Proteststakingen tegen de terugkeer van Koning Leopold Wederopbouw strijdt tegen slechte dure woningen DEMONSTRATIES Zeeuws-Vlaanderen niet ongezond Over het algemeen weinig incidenten Nog steeds „onrust" in Frankrijk Carton de Wiart van zijn opdracht ontlast tegen het Atlantisch Pact HOOFDPIJNK-H» Uit het verleden (1818) De mening van Ds. Dresselhuis Het Koninklijk bezoek aan Limburg De 28e RAI-tentoonstelling Frankering bij Abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Bedactie-adres: m Noordstraat 5557 Terneuzen Telefoon 2510 Na 5 uur 2073 Gironummer 38150 abonnementsprijs: 3,90 per kwartaal Per week 30 cent. Losse nummers 6 cent DE VRIJE ZEEUW ZATERDAG 25 MAART 1950. 6e Jaargang No. 1380. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 00 cl.; iedere regel meer 12 cent. Advertentieprijs: per mm 10 ct.; minimum pw advertentie 1,50 Vermelding Brieven onder nummer Buren van dit blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 3 uw Met betrekking tot de staking werd gistermorgen het volgende communiqué uitgegeven: In de openbare diensten heerst een gedeeltelijke staking onder het personeel van de Posterijen en Spoorwegen. Ook bij de dien sten van de Telefoon en Telegraaf is een stakingsbeweging uit gebroken, terwijl het personeel van bepaalde ministeries een sit- downstaking is begonnen. Politie-agenten hebben de wacht be trokken in de ministeries. Bij het onderwijs is het toezicht op de kinderen verzekerd, doch in de meeste gemeenten in het district Brussel is het onderwijzend personeel in staking. Wat de semi-officiële organisa ties betreft, wordt gestaakt bij het werklozenfonds, de openbare veiligheidsdiensten en bij een tien tal andere organisaties. Het per soneel van gemeente-administratie van Anderlecht, St. Gillis en van Watermaelbosvoorde is in staking. De arbeiders van de gemeente administratie bebben het werk neergelegd met uitzondering van 2 gemeenten. In de haven van Brussel wordt slechts gewerkt door de arbeiders, die bij de Chris telijke Vakbond zijn aangesloten. Bij de taxi's is de staking volledig. Een 15-tal voertuigen wordt in gereedheid gehouden voor het transport van zieken. De fabrie ken in het dal van de Senne even als de belangrijkste ondernemin gen in Brussel en omgeving heb ben eveneens het werk neergelegd. Bij de Brusselse tramwegen heeft, aldus het communiqué van het ABW, 00 procent van het perso neel het werk neergelegd. In het Volkshuis te Brussel hebben 5000 stakers de vergadering bijgewoond van de Socialistische actiecomite's. Ongeveer 3000 stakers, die binnen geen plaats konden vinden, hebben door middel van luidsprekers bui ten de toespraken aangehoord. Na afloop van de meeting begaf men zich in optocht naar het centrum van de stad. Te Antwerpen is gistermorgen geen enkele staking gesignaleerd. Te Vilvoorde en in de Senne- vallei is, aldus het communiqué, het werk niet neergelegd. Slechts drie fabrieken in dit district liggen stil. Volgens het Katholieke Vak verbond zijn in de mijnen van het centrum 35 tot 82 procent der arbeiders aan het werk ge bleven. Slechts in één mijn was het werk geheel neerge legd. In de andere industrieën van het centrum wordt het werk in sommige fabrieken op normale wijze voortgezet, ter wijl in andere van 25 tot 75 pro cent wordt gestaakt. Te Binche is 70 procent der arbeiders aan het werk. In Wallonië functionneren de spoorwegen en de diensten van de PTT normaal, met uitzonde ring van Ath, aldus di>t commu niqué. In afwijking van he|| communiqué van het Katholiek Vakverbond, waarin wordt ver klaard, dat de luchtvaartdien sten normaal functioneren, wordt van de zijde der Sabena nogmaals verzekerd dat de con tinentale lijnen voor Vrijdag zijn stilgelegd. De studenten van de vrije universiteit van Brussel volg den Vrijdag hun college's niet en hebben zich solidair ver klaard met de stakers. Zij trachtten gisterenmorgen het tramverkeer te verhinderen door de koorden van de tram- beugels door te snijden of wel door het uitstorten van asbak ken op de rails. Bij de Namen- se poort verbrandden de stu denten Vrijdagmorgen stro poppen, die priesters voorstel den. De toestand in de Borinage was Vrijdagmorgen volgens neutrale waarnemers als volgt: De electrische centrales zijn in staking, met uitzondering van die van Marchienne. De productie voor ziekenhuizen en dergelijke is evenwel verzekerd. Bij de spoorwegen is de toe stand normaal, behalve te Ber gen en Charleroi. Te Doornik, Ath en Lessines is een gedeelte van het personeel der remises in staking gegaan. Sommige treinen heeft men moeten om leggen. Bij de buurtspoorwegen is de staking in de Borinage, in het centrum, te -Charleroi en Doornik volledig. In de metaalnijverheid is de staking in de mijnen totaal met uitzondering van de mijn du Quesnoy te Bois - du Luc. Te Charleroi zijn drie van de 21 mijnen volledig in staking. Zes tien mijnen hebben het werk geheel neergelegd. Twee mijnen in de Borinage werken nor maal. In de provinciale administra ties wordt normaal gewerkt. Wat de bouwnijverheid betreft, hiervan is 50 procent in sta de Borinage had Vrijdagmor gen 50 proeent van het onder wijzend personeel 't werk neer gelegd. Bij de posterijen, tele foon en telegrafie is de toestand normaal. Nergens hebben zich incidenten voorgedaan. Na het aanhoren van de rede voeringen in het Volkshuis te Brussel hebben de manifestan ten zich onder het aanheffen van spreekkoren, waarin zij de troonsafstand van de Koning eisten, naar het Beursplein be geven. Hier braken de stakers de ruiten van een tram. De pas sagiers hebben het voertuig on der toezicht van de politie ver laten. Van de Beurs begaf de optocht zich over de grote bou levards naar de Rogiersplaats, waar opnieuw een aantal trams het moest ontgelden. Op de Rogierplaats hoorden de manifestanten een toespraak van Paul Henri Spaak aan. Hierna verspreidde de politie, bijgestaan door de Rijkswacht, de manifestanten. Te Namen lopen de trams en treinen normaal. Het personeel van de gasfabriek heeft het werk niet neergelegd. Men re gistreert daarentegen 30 pro cent afwezigen in de werkplaat sen en remise der spoorwegen. In de centrale werkplaatsen der spoorwegen heeft 60 procent het werk neergelegd In de me taalbedrijven en in de papierfa brieken is de staking gedeelte lijk. Te Charleroi heeft het bijkan toor van de bank „Société gé nérale de Belgique" om 11 uur zijn deuren gesloten. De middel bare en lagere scholen zijn eveneens gesloten. De openbare middelbare scholen (niet Ka tholiek) te Brussel sloten gister middag hun poorten. net Ministerie van Binnen landse Zaken, aan het hoofd waarvan de Katholieke Minister Albert de Vleeschauwer staat, gaf des namiddags het volgende overzicht van de stakingen: 1. Spoorwegen: in de streek Charleroi, Luik, Namen, Brus sel en in het overige gedeelte van het land rijden de reizigers- en goederentreinen. De bezet ting van de treinen, zowel wat de arbeiders als de reizigers be treft, is normaal. Er is een ge deeltelijke staking op de lijn 94, streek Doornik-Ath, de treinen rijden echter tamelijk regel matig in deze streek en zijn bezet voor 20 a 80 procent. Het percenatge personeel dat af wezig is, is zeer gering. 2. Buurtspoorwegen: Toe stand normaal over het gehele land, uitgezonderd in de pro vincie Henegouwen, waar de staking tamelijk algemeen is. 3. Tramwegen: Er was te Brussel een lichte ontreddering waar te nemen in de morgen uren en de lijnen werden pas in dienst gesteld rond 8 uur. Te 10 uur waren er 147 rijtuigen in dienst. De tramwegen van Luik en Seraing zijn in staking. 4. Telefoon en telegraaf: De dienst is overal normaal, uitge zonderd te Verviers, waar de staking een zekere uitbreiding heeft genomen. De dienst is er evenwel gedeeltelijk verzekerd. De kantoren van Peruwelz en Flobecq werden gesloten, maar zijn thans opnieuw geopend. 5. Posterijen: Alles normaal, met uitzondering van Haine St. Pierre waar een beperkte dienst is ingericht. 6. Regie van de luchtwegen: toestand normaal. 7. Nationale Radio Omroep: toestand normaal. De hier boven gegeven inlichtingen zijn bevestigd door het Ministerie van Verkeerswezen. 8. Metaalnijverheid: gedeel telijke staking van het werk in de provincie Luik, Namen en Henegouwen en eveneens in enkele fabrieken van het Brus selse. 9. Kolenmijnen: In 39 mij nen van de 44 in het hekken van Luik is het werk neerge legd. In het bekken van Namen is 50 procent der werklieden aan de arbeid gebleven. 10. Electrische centrales: uit gezonderd te Monceau, Mar- chin, Quaregnon, Antoing en Lessen is de toestand normaal. „Wederopbouw strijdt tegen tegen slechte dure woningen. Duizenden clandestiene „hutjes op de hei", bouwsels, die nauwe lijks het praedicaat „keet" mogen dragen, woonwagens, die al leen maar woonwagens heten, omdat er een paar Ijzeren schij ven als wielen onder staan, deze „huizen" worden aan de goe gemeente voor vele duizenden guldens verkocht. De woning nood is ook op het platteland groot en daarvan maken allerlei lieden gebruik om zich te verrijken. De mensen, veelal jonggetrouw- kastjes, die vaak een ernstige den, die hun spaargeld in deze bedreiging voor de gezondheid der Carton de Wiart heeft gister middag tegenover de pers de vol gende verklaring afgelegd: „Om geen tijd te verliezen en gezien de ernst van de toestand had ik het initiatief genomen de Ministers van Staat bijeen te roe ien om van gedachten te wisse- ien over de verschillende proble men. Daar de wens geuit was tot een oplossing van de Konings kwestie te geraken, waaraan de 3 partijen zouden medewerken, kwam het er op aan te weten of dit verlangen, omgezet in een tastbare formule, een toenadering tussen Katholieken, Socialisten en Liberalen zou vergemakkelijken. Uit het overleg tussen de minis ters van Staat is miji echter ge bleken dat een dergelijke formule niet de vereiste instemming ge noot en niet ais basis kon dienen van een regering, waarin de drie partijen vertegenwoordigd zouden zijn. Mijn opvatting werd nog beves- tigd door de besprekingen, die ik Vrijdagmorgen had met de voor zitter van de C.V.P., Baron Van der StraetenWaillet, en de voor. zitter der Liberale Partij, Motz. Op een vraag of de Prins Regent oen Kabinetsformateur dan wel een informateur zou benoemen, antwoordde de heer Carton de Wiart: Naar mijn oordeel zal het thans eerder een formateur zijn". De Prins Regent heeft gister middag Gaston Eyskens en Al- bert Devèze ontvangen. In politieke kringen noemt men als Kabinetsformateur de Katho lieke oud-ministers Paul Struyen, Duvieusart en Segers. In deae kringen Is men van oor deel, dat veel zal afhangen van het resultaat der besprekingen, die de Liberale parlementsleden heden zullen voeren. In Liberale kringen zou een sterke stroming bestaan om onder bepaalde voorwaarden met de C.V.P. een nieuwe regering te vormen. soort woningen steken, zullen zich binnen enkele jaren gedupeerd gevoelen. De levensduur van de meeste dezer stulpen varieert van vier tot vijftien jaar. Dan zal het ergste woningnoodleed wel ge e- den zijn, zo redeneert men. Maar dan zullen ook honderdduizend guldens aan spaargeld in het niet verdwenen zijn. Men kan de aan koop van dergelijke huisjes gerust als weggegooid geld beschouwen". Dit Is een van de vele ontboeze mingen over de bouw van clan destiene woningen, die wij tijdens een tocht door het land vernamen. Wij spraken met leidende figuren van wederopbouw, burgemeesters en bewoners van vele bouwsels, die ons op verzoek werden ge toond Slap beleid of wanhoop in vele kleinere gemeenten, toegevend heid van Ged'ep. Staten in som mige provincies en lichte hoeten, die dioor sommige rechtbanken aan de bouwers van clandestiene hui zen worden opgelegd, zijn de oor zaken,, dat honderden en honder den woningen verrijzen die de nor men van alle bouwverordeningen tarten. Wij hebben huizen gezien van hout op weinig of geen fun dering, vaiï asbestplaten, ijzeren platen en dergelijke materialen. De bouwwijze kan evenmin de toets van critiek van woningbouw- deskundigen doorstaan. „En deze gemeente-eigendom zijn, uiten. .Maar ja, we zijn geholpen". Als er nu maar gauw andere hulzen komen. bewoners vormen, waarin men zich arm woont en stookt, zullen in betrekkkelijk korte tijd door de eigenaren verlaten zijn. Dan zul len er A-sociale elementen in trekken, waardoor weer haarden van ellende voor vele gemeenten zullen ontstaan", zo betoogde een der velen, met wie wij spraken. Mien hoort het in schier elke gemeente: ,We hebben te weinig woningen, we mogen niet vol doende bouwen. Wat moeten we toch beginnen met al die woning zoekenden Ze lopen onze deuren plat en we kunnen ze niet helpen". In sommige gemeenten wordt het bouwen van deze tijdelijke wo ningen oogluikend toegestaan of zelfs tersluiks bevorderd. In een dorp in Nederland hebben zelf twee wethouders eigenhandig met het bouwen van woningen, die niet aan de bouwverordening voldoen, geholpen. „Flinke kerels", zei men in dat dorp, „laat Den Haag maar naar de maan lopen met al die voorschriften en regels". Vier woningen op een rij, midden in een grasland, werden zo gebouwd. Drie zijn er bewoond, nu de huur van zeven op zes gulden per week ls teruggebracht. Degeen, die het vierde ,,huis" kreeg toegewezen, wil er niet in. „Primitief, tochtig, veel te klein. Deze en andere klachten hoort men over deze huisjes, die Mijohardt Hoofdpijnpoeders. 4) CL Mijnharde üoofdpijnublecten. 1} cl 'In het begin van de vorige eeuw had het gewest Zeeuws-Vlaanderen de naam zeer ongezond te zijn. Reeds eeuwen sprak men er alle kwaad van. Het was dominee Dresselhuis van Hoofdplaat, die aan deze volgens hem verkeerde mening een einde wou maken. Zeker, zei de predikant, het klimaat in Zeeuws-Vlaanderen is niet gunstig. De dampkring is er vochtig en er is een grote afwisseling tussen koude en wairmte, doch dat hebben ook de Noordelijke provincies. Vooral het gebied om Sluis had een slechte naam. Dressel huis noemde dit laster en vond, dat reeds drie eeuwen ten on rechte een blaam geworpen werd op het gehele Zeeuwse ge bied. Hij bestreed dan ook fel de mening van de Rotterdamse geneesheer Harger. Harger dacht de oorzaken op gespoord te hebben, die het leven in Zeeuws-Vlaanderen ongezond maakten. Hij beweerde, dat in de zomer gestorven insecten en planten lagen te rotten. De zee bracht vissen, insecten, „dode krengen en rottige uitwerpselen" mee,' die de dampkring besmetten. Harger zegt: „Dit is eene voorname reden waaraan de bleekgele kleur der Staats- vlaanderen is toe te schrijven". Hij vond, dat in de zomer te veel „slappe, slijmerige en som tijds genoegzaam bedorven visch" gegeten werd, vooral schelpvis. Vanwege de schadelijke uit wasemingen oordeelde Harger het nodig de lucht in gestadige beweging te houden. Plant bomen, zei hij. Zie wat een gezond klimaat de Zaan streek heeft. Dit komt door de veelheid der molens". Van Kampen schrijft: „In Staatsvlaanderen ontstaan door de nabijheid der Zeeuwse plas sen koortsen, die vooral voor de vreemdeling noodlottig zijn." Dominee Dresselhuis was het met de meningen van Harger king gegaan. Te Bergen en in en Van Kampen niet eens. Hij vond Zeeuws-Vlaanderen een prachtige streek en wees op de blos van gezondheid, „die de bewoners verfraait". De Zeeuws-Vlamingen aten juist niet veel oesters en kreeft en al deden zij dit, de genees heren waren van mening, dat het voedzame spijzen waren, die zij ook konden aanbevelen aan teringachtigen. En wat die stank betreft, zegt Ds. Dresselhuis, de vloed neemt geregeld alles wat stinkt op strand en slikken weg. Voorts zijn er de zeevogels, die bij ebbe de natte gronden na speuren. Aan de stranden stinkt het wel eens, doch de Amsterdamse grachten, de moddersloten rond Leiden en de „gebeirde landen" van Vlaanderen en Brabant stinken belangrijk meer. We hebben hier geen stinkend water, gaat Ds. Dresselhuis voort. We hebben wel geen bronwater, maar ons regen water kan wedijveren met dat van Holland, Vriesland en Over ijssel. De regenbakken zijn hier goed onderhouden. Zelf kom ik (Dresselhuis) uit Utrecht en ben ik goed water gewend. Ik heb meermalen het ganse gewest doorwandeld, verkeerde in alle kringen en trof in een zestal jaren slechts zelden slecht drinkwater aan. „Het schijnt waar, dat zware kleigronden, omgeploegd en vochtig liggende, de zuurstof opslurpen, of ten minste eene meer dan gewone hoeveelheid „stiklucht" geven; en dat hier door de tussenpozende koortsen verwekt worden". Maar, zegt Dresselhuis, ook in andere provincies is dit het geval. De grootste sterfte kwam voor onder de militairen, die dik wijls aan zware koortsen leden. Dresselhuis schrijft dit toe aan de inwendige gesteldheid der garnizoensplaatsen, aan vrees en heimwee, aan de slechte ver pleging der zieken en aan de vermoeidheid tijdens de lange reis van Bergen op Zoom in volgepropte vaartuigen. Wij hebben koortsen in Zee land, zegt Dresselhuis, maar Holland en Friesland hebben ze ook. Ons gewest telt vele grijsaards van 60 tot 80 jaar, die nog heel wat werk verrichten. Kan men Zeeuws-Vlaanderen dan ongezond noemen en het als een kerkhof voor vreemde lingen betitelen? Aldus de mening van de Hoofdplaatse predikant, in het jaar 1818. J. A. H. Enkele honderden personen hebben gisteravond op uitnodi ging van het z.g. Haagse „Vre- descomite" voor de Amerikaanse ambassade aan de Benoorden- houtseweg te Den Haag gede monstreerd tegen het Atlantisch Pact en de besprekingen die hierover momenteel in Den Haag worden gevoerd. Tegen acht uur begon het on rustig te worden rond de ambas sade. Van alle kanten kwamen mensen samen. Er werden pam fletten en kranten rondgedeeld. Om ongeveer kwart over acht begaf zich een eerste delegatie bestaande uit enkele vrouwen naar de ingang van de ambas sade, om de Amerikaanse am bassadeur een protest-memo randum aan 'te bieden. De voor de ambassade gepos teerde agenten adviseerden ech ter de brief maar in de brieven bus van de ambassade te doen aangezien de ambassadeur toch niet aanwezig was, waarop de dames vertrokken. Enige tijd la ter meldde de z.g.„Vredesraad" zich voor de deur van de ambas sade. Zij vroegen en kregen toe gang tot het gebouw om op hun beurt een protestschrijven te overhandigen. Toen de raad na 10 minuten weer te voorschijn kwam, kondigde een van de le den met luide stem, dat de raad niet verder had kunnen komen dan één meter achter de deur, waarop de demonstranten in spreekkoor „Vrede,vrede" begon te roepen. Er waren gemakkelijk Het ziet er naar uit, dat de staking in de Parijse gas- en elec- triciteitsbedrijven, die 2 weken duurt, deze week zal zijn afge lopen. De Vakbonden, waarbij de stakers zijn aangesloten hebben n.l. besloten, dat de staking moet worden voortgezet tot dat de directies het bedrag van de door premier Bidault beloofde „productiepremies" definitief hebben vastgesteld.Volgens de di recties zou de berekening van deze premies niet voor heden vol tooid zijn. Intussen blijft de gasdruk zeer laag, hoewel de elektriciteitsvoor ziening normaal is. De meeste Parijse restaurants geven geen maaltijden meer, die snel ge warmd moeten worden en enkele etablissementen serveren geemkof- fie en andere warme dranken meer. Uit verschillende delen van het land wordt melding gemaakt van sabotage in electriciteitscentrales. Te Douarnenez (Bretagne) werd de stroomtoevoer voor een deel van de stad afgesneden met het gevolg, dat een pasgeborene, die in een ziekenhuis een spoedbe- handeling onderging, overleed. D'e medische vereniging van het Departement Loire Inferieure ver klaart in een communiqué, dat de staking in de el.ectriciteitsbedrij- ven neerkomt op „collectieve moord''. opvouwbare spandoekjes ont rold, waarop geschreven stond „Jeugd, eist Vrede", „Weg met de Atoombom" en„Not our blood for your war". De politie greep niet in. De demonstranten de groep was ondertussen tot een 500 a 800 personen aangegroeid be gaven zich hierna onder het zingen van verschillende liede ren en het uiten van leuzen als „Lost geen wapens" en „Weg met de oorlogsgeneraaLs" naar het Plein, waar de stoet door een der voormannen van het „Vredes- comite" werd ontbonden. Tot op dat ogenblik had de Haagse politie zich niet laten zien. De demonstranten gaven evenwel geen gehoor aan het be vel van hun leiders om rustig naar huis te gaan, doch trokken onder het zingen van de „Inter nationale" en masse de Korte Poten in, in de richting van het centrum. Toen dook plotseling de politie op. Een bij verrassing uitgevoerde charge dreef de be togers in een oogwenk uiteen. Geruime tijd hierna bleef de politie nog met jeeps en over valwagens in de stad patrouil leren doch op enkele botsingen na bleef het verder rustig. Ter gelegenheid van het bezoek van Koningin Juliana en Prins Bctnhard aan Limburg zal Maan dagavond 24 April in Maastricht een fakkeloptocht worden gehou den, waarbij voor de Vorstelijke bezoekers zal worden gedefileerd. Het is de bedoeling dat alle ver enigingen aan deze lichtstoet zul len deelnemen. De Maastrichtse Oranje-vereniging voert hierover thans voorbereidende besprekin gen met de verschillende plaatse lijke organisaties. DE „ANDERE HUIZEN". Hoe staat het nu eigenlijk met de „andere huizen" de officiële die gebouwd mogen worden? In ruwe trekken komt het hier op neer, dat iedere provincie overleg pleegt met „Wederopbouw'' in Den Haag. Hier wordt dan over het met rijkssteun te bouwen kwantum woningen per provincie beslist. In de provincie wordt de portie dan verder over de gemeen ten verdeeld. Ieder krijgt een part naar behoefte en verder wordt een portie in reserve gehou den om in gevallen van zeer bij zondere aard nog een extra toe wijzing gesubsidieerd bouwvolume te geven. De gemeentebesturen hebben dan tot taak om de hun toebedeel de ruimte over projecten te ver delen. Gedep. Staten en de pro vinciale diensten voor volkshuis vesting en wederopbouw houden daarbij een oogje in het zeil. In dien bij de verdeling ernstige fou ten worden gemaakt, kan de be voegdheid daartoe aan een ge meente worden ontnomen. Het moge vreemd klinken, maar dat gebeurt wel eens. Men noemt de woningbouw met rijkssteun de „gesubsidieerde sec tor". Daarin, doch partieel daar naast, valt de „goedkope woning bouw", die geschiedt volgens bij het ministerie van wederopbouw ingediende en door deze instantie goedgekeurde plannen. Tot dus ver zijn een dozijn van dergelijke plannen goedgekeurd. Voor de „goedkope woningbouw" worden lagere overheidssubsidies gegeven. Men kan dus meer gaan bouwen, omdat het subsidie dan over een groter aantal woningen wordt uit gesmeerd. Buiten deze regeling staat de „vrije sector", die de woningbouw zonder subsidie omvat. Deze vrije sector is gebonden aan een be paald volume. Men heeft voor dergelijke woningen een bouw vergunning nodig. Maar waarom, zo vraagt menige woningzoekende zich af, zijn al deze maatregelen getroffen? Er zijn toch werkkrachten en materi alen genoeg. Het waarom hoort men van We deropbouw. Om te beginnen kan slechts een beperkt bedrag per jaar aan subsidie worden gegeven. De Staatshuishouding zou met grotere bedragen ontwricht wor den. Indien veel meer dan thans wordt gebouwd, zouden de arbeids" markt en de materiaal-positie ontwricht worden. Daarbij komt, dat voor vrijwel ieder huis mate rialen als hout en ijzer geïmpor teerd moeten worden. Men weet, dat onze deviezenvoorraad be perkt is. „Van overheidswege wordt al les gedaan om de woningbouw te bevorderen"', zo hoorden wij her haaldelijk zeggen. „Denk niet, dat wij zulke stoffige suffers zijn. die omwille van de ambtenarij on ze'landgenoten volgens papieren plannetjes willen laten lopen en iiunkeren. Indien men, zoals wij, dagelijks in aanraking komen met de heersende nood en ellende, dan zou men graag anders willen. Wij kunnen het ons volkomen be grijpen, dat de mensen clandestien bouwen. Maar de dure, slechte krotten, die aan ongeduldige of wanhopige landgenoten worden aangesmeerd, zullen wij tot het uiterste bestrijden. Er zijn tal van redenen, die dat noodzakelijk maken. Denk alleen al maar eens aan de materialen die bij het bouwen van dergelijke prutsrom- mel voor solide bouw verloren gaan. Het is een hemeltergend schan daal. In de verklaring heet het ver der, dat de dokters alle verant woordelijkheid voor ongelukken en vertragingen, die het leven van patiënten zouden kunnen kos ten, als gevolg van de beperkin gen in de stroomvoorziening, van de hand wijzen. De stad en het ziekenhuis van Hons-le-Saunier in de Jura wer den verschillende keren in het donker gezet, doordat dikke ko perdraden, waaraan zware stenen waren bevestigd over hoogspan ningskabels waren geworpen. Te Brig: oles-le-Var werden hoogspanningsdraden vernield en een gedeelte van de plaats van stroomtoevoer afgesneden. In de staking van metaalbewer kers, bouwvakarbeiders, haven arbeiders en bakkers is geen merkbare verandering- gekomen. Terneuzen Hansweert Walsoorden Donderdag 23 Maart des middags om 2 uur opende de Minister van Verkeer en Water staat, Mr D. G. W. Spitzen, de 28ste R.A.I.-tentoonstelling. De R.A.I.-tentoonstelling is voor dit jaar in tweeën ge splitst: een tentoonstelling van bedrijfsautomobielen van 23 Maart tot en met 29 April. Bo vendien is de mogelijkheid groot, dat in het najaar nog een aparte tentoonstelling op het gebied van rijwielen en motoren wordt gehouden. Op de bedrijfsautotentoon stelling zijn 66 merken geëxpo seerd, waarvan Amerika met 14, Duitsland met 14, Engeland met 19, Frankrijk met 8, Nederland met 5, Zweden met 2 en Italië, Oostenrijk, Tsjecho-Slowakije en Zwitserland elk met 1. WEERSVERWACHTING medegedeeld door' het K.N.M.I te De Bilt, geldig van Zaterdagoch tend tot -avond. Wisselende bewolking. Overwegend droog weer met wisselende bewolking en in de ochtend plaatselijk nevel of mist. Weinig wind. Iets hogere tempe raturen dan gisteren. HOOGWATER. ZONDAG 26 MAART. Breskens 6.14 6.49 7.29 7.39 MAANDAG 27 MAART. Breskens 7.19 7.54 Hansweert 8.34 Walsoorden 8.44 6.50 7.25 8.05 8.15 8.— 8.35 9.15 9.25 ZON- EN MAANSTANDEN Mrt. Opk. 25 6.32 26 6.30 27 6.27 Ond. 19.01 19.03 19.05 Opk. 8.45 9.29 10.29 Ond. 2.04 3.08 4.00

de Vrije Zeeuw | 1950 | | pagina 1