Devèze niet geslaagd ng ouw m De| ^Koninklijke Familie in Val d'lsère aangekomen! Engeland en hei Communisme De proefstemmingen over de Marshall-hulp Leon Blum overleden Nog dit jaar herhalingsoefeningen? ^Moh. Yamin over Brits ^Noord-BorneoJ 5 regels 60 c*.; ;t.; minimum PM nummer Butvm namiddag» S Frankering bij Abonnement: Temeuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande. Redactie-adres: Noordstraat 55-57 - Terneuzen Tel. 2510 Na 5 uur 2078 Gironummer 38150. Abonnementsprijs 3,90 per kwartaal. Per week 30 cent. Losse nummers 6 cent. VRIJDAG 31 MAART 1950. 6e Jaargang No. 1385. Verschijnt dagelijks N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen. Advertentieprijs: per mm 10 ct; minimum per advertentie f 1,56 Rubriek Kleine Advertenties: regels 60 ct.; iedere regel meer 12 ct. Vermelding onder nummer Bu reau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot des namiddags 2 uur. ©oor een erehaag van ski-leraren met de ski's in de hand, be gaf de Koninklijk^ Familie zich na aankomst in Val dTsère naar hotel Savoie. Enige honderden mensen verdringen zich ver voor de aankomst voor het hotel „Savoie" om de Koninklijke gasten een welkom te kunnen toeroepen. Het was ongeveer 7 uur toen de bus van Ussone Lindeman over de gladde weg van Val d'lsère binnen, reed. Onderweg van Genève naar dit Franse touristenoordl had de Ko ninklijke Familie nog de thee gebruikt in een herberg in St. Maurice op 40 kim van Val d'lsè re. Overal langs de weg, die de Koninlklijlke Familie in Frankrijk volgde, stonden Franse arbeiders met hun. vrouwen en kinderen om de Koningin tot te juichen. Hier en daar zag men zelfs Neder landse en Franse vlaggen naast eikaar hangen. Op vele plaatsen waren die mensen op de daken ge klommen of hingen ver bulten de bouwvallige balconnetjes van hun huizen om maar iets van de Ko- mdnklijlke Familie op te vangen. Via kronkelige bergweggetjes ging het snel de 1800 meter om hoog naar Val d'lsère. Na 5 uur rijden hield de bus stil voor het hotel waar de sous- perfect van Albertville als verte genwoordiger van de Franse re gering de Koningin, en Prins Bernhard als eerste begroette. De tweede, die de Koningin en de De „Zaak der Generaals' „Naar gelang het onderzoek in de zaak der generaals vordert weet men niet qf men verontwaar digd moet zijn of dat men moet lachen. Woensdlag werd' in elk geval het toppunt van de klucht bereikt toen men tot de vaststel ling kwam dat een van de 12 leden van de commissie van on derzoek een vriend van Peyre is", ao merkt „L'Epoque"* op en dit echijnt wel de mening te zijn van de Pari jee bladen, die in grote koppen de aandacht vestigen/ op deze onverwachte wending in de „aaak van de generaals". ,,Le Populaire/V stelt de vraag „zal men nog langer duldlen, dat Peyre de nationale vergadering o*teert „L/Hummnité'" schrijft dat deze zaak „toet procces Is van het ka pitalistische regime en zijn ver dorvenheid"". Anderzijds schrijft „Franc Ti- reur"'„Tot dusverre komt een partij dieerlijlk gehavend uit de slag, nJ. «Je partij van generaal De GauUel"». De Figaro" betreurt dat het Franse parlement, van uiterst rechts tot uiterst links" zij» tijd verdoet met een jammer lijk gekrakeel en geen oog meer heeft voor de grote belangen van hat land". Volgens „L'Aurore'* is er in een politieke vergadering geen plaats voor rechtspleging. Prins die hand1 schudde, was Ru- Ui Matt, de Oostenrijkse berggids die op speciaal verzoek van Prins Bomhard naar Val d'lsère is ge komen om d'e Prins op zijn berg tochten te vergezellen. Het 5- jarig dochtertje van de banket bakker van Val d'lsère, Josiane Collin, en het 4-jarig neefje van de eigenaar van hotel Savoie, traden door de haag van ski leraren naar voren om de Konin gin bloemen aan te biedlen. Dit tafereeltje werd door een batterij van Franse fotografen en filmoperateurs vastge egd. Men hioopt needa heden of morgen de aankomst van de Koninklijke Fa milie in dte Franse bioscoopthea ters te kunnen vertonen. De Bur gemeester van Val d'Tsère, Dr. Petrii, verontschuldigde zich voor de eenvoudige ontvangst met te zeggen, dat men de wens van de Koningin had willen eerbiedigen, om het bezoek zo informeel moge- 'ijk te doen izijn en men niet wilde vooruitlopen op de ceremonieën, die bij 't officiële bezoek aan Parijs in Mei zullen plaats hetoben. Koningin, Prins en Prinsesjes begaven zich daarop naar hun ka mers. De reis, eerst per vlieg tuig, daarna urenlang met de bus was'tamelijk vermoeiend geweest. De hoge gasten gebruikten bet diner in het hotel en begaven zich daarna ter ruste. Naar het lid van het parlement der R.I.S. Moh. Yaimin aan Aneta mededeelde, zal hij die regering voorstellen een conferentie te be- leggien met de Phiüppijmse rege ring, teneinde een wederzijdse overeenstemming te bereiken „om geheel Borneo te bevrijdlen van het imperialisme". Hij zal Zater dag in het parlement der R.I.S. de aanspraken van de Phdlippijnen op Noordi-Bomeo ter sprake bren gen. Lord Vansittart, eertijds de voornaamste diplomatieke advi seur van de Britse regering, verklaarde Woensdag in het Hoger huis, nimmer van zjjn leven een land gezien te hebben, dat zich zo openlijk op de oorlog voorbereidde als de Sovjet-Unie. Hij drong aan op vastberaden voorzorgsmaatregelen tegen commu nistische infiltratie in openbare diensten en andere belangrijke instellingen van het Britse openbare leven. spreken, waarover men het wel licht eens zou kunnen worden. Tenslotte sprak lord Jowitt zijn vertrouwen, uit in dc Britse vei- liiglheidgdienst, ,,die een werkelijk schitterende prestatie leverde met de ontmaskering van Dr. Fusch". Volgens Lord Vansittart waren o.m. de departementen van voed selvoorziening, onderwijs, gezond heid en financiën door communis tische infiltratie aangetast. De admiraliteit had volgens hem een „communistisch trekje" en het ministerie van oorlog „waar schijnlijk nog meer"1'. Lord Van sittart spoorde de regering aan het officiële Sovjet-Russische nieuwsbureau Tass in Londen „goed aan te, pakken" en ook de afdeling van de Russische ambas sade, die radiobulletins verspreid de. Lord Jowitt, de lord-kanse- licr verklaarde namens de rege ring sterk toet vermoeden te hebben'", dat het communisme op Engeland minder vat had dan op welk ander land ook. Hij wees cr op, dat het ledental van de communistische partij in Engeland de laatste jaren vriji constant op 40.000 was gebleven en er geen reden was om aan te nemen, dat liet zou stijgen. Verder waren in de afgelopen 2% jaar 74 commu nisten en fascisten uit regerings functies verwijdert]. Het handhaven van Britse di plomatieke missies achter ,,het ijzeren gordijn'" diende o.m. als castbaar bewijs, dat Engeland1 be reid was iedere kwestie te be- Naar het A.N.P. verneemt ligt het in de bedoeling, in 1950 her halingsoefeningen te doen hou den. Hiervoor zullen dan ln aan merking komende gewone dienstplichtigen der Landmacht, behorende tot de door de Minis- WEERS'VERWACHTING medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van hedenoch tend tot hedenavond. Later iets minder koud. Half tot zwaar bewolkt met slechts hier en daar -enige lichte regen. Meest matige en aan de Wadden-kust later vrij krachtige meer naar het Westen krimpende wind. Later iets minder -koud. HOOGWATER. ZATERDAG 1 APRIL. Breskens 12.48 1.10 Hansweert 2.03 2.25 Terneuzen 1.23 1.45 Walsoorden 2.13 2.35 ZON- EN MAANSTANDEN Apr. Opk. Ond. Opk. Ond. 1 6.16 19.13 17.32 5.55 ter van Oorlog aan te wijzen 71 infanteriecorpsen en drie trans portcompagnieën. 'De duur dezer herhalingsoefe ningen zal belopen 16 dagen voor de compagmes-admin'strateurs, 9 dagen voor het overige admi nistratief personeel, 6 dagen voor dienstplichtige onderofficieren, niet vallende onder eerstgenoem de groepen, alsmede voor dienst plichtigen, die tevens kwartier maker zijn en 4 dagen voor de overige dienstplichtigen. In afwijking met de voorheen gebruikelijke gang van zaken zal de oproep niet meer uitgaan van de burgemeester, maar van de door de Minister van Oorlog aan te wijzen commandanten. Voor de verzending en adressering der oproepen zullen ectoter de ge meente-secretarissen ingeschakeld blijven. Het betreft hier een mobilisa tie-oefening, waaraan ongeveer 10.000 man zullen deelnemen. De korte tijd van opkomst zal geen tijd laten voor uitgebreide mili taire oefeningen. Ook zij, die in Indonesië gediend hebben en val lende onder bovengenoemde cate gorieën komen voor deze oefenin gen in aar merking, zoals b.v. de dienstplichtigen uit de O.V.W.- 5.55 bataljons. De gemeenteraad van toet eiland iSein, voor de kust van Finistere, heeft het eiland tot wereldgebied!''' verklaard. Reeds die vorige zomer weigerden de inwoners, -bijna allen vissers, in komstenbelasting aan de Franse -fiscus te betalen. Het eiland heeft 1328 inwoners en beslaat een op pervlakte van een halve vier kante mjjl. Op een persconferentie heeft de Liberale Kabinetsformateur Albert Devèze de joumalister gisterenmiddag medegedeeld, dat hij er niet in geslaagd is een for mule te vinden, die aannemelijk was voor de drie tradit'onele poli tieke partijen ter oplossing van de Koningskwestie in nationale zin. De oplossing, die Devèze voor stond, was bijeenroepen van de Kamers in gemeenschappelijke vergadering ter opheffing van het regentschap, de terugkeer van de Koning en de troonrede voor het parlement. Hierna had de Vorst in het belang van de sociale orde en de eenheid in het land moeten af treden ten gunste van zijn zoon Boudewijn. Dit voorstel is, aldus Devèze, echter afgestuit op de onverzoen lijke houding der C.V.P. Onder deze omstandigheden was Devèze van plan geweest gisterenmiddag de Prins-Regent te verzoeken hem te ontslaan van zijn opdracht. Daar het bestuur van de Libe rale partij evenwel de wens heeft uitgesproken dat hij zich in ver binding zou stellen met de Ko ning om deze verslag uit te toren gen over zijn onderhandelingen met vertegenwoordigers van het economische en sociale leven in België, heeft de Prins-tRegent hem verzocht zijn taak na de conferentie van Den 'Haag voort te zetten. Devèze heeft gisterenmiddag audiëntie aangevraagd bij de Ko ning. Van diens antwoord zal hij De Amerikaanse wapenzendingen De eerste zendingen van Ame rikaanse wapenen en militaire uitrusting voor de landstrijdkrach ten van de landen van het Noord Atlantisch pact zullen in het be gin van de volgende week uit New York verscheept worden, zo maakt het Amerikaanse ministe rie van defensie Woensdag be leend. Heden zou met het inladen worden begonnen. Volgens de bekendmaking zal ook „wat zwa re artillerie" worden ingeladen. In welingelichte kringen werd gezegd, dat het meeste materiaal naar Frankrijk en Italië ziou gaan. De zendingen zouden „ook ander belangrijk materiaal bevatten, doch geen tanks". Led'en van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden, die Woensdagavond in commissiever gadering bij-een waren, hebben zich bij een proefstemming met 99 tegen 66 stemmen uitgesproken voor stopzetting van de Marshall hulp aan Engeland totdat aan de verdeling van Ierland en de Brit se hegemonie over Noord Ierland een einde gemaakt zou zijn. Het betrokken amendement was inge diend door de democraat John tot stopzetting van die Marshall hulp aan Engeland totdat aan de verdeling van Ierland een einde gemaakt zou zijn, dit bericht in politieke kringen van Eire grote beroering heeft gewekt. De rainister-ipuesidlcnt van Eire, Costelloo, verklaarde aan de pers dat die Amerikaanse stemming grote gevolgen zou kunnen heb ben. „Het bewijst, aldus voegde hij er aan toe, dat wij gelijk had- oen met de Ierse kwestie op in- Fogarty, die tevoren beweerd had temationaal niveau te doen be- dat een gedeelte van de Marshall hulp door Engeland gebruikt werd om de verdeling van Ierland te handhaven. Sommige afgevaardigden, zowel democraten als republikeinen, die zich bij de proefstemming voor h/et amendement hadden -uitge sproken, verklaarden later in privé, dat de eigenlijke stemming over de iwet op de Marshallhulp, heden of later, waarschijnlijk wel anders zou uitvallen. Ook de voorstanders van het amende ment verklaarden van mening te zijn dat *t amendement in elk ge val verworpen zou worden bij stemming in een gezamenlijke vergadering -van leden van het Huis en de Senaat. Eveneens bij proefstemming had het Huis Woensdag voorlopig een bedrag van een milliard dol lar aan Marshallhulp gereser veerd voor die aankoop van Ame. rikaanse landbouwproducten. Uit Dublin wordt gemeld, dat, in weerwil van het late uur, waarop men te Dublin kennis kreeg van de proefstemming in het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden over een amendement handelen'1 Nederlandse Adelborsten bezoeken Gent Zoals bekend zullen Hr. Ms. mijnenlegger „Willem van der Zaan'1', met als commandant lui tenant ter zee 1ste klasse D. B. \an Heuven, en Hr. Ms. korvet ..Batjan'', met als commandant luitenant 'ter zee 1ste klasse A. M. Niesin», de volgende maand oefeningen maken met adel borsten. Na enige gezamenlijke oefenin gen zullen beide schepen de Paas dagen doorbrengen in een Neder landse haven. Hierna volgen weer enige ge zamenlijke oefeningen op de Noordzee, waarna Hr. Ms. „Wil lem van der Zaan" van 22 tot 26 April a.s. een bezoek brengt aan Gent, welk bezoek wordt opge luisterd door de marinekapel. Hr. Ms. „Batjan" brengt deze dagen in de haven van Vlissingen door, om op 26 April rendes-vous te maken met Hr. Ms. „Willem van der Zaan''. Beide schepen zullen van 28 April tot 1 Mei in Den Helder liggen. het dan laten afhangen, of hij zich zal terugtrokken als forma teur dan wel „een Kabinet van nationale eendracht" zal samen stellen. Met betrekking tot een even tuele ontbinding van het parle ment verklaarde de heer Devèze nog, dat hij in de loop van zijn besprekingen de overtuiging had gekregen, dat hierdoor geen en kele wijzigln-g ln de problemen zou worden gebracht. De partijen zijn verdeeld over de opportuni- niteit van een ontbinding der Ka mers en op deze basis had ik niet de politieke steun kunnen krijgen van een regering, die voor het Parlement had kunnen verschij nen. In politieke kringen te Brussel heeft het aanblijven van Devèze als Kabinetsformateur enige ver bazing gewekt, aangezien men er in het algemeen rekening mede hield, dat hij zijn taak definitief zou opgeven. Gisterenmiddag nog had de Ka binetsformateur zich in dien zin tegenover een verslaggever uit gesproken. De besprekingen die hij heeft gevoerd in de boezem van het bestuur der Liberale par tij blijken hem evenwel van ge dachten te hebben doen veran deren. Men onthoudt zich in dit sta dium nog van commentaar op de nieuw geschapen situatie en wacht af, wat toet antwoord van Koning Leopold zal op het ver zoek van Devèze om audiëntie. MOTIE VAN BELGISCHE LIBERALE PARTIJ. Het bestuur van de Liberale partij in België heeft gisteren middag de volgende motie goed gekeurd: Het bestuur van de Liberale partij betuigt de heer Albert De vèze zijn oprechte dank en be wondering voor de bemoeiingen, die hij zich getroost heeft om voor de Koningskwestie een na- t'onale oplossing te vinden en spreekt de wens uit dat hjj zijn taak niet als beëindigd beschouwd voordat hij naar Pregny is ge gaan om de Koning op de hoog te te brengen van het resultaat van zijn overleg. Het bestuur is van oordeel dat de vertraging, die voortvloeit uit het noodzakelijk bezoek van De vèze, in zijn functie van minister van landverdediging, aan Den Haag, geen reden is hem te doen afzien van een zo'n belangrijke opdracht. Na de bestuursvergadering :'s Devèze naar het Koninklijk pa leis gegaan om de Prins-Regent verslag uit te brengen. De Kabinetsformatie in België In kringen van de Belgische christelijke volkspartij toont men zich in 't algemeen zeer gebelgd, over het feit, dat de heer Devèze heden naar Den Haag vertrekt, zondier dat hij er naar het zich laat aantzien in geslaagd zal zijn een regering te vormen. Het Katholieke 'o'ad „De Standaard!" weet in dit verband te berichten, dat de voorzitter van de CVP, Baron Van der StratenWaillet, Woensdag uit eigen beweging naar de lieer De- vèizie is gegaan om uitdrukking te geven1 aan die ontevredenheid, die ln Katholieke kringen heerst over de gang van zaken. Baron Van. dter StratenWaillet zou hebben verklaard, dat 't in strijd is met de traditie dat er niets aan de regeringscrisis wordt gedlaan in de drie dagen, die de heer Devèze in Nederland zal doorbrengen. De voorzitter van de CVP zou hebben gezegd, diat de CVP de crisis zo smel mogelijk wenst te zien eindigen. Het Katholieke blad,' „La Libre Belgique1' ls van ooTdcel, dat de heer Devèze „een complot voorbe reid tegen de democratische in stellingen''. Leon Blum, de leider der Fran- I sers gevangen gezet, se socialisten, is gisteren in de Blum is geheel onverwacht leeftijd van 78 jaar overleden. overleden in zijn landhuis buiten (Blum werd in Mei van het vo rig jaar ernstig ziek en heeft twee operaties ondergaan. Hij leed aan aderontsteking. Blum was een vooraanstaand rechtsgeleerde, journalist en po liticus. Hij was de eerste Joodse en d'e eerste socialistische piemier van Frankrijk. Drie maal is hij premier geweest. De gematigden' in Frankrijk noemden hem „de rijke leider van de arme socialis ten". Gedurende de oorlog is hij te Vichy berecht en door de Buit- Eisenhower acht spoedige Russische agressie onwaarschijnlijk Generaal Eisenhouwer, de Ge allieerde opperbevelhebber in Europa tijdens de oorlog, ver klaarde gisteren te Washington, dat „de Russen te logisch en te verstandig zijn om op dit ogen blik een oorlog te' beginnen". Eisenhower vermocht in de na bije toekomst niets te zien, dat Rusland tot agressie zou kunnen leiden, „behalve een wanhopige situatie aan de grenzen of bin nenlandse moeilijkheden". Hij, beval geen radicale herzie ning van de begrote (defensieuit- gaven aan. De generaal verklaarde, dat de Russen zich ervan bewust zijn, dat een oorlog niet lichtvaardig kan worden begonnen. Rusland heeft in de jongste oorlog grote schade geleden en zijn staalpro- duictie is slechts een fractie van die der Verenigde Staten. Het werk aan de Waterstofbom gaat door De Amerikaanse commissie voor atoomenergie heeft, naar gisteren is bekend gemaakt, een project voor het ontwikkelen van atoomenergie voor industriële doeleinden uitgesteld om zich te kunnen concentreren op de ver vaardiging van de waterstofbom. De 'houw van een fabriek voor de omzetting van atoomenergie zal ten minste enige maanden worden uitgesteld. Parijs. De laatste tijd leefde hij teruggetrokken. Alleen schreef hij nog dikwijls in het blad van de socialistische partij. Woensdag voelde Blum zich nog goed ge zond, zo verklaarden zijn vrien den. André Blumel, een goede vriend van Blum, zei dat Blum vermoe delijk aan kanker is gestorven. De Franse President, Vincent Auriol, is onmiddellijk naar het buitenhuis van Blum gegaan, toen hij van het overlijden hoorde. Leon Jouhaux, algemeen secre taris van de niet-commun:.stische vakbond „Force Ouvrière" en hoofd van het wereldverbond van vrije vakverenigingen, zei: „Ik betreur het heengaan van een patriot en een verlicht staatsman die veel heeft bijgedragen tot de sociale hervormingen in Frank rijk". Maurice Schuman, fractieleider van de M.R.PP. in de nationale vergadering, zei: .Ik heb mijn beste vriend verloren. Hij was een groot man". De plotselinge dood van Blum heeft de Franse socialistische partij beroofd van haar meest prominente leider en de Franse literatuur van een criticus van naam. Blum is zijn gehele leven socialist geweest. In het laatst van de vorige eeuw begon hij zijn loopbaan als criticus. Kort daar na publiceerde hij een boek over het huwelijk, waarin hij zich voor stander verklaarde van het „vrije huwelijk" en van leer trok tegen de heersende klasse in Frankrijk. Blum is tweemaal getrouwd ge weest. Zijn tweede vrouw, aan wier zijde hij gestorven is, verge zelde hem toen hij in Duitsland geïnterneerd werd. Volgens Blums vrienden is het aan haar te danken, dat de ge zondheid en het moreel van haar echtgenoot zo goed bleef in de laatste jaren, toen zijn ziekte hem langzaam sloopte. EEN PRIJS VAN ƒ50.000. Een prijs van 50.000 is geval len op lot No. 7211 in de 509de Staatsloterij, vijfde klasse, acht ste lijst. •eesd behoeft te ming van de Mi- door ook van een erheldsbemoeiïng in ziekenhuiseco- rake zal zijn. financieringsre- icht is geworden, ivreesd te worden ewikkelde proce- n een snelle uit- erschillende pro- verwacht, aange- jereidende werk- )or het verlenen op het departe- i zover als moge- gevoerd. or de financiering ;le bouw. en in- welke met Rjjks- de betrokkenen n aangegaan, die- te worden tegen oma, dat door de Financiën is opge- i jaarlijkse aflos- 7c en van het res- ijk 20 jaar zonder >ij vervroegde af- aatsing van deze lezegging ontvan- ziekenfondsraad g van 10.000.000 ;ft de herstelbank rklaard, tegen een stenvergoeding te j het plaatsen van ïe voor de finan- .e rendabele kapi- bij institutionele :doeling overheids- eveneens onder de doen vallen. ortorder op :n voor Rijwielen exportorder, die de te Dordrecht heeft ren voor rijwielen, nader, dat het hier eid van circa 5000 ift, ter waarde van ioen gulden. De mo- itemd voor Zweden, /raties gcgevën zijn. sgden grote belang- lit Nederlandse pro dag, vooral wegens ige terrein, dat in i aangetroffen, marken heeft be- oor de hulpmotore* ld, betreft het hier s gefabriceerd door lerlandse Instrumen- ildorp in Den Haag. Zweedse order min- maanden werk zal osheid in België statistieken omtrent ig tegen werkloos- t week van 19 tot 25 per dag gemiddeld lig werklozen gecon- 6.530 gedeeltelijk en kiozen. met de vooraf- is dit een verminde- 9 voor de volledig a van 1817 voor de :n toevallig werklo- jrminderde volledige is voornamelijk het grotere bedrijvigheid afbouw, metaal, lex- ouw. lering van de gedeel- vallige werkloosheid, dijk in de metaal- en eid tot uiting kwam, os beperkt door het toevallige werkloos- ige steenkolenmijnen en de Bortnage, die ïhts enkele dagen aantal grensarbei- rk'oos zijn door het t metaalnijverheid in s tot ongeveer 1800 Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 1.23 1.58 2.38 2.48 n.m. 1.45 2.20 3.00 3.10 ZON- EN MAANSTANDEN Ond. Opk. Ond. Apr. Opk 2 6.14 3 6.12 19.14 19.16 19.03 20.37 6.06 6.19 et blad noemt de Zweedse politiek onjuist, omdat het by voorbaat weigert onderscheid te maken tussen de aanvaiier en zijn slachtoffer. acht haar gebrekkig, omdat zy „onder de dekmantel der neu traliteit de aggressor dient". (Zweden is niet toegetreden tot het Atlantisch Pact.) een stoet van circa 800 km d.w.z. een afistand van Amsterdam naar Brussel, vormen. Auto's uit alle zenden kg tarwe, tabair, suiker, rund- en kalfsvet, pluimvee en duizenden kg bloembollen ge smokkeld. De totale waarde West-E/uropese landen en zelfs wordt geschat op meer dan 10 uit Finland werden gedurende de beursdagen te Utrecht opge merkt. De drukste dag was j.l. Din=dag toen 5515 auto's werden gepar keerd. millioen Belgische franks. In verband met procedure fou ten zal de zaak voor een andere rechtbank worden voortgezet. Het proces zal over enkele weken worden hervat. geviuiexi ue ueycmeu, u.i. m Landsmeer, Klaaswaal, Heerier- heide en Sas van Gent, terwijl in Rotterdam en omgeving bij particuliere kippenhouders ge vallen van deze ziekte optraden, die veroorzaakt zijn door aan kopen en besmetting van pluim vee bij ongeregelde handelaren in kippen van onbekende her komst. Vernomen wordt, dat Prins- Regent Karei van België het wa penverdrag tussen de Verenigde Staten en België heeft getekend. De Amerikaanse regering is van deze ondertekening op de hoogte gesteld. Op grond van artikel acht van het verdrag houdt dit in, dat het bilatera e accoord van kracht is geworden. Proces K. Monniken te Praag is het proces begon- sn Rooms-Katholieke e er van beschuldigd bevolking tegen de ben opgezet en com- t ex-communicatie te ;igd, waardoor zij de bescherming van de overtreden, lorres pondenten wer- gelaten. Men gelooft txott zücti verscheidene abten on der de beklaagden bevinden. De zitting was openbaar, er werden verscheidene geestelijken tot de gerechtszaal toegelaten. Radio Praag meldt, dat Augus- tin Machalka, abt van een kloos ter te Nova Rise in Moravië be leend heeft, dat hij zich aan tegen de staat gerichte activiteit had schuldig gemaakt.

de Vrije Zeeuw | 1950 | | pagina 1