BINNENLANDS NIEUWS rag Duitsland en de Raad van Europa KERKNIEUWS UIT DE PROVINCIE DUW De positie der arbeiders in Australië Grote belangstelling voor de Televisiedemonstraties Nederlands schip aan de grond gelopen Verklaring van Admiraal Cherman De klachten van Portugese zijde over door Nederland gebouwde schepen HOEK. GENERALE SYNODE der Ned. Herv. Kerk HOEK. ZAAMSLAG. Wat brengt de Radio? AGENDA De bijbel in 1118 falen vertaald DRIE INBRAKEN IN ZEVENBERGEN. 5 regels 60 cL; t.; minimum p*t nummer But*m namiddags 1 fiat Gisteren is in Australië de wet van kracht geworden die de -regering het recht geef* tot onmiddellijke arrestatie, ver bod van bijeenkomsten en het opleggen van de doodstraf voor verraad. Met ingang van giste ren kunnen alle stakers in be langrijke bedrijven, indien zij in Australië geboren zijn, ge vangenisstraf tot een jaar krij gen, en, indien zij vreemdelin gen zijn, gedeporteerd worden. Vakverenigingsleiders hebben de arbeiders bevolen 2 maanden lang geen actie te voeren voor plaatselijke loonsverhoging. Dé onder communistische lei ding staande bond van boot werkers heeft de 2.000 stakers te Brisbane opdracht gegeven weer aan het werk te gaan, doch de regering verwittigd ,,zich niet te zullen laten intimideren door de bedreiging met verlies van met moeite verkregen rechten en gevangenisstraf, indien wij gebruik blijven maken van het oude recht der vakbonden op staking". tenland handhaaft door zijn con tactuele verplichtingen nauwge zet na te komen. 'Controle hier op zou bovendien uit technisch oogpunt zeer bezwaarlijk zijn. De ministers zijn gaarne be- eid het antwoord van de Poi tu- geae reders op de ïn het parle ment gestelde vragen, zodra deze ter kennis komen, aan de Kamer ■mede te delen. Meer dan tweeduizend perso nen bezoeken dagelijks* de tele- visie-demonstraties, die op im- tiatief van de A.V.R.O. sinds 21 Maart in de zalen van het Hoi van Holland worden gegeven. Grote groepen komen met autobussen uit alle delen van het land om met dit wonder der techniek kennis te maken. Ook vele autoriteiten toonden hun belangstelling, zoals leden van de televisiecommissie, de Radio. raad, de Tweede Kamer, hoge departementale ambtenaren van onderwijs kunsten en weten schappen. Dinsdagmiddag zal een speciale proef worden geno men, die ook in verband met eventuele schooluitzendingen voor de gewone televisie met belangstelling tegemoet wordt gezien. Een kinderkoor van de Da Costaschool uit Dordrecht komt dan naar Hilversum. De dirigent van het koor, de heer J. de Swart, zal via het televi siescherm het koor, dat in de zaal bij de ontvangers blijft, di rigeren. Zaterdag is het 200 ton me tende Nederlandse s.s. „Fries land" in de buurt van Stockholm aan de grond gelopen. Het schip, dat een lek in de voor steven kreeg, kreeg assistentie van een bergingsschip. De uit vijf leden bestaande bemanning loopt geen gevaar. Later werd gemeld, dat men het schip met behulp van een bergingsvaartuig vlot heeft kunnen krijgen. Het schip, dat op weg was van Gefle (Zweden) naar Glrauw (Fr.), met een lading hout, heeft zijn reis voortgezet. andere talen, waarbij- voorts nog in ©83 talen bijbelgedeelten wer den uitgegeven. De verkoop van bijbels en bij belgedeelten. omvatte in 1949 al leen vanwege de bijbelgenoot schappen ^mgeveer 17 millioen exemplaren, waarvan ongeveer twee millioen -complete bijbels. Eovendien werden er ook nog millioenen exemplaren door par ticuliere uitgevers verkocht. Roemenen beschoten Joego-Slavisch gebied In een officieel Joego-Slavisdh communiqué wordt gezegd, dat Roemeense strijdkrachten Zon dagochtend met tussenpozen Joe- go-Slavisch grondgebied met dum- diam'-ogels hebben beschoten. Er zijpi geen slachtoffers gevallen. In Joego-Slavië is men van me ning, dat de beschieting ten doel bad verwarring te stichten onder de kiezers van de beide grensdor pen Rodojeva en Hetina. Voorzichtig op Baiiey-bruggen Bij regen gevaar voor slippen. Ons land bezit als erfenis van de oorlog nog steeds een vrij groot aantal Baiiey-bruggen, al dus schrijft de A.N.W.B. Al de/ Pailey-bruggen zijn voorzien van een houten rijdek, dat bij nat weer op de duur zeer slipgevaar lijk wordt. ■Zoals de ervaring heeft uitge vezen, geeft dit, gevoegd bij de geringe breedte dezer bruggen spoedig aanleiding tot gevaarlijke slippartijen, waarbij men dan grote kan» loopt zowel 'zijn auto ais de brug te beschadigen. De A.N.W.B. raadt alle auto mobilisten en motorrijders dan ook met klem aan op Bailey bruggen hun snelheid te matigen. Admiraal Forrest Sherman, ch^f van de Amerikaanse man- neoperaties, heeft te Frankfurt verklaard, dat de rol van de Ame rikaanse marine hierin bestaat, een -kern te verschaffen, welke zich in geval van oorlog snel kan uitbreiden. -Sherman, die voor inspectie twee dagen in Duitsland ver- biytft, verklaarde op een perscon ferentie, dat er in het kader van de Amerikaanse wapenleveran- oies een „bescheiden program" is voor de opbouw van de marine- st rijdkrachten van de mogend heden aangesloten bij het Atlan tisch pact. Het program zou voornamelijk voorzien in het leveren van klei ne schepen, wel-ke gelijkelijk on der de Europese vloten, die be paalde typen of vervanging van verloren gegane eenheden nodig hebben, zullen worden verdeeld. Admiraal Sherman zei in ant woord op een vraag, dat de sterk te aan manschappen en schepen vam d? Amerikaanse marine thans groter is dan die van °nig ander land. De geallieerden hebben de West-Duitse regering Zondag doen weten, dat zij het Duitse verzoek om zich te laten vertegenwoor digen in het minister-cotmité van de raad van Europa naar hun drie regeringen zullen doorzen den, zo deelde het verbindings- bureau van de West-Duitse rege ring bij de hogie commissaris mede. De geallieerden verklaarden, dat zij genegen waren twee van de drie Duitse verzoeken in te wil ligen, aldus het bureau. Dit, zo wordt verder gezegd, betekent, dat de geallieerden Duitsland schriftelijk om toetreding tot de raad van Europa zullen verzoe ken en tevens zullen garanderen, dat het nj,ede-ldmaatschap van de Saar slechts tijdelijk is en af hankelijk van een Duits vredes verdrag. Het West-Duitse verbindings- bureau verklaart, dat de hoge commissie het derde Duitse ver zoek als een kwestie beschouwt die buiten haar competentie valt Dit behelst, dat Duitslands status als toegevoegd lid als voorlopig dient te worden beschouwd en dat Duitsland waarnemers in het minister-comité dient te hebben. Een beslissing hieromtrent zou derhalve aan de regeringen te Londen, Washington en Parijs worden overgelaten. Eén West-Duitse regerings functionaris verklaarde, dat de Het Eerste Kamerlid de heer Brongersma (Arb.) heeft on langs, betreffende klachten van Portugese zijde met betrekking tot de uitvoering van in Neder land geplaatste scheepsbouwor- ders, vragen gesteld aan de Mi nisters van Economische Zaken en van Buitenlandse Zaken. Dezen hebben thans het volgen- ae geantwoord: Het is de minister bekend, dat in het Portugese parlement vra gen zijn gesteld omtrent in Ne derland geplaatste scheepsbouw- orders. Volgens inlichtingen, die de ministers hebben bereikt, is het riet juist dat in de kringen van Portugese reders op verschillende plaatsen grote ontstemming heerst met betrekking tot de wijze, waarop verschillende Ne derlandse werveni en haar agen ten optreden bij de uitvoering van overeenkomsten tot bouw van schepen. Het is de ministers slechts be kend, dat in enkele gevallen bij bepaalde Portugese reders klach ten bestaan. Er is de ministers niets be kend dat thans in Portugal maat regelen worden getroffen voor het ontketenen van een perscam pagne tegen de Nederlandse scheepsbouw in het algemeen. De ministens hebben reeds een on derzoek) laten instellen naar de bovengenoemde klachten. Behalve één klacht, welke nog niet geheel is onderzocht, is gebleken, dat deze volgens Nederlandse deskun digen ongegrond zjjn. De ministers zijn van mening, dat het niet op de weg van de oveiheid ligt controle uit te oefe nen op de kwaliteit van door Ne derlandse sche epsbouwwerven geleverde schepen. Het is voor de Nederlandse scheepsbouw van het hoogste belang, dat hij zelf zttn verkregen naam in het bui- Duitsers aan het laatste verzoek grote waarde hechten, daar by inwilliging Duitsland boven de Saar zou worden gesteld. Tn het andere geval zouden beide landen slechts toegevoegde leden zijn, die alleen in de assem blee vertegenwoordigd zijn. Het West-Duitse nieuwsbureau D.P.A. meldt, dat een vooraan staande West-Duitse Christen- Democratiche politicus zich thans in Parijs bevindt voor besprekin gen met vertegenwoordigers van de interparlementaire unie, ver moedelijk over de toetreding van Duitsland tot de. raad van Euro pa. Deze politicus zou Dr. Hein- rich von Brentano, leider van de Christen-Democratische (rege- rings) fractie in de bondsdag, zijn. GEREF. KERK. Onderh. art. 31 D.K.O.). Afscheid Ds. I. van Til. Wegens zijn aanstaand vertrek naar Opende-Surhuisterveen, nam Ds. 1. van Til Zondagnamidoag afscheid van zijn gemeente. De scheidende predikant sprak naar aanleiding van Psa'm 100. Na de predikatie werd Ds. Van Til toe gesproken door de heer Roose namens de kerkeraad en door Ds. Ten Hove van Temeuzen namens de classis. Oranjevereniging. Zaterdagavond kwam de Hoek se Oranjevereniging op de Ge meentelijke Gehoorzaal bijeen, met vertegenwoordigers van de Hoekse burgerij, teneinde nu ein delijk eens definitieve plannen te maken, om het 350-jarig- bestaan van Hoek feestelijk te herdenken. Men was het er nu algemeen over eens, dat dit feit zeer zeker moet herdacht worden. De verschil lende vertegenwoordigers der buurten zullen met hun buurt overleg plegen over eventuele plannen en binnen 2 weken zal men dan opnieuw bijeenkomen, om dan het definitieve program ma vast te stellen. Het wordt langzamerhand tijd! „Crescendo". Op Zaterdag 1 April hoopt de zangvereniging „Crescendo" !n de Nederlands Hervormde Kerk te Hoek een concert te geven. Uit gevoerd wordt de cantate ,Ruih de Moabietische". Naast de zangvereniging- ver lenen een aantal uitgelezen solis ten hun medewerking. Het orgel wordt bespeeld door Tonny van Dixhoom en Dr. H. Hofstee be- spelt de piano. 'Het geheel slaat onder leiding van directeur Kou- semaker uit Goes. We zijn veel van „Crescendo" gewoon, en ook nu zijn de verwachtingen weer hoog gespannen. Vergadering van het Muzikale Driemanschap. Op de bovenzaal van de heer R- V d- Vekc- vergaderden j 1. Zaterdagnamiddag afgevaardigde:- van de muziekvereniging „De Volharding" met die van de fan fare „B. N. Z. K." uit Hoek en de harmonie „Concordia" uit Axel. Ampele besprekingen omtrent de vraag of men met het drievoudig muzikaal verbond zou bestendi gen bleken overbodig. Zelfs kwam men overeen indien hei voorlopig op Zaterdag 17 Juni a.s. te Zaa in slag bepaalde „Driemanschap" doorgaat, ook dan een vierde ver eniging als gast uit te nodigen, n.l. de fanfare „Excelsior" uit Terhole, waarmede Zaamslag oude vriendschapsbanden onderhoudt- Ofschoon de datum slechts voorlopig, dus nog niet definitief bepaald werd, kan als vaststaand worden aangenomen dat met het 25-jarig bestaan van deze „triple entente" in het vooruit zicht AXel, Zaamslag en Hoek ook in 1950 de handen samen ineen zullen slaan De Synode besprak in haar zitting van Zaterdag allereerst enkele noodzakelijke wijzigin gen in de eerste lezing van het oritwerp-jKerkctrde. Het thans gereed gekomen deel van het dienstboek zal zo spoedig moge lijk aan de kerk worden toege zonden. De Synode besloot de uitno diging te aanvaarden van het algemeen moderamen der Pro testantse kerk in Indonesië en één zo mogelijk twee afgevaar digden te zenden naar de in Mei te houden Synode dezer kerk, ter bespreking van de situatie der Protestantse Kerk in Indonesië en de verhouding tot de Ned. Herv. Kerk. Naar aanleiding van een ver zoek van de Raad voor Kerk en Eredienst, worden enkele prac- tische maatregelen getroffen terzake van de Psalmberijming Een nieuwe commissie wordt benoemd, onder voorzitting van Prof. Dr. K. H. Miskotte, die tot opdracht krijgt voorlopig 50 Psalmen te bestuderen. In verband met eën door de Synode ontvangen, bjrochuxe van de hand van Ds. C. W. Coolsma te Groningen, getiteld „In boeien" en handelend ovei de berijming-Hasper, wordt be sloten de volgende verklaring te publiceren: De Synode legt deze brochure met verontwaardiging ter zijde en verklaart met nadruk, dat zij in 1937—1938 bij de uitgave van het nieuwe Psalm- en Ge zangboek niet in boeien gesla gen is. De Ned. Herv. Kerk kan te allen tijde een ander Psalm boek invoeren. De Synode draagt haar moderamen op aan Ds. Coolsma mede te delen, dat hij, evenals reeds met anderen is geschied, inzage van het con tract kan verkrijgen, opdat hij kan zien hoezeer hij onwaar heid gesproken heeft. Hoewel het rapport van de deputaten voor de Psalmberijming over de berijming-Hasper (revisie 1948» nog in behandeling bij de Synode was, heeft het modera men vertrouwelijk het modera men der Synode der Gerefor meerde Kerken en haar deputa ten voor de Psalmberijming dit rapport ter inzage gegeven, óp- dat blijken zou, dat de Gene rale Synode der Ned. Herv. Kerk op goede gronden de berijming- Hasper onvoldoende acht. Nu deze vertrouwelijke en in goede geest gevoerde bespre king, scheef getrokken, op straat wordt gebracht, besluit de Synode het aanvaarde rap port reeds nu te publiceren en niet te wachten tot de hande lingen der Synffde zijn versche nen. Ds. H. J. F. Wesseldijk sluit vervolgens de zittingen. In Juni zal de Synode op nieuw bijeen komen ter voort gezette behandeling van het dienstboek. WOENSDAG 39 MAART HILVERSUM 1: 7.00 Nieuws, 7.18 Gram.; 8.00 Nieuws; 8.18 Orgel; 8.50 Voor de vrouw; 9.00 Piano; 10.00 Causerie; 10.05 Mor genwijding; 10.20 Voor de vrouw; 11.00 Gram.; 12.00 Orkest; 12.30 Mededelingen12.38 Kwal Let 12.55 Kalender; 13.00 Nieuws; 13.15 Orkest; 13.50 Gram.; 14.00 Gesproken portret; 14.15 Voor de jeugd; 15.00 Kinderkoor; 15.20 Hoorspel; 15.60 Voor de jtagd; 16.00 Vragen staat vrij, 16.30 Voor de zieken; 17.00 Het stond in de krant; 17.30 Piano; 17.45 Regeringsuitzending; 18.00 Nieuws; 18.15 Vara.varia; j.ö.20 Causerie; 19.00 Reportage; 19.15 Sport; 19.30 Voor de jeugd; 20.00 Nieuws; 20.05) Vara-feest- varia; 20.15 Soc. Nieuws; 20.20 Orkest; 20.45 'Hoorspel; 21.45 Orkest; 22.45 Causerie; 23.00 Nieuws; 23.15 De nachtschuit. HILVERSUM II: 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgymnastiek; 7.30 Gram.; 7.45 Een woord voor de dag; 8.00 Nieuws; 8.15 Te deum; 8.45' Vioolsonate; 9.00 V001 de jonge zieken; 9.36 Gram.; 10.30 Morgendienst; 11.00 Gram.; 11.20 Hoorspel; 12.00 Herh. Steravond; 12.30 Mededelingen; 12.33 Orgel; 13 00 Nieuws; 13.15 Zang; 13.20 Mandolinata; 13.50 Gram.; 14.30 Koor; 15.00 Piano; 15.15 Orkest; 16.00 Voor de schakers; 16.15 Voor de jeugd; 17.30 Piano; 18.00 Koren en korpsen; 18.30 Rege ringsuitzending; 19.00 Nieuws; 19.15 Lezing; 19.30 Sport; 19.40 Radiokrant; 20.00 Nieuws; 20.05 Commentaar; 20.15 Orkest; 21.30 Lijdensoverdenking; 22.00 Canta te; 22.30 Uit de geschiedenis; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nieuws; 23.15 Avondconcert; 23.40 Gram. BRUSSEL VI.: 12.00 Orkest; 12.30 Weerberichten;' 12.32 Or kest; 13.00 Nieuws; 13.15 Klas sieke muziek; 14.00 Vrolijke mu ziek; 14.45 Schoolradio; 17.00 Gram.; 17.05 Nieuws; 17.15 Or kest; 17.30 Voordracht; 17.40 Piano; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nieuws; 19.30 Accordeon; 19.50 Radiofeuilleton; 20.00 Ope rette; 21.00 Actualiteiten; 22.00 Nieuws; 22.15 Kwartet; 23.00 Nieuws; 23.05 Verzoekprogram ma. 'HEDEN: TERNHUZEN: Luxor Theater, 8 uur: Bioscoopvoorstelling ,,'n Meisje met pit". Leger des Heils, 7.30 uur: Evangelisatiesamenkomst. Ned. Herv. Kerk: 7.30 uur: Spreker Dr. K. H. E. Gravemeijer. SLUIS: Kantoor N.V. Flan- dria, 2 uur: Algem. Vergade ring aandeelhouders. MORGEN: TERNEUZEN: Grote Paasvee- markt. Café Neutraal, 96 uur: Grote Verkoping van Leger- goederen. Luxor Theater, 8 uur: Bioscoopvoorstelling ,,'n Meisje met pit". AXEL: Het Centum, 8 uur: Bioscoopvoorstelling „Welkom thuis". OOSTBURG: Ned. Herv. Kerk, 7.30 uur: Spreker Dr. K. H. E. Gravemeijer. De bijbel is thans geheel of gedeeltelijk in niet minder dan 1118 talen vertaald, wat een toe name betekent van tien nieuwe talen gedurende het jaar 1949. Door de zorgen der bijbelgenoot schappen verschenen in 1949 weer twee complete bijbelverta lingen in nieuwe talen, namelijk in de Faroë-taal van de Faroë- eilanden ten Noorden van Schot land en de andere in de Hona- taal van Zuiid-Rhodesia. Verder verschenen er in vier nieuwe ta len vertalingen van het hele Nieuwe Testament, namelijk in Ihet Timorees van Indonesië, het Kisil van Kenya, het Biza-Lala van Noord-Rhodesia en 't Tonga, eveneens van Rhodesia. Voorts verscheen in tien nieuwe talen voor het eerst een vertaling van een Evangelie, onder andere in het Wajewaas, een der talen van het eiland Soemba. Thans is het zo ver, dat de hele bijbel in 190 verschillende talen vertaald is en buitendien het hele Nieuwe Testament in nog 245 DODELIJK ONGELUK. Op de Stadhouderslaan te '3-Oravenhage, ter hoogte van de Cornells de Wittlaan, is gisteren middag om ruim vier uur de 39- jarige wielrijdster A. B. van R. V. aangereden door een vracht wagen met aanhangwagen en werd op slag gedood. Zij woonde in de Pijpboomstraat. Naar de politie mededeelde, wilde de bestuurder van de vrachtauto, de 25-jarige C. de G. wonende in de Cornelis Jolstraat, dc wielrijdster inhalen terwijl daarvoor geen ruimte was. BRAND IN TEHUIS VOOR OUDE DAMES. Gisteravond omstreeks kwart over zeven ontdekte een sur veillerende agent van politie brand op de bovenste verdie ping van het gebouw van de Eli sabeth Otter Knollstichting aan het Eikenplein te Amsterdam. (Hij alarmeerde onmiddellijk de brandweer, die met groot materiaal uitrukte, omdat in dit gebouw 25 oude dames wo nen. Het vuur was ontstaan door een ele.ctrisch kacheltje, dat in een van de woonkamers was blijven branden. De dames be vonden zich alle op een andere etage in de eetzaal. Het vuur greep snel om zich heen en toen de brandweer ar riveerde, was de grote ruit aan de straatzijde gesprongen. Via de magirusladder en bin nendoor werden brandslangen geleid en om even half acht had de brandweer het vuur onder de knie. De kamer was geheel uitge brand en de bezittingen van de dame, die haar bewoonde, wa ren verloren gegaan. Op drie plaatsen in Zevenber gen is het afgelopen weekend in gebroken. In de eerste plaats in het kantoor van de N.V. Matras- senfabriek A. Ilartmann en Zo nen, welk bedrijf Vrijdag zijn 50- jarig bestaan had gevierd, ver volgens in de toffeefabriek van de Fa. D. W. v. d. Put en ten slotte bij een winkelier in de ge meente. Nauwkeurige gegevens omtrent hetgeen er vermist wordt ontbreken. ONGELUK OF MISDRIJF Zaterdagmorgen heeft men in het Boerengat te Rotterdam het stoffelijk overschot aangetroffen van de 23-jarige kantoorbediende A. A. L., gewoond hebbende in de Heer Kerstantstraat. De jongeman, die sedert 25 Februari werd vermist, is op 19 Februari uit Indonesië terugge komen. Het stoffelijk overschot vertoont beschadigingen aan het hoofd, zodat men sectie zal ver richten om te onderzoeken of hier eventueel sprake is van misdrijf. DOOR TRAM GEDOOD. Zondagavond omstreeks negen uur is op de trambaan van de Rotterdamse Tramweg Maat schappij tussen Ouddorp en Goe- ree een dodelijk ongeluk gebeurd. De 21-jarige Arie Blokland uit Mielissant is door onvoorzichtig heid voor de rijdende tram ge vallen en zwaar verminkt opge nomen. Hij was op slag dood. De oorzaak is waarschijnlijk, dat hij voor de tram te laat kwam, er op is gesprongen en na er een eind aan te zijn blijven hangen er afgevallen is. Het stoffelijk overschot is naar het ziekenhuis tc Dirksland vervoerd. De jon gen was pas tien dagen uit de mi litaire dienst afgezwaaid. De trambestuurder zou geen schuld treffen. TOLLEN KAN GEVAARLIJK ZIJN Zaterdagmiddag is in de Baf- finstraat te Amsterdam een 7- jarig meisje bij het tollen geval len. Het kind viel met haar lin keroog in de stok van het zweep je. Zfj, werd onmiddellijk naar het Wilhelminagasthuis overge bracht en is daar in de loop van Zondagmiddag aan de verwondin gen overleden. BOERDERIJ AFGEBRAND Zondagavond omstreek^ 8 uur is de kapitale boerderij van de landbouwer Massink te Tokkjk, gemeente Steenderen hij Zulphen in de as gelegd. De brand ont stond door tot nu toe onbekende oorzaak in de schuren, die ge heel gevuld waren met stro. In een oogwenk stonden woonhuis en stallen in lichter laaie. Met behulp van huren kon het vee, ongeveer 40 stuks in getal, en het grootste gedeelte van de in, boedel gered worden, WOONHUIS AFGEBRAND £<ondagavónd ig in Monniken dam brand uitgebroken in een dubbel woonhuis aan de Koe markt, dat bêwööild w'Oiit door de families Miedema en Staatf>, Toen de plaatselijke brandweer arriveerde, sloegen de vlammen reeds boven het dak uit, maar na ongeveer een half uur was liet grootste gevaar geweken. Door een storing aan de spuit viel het water echter een ogen blik weg, zodat het vuur weer oplaaide. Na reparatie kon het nablussingswerk beginnen. Tegen half tien was de brand bedwon gen. Perceel en inboede zijn voor het grootste deel verloren gegaan. Men was niet verzekerd. De familie Miedema vertoefde deze dag in Amsterdam en was bjj het uitbreken van de brand nog niet thuis gekomen. De oor zaak van de brand is niet be. kend. AVONTUURLIJKE LOOPJONGENS. Vorige week zyn twee loopjon gens, respectievelijk 16 en 17 jaar oud, op avontuur gegaan. De jongste moest voor zijn baas be stellingen rondbrengen en had een bedrag van ƒ266,ontvan- gen. Dit werd de „reiskas''. Heel ver zijn de jongens niet gekomen. Aanvankeiyk gingen zij naar Limburg. Hun bakfietsen hadden zij bij het Centraal Sta- t;on te Amsterdam gestald. In Slttard kochten ze Belgische francs en trokken naar het zui den. In België werden zy gear resteerd en overgeleverd aan de marechaussee in Maastricht. Kort daarna waren zij weer in de hoofdstad. Zij beweerden bet geld uitgegeven te hebben. In Maas tricht hadden zij horloges en schoenen gekocht. Bij strenge fouillering door de kinderpolitie kwam echter uit een leren vest nog 1200 Belgische francs te voorschijn. De jongens zijn opge sloten. BOTTER OP HET STAAND GELOPEN. Tengevolge van het feit dat een staaldraad in de schroef ge raakte is1 gisterenmorgen om half twaalf de botter IJm. 237 tussen strandpaal 42 en 43 te Eg- mond op het strand gelopen. De bemanning hoopt het scheepje op eigen kracht vlot te krijgen. Om hulp is niet verzocht. eesd behoeft te :ning van de Mi- door ook van een erheidsbemoeiïng in ziekenhuiseco- rake zal zijn. financieringsre- icht is geworden, jvreesd te worden ewikkelde proce- jn een snelle uit- erschillende pro- verwacht, aange- jereidende werk- >or het verlenen op het departe- i zover als moge- gevoerd. or de financiering ïle bouw. en in- welke met Rijks- de betrokkenen n aangegaan, die- i te worden tegen ima, dat door de financiën is opge- jaarlijkse aflos- en van het res- Ijk 20 jaar zonder iij vervroegde af- aatsing van deze Dezegging ontvan- ziekenfondsraaó g van 10.000.000. ;ft de herstelbank rklaard, tegen een stenvergoeding te Lj het plaatsen van ie voor de finan- le rendabele kapi- bij institutionele ïdoeling overheids- eveneens onder de doen vallen. ortorder op :n voor Rijwielen exportorder, die de te Dordrecht heeft ren voor rijwielen, nader, dat het hier eid van circa 5000 :ft, ter waarde van ioen gulden. De mo- itemd voor Zweden .raties gegeven zijn. >gden grote belang- lit Nederlandse pro dag, vooral wegen.* ige terrein, dat in aangetroffen, marken heeft be- oor de bulpmotore* ld, betreft het hier s gefabriceerd door lerlandse Instrumen- ildorp in Don Haag. Zweedse order min- maanden werk zal osheid in België statistieken omtrent ig tegen werkloos- i week van 19 tot 25 per dag gemiddeld lig werklozen gecon- 6.530 gedeelteiyk en klozen. met de vooraf- is dit een verminde- 9 voor de volledig van 1817 voor de :n toevallig werklo- irminderde volledige is voornameiyk het grotere bedrijvigheid nbouw, metaal, tex- ouw. lering van de gedeel- vallige werkloosheid, iiy'k in de metaal- en eid tot uiting kwam, os beperkt door het toevallige werkloos- ige steenkolenmynen en de Bortnage, die ihts enkele dagen aantal grensarbei- rk'oos zy'n door het metaalngverheid in s tot ongeveer 1809 Bres Terneuzen Hansweert Walsoorden 1.58 2.38 2.48 2.20 3.00 3.10 ZON- EN MAANSTANDEN Apr. Opk. Ond. Opk. Ond. 2 6.14 19.14 19.03 6.06 3 6.12 19.16 20.37 6.19 voorbaJu weigert onderscheid te maken tussen de aanvaller en zijn slachtoffer. He# acht haar gebrekkig, omdat zy „ondoj- de dekmantel der neu traliteit de ggrjressor dient"'. (Zweden is niet toegetreden tot het Atlantisch Pact.) een afstand van Amsterdam naari duizenden kg bloembollen ge- Brussel, vormen. Auto's uit al'e sniokkeld. De totale waarde West-Buropese landen en zelfs wordt geschat op meer dan 10 uit Finland werden gedurende de millioen Belgische franks, beursdagen te Utrecht opge- jn verband met procedure fou- merkt. ten zal de zaak voor een andere De drukste dag was j.l. Dingdag rechtbank worden voortgezet. Het toen 5515 auto's werden gepar- proces zal over enkele weken keerd. worden hervat. helde en Sas van Gent, terwl in Rotterdam en omgeving bij particuliere kippenhouders ge vallen van deze ziekte optraden, die veroorzaakt zijn door aan kopen en besmetting van pluim vee bij ongeregelde handelaren in kippen van onbekende her komst. "wa penverdrag tussen de Verenigde Staten en België heeft getekend. De Amerikaanse regering is van deze ondertekening op de hoogte gesteld. Op grond van artikel acht van het verdrag houdt dit in, dat het bilatera e aecoord van kracht is geworden. Proces K. Monniken te Praag is het proces begon-- m Rooms-Katholieke e er van beschuldigd bevolking tegen de ben opgezet en com- t ex-communicatie te ïigd, waardoor zy de bescherming van de overtreden, correspondenten wer- gelaten. Men gelooft ■rscheidene abten on- aagden bevinden. De zitting was openbaar, er werden verscheidene geestelijken tot de gerechtszaal toegelaten. Radio Praag meldt, dat Augus- tin Machaika, abt van een kloos ter te Nova Rise in Moravië be kend heeft, dat hij zich aan tegen de staat gerichte activiteit had schuldig gemaakt.

de Vrije Zeeuw | 1950 | | pagina 3