Algemene staking in Italië Prins Bernhard hield persconferentie echte De Belgische Koningskwestie Beroep van Trygve Lie op Rusland en Amerika Stakers gebruikten papierbommen, terwijl politie de demonstranten wegspoot met brandslangen - Vele arrestaties zijn reeds verricht Eyskens niet geslaagd De stakingen in Frankrijk Veel perspectieven voor Nederlandse emigranten Last Tan zenuwen f Frankering bij Abonnement: Temeuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande. Redactie-adres: Noordstraat 55-57 Terneuzen Tel. 2510 Na 5 uur 2073 Gironummer 38150. Abonnementsprijs f 3,90 per kwartaal. Per week 30 cent. Losse nummers 6 cent. DE VRIJE ZEEUW DONDERDAG 23 MAART 1950. 6e Jaargang No. 1378. Verschijnt dagelijks N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen. Advertentieprijs: per mm 10 ct; minimum per advertentie f 1,56 Rubriek Kleine Advertenties: 6 regels 60 ct.; iedere regel meer 12 ct. Vermelding onder nummer Bu reau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot des namiddags 2 uur. Marko Scelba, Italie's „ijze ren" Minister van Binnenlandse Zaken, heeft gisteren bij het be gin van de door het onder com munistische leiding staande Italiaanse Algemeen Vakver bond afgekondigde staking van 12 uur de waarschuwing doen horen, dat hij de chefs van po litie opdracht gegeven heeft zich „van ieder middel te bedie nen om de openbare orde en de vrijheid van arbeid te verzeke ren". De Regering was vastbe sloten op haar stuk te blijven staan. „Wij zullen de extremis ten van rechts of van links niet de vrije teugel laten", aldus Mi nister Scelba. Het Algemeen Vakverbond had Dinsdagavond een sta kingsparool uitgegeven voor zijn 5 millioen leden uit protest te gen de nieuwe regeringsmaat regelen ter „onderdrukking v^n ongeregeldheden". De staking is gistermorgen om 6 uur be gonnen en duurde tot 6 uur 's avonds. »rie zware explosies daverden gistermorgen in Rome toen de staking inzette. Gewapende po- litie-patroui'lles verschenen ter stond op het toneel van de eer ste ontploffing, waar zij consta teerden, dat een eigengemaakte bom het plaatselijk partijbureau va» de Christelijk-Democraten vernield had. De bom, vervaar digd van kranten en carton, op gevuld met een explosiestof, was in een vensterbank ge plaatst. Enkele minuten later verniel de een tweede ontploffing een bureau van de communistische partij in 't centrum van Rome. Ben uur later explodeerde een bom van het eerste type voor 'n winkel aan de oever van de Ti ber. Deze richtte geen schade aam. Volgens de communistische pers zijn de daders van de aan slagen „gemakkelijk als fascis ten te indentificeren". Een blad van de Christen-De mocratische partij, dat in de mening verkeerde, dat de com munisten de hand hadden in de vernieling van het partijbureau der Christen-Democraten moest de koppen in de ochtendeditie haastiglijk veranderen toen en kele minuten later vernomen werd, dat een communistisch bureau verwoest was. De onmid dellijke aanleiding tot de sta king was het neerschieten van twee betogende boeren in het dorpje Lentella (aan de Adria- tiaohe kust ten Oosten van Ro me) door de politie. Dit gebeur de Dinsdagavond. De boeren hielden een betoging met 400 andere werkloze landarbeiders voor het gemeentehuis. Gewa pend met pikhouwelen, schop pen en koevoeten drongen zij op tegen de plaatselijke, uit zes man bestaande, politie. Een der agenten vuurde drie schoten af, waarmede hij twee personen doodde en anderen zou hebben verwond. In de nacht van Dinsdag op Woensdag zijn uit vele andere delen van Italië berichten bin nengekomen over botsingen tussen politie en demonstran ten. Er werden honderden ar restaties verricht. Andere ge vallen van ernstige aan perso nen toegebrachte verwondingen zijn echter niet gemeld. Toen Premier De Gasperi zijn werkvertrek verliet nadat hij de laatste berichten had ontvan gen, verklaarde hij, dat er geen reden voor ongerustheid bestond. De zich van zijn plicht bewuste Italiaanse burger diende met de overheidsorganen samen te werken bij de handhaving van de orde. In een regeringsverklaring wordt gezegd, dat de staking „in strijd is met de morele en eco nomische belangen van het land". In Rome worden nooddiensten van bussen en trams onderhou den door leden van de drie niet. communistische vakbonden, die zich tegen de staking hebben verklaard. Honderden gewapende poli tiemannen te voet en per jeep zetten alle toegangen tot de grote Piazza Esedra te Rome af, waar duizenden stakers zich verzamelden voor een door de vakbond bijeengeroepen bijeen komst. De politie gelastte hen uiteen *ye gaan. Woensdagmiddag waren reeds meer dan 1.000 personen te Ro me gearresteerd. De politiebu- reaux zijn overvol en de ge vangenis Regina Coeli, waar anders alleen veroordeelden in worden opgesloten, moest ook arrestanten opnemen. Enkele stakers zochten hun toevlucht op de trappen van de Basiliek Santa Maria Maggiore. De politie verdreef hen met de brandslang. Een groep pelgrims, die juist uit de Basiliek kwa men, werd ook ondergespoten. In sommige districten richtte de politie stralen gekleurd wa ter op de demonstrerende sta kers ten einde deze later te kunnen identificeren en arre steren. In de Noordelijke industriege bieden van Milaan en Turijn liggen industrie en vervoer bij na geheel stil. Op de kanalen van Venetië is het openbare vervoer geheel tot stilstand ge komen. De millioenen stakers in Ita lië zijn gisteravond na afloop van de 12-uurstaking naar hun werk teruggekeerd en bussen en trams reden weer in- Rome en de andere grote Italiaanse steden. Ofschoon de staking is ge kenmerkt door talrijke relletjes, is geen melding gemaakt van doden of ernstig gewonden. Een regeringswoordvoerder verklaarde Woensdagavond, dat het machtsvertoon van de poli tie het doel van de staking: martelaren te maken, heeft verijdeld. Het hoofdkwartier van het onder communistische leiding staande vakverbond, dat de staking had uitgeroepen, noemde haar „een volmaakt succes". Toen de schemering viel, keerden vele gearresteerde demonstranten met moede schreden te Rome terug. Zij waren door politiewagens 16 km buiten de stad gebracht en daar afgezet. Omdat de ver keersdiensten staakten, moesten zij te voet terug. De door Bidault bekend ge maakte voorwaarden zijn: vijf percent loonsverhoging plus een „productiviteitsbijslag" van 2 of 3 percent, die met ingang van Juni zal worden uitbetaald in die genationaliseerde bedrijven, waar de verhoogde productie die bijslag rechtvaardigt. Verschillende privé-werkge- vers hebben al loonsverhogingen van 10 percent of meer aange boden, doch de nationale werk geversfederatie heeft verklaard, dat een verhoging van meer dan 5 percent een nieuwe inflatie spiraal zou veroorzaken. De vakbonden zijn niet zeer tevreden over de voorstellen, doch de stakingsmoeheid en de uitputting der weerstandskas- sen zal naar de mening van waarnemers vele vakverenigin gen tot een tijdelijke aanvaar ding van deze voorwaarden be wegen. In de staalindustrie zijn nog slechts 170.000 van de 1.200.000 arbeiders in staking. De stakin gen in andere industrieën en bedrijven duren nog voort. V De Franse Premier, Georges Bidault, heeft gisteravond in 'n radiorede algemene voorwaar den bekendgemaakt, waarop de Regering bereid is de looneisen van de stakende arbeiders tege moet te komen. De stakingen, die verschillende sectoren van de Franse economie hebben ge troffen, hebben thans reeds 3% week geduurd. Mr. Van Kleffens heelt onderhoud met Acheson De Nederlandse ambassadeur te Washington Mr. E. N. van Klef fens, heeft Maandag j.l. een on derhoud van veertig minuten ge had met de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Dean Acheson. De bespreking had plaats op verzoek van de Neder landse ambassadeur. Na afloop der bespreking deelde Mr. Van Kleffens journalisten mede, dat hij met Minister Ache son vraagstukken betreffende Zuidoost-Azië en Europa had be sproken, Hij voegde hieraan toe dat de kortgeleden door Acheson in Califomië gehouden toespraken in algemene zin waren besproken. Naar gemeld wordt heeft de Belgische Prins-Regent Gaston Eyskens van zijn informatie-op dracht ontlast en deze opdracht gegeven aan graaf Carton de Wi- art, minister zonder portefeuille in het demissionnaire kabinet. Graaf Carton de Wiart staat bekend als vurig aanhanger van Koning Leopold. Naar minister Eyskens gisteren mededeelde zal heden een geheime zitting worden gehouden van de Belgische ministers van Staat. Eyskens verklaarde verder, dat hij, na de vele onderhandelingen die hij had gevoerd, had moeten vaststellen, dat hij zich voor de onmogelijkheid bevond op korte termijn en regering te vormen, of het had een homogeen Katholieke regering moeten zijn, met alle mo gelijkheden die deze formule met zich brengt. De politieke situatie is buiten gewoon moeilijk, zo zeide Eyskens verder. De toestand in het land is ernstig en bijgevolg is het wen selijk de ministers van Staat in vergadering bijeen te roepen. Eyskens deelde verder mede, dat graaf Carton de Wiart de infor matie-opdracht van de Prins-Re gent heeft aanvaard. Graaf Carton de Wiart verklaar de tegenover de pers, dat hij zijn informatie-opdracht in dezelfde geest als Eyskens zou opvatten. Carton de Wiart is de deken van de Belgische ministers van Staat en hij woonde o.a. op 2 Augustus 1914, aan de vooravond van de eerste wereldoorlog, reeds een bij eenkomst. van de Belgische minis ters bij. OPEN BRIEF VAN SPAAK. In een open brief in het Socia listische blad „Le Peuple'1 heeft Oud-premier Spaak een beroep De Secretaris-Generaal der Verenigde Natie», de Noor Tryg ve Lie, heeft een beroep gedaan op de Verenigde Staten en op de Sovjet-Unie gedaan om overeenstemming te bereiken over „een twintig jarenprogramma, dat ten doel heeft de wereld vrede te verzekeren". •Trygve Lie deed dit beroep in een toespraak tot een algemene vergadering van een Amerikaanse Joodse organisatie. Hij drong erop aan dat Oost en West zonder uitstel van de organisatie der Verenigde Naties gebruik zouden maken voor het openen van on derhandelingen, in de geest van een „geven en nemen". Trygve Lie zeide in zjjn rede onder meer niet te geloven in politieke wonderen. „Ik ben er van overtuigd dat het geruime tijd zal vergen om de spanningen op gewekt door het conflict tussen Oost en West, te verminderen en de weg te banen tot overeenstem ming, doch de wereld kan het zich in het tijdperk van atoom- en wa terstofbommen en de mogelijkheid ener bacteriologische oorlogsvoe ring, niet veroorloven het doen van de eerste schreden op de weg, die naar onderhandelingen en verzoe ningen leidt, voor onbepaalde tijd uit te stellen. Ik bedoel met „on derhandelingen" met. dat een der partijen zich zonder meer naar het oordeel van de andere zou moeten voegen, of dat van 'n zou worden verwacht, dat hij een bedaringspolitiek tegenover de andere zal volgen. iEr zou in een geest van „geven en nemen" moe ten worden onderhandeld. Ik heb steun gevonden in de kortgeleden door leden van de regeringen der Verenigde Staten en van de .Sovjet-Unie afgelegde verklaringen, waarin werd verze kerd dat deze beide vooraanstaan de mogendheden, hoezeer ook ver schillend op economisch en poli tiek gebied, afzonderlijk vreed zaam naast elkander kunnen voortbestaan. Dit is de geestelijke basis der Verenigde Naties en de hoop der wereld, dat een duurzame vrede zal worden bereikt, kan alleen worden verwezenlijkt, indien deze geestesgesteldheid daadwerkelijk toepassing vindt". Na Maandagmiddag in de Ministerraad verslag te hebben uitgebracht over de ervaringen van zijn reis door West-Indië, Brazilië, Mexico, Venezuela, de Ver. Staten en Canada, gaf Prins Bernhard Woensdagmor gen een groot aantal persverte genwoordigers gelegenheid hem naar deze ervaringen te vragen. De Prins merkte op, dat het hoofddoel zijner reis was na te gaan wat voor economische mo gelijkheden er in de verschil lende landen voor Nederland bestaan, om daarover aan de Regering rapport uit te bren gen. Zijn reis had dus een infor matief karakter. De Pr ns kon geen afspraken maken zonder nader overleg met de Regering. Op een hem gestelde vraag over de mogelijkheden van op leiding van onze troepen in Ca nada, waar men over kader en trainingsgelegenheid beschikt en waarvoor door de Canadese Regering een aanbod is gedaan, antwoordde de Prins, dat hij 'n plan heeft meegebracht. Dit be helst onder meer, dat Canada plaatsen voor onze militairen beschikbaar stelt in de specia listencursus. Dit gebeurt geheel zonder kosten. Ook zullen er Nederlandse piloten en grond personeel getraind kunnen wor den, wier opleiding geheel zon der kosten is. Overigens, zo vroeg de Prins aan de vragensteller, hoe weet u dat? Bij de autoriteiten was er nog niets bekend! Welk land biedt voor Neder land op het ogenblik de beSte economische mogelijkheden zo werd de Prins gevraagd. Voor onmiddellijk achtte hij die in Venezuela aanwezig. Ook zijn er mogelijkheden in Brazilië, maar hiervoor zal een langere tijd van ontwikkeling nodig zijn. In Brazilië, waar de Prins slechts 3Vz dag verbleef, had hij geen gelegenheid de Nederland se nederzettingen te bezoeken. Wel deelde men hem mee, dat het er goed gaat, maar dat men met moeilijkheden kampt. Dit zijn echter algemene moeilijk heden. Men voelt er zich nog niet thuis, men heeft moeite met de taal en met het vervoer en de afstanden. De Prins ge loofde echter, dat er hier, al is het niet onmiddellijk, op de duur grotere emigratiemogelijk heden zullen ontstaan. Heel, enthousiast sprak de Prins 'over Mexico. „Het was alsof we er op een provincie-be zoek in Limburg gingen. Een dergelijke hartelijkheid heb ik onder de bevolking van een vreemd land zelden gezien". Overigens sprak de Prins zeer waarderend over de hartelijk heid en gastvrijheid, die hem overal was te beurt gevallen. Ook in Mexico zag de Prins mogelijkheden voor onze land- bouw-emigranten. Het is een land met grote verschillen: arm en rijk. In Canada, stelde de Prins vast, bestaat er veel sympathie voor de emigratie van Neder landers naar dat land. Men heeft in Canada ook belang stelling voor industriële krach ten. Zo wil men er bedrijven op richten met Nederlandse arbei ders. De mogelijkheden voor on ze emigratie zijn er dus groot. In zijn inleiding zei de Prins, dat hem op de Antillen de enorme aanhankelijkheid van de bevolking zeer heeft getrof fen. Op de Bovenwindse eilan den was het voor hem merk waardig, om daar, waar bijna uitsluitend Engels gesproken wordt, ineens zoveel Nederland se gevoelens te vinden. In Venezuela zijn voor onze export en voor onze landbouw- emigratie goede mogelijkheden. Er is evenwel de moeilijkheid, dat men er zelf landbouwma chines zal moeten meebrengen, want ook daar is men zuinig met de dollars. Ook in Suriname is veel plaats voor de Nederlanders in de landbouw. Het welvaarts fonds helpt de mensen. De Prins heeft wel de indruk, dat er voor de Nederlanders aldaar veel te doen is. Het land is rijk aan grondstoffen. Er zijn moei lijkheden: de landbouw-drai- nage, het vervoer. Dit maakt de expoitatie van het land bij zonder moeilijk. De oude plan tages zijn verwaarloosd. Er is een gebrek aan arbeidskrach ten. Dit kan echter door me chanisatie in orde komen. Over zijn technische ervarin gen met het smaldeel, waarmee de Prins de heenreis maakte, zei hij, dat de oefeningen zeer wa ren geslaagd. Prins Bernhard had contact met de Nederlandse strijd krachten op de Antillen. Men heeft er helaas nog geen eigen verdedigingssysteem. Langza merhand wordt het echter goed. Na de conferentie werd hem dank gebracht door Mr M. Rooy, voorzitter van de federa tie van Nederlandse journalis ten. (Advertentie.) Mijnhardt's Zenuwtabletten helpen U er overheen. PRINS BERNHARD ZAL HOLLAND FAIR IN PHILADELPHIA OPENEN. Prins Bernhard heeft gasteren in een te 's-Gravenhage gehouden persconferentie meegedeeld, dat hij op 5 Mei in Philadelphia de Holland Fair, de grote Nederland se export-tentoonstelling, zal ope nen. Deze tentoonstelling wordt gehouden in de warenhuizen van het Gdmbel-concern en vormt een onderdeel van exportbevordering. De directeur van het concern, de heer Kaufmann, nodigde Prins Bernhard tijdens zijn bezoek aan de Ver. Staten hiertoe uit. De Ministerraad hechtte er Maandag zijn goedkeuring aan, dat de Prins deze opening verricht. PRINS BERNHARD BEZOEKT MAANDAG DE JAARBEURS Z. .K H. Hoogheid Prins Bern hard, Koninklijke Commissaris van de Utrechtse Jaarbeurs, heeft de wens te kennen gegeven een bezoek te brengen aan de Utrecht se Jaarbeurs en een rondgang te maken over dë Jaarbeursterreinen. op Koning Leopold gedaan om zijn zoon Boudewijn terug te zenden, zodat alle Belgen zich om hem konden verenigen. Spaak raadde de Koning aan zich tevreden te stellen met de morele overwinning, die de Volks raadpleging hem heeft verschaft. Naar gisteravond werd verno men, heeft Spaak van de Socialis tische partijvoorzitter, Buset, een vrijbrief gekregen om met Eys kens over een oplossing van de Koningskwestie in het belang van het land te onderhandelen. Dit zou erop kunnen wijzen, dat de iSocalisten een gematigder standpunt hebben ingenomen en mogelijk genoegen zulien nemen met een terugkeer van de Koning voor een beperkte tijd, waarna Ko ning Leopold ten behoeve van zijn zoon zou aftreden. Spaak zou voorstander van een dergelijke „uitgestelde Troonsaf stand" zijn DE STAKINGEN. Wallonië. Het Socialistische Algemene Belgische Vakverbond heeft be vestigd, dat Vrijdag voor geheel Wallonië de algemene staking is afgekondigd om te protesteren te gen een terugkeer van Koning Leopold naar België. Op die dag zal overal in het land het werk in de fabrieken, de mijnen en de bureaux gedurende. 24 uur worden neergelegd en zul len in de grote steden demonstra ties tegen de Koning worden ge organiseerd, tijdens welke Socialis tische leiders het woord zullen voeren. Brussel. Het uitvoerend comité van het ABVV van het Arrondissement Brussel heeft tijdens een Dinsdag gehouden vergadering besloten voor Vrijdag de algemene staking af te kondigen voor Brussel. Deze staking welke 24 uur zal duren, zal gelden voor alle particuliere ondernemingen, de openbare diens ten en de tramwegen. Luik. Het personeel van de openbare diensten te Luik zal Vrijdagmid dag het werk neerleggen teneinde te kunnen deelnemen aan de „mas sa-demonstratie'' tegen de terug keer van Koning Leopold. Deelneming tegen protestbe togingen. Het Nationale Bestuur van het „Onafhankelijkheidsfront", dat aL le linkse verzetsbewegingen in België verenigt, zal deelnemen aan de protestbetogingen tegen de Koning, die Vrijdag op de dag van de algemene werkstaking in Wallonië en in alle steden van het Waalse land zullen worden gehou den. Het Onafhankelijkheidsfront, doet een beroep op alle verzetslie den, tot welke beweging z\j ook behoren, vastberaden de strijd te gen Koning Leopold te steunen. HET KONINKLIJK PALEIS TE LAEKEN. Timmerlieden en behangers zijn bezig het Koninklijk Paleis te Lae. ken voor een eventuële terugkeer van Koning Leopold in gereedheid te brengen. De architecten over wegen de liften te vernieuwen en een vleugel van het Paleis wordt grondig onderhanden genomen. WEERSVERWACHTING medegedeeld door net K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Donderdag ochtend tot -avond. Rustig weer. In de ochtend op vele plaatsen nevel of mist. Overigens veel de" Nederlandse bewolking met hier en daar enige lichte regen of motregen. Zwak ke tot matige, naar Zuidelijke richtingen draaiende wind. Weinig verandering in temperatuur. HOOGWATER. VRIJDAG 24 MAART. Breskens 4.59 5.19 Terneuzen 5.34 5.54 Hansweert 6.14 6.34 Walsoorden 6.24 6.44 ZON- EN MAANSTANDEN Mrt. Opk. 23 6.37 24 6.34 Ond. 18.58 19.00 Opk. 7.52 8.14 Ond. 0.52 5 regels 60 s&a minimum pw ummer Burca* amlddags S w om zijn, uiten, geholpen". Als iw andere hulzen >ERE HUIZEN". nu eigenlijk met eiV' de officiële gen worden In omt het hier op provincie overleg Teder ophouw'' in r wordt dan over iteun te bouwen jen per provincie rovincie wordt de over de gemeen- eder krijgt een loefte en verder in reserve gehou den van zeer bjj- >g een extra toe- ieerd bouwvolume besturen hebben de hun toebedeed- projecten te ver- Staten en de pro- i voor volkshuis- leropbouw houden e in het zeil. In- ding ernstige fou- ïaakt, kan de be- -toe aan een ge- l ontnomen. Het klinken, maar dat B. woningbouw met gesubsidieerde sec- och partieel daar- goedkope woning- chiedt volgens bij van wederopbouw oor deze instantie lannen. Tot dus- rijn van dergelijke ekeurd. Voor de ngbouw" worden «subsidies gegeven, reer gaan bouwen, lidie dan over een oningen wordt uit regeling staat de lie de woningbouw omvat. Deze vrjje inden aan. een. be- Men heeft voor ïingen een bouw- ig- t, zo vraagt menige 3 zich af, zijn al en getroffen? Er rachten en materi- loort men van Wt- n te beginnen kan eperkt bedrag per ie worden gegeven, ihouding zou met "en ontwricht wor- iel meer dan thans zouden de arbeids" materiaal-positie len. Daarbij komt, el ieder huis mate- en ijzer geïmpor- 'orden. Men weet, viezenvoorraad be. tidswege wordt al- de woningbouw te X) hoorden wij her gen. „Denk niet, toffige suffers zijn. i de ambtenarij on- volgens papieren len laten lopen en en men, zoals wij, iraltlng komen met ood en ellende, dan anders willen, it ons volkomen be mensen clandestien r de dure, slechte .an ongeduldige of ndgenoten worden zullen wij tot het jden. Er zijn tal lie dat noodzakelijk alleen al maar eens erialen die bij het ergelijke prutsrom- lide houw verloren emeltergend schan. ÜRWACHMNG oor'het K.N.M.I te van Zaterdagoch- d. ide bewolking. droog weer met jwolking en in de lelijk nevel of mist. Iets hogere tempe- risteren. G WATER. 5 26 MAART. 6.14 6.49 7.29 7.39 6.50 7.25 8.05 8.15 UlbZiUlIl'Utfililg van vnc '"ftlf t uu Quesnoy te Bois - du Luc. Te Charleroi zijn drie van de 21 mijnen volledig in staking. Zes tien mijnen hebben het werk geheel neergelegd. Twee mijnen in de Borinage werken nor maal. In de provinciale administra ties wordt normaal gewerkt. Wat de bouwnijverheid betreft, hiervan is 50 procent in sta king gegaan. Te Bergen en in *-»C W OgJ-Llg DC UVUUVll. Plant bomen, zei hij. Zie wat een gezond klimaat de Zaan streek heeft. Dit komt door de veelheid der molens". Van Kampen schrijft: „In Staatsvlaanderen ontstaan door de nabijheid der Zeeuwse plas sen koortsen, die vooral voor de vreemdeling noodlottig zijn." Dominee Dresselhuis was het met de meningen van Harger en Van Kampen niet eens. Hij slecht drinkwater aan. „Het schijnt waar, dat zware kleigronden, omgeploegd en vochtig liggende, de zuurstof opslurpen, of ten minste eene meer dan gewone hoeveelheid „stiklucht" geven; en dat hier door de tussenpozende koortsen verwekt worden". Maar, zegt Dresselhuis, ook in andere provincies is dit het geval. Te Douamenez (Bretagne) werd de stroomtoevoer voor een deel van de stad afgesneden met het gevolg, dat een pasgeborene, die in een ziekenhuis een spoedbe- handeling onderging, overleed. De medische vereniging van het Departement Loire Inferieure ver klaart in een communiqué, dat de staking in de el.ectriciteitsbedrij- ven neerkomt op „collectieve moord''. donker gezet, doordat dikke ko perdraden, waaraan zware stenen waren bevestigd over 'hoogspan ningskabels waren geworpen. Te Brig: oles-le-Var werden hoogspanningsdraden vernield en een gedeelte van de plaats van stroomtoevoer afgesneden. In de staking van metaalbewer kers, bouwvakarbeiders, haven arbeiders en bakkers is geen merkbare verandering- gekomen. groot, dat in het najaarirog'eeiP" aparte tentoonstelling op het gebied van rijwielen en motoren wordt gehouden. Op de bedrijfsautotentoon stelling zijn 66 merken geëxpo seerd, waarvan Amerika met 14, Duitsland met 14, Engeland met 19, Frankrijk met 8, Nederland met 5, Zweden met 2 en Italië, Oostenrijk, Tsjecho-Slowakije en Zwitserland eik met 1. (DAG Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden 27 MAART. 7.19 7.54 8.34 8.44 8.— 8.35 9.15 9.25 ZON- EN MAANSTANDEN Mrt. Opk. 25 6.32 26 6.30 27 6.27 Ond. 19.01 19.03 19.05 Opk. 8.45 9.29 10.29 Ond. 2.04 3.08 4.00

de Vrije Zeeuw | 1950 | | pagina 1