De slag om een volte maag Twintig eeuwen Zeeuws-Vlaanderen Sociale zekerheid een utopie? De beschuldigingen van McCarthy Debat in het Engelse Lagerhuis om ober te jtoijgeti' TWEEDE BLAD Zaterdag 18 Maart 1950 6e Jaargang No. 1374 99 99 VIJF JAAR HELPT GELEDEN WAS DE ACTIE „ZUID NOORD" IN VOLLE GANG. Critiek van Russische regering Geen beëindiging van de staat van oorlog met Duitsland De communistische partij in Australië De Romeinen. Pokken-epidemie in Oost-Java RODE ROZEN Poging tot zelfmoord DE VRIJE ZEEUW Vlak na de bevrijding van het Zuiden werd door de Afdeling Voedselvoorziening van het Ne derlandse Rode Kruis onder het centraal bestuur voor het be vrijde gebied te Eindhoven een organisatie in het leven geroe pen om zo spoedig mogelijk na de bevrijding van Noord-Neder land daar hulp te gaan bren- prgn Enorm veel levensmiddelen werden door het Zuiden naar de „honger-provincies" gediri geerd, nadat nauwelijks er de laatste Duitser zijn hielen ge licht had. In December 1944 kwamen in Brabant levensmiddelen uit Bel- gië Frankrijk en ZwifcsGüiand binnen en onmiddellijk nadat eigen nood gelenigd was, begon men zich voor te bereiden om de landgenoten boven de rivie ren na hun bevrijding van het allernoodzakelijkste te voorzien. Door de bevolking van Noord- Brabant en Zeeuws-Vlaander en werd, ondanks de eigen precai re voedseltoestand, in 2 maan den tijds ongeveer 1 millioen kg levensmiddelen bijeengebracht Naast de aötie „Zuid helpt Noord" werd ook een pakket ten-actie op touw gezet om de benodigde gelden voor de voed- sel-transporten binnen te knj- ~8Het vervoer leverde in die dagen het grootste Probleem Na de capitulatie stelde H. K. H Prinses Juliana twintig 3- tonners ter beschikking en het Engelse Rode Kruis schonk 7 vrachtwagens van 1% ton. vier Sd ton werd via Nijmegen en Arnhem vervoerd. Direct na de bevrijding van het Noorden en Oosten des lands zijn de Brabantsekolon- nes via Duitsland tot in Gro ningen en Leeuwarden geweest. Toen op 5 Mei de Duitsers m de vesting „Holland" capituleer den kon daags daarna de eer ste kolonne met ee?J®ame°" liikp lading levensmiddelen van r& 90.000 uit Den Bosch vertrekken. Op 7 Mei echter hep de kolonne vast in Punteren. Men moest wachten op de be eindiging van degevechtenmet de Hollandse S.S. De kolonne werd daarop in twee delen ge splitst. Eén deel met 30 ton goe deren ging via Wagemngen in de richting Utrecht het ander deel ging over Barneveld— Amersfoort naar A^terdam met 60 ton goederen. Op 8 Mei vertrokken uit Den Bosch de transporten voor botterdam, Den Haag, Haarlem Delft, Lei den en Gouda. Ook in Hilver sum, Gorinchem en Lunteren konden aan de plaatselijke af delingen diverse soorten ^evens- middelen worden uitgereikt Dordrecht werd van Lage Zwa- luwe uit per boot bediend. In de loop van Mei 1945 arri veerde in Den Bosch een trein met 13 wagons levensmiddelen uit Zwitserland en kwamen van elders 20 wagons sinaasappelen. Levensmiddelen en fruit wer den gelost, op vrachtwagens ge laden en direct naar het Wes ten getransporteerd. Zo kwamen de kolonnes der Sinterklazen in blauwe overalls via Duitsland in Almelo, toen er daar in de Wierdense straat nog gevochten werd. heiden maakte kennis na een hongertijd, met de Brabantse koffie-maaltijd bestaande uit brood, boter, spek en koffie, sinaasappelen voor de zieke kinderen en repen chocolade voor de kleuters. Zelfs Gouda snakte naar kaas in die dagen en ook daar werd de strijd tegen de honger-oedeem aan gebonden. In Dordrecht werd op één avond aan 3000 perso nen boven de 70 jaar een half brood uitgereikt. In Rotterdam kwamen de Rode Kruis-kolonnes tegelijk met de Canadezen binnen. De zuigelingen-sterfte was toen in de Maasstad bijna 100 De sterk met tuberkelbacillen ge- infecteerde melk werd vervan gen door de door het Rode Kruis aangevoerde blikje's- melk. Acht dagen na aankomst van de voedseltransporten in Am sterdam waren de suikerbieten er van de bon. In vier weken tijds werden in s Rijks hoofd stad 1 millioen kg levensmidde len verdeeld. Tien trucks met een zending kaas. eieren, melk in blik, havermout, suiker, kof fie, thee, sardines enz. arriveer den 's avonds om 9 uur in Den Haag, nadat de kolonne 's mor gens half negen uit Brabant was vertrokken. Zo hielp in de moeilijke dagen van Mei '45 het Zuiden het Noorden met een grootscheepse voedsel-actie. die met het Ko ninklijke dankwoord: „voor net vele belangrijke werk verricht in Rode Kruisverband voor onze hongerende landgenoten' werd afgesloten. In een lange verklaring, die Vrijdagochtend vroeg door radio- Moskou is uitgezonden, beschul digt de Russische regering de com munistische partij afdelingen en de autoriteiten op landbouwgebied in verscheidene streken van Rusland er van, dat zij 'het afgelopen jaar de mogelijkheden bij de ontwikke ling van de landbouw niet volledig hebben benut en de uitvoering van de voor 1949 gestelde taak wat De Westelijke Geallieerden hebben besloten het voorstel om de staat van oorlog met Duitsland te beëindigen voor lopig niet in overweging te nemen, zo verklaarden diplo matieke functionarissen te Washington. Engeland, Frankrijk en de Verenigde Staten hebben vast gesteld, dat beëindiging van de staat van oorlog vele wettelijke complicaties zou meebrengen in het bijzonder voor Amerika, die de drie Westelijke bezet- tingsmogendheden thans niet willen aanvaarden. Een bijeenkomst van de juri disch deskundigen, die deze kwestie te Londen zouden be spreken, is afgelast. De kwestie zou niet eerder opnieuw wor den besproken dan in de lente door de drie ministers van Bui tenlandse Zaken. Het voorstel tot beëindiging van de staat van oorlog met Duitsland is in de herfst door Engeland ingediend. Het Amerikaanse standpunt zou zijn, dat een formele be ëindiging van de staat van oorlog het congres zou dwingen een groot aantal wetten te her zien of door andere te vervan gen. Volgens de correspondent te Canberra van de Melbourne Herald" heeft het Australische kabinet Vrijdag besloten een wetsontwerp in te dienen, waarbij de communistische par tij tot een onwettige organisa tie wordt verklaard. De minis ters zelf wilden na de vergade ring niets zeggen. Volgens het wetsontwerp zouden de com munisten van regeringsfuncties en leidende posities in de vak beweging worden uitgesloten. De correspondent schrijft, dat een scherp conflict ook met anti-communistische groepen van de vakbeweging, waar schijnlijk is over het recht van vakverenigingen haar eigen functionarissen te kiezen. Niet temin .zou de regering het op een krachtmeting willen laten aankomen omdat zij van me ning zou zijn, dat de commu nistische invloed in de indu strie tot elke prijs moet worden, gebroken. ALLE ZEKERHEID IS ZOEK! Hoe langer hoe meer komt men tot de ervaring, dat het streven naar sociale zekerheid, naar stabilisatie e.d. zoiets is als het zoeken naar de steen der wijzen. De heer T. J. Twijnstra, de voorzitter van het erbond van Werkgevers, verklaarde kortgeleden in een belangwek kende rede, dat in een al te uitsluitend streven naar stabiliteit en sociale zekerheid een bewijs te zien zou zijn, dat men de toekomst niet onder de ogen durft te zien en dat men zich niet met vertrouwen durft in te schepen op de zeeën der economische verandering Inderdaad verdient het aanbe veling, niet te veel met zeker heden rekenen, aangezien die in feite in ons dagelijks leven ner gens bestaan. Het grote voor beeld van het eeuwig onbesten dige in de economie, vindt men vooral in Amerika, waar men alles wat men nodig heeft, een voudig zelf gaat maken, ook al was men tientallen jaren ge wend het van elders te impor teren. In 1948 importeerde Ame rika bijv. voor 15 millioen dol lar aan mica uit Canada, India, Zuid-Afrika etc. Men gaat het nu in Amerika synthetisch ma ken en behoeft het dan met meer in te voeren. In de „Ame- rican Mercury" werd onlangs een hele reeks van goederen op genoemd, die Amerika op deze wijze zelf gaat fabriceren. Groenland leverde vroeger 11 000 ton cryoliet aan Amerika. Tijdens de oorlog, toen men cry oliet broodnodig had voor de aluminumindustrie, ging men het synthetisch maken. Thans produceert men in de Ver. Staten langs synthetische weg 27 000 ton en Groenland levert niet meer. Chilisalpeter kreeg betreft de aflevering van graan en tractoren niet hebben verzekerd. De verklaring is uitgegeven door de Raad van Ministers en het cen trale comité van de communisti sche partij (Bolsjewiki)8 Be vat op verscheidene ander e p anten critiek op het werk in de landbouw in 1949. De Raad van Ministers is het hoogste uitvoerende en admini stratieve orgaan in de Sowjct- Unie. Voorzitter is maarschalk Stalin. Andrejef, lid van het politbureau en belast met landbouwaangele- genheden, is onlangs door het blad van de communistische partij „Prawda" gecritiseerd wegens „onbekwaamheid". Hij heeft toe gegeven fouten te hebben gemaakt en zei het met de critiek van de Prawda „ten volle eens" te zijn. Verklaring van De Gaulle Over de verhouding Frankrijk-DuitsJand „De toekomst van Europa en van een groot deel der gehele we reld hangt af van de betrekkingen tussen FYankrijk en Duitsland", aldus heeft generaal De Gaulle op een persconferentie te Parijs ver klaard. In antwoord op een vraag, wat hij dacht van 't voorstel van kan selier Adenauer inzake een Unie der beide landen op voorwaarde dat de Saar aan Duitsland terug komt, zei De Gaulle: „Ik ben al het lijden en de misdaden van het verleden niet vergeten, maar de wolken van de Sowjet-Russische dreiging pakken zich samen aan de horizon. Daarom zeg ik met Schiller: Niets is verloren behalve de doden". De Gaulle verklaarde, dat hij meer dan 30 jaar lang de daden en voorstellen van Adenauer heeft gevolgd en „de stem der wijsheid" meende te onderkennen. Indien Adenauers voorstel werd aangenomen, zouden de pogingen van Karei de Groote verwerkelijkt worden, aldus De Gaulle. Tevoren had De Gaulle verklaard, dat hij de jongste overeenkomst over het Saargebied toejuichte. eiland vroeger een der voor naamste leveranciers van kam fer was, is verre van algemeen bekend. Tegenwoordig echter is de capaciteit voor het produce ren van synthetische kamfer in Amerika groter dan het ver bruik. Hetzelfde is het geval met de export van het Franse siga rettenpapier, dat vroeger voor Frankrijk 10 millioen dollar per jaar opleverde. En met de 80 a 90 millioen pond natuurzijde, die Amerika elk jaar uit Japan importeerde, is het niet anders. Amerika maakt alles, wat het nodig heeft, zelf en er zijn wei nig vaste grondslagen meer voor de oude gevestigde indu strieën in andere delen der we reld, die meenden te kunnen rekenen op een aitijd-durende difzet Zodat we maar willen zeggen, dat de vrees voor een al te gro te stabiliteit overdreven kan ge noemd worden. De „verstarren de" zekerheid van bestaan, die ons volgens sommigen zou be dreigen en ons zou doen insla pen, is stellig geen reëel gevaar. Integendeel, het zou voor .onze gehele samenleving te wensen zijn, als er méér sociale zeker - De strijd in Malakka In Februari zijn 91 burgers en politiemannen door de partisanen in Malakka gedood, aldus is offi cieel te Koeala Loempoer bekend gemaakt. Hierbij zijn de verliezen van het leger niet inbegrepen. In dezelfde! tijd werden 35 partisa nen gedood en 12 gevangen geno men Bronstijdperk. De stenen beschaving wordt opgevolgd door het bronstijd perk. In die periode schijnt O. Zeeuws-Vlaanderen zich beter ontwikkeld te hebben dan het Westen, dat achter blijft. Van daar, dat we hier veel meer uit die tijd vinden: bij Assenede fo.v. een mooie verzameling van bronzen wapens. Wellicht een bewijs voor kettinghandel. Ver der: pijl- en lanspunten, hel men en pantserdelen, messen en scheermessen, sikkels en an gels, armbanden, spelden, fi bulae, naalden etc. Te Schoon- aerde een armband van mas sief goud, die lijkt op soortge lijke gevonden in Savoie en de Rhone, wat dus wijst op verre handel. Bij Wichelen moet er een belangrijke nederzetting geweest zijn. Bij het baggeren in de Schelde kwam veel bron zen vistuig voor den dag. Te St. Anna t/o Antwerpen een skelet in graf van een jongen van 14 a 15 jaar. Ook bij Port- Arthur bij Gent. Op 't laatst van dit tijdperk treden de z.g. urnenvelden- lieden op, die Noordwaarts trekken. Waarschijnlijk zijn deze afkomstig uit de Alpen villanovacultuur in hun kera miek Ze dringen in geslo ten groepen door te midden van de heuvelgravenlieden, die vaatwerk versieren met kerf- sneden. De urnenvelders ver branden hun doden, deden de as in urnen en begroeven die in begraafplaatsen zonder heu- vels. u Uit vermenging van beide ontstaat het Keltische ras. ge kenmerkt door de Hallstatt- cu'ltuur. (Urnenvelden o.a. te Temsche en St. Gilles-Waas). IJzertijdperk. Het djzertijdperk wordt inge deeld in de Halistatt-periode (900/800 tot 500/400 v. C.) en la Tène ook pl.m. 500 jaar du rende, met vreemde invloeden met name Grieks-Italiaanse. In Vlaanderen, zoals ook prof. Holwerda meent, uitsluitend Hallstattvormen, tot de Ro meinse tijd toe. In Vlaanderen vinden we o.a. in Temsche Deverel-urnen, die getuigen van doortocht van vroeg-Keltisch volk uit Rijn gebied naar Z.-Engeland, waar soortgelijke werden gevonden. Bronsvondsten op vele plaatsen bij de Schelde tonen aan, dat de Neder-Schelde wel de be langrijkste verkeersweg was naar Engeland. De la Tène-periode, de vijf eeuwen v. C., heeft weinig voorbeelden. Maar daarnaast komen Ger maanse urnen voor o.a. te Tem sche. Ruw werk, geen handels waar. Waarschijnlijk ter plaat se gemaakt door Germaanse stammen, die met de Belgen in de 2e eeuw v. C. de Rijn over kwamen en de Kelten over weldigden (pl.m. 150125 v. C.). De bevolking in Vlaarlderen was wel heel verschillend van die, ten Z. van de Ardennen. Ze hadden blijkbaar geen deel aan de veroveringen der Belgen pl.m. 7550 v. C.) naar Groot- Brittannië. den bestaan. Maar waarom zou men het onmogelijke begeren men vroeger vrijwel uitsluitend g grotere stabiliteit zou- uit Chili; thans bezitten de Ver- nem en kiulc enigde Staten een productieca paciteit van dit chemische pre paraat, die tweemaal zo groot is als het wereldverbruik Een verder voorbeeld: Duits land stond bovenaan met de fa bricage van alle verfkleurstöf- fen; het leverde ongeveer 80 van de wereldproductie. De Ver enigde Staten importeerden hier 26.000 ton per jaar van. Thans zijn de Ver. Staten in staat om ook deze producten zelf te ma ken. En de Duitse verf stof femn- dustrie verloor haar gehele basis die toch zo stabiel en stevig scheen. Men kan deze voorbeelden nog met vele andere aanvullen. Als het moet, kan men in de Ver enigde Staten ook de natuur rubber ontberen, daar de pro ductiecapaciteit van syntheti sche rubber groot genoeg is om de import overbodig te maken. De aandacht der wereld is op het ogenblik op Formosa ge richt, maar het feit, dat dit Filmcensuur in Amerika Twee studio's in Hollywood heb ben het Hooggerechtshof in de Ver. Staten gevraagd om de film censuur in strijd met de constitute te verklaren. United Artist en Hal Roach zijn in beroyp gegaan tegen de censuur te Memphis, waar de film „Curley" verboden werd, omdat er negerkinderen tezamen met kin deren van blanken in speelden. Eric Johnston, president van de Amerikaanse Motion Picture As sociation, zeide te hopen, dat het Kooggerechtshof een einde aan de censuur zou maken Deze week houdt Dean Acheson, de Amerikaanse minister van bu - tenlandse zaken, in Californië een aantal redevoeringen, waarmee h:j wil trachten 't publiek vertrouwd te maken met de werkelijke vraag stukken van de Amerikaanse bui tenlandse politiek en haar doel stellingen, adus schrijft de „Neue Zuercher Zeitung". Acheson heeft de laatste tijd veel aanvallen te verduren, vooral van de z.g. oude garde der Republikeinse partij, dat fs haar uiterste rechter vleugel, die senator McCarthy tot spreek buis heeft, aldus het blad. Zoals bekeqd heeft McCarthy Maandag beschuldigingen geuit tegen enke le ambtenaren van het ministerie van buitenlandse zaken. De be schuldigingen van McCarthy, zijn niet duidelijk omschreven, maar staan gelijk aan een algemene ver denking. Senator Tydings, voor zitter van de subcommissie der Se naatscommissie voor buitenlandse politiek, die de aanklacht onder zoekt, wil deze kwestie zo spoedig mogelijk behandelen". Philip Jessup, de Amerikaanse reizende ambassadeur, die Woens dag uit Europa te New York is teruggekeerd, zal binnenjkort door deze Senaatscommissie worden ge hoord. Jessup wordt er van be schuldigd „vriendschappelijke be- V Vf k) Maakt Uw tanden mooier en mooier. trekkingen met de communisten" te hebben onderhouden. Op de vraag', of de beschuldiging van McCarthy, dat zich communisten in het ministerie van buitenlandse zaken bevinden, een grond van Vaarheid heeft, antwoordde Jes sup „neen". Tydings heeft medegedeeld, dat de subcommissie voortaan inzage zou kunnen nemen van de dossiers van het ministerie van buitenland se zaken. Tot dusver had presi dent Truman deze subcommissie verboden kennis te nement van die documenten. Thans schijnt hij op zijn vorige beslissing te zijn te ruggekomen. John Peurifcy een Amerikaans onder-minister van buitenlandse zaken, heeft uitdrukking gegeven aan de gevoelens van „sympathie en goede wensen van het gehele ministerie van buitenlandse za ken" met de Amerikaanse diplo maat John Service, die op weg was naar een post in India. Ser vice is namelijk teruggeroepen op voorstel van de commissie, die een onderzoek instelt naar de loyali teit van ambtenaren van het sta te department. Service zal zich ook moeten verantwoorden voor de sub-com missie van de senaat op grond van door de republikeinse senator McCarthy uitgebracht beschuldi gingen in verband met „commu- nist'sche infiltratie in het state department." Maar steen, brons of ijzer, het blijft alles nog wel erg pri mitief. Regelmatige bemesting en alterneren kwam niet voor, en eerst even voor de Romeinse overheersing, kwam de ploeg Maar die hebben we niet aan de Romeinen te danken en in het algemeen hebben die Z.-Vlaan deren weinig geleerd. Want wel is Julius Caesar in België ge weest, en is hij zelfs overgesto ken naar Brittannië, maar Z. Vlaanderen hebben de Romei nen links laten liggen. Het Vlaamse land schijnt de gero maniseerde groot-grondlbezit- ters en villabewoners niet ge lokt te hebben. Vlaanderen is waarschijnlijk losjes aan de Romeinse staat verbonden. De bevolking blijft op z'n hofste den leven en waarschijnlijk in de vormen van de Hallstatt- cultuur. Onze streken blijven dus gedurende geruime tijd op hetzelfde peil staan, al is er vlak in de buurt wel een en an der uit de Romeinse tijd over gebleven. In 't Zuiden was dat anders, 't Onderscheid was vooral sterk in late keizertijd toen de heer baan Boulogne-Bavai-Tongeren -Keulen met een gordel ver sterkte steden en vestingen ver dedigd werd. (Vormde als het ware de grens van de Germaan se en Romaanse taal.) Een paar honderd jaren hebben de Romeinen in Vlaanderen de baas gespeeld, dan trekken ze zich terug en ligt het land hier open. Restanten van de Rom. tijd zijn wel gevonden: in het museum te St. Niklaas staat een Romeinse marmerenkop her komstig van een Romeinse villa te Belsele. Maar inmiddels was het wo nen hier ongezond geworden. Tot dan hadden duinen het land beschermd. Sedert de 5e eeuw boorde de zee 't land bin nen, vooral in de 4 Ambachten (Hulst, Axel, Assen ede en Bou- chaute) en overspoelde 't land totaal. De Noordelijke kust van Vlaanderen viel toen samen met de grens der hoger ge legen diluviale zandgronden. Dr. A. A. Beekman schrijft in „Nederland als polderland', dat de Noordelijke kust van Vlaan deren, samenviel met de grens der diluviale zandgronden van Burcht (a/d Schelde bij Ant werpen) over Clinge, St. Jan steen, Koewacht, Overslag, Sel- zaete, Assenede, Bouchaute en Eede tot even ten Zuiden van Sluis, van hier Z.W.-waarts ten Z. van Damme en dan ten Wes ten van Brugge om. Daarvoor lag ook hier laagveen, dat toen het zeegat van de Wielingen wijder werd, waarschijnlijk in de 3e5e eeuw, met aanslib bingen van klei en zand werd bedekt. Bij 't bouwen van nieuwe sluizen begin 20e eeuw en bij vernieuwing ook onder de ge meente Boschkapelle bij de werken voor de weg Zaamslag- VeerRapenburg-Tol, bleken er ondergrondse overblijfselen van een bos te zijn. Bij 1e laatste vondst lagen de bomen in Z. richting geveld. Maar of dat nu persé uit deze tijd moet stammen staat nog niet hele maal vast, want we hebben meer overstromingen gehad. Wat moeder natuur ons afnam, gaf ze echter ook weer terug, zij het ook in veel langzamer tempo. Er verschijnen weer opwas sen langs de kust, alles intus sen heel traag. Eerst in de 8e of 9e eeuw was 't gebied weer door de zee teruggegeven. Maar de vorm van het land was totaal veranderd. Door de open Noordzee praten we niet nu nog van de zeedijk bij Terneuzen? schuurden de getijstromingen diepe zeearmen en kreken uit b.v. het Zwin, de golf van Loo en vooral de diepe zeearm langs 't land der 4 Ambachten. En daartussen zwommen de eilan den. (Wordt vervolgd.) Te Surabiija hebben zich in de afgelopen dagen enkele gevallen van pokken voorgedaan. Donder dagavond bedroeg het aantal ge vallen reeds 30 en er werden nog steeds nieuwe gevallen gemeld. De besmetting is afkomstig van Ma dura waar zich, naar thans is ge bleken, reeds 900 gevallen hebben voorgedaan, zonder dat daarvan aan de buitenwereld iets werd be kend gemaakt. Sinds Januari doen zich ook pokkengevallen voor in het Kedi- rische. Men vreest, dat de ziekte zich over een groot deel van Oost- Java zal uitbreiden, vooral langs de Noordkust tegenover Madura. Door gebrek aan ruimte is isole ring van besmette personen niet mogelijk. of LIEFDES OVERWINNING door H. VöLMER. 41 (Nadruk verboden) „Breng me weg!" verzocht zij Kretschmer. „Breng me als 't u blieft weg uit deze bende! 'k W'l naar huis! 'k Wil alleen zijn". Zwijgend voldeed hij aan het verzoek „Hola, Kretschmer!" riep Von Dernberg met dubbelslaande tong. „Je moet geen apartje hebben met mijn vrouw! Het is nu een erg ongeschikt uur om haar op je sprookjes te onthalen! Een daverend gelach weerklonk op Von Dornbergs dronkemans- gcestigheid. Kretschmer keerde zich driftig om, een scherp ant woord gereed hebbende. Maar hij bekeek 't gezelschap en bezon zich. Waarom paarden voor zwij nen te werpen? Hij schokschou derde, verliet met Eirica de foyer en bracht haar naar de auto- Zij bedankte hem, nu wee kalm, met 'n stevige handdruk. „Vreselijk!" fluisterde zij alleen, even de ogen sluitend. „U behoort daar niet", zei Kretschmer hartelijk. „U is veel te goed voor die troep. Ik had er eerst sterk over nagedacht van de uitnodiging tot 't souper geen ge bruik te maken, maar nu ben 'k blij, dat Woblbrück me overhaalde. Tc Kon u van dienst zijn. Onge twijfeld zal uw man, als de roes voorbij is, de gebeurtenissen van vanavond in 't juiste licht zien en er naar weten te handelen". „Dank u", antwoordde zij. ,,'k Een ook blij, dat u aanwezig was 'k Heb 'n vriend in u gevonden". „Een vriend, die het zich een eer zal aanrekenen wanneer hij u van dienst kan zijn". Kretschmer hield nog even haar hand vast en sloot toen 't portier. Op de Bismarckplatz gekomen, zei Erica de wachtende bediende, naar bed te gaan. Zij had niemand en niets nodig. Tegenover Anna Göpner, de huishoudster, wendde zij hoofdpijn voor. Zodra alles rus tig was geworden, maakte zjj een logeerkamer in orde,kleedde zich uit en sloot de deur af. Zij lag nog niet lang te bed toen haar man thuis kwam. Ondanks haar verdriet glimlachte Enca flauwtjes Heinz had er gauw een eind aan gemaakt nadat zij was vertrokken. Zij hoorde hem lopen, deur openend en sluitend. Ten slotte bereikte hij de kamer, waar in zij zich bevond. Even bewoog de knop. Hij deed echter geen poging de deur open te krijgen en ver langde het ook niet van haar. Zij was er hem dankbaar voor; het bespaarde hun een nieuw con flict. Eten ogenblik bleef von Dernberg staan. Toen zij hij: „Wel te rusten, Erica!" „Slaap wel Heinz!" Zij gevoelde zich verheugd, dat zij elkaar toch Bij de opening van het debat in het Lagerhuis over de Defensie, heeft Emanuel Shinweil, de En gelse minister van Defensie, ver klaard, dat aanzienlijke voortgang was gemaakt met het streven om liet plan tot algehele zelfverdedi ging van het Noord-Atlantisch ge bied om te zetten in practische maatregelen, waarmee het af schrikken van elke mogelijke aan valler beoogd wordt. Op de ko mende conferentie ten Den Haag zou al dit werk nog eens bespro ken worden, aldus Shinweil. "Van conservatieve zijde is cri tiek gerezen tegen de besteding van het geld voor de defensie, waarover verleden week een wit boek werd gepubliceerd. Men ver wacht echter niet, dat de conser vatieven op een stemming zuilen aandringen. Een pacifistisch La- bourlid, Emrys Hughes, heeft een amendement ingediend, waarin be treurd wordt, dat voor de gewa- atoombom en de waterstofbom 'n revolutie heeft teweeggebracht in de moderne oorlogvoering". Vol gens Shinweil is de defensieve kracht toegenomen doordat Enge land grote hoeveelheden militaire uitrusting, die het van Amerika heeft ontvangen, aan de landen van het Noord-Atlantisch verdrag heeft doorgegeven. Premier Attlee verklaarde, dat hij verbaasd was over Churchills opmerking over herbewapening van Duitsland. „Wij handelen tezamen met onze Westelijke bondgenoten, met de Ver. Staten en Frankrijk. Onze politiek is in deze volkomen duide lijk bepaald", aldus verklaarde hij. „Ik vind, dat Churchills handel wijze, om in een debat over de defensie plotseling een voorstel van deze soort te doen, een zeer vreemde manier om te trachten de eenheid van de democrat'sche lan den en de eenheid van West-Euro- goede nacht hadden gewenst. WeL dra bande de slaap haar zbrgen. Erica was de volgende ochtend al een poos bij de hand eer Heinz de eetkamer binnentrad. Hij keek naar de gedekte tafel. „Nog niet ontbeten?" ,,'k Wachtte op jou", zei ze vriendelijk. „Wel heb 'k al een kop koffie gebruikt". Ze schonk haar man in en ging tegenover hem zitten. Von Dernberg at weinig. Erica begreep de reden. Hij was altijd bijzonder matig en de fuif van de afgelopen nacht had hem van streek gebracht. Naast zijn bord lag een heel stapeltje kaarten, hij zag ze door. „Tevreden over 4e pers?" infor meerde zij na een tijdje. „Buitengewoon de ene recensie is nog gunstiger dan de andere. Op een dergelijk succes had ik niet durven rekenen. Jij hebt ze zeker al gelezen, Erica?" „Natuurlijk. Ut was even be nieuwd als j\j". pende strijdkrachten meer geld pa op te bouwen. Ik vind deze wordt uitgetrokken op een tijd-1 opmerking uiterst onverantwoor- stip, „dat de uitvinding van de delijk en onverstandig". De dreiging van de atoombom kan niet verdwijnen door het wa pen buiten de wet te stellen, aldus Attlee. Ik geloof, dat dit afhangt van de wil tot vrede, zo verklaarde hij. Er werd niet gestemd over het amendement van Hughes. Een regeringsmotie werd aangenomen, waarin het Huis wordt gevraagd nota te nemen van het witboek over defensie, dat de vorige week is gepubliceerd. Heinz zweeg en staarde naar het plafond. Toen hij eindelijk zijn vrouw weer aankeek, zag zij zijn mondhoeken verraderlijk trillen. „Erica", zei hij zacht, „om alles ter wereld wilde ik, dat ik dat van vannacht ongedaan kon maken." Zij kwam overeind en legde een hand op zijn schouder. „We heb ben geen van beiden verstandig ge handeld, Heinz. Ik had me moe ten beheersen en bedenken in wat voor millieu ik was. Jij verkeerde in een succesroes en wist eigenlijk niet wat je deed. We praten niet verder over het gebeurde. Maar op op één ding sta ik beslist, en dat moet je me beloven: je mag je niet meer inlaten met Frida We ber. Natuurlijk bedoel ik daarmee niet: zakelijk. Zij is eenmaal de eerste vrouwelijke kracht van jul lie gezelschap en jij bent haar di recteur. Maar geen lunch, diner of souper meer met haar. Dit eis ik onvoorwaardelijk". Wordt vervolgd. Emile Hanack, die wegens dief stal in een Franse gevangenis was opgesloten, heeft getracht zelf moord te plegen door een lepel en stukken rjzerdraad in te slikken. In het ziekenhuis verklaarde hij dit te hebben gedaan, omdat hij bang was naar Tsjecho-Slowakjje te worden uitgewezen.

de Vrije Zeeuw | 1950 | | pagina 5