De Belgische Koningskwestie echte Brits voorstel betreffende een Europese betalingsunie Besprekingen Kabinetsformatie Japan reeds verslagen voor gebruik der atoombom Melbourne Herald ENGELS VRACHTVLIEGTUIG VERONGELUKT. beschrijft toestanden in Ned. Nieuw-Guinea 22 23 6.39 6.37 18.56 18.58 7.37 7.52 23.38 Frankering bij Abonnement: Temeuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande. Redactie-adres: Noordstraat 55-57 - Temeuzen Tel. 2510 Na 5 uur 2073 Gironummer 38150. Abonnementsprijs 3,90 per kwartaal. Per week 30 ceru. Losse nummers 6 cent. WOENSDAG 22 MAART 1950. 6e Jaargang No. 1377. Verschijnt dagelijks - N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen. Advertentieprijs: per mm 10 ct; minimum per advertentie 1,50 Rubriek Kleine Advertenties: regels 60 ct.; iedere regel meer 12 ct. Vermelding onder nummer Bu reau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot des namiddags 2 uur. De Katholieke Senaatsgroep is gisterenmorgen onder voor zitterschap van Paul Struye in vergadering bijeengekomen. Aan de vergadering namen Ministers uit het demissionaire eveneens deel de Katholieke kabinet Segers, Orban, Duvieu- sart en Paul van Zeeland. Na afloop van de bijeenkomst werd het volgende communique uitgegeven: De Senaatsgroep van de C.V.P. bevestigt eenparig zijn verlangen, dat met betrek king tot de Koningskwestie die oplossing verwezenlijkt wordt, waarvoor de meerderheid dei- Belgische bevolking zich heeft uitgesproken. De Senaatsgroep brengt hulde aan de arbeiders klasse, die zich gedistancieerd heeft van de onrustzaaiers. De groep protesteert tegen de drei gementen van deze oproerigen, die de regels van een gezonde democratie niet erkennende, hun toevlucht willen zoeken tot politieke stakingen en ongere geldheden om de wil van het volk te fnuiken. De Senaats groep wenst, dat het verlangen der bevolking zich snel zal ver wezenlijken en spreekt zijn ver trouwen uit in de leiding van de C.V.P. en van de Eerste Minister Eyskens". I „In de loop van de vergade ring, zo gaat het communiqué voort, „hebben de C.V.P.-Sena toren, die door de Waalse ar rondissementen werden gekozen ter kennis van de Senaatsgroep gebracht, dat zij eenparig aan het „nationale Waalse congres" iedere autoriteit ontzeggen de gevoelens der Waalse provincies te vertolken. Zij protesteren in het bijzonder tegen de resolu tie, die door genoemd congres is aangenomen. De Senaatsgroep van de C.V.P. heeft met voldoening de verkla ring van de Waalse senatoren aangehoord". ,De socialistische Kamer, en Senaatsfracties zijn gisteren- oehte.nd in gemeenschappelijke vergadering onder voorzitter schap van Rolin bijeengeko men. Na afloop werd een com muniqué voorgelezen. De fracties namen de volgen de resolutie aan: „De Socialistische Kamer- en Senaatsfracties, bijeengekomen in gemeenschappelijke vergade ring op 21 Maart, verheugen zich over de prachtige inspan ning van de arbeidende klasse, die in kalmte en orde tot sta kingen is overgegaan, en aldus haar onwrikbare wil tot verzet tegen de terugkeer van Leopold III op de troon tot uiting heeft gebracht. Zij verklaren zich ten volle solidair met de stakers en hebben besloten deel te nemen aan de demonstraties, die Vrij dag gehouden zullen worden, besluiten aan het strijdfonds, dat door het actiecomité is op gericht, een eerste bedrag van 100.000 francs uit te keren." Tijdens een gisterenmorgen door het Waalse nationale con gres belegde persconferentie heeft Staatsminister Joseph Merlot verklaard, dat het con gres zich beschouwt als „de vertegenwoordiger van de Waalse volkswil, die scherp ge kant is tegen de terugkeer van Koning Leopold op de troon' De terugkeer van de Vorst naar België zou de trouw der Walen aan de Belgische staat ernstig aan het wankelen brengen, zo zeide hij verder. Het Konings drama heeft bijgedragen tot de bewustwording van de Waalse volkseenheid. Het zou gevaar lijk zijn de Waalse volkswil te tarten.Staatsminister Merlot wees vervolgens op het voor beeld van Tsjecho-Slowakije om de gevaren te onderstrepen, die de huidige toestand voor de eenheid van België en voor de normale werking van zijn in stellingen met zich brengt. De Koningskwestie, zo betoogde hij tenslotte, is 'n nationaal vraag stuk, dat dringend een natio nale oplossing eist. Koning Leopold moet afstand doen van de troon. Het federalisme zal hierna binnen het Belgische staatsver band de onmisbare eenheid onder de Belgen kunnen her stellen. In een communiqué proteste ren de Waalse Senatoren van de C.V.P. gisterenmorgen tegen de resolutie, die op 18 Maart door het Waalse nationale con gres werd aangenomen en waarin wordt verklaard, dat het congres representatief is voor de Waalse volkswil. De Senatoren herinneren er in dit communi qué aan, dat het Waalse natio nale congres slechts zich zelf vertegenwoordigt en geen enkel mandaat bezit van het Waalse volk. Zij betogen, dat, indien men de 225.000 stemmen, die de communisten in 1949 verwierven van het aantal door de Koning behaalde stemmen aftrekt, blijkt dat de vorst in de Waalse provincies meer dan 50 procent der stemmen op zich heeft we ten te verenigen, waaronder tienduizenden van liberalen en socialisten. Tenslotte betogen de Waalse Senatoren der C.V.P., dat de Zuidelijke provincies er alles bij te winnen hebben indien het land spoedig weer de constitu tionele weg volgt. „De bevolking der Waalse provincies is allereerst Belgisch en in deze aangelegenheid, waarbij het voortbestaan van België op het spel staat, ver klaart zij zich solidair met alle Belgen, die de nationale eenheid willen". Na afloop van een gisteren morgen gehouden vergadering heeft de Katholieke Kamerfrac tie een communiqué uitgegeven, waarin wordt verklaard, dat de regels van het parlementaire spel, waarbij de minderheid zich moet neerleggen bij de meer derheid, geëerbiedigd dienen te worden. De Kamerfractie spreekt de verwachting uit, dat snel een nieuwe regering zal w«rden gevormd, opdat de ver enigde kamers een einde kun nen maken aan 't regentschap en de Koning naar België kan terugkeren. De stakingen in België Naar de Socialistische Volksver tegenwoordiger Arthur Gailly tij dens een Maandagavond te Char leroi gehouden vergadering der Socialistische actie-comité's ver klaarde, zal a.s. Vrijdag in geheel Wallonië gedurende 24 uur overal het werk worden neergelegd om te protesteren tegen een terugkeer van Koning Leopold. Stakingen te Antwerpen en Brussel geëindigd. De havenarbeiders te Antwer pen en de 10.000 arbeiders in en om Brussel zijn weer aan het werk gegaan. Admiraal Willam Leahy, een der vooraanstaande Amerikaanse militaire leiders, die zowel bij wijlen President Roosevelt, als nu bij President Truman de functie vervult van voornaamste, presiden tiële raadgever in militaire aangelegenheden, heeft in zijn te Washington onder de titel „ik was erbij" gepubliceerd boek, onder meer verklaard, dat de atoombom, die hij als een „barbaars wa pen'' beschrijft, niet wezenlijk tot de capitulatie van Japan heeft bijgedragen. „De Japanners waren, voordat de atoombommen op Hirosjima en Nagasaki waren uitgeworpen, reeds afdoende verslagen en rijp voor de overgaven gemaakt. Hun vloot was uit elkander geslagen en vernietigd, wij' hadden een doel matig werkende blokkade ter zee ingesteld en onze luchtmacht had de Japanse industrie met .norma le" aanvallen reeds verlamd", schrijft hij. Omtrent de atoombom schrijft admiraal Leahy verder nog dat „dit moderne barbaarse wapen ons, bij aanwending, terug zal voe ren naar de dagen van de meedo genloze Mongoolse veroveraar, Dsjenghis Khan, toen tegenover de niet-strijdenden een volstrekte wreedheid werd betracht". „Doch", voegt hij hieraan toe, „ik moet met tegenzin tot de slot som komen dat de veiligheid der Ver. Staten het volgen van slecht één weg mogelijk maakt: zolang de Ver. Naties of eventueel een armere internationale organisatie er niet in slagen afdoende waar borgen te formuleren om het ge bruik van atoomwapens te verbie den en om een dergelijk verbod ook te doen nakomen, zolang staat de Ver. Staten slechts één weg open, n.l. het vervaardigen van meer en krachtiger atoombom men". Admiraal Leahy onthult in zijn boek dat president Roosevelt hem op 24 September 1944 vertrouwe lijk mededeelde dat de Ver. Staten hun militaire geheimen, met be trekking tot de atoomkracht nim mer met enig ander land zouden delen. Roosevelt was echter van mening dat vindingen, waardoor het mogelijk zou worden ook op industrieel gebied van de atoom energie gebruik te maken, met Groot-Brittannië .en Canada moes ten worden gedeeld, daar deze landen hadden bijgedragen tot de kennis der kernsplitsing en de be nutting van de daardoor vrij ge komen energie. De Amerikaanse militaire uitgaven De Commissie voor de Toewij- z'ngen van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden bestudeert thans een verzoek van de regering om 19.800.000.000 dollar ter be schikking te stellen voor uitgaven voor de landsverdediging. Onder dit bedrag zijn de gelden inbegrepen, die zullen worden ge bruikt voor atoomgraehtonderzoe- kingen, doch de kosten voor de Amerikaanse militaire hulpverle- ning aan de Staten-ondertekena- ren van het Noord-Atlantische Verdrag vallen er buiten. De regering stelt zich de vol gende verdeling van de aange vraagde gelden voor: Commissie voor de Atoomkracht 947.970.000, het leger 3.910.882.300, de vloot 4.448,181.000 en de luchtmacht 5.190.904.000 dollar Tijdens een onderhoud met een redacteur van het persagentschap Ceiga, heeft Gaston Eyskens, de Belgische eerste minister in het demissionnaire Belgische kabinet, verklaard; dat hij het resultaat der besprekingen van de Liberale Ka mer- en Senaatsgroepen zal af wachten en daarna een bijeen komst van de parlementaire groe pen van de Katholieke Volkspartij zal bijwonen. Toen de journalist Eyskens vroeg, of een drieledige regering mogelijk zou zijn, antwoordde de ze: „Het is duidelijk, dat een na tionale regering voor de Liberalen en Socialisten betekent dat de Ko ning Troonsafstand moet doen. Dit zou voor de Katholieke Volks partij 'n onmogelijke positie schep pen'1'. Op de vraag, of hij na informa teur te zijn geweest zou accepte ren kabinetsformateur te worden antwoordde Eyskens: „Dat is niet uitgesloten". NOG GEEN REGERING GEVORMD. Gaston Eyskens is er nog niet in geslaagd een nieuwe regering samen te stellen Op een gister middag gehouden persconferen tie deelde hij mede, dat hij be sprekingen had gevoerd met de voorzitters van de Kamer en Se naat, Van Cauwelaert en Gillon, alsmede met oud-minister De Schrijver, de Liberale minister in het demissionnaire kabinet Dierckx en de secretaris van de Konng, Pirenne. Ook heeft hij een onderhoud ge had met een aantal extra-parle mentairen. De heer Eyskens deelde verder mede, dat hij zijn onderhandelingen pas kan voort zetten, wanneer hij volkomen op de hoogte is van de houding der Liberalen. Op een vraag van een der journalisten of een Katholiek- Liberale coalitie nog mogelijk is, antwoordde de heer Eyskens: „dat is nog steeds mogelijk". Op een vraag of hij zich naar Pregny zon begeven, antwoordde de heer Eyskens ontkennend. Toen een der journalisten hem de vraag stelde: „Wilt U een re gering vormen met extra-parle mentairen lachte de heer Eys kens en zeide: „Ik weet het niet". pathie en de steun van de gehele Katholieke vakbeweging toe. „Door nun houding hebben zij bewezen niet bereid te zijn zich door onverantwoordelijke poli tieke leiders te laten misbruiken." Het bestuur van het Alg. Chr. Vakverbond doet een beroep op de arbeiders in deze houding te volharden en alleen de wacht woorden van het A.C.V. te vol gen. COMMUNIQUE BELGISCHE LIBERALE FRACTIES. Na afloop van de gisteren ge houden vergadering van de libe rale fracties van Kamer en Se naat is een communiqué uitgege ven, waarin wordt verklaard, dat de liberalen hun goedkeuring wei geren aan een oplossing van de Koningskwestie, die geen verzoe ning van de verschillende lands delen betekent. Zij doen een beroep op de ver antwoordelijke staatslieden, een oplossing na te streven, die de eendracht in het land zal herstel len. Een desbetreffende motie werd goedgekeurd. Alleen de libe ralen Lahaye, Van de Wiele en Janssens hebben zich van stem ming onthouden. Er waren geen tegenstemmers. Na afloop van de vergadering der liberale Kamer- en Senaats fracties verklaarde de heer De- veze: ,,De liberale parlements- fracties hebben eensgeznid uiting gegeven aan haar gevoelen, dat geen enkele regering mogelijk is, indien er niet de duidelijke wil tot nationale eendracht aan ten grondslag ligt. De oplossing van de crisis is geen kwestie van spoed maar van doeltreffendheid''. Engeland zou gisteren aan* de organisatie voor Europese eco nomische samenwerking te Parijs naar de financiële cor respondent van Reuter meldt, een voorstel doen toekomen, om toe te treden tot de voorgestelde Europese betalingsunie uitslui ten als geldschieter. Van de zijde van het Engelse mmiste- rie van financiën werd verno men, dat deze belangrijke con cessie, waarbij Engeland zich verplicht zelf geen gelden van het fonds der unie te lenen, ge daan zal worden op voorwaar de, dat bepaalde noodzakelijke aanpassingen geschieden in verband met de internationale positie van het pond sterling. Engeland aanvaardt de doel stellingen der betalingsunie en is bereid zijn volle aandeel bij te dragen tot 't bereiken daar van. Het is echter van mening, dat zeer technische regelingen nodig zijn in verband met de speciale positie van het pond sterling. Naar Maandag vernomen werd, aanvaardt Engeland het principe der unie van vrije j transfer tussen de deelnemen- j de landen van valuta, verdiend met lopende handel. Dit zou Engeland mogelijk meer goud kosten, maar in andere opzich ten zal het er mogelijk ook voordeel uit trekken, daar het in staat zal zijn zijn overschot ten met bepaalde Europese lan den te verrekenen met de nade lige saldi met andere Europese landen, die het anders in goud had moeten afwikkelen. De twee voornaamste voor waarden van Engeland zijn ten eerste, dat de bestaande mone taire sterlingregelingen met an dere deelnemers en de bestaan de credietregelingen gehand haafd moeten blijven en ten tweede, dat de andere deelne mende landen niet onnodig be lemmerd moeten worden in het gebruik van hun bestaande sterlingsaldi en ten opzichte van de mogelijkheid tot het vormen van saldi, die zij mo gelijk als reserves nodig heb ben. De transfermogelijkheid voor lopende betalingen tussen alle Europese Marshalllanden, die de unie zou mogelijk ma ken, zou komen te staan naast de transfermogelijkheid van sterling, die in de bestaande bi laterale overeenkomsten met Engeland is voorzien. Dit zou dus voor Engeland het risico voor grotere goudverMezen met, zich brengen. Dit wil Engeland aanvaarden, maar het wenst, dat deze overeenkomsten ver bonden worden met de unie en er niet door gedomineerd wor den. Het doel van Engeland by deze toetreding is niet, naar van Britse zijde wordt ver klaard, er goud mee te verdie nen, maar de Europese handel vrij te maken. Op het ogenblik heeft Engeland met de Europe se Marshall-landen als geheel een batig saldo. Wanneer dit anders zou worden, zou het aan de betalingsunie goudbetalin gen moeten verrichten en wel vollediger en onmiddellijker dan wanneer het niet had aan geboden geen gebruik te maken van het lenen van geld van de unie. Volgens de Britse mening zou, wanneer de unie de enige geld schieter en het enige orgaan zou worden voor de afwikkeling van batige en nadelige saldi, dit met zich brengen, dat het sterling bezit van andere deelnemende landen geblokkeerd zou worden en ook leiden tot extra beper kingen ten aanzien van alle sterling, die niet-deelnemende landen verkrijgen. Dit zou bui. tengewoon nadelig voor het pond sterling en voor Europa zijn en een ernstige achteruit gang betekenen op de weg naar het bereiken van meer multi lateraal pond sterling, dat zo wel door Engeland, de Ver enigde Staten als Europa ge wenst wordt. Bij Liandow (Wales) is een Bristol-vrachtvliegtuig neerge stort. Waarschijnlijk zijn vijf personen om het leven geko men. Nader wordt gemeld, dat de bestuurder en drie passagiers om het leven kwamen. De plaats waar het vliegtuig is neergestort, na in de lucht doormidden gebroken te zijn, is slechts dertien kilometer ver wijderd van de plek, waar ne gen dagen geleden de „Tudor" met tachtig mensen veronge lukte. COMMUNIQUE BELGISCH ALG. CHR. VAKVERBOND Het bestuur van het Algemeen Ghr. Vakverbond gaf na afloop van zijn vergadering van gisteren een communiqué uit, waarin het zijn vreugde uitspreekt over het feit, dat „niet alleen de leden van de Christelijke vakbeweging, maar ook talrijke andere arbei ders geweigerd hebben zich bij de stakingen, uitgelokt met de steun van de Belgische socialistische partij en het algemeen Belgisch Vakverbond, aan te «luiten en aan het werk zijn gebleven". Het bestuur wenst hen van harte geluk en zegt hun de sym- Engeiand vormt territoriaal leger Veldmaarschalk Sir William Sl'im, chef van de generale staf van het Britse Gemeenbest, heeft gister medegedeeld dat de Britse regering verwacht in 1954 de be schikking zullen hebben over een z.g. „territoriaal leger" ter sterkte van een half millioen man dat zo nodig binnen de 24 uur on der de wapenen zal kunnen wor den geroepen. Het „territoriale leger" is een uit reservisten samengesteld leger, dat wordt gevormd op basis van vrijwilligheid. De leden zijn bur gers, d'e in hun vrije tijd militaire oefeningen ondergaan. Zij oefe nen een avond per week en komen 2 weken per jaar onder wapenen voor actieve dienst. Indien ziclï een toestand van „nationale nood" voordoet, kunnen zij onmiddellijk onder de wapenen worden geroe pen. Veldmaarschalk Slim, die zijn mededeling op een persconferentie deed, verklaarde verder nog dat de sterkte van het „territoriale leger" aan het einde van het jaar 50 proc. hoger zal liggen dan ten tijde van de overeenkomst van München (in 1938) het geval was. Tienduizenden politieke vluch telingen uit Indonesië, meest Indo-Europeanen, wensen in Nieuw-Guinea te worden toege laten, zo schrijft de Melbourne Herald van gisteren. Osmar White, speciaal correspondent van genoemd blad, schreef, dat Den Haag bijna even weinig van de toestanden in Nederlands- Guinea afwist als Canberra van de toestanden in Australisch- Ndeuw-Guinea. Na een tocht per vliegtuig en over land, waarhij hij met Ne derlandse functionarissen sprak en de grootste bestuursposten bezocht, was White er van over tuigd, dat de Nederlanders een bittere en hardnekkige, strijd zouden voeren om het bestuur over Westelijk Nieuw-Guinea te behouden. Hij deelde mede, dat in een kamp te Manokwari vluchtelingen leefden onder omstandigheden, die vergeleken kunnen worden met die in de Japanse krijgsgevangenkam pen. Zij aten rijst, waarin zich kalanders bevonden en wat voedsel, dat zij van de Irians konden kopen. De fouten van verwaarlozing kwamen thans op de Nederlanders zelf neer. White schreef, dat Djakarta vrijwillig de Nederlandse pogin gen om zich te vestigen bemoei lijkten door een scherpe blok kade op de schepen aldaar en geheime ceinsuur op brieven toe te passen. Hieruit werden pas sages, waartegen „bezwaren" bestonden, onmerkbaar vernie tigd. Een tegenmaatregel zou zijn verbindingen door Australisch Nieuw-Guinea tot stand te brengen, „doch Den Haag staat, tot groot misnoegen van het plaatselijk bestuur, op haar waardigheid en richt zich niet tot de Australische regering". De plaatselijke bestuursambte naren voerden een homerische strijd om hun regering er van te overtuigen, dat Nederlands- Nieuw-Guinea een gunstig ge bied zou zijn voor investering van Nederlands geld, waarvoor men elders geen beleggings object heeft en voorts, dat dit gebied een toevluchtsoord zou kunnen zijn voor tienduizenden Inato.-Europeanen, WEERSVERWACHTING medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Woens dagochtend tot -avond. Enkele opklaringen. In de ochtend plaatselijk ne vel of mist. Overigens overwe gend droog weer met hier en daar opklaringen. Meest zwakke wind en weinig verandering in temperatuur. HOOGWATER. DONDERDAG 23 MAART Breskens 4.26 4.45 Terneuzen 5.01 5.20 Hansweert 5.41 6. Walsoorden 5.51 6.10 ZON- EN MAANSTANDEN Mrt. Opk. Ond. Opk. Ond. 5 regels 60 ct.; minimum p«t ummer Burcas a middags 1 ni> om. zijn, uiten, geholpen". Als iw andere huizen >ERE HUIZEN". nu eigenlijk met en" de officiële gen worden In omt het hier op provincie overleg T ederopbouw'in r wordt dan over rteun te bouwen jen per provincie rovincie wordt de over de gemeen- eder krijgt een loefte en verder in reserve gehou- llen van zeer bij- >g een extra toe- ieerd bouwvolume besturen hebben de hun toebedeel- projecten te ver- Staten en de pro- i voor volkshuis- leropbouw houden e in het zeil. In- ding ernstige fou- ïaakt, kan de be- •toe aan een ge- .1 ontnomen. Het klinken, maar dat s. woningbouw met gesubsidieerde sec- och partieel daar- goedkope woning- chiedt volgens bij van» wederopbouw ;oor deze instantie lannen. Tot dus- rijn van dergelijke ekeurd. Voor de ngbouw" worden subsidies gegeven, teer gaan bouwen, iidie dan over een oningen wordt uit regeling staat de (ie de woningbouw omvat. Deze vr\je onden aan een be- Men heeft voor lingen een bouw- ig- t, zo vraagt menige 3 zich af, zijn al en getroffen? Er rachten en materi- toort men van We il te beginnen kan eperkt bedrag per ie worden gegeven, ihouding zou met "en ontwricht wor tel meer dan thans zouden de arbeids" materiaal-positie len. Daarbij komt 3l ieder huis mate- en ijzer geïmpor- rorden. Men weet, viezenvoorraad be_ idswege wordt al- de woningbouw te X) hoorden wij her gen. „Denk niet, toffige suffers zijn. i de ambtenarij on- volgens papieren len laten lopen en en men, zoals wij, araking komen met ood en ellende, dan anders willen, it ons volkomen be mensen clandestien r de dure, slechte an ongeduldige of ndgenoten worden zullen wij tot het den. Er zijn tal ie dat noodzakelijk alleen al maar eens trialen die bij het trgelijke prutsrom- !ide bouw verloren jmeltergend schan. RWACHTING >or'het K.N.M.I te van Zaterdagoch- 4e bewolking. droog weer met wolking en in de tlijk nevel of mist. [ets hogere tempe- steren. tWATER. 26 MAART. 6.14 6.50 6.49 7.25 7.29 8.05 7.39 8.15 Quesnoy te Bois - du Luc. Te Chairleroi zijn drie van de 21 mijnen volledig in staking. Zes tien mijnen hebben het werk geheel neergelegd. Twee mijnen in de Borinage werken nor maal. In de provinciale administra ties wordt normaal gewerkt. Wat de bouwnijverheid betreft, hiervan is 50 procent in sta king gegaan. Te Bergen en in Plant bomen, zei hij. Zie wat een gezond klimaat de Zaan streek heeft. Dit komt door de veelheid der molens". Van Kampen schrijft: „In Staatsvlaanderen ontstaan door de nabijheid der Zeeuwse plas sen koortsen, die vooral voor de vreemdeling noodlottig zijn." Dominee Dresselhuis was het met de meningen van Harger en Van Kampen niet eens. Hij slecht drinkwater aan. „Het schijnt waar, dat zware kleigronden, omgeploegd en vochtig liggende, de zuurstof opslurpen, of ten minste eene meer dan gewone hoeveelheid „stiklucht" geven; en dat hier door de tussenpozende koortsen verwekt worden". Maar, zegt Dresselhuis, ook in andere provincies is dit het geval. Te Douamenez (Bretagne) werd de stroomtoevoer voor een deel van de stad afgesneden met het gevolg, dat een pasgeborene, die in een ziekenhuis een spoedbe- handeling onderging, overleed. De medische vereniging van het Departement Loire Inferieure ver klaart in een 'Communiqué, dat de staking in de el.ectriciteitsbedrij- ven neerkomt op „collectieve moord". donker gezet, doordat dikke ko perdraden, waaraan zware stenen waren bevestigd over hoogspan ningskabels waren geworpen. Te Brig; oles-le-Var werden hoogspanningsdraden vernield en een gedeelte van de plaats van stroomtoevoer afgesneden. In de staking van metaalbewer kers, bouwvakarbeiders, haven arbeiders en Lakkers is geen merkbare verandering- gekomen. groot, dat m net najaar nog een aparte tentoonstelling op het gebied van rijwielen en motoren wordt gehouden. Op de bedrijfsautotentoon stelling zijn 66 merken geëxpo seerd, waarvan Amerika met 14, Duitsland met 14, Engeland met 19, Frankrijk met 8, Nederland met 5, Zweden met 2 en Italië, Oostenrijk. Tsjecho-Slowakije en Zwitserland elk met 1. ND AG 27 Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden MAART. 7.19 8.— 7.54 8.35 8.34 9.15 8.44 9.25 ZON- EN MAANSTANDEN Mrt. Opk. 25 6.32 26 6.30 27 6.27 Ond. 19.01 19.03 19.05 Opk. Ond. 8.45 2.04 9.29 3.08 10.29 4.00

de Vrije Zeeuw | 1950 | | pagina 1