Autonomie voor. Oost-Indonesië ig Devèze )UW krijgt opdracht tot Kabinetsformatie De toestand in Frankrijk] Ontwerp i. z. Marshall-hulp Koningin en Prins met twee oudste Prinsesjes 14 dagen naar Frankrijk De overstromingen in Nieuw-Zuid-Wales De Belgische Koningskwestie Unie-conferentie te Djakarta geopend Staking van Franse gas- en electriciteitsarbeiders beëindigd in Amerikaans Huis van Afgevaardigden TURKS VLIEGTUIG NEERGESTORT. Nederlands tulpenfeest te New York Staking te Brisbane duurt voort Nieuw Brits vrachtvliegtuig De grootste en de bestel De uitwerking der Atoombom >r raag 9 Frankering bij Abonnement: Temeuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande. Redactie-adres: Noordstraat 55-57 - Terneuzen Tel. 2510 Na 5 uur 2073 Gironummer 38150. Abonnementsprijs 3,90 per kwartaal. Per week 30 cent. Losse nummer# 6 cent. MAANDAG 27 MAART 1950. 6e Jaargang No. 1381. - Verschijnt dagelijks N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen. Advertentieprijs: per mm 10 ct; minimum per advertentie 1,5# Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 60 ct.; iedere regel meer 12 ct. Vermelding onder nummer Bu reau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot de# namiddags 2 uur. In Oostlndonesië is een be weging gaande, de „Gerakan Republik Indonesia Timur, die voor Oost-Indonesië zo groot mogelijke autonomie wenst te verkrijgen, aldus verneemt Ane. ta van bevoegde zijde. Indien, zo zegt men in kringen van deze beweging, de Republik Indone sia op een gegeven ogenblik in de plaats van de Republik Indo. nesla Serikat zou treden, zou Oost-Indonesië zelfs volledige zelfstandigheid willen verkrij gen. De zegslieden van Aneta verklaarden, dat o.m. de Twa- pro, het Komité Ketatanega- raan Minahasa en de Hoofden- bond in de Minahasa achter de ze beweging staan. Zij vond voorts weerklank in Noord, en Zuid-Celebes. Een correspondent van het Chinese blad „Sin Po" schrijft in dit verband, dat de Oost-In donesische Regering meent, dat 99 procent van het Oost- Indo nesische volk het behoud van de Negara voorstaat. Het blad schrijft: de leiders van de Ge rakan Republik Indonesia Ti mur menen, dat, wanneer de Republik Indonesia Serikat haar mandaat zou neerleggen, Oost-Indonesië onmiddellijk de Republik Indonesia Timur als zelfstandige onafhankelijke staat zou moeten uitroepen. Bij een demonstratie te Bone voerden de demonstranten span doeken mee, waarop stond: „Leve de Negara Oost-Indonesië, zij verzekert ons sociale rust, en: mag niet ten val gebracht warden, dan loopt de welvaart gevaar". Op een der spandoeken werd dank gebracht aan de commissie der V.N. voor Indonesië. 3.000 Diemonstanten waren te paard. De portretten van Sukar no en Hatta werden meegedra gen, evenals de rood-witte vlag. Er kwamen geen incidenten voor. De speciale correspondent van het A.N.P. in Indonesië be richt, dat de spanningen in de staat Oost-Indonesië de laatste weken in het centrum van de politieke belangstelling in ge heel Indonesië staan. De waar nemend president der Republik Indonesia, Assaat, verklaarde onlangs, dat de republiek nim mer Oost-Indonesië de jure er kend heeft, waarop een felle reactie uit Makassair kwam. Hierin werd gezegd, dat alleen reeds de ondertekening van de Het ligt in het voornemen van HIM. de Koningin Haar vacantie, onderbroken om Z.K.H. de Prins der Nederlanden bij zijn terug keer uit Amerika te ontvangen, voort te zetten met de Prins, die daarvoor gelegenheid krijgt geheel uit te rusten van de vermoeienis sen van zijn lange reis en de twee oudste Prinsesjes, wier Paasvacan- tie in die tijd vallt. De plaats van bestemming zal waarschijnlijk Val d'Isere in Frankrijk zijn. De dag van vertrek is vermoedelijk op Woensdag 2i9 Maart. Tijdens de afwezigheid van de Koningin moeten requesten en andere verzoeken op de gewone wijze geadresseerd worden aan Palleis Soestdijk. WEERSVERWACHTING medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Maandag ochtend tot -avond. Vrij zonnig. Droog en tamelijk zonnig weer met zwakke tot matige Oostelijke wind. Ongeveer de zelfde temperatuur als giste ren. HOOGWATER. DINSDAG 28 MAART. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden 8.44 9.19 9.59 10.09 9.28 10.03 10.43 10.53 ZON- EN MAANSTANDEN Mrt. Opk. Ond. Opk. Ond. 28 29 6.25 6.23 19.06 19.08 11.44 13.07 4.39 5.06 voorlopige constitutie de erken ning-de jure inhield. President Sukarno heeft aan gekondigd, dat hij in April een bezoek aan Makassar zal bren gen. Het Unci-lid Critchley be zoekt thans Oost-Indonesië waar hij de schoonheid van het Toradj aland bewondert, doch onderweg getuige was van de grote demonstratie voor het be houd der Negara. Ook luite nant-generaal Buurman van Vreeden veirtoefde enige dagen in dit gebied voor het bespreken van militaire kwesties. Oost-Indonesië schijnt inder daad het laatste bolwerk van 't federalisme volgens het schema van de Ronde Tafel-Conferen tie te zijn. Makassar is de oudste deelstaat en is gehecht aan de Negara. Onlangs werden alge mene verkiezingen gehouden; het nieuwe kabinet steunt op een grote meerderheid in het parlement, zodat het met vast heid in het regeringsprogram ma de verdediging van de Nega ra kon opnemen. Een merkwaardige ontwikke ling in dit verband is de hou ding van organisaties van het K.K.M., de Persatuan Timuir Besar, de Hoofdenbond en de Twapro, die thans geheel ach ter de partijen en de regering, die het behoud van de Negara voorstaan, geschaard zijn. Deze organisaties zijn sterk unita- risch, hetgeen moge blijken uit de nieuwe beweging, de G.R.I.T. (Gerakan Republik Indonesia Timur), die hoofdzakelijk onder de leden van deze organisaties aanhang vindt. De krachten, die voor het behoud van de Negara zijn, sloten zich door het over haast optreden van Djogja snel ler aaneen, doch de regering te Makassar mist volgens waarne mers op het ogenblik een sterke figuur, doordat Anak Agung, de bouwer van de Negara, lid is van het kabinet der R.I.S. Daar om gaan stemmen op, hem-te verzoeken te Makassar terug te keren. Pelauessy, de voorzitter van de senaat der R.I.S.over weegt reeds zijn functie neer te leggen en naar huis terug te keren. De moeilijkheden tussen Djogja en Makassar dreigen zich toe te spitsen nu binnen kort eenheden van de T.N.I. naar Makassar zullen worden gezonden. Deze uitzending ge schiedt door de Sultan van Djogja onder pressie van parle mentsleden der R.I.S. uit Djog ja. Oost-Indonesië heeft echter een goed geoefend politieappa raat van 10.000 man, terwijl het grootste deel van de Indonesi sche leden van het K.N.I.L. al daar gestationneerd is en reeds gedeeltelijk werd overgenomen door de regering der R.I.S. Men vreest daarom in het algemeen, dat het na de landingen van T.N.I. te Makassar tot botsingen komt. De regering te Makassar tracht in versneld tempo de overgang van de Indonesische leden van het K.N.I.L. te doen geschieden met het oog op mo gelijke onlusten. De verhoudin gen worden nog verscherpt, doordat de Sultan van Djogja voornamelijk T.N.I.-leden, af komstig uit Oost-Indonesië Duizenden vluchten uit Wagga- wagga (Nieuw-Zuid-Wales), nu hun huizen door 't water van De. murrumbidgee overstroomd wor den. Sommigen, die dachten, dat zij buiten het bereik van de over stroming woonden, moesten op de daken klimmen, daar het water tot de daklijst is gestegen. In het centrum van Wagga-wagga staat het water 1,2 meter hoog. Twee derde deel der bevolking is reeds geëvacueerd. Het reddingswerk wordt steeds gevaarlijker, daar de kleine boten door de sterke stroom uit de koers worden ge slagen. De Belgische Prins-Regent heeft Zaterdagavond Albert De vèze, de Liberale Minister van Defensie in het demissionaire Kabinet, opgedragen een nieuwe Regering te vormen. Minister Devèze heeft de op dracht aangenomen. Reuter verneemt van gezag hebbende zijde, dat Devèze zal trachten een KatholiekLibe raalSocialistische Regering te vormen, die Koning Leopold zal terugroepen op voorwaarde, dat hij enkele maanden later ten gunste van zijn zoon troonsaf stand zal doen. De benoeming der Liberale Mi nister Devèze is in kringen der C. V. P. niet geheel als een ver rassing gekomen. Reeds Zater dagmiddag vreesde men in krin gen van ingewijden der C. V. P. een dergelijke ontwikkeling. Het is niet aan te nemen, dat de Katholieken zullen medewer ken aan een drie partijen Rege ring aan welks hoofd een Eer ste Minister staat, die bekend is om zijn anti-Koningsgezind heid. De nieuwe Kabinetsfor mateur zou dus slechts een Li beraalSocialistische Regering kunnen vormen, die in de Se naat, waar de C. V. P. de abso lute meerderheid heeft, geen vertrouwensvotum zou krijgen. Het Parlement zou dan ontbon- men in Katholieke kringen. Indien de Libralen en de So cialisten er tezamen in zouden slagen in de nieuwe verkiezin gen een meerderheid in de ver enigde Kamers te verkrijgen, dan zou dit betekenen, dat de Wet op het Regentschap niet zou worden opgeheven en de Koning niet bij beslissing van het Parlement kan terugkeren. Twee vooraanstaande Rooms- Katholieken hebben na de ver geefse pogingen van Graaf Car ton de Wiart om een „crisiska binet" te vormen afgezien van de functie van kabinetsformateur. Het zijn Gaston Eyskens, pre mier in het demisslionnaire kabi net en de Katholieke voorzitter van de Kamer, Van Cauwelaert. Naar in politieke kringen ver luidt, heeft de algemene raad van de C. V. P. zich unaniem uitgesproken voor de vorming van een homogeen Katholieke Regering. Indien deze Regering niet het vertrouwen zou krij gen van de Kamer van Volks vertegenwoordigers, zou deze worden ontbonden en zouden nieuwe verkiezingen moeten ge- den moeten worden en Belgie houden worden, zou naar nieuwe verkiezingen! Zoals bekend, heeft de Katho- tracht uit te zenden. Reeds is door autoriteiten dear R.I.S. het' denkbeeld geopperd de span ning op te lossen door een tri partite conferentie tussen de R.I.S.Djogja en Makassar, doch Oost-Indoneisë voelt hiervoor weinig. Het zegt, dat de verhou dingen reeds voldoende tijdens de inter-Indonesische conferen tie, die in Juli van het vorig jaar werd gehouden, en tijdens de R.T.C. werden vastgesteld en er geen waarborgen bestaan, dat Djogja na een nieuwe over eenkomst niet wederom een ac tie voor de eenheidsstaat zal aanvangen. Waarnemers zien met span ning de ontwikkeling in de ko mende weken tegemoet. Nederlandse en Indonesische ministers hebben zich Zaterdag rond de confcrentietafel ge schaard voor de eerste bijeen komst in het kader van de Ne derlands-Indonesische Unie. De conferentie begon in een rustige vriendschappelijke sfeer. De Indonesische premier, Drs. Hatta, werd tot voorzitter van de conferentie gekozen en minis ter Van Maarseveen tot vice- voorzitter. Drs. Hatta verklaarde in zijn openingsrede, dat het doel van de unie was tot werkelijke sa menwerking tussen Indonesië en Nederland te komen. „Samen werking tussen twee gelijkwaar dige, onafhankelijke en souvened- ne landen kan slechts resultaat hebben en blijvend zijn, indien zij beide partijen voordeel brengt", aldus Hatta. De duizend employé's van de vijf nationale theaters in Frank rijk de opéra, de opéra co- mique, de Challiot de Comédie Frangaise en Odéon is Zater dag aangezegd, dat hun con tracten afgelopen zijn. Het geldt zowel artisten als technici en adminstratief per soneel. 't Personeel van de thea ters is al drie weken in sta king. De directies hebben ver klaard, dat zij de lonen niet konden verhogen wegens ge brek aan geldmiddelen. In Marseille zijn 2250 passa giers gestrand als gevolg van de zeeliedenstaking. Uit verschillende delen van Frankrijk wordt weer melding gemaakt van sabotagedaden. Zo werden o.m. hoogspanningska bels doorgesneden. De stakingsbeweging in Frank, rijk neemt in de haven enigszins toe, terwijl zij in de staalindustrie, de kolenindustrie en de bouw- industrie minder intensief begint te worden. De zeelieden in Duin kerken begonnen Zaterdagoch tend 'n staking- van 24 uur, waar door de meeste havenarbeiders niet aan het werk konden. Ge deeltelijke stakingen kwamen verder voor in de havens van Marseille en Brest. In Cherbourg is de toestand normaal. De C.G.T. (onder communisti sche invloed) heeft voor vandaag een algemene havenstaking uit geroepen uit protest tegen Ame rikaanse wapenleverancies. De arbeiders van de Franse gas_ en electriciteitsbedrijven, die reeds meer dan twee weken in staking zijn, zullen heden weer aan het werk gaan. Dit besluit werd genomen op een Zaterdag ochtend gehouden bijeenkomst van leiders der communistische en niet-communistische vakverenigin gen, die tezamen de staking had den uitgeroepen. De vergadering duurde de ge hele nacht. De leiders verklaar den, dat door de staking een. grotere loonsverhoging was ver kregen dan de regering oorspron kelijk in overweging had willen nemen. Besloten werd de staking on middellijk af te gelasten. Men verwacht, dat de stakers langza merhand naar het werk terug zullen keren. gaan. Gedurende de wettelijke termijn van 40 dagen, die aan het houden van nieuwe verkie zingen voorafgaat, zou de Libe raal—Socialistische Regering het bewind in handen hebben met het gehele morele en materiële overwicht, dat hieraan is ver bonden aan haar zijde, zo meent Op onze administratie ligt voor belanghebbenden ter inzage de passagierslijst van het Troepentransportschip „Castel Bianco", vermoede lijke aankomst te Rotterdam 11 April 1950. lieke Volkspartij in de Senaat de absolute meerderheid, doch ontbreken haar in de Kamer van Volksvertegenwoordigers 2 stemmen. Een vliegtuig van de Turkse luchtvaartmaatschappij is bij 't vliegveld van Ankara neerge stort en vetrbrand. 15 Personen kwamen om het- leven, onder wie een Engelsman, twee Ame rikanen, twee functionarissen van het Bulgaars consulaat en een Griekse diplomatieke koe rier. In het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden is Vrijdag de be handeling van het door de rege ring ingediende wetsontwerp be gonnen, waarin wordt voorgesteld een bedrag van 2.372.450.000 dol lar uit te trekken voor het ver lenen van hulp aan het buitenland, overeenkomstig 't plan-Marshall Van deze som is 2100 millioen dol lar voor Europese landen bestemd. Het 'Huis heeft zes uur van zijn tijd aan het ontwerp gegeven. Hiervan* is echter slechts één uur voor besprekingen gebruikt. De overige vijf uur gingen heen met gekrakeel tussen de afgevaardig den over procedure-kwesties. De tegenstanders van het ontwerp eisten dat alle aanwezige leden zouden worden afgeroepen, opdat zou blijken, dat het quorum aan wezig was, hetgeen ongeveer 25 minuten vergde. Toen dan was vastgesteld, dat het quorum aan wezig was, verlieten verschillende leden de vergaderzaal weer. Hier van maakten de tegenstanders gebruik om opnieuw door persoon lijke afroeping der afgevaardigden te doen vaststellen, of het quo rum wel aanwezig was. 'Hier mede werd vijf uur zoek gebracht. De democratische vertegenwoor diger van West-Viriginië, John Kee, die voorzitter is van de huis commissie voor buitenlandse za ken, deelde zijn collega's mede dat van de beslissing van het huis over het ontwerp zou afhan gen of de Verenigde Staten hun succesvolle strijd tegen het com munisme „aan welks voortgang Op het Rockefeller Plaza, in het hartje van New-York, is Vrijdag, in tegenwoordigheid van de Ne derlandse regering, Mr. E. N. van Kleffens, een Nederlands tulpen- feest geopend. Op het feestter rein is een windmolen opgericht, met zeven meter lange bladen. De molen is, terwijl een Nederlands lied werd gezongen, door Mr. Van Kleffens in werking gesteld. Aan het feest is een tentoon stelling verbonden van ruim 60.000 bollen van hyacinten, gele narcissen en velerlei soorten tul pen, welke speciaal voor deze ge legenheid zijn ingevoerd. De bezoekers kunnen voorts twintig duizënd crocussen in lila en goudgele kleuren, bewonderen. een halt is toegeroepen" naar hij verklaarde zouden voortzetten, of dat zij „het reeds bezette ter rein weer zouden prijsgeven, al dus alles verspelend, hetgeen reeds was bereikt". Kee sprak zich uit tegen het amendement van de Republikein Vorys, dat erin voorziet dat van dc ter beschikking te stellen gel den een bedrag van een milliard dollar zal moeten worden ge bruikt voor de aankoop van over tollige Amerikaanse landbouw producten (zoals gemeld, is dit amendement door de commissie voor buitenlandse aangelegenhe den goedgekeurd. De Australische premier, Men- zies, heeft via de radio een be roep gedaan op de stakende ha venarbeiders te Brisbane om naar het werk terug te keren. De stakers negeren reeds twee dagen een regeringsdecreet, vol gens het welk stakers tot gevan genisstraf veroordeeld kunnen worden. Er waren Zaterdag 23 schepen in de haven, waarop niet gewerkt werd. Dé stakingsleiders zouden vandaag vroeg voor werktijd vergaderen over het al dan niet voortzetten van de staking. Zo groot zijn de afmetingen van Engeland's nieuwste vracht vliegtuig, de „Universal Freigh ter", dat de volgende maand zijn eerste vlucht zal maken, dat de lading die het kan meenemen in tonnen wordt uitgedrukt, in plaats van in gewichtsponden. Het toestel, dat 44 ton weegt, kan een vracht van meer dan 15 ton vervoeren en is geheel ingericht op het transport van grote en zware machinerieën, automobielen en autobussen waarvoor de grote romp ruim plaats biedt. Een ingebouwde hydraulisch werkende oprit, die zich onder de hoog geplaatste staart bevindt, bevordert snel laden en lossen. Met zijn volle lading kan het vliegtuig zelfs op kleinere vliegvelden veilig lan den, daar de uitloop normaal 375 yards bedraagt en slechts 225 yards wanneer het toestel is voorzien van rempropellers. per rol Duits voorstel voor vrije verkiezingen voor geheel Berlijn Dr. Otto Suhr, voorzitter van. de West-Berlijnse gemeenteraad, heeft voorgesteld dat de drie Westelijke commandanten van Berlijn zich in de naaste toe komst met hun Sowj et-Russische collega in verbinding zullen stel len, met doel tot een gezamen lijke bespreking te komen over het houden van vrije verkiezingen voor geheel Berlijn. Dr. Suhr verklaarde dat het houden van vrije verkiezingen te Berlijn noodzakelijk vooraf moet gaan aan een verwezenlijking van het door de West-Duitse federale regering gedane voorstel om in geheel Duitsland vrije verkiezin gen te doen hóuden. Hij voegde hieraan toe dat, op basis van de bestaande basis-wetten voor Ber lijn, welke door de vier bezetten de mogendheden zijn goedge keurd, een bijeenkomst der vier Berlijnse bevelhebbers kan wor den gehouden, zonder ook maar enig verlies aan gezag voor de Russen mede te brengen. De laatste bijeenkomst van het G eallieerde vier-mogendhedenbe- stuur voor Berlijn (de „Kom- mandatura") is op 16 Juni 1948 gehouden. Uit de verslagen van de Ame rikaanse atoom-commissie blijkt, dat de overlevenden van de atoomaanvallen op Nagasaki en Hirosjima op dit ogenblik buiten gevaar zijn. Uit een grondig ge neeskundig onderzoek van de zieken is gebleken, dat zij op nieuw een normaal leven kunnen leiden, terwijl ook hun bloed en weefsels geen afwijkingen meer vertonen. Men dient' nochtans, aldus de deskundigen van de commissie, het onderzoek nog enige tijd voort te zetten, alvorens men volledige zekerheid zal hebben. Volgens andere te Washington ingekomen verslagen zou de ra. dio-activiteit in de door de ont ploffing van atoombommen ont stane kraters afnemen en in tal rijke gevallen zou het voor een mens mogelijk zijn in die kraters verscheidene uren door te bren gen, zonder schade voor de ge zondheid. De conclusie der deskundigen is dat de uitstraling na een ont ploffing het gevaarlijkst is in de eerste tien dagen. De gevolgen op lange termijn schijnen minder ernstig dan aanvankelijk werd gemeend. 5 regels 60 ct.; minimum p«c ummer Buimm amlddags 3 OU esd behoeft te ling van de Mi- loor ook van een Irheidsbemoeiïng ziekenhuiseco- ake zal zijn. financieringsre- :ht is geworden, rreesd te worden wikkelde proce- i een snelle uit- rschillende pro- 'erwacht, aange- ireidende werk- >r het verlenen op het departe- zover als moge- evoerd. r de financiering e bouw. en in- welke met Rijks- de betrokkenen aangegaan, die- te worden tegen na, dat door de nanciën is opge- jaarlijkse aflos- en van het res- k 20 jaar zonder i vervroegde af- atsing van deze 5zegging ontvan- ziekenfondsraad van 10.000.000. !t de herstelbank klaard, tegen een Denvergoeding te het plaatsen van 5 voor de finan- rendabele kapi- bij institutionele loeling overheids- veneens onder de ioen vallen. rtorder op i voor Rijwielen ixportorder, die de e Dordrecht heeft sn voor rijwielen, lader, dat het hier ld van circa 5000 f:, ter waarde van en gulden. De mo- emd voor Zweden, aties gcgevën zijn. den grote belang- t Nederlandse pro- lag, vooral wegens fe terrein, dat ia aangetroffen, arken heeft be- or de hulpmotorea I, betreft het hier gefabriceerd door rlandse Instrumen- dorp in Den Haag. weedse order min- naanden werk zal sheid in België tatistieken omtrent tegen werkloos- week van 19 tot 25 ïr dag gemiddeld f werklozen gecon- 530 gedeeltelijk en lozen. met de vooraf- i dit een verminde voor de volledig van 1817 voor de toevallig werklo- minderde volledige s voornamelijk het otere bedrijvigheid bouw, metaal, tex- ïw. ring van de gedeel- illige werkloosheid, jk in de metaal- en d tot uiting kwam, beperkt door het oevallige werkloos- fe steenkolenmijnen n de Borinage, die ts enkele dagen aantal gTensarbei- doos zijn door het metaalnijverheid in tot ongeveer 1800 roces Monniken te Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden ZON- EN MAANSTANDEN Apr. Opk. 2 6.14 3 6.12 Ond. 19.14 19.16 F23 1.45 pouuex «njtnsr. ornaat nvt 1.58 2.20 voorbaat weigert onderscheid te 2.38 3.00 maken tussen de aanvaller en zijn 2.48 3.10 slachtoffer. H(^# acht haar gebrekkig, omdat zij „onder de dekmantel der neu- Opk. Ond. traliteit de aggressor dient". 19.03 6.06 (Zweden is niet toegetreden tot 20.37 6.19 het Atlantisch Pact.) een cw-u \.tuiz/c.utxciA Brussel, vórmen. Auto's uit fmesmokkeld. West-Buropese landen en zelfs wordt uit Finland werden gedurende de beursdagen te Utrecht opge merkt. De drukste dag was j.l. Din=dag toen 5515 auto's werden gepar keerd. waarde geschat op meer dan 10 millioen Belgische franks In verband met procedure fou ten zal de zaak voor een andere rechtbank worden voortgezet. Het proces zal over enkele weken worden hervat. in Rotterdam en omgeving Toy" particuliere kippenhouders ge vallen van deze ziekte optraden, die veroorzaakt zijn door aan kopen en besmetting van pluim vee bij ongeregelde handelaren in kippen van onbekende her komst. henverdrag tussen de veTeiugae Staten en België heeft getekend. De Amerikaanse regering is van deze ondertekening op de hoogte gesteld. Op grond van artikel acht van het verdrag houdt dit in, dat bet bilatera e accoord van kracht is geworden. het proces begon- 1 Rooms-Katholieke er van beschuldigd bevolking tegen de en opgezet en com- ex-communicatie te gd, waardoor zij de bescherming van de overtreden. >rrespondenten wer- elaten. Men gelooft scheidene abten on- Lgden bevii.den. g was openbaar, er werden verscheidene geestelijken tot de gerechtszaal toegelaten. Radio Praag meldt, dat Augna- tin Machalka, abt van oen kloos ter te Nova Rise in Moravië be kend heeft, dat hij zich aan tegen de staat gerichte activiteit had schuldig gemaakt.

de Vrije Zeeuw | 1950 | | pagina 1