Rondom hel Koningsdrama echte Het voorstel van de West-Duitse regering Plannen voor drie tunnels onder het IJ Ten onrechte verleende bijdragen voor oorlogsschade De toestand in Italië Onrustig Frankrijk Nog geen uitspraak in het proces tegen Van Geelkerken Frankering bij Abonnement: Temeuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande. Redactie-adres: Noordstraat 55-57 - Terneuzen Tel. 2510 Na 5 uur 2073 Gironummer 38150. Abonnementsprijs 3,90 per kwartaal. Per week 30 cent. Losse nummers 6 cent. VRIJDAG 24 MAART 1950. 6e Jaargang No. 1379. Verschijnt dagelijks N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen. Advertentieprijs: per mm 10 ct; minimum per advertentie 1,58 Rubriek Kleine Advertenties: regels 60 ct.; iedere regel meer 12 ct. Vermelding onder nummer Bu reau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot des namiddags 2 uur. Uit enkele reacties in West-Duitsland op de concrete voortzet ting van het initiatief van de Amerikaanse Hoge Commissaris tot hereniging van Duitsland door de regering te Bonn blijkt de me ning dat het voorstel tot algemeic verkiezingen in geheel Duits land vrijwel geen practische kan;en heeft- Men is er hier van overtuigd, dat de in Oost-Duitsland heersen de Eenheidspartij door zulke controle-verkiezingen volkomen zou worden weggevaagd en ziet daarin reden genoeg om van Sow- jet-Russische zijde geen toestem ming te verwachten. De eerste reactie der regering- der Oos telijke zone wijst er reeds op, dat deze opvatting juist is. Zo heeft Grotewohl voor de voor stellen geen ander woord dan ^on zin'' kunnen vinden. De betekenis van het initiatief van Adenauer ligt, zo wordt in vele commenta ren opgemerkt, dan ook voorna melijk in zijn karakter als tegen aanval op de steeds sterker wor dende propaganda uit Oost-Duits land, die zich op de eenheidsge dachte baseert. Als zodanig wordt het voorstel hier gekarakteriseerd als een drin gende noodzaak om eens te meer duidelijk te maken, dat men in Bonn de gedachte der hereniging niet heeft opgegeven. Opgemerkt wordt hier, dat het herstel van de eenheid van Duitsland tot 'n vast programmapunt van de regering te Bonn moet worden gemaakt, zodat geen twijfel kan ontstaan omtrent de werkelijke wil in het Westen, zowel als in het Oosten. Dat zulke twijfel in West-Duits land verbreid was, moge blijken uit het recente, thans opgeloste geschil tussen Adenauer en Ds. Niemöller^ De West-Duitse communistische partij verwerpt in een officiële verklaring de voorstellen van kanselier Adenauer voor een eco nomische unie van Frankrijk en Duitsland en verkiezingen in ge heel Duitsland. Een officiële woordvoerder van de Oost-Duitse regering heeft het Britse regering weigert debat over Seretse Khama De Britse regering, die slechts een meerderheid van 5 stemmen in het Lagerhuis heeft, weigerde gister een debat over de kwestie Seretse Khama toe te staan. De regering had Woensdag een Witboek over deze kwestie gepu bliceerd, waarin zij haar besluit, Seretse voor 5 jaar te verbannen, motiveerde. De Liberalen wilden deze kwestie in 't Lagerhuis in de bat brengen en er een motie van wantrouwen in de regering aan verbinden. De vice premier, Her- bert Morrison, verklaarde echter dit niet te zullen toestaan. De „Times'' is onder meer van mening, dat „Seretse Khama on getwijfeld een on-politiek huwelijk sloot, doch dat hij na dit huwelijk op een wijze voor zijn vrouw is opgekomen, die hem slechts tot eer strekt". Omtrent het in het witboek ge noemde argument, dat erkenning van Seretse Khama als stamhoofd der Bamangwato's na zijn huwe lijk met een blanke vrouw ver deeldheid: onder de stamgenoten zou kunnen wekken, schrijft de ,,imes'': »,Er heerste reeds grote verdeeldheid onder de Bamang wato's voor zich het vraagstuk van Seretse Khama's huwelijk voordeed. Streeft de regering er niet naar een volkomen onbereik bare mate een eenheid onder de Bamangwato's te bereiken door het toepassen van middelen, die zeer wel tot een geheel tegen gesteld resultaat kunnen leiden?" De (conservatieve) „Daily Mail" zegt dat de regering „de vrees der blanken en de achterdocht der negers heeft opgewekt, terwijl het Britse volk ©en verontwaardigd medeleven aan de dag legt voor Seretse Khama en zijn vrouw". „En het resultaat van dit alles is slechts een ongelukkig compro mis", besluit het blad. De R.A.F, gaat Vampire- straalvliegtuigen gebruiken in de strijd tegen het verzet op Malak- ka. De eerste toestellenzijn te Koeala Loempoer aangekomen. voorstel van de West-Duitse re gering tot het houden van verkie zingen in geheel Duitsland van de hand gewezen. Dergelijke verkiezingen zouden een veTraad van Duitsland bete kenen" aldus Norden, persschef der Oost-Duitse regering. Enjkiele duizenden manschappen politie en militairen hebben giste ren het Zuid-Italiaanse stadje San Severo bezet. Eerder op de dag was het hier tot een gevecht gekomen tussen 4000 demonstrerende stakers en de politie. Vijf politie-agenten waren afgeranseld en vijf andere ■ontwapend. De stakers, die protesteerden tegen de dood van een demon strant, die Woensdag in de Noord-Italiaanse stad Parma in een gevecht met de politie werd doodgeschoten, wierpen barrica den op in de straten en gooiden handgranaten naar de politie. Politieversterking, die in aller ijl met pantserwagens werd aan gerukt; ruimde de barricaden op, verspreidde de stakers en arres teerde een aantal van hen. De bureaux van de communistische partij en het onder communisti sche leiding staande vakverbond werden bezet. Volgens politiefunctionarissen 's de toestand in de stad thans „gespannen, doch rustig''. In andere steden in het gebied van TToggia kwam het tot ver spreide relletjes, waarbij stenen naar de politie werden gegooid en een burgemeester in zijn werk kamer gevangen werd gehouden. In de buurt van Velletri in de provincie Rome hebben enige honderden arbeiders een fabriek van springstoffen bezet naar aan leiding van een besluit der direc tie: het bedrijf te sluiten in ver band met de agitatie, die onder het personeel werd gevoerd. De algemene staking te Parma, uit protest tegen het doodschieten van een demonstrant, verliep gis teren rustig, Het openbare ver voer lag geheel stil en bijna alle winkels, kantoren en fabrieken v.aren gesloten. De staking ein digde te middernacht. Contract Fox is geannuleerd De Minister van Welvaart, Ir. Djuanda, heeft in antwoord op vragen in de volksvertegenwoor diging verklaard, dat de regering der Republiek Indonesia Serikat het contract Fox geannuleerd heeft in verband met de aanwezi ge monopolistische tendenz, die bindend was in de handelsbetrek kingen tussen Indonesië en de Ver. Staten, Fox wordt nog steeds ge legenheid gegeven handelsbetrek kingen met de R.I.S. aan te knopen die echter gebaseerd moeten zijn op „vrije concurrentie". De Mi nister herinnerde er aan, dat het contract indertijd gesloten werd met het doel de Nederlandse blok kade tegen de Republiek te bre ken. De wethouder voor de volkshuisvesting c.a. in Amsterdam, Mr. J. van der Velde, heeft gisteren enige nadere mededelingen gedaan over de plannen tot het bouwen van tunnels onder 't IJ- Binnen een half jaar is aldus de wethouder een uitvoerig gedetailleerd rapport te verwach ten over deze zo betekenisvolle plannen, waar het tunnelbureau circa 5 jaar aan heeft gewerkt. Het ligt in de bedoeling drie tunnels aan te leggen: één voor het autoverkeer en twee/ voor fietsers en voetgangers. Van deze laatsten zal de een langs negen, de ander langs zeven roltrappen bereikbaar zijn. De capaciteit van de tunnels wordt voldoende geacht om ook het drukst te ver wachten verkeer zonder vertra ging te verwerken. Blijkens de laatste uitlatingen van de Minister van Verkeer en Waterstaat in de Eerste Kamer is het hem) nu duidelijk geworden, dat het dagelijks bestuur van de hoofdstad ter zake van de IJ- tunnelbouw in activiteit niet is te kort geschoten, doch dat nog geen contact is opgenomen met de Rijkswaterstaat. Dit is niet vreemd zo vervolgde Mr. van der Velde want de besprekingen liggen voorshands meer in de fi nanciële sfeer. Zodra minister Lieftinck uit Indonesië terug is zullen da besprekingen met deze bewindsman worden opgenomen. Over de investering van de no dige millioenen moet met de re gering volledige overeenstemming worden bereikt: Ongeacht mogelijke prijswijzi gingen zullen de 3 tunnels waarvan de bouwtijd op ongeveer 5 jaar kan worden geschat te zamen 100.000.000 gulden kosten. (Op dit ogenblik zijn de prjjzen van waterbouwkundige werken driemaal, die van mechanische werken vijfmaal die van voor de oorlog). Voorrang Jieeft stellig de Vel- ser-tunnel. Daarvan heeft dé mi nister gezegd, dat de in 1939 be ginnen bouw in 1951 zal worden voortgezet, als hij de nodige mil lioenen daarvoor op de begroting kan brengen. De Nederlandse Spoorwegen hebben zich ten slotte accoord verklaard met de gepro jecteerde plaats van deze tunnel (waardoor zoals bekend ook een spoorlijn zal worden aangelegd). Naar de wethouder verwacht zal de Velser-tunnel in circa 5 jaar gereed zijn, doch het begin van uitvoering der U-tunnels zal daarop niet behoeven te wachten. De wethouder heeft goede hoop dat binnen afzienbare tijd met de bouw van deze zo lang begeerde IJ-tunnels kan worden begonnen. De mogelijkheid, voor deze wer ken Marshall-gelden beschikbaar te krijgen, zal mede een onderwerp van bespreking vormen. GESPANNEN TOESTAND IN SAIGON. Te Saigon neemt de spanning toe. Tweeduizend man Vietnamese politie en een Franse politiemacht worden in het centrum van de stad in gereedheid gehouden om op te kunnen treden bij relletjes in verband met het proces tegen 12 Vietnamese studenten, die be schuldigd worden van „samenzwe ring tegen de veiligheid van de Staat''. Alle straten naar de rechtbank worden bewaakt. Vele arresta ties worden nog verricht in ver band met de relletjes van Zondag. Verscheidene winkels sloten gis teren als protest tegen deze arre staties. Alle taxi-chhauffeurs in Saigon zijn in staking. VERKARING VAN CjARTON DE WIART. Na afloop van de vergadering der 26 Ministers van Staat in Ibet paleis van de Prins-Regent, welke om 17 uur was begonnen en om 20.30 uur eindigde, heeft Graaf Carton de Wtiart, informateur van de Erins-Rcgent, die de bij eenkomst heeft voorgezeten, de pers medegedeeld, dat hij over de gevoerde besprekingen verslag heeft uitgebracht aan Prins Ka- rel. Graaf Carton de Wiart zei, dat de vergadering van Ministers van Staat slechts een officieus karak ter had. De minister, zo zeide hij, zijn dignitarissen van het open bare leven en zij vormen geen staatscollege. Zij kunnen geconsul. teerd worden in moeilijke omstan digheden. Ik heb hun advies aan gehoord, teneindè mijn taak van informateur te vergemakkelijken. Wij hebben in een geest van on derling begrip van gedachten ge wisseld en de verschillende aspec ten van de politieke situatie be- Radiorede van Bidault. In een radiorede zeide Bidault, dat de regering de directies der genationaliseerde industrieën op dracht had gegeven de lonen zo veel mogelijk te verhogen zonder dat de consumentenprijzen behoef den te worden verhoogd. De minister kondigde voorts eën groot plan voor woningbouw aan. De bouwondernemingen zouden 'n grotere winst mogen maken en over staatsleningen kunnen be schikken. De leiding der genatio naliseerde industrieën zou met ver tegenwoordigers van de arbeiders spreken over de uitbetaling van prestatietoeslagen. Bidault zei te hopen, dat de particuliere onder nemers de staat in deze zouden navolgen. De minister waarschuwde de werkgevers, dat winstvergroting ten koste van de arbeiders niet meer zou worden geduld. Een demonstratie tegen wapen- vervoer te Roanne. Te Roanne in Centraal Frank rijk hebben gister 1500 mensen ge demonstreerd tegen het vervoeren van wapenen uit het arsenaal naar het spoorwegstation. De menigte die door communis tische pamfletten tot de demon stratie was opgeroepen, wierp stenen naar de politie en de mili tairen, die het vervoer van de tanks en ander oorlogsmateriaal beschermde. 15 Politieagenten werden gewond, van wie 2 erns tig. 23 Personen werden gearres teerd. Op onze administratie ligt voor belanghebbenden ter inzage: de lijsten van de Troepentrans portschepen „Fairsea" en „Goya" alsmede het passa giersschip „Somersetshire". Vermoedelijk aankomsten allen te Rotterdam op 4, 8 en 11 April a.s. studeerd. De ministers hebben veel begrip getoond voor de moeilijke positie, waarin wij ver keren. Wij waren het er in het algemeen over eens, dat de hui dige agitatie geen reden van be ste an heeft, zo zeide de 80-jarige staatsman verder, en wij waren van oordeel, dat deze een oplos sing van de problemen eerder in de weg staat. In dit verband werd de wenselijkheid uitgesproken een beroep te doen op het gezonde verstand der bevolking. Naar Graaf Carton de Wiart verder nog verklaarde, zal hij de Koning in kennis tsellen van het resultaat der besprekingen. Naar hij tenslotte nog mededeelde, zul len de Ministers van Staat niet meer in vergadering bijeenkomen. Naar gisterenavond in politieke kringen verluidde zouden stappen bij Koning Leopold te Pregny worden ondernomen, teneinde hem te bewegen opnieuw de poli tieke situatie te onderzoeken. Communiqué van het Natio, naai Comité der C.V.P. Na afloop van de gistermorgen gehouden vergadering van de con tactcommissie der C.V.P. en van het Nationale comité der C.V.P., heeft de voorzitter van de C.V.P. het volgende communiqué aan de pers voorgelezen: „Het Nationale comité van de C.V.P. is van oordeel, dat de ver gadering van de Raad van Minis ters van Staat de verantwoorde lijkheid voor de oplossing van de crisis, die in laatste instantie bij het parlement ligt, niet mag ver plaatsen. iHet Nationale comité van de C. V.P. is van mening, dat indien een laatste poging tot samenwerking opnieuw op een weigering der an dere partijen stuit, zonder verwijl en overeenkomstig de parlemen taire traditie, in de Kamers die regering gesteund dient te worden, die in haar programma de afschaf fing van de wet op het Regent schap opneemt. De C.V.P. wil de orde en de wettelijkheid. Zij zal haar verantwoordelijkheid niet trachten te ontwijken De C.V.P. is ervan overtuigd, dat het gehele land haar in kalmte en vastbeslo tenheid zal volgen. Geen enkel uur is tot nu tot verloren gegaan en het nationale belang eist drin gend, dat ook geen1 tijd verloren gaat om de wens te verwezenlij ken, die op 12 Maart door de meerderheid van het land werd uitgesproken en waarbij de terug keer van Koning Leopold werd verlangd". Duits communist vrijgesproken Het communistische lid van het Neder-Saksische parlement Ro bert Lehmann is gister door een Brits militair gerechtshof te Han nover vrijgesproken. Hij was er van beschuldigd dat hij de goede naam van de bezettende mogend heid in gevaar had' gebracht door het publiceren van een pamflet te gen de ontmanteling van de voor malige Hermann Goeringjfabriek te Watenstedt Salzgitter. Van Duitse zijde is scherp stel ling genomen tegen de berechting van Lehman, omdat men zijn par lementaire onschendbaarheid ook geldig achtte voor een Brits ge rechtshof. Gister is te Osnabrueck een an der communistisch lid van het Ne der-Saksische parlement, Land- wehr, door de Britse autoriteiten gearresteerd wegens „Contempt of Court" (belediging van 't Hof) volgens de tenlastelegging heeft hij „de publicatie van schandalige artikelen" toegestaan over de von. nissen van het Britse gerechtshof. Explosie op Mars? 15 Japanse sterrekundigen heb ben 72 uur achtereen dé planeet Mars bestudeerd, omdat een ama teur Astronoom uit Osaka had meegedeeld, dat hij een hevige ex plosie aan de oppervlakte van dit hemellichaam had waargenomen. Dr. Issei Yamamoto die de waar nemingen leidde, zeide dat deze succesvol waren geweest. Hij ver klaarde de resultaten in de toe komst te zullen compileren. Het proces tegen de voormalige plaatsvervangende leider van de N.S.B. en leider van de Nationale Jeugdstorm, de 50-jarige Comelis van Geelkerken, is nog niet ge ëindigd. Bij interlocutoir vonnis heeft de Bijzondere Strafkamer van de Utrechtse Arrondisse mentsrechtbank de stukken ge steld in handen van de rechter commissaris voor een nader on derzoek. De president, Prof. Mr. L. W. G. Scholteii, die Donderdagmor gen de interlocutoire uitspraak voorlas, zeide daarin, dat de be kentenis van verdachte een zeer ernstig karakter draagt. De recht bank achtte het onderzoek echter niettemin onvolledig, omdat zij geen voldoende klaarheid had ge kregen omtrent de persoon van verdachte. Voor het uitspreken van 'n vonnis achtte de rechtbank volledig inzicht in de persoonlijk heid van Van Geelkerken ,,van overwegend belang", zodat zij het noodzakelijk acht, dat over zijn persoonlijkheid een rapport wordt opgesteld door een of meer des kundigen. In dit verband werd aan de psychiater Jhr. Dr. J. J. M. van der Goes de Willebois, eventueel in samenwerking met andere deskundigen, opgedragen dit rapport samen te stellen. Met nadruk is in deze interlo cutoire uitspraak neergelegd, dat dit nader onderzoek in het proces tegen Van Geelkerken geen on derzoek is naar de geestvermo gens van verdachte, aangezien de rechtbank hiervoor geen nader onderzoek noodzakelijk achtte. Het proces is dus voor onbe paalde tijd aangehouden. Veertien dagen geleden had Mr. L. W. M. M. Drabbe, officier van Justitie, tegen Van Geelker ken de doodstraf geëist. „Ten gevolge van de gecompli ceerdheid van vele oorlogsschade gevallen' is het voorgekomen, dat in bepaalde gevallen bijdragen wegens oorlogsschade ingevolge het besluit op de materiële oor logsschaden 1945 zijn vastgesteld, terwijl achteraf is gebleken, dat de geleden schade ten dele een ge volg was van zgn. regelmatige vorderingen door de voormalige bezetter, waarvoor op grond van voormeld besluit geen bijdragen kunnen worden verleend. Alhoe wel het te betreuren is, dat in be paalde gevallen ten onrechte bij dragen van het Rijk zijn verleend, komt het wenselijk voor deze bij dragen voorshands niet van de be langhebbenden terug te vorderen. In aanmerking moet immers wor den genomen, dat de uitgekeerde bedragen in veel gevallen een zo danige aanwending zullen hebben gekregen, dat het niet direct mo gelijk zal zijn althans niet zon der do gedupeerden in ernstige moeilijkheden te brengen de desbetreffende gelden aau het Rijk terug te betalen. Zulks klemt te meer, daar na de totstandkoming van de wet over- heidsaansprakelijkheid bezettings handelingen, waarvan het ontwerp thans bij de Staten Generaal in behandeling is, aanspraak zou kunnen worden gemaakt op ver goeding van schade, voortvloeien de uit zgn. regelmatige vorderin gen door de voormalige bezettende macht. Hierbij zij opgemerkt, dat indien een dergelijke aanspraak DE „CYGNET" NAAR IMMINGIIAM. Gistermiddag hebben de sleep boten „Holland"' en „Oceaan" van L. Smit en Co's internationale sleepdienst 't Panamese s s „Cyg net", dat zoals men weet verleden vyeck Dinsdag op weg van Ardros- san naar Emden bij Terschelling op een mijn liep, op sleeptouw ge nomen. Het schip wordt ter repa ratie naar Immingham gebracht. niet zal blijken te bestaan, alsnog ■met toepassing van artikel 14 van het besluit op de materiële oor logsschaden 1945 tot terugvorde ring van de terzake uitgekeerde bedragen zal worden overgegaan". Aldus deelt de Minister van Fi nanciën mee in zijn Memorie van Toelichting op een bij de Tweede Kamer ingediend wetsontwerp tot wijziging van de begroting van Financiën over het dienstjaar '48. Militair bestuur in Republiek Indonesia^zal worden opgeheven De Republiek Indonesia heeft in principe besloten het militair be stuur op te heffen, aldus heeft de Indonesische minister van Defen sie, Hamanku Buwono, bekendge maakt. Deze maatregel zal gelei delijk in alle gebieden worden doorgevoerd, wanneer de toestand dit toelaat In Djogjakarta en Kedu is het militiar bestuur reeds opgeheven. WEERSVERWACHTING medegedeeld door het K.NM.I. te De Bilt. geldig van Vrijdagoch tend tot -avond. Rustig weer. Meest zwaar bewolkt en nevelig met plaatselijk enige lichte regep of motregen. Zwakke tot matige wind tussen Zuid' en Zuid-West Weinig verandering in temperatu ren. HOOGWATER. ZATERDAG 25 MAART. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden 5.30 6.05 6.45 6.55 5.59 6.34 7.14 7.24 ZON- EN MAANSTANDEN Mrt. Opk. 24 6.34 25 6.32 Ond. 19.00 19.01 Opk. 8.14 8.45 Ond. 0.52 2.04 5 regels 60 d-t minimum p«i ummer BurtM amiddags 1 uw om rijn, uiten, a geholpen". Als iw andere hulzen )ERE HUIZEN". nu eigenlijk met en" de officiële gen worden In omt het hier op provincie overleg Wederopbouw'' in r wordt dan over steun te bouwen gen per provincie rovincie wordt de r over de gemeen- eder krijgt een loefte en verder in reserve gehou- llen van zeer bij- ig een extra toe- ieerd bouwvolume besturen hebben de hun toebedeel- projecten te ver- jtaten en de pro- i voor volkshuis- leropbouw houden e in het zeil. In- ïling ernstige fou- ïaakt, kan de be- 'toe aan een ge- ontnomen. Het klinken, maar dat s. r woningbouw met gesubsidieerde sec- ,och partieel daar- ■goedkope woning- chiedt volgens bij van wederopbouw loor deze instantie ■lannen. Tot dus- rijn van dergelijke ekeurd. Voor de ngbouw" worden (subsidies gegeven, ïeer gaan bouwen, sidle dan over een oningen wordt uit regeling staat de lie de woningbouw omvat. Deze vrije onden aan een be- Men heeft voor lingen een bouw- ig- i, zo vraagt menige s zich af, zijn al en getroffen? Er rachten en materi- loort men van We ll te beginnen kan eperkt bedrag per ie worden gegeven, (houding zou met "en ontwricht wor se! meer dan thans zouden de arbeids materiaal-positie len. Daarbij komt, ïl ieder huis mate- en ijzer geïmpor- ,'orden. Men weet, viezenvoorraad be. ■idswege wordt al- de woningbouw te m hoorden wij her gen. „Denk niet, toffige suffers zijn, i de ambtenarij on- volgens papieren len laten lopen en en men, zoals wij, iraking komen met ood en ellende, dan X anders willen, it ons volkomen be mensen clandestien r de dure, slechte an ongeduldige of ndgenoten worden ziullen wij tot het [den. Er zijn tal ie dat noodzakelijk alleen al maar eens erialen die bij het ergelijke prutsrom- lide houw verloren emeltergend schan- CRWACHMNG oor het K.N.M.I te f van Zaterdagoch- d. ide bewolking. droog weer met iwolking en in de selijk nevel of mist. Iets hogere tempe- fisteren. staking in de mijnen totaal met uitzon dering van de mijn du Quesnoy te Bois - du Luc. Te Charleroi zijn drie van de 21 mijnen volledig in staking. Zes tien mijnen hebben het werk geheel neergelegd. Twee mijnen in de Borinage werken nor maal. In de provinciale administra ties wordt normaal gewerkt. Wat de bouwnijverheid betreft, hiervan is 50 procent in sta king gegaan. Te Bergen en in het nodig de lucht in gestadige beweging te houden. Plant bomen, zei hij. Zie wat een gezond klimaat de Zaan streek heeft. Dit komt door de veelheid der molens". Van Kampen schrijft: „In Staatsvlaanderen ontstaan door de nabijheid der Zeeuwse plas sen koortsen, die vooral voor de vreemdeling noodlottig zijn." Dominee Dresselhuis was het met de meningen van Harger en Van Kampen niet eens. Hij GWATER. 5 26 MAART. 6.14 6.49 7.29 7.39 6.50 7.25 8.05 8.15 in ane Knngen en trui ju een zestal jaren slechts zelden slecht drinkwater aan. „Het schijnt waar, dat zware kleigronden, omgeploegd en vochtig liggende, de zuurstof opslurpen, of ten minste eene meer dan gewone hoeveelheid „stiklucht" geven; en dat hier door de tussenpozende koortsen verwekt worden". Maar, zegt Dresselhuis, ook in andere provincies is dit het geval. sabotage in electriciteitscentrales. Te Douamenez (Bretagne) werd de stroomtoevoer voor een deel van de stad afgesneden met het gevolg, dat een pasgeborene, die in een ziekenhuis een spoedbe- handeling onderging, overleed. D'e medische vereniging van het Departement Loire Inferieure ver klaart in een communiqué, dat de staking in de el.ectriciteitsbedrij- ven neerkomt op „collectieve moord''. den verschillende keren in het donker gezet, doordat dikke ko perdraden, waaraan zware stenen waren bevestigd over hoogspan ningskabels waren geworpen. Te Brig: oles-le-Var werden hoogspanningsdraden vernield en een gedeelte van de plaats van stroomtoevoer afgesneden. In de staking van metaalbewer kers, bouwvakarbeiders, haven arbeiders en bakkers Is geen merkbare verandering; gekomen. vendien is de mogelijkheid 1 groot, dat in het najaar nog een 1 aparte tentoonstelling op het gebied van rijwielen en motoren wordt gehouden. Op de bedrijfsautotentoon stelling zijn 66 merken geëxpo seerd, waarvan Amerika met 14, Duitsland met 14, Engeland met 19, Frankrijk met 8, Nederland met 5, Zweden met 2 en Italië, Oostenrijk, Tsjecho-Slowakije en Zwitserland elk met 1. MAANDAG Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden 27 MAART. 7.19 7.54 8.34 8.44 8.— 8.35 9.15 9.25 ZON- EN MAANSTANDEN Mrt. Opk. 25 6.32 26 6.30 27 6.27 Ond. 19.01 19.03 19.05 Opk. 8.45 9.29 10.29 Ond. 2.04 3.08 4.00

de Vrije Zeeuw | 1950 | | pagina 1