen van een drastische verlaging van de Amerikaanse tariefmuren op invoer uit Engeland en andere Marshalll-landen, met inbegrip van West-Duitsland. Naar ver wacht wordt zullen de plannen tot hernieuwing van onderhan delingen over tarieven en over andere middelen om de landen te helpen hun goederen op de Amerikaanse markt te verko pen, het voornaamste onderdeel zijn van de campagne, die door President Truman werd begon nen met het doel deze landen in staat te stellen in 1952 het dollarvraagstuk tot een oplos sing gebracht te hebben, wan neer de Marshall-hulp eindigt. De leiders van de E.C.A. drin gen er nog steeds op aan, dat de Marshall-hulp op 30 Juni 1952 eindigt, al geloven zij ook, dat, zo daar aan behoefte bestaat, na die datum voor speciale Europese projecten Amerikaan se financiële steun beschikbaar kan zijn. De hoofdpunten van het pro gramma van President Truman tot overbrugging van de dollar- kloof zijn: 1. tariefverlagingen. Het- Mi nisterie van Buitenlandse Za ken zal deze week een lange lijst publiceren van specifieke goederentarieven, waarover de Ver Staten bereid zijn met an dere landen te onderhandelen, alsmede de namen van die lan den. 2. Vereenvoudiging van de douaneprocedure. De ambtena ren leggen op het ogenblik de laatste hand aan een wetsont werp, dat nog in de lopende zitting van het Congres zal worden ingediend. 3 Uitbreiding van de inves tering in het buitenland. De wetgevende maatregelen, die op het ogenblik in behandeling zijn bij de Congres-commissies en een aantal bilaterale verdra- een over investering, waarover met andere landen onderhan deld wordt, zullen naar men verwacht helpen bij de over brugging van de dollarkloof, doordat zij de particuliere Ame rikaanse investeerder aanmoe digen kapitaal naar andere lan den te zenden. 4. Grotere Amerikaanse aan koop van buitenlandse goede ren. De pogingen van de Mar shall-landen tot vermindering van de invoer van Amerikaan se goederen, in verband met de afloop van het pilan-Mairshall in 1952, zullen vermoedelijk steeds sterker protesten, uitlok ken van de politiek machtige Amerikaanse exporteurs en de landbouwgroepen, die zien, dat zich in het kader van de land bouwsteun overschotten opho- p-en, die bijna onverkoopbaar zijn. Vermoedelijk zal het voor naamste punt van het program ma van Truman tot overbrug ging van de dollarkloof zijn een algemene verhoging van het Amerikaanse levenspeil, die het mogelijk zal maken door nor made handelskanalen een veel Totere hoeveelheid ingevoerde goederen af te nemen. Daartoe zouden niet alleen grondstof fen voor de Amerikaanse indu strie en voorraadvorming be horen, maar ook producten, die vroeger misschien luxe goederen genoemd zouden zijn. KOGEL UIT, BUKS TROF BIJ ONGELUK EEN SClItPPER 6 Weken gevangenisstraf. De 24-jarige jongeman W. P. van D. |ult Lisse, die cp 5 Juli 1949 met een kogel uit een buks de 31-jarige ■schipper G. J. Zwart uit Halarlem per ongeluk trof, stond gistermorgen voor het Am- slerdiams GerechtsholJ fclreoht. De jongeman vertelde, dat hij n et de buhs die het eigendom was van zijn patroon had ge mikt op een spreeuw, die op een crwtenhaag zat. De kogel miste ta trof de schipper, die voor de schutter onzichbaar in een sloot •ichler de haag op een mestpraam stond in de linker long. Van de kogel, die niet is ver, wdderd, zal het slachtoffer op den duur geen hinder meer ondervin den aldus de verklaring van zijn arts. Ook was er geen ge vaar volgens de medicus op blij sprak van een „zeer oiwoorzicn- tige handeling", vroeg bevestiging van het Haarlemse Rechtbank vonnis, 6 weken gevangenisstraf. De verdediger, die van oordeel was, dat de met het wapen geno men' schietproeven niet juist wa len genomen, dat normaliter de schipper nooit door de kogel uit de buks had kunnen worden ge troffen, vnoeg vrijspraak, subis. een nader onderzoek te gelasten. Het Hof zal op 1'8 April uit- rpraak doen. (Advertentie.) ende invaliditeit. Tijdens het verhoor merkte „e President op, dat verdachte, die noch een wapenvergunning', noch een jachtakte bezit, onder; een vals voorwendsel de buks van de echtgenote van zijn patroon had gekregen, op wel zeer onvoor zichtige wijze had geschoten. Verdachte, die zijn schuld er kende, zeide in hoger beroep te zi|n gegaan, omdat hij 'de straf te Onder voorzitterschap van de heer Nierstrasz van het Ministe- ie van Sociale Zaken werden in Breda de besprekingen voortgezet ever de kwestie der Belgische grensarbeiders. Belgische en Ne derlandse regeringsvertegenwoor digers en afgevaardigden van de vakbonden namen aan deze be sprekingen deel. Zij gingen deze keer over de Belgische arbeiders in de Nederlandse tabaksindustrie. De Nederlandse werkgevers wil- hun geen toelage betalen. De Fclgische instanties willen deze toelage uitgekeerd zien door de Nederlandse regering, een stand punt waar men van Nederlandse zPo-e weinig voor voelt. De Nederlandse tabaksindustrie telt n.1 GOOO werklozen, waarvan 5v0 Belgen. Als de Nederlandse legering nu aan de Belgen, die og in de Nederlandse industrie werken, een toelage zou verstrek- werkloos, Belgen in de industrie en bovendien nog een toelage, be taald door de Staat. De besprekingen hebben to geen enkel resultaat geteld. D. kwestie zal nu aan de betrokken Ministers der beide landen worden voorgelegd. Zweeds motorschip aan de grond. Gistermiddag omstreeks 5 uur is het Zweedse motorschip „Svea- land"„ geladen mat ijzererts en met bestemnmng- Antwerpen, op de Westerscholde nabij Bath aan de grond gelopen. De ,,®vealandJ' meet 15.300 bruto registerton. Dinsdagavond om 10 uur bevon den ziifll sleepboten uit Temeuzen en Walsoorden in de nabijheid van de „Svealand" Badhuis. Gedurende dé maand Maait 1P50 werd het gemeentelijk Bad- Vw'is door 1273 personen bezocht. ALLEENVERKOOP TERNEUZEN Noordstraat 68 Tel. 2476 Verwarring over emigratie naar Australië Over het vertrek van emigran- fen naar Australië met de „Siba jak" zijn misverstanden gerezen, die voor sommige betrokkenen onaangename gevolgen hebben. Tot voor kort bestojwl voor emigratie naar Australië de be paling dat het gezinshoofd voor uit moest reizen. Indien hij in, het nieuwe land onderdak voor zijn gezin vond, kon hij hierover een gelegaliseerde verklaring naar Nederland zenden. Het ge zin van de betrokken „pionier kreeg dan vergunning in Australië voet aan wal te zet ten. Voor de „Sibajak"werd bij liet begin van het opstellen van het bcekingsschema voor de komende reis dus uitsluitend rekening ge houden met alleenreizendc gezins hoofden en vrouwen en kinderen Door de Voorzitter der Am bachtsschool, de heer J. Mijs, werd in tegenwoordigheid van het bestuur, directeur en lera ren en vele ouders van leerlin gen, aan de volgende leerlingen een diploma uitgereikt: Afdeling Smeden-Bankwerken. P. J. v. d. Ameeie en R. van Voren te Hoofdplaat*, J. A. Blok, p C van den Heuvel, J. Mook- hóek en J. I. A. Porreij te Bres- kens; A. I. Bron en O. C. van de Vijver te Waterlandkerkje; J. Danckaort en G. H. Reijniers te IJzendijke; A. J. Fremouw te Cadzand; J. W. Houg en J. J. Visser te Retranchement; P. L. van Merode en A. G. Moens te Aardenburg; J. F. van de Has- sche te St. Kruis; M. A. v. Que- kelberghe te Eede; J. A. de Smit te Sluis; A. A. Verstrijnge te Groede; G. de Vleesschouwer te Biervliet en F. J., de Wilde te Oostburg. Afdeling Timmeren, j F Barra, J. B. Poecke en J. Strijdonk te Oostburg; G. L. F. de Boevere te Biervliet; G. G. van Boven te Sluis; A. Buljze te Cadzand; A. P. Dierkx te Re tranchement; D. C. van Hermon en a. J. Rabout te Aardenburg, A Lokman te Wateriand-Oude- man; C. P. Ocké en Th. C. Pijeke te Hoofdplaat en R. G. Verheije te Waterlandkorkje. Het derde jaar werd nog ge volgd door: Smeden-Bankwerken. A. M. de Bruljckere te Hoofd te plaat; S. Dekker te Waterland kerkje; R. P. la Gasse te Nieuw - vliet en R. R. R- de Paauw Sluis. Timmerlieden G. J. Beun te Aardenburg; Huijgh en S. A. van der Meulen te Schoondijke. Bevorderd van de le naar de 2e klasse: Afdeling Smeden-Bankwerken. J. J. P. Aers. J. C. Jansen, J. J. Ocké en C. P. Weststrate te Oostburg; Iz. J- Bartelson (2e prijs) te IJzendijke; G. P. Bou- tens, J. G. J. Nieskens en L. de Vriend te Aardenburg; C. P. Boogaard te Zuidzande; W. Cauwels te Sluis; I. den Dekker, J. Hough, P. A. Roegies en H. I. Ruissen te Nieuwvliet; J. J Die- (lem-an te Waterlandkerkje; R. A. Dusebout (le prijs) te Bres- kens; G. Ferket, O. C. Quekel- berghe en P- v. d. Wege te Groede; J. de Groote, I. J. Hen- nekeij, P. A. Koens, C. de Kra ker en M. E. Steijaert te Schoondijke; J. A. Groosman te Hoofdplaat en A. J. van Houte te Cadzand. Afdeling Timmerlieden: W. J. Boidin, A. H. de Ridder en J. W. Versprille te Oostburg; C. J. Corthals en J. A. Houg te Aardenburg; H. A. M. Cente- naere te Eede; P. de Feijtor te Sluis; J. P. Goossen en A. C. Termont te Schoondijke; J. J- den Hamer en C.. van Renter- ghem te Biervliet; A. A. Mol Ier (2e prijs) te IJzendijke en A. J- Wille te Groede. Op het Centraal Stembureau voor Zeeland te Middelburg vond in openbare zitting de lo ting en nummering der lijsten plaats voor de a.s. verkiezing der (leden van de Provinciale Staten. De uitslag hiervan was: Lijst 1: Partij van de Arbeid (L. P. Oorschot). Lijst 2: Katholieke Volkspartij (A. J. J. M. Mes). Lijst 3: Christelijk Historische Unie (C. Philipse). Lijst 4: Anti-Revolutionaire Partij (A. Schout)'. Lijst 5: Volkspartij voor Vrij heid en Democratie (J- L. Ver hagen). Lijst 6: Communistische Pair- tij Nederland (U. Kremers). Lijst 7: Staatkundig Gerefor meerde Partij ((D. Kodde). Lijst 8: Gereformeerde Bond (Art. 31) (C. H. Henrebout). Lijst 9: Middenstandspartij (W. P. A. Brouwer!- Lijst 10' P- Bilommaert (Lijst Blommaert,. Statenkring Hulst) Storm in Israël Een storm van meer d'an 100 km snelheid, die Maandagavond langs de kust van Israël joeg, dwong een Skymaster met passa giers'tot een landing, deed twee op de grond geparkeerde vlieg tuigen tegen elkaari botsen en wierp een motorboot omver, waar door 7 jonge lieden verdronken. De Skymaster van de Air France, die van Madagascar op weg- was naar Parijs, maakte een geslaagde noodlanding op het vliegveld Lydda. Fen tweemotorige Dakota en een viermotorige Commander, die tegen elkaar werden geslagen, Kepen ernstige schade op. Er za ten geen passagiers of bemanning lu. Het heethoofdige gezin Dolci Het gezin Dolci (letterlijk „de zaehtmoedigen") in de Italiaanse stad Terni, bestaande uit vader, twee. zoons en twee dochters, staat bekend om de heftigheid van zijn onenigheden. Maandag ontstond een bijzonder hevige twist in den huize Dolci over een geldkwestie. Vader en kinderen krabten, stompten en beten el kaar. De jongste zoon, de 25- ^arige Castor, vond het nu welle tjes. Hij haalde een mijn uit een geheime opslagplaats, legde die onder het huis en ontstak de lont. De politie arresteerde het gehele gezin te midden van het stof en puin; Castor wegens het opblazen van het huis, de anderen wegens nel toebrengen van lichamelijk, letsel. of LIEFDES OVERWINNING door H. VöLMER. 56) (Nadruk verboden). De electrische schel knerpte. Philip Wagner, de „mijnheer We anders zou het méér in Marconistrasse 71, Met Amerikaanse vloot de Stille Oceaan Do Amerikaanse vloot heeft bekend gemaakt, dat aan de revende vloot in bet Westelijk deel van de Stille Oceaan twee torpedobootjagers, twee onderzee- bootjagers em drie onderzeeboten -oegevoegd zullen worden. De -uitbreiding van de vloot in deze wateren heeft men zich ten doel gesteld sinds de Chinese commu- ïisten nagenoeg de gehele Chi nese kust onder controle gekre gen hebben. gejier" van keek op de klak en knikte de voet drukte hij op een knop onder zijn schrijftafel, waardoor de straatdeur automatisch werd geopend; het bespaarde een loop Wagner vermoeide zich nimmer als het niet nodig was. De bezoeker, Hauch, trad bm nen met de woorden: „Je wou me spreken, hier ben ik." Hij nam tegenover Wagner plaats. „Wat is er van je verlangen?" De ander streek zich over de kin. ,,'n Zakelijke (kiwestie Hauch Ik heb mijn boeken eens nageke ken. Je staat nog altijd voor zeven en c-ern half duizend mark in het krijt." Vijf duizend." '„Dat was het vijf jaar geleden, Ik leende tegen tien procent. Om dat je een vriend bent, neem ik geen interest vani de achterstalli ge rente, zijn. Ik zit wat 'krap bij kas en kan het geld best gebruiken." jij krap bij kas!" hoonde Hauch. „Smoes dat een ander voor Ik ben geen zeven en een halve mark rijk, gezwegen dus van zeven en een half duizend. Je beloofde het me niet lastig te zullen maken." ,Héb ik het gedaan? Vijf jaar predict is geen kleinigheid!" Wag ner kauwde op zijn zwarte sigaar, schoof haar in de linker mond hoek. „Er is misschien een mouw aan te passen. Je kunt iets voor me opknappen. Iets waar jij ex pert in bent." „Schriftvervalsing Hauch. „Je zegt het." Dank je. Daar doe ik met meer aan. Na het geval met Von Hernigsdorf heb ik me voorgeno men er mee uit te scheiden; het scheelde een haartje of we waren tegen de lamp gekuierd." „Ik zou je kunnen dwingen, maar onder vrienden vind ik dwingen een hatelijk woord. Ik vrdé-g een vriend liever dan dat ik hem bevéél. Zo is mijn aard eenmaal." Hauch keek de ander giftig aan. „Een vriend, jij? Een bloed- loerde zuiger ben je! Je hebt me nu lang genoeg gebruikt. Ik vertik het verder-" „Dat gebruik levert je maande- ujks honderd mark op". „Te weinig om van te leven, te veel om van te sterven!" „Je mag er wat mij betreft af stand van doen en op een houtje gaan bijten. Maar maak eerst schoon schip met me die zeven e-i een half duizend mark, bedoel iï- Aha, dat bevalt je minder hé? Komaan, Ranch, ik ben de be roerdste niet! Dit éne zaakje moet je nog opknappen. Of eigen- lijk zijn het er twee. Dan gaat je schuldbekentenis het vuur in en ik geef je zwart op wit dat ik tot aan mijn dood je honderd mark per maand uitkeer. Een royaal aanbod, want ditmaal zit er niet het minste risico aan vast." ,Wat zijn het dan wel voor zaakjes?" viste Hauch nors, in zijn hart reeds besloten tot toe geven. Wagner haalde Von Dernberg onderschepte brief uit zijn porte feuille en overhandigde hem aan Hauch. Deze las, telkens grinne kend. „Het is zoveel als 'n llefdesver klaring van een opgewonden knul aan zijn meisje, of heb ik 't mis? Een brief van baron Von Dern- 1-erg aan mijn pleegdochteiErica leerde hem in Bruckwaaser ken- ren en toen ik haar de omgang met die kwibus verbood, liep zij het huis uit, naar hem toe. Von Dernberg mag van geluk spreke dat hij haar tenminste trouwde. Hij' had al gauw genoeg van Eri ca en zocht het gezelschap van andere vrouwen, zodat zij zicih. ge- noodzaakt zag hem te verlaten. Die brief", Wagner knikte naar Hauch, „schreef hij vóór ze ge trouwd waren." Ik ken hem van gezicht. Hij wèmt in 't geld. Dokt hij niet voldoende? Een klein kunstje om hem er toe te dwingen." ,Dat is de kwestie niet. Erica houdt nog altijd van hem en hi; \an haar.'' Dan komen ze wel weer bij el- ka!ar terug!" gichelde Hauch. Juist. En ik wil niet, dat net f-ebeurt. Daartoe dient de brief Natuurlijk moet hij aan een ander dan Erica zijn gericht." Hauch floot door de tanden Er gaat me eeh licht op!" „Dacht ik wel. Je hoeft niet meer dan twee woorden weg te laten: in Bruckwaaser. En Erica' naam te vervangen." (Wordt vervolgd). ZU KWAMEN OP DE KOFFIE. Ia het begin van dit jaar werd een wijdvertakte handel in valse koffiebonnen c.a. opgehelderd Gisteren kwamen daardoor 3>5 verdachten hier voor het hekje van de Amsterdamse bijzondere politierechter. Dit zijn nog met de hoofdschuldigen. Die komen binnenkort. Onder de verdachten bevonden ziich koffiehranders, handelaren in valse bonnen, keliners, winkeliers, filiaalchefs, een musicus, huis vrouwen en tal van personen .zonder vast beroep". Hun i t>n laste gelegd: hetzij het kopen, verkopen, in bezit heblben van valse koffiebonnen, hetzij het af leveren of in ontvangst nemen van koffie zonder bon, hetzij het in contact brengen van koper en verkoper van valse koffiebonnen of koffie zonder bon. In totaal legde de bijzondere politierechter, Mr. C. II. Plug, in 30 gevallen straffen op. In vijf gevallen werd van rechtsvervol ging afgezien. Deze laatste geval len betroffen 3 kofflebranders en winkeliers. De opgelegde straffen varieer den van 4 maanden gevangenis traf met aftrek en 2 maanden gevangenisstraf met aftrek plus maanden Rijkswerkinrichting tot voorwaardelijke straffen of geldboeten, waarvan de hoogste was 300 gulden, eventueel te ver vangen door 5 dagen hechtenis. In totaal werd aan vrijheids straffen opgelegd: 11 maanden evangenisistraf met aftrek, 3 maanden voorwaardelijk en 3 maanden Rijkswerkinricnting. Aan geldboeten werd in totaal opgelegd ƒ2625,— eventueel te vervangen door 1'040 dagen hech tenis. In deze opslagplaats hadden Ier bedrijven hun magazijn, na melijk een meubelfabriek, twee tucadoorsbedrijven en een bloe menhandel. De houten loods was jooedtg één brandende fakkel. Zij brandde tot de grond toe af. De Haarlemse brandweer kon weinig tegen de vlammenzee uitrichten en was bovendien gehandicapt doordat een deel van haar mate- .iaal tien minuten tevoren was uitgerukt naar een brand in een ander deel van de stad, waar een opslagplaats van eeu bloemisterij uitbrandde. De vier bedrijven, die in ae at- ebrande loods hun opslagplaat- en hadden, zijn ernstig gedupeerd aangezien zij niet verzekerd wa ren. De magazijnhouders zijn er namelijk, in verband met het gro te brandgevaar, niet in gedlaagct ren assurantie af te sluiten. De schade beloopt vele duizenden, guldens. BRAND IN HAARLEM. Vier bedrijven gedupeerd, Gistermorgen vroeg brak in het centrum van de stad Haarlem brand uit in een grote houten op dagplaats van twee verdiepingen <ian de Wagenmakerslaan. HEDEN: TERNEUZEN: Gemeentehuis, 10 uur: Aanbesteding maken van bestratings- en riolerings werken. Terrein Hotel Des Pays Bas: Verkoping van golfplaten. Luxor Theater, 8 uur: Bioscoopvoorstelling- „Cheyn- ne". Concertgebouw, 8 uur: Bioscoopvoorstelling met Fordfilm 1950". Pro Rege, 7 uur: Evan gelisatie Ger. Kerk. AXEL: Het Centrum, 8 uur Bioscoopvoorstelling „De blon de Rimboekoningin". MORGEN TERNEUZEN: Kantoor der Vennootschap, 11.30 uur Jaarlijkse Alg. Vergadering Schockaerts Nederl. Breifa briek N.V. ..De

de Vrije Zeeuw | 1950 | | pagina 2