Het Atlantisch Pact Financiering Ziekenhuisbouw DD Antwoord van Koning Leopold aan Devèze Behandeling van de Marshall-hulp in hei Huis van Algevaardigden Acheson over het lot van Sinkiang beschikbaar is, hebben de hoog- Distributie van vaste brandstoffen per 1 Mei geëindigd Koffieprijs tijdens rantsoenering niet hoger Vliegtuig van de L. S. K. neergestort De Britse Pers over Leon Blum Nederlandse lening aan Indonesië Alle amendementen verworpen De Jaarbeurs Donderdag gesloten Devèze naar Pregny Frankering bij Abonnement: Tern mzer. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Terneuzen Telefoon 2510 Na 5 uur 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 3,90 per kwartaal p«r week 30 cent. Losse nummers 6 cent ZATERDAG 1 APRIL 1950. 6e Jaargang No. 1386. Verschijnt dagelijks - Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 60 et; Iedere regel meer 12 cent. Advertentieprijs: per mm 10 ct.; minimum paf advertentie 1,50 Vermelding Brieven onder nummer BnreM van dit blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 3 ttll der leiding van de bekende Amerikaanse generaal Omar Bradley. Nadat dus de voorzie- ningsraad had vastgesteld wat aan grondstoffen en voorraden ©ns land heeft de afgelopen week hoog bezoek gehad. stg militaire autoriteiten de ver- In Den Haag kwam op 24 Maart in de eerste plaats de ^ere planen uitgewerkt. Hoewel voorzienindsraad van het Atlantisch Pact bijeen en deze men zich nu nog niet moet vergadering werd later gevolgd door besprekingen van -orst,ellen, Artgt het militaire Comité van het Pact. oeide bijeenkomsten pjan het toch reeds uitge- worden in deskundige burgerlijke- en militaire kringen a's uiterst belangrijk beschouwd. Het Atlantisch Pact immers, dat ongeveer een jaar bestaat, beoogt de gezamenlijke verdediging van de zogenaamde Atlantische ruimte door de aangesloten landen. Dit zijn naast de Verenigde Staten van Noord- Amerika en Canada, de Europese Staten IJsland, Noor wegen, Denemarken, Nederland, België, Luxemburg, Engeland, Frankrijk, Portugal en Italië. Hoewel Luxemburg en Italië Italië een waardevolle schakel niet aan de Atlantische Oceaan zou zijn in de verdediging van grenzen, zijn zij toch als onder- het Westen. De Zwitsers ech- tekenaars van het Pact in dit Westerse bondgenootschap op genomen en vooral Italië met zijn militair machtige positie in de Middellandse Zee is een wel kome bondgenoot. Nog zijn er enkele landen, die men gaarne opgenomen zag, doch, die om de een of andere reden zelve me nen zich afzijdig te moeten hou den of door de thans aangeslo tenen nog niet toegelaten kun nen worden. Gedacht wordt hierbij aan Zweden, dat echter zelve zijn neutraliteit, die het land ook in de laatste oorlog wist te bewaren, niet wenst prijs te geven. De Zweden zit ten bovendien als groot doch dunbevolkt land angstig dicht tegen Rusland aan. En dat Rus land het Atlantische Pact geen goed hart toedraagt, laat zich begrijpen. Gedacht wordt in de tweede plaats aan West-Duits- land, doch een eventueel opne men van dit gebied in de verde digingsgordel zou met zich brengen een herbewapening der West-Duitsers. En hoewel velen, waaronder de grote Churchill, beginnen in te zien dat het toch vroeg of laat tot een herbewa pening van West-Duitsland moet komen, is de meerderheid van de geallieerde mening nog niet zover, dat men vrijwillig de oude vijand een nieuw machts apparaat in de schoot gaat werpen. Vooral de Franse pu blieke opinie verzet zich tegen een dergelijk idee. Gedacht wordt in de derde plaats aan Zwitserland, dat, noewel niet grenzende aan de Atlantische Oceaan, evenals De Minister van Economische Zaken, heeft na de» adviescom missie voor de huisbrandvoor ziening' te hebben gehoord, besloten de distributie en de ransoenering van vaste brand- groeid in enkele maanden tijds jstoffen voor huisbrand en kleine Opleiding der Amerikaanse overzeese troepen voor verdediging tegen moderne oorlogvoering Itet Amerikaanse leger orga niseert voor alle manschappen overzee een opleiding in do ver dediging tegen oorlogvoering met atoomenergie en radio-activiteit, aldus heeft een hoge Amerikaanse functionaris hekend1 gemaakt. De bevelhebbers in het Verre Oosten, Hawaii,, Alaska, het Carajbische gebied en Europa hebben een des betreffende order ontvangen. De Amerikaanse strijdkrachten in Duitsland zouden onmiddellijk beginnen met de opleiding van 5000 officieren, die op 'hun beurt de manschappen zouden voorlich ten. De opleiding van 200 spe cialisten, die de officieren moeten opleiden.' is bijna voltooid. Men beschouwt deze order als een voortzetting en bespoediging van het werk in het opleidingscentrum ta Kitzingen, waar men in Febru ari is begonnen met het behan delen van de verdediging tegen atoomaanvallen. In Amerikaanse kringen te Frankfort beschouwt men deze maatregel als een nieuw bewijs, dat de legerdeskundigen verwach ten, dat de atoombom in een nieuwe oorlog tactisch en als strategisch wapen gebruikt zal worden. WEERSVERWACHTING medegedeeld door het K.N.M.I te De Bilt, geldig van hedenmor gen tot hedenavond. Veel bewolking. 2waar bewolkt met voorname Itjfe in het Noorden van het land wat lichte regen of motregen Matige en langs de Waddenkust later krachtige Westelijke wind. Weinig verandering in tempera tuur. HOOGWATER. het Westen. De ter, die door allerlei oorzaken reeds bijna 150 jaar hun neutra, liteit in alle wereldbranden heb ben kunnen bewaren, verkeren in de zoete veronderstelling, dat dit ook in een eventuele volgen de oorlog weer lukken zal. Ook ons eigen land leefde tot de 10de Mei 1940 in een dergelijke zoete droom, waaruit het wreed werd wakker geschud. Tenslotte wordt nog gedacht aan Spanje. Met Spanje is het echter een vreemd geval. Hoe wel het land anti-communis- tischer is dan alle anderen, ver hindert het dictatoriale bewind van generaal Franco een opna me onder de Westerse democra tieën. Het lijkt er soms veel op of Amerika wel met Spanje flirt, doch een openlijk samengaan niet aandurft, daar de publieke mening in eigen land en ook in Engeland en Frankrijk een der gelijke verloving zou afkeuren. Toch ware het gewenst, wil men uiteindelijk komen tot een sluitend en machtig defensief blok, dat de genoemde gebieden in de plannen van het Atlan tisch Pact worden opgenomen. Zover is het echter nog niet. De vergadering van de voorzie ningscommissie had voorname lijk ten doel om de resultaten uit te wissen, die de verschil lende regionale groepen op hun terrein hebben bereikt. Wij denken b.v. aan de drie Scandi navische landen IJsland, Dene marken en Noorwegen en aan de Westerse Unie, bestaande uit Engeland, Frankrijk en de Be- neluxlanden. Onderwerp van gesprek maakte tevens uit de gemeenschappelijke wijze van dienstbaar maken aan het ge stelde doel van grondstoffen en voorraden. De financiering van een en ander werd door de Mi nisters van Financiën bespro ken, die op 29 Maart te Londen bijeenkwamen. Het militair comité bestond uit de chefs van staven der 12 aangesloten landen en stond on. tot een apparaat, door middel waarvan o.a. het overtollige Amerikaanse oorlogsmateriaal naar de onvoldoende uitgeruste West-Europese landen vloeit. Vorderingen werden voorts ge maakt bij de standaardisatie van de bewapening en bij de ge lijkheid in training en opleiding der manschappen. Het is ove rigens wel merkwaardig, dat alle militairen het er over eens waren, dat ook Duitsland ten spoedigste dient te worden in geschakeld. De oplossing van dit probleem ligt echter meer op het gebied der staatslieden dan op dat der militairen. Na afloop der vergaderingen werd een communiqué uitge geven, waarin wordt medege deeld, dat overeenstemming werd bereikt ten aanzien van een gezamenlijk defensieplan. Dit zal worden voorgelegd aan de ministers van oorlog, die op 1 April bijeenkomen. Uit het voorgaande blijkt, dat naast de plannen, die er bestaan om in West-Europa tot meer economische eenheid te komen, ook in militair opzicht niet stil gezeten wordt. Even als op het economische gebied speelt ook hier de Amerikaanse hulp en steun een grote rol. De democratische wereld vertoont wel een ander beeld dan in de jaren voordat Hitier zijn mis dadige stormloop begon. De hunkering naar grotere eenheid en daardoor meer zekerheid is duidelijk te be merken. Nog gaat dit alles velen niet snel genoeg, doch men bedenke, dat grote moei lijkheden overwonnen moeten worden. Indien dit streven echter een eventuele nieuwe belager van de vrijheid af schrikt zich en de wereld in rampzalige avonturen te stor ten, dan is reeds het doel voor een deel bereikt. industrie met ingang van 1 Mei 1950 te beëindigen. Dit houdt in, dat bij aankoop van deze brandstoffen (met inbegrip van anthraciet en eierbriketten) van deze datum af geen bonnen of vergunningen meer nodig zijn. Deze maatregel kan worden ge troffen, omdat de huisbrand positie thans over het geheel genomen voldoende ruimte laat, yin een normale behoefte van de bevolking in de tot dusverre gebruikelijke verdeling te dek. ken. Het ligt voorshands niet in de Hïiloeling de prijzen vrij te laten. Omtrent de duur van de rantsoe nering is niets naders bekend. Wel is de voorraadpositie verbe terd met 4500 ton Congokoffie, die enkele maanden geleden werd sa gekocht en inmiddels in ons land is gearriveerd. Naar het A.N.P. van het mi nisterie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening verneemt, ligt het niet in de bedoeling tijf dens de koffierantsoenering de prijs van de koffie te wijzigen. Bij; 's-Gravenmoer in Noord. Brabant is gisterenmiddag een vliegtuig van de luchtstrijdkrach ten, afkomstig van het vliegveld Gilze-Rijen, neergestort. De omgekomen piloot is de re serve-korporaal A. V. G. Smol ders, die op Gilze-Rijen was inge deeld bij de V.V.O. (voortgezette vliegeropleiding) voor het volgen van een opleiding tot militair vlieger. Het ongeluk gebeurde omstreeks twaalf uur gisterenmiddag, toen korporaal Smolders alleen een oefenvlucht maakte. Het toestel, een Harvard-lesvliegtuig, kwam neer tussen de Wiclstraat en de Molenvaart, In het ten noordei van de gemeente gelegen 's-Gra venmoer. Korporaal Smolders was af komstig uit Tilburg, waar hij op 3 November 1930 werd geboren en waar zijn ouders nog wonen. Het toestel is door onbekende oorzaak in een vrille terechtgeko men en heeft zich met de neus ongeveer anderhalve meter in de grond geboord. Smolders, die al leen in het toestel zat, was op slag dood. Het toestel is geheel vernield. In zijn antwoord op het voor lopig verslag der Tweede Kamer in zake het wetsontwerp be treffende financiering van de ziekenhuisbouw zegt de Minister van Sociale Zaken o.m., dat het beleid, zoals dit in het verleden door de ziekenhuisbesturen ge voerd werd, richtsnoer zal zijn voor de beoordeling van de ex ploitatierekeningen, waardoor dus voor subjectieve beoordelin- Advertentie.) Geneesmiddel tegen huidaandoeningen, j Zuivert de poriën, doet de jeuk bedaren, verfrist en sterkt de huidweefsels. De Britse pers schenkt veel aandacht aan het overlrjdien van Leon Blum en toont over de gehele lijn grote waardering voor zijn persoon en zijn talenten. De de band gen niet gevreesd behoeft te worden. Het is de mening van de Mi nister, dat hierdoor ook van een vergaande overheidsbemoeiing ten aanzien van ziekenhuiseco nomie geen sprake zal zijn. Wanneer de financieringsre geling van kracht is geworden, behoeft niet gevreesd te worden voor een ingewikkelde proce dure, maar kan een snelle uit voering van verschillende pro jecten worden verwacht, aange zien de voorbereidende werk zaamheden voor het verlenen van garanties op het departe ment reeds nu zover als moge lijk is, zijn uitgevoerd. Leningen voor de financiering der onrendabele bouw. en in ventariskosten, welke met Rijks garantie door de betrokkenen moeten worden aangegaan, die nen afgesloten te worden tegen een rente-gamma, dat door de Minister van Financiën is opge steld met een jaarlijkse aflos sing van 2% en van het res tant na uiterlijk 20 jaar zonder boetebeding bij vervroegde af lossing Voor de plaatsing van deze leningen is toezegging ontvan gen van de ziekenfondsraad voor 'n bedrag van 10.000.000 Overigens heeft de herstelbank zich bereid verklaard, tegen een minimale kostenvergoeding te bemiddelen bij het plaatsen van leningen, mede voor de finan ciering van de rendabele kapi- ..Timeo", noemt hem 'tussen het oude en het nieuwe j taaibehoeften, bij institutionele Er is overeenstemming- bereikt over een lening van Nederland aan Indonesië groot 200 mil- lioen, aldus vernam Aneta van doorgaans welingelichte zijde. Op de conferentie der Unie ministers werd eveneens overeen stemming' bereikt ten aanzien varl een financiële regeling be treffende de uitbetaling der pen sioenen. Het Huis van Afgevaardigden heeft Donderdag een amende ment verworpen, dat een nieuwe besnoeiing van de Marshall- gelden met 150 millioen dollars zou hebben betekend. Door dit amendement zou de E.C.A. over de 150 millioen dol lars, die van de toewijzing van het vorige jaar ongebruikt ble ven, niet meer hebben mogen beschikken. Het door de Republi keinse afgevaardigde I .awrence Smith uit Wsconsin ingediende amendement werd met 154 tegen l03 stemmen verworpen. ZATERDAG 1 APRIL. v.m. n.m. Breskens 0.48 1.10 Terneuzen 1.23 1.45 Hansweert 2.03 2.25 Walsoorden 2.13 2.35 ZONDAG 2 APRIL. v.m. n.m. Breskens 1.23 1.45 Terneuzen 1.58 2.20 Hansweert 2.38 3.00 Walsoorden 2.48 3.10 ZON- EN MAANSTANDEN Apr. Opk. 2 6.14 3 6.12 Ond. 19.14 19.16 Opk. 19.03 20.37 Ond. 6.06 6.19 Het Huig verwieTp verder nog eau amendement om de Marshall- tamp voor Frans Marokko op te schorten wegens beweerde dis criminatie tegenover Amerikaan se zakenlieden ini dat gebied. De stemverhouding was 63 tegen 4o. Het Huis verwierp ook .een voorstel, dat President Truman zou machtigen een commissie in te stellen, die de Amerikaanse economische politiek voor Euro pa zou moeten ontwerpen, welke na afloop van het plan-Marshall in 1952 gevoerd zou moeten wor den. Een amendement in die geest werd ingediend door de afgevaar digde Javits, die zeide, dat het amendement in overeenstemming Russisch blad beschuldigt Zweden Het Sovjet-Russische tijdschrift „Nieuwe Tijden"' beschuldigt in een artikel, dat door Tass wordt geciteerd, Zweden ervan, dat zijn neutraliteitspolitiek onjuist en gebrekkig is. Het blad noemt de Zweedse politiek onjuist, omdat het bjj voorbaat weigert onderscheid te maken tussen de aanvaiier en zijn slachtoffer. H<#mcht haar gebrekkig, omdat zjj „onder de dekmantel der neu traliteit de aggressor dient". (Zweden is niet toegetreden tot het Atlantisch Pact.) was met de door senator Vanden- berg", de woordvoerder der repu blikeinse partij op het gebied der buitenlandse politiek, naar voren gebrachte gedachte. (Senator Vanderiberg heeft de zer dagen voorgesteld een niet op partij-basis berustende commissie 'n te tel'en die plannen zou moe-, ten ontwerpen voor de tijd dat bet Europese herstelprogramma zou zijn afgelopen Vandenoerg sloeg voor de mogelijüdieid te be studeren van een organisatie op wereldbasis als opvolgster van de E.C.A.). Donderdagmiddag om 5 uur is te Utrecht de 54ste Jaarbeurs ge sloten. Duizenden en nog eens duizenden 'bezoekers hebben deze Jaarbeurs bezocht. Dit blijkt o.a. uit het aantal auto's, dat werd' geparkeerd. In totaal werden te Utrecht niet minder dan 38.042 auto's ge registreerd. Tezamen zouden deze een stoet van circa 800 km d.w.z. een afstand van Amsterdam naar Brussel, vormen. Auto's uit al'e West-Europese landen en zelfs uit Finland werden gedurende de beursdagen te Utrecht opge merkt. De drukste dag was j.l. Dingdag toen 5515 auto's werden gepar keerd. Het secretariaat van Koning Leopold deelt mede, dat, „daar Minister Devèze verzocht heeft Maandag of Dinsdag door de Koning te worden ontvangen, teneinde hem op de hoogte te stellen van de conclusies, ge trokken uit zijn raadplegingen en onderhandelingen als rege ringsformateur', de Koning op dit verzoek zal ingaan en hem Maandag kan ontvangen. Verder wordt nog meege deeld, dat de Koning, daar hij „door zijn verklaring aan de voorzitters van de Kamers zijn standpunt heeft bekend ge maakt," op het ogenblik niet overweegt te Pregny „tot „nieuwe raadpleging over te gaan". In politieke kringen te Brus sel legt men het antwoord van Koning Leopold op het verzoek van Devèze over het algemeen zo uit, dat hieruit blijk, dat de vorst voornemens is zich strikt te houden aan zijn verklaring van 16 Maart dat zonder ver wijl de Kamers bijeen geroepen dienen te worden om een einde te maken aan de wet op het regentschap. In deze kringen meent men te weten, dat De vèze de Koning heeft voorge steld tegelijk met hem ook enige andere politici te horen, onder wie Lilar en Max-Leo Gerard, personen die de zaak van de Koning steeds toege daan zijn geweest. Uit het antwoord van de Ko ning blijkt echter duidelijk, dat Koning Leopold geen delegatie meer wenst te ontvangen en slechts aan Devèze audiëntie zal verlenen. Men verwacht te Brussel niet, dat na het onderhoud tussen de Koning en Devèze een com muniqué zal worden uitge geven, hetzij door het secreta riaat van de Koning, hetzij door de kabinetsformateur zelf. Men Smokkelaffaire voor Gentse rechtbank Voor de rechtbank te Gent is Donderdag een grote Belgisch- Nederlandse smokkelaffaire be handeld. Van de 45 verdachten waren er negen afwezig, waaronder de Ne derlanders die in deze zaak be trokken zijn, namelijk E. T. O., vlasbewerker en beroepssmokke laar, die in 39 gevallen betrokken is, uit Schoondijke. P. P., landarbeider uit Aarden- burg, die de hele zaak aan het rollen heeft gebracht, A. de D., landarbeider uit Schoondijke, J. D„ uit Breskens en C. G. uit Schoondijke. Deze smokkelaffaire speelde zich af aan de Belgisch-Nederlandse grens en strekte zich uit over de periode April 1946 tot September 1948. Volgens een onderzoek van het beheer van douanen en ac cijnzen zijn een niet te overzien aantal koeien en paarden en dui zenden kg tarwe, tabak, suiker, rund- en kalfsvet, pluimvee en duizenden kg bloembollen ge smokkeld. De totale waarde wordt geschat op meer dan 10 millioen Belgische franks. In verband met procedure fou ten zal de zaak voor een andere rechtbank worden voortgezet. Het proces zal over enkele weken worden hervat. is over het algemeen van oor deel dat, nu de Koning duide lijk heeft te verstaan gegeven dat hij zijn standpunt niet wenst te wijzigen, uit het on derhoud tussen de vorst en de kabinetsformateur geen enkel element zal voortkomen, dat in staat zal stellen de regerings crisis in nationale zin op te lossen. Naar „Le Soir" schrijft, heeft het antwoord van de Koning vooral in liberale kringen ver bittering gewekt. Volgens het blad verwachtte men in de li berale partij, dat haar pogingen om tot een verzoening te ge raken op hun juiste waarde zouden worden geschat. „Het is duidelijk", zo verklaart men in deze kringen, „dat het land zich in een chaos zonder weer ga bevindt en wij hadden ge hoopt, dat het initiatief van mensen van goede wil goed ont vangen zou worden. Dit is on gelukkigerwijze niet het geval geweest". Albert Devèze, de Belgische kabinetsformateur, zal zich Maandagmorgen per vliegtuig naar Pregny begeven. Hij zal om 15 uur door de Konir.g worden ontvangen. Zijn kabinetschef zal liem vergezellen. Vrijdagmorgen om 9 uur is Devèze per auto naar Den Haag vertrokken. In de loop van Zon dag zal hij te Brussel terug zijn. Frankrijk en verklaart, dat de Franse economie na de bevrijding met bijna eenparige, instemming gereorganiseerd werd vo'gens de beginselen, welke Blum reeds bijna tien jaar daaivoor had vastgelegd. Zijn overwicht over brugde de verschillende opvattin gen binnen de Franse socialisti sche partij. De „Dail Mail" noemt de staatsman, die van de man der letteren een man van daden werd en boven alles Frans man bleef. Andere bladen weer noeimen Leon Blum de man met de uiterste integriteit en de abso lute moed, de man die de nazi's haatten en de man, die meer op zijn verstand dan op zijn vuisten vertrouwde, zelfs in de jaren van geweld. Met Leon Blurn ging een groot man heen. beleggers. Het is de bedoeling overheids- inrichtingen eveneens onder de regelingen te doen vallen. Russische beschuldigingen tegengesproken Van Sowjetrussische zijde was beweerd dat de Westerse geal lieerden bezig zijn een Oosten rijks leger op te richten en te bewapenen. Ook zouden de Wes terse mogendheden het sluiten van een vredesverdrag met Oos tenrijk vertragen, om eerst de opbouw van dit leger te kunnen voltooien. Een woordvoerder van het Britse ministerie van Buiten landse Zaken verklaarde gister in een commentaar op deze Russische beschuldigingen die gepubliceerd zijn in het or gaan van het Rode Leger „Ro de Ster" dat in de Westelijke zones Van Oostenrijk bewapen de gendarmerie is gelegerd, die in alle vier de bezettingszones in stand mag worden gehouden. De exportorder op Hulpmotoren voor Rijwielen Omtrent de exportorder, die de N.V. Hostaco te Dordrecht heeft op hulpmotoren voor rijwielen, vernemen wij nader, dat het hier een hoeveelheid van circa 5000 motoren betreft, ter waarde van ruim één millioen gulden. De mo toren zijn bestemd voor Zweden, waar demonstraties gcgevën zijn. De Zweden legden grote belang stelling voor dit Nederlandse pro duct aan de dag, vooral wegen? ht heuvelachtige terrein, dat in Zweden wordt aangetroffen. Ook Denemarken heeft be langstelling voor de hulpmotorei getoond. Zoals gemeld, betreft het hier de Mosquito's gefabriceerd door de N.V- Nederlandse Instrumen tenfabriek Waldorp in Den Haag. die aan de Zweedse order min stens twee maanden werk zal hebben. Dean Acheson, de Amerikaan- Sinkiang een schending van de se Minister van Buitenlandse Zaken, heeft op zijn wekelijkse persconferentie de Sowjet-Unie er van beschuldigd, dat zij „blijkbaar het losmaken van de provincie Sinkiang van China op grote schaal hervat heeft". Acheson doelde op radio-be richten uit Moskou en Peking over een Chinees-Sovjet-Rus sische overeenkomst inzake Sinkiang. Hij noemde de voor waarden van de overeenkomst betreffende de oliebronnen van Optreden van de Pseudo- vogelpest blijft nog beperkt Uitbreiding van het optreden van de besmettelijke pluimvee ziekte, de zg. pseudo-vogelpest, bleek zich naar men ons van de zijde van het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening mededeelt, ook in de afgelopen week tot enkele gevallen te beperken, n.l. in Landsmeer, Klaaswaal, Heerier- heide en Sas van Gent, terwijl in Rotterdam en omgeving bij particuliere kippenhouders ge vallen van deze ziekte optraden, die veroorzaakt zijn door aan kopen en besmetting van pluim vee bij ongeregelde handelaren in kippen van onbekende her komst. souvereiniteit van China. Acheson bracht in herin nering, hoe hij er enige weken geleden de nadruk op had ge legd, dat het gedrag van de Sowjet-Unie ten aanzien van de grensprovincies van China „he den ten dage een der belang rijkste ontwikkelingen in Azië" is en dat het niet zo zeer ging om de bepalingen in de te Mos kou bekend gemaakte overeen komsten dan wel om de gevol gen daar van. De jongste be kendmaking in de Sowjetrus sische pers over de oprichting van gemeenschappelijke maat schappijen ter exploitatie van de olie- en mineraalbronnen in Sinkiang noemde Acheson een verder bewijs van de juistheid van zijn zienswijze. De werkloosheid in België Blijkens de statistieken omtrent ne verzekering tegen werkloos heid zijn in de week van 19 tot 25 Maart j.l. per dag gemiddeld 187,665 volledig werklozen gecon troleerd en 46.530 gedeeltelijk en toevallig werklozen. Vergeleken met de vooraf gaande week is dit een verminde ring van 5559 voor de volledig werklozen en van 1817 voor de gedeelte'ijk en toevallig werklo zen. De verminderde volledige werkloosheid is voornamelijk het gevolg van grotere bedrijvigheid In de sectorenbouw, metaal, tex tiel, en landbouw. De vermindering van de gedeel telijke en toevallige werkloosheid, aie hoofdzakelijk in de metaal- en textie'nijverheid tot uiting kwam, werd enigszins beperkt door het ontstaan van toevallige werkloos heid in sommige steenkolenmijnen van Limburg en de Bortnage, die evenwel slechts enkele dagen duurde. Het aantal grensarbei ders, die werk'oos zijn door het conflict in de metaalnijverheid in Frankrijk, is tot ongeveer 1800 gedaald. Wapenverdrag tussen V. S. en België door Prins-Regent getekend Vernomen wordt, dat Prins- Regent Karei van België het we- penverdrag tussen de Verenigde Staten en België heeft getekend. De Amerikaanse regering is van deze ondertekening op de hoogte gesteld. Op grond van artikel acht van het verdrag houdt dit in, dat het bilatera e accoord van kracht is geworden. Proces tegen R. K. Monniken te Praag Te Praag is het proces 'begon nen tegen tien Roonis-Katholieke monniken, die er van beschuldigd worden de bevolking tegen de staat te hebben opgezet en com munisten met ex-communicatie te hebben bedreigd, waardoor zü de wet op de bescherming van de staat hadden overtreden. Westelijke correspondenten wer den niet toegelaten. Men gelooft dat zich verscheidene abten on der de beklaagden bevii.den. De zitting was openbaar, er werden verscheidene geestelijken tot de gerechtszaal toegelaten. Radio Praag meldt, dat Augua- tin Machalka, abt van een kloos ter te Nova Rise in Moravië be kend heeft, dat hij zich aan tegen de staat gerichte activiteit had achuldig gemaakt.

de Vrije Zeeuw | 1950 | | pagina 1