V Amandeltjespudding CONST. C. NOBELS A. WILKINü go"es UIT DE PROVINCIE KERKNIEUWS STE De nederlaag der Britse regering in het Lagerhuis Het spionnage-proces te Solia Gemeenteraad van Nieuwvliet OOK E. S. WIJ Th MET EEI Het van ouc CHEM. FABRIEK WILP AXEL. OOSTBURG. VLISSINGEN. im AGENDA TERNEUZEN. RODE ROZEN nóg meer amandelen, J nóg lekkerder. I Een dri chocolad liteit, vei jes met doosjes Doosjes 4 STEEDS TE SINTE voor bestra auto of in sc Te bevragen Eerste Zet «4» Zeeuwsch- De Amerikaanse wapenhulp voor België Volgens functionarissen van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken zullen de defensieplannen van het door het Noord Atlantisch verdrag bestre ken gebied1 een nadelige invloed ondervinden van de vertraging in de Belgische ratificatie van de wapenhulp-overeenkomsten met do V. S. Deze plannen werden Woensdag door de militaire com missie van de Noord Atlantische raad goedgekeurd. De functiona rissen van het ministerie hebben uitdrukking gegeven aan hun be zorgdheid over het feit, dat Bel gië de overeenkomst nog niet ge ratificeerd heeft. worden geënt om lijden der die ren te voorkomen en de veehan del en -export niet in gevaar te brengen. Het is niet onmogelijk, dat en ting tegen mond- en klauwzeer in de toekomst bij de wet ver plicht zal worden gesteld. De Mi nister van Landbouw, Voedsel voorziening en Visserij overweegt deze kwestie, om nalatigen te dwingen zichzelf en anderen als ook de dieren te beschermen. De Stichting voor de Land bouw, tiet Bedrijfschap voor Vee eu Vlees alsook de organisaties van de veehandel hebben zich reeds voor het verplicht stellen van inenting uitgesproken. Verruiming in het grensverkeer met Duitsland Naar wij vernemen zal met in gang van 1 April het grensver keer met Duitsland enigszins worden verruimd. Het zal dan mogelijk zijn, dat Duitsers zowel als Nederlanders groepsgewijs op een verzamelpas over de grens kunnen. Dit zal aanvanke lijk gelden voor culturele bijeen komsten. Deze verzamelpasse'n zullen voor één gelegenheid tege lijk worden gegeven. De geldig heidsduur van zulk een pas is 48 uren. Het oppercommando der natio nalistische luchtmacht meldt, dat 50 vliegtuigen de communistische roepen op Hainan bombarderen. Volgens vroegere inlichtingen waren de communisten Maandag met landingsoperaties op Hainan begonnen. De toestand op Hainan Volgens nationalistische berich ten uit Taipen hebben eenheden van het vierde Chinese commu nistische leger, onder bevel van generaal Lin Piao, drie steden, 80 kim ten Zuidwesten van Hailiou, op het eiland Hainan bezet. De „Berkel" breekt in stukken Het Nederlandse motorschip „Berkel" dat in Januari ongeveer 250 kilometer ten Noordien van Stockholm bij Soderham aan de grond liep en in de winter niet vlot gebracht kon worden, breekt op het ogenblik in stukken. De voorsteven is ongeveer m ge zonken en die druk van het ijs heeft het schip zodanig klem ge zet, dat een lek is ontstaan. Het ijs heeft ook het dek zwaar be schadigd. Men verwacht, dat een sleep boot het in de winter onderbroken reddingswerk zal hervatten. Franse Assemblee verwerpt Communistische motie De Franse nationale vergade ring heeft gisterenochtend vroeg een communistische motie, om de socialistische ex-ministers Moch, Gouin en Pineau in staat van be schuldiging te stellen, met 186 tegen 160 stemmen verworpen. Volgens de communisten waren de drie oud-ministers in de jaren 1<H5 en 1947 betrokken geweest bij een zwarte handel in wijn. "Een incident gebeurde tijdens do stemmirg, toen Gouin in de wandelgangen de communistische afgevaardigde Gros bij zijn das vastgreep. Gros gaf daarop Gouin een klap om de oren. Een vecht partij volgde totdat beide tegen standers door de boden uiteen werden gehaald. in het Hogerhuis. Ook deze nedierlaag brengt de regering niet in gevaar, daar het Hogerhuis, waar de conservatie ven in de meerderheid zijn, de regering niet ten val kan brengen. Huis van Afgevaardigden stelt aankoop van Landbouwproducten door E. C. A. verplicht iHet Amerikaanse Huis van Af gevaardigden heeft Woensdag voorlopig een bedrag van één mil liard dollar der Marshallgelden gereserveerd voor de aankoop van Amerikaanselandbouwpro ducten. De democratische afgevaardig de Omar Burleson uit Texas had cèn amendement ingediend op het wetsontwerp betreffende de hulpverlening aan het buitenland, dat de E.CA. verplichten zon, een bedrag van één milliard dollar te bestedien aan Amerikaanse land bouwproducten. Het Huis nam dat amendement met 119 tegen 107 stemmen aan. De sLesncrjfers zt|n voorlopig. De defir ifieve cij fers zullen later worden vastge steld. Prijsaanduiding nog steeds verplicht ■De wnd. directeur-generaal van Ö8 prijzen vestigd er de aandacht op dat de prijsaanduidingsvoor- fchriften nog steeds van kracht zijn. Bij een op zijn last ingestel de informatie-controle, waarbij geen processen-verbaal werden opgemaakt, is hem gebleken, dat de naleving van deze voorschrif ten veel te wensen overlaat. Dit in het bijzonder in de kruide- niersbranche b1 de j1 en in de groenten- en fruithandel. Ook' bij de textiel-detaillicten en dc marktkooplieden bleek de prijsaanduiding onvoldoende ver- zorgd. De handhaving van bedoelde voorschriften is in het kader van <*e huidige prijspolitiek nog steeds van belarg. Op de naleving daar van zal scherpe controle worden uitgeoefend. Van de verplichtingen tot prijs aanduiding zijn slechts vrijgesteld de goederen, welke voorkomen oa> de tabel fbclhorende bi} het te- sluit' op de omzetbelasting 1940 zoals toegevoegd bij de wet be lastingherziening 1947 (weelde- goederen), voorzover deze goede ren in prijs zijn vrijgelaten. Toen het Lagerhuis Donderdag middag weer bijeen kwam, stond Churchill, onder toejuichingen van dé banken der conservatieven op en vroeg premier Attlee glim lachend of hij wellicht enige ver klaring had af te leggen naar aanleiding van het voorgevallene van Woensdagavond (toen de regering een nederlaag leed, daar een dloor de conservatieven inge diende motie, strekkende tot ver daging van het debat over ben zine en steenkool, met 283 tegen 257 stemmen werd aangenomen). Attlee antwoordde, onder luide toejuichingen van de banken der socialisten: ,Het is duidelijk, dat er bij de huidige samenstelling van het Lagerhuis altijd kans is dat de regering bij een bepaalde stemming de nederlaag leidt (de soialisten hebben thans in het Lagerhuis drie stemmen meer dan do andere partijen tezamen). Bij de stemming van Woensdagavond was geen hoofdlijn van de rege- ringspolitdek betrokken. Ik moet zeggen, dat alles schitterend was geregeld - en ik zou van een ervaren strateeg als de heer Chur chill ook niet anders hebben ver wacht. De troepen dér conserva tieven lagen min of meer in hin derlaag (gelach 'bij „Labour", ge roep van „neen'1" bij de conserva tieven.") In het algemeen gesproken neemt de socialistische partij het standpunt in dat, nu zij de last van de regering op zich heeft ge nomen, terwijl zij slechts over een kleine meerderheid in het Lager huis beschikt, zij ook moet door zetten. De stemming van Woens dagavond wordt door de regering in geen geval als een aanwijzing beschouwd, dat het Lagerhuis haar niet langer zijn vertrouwen schenkt*', aldus de minister-pre sident. Churchill verwekte grote hila riteit, toen hij daarop Attlee met zijn besluit geluk wenste en ge wag maakte van ,,de grote vreugde en opluchting, die die mededelin gen van de premier in de socialis tische gelederen teweeg hebben gebracht." Een schrijfmachine voor componisten James Renio, uitvinder en mu sicus, Leeft meegedeeld dat hij een schrijfmachine voor compo nisten heeft geconstrueerd. Deze machine heeft een klavier gelijk een piano, waardoor heit die com ponisten mogelijk is, de meest in gewikkelde partituren te schrij ven. Het betreft hier, aldus de uitvinder, een technische revolutie voor de componisten van liede ren. Reno is van plan naar de Ver. Sta/ten te vertrekken en daar een fabriek van muziekinstrumenten op te richten. Te Sofia is een nieuw spion- nageproces begonnen, waarbij 26 Bulgaren en Joegoslaven te recht staan, die ervan worden beschuldigd door „het centrum voor de organisatie van Trotz- kiïstische spionnage in Joego slavië" naar Bulgarije te zijn gezonden, om aldaar te spion neren en daden van terreur te bedrijven. De Joegoslaaf Milotsjevitsj Sibiretz, een voormalig lid van de Joegoslavische contra-spion- nagedienst, die gisteren terecht stond, bekende schuld. Hij ver klaarde dat generaal Svetozar Voekmanovitsj, een van de voornaamste medewerkers van maarschalk Tito, die zich grote bekendheid verwierf tijdens de strijd om Joego-Slavië van de Duitsers te bevrijden, thans het hoofd is van het genoemde .spionnage centrum" in Joego Slavië. Generaal Voekmanovitsj (ook wel generaal „Tempo" ge noemd) is sinds Februari j.l. voorzitter van de „raad van toe zicht op de Joegoslavische elec- triciteitsvoorziening en mijn bouw", na tevoren Minister van Mijnbouw te zijn geweest. Sibiretz deelde het gere hof mede dat hij was uitge maakt voor „aanhanger van de Kominform" en deswege uit het Joegoslavische leger ontslagen. „Doch dit was slechts een list", vervolgde hij. „Ik was bestemd om in Joegoslavische dienst een vertrouwelijke opdracht tc ver vullen. Ik voegde mij bij gene raal „Tempo" om mijn opdracht te vernemen. Hij verstrekte mij die, er de nadruk op leggend dat ik, als lid van de Joegosla- vische communistische partij, in de frontlinie moest staan van de worsteling van Joego-Slavië tegen de Sowjet-Unie en de volksdemocratieën". De naam van generaal Voek manovitsj alias „Tempo" is reeds eerder genoemd bij twee grote, in Oost-Europa gevoerde spionnage-processen, namelijk bij het proces tegen de voorma lige Hongaarse Minister van Buitenlandse Zaken Laszlo Rakj en bij dat tegen de gewezen Bulgaarse vice-Premier Traitsjo Kostof, die beiden, wegens „hoogverraad", zijn opgehan gen. van de Burgerlijke Stand werd benoemd de heer A. P. Dees. In de commissie tot wering van schoolverzuim in de kom werd benoemd de heer Ph. van Gorsel, onderwijzer aan de openbare lagere school C. Aanbesteding velingebouw. Alhier werd Woensdagmiddag aanbesteed de bouw van een nieuw veilinggebouw, exclusief de ijzer- constructie, ten behoeve van de Cotfp. Vruchtenveiling „Zeeuws- Vlaanderen" alhier. Het aantal inschrijvers bedroeg 15. Hoogste inschrijver was de N.V. Aannemersbedrijf F. van Welzenes te Rotterdam voor 127.5010; laagste "inschrijver was S. J. Mi'elen te Terneuzen voor ƒ82.000. De gunning werd aangehouden. Onderscheiding. Bij Koninklijk Besluit is de gou den; eremedaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau, ver leend aan de heer A. O. Th. De- manez, oud-stationschef bij de N. V. Nederlandse Spoorwegen, alhier. Britse onderscheiding. De Britse Ambassadeur zal heden in het Gebouw van de Am bassade te 's Gravenhage o.m. de Britse onderscheiding „The King's Medial for service in the cause of freedom?1' aan de B- K. Zuster Maria Paula alhier, evenals aan de R. K. ZUster Maria Aman- tia te Venray. Y Beide Zusters waren tijdens de Japanse bezetting van Palemjbang in die stad werkzaam in een ge ïmproviseerd ziekenhuis voor Britse geïnterneerden. ÏOO'. jarige. Mevrouw E. M. GrooteLand man, de oudste inwoonster van Vlissingen, vierde Woensdag haar honderdste verjaardag. Voor deze gelegenheid woei de vlag van de emeentelijke St. Jacobstoren. Temidden van haar kinderen, klein- en achterkleinkinderen (een zoon was zelfs uit Amerika overgekomen) ontving de jarige Woensdagmorgen het gemeente bestuur van Vlissingen en des avonds de Commissaris der Kontn gin in de provincie Zeeland, Jhr. Mr. A- F. C. de Casembroot, die hun felicitaties kwamen aanbie den. Ook de kinderen van de kleu terschool aan de Hobeinstraat, lawamen haar feliciteren en zon gen versjes. Des avonds brachten twee muziekgezelschappen en een zangkoor haar een serenade. Volgens het West-Duitse persbureau DPA bevinden zich nog 420 voormalige Duitse gene raals in buitenlandse gevangenis sen. 403 van hen zouden in Rus land gevangenisstraffen van 10 tot 25 jaar uitzitten. HEDEN: TERNELLk N„Pro Re ge', 7.30 uur: Vergadering Fvot- Chr. Kantoor-, Winkel- en Ma gazijnbedienden. TERNEUZENLuxor Theater, 8 uur: Bioscoopvoorstelling „Alles wel aan boord". Zaal 's Lands Welvaren, 8 uur: Lezing Humanistisch Verbond. MORGEN: 4.XEL: Grote Paasveetentoon- stejling, Het Centrum, 6.30 en 9 uur: Bioscoopvoorstelling „Met 2 Jantjes op stap". TERNEUZEN: Luxor Theater, '8 uur: Bioscoopvoorstelling „Alles wel aan boord"'. Concertgebouw, 8 uur: Bioscoopvoorsteling „Het ge heime commando". HOEKSt. Hubregtstraat 4, 2 uur: Openbare Verkoping van Meubilaire en Huishoude lijke goederem EEN GOED BETAALDE BAAN. De Amerikaanse filmkomiek -Bobo Hope zal binnenkort meer dan 1.000.000 dollar per jaar gaan verdienen. Hij zal namelijk een contract voor lange termijn met de matioinale radio omroep teke nen voor dit bedrag. iiT,hn,,w Tp 7lm ueweesi, Bob 'Hope kreeg onlangs 125.000 Sibiretz deelde het gerechts- dollar voor een persoonlijk optre- d©n van 14 dagen m een bioscoop op Broadway. BRITSE REGERING IN HOGERHUIS VERSLAGEN. De regering van Attlee is Don derdagmiddag voor de tweede maal in 24 uur verslagen. Ditmaal Gemeenteraad. In de gisterenavond gehouden gemeenteraadsvergadering vonden de vogende benoemingen plaats: Tot onderwijzer aan dé open bare lagere school A werd be noemd de heer A. C. Brakman te IJzendijike. Tot onbezoldigd ambtenaar Dinsdagavond kwam de raad dezer gemeente in voltallige ver gadering bijleen onder voorzitter schap van burgemeester J- C. Everaars. In zijn openingswoord memo reerde de voorzitteT, dat in de vergadering van 13 Januari j.l. besloten werd tot de bouw van een muziektent en dat thans de stenen onderbouw daarvan reeds is gereedgekomen. Hij sprak dé hoop uit, dat da houten iboven .bouw nu ook verder op dezelfde manier voorspoedig zal worden voltooid. De notulen der beide voorgaan de vergaderingen werden onge wijzigd vastgesteld. Ingekomen stukken. a. Verzoek Stichting Lager Nijverheidsonderwijs Breda en Den Bosch om subsidie kosten onderwijs Ambachtsscholen. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. werd hierop afwij zend beschikt. b. Verslag Verificatiebureau Kas gemeente-ontvanger in orde ■bevonden. Voor kennisgeving aangenomen. c. Ontwerp-besluit Ged. Staten inzake vaststelling jaarwedde 'wethouders. Voorstel accoord. NED. HERVORMDE KERK- Beroepen te Eriohem (toez.), B. C. Bouwen, candidaat hulp prediker te Uzendijke. ot LIEFDES OVERWINNING door H. VöLMER. Kwaadaardige besmetting van Mond-en Klauwzeer verwacht De besmetting met mond- en klauwzeer zal, naar de Veeart- senijkundige Dienst verwacht, dit jaar van een kwaadaardige soort zijn. Bij veehouders wordt dan ook aangedrongen op tijdige in enting liefst voor' het einde van de staltijd. Dit laatste zal niet altijd mogelijk zijn. Inenting kan echter ook in het berin van de weide-periode geschieden. Deskundigen zijn van oordeel, dat de gehele veestapel moet 52 Nadruk verboden <üi> „Hoe durft ze! Al was zij de enige vnouw ter wereld dan moest Ik haar nog niet! lErica had jge- jjjk ze is geen knip voor haar neus waard!" „Erica had in veel dingen ge lijk ouwe jongen! Jammer dat je het niet eerder hebt ingezien. Maar mmaak je geen zorg; ze komt bij je terug. Wat Frida We ber betreft a's ik haar als mens moest beoordelen en niet als soubrette, lag zij er gauw uit!** „Je acht haar toch niet onmis baar? Adele Haake werd ook wel vervangen!"' „De zaken van het Tivold gaan jou niet langer aan, mijn waaTde! Je hebt je onts ag ingediend en het is aanvaard!" Toen Deibitz het beteuterd gezicht van de an der zag, zei hij opmonterend: „,Denk alleen aan Erica zij is heit waarcil". Ven Derniberg begon diie dag zljin nasporingen. Anna Gcjpner had Erica in de Leipriger Strasse ontmoet; dus 4iep hij spiedend dé drukke winkelstraat dagelijks op cn meer. Hij werd, een geregeld bezoeker van hot Carlton dat Erica,, naar hij wist, boven alle Berlijmse restaurants verkoos. Een week verstreek. Hij ontdekte geen spoor van haar. Weer zou hij, toen de moed hem bijna had begeven, met iemand over Erica's heengaan spreken en dezelfde voorspelling vernemen, hem door Deibitz gediaan. 'Op de Spittel- markt ontmoette hij Irene von Richthof en. Het was onmogelijk te doen alsof hij haar niet zag; rij stak het eerst die hand uit. Irene's hartelijkheid trof hem en dreef voor een ogenblik wat kleur op zijn wangen. „Het lijkt een eeuwigheid ge leden sinds we elkaar het laatst zagen!" zei ze onbevangen. „Al gelukwensen zijn er niet minder oprecht om. De verliefde zwer ver is eindelijk thuis gekomen! Nu kun je /op jouw beurt mij fe liciteren met mijn verloving. Ai- bert Hubermayer heet kiji. Ver moedelijk wel van hem gehoord!' „Of ik! Een jong rechtsgeleer de, van wie algemeen heel veel wordt verwacht! Van harte, Ire ne*'. Bij zichzelf dacht Von Dernberg: Hubermayer zit e v arm in, db oude Von Richthof en omt dus onder de pannen! „We trouwen in April", ver- v.i geile Irene. Ze nam hem nauw- ke rig op. „Je ziet er lang zo florissant niet uit als in Stein- bach,, Heinrich. Wist ik niet be ter, dan zou ik zeggen dat je zorgen hebt1*! „Ik ben op van de zenuwen! „Ach ja?" schertste zij. „Wéér op zoek naar de inspiratie voor een nieuwe operette?" Onstuimig viel Von Dernberg uit: „Drijf er die spot niet mee! Ik ga met zorgen naar bed ik sta met zorgen op alleen we vend je het niet nodig, ons van jegen ze iedere dag zwaarder! Al- huwelijk kennis te geven mijn les de schuld van mijn lamlendige zwakheid! Waarachtig, Irene, je kunt niet dankbaar genoeg zijn, dat je er voor bewaard bent ge bleven, zo'n mispunt te trouwen!''1 „Niet zo luid, Heinrich!" waar schuwde rij. „iHet is toch de be doeling niet, je zelf in "net publiek af te kammen? Als ik iets voor je kan doen, zeg het dan gerust!" Von Dernberg wendde het hoofd. „Niemand is in staat mij te hel pen!" „Onzin!'1' Met vrouwelijke intuï tie begreep Irene de aard van rijn zorgen. „Stel vertrouwen in me, misschien weet ik je raad te geven. Laten we een rustig zitje zoeken!?" Zij vonden het bij Kempinski en daar stortte Von Dernberg zijn hart uit voor Irene von Richtho- fen. Hij had geaarzeld de si tuatie was zo bizar! Tegenover hem zat een meisje dat hem trachtte op te monteren; 'n meisje met wier liefde hij eveneens had gespeeld. Doch toen hij Irene in de ernstige "Ogen: zag, draalde hiiji niet langer. Wordt vervolgd. d. Verzoek om bijdrage Ga rantiefonds Zeeuwse tentoonstel ling in verband met het 850-jarig bestaan van Middelburg in 1953. Besloten werd 6 cent per in woner te garandej^n. e. Een schrijven van notaris Van den Hoek betreffende aan vulling opstalrecht gemeentewo ningen. Hiertoe werd z.h.s. be sloten/. f. Ontwerp-besluit van Gedep. Staten inzake 5 weddlèverho- ging van burgemeester, secre taris, ontvanger, wethouders en ambtenaren Burgerlijke Stand. Accoord. g. Een schrijven van het Mi nisterie van Binnenlandse Zaken betreffende toekenning van 5 verhoging wedde gemeenteper- soneel. Overeenkomstig het voorstel van 'B. en W. werd hiertoe be sloten. h. Een schrijven van de Bank van Nederl. Gemeenten met ver zoek een afzonderlijke rekening te openen voor exploitatie-over- sohot der woningwetwoningen. Accoord. i. Een schrijven van Centr. Bouw- en Woningtoezicht betref fende aansluiting woningwetwo ningen op het waterleidingnet. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. werd diaartoe be sloten en de huur dezer woningen van ƒ4,75 te verhogen tot ƒ4,85 per week. Vervolgens werd 'besloten de algemene politieverordening aan te vullen met een ventverbod en een bepaling op te nemen ter voorkoming van waterverspilling. De raad ging accoord met een garantie voor de geldlening ad 61.000, aan te gaan door de Grindwegcommissie. Een verordening op de heffin gen en invordering van een riool/belasting werd vastgesteld, waardoor voor aansluitingen op het gemeenteriool jaarlijks 5 zal verschuldigd zijn. De gemeentetoren zal tegen blikseminslag beveiligd worden. De huur van dé gemeentewoning door J. Heule zal voor een tijdvak van 3 jaar worden verlengd. De gemeenterékening 1948 werd met een batig saldo ad ƒ1447,14 voorlopig vastgesteld. Daarna kwam dé benoeming van een gemeentewerkman aan de orde. De heer Iz. Simpelaar verkreeg 6 stemmen, terwijl 1 stem werd uitgebracht op de heer Iz. Quaars, zodat eerstgenoemde is benoemd. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. werd besloten een kasgeldlening te Muiten en de begroting 1950 te wijzigen. B(j de rondvraag informeerde de heer J. Quaars naar de condi ties der werkzaamheden en werk tijden voor de gemeentewerkman en de afschaffing der huidige vuilnisbelt. Omtrent beide onder werpen werd hij door de voor zitter ingelicht. Hierna volgde sluiting. Terneuzen Tel. 2529 I

de Vrije Zeeuw | 1950 | | pagina 2