Zwaden blijft neutraa! BINNENLANDS SPORT echie Twee Amerikaanse fregatten aan Nederland overgedragen Australië en Nieuw-Guinea NIEUWS Bims Wereldreis Gemeente Terneuzei Gemeenteraad van Zuidzande Verdere electrificatie der buitenwijken Wat brengt de Radio? Zweedse buitenlandse politiek is er op gericht belangen in vredestijd te behartigen Generale Synode der Ned. Herv. Kerk Geen andere natie dan de Nederlandse kan enig bezitsrecht op Nieuw-Guinea doen gelden AGENDA Telegrammen naar Nederlands N.-Guinea NIEUWS HET VOORLOPIG NEDERLANDS ELFTAL. 5 regels 60 ct.; minimum pw ummer Burn* a middags 1 uw De raad dezer gemeente kwam Maandag j'.l. in openbare verga dering bijeen, onder voorzitter schap0 van burgemeester Vermet. Onder de ingekomen stukken be vonden zich een aantal berichten van goedkeuring van raadsbeslui ten door Ged. Staten, o.a. inzake grondruil voor uitgang schoolplein, voogdij en verhuur noodwoning. De raad ging accoord met de voorgestelde wijziging in de jaar wedden van de wethouders, als mede met het verlenen van 5 salarisverhoging over het le kwartaal 1950 aan burgemeesters, secretarissen, ontvangers, wet houders en ambtenaren van de Burgerlijke Stand. Een voorstel tot wijziging van de gemeenschappelijke regeling voor Bouw- en Woningtoezicht en de dienst van gemeentewerken werd z.h.s. aangenomen. Aan de Toneelkring W. Zeeuws- Vlaanderen zal een medaille wor den geschonken tot een bedrag van 5. De heer B. van de Reepe werd herbenoemd als lid van de Com missie tot wering van schoolver zuim. Aan mej. E. BrakmanBent- schap Knook werd op haar ver zoek met ingang van 1 Juli 1950 eervol ontslag verleend als school- schoonmaakster, onder dankbe tuiging voor de langdurige dien sten aan de gemeente bewezen. Voor de gemeentegeneesheer werd een nieuwe jaarwedde en pensioensgrondslag vastgesteld. Al het gemeentepersoneel kreeg 5 ®/o salarisverhoging over het le kwartaal 1950. De Voorzitter deelde mede, dat in een vergadering van de Grind wegcommissie NieuwvlietSluis Retranchement is besloten de commissieweg op het grondgebied der gemeente Zuidzande, begin nende aan het postkantoor en ein digende bij Houdersteijn, te ver beteren, welke mededeling met instemming werd ontvangen. De raad verklaarde de gemeente ga rf t voor ó/40 gedeelte van een door genoemde commissie te slui ten geldlening. Door het vertrek van W. A. de Kramer uit het pand M 9a was het watertankstation in de ge- VRIJDAG 24 MAART. HID VERS U M I: 7.00 Nieuws; 7,IS Gram.; 8.00 Nieuws en weer berichten; 8.18 Orgelspel; 8.50 Voor de vrouw; 9.00 Gram.; 9.30 Waterstanden; 10.00 Causerie; 10.05 Morgenwijd.; 10.20 Gram.; 10.39 Voor de vrouw; 10.45 Alt en piano; 11.10 Voordracht; 11.30 Accordeonorkest; 12.00 Dansmu ziek; 12.30 Mededelingen; 12.33 Spoctpraatje12.45 Gram.; 13.00 Nws.; 13.15 Dichte muziek; 13.45 Gram.; 14.00 Voor de vrouw; 14.20 Causerie; 15.00 Boekbespre king; 15.20 Omroeporkest; 16.00 Gram.; 16.30 Voor de jeugd; 17.00 Pianoduo; 17.20 Causerie; 18.00 Nieuws; 18.15 Felicitaties; 18.40 Harpreeital; 19.00 Denk om de bocht; 19.15 Gram.; 19.30 Cause rie; 19.45 Een radiokrabbel; 19.55 Berichten; 20.00 Nieuws; 20.05 Boekbespreking; 20.10 Cello en piano; 20.30 Klankbeeld; 21.00 Verzoekprogramma; 21.15 Aether- forum; 21.55 Buitenlands over zicht; 22.10 Theaterorkest; 22.40 Causerie; 22.45 Avondwijding; 28 00 Nieuws; 23.15 Concertge bouworkest. HILVERSUM II: 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgymnastiek; 7.30 Gram.; 7.45 Een woord voor de dag; 8.00 Nieuws en weerberich ten; 8.15 Gewijde muziek; 8.45 Gram.; 9.15 Voor de zieken; 9.30 Gram.; 10.30 Morgendienst; ll'oO Mlarinierskapel; 11.30 Tenor en piano; 12.00 Trio; 12.30 Medede. lingen; 12.33 Metropole Orkest; 13 00 Nws.; 13.15 Volksliederen; 13.46 Zigeunerkwintet; 14.00 Gram.; 14.40 Voordracht; 15.00 Strijkkwartet; 15.30 Gram.; 15.40 Voordracht; 16.00 Kamerkwartet; 16.30 Harpensemble; 1.00 Orgel concert; 17.30 Friese causerie; 17.4'5 Causerie; 18.00 Kerkkoren; 18.15 Democratie en welvaart; 18.30 Ned. Strijdkrachten; 19.00 Nieuws; 19.15 Regeringsuitzen- dir.g; 19.35 Gram.; 19,40 Radio krant; 20.00 Nieuws; 20.05 Ver- zoekprogramma; 20.30 Haak in; 21.00 Geestelijke liederen; 21.30 Causerie; 21.45 Philh. Orkest; 22*45 Avondoverdenking; 23.00 Nieuws; 23.15 Gram. BRUSSEL (VI.): 12.00 Gram.; 12.30 Weerberichten; 12.32 Om roeporkest; 13.00 Nieuws; 13.15 Orgelspel; 14.00 Causerie; 14.10 Gram.; 17,05 Nieuws; 17.15 Mu- ziekkroniek; 18.10 Gram.; 18.15 Causerie; 18.30 Voor de soldaten; 19 00 Nieuws; 19.30 Gram.; 19.50 Rudiof euilleton20.00 Gram.; °015 Filmrevue; 20.30 Symphonie Orkest; 22.00 Nieuws; 22.15 Ver zoekprogramma; 23.00 Nieuws- 23.05 Gram. nieente komen te vervallen. Door Eurg. en Weth. zijn vele pogingen ondernomen, om een geschikte plaats en een exploitant te vinden. Uiteindelijk is men daarin ge slaagd. De kosten van de instal latie bedroegen ƒ215,25, waarvan de exploitant ƒ100 en de N.V. Waterleiding Mij. 115,25 be taalt. De N.V. wilde dit echter alieen doen als de gemenete zich garant verklaart gedurende 5 jaren, elk jaar voor een vijfde van het door de N.V. geïnvesteerde bedrag. Z.h.s. werd besloten de gevraagde garantie te verlenen. Het college van Burg. en Weth. werd gemachtigd tuingrond te verhuren voor 0,25 per roede. De raad verleende goedkeuring aan een voorstel van Burg. en Weth. om een speelweide voor de jeugd te huren voor 15 per jaar. Hfet punt van de agenda vormde ac verdere electrificatie van de buitenwijken der gemeente. Op uitnodiging van Burg. en Weth. waren twee plannen van de P.Z. E.M. binnengekomen: plan I, om vattende de buurtschap Akkerput en plan II, de verspreide boerde rijen en huizen langs de Maria- weg, n.l. van C. van Hee tot en met A. I. de Hullu. Belanghebben den zijn accoord gegaan met de te stellen garanties, terwijl de P.Z.E.M. een gemeentelijke ga rantie vraagt van 4408,50 of ge durende 15 jaren 369,55. Na verdere toelichting besloot dc raad gedurende 15 jaren 369,'55 beschikbaar te stellen. Verschillende leden braken nog een lans voor' de nog verder ver spreid liggende panden, waarop de Voorzitter mededeelde, dat Eurg. en Weth. steeds contact zul len houden met de P.Z.E.M., om zodra dat mogelijk is, weer met verdere plannen tot uitbreidirg te komen. Een wijziging van de begroting voor 1949 ging vlot onder de ha mer door. Bij de rondvraag deelde de voor zitter mede, dat de electrische secretarieklok zo zal worden op gehangen, dat de bevolking de tijd kan aflezen, zulks totdat een nieuwe torenklok zal zijn tot stand gekomen. De heer Dubois vestigde de aandacht van Burg. en Weth. op de slechte toestand van de riole ring aan de Z.W. zijde van de Mariastraat. De Voorzitter zegde een onderzoek toe. Door het Amerikaanse ministerie van landsverdediging is Dinsdag bekend gemaakt, dat twee Amerikaanse fregatten in het kader van het programma voor het verlenen van Ame rikaanse hulp aan de Staten-ondertekenaren van liet Noord- Atlantisch verdrag, aan Nederland zullen worden overgedra gen. Veertig officieren en manschap pen van de Nederlandse marine komen Woensdagochtend per K.D.M.-vliegtuig op het NewYork- se vliegveld Idlewild aan; zij zul len met de bijzonderheden van de over te dragen fregatten worden bekend gemaakt. De oorlogsbodems, de „Bur rows" en de „Rinehart)'", worden thans op de Amerikaanse marine werven te Boston nagezien. 'Het zijn de eerste Amerikaanse oorlogsschepen die, in het kader van de Amerikaanse militaire hulpverlening, aan een buitenland se regering worden overgedragen. In totaal zullen twaalf Ameri kaanse fregatten aan andere regeringen worden overgedragen; Ook de tien andere wor den thans op Amerikaanse! ma rine-werven nagezien. Vijf officieren en manschappen van de toekomstige Nederlandse bemanningen van de beide Ame rikaanse fregatten, zijn reeds in de afgelopen week te Boston aan. gekomen. Op beide schepen zullen in to taal 160 opvarenden dienst doen In de loop van April zullen nog 155 officieren en manschappen van de Nederlandse marine in Boston aankomen. Zij zullen op het tijdstip, dat de oorlogsbodems Nieuwe beschuldigingen door Senator Mc Carthy De Republikeinse Senator Jo seph McCarthy heeft tegenover een sub-commissie van de Ameri kaanse Senaat, die een onderzoek instelt naar dé al dan niet juist heid van zijn beschuldigingen, vol gens welke communisten in dienst zijn van het Amerikaanse ministe rie van Buitenlandse Zaken, de naam genoemd van een man, die in dienst is van dit ministerie en die volgens McCarthy „een der allervoornaamste Russische spion nen" is. Na afloop van de Dinsdag ge houden zitting verklaarde Senator Millard Tydlngs, die voorzitter is van de sub-commissie, dat Senator McCarthy de sub-commissie geen doorslaggevende bewijzen voor zijn bewering had overgelegd, doch vol;,taan had met te zeggen dat deze bewijzen te vinden waren in dossiers van de regering. Senator Tydings weigerde vra gen van journalisten te beant woorden, die ten doel hadden aan wijzingen van hem te verkrijgen omtrent de identiteit van de door Senator McCarthy beschuldigde. officieel aan de Nederlandse re gering worden overgedragen, vol ledig op de hoogte zijn van deze aanwinsten der Nederlandse ma rine. Men verwacht, dat de „Bur rows" en de „Rhinehart!"' begin Mei a.s. aan de Nederlandse re gering zullen worden overgedra gen. Nieuw diamantveld ontdekt in West-Alrika Volgens de correspondent van de „Rand Daily Mail", welk blad te Johannesburg ver schijnt, zou er op de Goudkust, 50 mijl binnenwaarts van Tako. radi, een belangrijk diamant veld zijn ontdekt, dat door de secretaris van de mijnkamer te Tarkwa als „fenomenaal" zou zijn gekenschetst. De Zweedse Minister van Bui tenlandse Zaken, Oesten Unden, heeft in de Zweedse Tweede Ka mer een uiteenzetting gegeven over de richtlijnen der Zweedse buitenlandse politiek, waarin hij onder meer verklaarde: „Zweden blijft een politiek van neutraliteit voeren, doch het zal ziclh tot het uiterste verdedigen, indien het zou worden aangevallen". Hij voegde hieraan nog toe dat Zwe den, bij het bepalen van zijn bui tenlandse politiek, er niet van uitging dat eert oorlog aanstaan de moet worden geaent. „De Zweedse buitenlandse politiek is De vergaderingen van het Noord-Atlantisch Pact Verschillende deelnemers aan de vergaderingen van het Noord- Atlantisch Pact zijn reeds in Den Haag aangekomen. Onder hen beVinden zich de colonel C. H. Donelly en de colonel R. E. Beebe, die uit de Verenigde Staten op Schiphol arriveerden- Colonel Beebe behoort tot de staf van de Amerikaanse Minister van Defen sie, Douis Johnson, de Voorzitter van het Defensie-Comité. Colonel Donelly heeft de leiding van het permanente secretariaat van de verschillende vergaderingen. Verder zijn nog aangekomen, de leden van de Amerikaanse, Cana dese, Portugese, Deense en Noorse delegaties. Onder hen, die mor gen aankomen bsvindt zich ook de heer Hubert E. Howard, voorzit ter van de bewapeningsraad en vertegenwoordiger van dd Ver. Staten van Amerika in de mili taire voorzieningsraad. Hij zal Vrijdag de leiding hebben van de bijeenkomst van de Noord-Atlan tische militaire voorzieningsraad. De aanval der CH'nese nationalisten op het vaste land De Chinese nationalisten heb ben officieel bekend gemaakt, dat zij een gedeelte van de leger macht, die verleden week een aanval deed op het vasteland en Soengmen, 325 kilometer ten Zui den van Sjanghai, veroverde, „na het volbrengen van haar missie' hebben teruggetrokken. Een an der gedeelte is doorgedrongen tot achter de communistische linies voor het uitoefenen van guerilla- activiteit. er in de eerste plaats op gericht onze belangen in vredestijd te behartigen", verklaarde hij. Minister Unden verklaarde ver der nog, dat de Zweedse regering bereid was geweest een verdedi gend bondgenootschap met de Deense en Noorse regeringen te sluiten, met het doel de drie Scandinavische landen buiten de twee grote „blokken" en een mo gelijke oorlcg te houden. „Doch de gehouden ZweedsNoors Deense besprekingen leverden geen resultaten op, waarop Noor wegen en Denemarken besloten toe te treden tot het Noord-Atlan tische verdrag", aldus Unden, die hieraan toevoegde dat de samen werking op technisch militair ge bied tussen Zweden enerzijds en Denemarken en Noorwegen an derzijds neer zou komen' op het aangaan van indirecte verbinte nissen binnen het kader van het grotere bondgenootschap. ge vormd door de staten-onderteke- raren van het pact. In de zitting van Dinsdag van de Generale Synode der Ned. Herv. Kerk op Woudschoten werd de discussie over de toelating van de vrouw tot de ambten voortge zet. Aan het einde van de mor genzitting besloot de Synode het rapport, herzien met het oog op de synodale discussies, met een begeleidend schrijven aan de clas- siicaile vergaderingen der kerke raden te zenden en deze te ver zoeken met deze zaak ernstig be zig te zijn. De Synode verwacht reactie op deze stukken. Zij bindt de Kerk daarbij echter niet aan een bepaalde termijn. Deze stuk ken zullen eveneens aan de oecu menische raad en enige niet bij de oecumenische raad aangesloten kerken worden toegezonden. Tot dit alles besloot de Synode uit overweging dat de Kerk in haar geheel zal moeten delen in de worsteling om tot klaarheid van inzicht en praktijk te komen, ook op het stuk van de vrouw en de ambten. De middagzitting werd gewijd aan de behandeling van het Avondimaalsformulier no. 3. De heer A. Calwell. (Labour) zeide in een vergadering van gis teravond in het Australische par lement, dat de Australische minis ter van Buitenlandse Zaken, P. C. Spender, aan president Sukarno en anderen dient te laten weten, dat geen andere natie dan de Ne derlandse enig bezitsrecht op N.. Guinea kan doen geldein. Calwell voegde hieraan toe, dat Australië nooit met Indonesië in onderhandeling kan treden over vraagstukken betreffende de ver dediging van Australië, omdat voor dergoljjke onderhandelingen een erkenning nodig zou zijn van de Indonesische aanspraken op Nieuw-Guinea, hetgeen spreker voor Australië fataal noemde en ©en prijsgeven van de „blank- Australië" politiek. Hij was voorts van mening, dat minister Spender Australië niet dient te misleiden door een uitwisseling van ambas sadeurs met de R I.S. en de Philip. pijnen, omdat hierdoor geen vriendschap met deze landen wordt gewaarborgd zolang niet Australië de vestiging van onder danen dier landen op zijn grond gebied toestaat. Het aantal politieke gevangenen in België Volgens „De Nieuwe Gids" be droeg het aantal politieke gevan genen op 28 Februrai 5588. Van deze zijn 1600 tot levenslange hechtenis veroordeeld, terwijl er tevens 300 ter dood veroordeelden toe behoren, wier straf is gewij zigd. In de loop van de maand Fe* bruari zijn 270 gedetineerden, die merendeels tot straffen van 10 tot 18 jaar gevangenis waren veroor deeld, In vrijheid gesteld. Ontscheping Waterman Het troepenschip „Waterman" komt in de nacht van Donderdag op Vrijdag a.s. in de Rotterdamse haven aan. De ontscheping /an de opvarenden begint, behoudens onvoorziene omstandigheden, Vrij dag 24 Maart, des voormiddags om 9 uur. Op verzoek van het gemeente bestuur zal de adjunct secretaris van de Nederlandse Jeugd Ge meenschap ,dc heer W. Scheuing, Maandag 27 Maart a.s. om 8 uur in de Raadszaal een inleiding hou den over het onderwerp „Geza menlijke viering van de Bevrij- dingsdag". Besturen van in de gemeente Terneuzen werkzame Jeugdorga nisaties worden bij deze uitgeno digd zich aldaar te doen vertegen woordigen. Nadere inlichtingen zijn te ver krijgen bjj de Gemeentelijke Dienst voor Maatschappelijke Zorg, Schoollaan 10. HEDEN TERNEUZEN: Hotel „Du Commerce", 2.30 uur: Openba re Verkoping van 3 huizen met erven. MORGEN: TERNEUZEN: Grand Hotel „Rotterdam" show 3 en 8 u.: Mode- „Pro Rege", 7.30 uur: Jaarvergadering „Het Groene Kruis". AUTO-ONGELUK EIST DRIE DODEN. Dinsdagnacht is op de Rijksweg 's-HertogenboschTilburg onder de gemeente Helvoirt, een perso nenauto met flinke vaart tegen 'n boom gereden. De 3 inzittenden de heer J. H. Velsen uit Vught met zijn echtgenote en de heer Van Boxtel uit Nijmegen, waren op slag dood. Te ongeveer half twee kwam de verongelukte auto uit de richting Tilburg gereden, die,misleid door de dichte mist in een flauwe bocht van de weg met onverminderde snelheid doorreed en tengevolge daarvan tegen een boom botste. De gevolgen waren vreselijk. De auto werd t°taal vermeld, De stoffelijke overschotten der omge komenen zijn naar een der Bos sche ziekenhuizen overgebracht. Het echtpaar V. laat twee jeugdige kinderen achter. UIT TREIN 'GEVALLEN EN GEDOOD. Dinsdagmiddag is omstreeks half zes bij Zevenhuizen, tussen Den Haag en Gouda, de achttien jarige J. C. van der Stappen uit Oudewater uit een rijdende trein gevallen en gedood. Verstappen was leerling van de vakschool voor schoenmakers in Den 'Haag en reisde dagelijks heen en weer. Dinsdagmiddag was hij op het station Staatsspoor in Den Haag met vier andere jongelui in het postrijtuig (het achterste rij tuig) van een electrische trein naar Utrecht gestapt. Het postrijtuig was op het sta tion te Den Haag aan de perron- zijde gesloten. Of de deuren op slot waren is niet met zekerheid te zeggen. Het schijnt dat de jongelui tijdens de rit zijn gaan voetballen en op een gegeven ogenblik Van der Stappen misten. Met ingang van 20 Maart 1950 geldien voor telegrammen naar Nederlands Nieuw-Guinea de nieu we tarieven. De verzending van de telegrammen kan geschieden via Holland-radio P.T.T. of via Imperial. Voorshands zjjn op Ne derlands Nieuw-Guinea de vol gende kantoren bereikbaar: Biak, Dlgoel, Fakfak, Hollandia, Hol- ïandia-basis, Jodom, Kokenao, Manokwarie, Merauke, Mindipa- tana, Sarmi, Seroei, Sorong. Ze merkten toen dat de achterste balcondeur openstond. Van der S. moet dus door deze deur uit de trein zijn gevallen. DE OVERVAL BIJ MEPPEL De «hair feur had tegenslag. In zake de overval op een taxi chauffeur te 'Havelte, vernemen wij nog, dat de chauffeur bebloed en wel bij een boerderij in de buurt aanklopte, waar alleen vrou wen in huis waren. Toen zij op zijn geklop een luik je in de deur openden en de man zagen, schrokken zij zo, dat een der vrouwen flauw viel en de an deren dë deur niet durfden open doen. De man strompelde weer naar de straat, waar het hem ge- iukte een auto uit Groningen aan te houden. De bestuurder heeft toen de po litie in Havelte gewaarschuwd. De samenstelling van het voor lopig Nederlands voetbalelftal, dat Woensdag 29 Maart a.s. in het Feijenoord-stadion te Rotter dam als voorbereiding voor de wedstrtijd BelgiëNederland te gen de Engelse tweede divisieclub Brentford speelt, is als volgt: Doel: Kraak (Stormvogels). Achter: Potharst (Ajax) en Van der Sluys (BVV). Midden: Van der Hoeven (Ajax), Terlouw (Sparta) en Stoffelen (Ajax). Voor: Scihrumpf (SVV), Laken- berg (Blau w-Wit), Roosenburg (Sneek), Rijvers (NAC) en Cla- van (ADO). Reserves: Saris (BVV), Huij- 'oregts (BVV), Van der Hart (Ajax), Steenbergen (Feijenoord) en Drager (Ajax). Dit is dus hetzelfde elftal, dat in New-Castle tegen Engeland B speelde. WIELRENNEN. De zesdaagse te Parijs Het eindklassement van de zes daagse te Parijs luidt: 1. Schulte-Peters (Nederland) 354 punt. 3560.250 km in 145 uur Op 1 ronde: 2. LapebieBruneel Frank- rijk-België) 674 pnt. 3. Koblet-von Buren (Zwitser land) 472 pnt. De overige koppels hadden meer ronden achterstand. Toen onze vrienden buiten kwa men zagen ze een klein oploopje. Midden in het stadsgewoel van Wladiwostok zat een huilende man naast een gehavende luchtballon. „Onze luchtschipper" riep Basli verheugd. „Sssst" zei Bim. „We komen U arresteren" voegde hij de lucht schipper in het Russisch toe. De man schrok zo, dat hij een ogen blik ophield met huilen maar toen hij Bim herkende was hij gerust gesteld en huilde rustig door. Even. later zaten onze drie we reldreizigers in een kleine me'k- salon in Wladiwostok, aange staard door de andere bezoekers, die maar zelden in de gelegenheid waren, een maarschalk van zo dichtbij te bekijken. „Je kan horen hoe hoog ze zijn" sprak een baardige inwoner van Wladiwostok. „Ze komen vast uit Moskou, want ze spreken een Russisch waarvan ik geen woord kan ver staan". om zijn, uiten, i geholpen". Als iw andere huizen »ERE HUIZEN". nu eigenlijk met en'' de officiële gen worden In omt het hier op provincie overleg Wederopbouw'1 in r wordt dan over iteun te bouwen jen per provincie rovincie wordt de r over de gemeen- eder krijgt een loefte en verder in reserve gehou- llen van zeer bij- >g een extra toe- Leerd bouwvolume besturen hebben de hun toebedeel- projecten te ver- Jtaten en de pro- i voor volkshuis- leropbouw houden e in het zeil. ta iling ernstige fou- ïaakt, kan de be- •toe aan een ge- .1 ontnomen. Het klinken, maar dat s. V woningbouw met (esubsidieerde sec- och partieel daar- goedkope woning- chiedt volgens bij van wederopbouw oor deze instantie lannen. Tot dus- sijn van dergelijke akeurd. Voor de ngbouw" worden ïsubsidles gegeven, ïeer gaan bouwen, lidie dan over een oningen wordt uit regeling staat de Lie de woningbouw omvat- Deze vrjje onden aan een be- Men heeft voor lingen een bouw- ig- i, zo vraagt menige 3 zich af, zijn al en getroffen? Er rachten en materi- loort men van We- n te beginnen kan eperkt bedrag per ie worden gegeven, ihouding zou met "en ontwricht wor se! meer dan thans zouden de arbeids" materiaal-positie len. Daarbij komt, ïl ieder huis mate- en ijzer geïmpor- /orden. Men weet, viezenvoorraad be_ idswege wordt al- de woningbouw te hoorden wij her gen. „Denk niet, toffige suffers zijn. i de ambtenarij on- volgens papieren len laten lopen en en men, zoals wij, iraking komen met ood en ellende, dan anders willen, st ons volkomen be mensen clandestien r de dure, slechte an ongeduldige of ndgenoten worden zullen wij tot het |den. Er zijn tal lie dat noodzakelijk alleen al maar eens erialen die bij het ergelijke prutsrom- lide bouw verloren emeltergend schan. CRWACHTING oor' het K.N.M.I te f van Zaterdagoch- d. ide bewolking. droog weer met swolking en in de selijk nevel of mist- Iets hogere tempe- (isteren. GWATER. 3 26 MAART. 6.14 6.50 6.49 7.25 7.29 8.05 7.39 8.15 UlU6ULL-Ut;AU.l5 van vac Quesnoy te Bois - du Luc. Te Charleroi zijn drie van de 21 mijnen volledig in staking. Zes tien mijnen hebben het werk geheel neergelegd. Twee mijnen in de Borinage werken nor maal. In de provinciale administra ties wordt normaal gewerkt. Wat de bouwnijverheid betreft, hiervan is 50 procent in sta king gegaan. Te Bergen en in MCWDgUlg DC UVUUVil. Plant bomen, zei hij. Zie wat een gezond klimaat de Zaan streek heeft. Dit komt door de veelheid der molens". Van Kampen schrijft: „In Staatsvlaanderen ontstaan door de nabijheid der Zeeuwse plas sen koortsen, die vooral voor de vreemdeling noodlottig zijn." Dominee Dresselhuis was het met de meningen van Harger en Van Kampen niet eens. Hij slecht drinkwater aan. „Het schijnt waar, dat zware kleigronden, omgeploegd en vochtig liggende, de zuurstof opslurpen, of ten minste eene meer dan gewone hoeveelheid „stiklucht" geven; en dat hier door de tussenpozende koortsen verwekt worden". Maar, zegt Dresselhuis, ook in andere provincies is dit het geval. Te Douamenez (Bretagne) werd de stroomtoevoer voor een deel van de stad afgesneden met het gevolg, dat een pasgeborene, die in een ziekenhuis een spoedbe- handeling onderging, overleed. De medische vereniging van het Departement Loire Inferieure ver klaart in een communiqué, dat de staking in de el.ectriciteitsbedrij- ven neerkomt op „collectieve moord". donker gezet, doordat dikke ko perdraden, waaraan zware stenen waren bevestigd over hoogspan ningskabels waren geworpen. Te Brigi oles-le-Var werden hoogspanningsdraden vernield en een gedeelte van de plaats van stroomtoevoer afgesneden. In de staking van metaalbewer kers, bouwvakarbeiders, haven arbeiders en bakkers is geen merkbare verandering- gekomen. groot, dat in het najaar nog een r aparte tentoonstelling op het gebied van rijwielen en motoren wordt gehouden. Op de bedrijfsautotentoon stelling zijn 66 merken geëxpo seerd, waarvan Amerika met 14, Duitsland met 14, Engeland met 19, Frankrijk met 8, Nederland met 5, Zweden met 2 en Italië, Oostenrijk. Tsjecho-Slowakije en Zwitserland elk met 1. TDAG Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden 27 MAART. 7.19 7.54 8.34 8.44 8.— 8.35 9.15 9.25 ZON- EN MAANSTANDEN Mrt. Opk. 25 6.32 26 6.30 27 6.27 Ond. 19.01 19.03 19.05 Opk. 8.45 9.29 10.29 Ond. 2.04 3.08 4.00

de Vrije Zeeuw | 1950 | | pagina 3