ÏB Minister Stikker benoemd tot voorzitter der O.E. E. S. De stakingen op Sumatra De strijd der Fransen tegen Vietminh De Regeringscrisis in België Lieftinck en Van Maarseveen terug uit Indonesië Zed zette de bril van de Prins al en stak een anjer in zijn knoopsgat J. L. JURRIJ Eenjarig bestaan van het Noord-Atlantisch Pact Worosjilof spreekt te Boedapest GEEN TOEGANG TOT DE GEHEIME DOCUMENTEN. Een eigen dok en LINOLEUM LROMMEIIE Devèze van zijn opdracht ontslagen 5 6 7 Frankering bi] Aounnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Terneuzen Telefoon 2510 Na 5 uur 2073 Gironummer 38150 abonnementsprijs3,90 per kwartaal Por week 30 cent. Losse nummers 6 cent WOENSDAG 5 APRIL 1950. 6e Jaargang No. 1389. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 80 «14 iedere regel meer 12 cent. Advertentieprijs: per mm 10 ct.; minimum pos advertentie ÏJIO Vermelding Brieven onder nummer Bureae van dit blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 Gistermiddag is in de bijeen komst van <k*i Ministers van 18 Marshall-landen te Parijs, Mr. D. U. Stikker, de Nederlandse Mi nister van Buitenlandse Zaken, gekozen tot Voorzitter van de ftaad van dte Orglanisaftie vcpr; Europese economische samenwer king, als opvolger van de Belgi, sche Minister van Buitenlandse Zaiken, Paul van Zeeland. De heer Stikker zal zijn functie van poli tiek bemiddelaar van de O.E.E.S. eveneens blijven vervullen, In een onderhoud, dat Reuter mot Minister Stikker had, naar aanleiding van diens nieuwe be noeming, heeft laatstgenoemde o.m. gezegd, dat hij hoopte, dat deze concentratie der functies van politiek bemiddelaar cn voorzit ter van de Raad van de O.E.E.S., de doeltreffendheid van de werk zaamheden van de O.E.E.S. zal verhogen en de procedure voor overleg en samenwerking tussen De Heilige plaatsen en de Christenen in het Midden-Oosten De Paus heeft uitdrukking ge geven aan zijn voortdurende be zorgdheid over de toekomst van de heilige plaatsen in Palestina door te verordenen, dat alle op Goede Vrijdag ingezamelde gaven aan het onderhoud! van deze plaat sen moeten worden besteed. Het gezaghebbende Jezuietische blad „Civita Cattolica/' protesteert tegen de „betreurenswaardige on verschilligheid in het Westen" voor dd bedreiging van de 1xh millioen Christenen in het Midden Oosten door de Mohammedanen en Zionisten. Het blad noemt de positie van de Christenen in Syrië en Perzië en in het bijzonder in Azerbeidisjan „zeer moeilijk". Het gevaar van het Zionisme is vol gens het blad vooral gelegen in de jeugd, die bet Hebreeuwse leger vormt en ontheiligd) heeft hetgeen de Christenen het hei ligst is. Sowjet-vliegtuigen naar de Chinese communisten? I» een communiqué van de Chi nese nationalisten wordt ver klaard, dat vier of vijf Sovjet. Russische vliegtuigen bij Sjang hai een nationalistisch gevechts vliegtuig hebben neergeschoten en een toestel ernstig raakten. De betrokken vliegtuigen zouden tot het type „Ilyoesjin'' behoren, dat nog uit de oorlog Stamt. Er z.,u een groot aantal Sovjet-Rus sische vliegtuigen te Hsoetsou aangekomen zijn, waarvan de Russische kentekenen met die der Chinese communisten overgeschil derd waren. Voorts zouden Sov jet-Russen radar-stations en luchtdoelposten in de nabijheid van Sjanghai en Hantsjou bedie- nen. de ledenstaten zal vereenvoudigen. Hij verklaarde voorts, dat hij van mening was,, dat de taak van politiek bemiddelaar alleen op de miste wijze Icon worden vervuld cr-or een in functie zijnde Minis ter, die toegang had tot de ver trouwelijke inlichtingen, zowel van zijn eigen als van andere re geringen alsmede van de uit des kundigen bestaande organisaties van de O.E.E.S. Onbekende duikboten voor de Californische kust? Een Amerikaanse torpedoboot- jager, die uitgezonden was om ter hoogte van de Californische kust geheimzinnige duikboten op te sporen, heeft gisteren beves tigd dat zich in deze streek on derzeeërs bevinden. De Ameri kaanse marine verklaart dat op het ogenblik in deze sector geen enkele Amerikaanse duikboot opereert. De gezagvoerder van het vaar tuig, dat zich de vorige week naar aanleiding van ooggetuigen verklaringen naar dc plaats spoedde, heeft verklaard, dat hij tweemaal schepen heeft opge merkt, die, volgens alle aanwij zingen, duikboten van het nieuwste model schijnen te zijn. Hp voegde er aan toe: „Een er van dook en het andere voerde ontsnappingsmanoeuvres uit, die wij ongeveer een uur hebben ge volgd." Het volgende contact langs ge luidstechnische weg werd Vrijdag omstreeks twaalf uur in de mid dag gelegd. „Indien het duikboten waren", aldus de gezagvoerder, „dan behoorden zij, tot de mo dernste typen en waren zij uitge rust met de laatste en beste In strumenten". Het onderzoek strekte zich uit tot de staat Ore gon en bestreek een gebied tot 500 km zee-inwaarts. De Sowjet-maarschalk Woro- sjilof, die ter viering van de be vrijding van Hongarije op 4 April 1945 een bezoek aan Boedapest 1 rengt, verklaarde ,Dat de plannen der imperialis ten ten dode zijn opgeschreven"1 en dat ,,geen atoom- of waterstof bommen ons zullen verhinderen de strijd voor de vrede [voort, te zetten". Worosjilof, die lid is van het Pcliburo der Russische commu nistische partij, voorspelde: „Tito wordt omvergeworpen en het Joegoslavische volk "zal zijn, plaats weer ,,Ln het kamp van de vrede" kunnen innemen". De grote parade, die gisteren te Boedapest werd gehouden, werd bijgewoond door Michael Soeslof, de secretaris van het Centrale Comité der Russische partij, en communistische partijleiders uit 20 andere landen. Nadat de laatste onderhandelingen tussen de Deliplantersver- eniging en de Avros enerzijds en de Serikat Buruh Perkebunan, de federatie van organisaties van ondernemingsarbeiders ter Oost-kust Maandagmorgen werden afgebroken, nep de SBi tegen de imiddag een algemene staking van Delise ondememui gen uit. Ingevolge de algemene sta. king in de haven van Tandjong Priok heeft de Rotterdamse Lloyd bekendgemaakt, dat de Willem tuys heden eventueel zonder la cing, zal vertrekken. De Maat schappij stelt echter alles in het werk om de passagiersbagage aan boord te krijgen. Dinsdagochtend bleek, dat de SBiP, die verklaart de overkoepe lende organisatie te zijn voor 100.000 van de 170.000 arbeiders, die ter Oostkust op de onderne mingen werkzaam zijn, niet alle organisaties van ondememingar- ttiders omvat. De personeelsor ganisaties van ie 'HVA, de Deli- rnij, de Deli-Batavia mij en de So cieté Financiere hebben Maandag reeds bericht, dat zij niets met de SBP uitstaande hebben. Zij lieb- ten eigen looneisen ingediend en laten de werkgevers 14 dagen 1 edenktijd. Tevens besitaat ter Oostkust een vakorganisatie van ondernemingarbeiders, de Persa. tuan Buruh Perkebunan. Hun voorzitter verklaarde, dat „de arbeiders nu reeds lang genoeg geleden hebben en het daarom niet wenselijk is, dat zij ook nog de gevolgen van een ongeregelde staking ondergaarC". Hierlbij doelde hij op de -actie van de SBP. Daar als gevolg van de staking van de Delispoor ook de telefoon verbindingen in Deli zeer gebrek kig zijn, is het uiterst moeilijk 'n juist beeld van de toestand op de ondernemingen te verkrijgen, -doch insiders te Medan verklaarden, dat het aantal arbeiders, dat in sta king is gegaan, beneden 50 pro cent blijft. De arbeiders eisen oen loons verhoging, die de eigenaars naar Volgens een te Saigon opge vangen bericht van radio.Viet- minh heeft de; Vietminh aan Hongarije, Roemenië, Tsjecho- ,'llowakije, Bulgarije, Polen, Albanië, Oosi-LKuitsIarad, en Noord-iKorea om hulp tegen de Franse troepen verzocht. In de desbetreffende telegrammen werd gezegd, dat de Vietminh materiële hulp van node had „voor het ko mende algemene tegenoffensief". De slag tussen Franse troepen en troepen van de Viqtminh in de provincie Travtoh, ongeveer! 100 km ten Zuiden van Saigon gelegen, gaat thans zijn derde week in. 'In een communiqué vau het Franse opperbevel wordt gezegd, dat de troepen der Vietminh „ondanks het aantal manschappen en de felle strijd" een zware ne derlaag hadden geleden. 1 April waren „met zeer groot succes" vliegtuigen in de strijd geworpen. Verschillende aanval len der Vietminh werden afgesla gen, doordat Franse sluipschut ters van achteren aanvielen en tot de terugtocht dwongen. Volgens gewoonlijk betrouw bare bron zijn in Cochin-Ohina 3000 manschappen der Vietminh in de strijd! geworpen, gesteund door ongeveer 5000 leden van de „militiê". De tegenwoordige aanval der Vietminh in dit gebied was de hevigste sinds het uitbre ken van de oorlog, vier jaar ge leden. Een woordvoerder van het Franse ministerie voor overzeese gebiedsdelen heeft verklaard, dat het 'door de Vietminh ingezette offensief mislukt is. Sinds 27 Maart waren de Franse troepen een zuiverihgachie begonnen en men was de toestand meester. De Vietminh had standaard wapens gebruikt, waarvan som mige uit China afkomstig waren. 'Het was komen vast te staan, dat de wegen naar China hersteld waren. Militaire Conferentie in Hongarije Volgens de Weense correspon dent van de „Daily Telegraph' wordt op het ogenblik, onder de dekmantel van de plechtig heden ter gedegenheid van de vijfde verjaardag van de be vrijding van Hongarije door de Sowjet-troepen, te Boedapest door de U. S. 6. R. en de volks democratieën een belangrijke militaire conferentie gehouden. Volgens de correspondent is het doel van deze conferentie: coördinatie van de uitbreidings- en uitrustingsplannen van de legers, versteviging van de saamhorigheid van het Ooste lijk blok en bespreking van de geschiktste methoden om in de loop van het voorjaar druk te oefenen op de Joego-Slavische grenzen. hun zeggen 260 millioen gul-den per jaar zou kosten.^ Volgens een officiële schatting kosten deze stakingen Indonesië pel' dag ongeveer 1 millioen gul den verlies aan deviezen. Binnen 2 weken begint de jaarlijkse oogst van het beroemde Deli-dekblad. ndien deze oogst geen voortgang vindt zou Indonesië er 30 millioen Amerikaanse dollanj bij inschie ten. PRINSES WILHELM3NA SPREEKT OP TOOGDAG TE APELDOORN Op de Toogd-ag van -de Jonge Kerk, op 2e Paasdag te Apeldoorn te houden, zal H. K. H. Prinses Wilhelmina tot de jonge lidmaten "preken. Haar toespraak zal des namiddags tussen 17.15 en 17.45 uur door het Ikor worden uitge zonden. Boerderijbouw in de Wieringermeer Op 25 April zullen door de rentmeester der Domeinen, na mens het Rijk, 3-5 tuinderbedrij- ven in de Wieringermeer worden aanbesteed. Wanneer deze bedrijven vol tooid zullen zijn, moeten in deze door inundatie zo zwaar getroffen gemeente nog 53 schuren, 315 pachterswoningen en diverse bij gebouwen herbouwd worden. Eerst dan zal het volledig her stel vara de landbouwbedrijven aldaar zijn bereikt. De Belgische Minister van Defensie in het demissionnaire kabinet, Devèze, is Dinsdag morgen om 10 uur uit Pregny te Brussel teruggekeerd. Om 12 uur is hij in audiëntie ontvangen door de Prins-Regent aan wie hij verslag heeft uitge bracht over zijn besprekingen met Koning Leopold. Over de verdere ontwikkeling van de politieke toestand ver keert men nog in het onzekere. Sommigen menen, dat de Prins regent zal weigeren het ontslag van het kabinet-Eyskens te aanvaarden. Dit zou dan aan blijven en eerste-Minister Eys- kens zou trachten de Waalse Liberale Ministers, die weigeren mede te werken aan de bijeen roeping der Verenigde Kamers ter opheffing van de wet op het regentschap, te vervangen door Vlaamse Koningsgezinde Libe- Gistermiddag arriveerde om streeks half vier de K.L.M. con stellation „Maastricht" uit Dja karta op Schiphol. Aan boord be vonden zich de Ministers Van Maarseveen en Lieftinck, die te rugkeerden van de Unieconferen tie. Zij werden op het platform verwelkomd door Minister Van Schaik en talrijke familieleden. De Ministers toonden zich zeer tevreden over de resultaten van de conferentie. De belangrijkste besluiten lig gen op financieel-economisch ter rein. Minister Lieftinck zeide hier over: „Wat het handelsaccoord betreft, wil ik nadere mededelin. gen gaarne overlaten aan mijn collega Van den Brink, die Za terdag a.s. in Nederland zal ko men. Ik stel er echter prijs op te verklaren, dat de leningsovereen komst, die werd gesloten, bewijst, dat de Indonesische regering haar internationale verplichtingen zeer ernstig neemt en in Nederland een oude en vertrouwde relatie ziet, wiens hulp zij gaarne aan vaardt om er bovenop te komen. IDe regeling der pensioenen was zeer moeilijk. Beide partijen hebben het eigen standpunt ge handhaafd. Intussen is eerlijk ge streefd naar een redelijke oplos sing, waarbij er vanuit is gegaan dat de gepensionneerden niet de De Franse illusionist Zed kreeg de kans van zijn leven. In bijzijn van H M.. de Koningin. Prins Bernhard. de( beide Prin sesjes en de ..Sureté Nationale",de Franse veiligheidsdienst liet hij zich met een ketting boeien, zodat de schakels in zijn vlees drongen. Toen iedereen, de Koningin incluis, had gecontro. leerd, diat Zed volgens de regelen der kunst geketend was, deed hij iedereen die in hotel Savoye verenigd was, versteld staan, door in vyf seconden de ketting voor zich op de grond te gooien. Zelfs de mannen van de Franse veiligheidsdienst waren een ogenblik stil, maar Prinses Beatrix was de eerste, die reageerde en nogal luid met: Toen liet Zed zijn telepathische eigenschappen zien. 'Hij verzoent ieder in de zaal een opdracht, die hij diende uit te voeren, op een 1 riefje te schrijven. Men hoefde het briefje niet in te leveren, doch kon het gerust bij zich houden, /red zou dan trachten de op dracht, waaraan men sterk moest denken, uit te voeren. Ook de Koningin en de Prins schreven ten briefje met de opdracht voor Zed. Hij werd zichtbaar iets ner veuzer, doch vroeg manhaftig san de Prins of hij naar voren wilde komen. De Prins, gekleed in een rode pullover, kwam met onbewogen gezicht. Uit niets liet hjj blijken wat zijn gedachten waren. Onbewogen stond hij \oor de grote schare toeschou wers, die gespannen afwachtten, wat Zed zou gaan doen. Zed keek de Prins strak aan, con centreerde zich sterk, liep dan op een tafelbel toe, die hij luidde, r.:aar de Prins bleef even onbe wogen en zei geen woord. Iets onzekerder probeerde Zed de tweede maal de opdracht van de Prins uit te voeren. Hij deed de cour open. Weer mis. Zweetdrup pels kwamen op Zed's voorhoofd. Zijn reputatie stond op het spel. „Z. K. H. moet sterk aan de opdracht dènkcrC' „Dat doe ik al de hele tijd" zei- de de Prins nuchter. Toen strekte Zed( zijn armen uit en zette resoluut de bril van de Prins af in de overtuiging, dat hij de opdracht thans had uitge voerd, maar de Prins verroerde zich niet, hetgeen Zed de dodelijke otkerheid gaf, dat hij andermaal mis was, maar op het ogenblik, dat iedereen Zed als een verloren man beschouwde, zelde de Franse illusionist: „Nu denkt u pas sterk genoeg, „ik voel het*' en hij ont deed de Prins van zijn horloge. Dat was goed, want de Prins had neergeschreven: „Doe mijn hor loge af'. Het is een truc", antwoordde. Vervolgens was H. M. >dle Ko ningin aan de beurt. Nadat zij naar voren was ge komen, keek Zed haar even aan, stapte toen onmiddellijk op de Prins toe, raakte hem aan, ver volgens op Prinses Irene, op Jhr. RoëU, en nam daarna zonder wei felen de vaas bloemen op de tafel van de Koningin in die hand. De spanning op het gezicht van de Koningin werd zichtbaar groter. Zed raakte eerst een viooltje aan, daarna nam hij een rode anjer uit de vaas. Hij! hield de anjer een ogenblik in zijn hand en toen iedereen dacht, dat hij die op de pullover van de Prins zou steken, stak hij die op zijn eigen revers. .'Bravo", riep de Koningin, want haar opdracht had geluid: „Haal ten rode anjer uit de vaas en steek haar op uw revers!". Nadat Zed nog enkele andere opdrachten had uitgevoerd, ging hij over tot het laten trekken van ieders horoscoop. Zodra Piinses Irene de hare had ontvan gen, barstte zij in lachen uit, want er stond in: „Je bent een llmke jongen dupe mochten, worden. De gevol gen van de recente monetaire maatregelen in Indonesië waren eveneens onderwerp van bespre king. De Indonesische regering heeft zich daarbij bereid ver klaard zekere „hardheden" voor bepaalde groepen van particulie ren te verzachten. Wat betreft de regeling van de sociale uitke ringen van vóór de souvereirai- teitsoverdraicht is besloten het toekomstige Uniehof voor arbi trage in te schakelen. Minister Lieftinck besloot zijn mededelineren met te zeggen, dat het persoonlijk contact, dat hij met Minister Sjndrudin heeft ge had, zeer aangenaam was ge weest. Minister Van Maarseveen deel de nog mede, dat weldra de be noeming van de leden van het Uniehof geschieden zal. De eerste bijeenkomst van dit Ilof zal in Mei zijn. De datum van de vol gende Unieconforentie, die in Nederland wordt gehouden, is nog niet bepaald. Deze conferentie zal evenwei in het najaar worden gehouden. DE 1 APRIL GRAP MET „DE NACHTWACHT" In het programma „de Artis tieke Staalkaart'1 van de VARA is op Zaterdagavond 1 April ge zegd, dat „De Nachtwacht!" in het Rijksmuseum te Amsterdam ernstige nadelige gevolgen onder vond van de reiniging, die het doek enkele jaren geleden heeft onder gaan. Talrijke luisteraars hebben deze April-grap voor ernst geno men en nog dagelijks ontvangt de Auectie van het Rijksmuseum te lefoontjes en brieven hierover. Zij stelt er prijs op te verklaren dat er met Rembrandts kunstwerk niets is gebeurd en dat het zich in een uitstekende toestand be vindt. (Advertentie.) President Truman heeft de sub-commissie van de Senaat, welke een onderzoek instelt naar de beschuldigingen tegen hoge functionarissen van het Minis terie van Buitenlandse Zaken, die communistische sympathie- en zouden hebben, thans offici eel medegedeeld, dat hij de be trokken ambtenaren heeft ge ïnstrueerd geen gevolg te geven aan de verzoeken om toegang tot de geheime „loyaliteitsdocu menten" van de Regering en van het federale bureau - van onderzoek. Linoleum Krommenie op de vloer. Ziedoor, de voor woorden voor huiselijk ge- tuk. Deze fraoie vloerbe dekking siaat gezellig en kan tegen een stootje, zo dat de kinderen gerust kunnen ravotten. Kies daar om het sterke en gezellige Noordstraat TERNEUZEN ralen. In andere kringenj is men echter van oordeel, dat de Prins-regent thans Paul van Zeeland of Duvieusart als ka- binets-formateur zal aanwijzen en dat dan een homogeen- Katholieke regering zal worden gevormd, aangevuld met bui ten-parlementaire personen van andere gezindheid. Een dergelijke regering zou, naar het zich laat aanzien, zo wel in de Senaat als in de Ka mer de meerderheid hebben. In de Senaat heeft de C. V. P. reeds een meerderheid van 9 zetels. In de Kamer ontbreken er haar twee, doch daar de Vlaamse Liberalen Lahaye en De Wilde verklaard hebben hun steun te zullen verlenen aan iedere regering, die op zich neemt de Verenigde Kamers bijeen te roepen ter opheffing van de wet op het Regentschap, zou zij ook hier het vertrou wensvotum krijgen. Nadat de homogeen-Katho lieke regering aldus het ver trouwen zou hebben gekregen van zowel de Kamer als de Se naat, zouden deze in gezamen- ijlke vergadering bijeengeroe pen worden ter afschaffing van de Wet op het Regentschap en zou Koning Leopold naar Bel gië kunnen terugkeren. Verwacht wordt, dat, indien de Prins-regent een Katholieke kabinetsformateur aanwijst, de samenstelling van de nieuwe regering binnen 24 uur bekend zal zijn. Devèze heeft de Koning ge waarschuwd voor het uitbreken van ongeregeldheden in België, indien de Koning terugkeert, aldus Van Offelen. De Koning heeft evenwel zijn verklaringen van 16 Maart bevestigd, waarin hij o.m. zei, dat hij zich bij de beslissing van het parlement zou neerleggen. Het vliegtuig, waarmede De vèze en Van Offelen Maandag avond naar België zouden terugkeren, kreeg motorpech, maar kon spoedig gerepareerd worden. Het toestel taxiede •reeds over het vliegveld om op te stijgen, toen het per radio de boodschap ontving, dat er nog een brief van de Koning onder weg naar het vliegveld was, die mee moest. Het vliegtuig taxiede terug en hierbij ont stond een tweede motorstoring, die de passagiers noodzaakte te Genève te overnachten. De brief was dringend en geadres seerd aan het secretariaat des Konings te Brussel. Intussen is Dinsdagochtend het bestuur van het door de Socialisten beheerste Algemene Vakverbond in spoedvergade ring bijeengekomen. Het bestu deerde de plannen der „actie- oomité's" tot verzet tegen de terugkeer van de Koning. Het kabinet van de Prins- regent deelt mede: De Prins-regent heeft Dins dagmorgen de heer Devèze, Mi nister van Landsverdediging, in audiëntie ontvangen. Nadat Devèze de Prins-regent verslag had uitgebracht, heeft deze hem op zijn verzoek van de op dracht een regering samen te stellen ontslagen. Politieke waarnemers ver wachten, dat thans Gaston Eyskens, de premier van het af getreden kabinet, opnieuw zal worden belast met een dringen de opdracht tot vorming van een regering. Op een gistermiddag gehouden persconferentie verklaarde Al- bert Devèze dat de besprekingen, die hij Maandag met Koning Leo pold heeft gevoerd, een vertrou welijk karakter droegen en hij hierover geen enkele mededeling kon doen. „Ik heb alles gedaan om een extremistische, oplossing te voor- kamerf", aldus Devèze, „doch. ik hen hierin niet geslaagd. Daar om heb ik Dinsdagmorgen de Prins „Regent mijn ontslag aan geboden dat door deze is aan vaard!"'. Met betrekking tot de verwij ten, die hem gemaakt zijn, om dat hij naar de conferentie van de Ministers van Defensie te Den Haag is vertrokken, alvorens zich naar Pregny te begeven, verklaar de de heer Devèze: „Het was mijn plicht aan deze conferentie deel te nemen, aangezien alle Mi nisters der bij het Atlantisch Pact aangesloten landen in Den Haag aanwezig waren. Devèze deelde verder mede, dat pile vertegenwoordigers van de bij het Atlantisch Pact aangeslo ten landen, die hij te Den Haag heeft gesproken, doordrongen wa ren van de ernst van dc toestand in België en met de grootste be langstelling zijn pogingen volgden cm tot een oplossing van het Koningsprobleem in nationale zin. te komen. „Naar hun mening, aldus Devèze, ,!3ou een België, wjpar onenigheid heerst tussen de verschillend1* bevolkingsgroepen, een element van onrust zijn, dat de zaak der veiligheid van het Westen ernstig zou schaden. Al len spraken de wens uit, dat Bel gië verenigd zou blijven". Sprekende over de eritiek, die vrn de zijde der G.V.P. is ge oefend op de Prins-Regent omdat hij een liberaal tot Kabinetsfor mateur had benoemd zeide De vèze: „Het betreft hier geen zondigen tegen de traditie, want ir. de Belgische geschiedenis en zelfs onder Koning Leopold HI is dit voorgekomen)1'. „Een Vorst kan niet in een ge sloten rijtuig en onder het gemor van een groot deel van het volk naar zijn land terugkeren. Een Koning moet boven de politieke schermutselingen staan en hij moet de eenheid in het land kun- nen bewaren. Elke regering, die de Koningskwestie niet in natio nale eendracht oplost, stort het land in een avontuur". Communiqué Algemeen Belgisch Vakverbond. Het Socialistische Algemeen Belgisch Vakverbond heeft be sloten zijn verzetssysteem tegen Koning Leopold in werking te doen treden. Als eerste maatre gel zal het vergaderingen beleg gen in de ondernemingen, die ais voorlichting en als waarschu wing zijn bedoeld. Verder zullen alle stakingsbewegingen worden gesteund en op het juiste ogen blik werkstakingen begonnen. Ter gelegenheid van het één-jarige bestaan van het Noord-Atlanti sche pact heeft Hr. Ms. Ambassadeur te Washington gisteren de volgende boodschap overgebracht van Minister Stikker aan Dean Acheson, de Amerikaanse Minister van Buitenlandse Zaken: ERNSTIG AUTO-ONGELUK. Gisteravond omstreeks kwart over acht is tussen Amsterdam en Purmerend een personen auto op een met bomen geladen grote vrachtwagen gereden, doordat deze wegens motorpech plotseling stopte. Twee van de drie inzittenden van de luxe-auto, vermoedelijk buitenlanders, waren op slag dood. „Vandaag, de eerste verjaardag vfn de ondertekening van het N.- Atlantisch Pact, voel ik mij ge drongen om aan U, in Uw kwan- teit van President van de Atlan tische Raad, uitdrukking te geven aan de voldoening van. dc Neder landse regering en het Nederland se volk over de vorderingen, wel ke gedurende het afgelopen jaar zjjn gemaakt bij het bereiken van een hechtere 'Atlantische eenheid. Bij een vorige gelegenheid ben ik in staat geweest om er de na- dtuk op te leggen, dat wij als een zeevarend volk voor niemand on ce doen in ons verlangen om de eensgezindheid en de samenwer king in de Atlantische gemeen schap te bevorderen. Wij besef fen teri volle de draagwijdte en het belang van onze onderneming en wij voelen, dat wij in het aan- vangstadium goede voortgang hebben gemaakt. De resultaten ■v an de jongste conferenties, welke in 's-Gravenhage zijn gehouden, hebben ons in deze overtuiging gesterkt. Wij zijn bijzonder verheugd te zien, dat' het verdrag, hetwelk een jaar geleden niet meer was dan een papieren document, ge bleken is een hechte basis te zijn voor oprechte samenwerking tussen de gelijkgezinde vredelie vende Atlantische volkeren. Ik hoop en vertrouw, dat onze doel stellingen, persoonlijke vrijheid en rechtszekerheid, zullen worden icreikt door onzie voortdurende li-spanning. 'Het Noord-Atlan- t.sche verdrag moet ten dienste blijven staan van onze vredelie vende oogmerken)'. De Minister eindigde zijn bood schap met het uitspreken van de teste wensen voor een steeds toenemende doeltreffendheid van de gemeenschappelijke Atlanti sche Inspanning. WEERSVERWACHTING medegedeeld door het K.NWI te De Bilt, geldig van Woens dagochtend tot -avond. Aanh. Westelijke wind. Wisselende bewolking met plaatselijk enkele buien. Meest matige Westelijke wind en on geveer dezelfde temperatuur als gisteren. ZON- EN MAANSTANDEN Apr. Opk. 6.07 6.05 6.03 Ond. 19.20 1921 19.23 Opk. 23.50 1.20 Ond. 6.51 7.17 7.56 HOOGWATER. DONDERDAG 6 APRIL Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 4.01 4.36 5.16 5.26 n.m

de Vrije Zeeuw | 1950 | | pagina 1