Gebeurtenissen in Frankrijk Readies op de terugkeer van Leopold E Chefarine .4" Grote stakingen in Wallonië Aftreden van Liberale Ministers geëist De Oosterpolder is over zeven jaar droog Toespraak van Prins Bernhard Dreigende hongersnood in China „Vliegende schotel" bestudeerd Viervoudige werking van Chefarine „4". Rapport over de zaak-Westerling Veertien kilometer meerdijk per jaar Wanneer zware hoofdpijn, hevige periodieke-of andere pijnen niet ie verdrijven zijn, neem dan eens Chefarine „4". Elk tablet beval vier wereldberoemde genees middelen. Eén ervan - Chefarox zoryi, dal zelfs de gevoeligste maag tóch niet van slreek raakt. Verklaring van het Alg. Belgisch Vakverbond <r <ir Frankerlng bij Aounnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Terneuzen Telefoon 2510 Na 5 uur 2073 Gironummer 38150 abonnementsprijs: 3,90 per kwartaal Per week 30 cent. Losse nummers 6 cent DE VRIJE ZEEÜW ZATERDAG 18 MAART 1950. 6e Jaargang No. 1374. Verschijnt dagelijks - Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuaen. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 60 5».; Iedere regel meer 12 cent. Advertentieprijs: per mm 10 ct.; minimum pw advertentie 1,50 Vermelding Brieven onder nummer BureM van dit blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 Het gist weer eens in Frankrijk en daarvoor zijn ver schillende oorzaken aan te wijzen. Nog steeds is het evenwicht tussen prijzen en lonen niet definitief gevon den, wel hebben de laatste twee regeringen, namelijk van de heren Queille en daarna Bidault, de toestand beter constant kunnen houden, dan in de eerste jaren na de bevrijding, doch nog is het prijzenniveau niet tot rust gekomen. Hierdoor blijft het leven in Frankrijk voor de kleine man zeer duur en het is te begrijpen dat er ontevredenheid het gevolg van is. Het kan als bekend veronder steld worden, dat de Fransen geen al te grote voorstanders zfln van strenge ordening en dat zij zich, Indien er al prijs- beheersende maatregelen ge troffen worden, weinig aan dergelijke bepalingen houden. Vandaar dat de prijzen van bij voorbeeld de eerste levensbe hoeften er veel meer onder hevig zijn aan schommelingen, die verband houden met de wet van vraag en aanbod. Die ontevredenheid nu is wel de voornaamste oorzaak van de grote aanhang van de commu nistische partij, die hier vanzelfsprekend gebruik van maakt. De Fransman is in het ge heel geen communist, doch in hart en nieren een nationalist en een vrijheidslievend mens. De beste bestrijding van het communisme ware dan ook te trachten de redenen der onte vredenheid weg te nemen. Dit zou alleen kunnen, door de lo nen aan de prijzen aan te pas sen en deze laatste beter te be heersen en door de sociale toe standen te verbeteren. Het is duidelijk geworden, dat de laatste weken Frankrijk door de communisten in het Westen weer eens is uitgekozen als aanvalspunt. De directe aanleiding voor dit offensief wordt gevormd door de wapen- leveranties uit de Verenigde Staten van Amerika. Het vo rige jaar werd het Atlantisch Pact gesloten, waarbij de West- Europese democratieën hun verdediging hebben aangesloten bij Noord-Amerika. Reeds hier tegen hebben de communisten in deze West-Europese landen hevig geageerd, doch zij heb ben deze vergaande militaire overeenkomst niet kunnen ver hinderen. In het kader van het Atlan tisch Pact zijn thans de eerste wapenleveringen uit Amerika naar Europa verscheept. Dit is een nieuw sein geweest voor de communistische partijen om hevig te keer te gaan. Zij hebben daarbij de heer sende ontevredenheid over het dure leven in Frankrijk aange grepen en over het gehele land stakingen georganiseerd, waar bij de eis gesteld wordt een maandtoeslag van 3000 francs voor die arbeiders, die lage lo nen verdienen. Er achter zit echter de poging om het ver keer en het werk in de havens te ontwrichten, waardoor het lossen van de Amerikaanse wa pens en de verdere versprei ding belemmerd wordt. De Franse Regering heeft on middellijk haar maatregelen getroffen en in het Parlement anti-sabotagewetten ingediend, die na hevig verzet van de kant van de communistische afge vaardigden zijn aangenomen, zodat thans krachtiger kan worden ingegrepen. In de Franse Kamer van Afgevaar digden hebben zich heftige to nelen afgespeeld, doordat de communisten na urenlange re devoeringen om het aan nemen van de sabtoagewet te vertragen in een onverkwik kelijk handgemeen geraakten met afgevaardigden van andere partijen. Hier en daar duren de sta kingen nog wat voort, doch de algemene indruk. is toch, dat het verloop groot 'is. De Fran se nationale vergadering heeft tenslotte deze week ook de wa penleveranties aanvaard, waar bij zich geen nieuwe wanorde lijkheden hebben voorgedaan. De Minister van Nationale Verdediging heeft de nadruk ge legd op het defensieve karakter van het aangegane accoordmet de Verenigde Staten en verkreeg alle stemmen, met uitzondering van de communistische. Een tweede gebeurtenis /oor de Franse Republiek was het officiële bezoek van haar Presi dent Vincent Auriol aan het aan het Engelse Koningspaar en aan Engeland. Hoewel dit ook alweer achter de rug is, geeft het aanleiding even stil te staan bij de Brits- Franse vriendschap. De Engel se kranten hebben met zeer gro te welwillendheid over dit be zoek en over de betrekkingen met Frankrijk geschreven. Nooit in de geschiedenis hebben de beide grote West—Europese de- mocratiën in vredestijd nauwe re militaire en economische be trekkingen onderhouden. Ver dere grote plannen staan nog te verwerkelijken. Vooral de Fransen dringen aan op een West-Europese econo mische eenheid, die huns inziens bedreigingen uit het Oosten zal kunnen bezweren. In dit opzicht zijn de Engelsen ietwat nuchterder. Deze verschillende houding leek de vriendschap de laatste tijd wat te bekoelen. Vooral de beslissing van de Britse Rege ring om te devaluëren in Sep tember 1949. zonder hierbi, iemand van de bondgenoten te raadplegen of op de hoogte te stellen, had in Frankrijk slechte indruk gemaakt. Het vriendschapsbezoek van Auriol heeft deze scherpe kan tjes weer wat kunnen slijpen, vooral doordat hij vergezeld werd door de Franse Minister van Buitenlandse Zaken, de rus tige Schuman. Tenslotte heeft de overeen komst, die de Franse Regering met de Regering van het Saar- gebied gesloten heeft over de belangrijke kolenmijnen en over de spoorwegen in eigen land en in We^t-Duitsland opzien ge baard. Vanaf het einde van de vijandelijkheden heeft Frank rijk het rijke Saargebied in de Franse economie ingeschakeld. Het gebied werd niet ingelijfd, doch slechts economisch samen gevoegd. De huidige overeen komst, die vrij soepel is, daar de eigendomsrechten van de Saarregering over de kolenmij nen erkend worden, is een uit vloeisel van dit beleid, dat zeker ook de goedkeuring wegdraagt van de Amerikanen en Engel sen. Wel komen èn de mijnen èn de spoorwegen onder super visie van een gemengde Fran coSaarcommissde, doch van een inpalmen door de Fransen is geen sprake. De West-Duitse Regering, die het Saargebied als deel van Duitsland beschouwt, gaat met een en ander niet ac- coord en heeft dat in vrij felle bewoordingen geuit maar voor lopig zal dit haar niet veel ba ten. Een eventueel vredesver drag zal deze kwestie uiteinde lijk moeten regelen. De vertegenwoordiger der R.I.S te Singapore de heer Utoyo, is te Djakarta aangekomen voor het uitbrengen van rapporten aan net ministerie van buitenlandse zaKen in verband met de zaak-Westei ling. Naar Aneta uit betrouwba re bron vernam, zijn de onderhan delingen tussen dé regeringen der RIS. en Groot-Brittannië over 'n eventuele uitlevering van Wester ling nog niet geëindigd. Uit Bergen wordt melding ge maakt van een uitgebreide stakingsbeweging in de Borinage tegen de terugkeer van koning Leopold. Bijna alle ondernemin gen zouden hierbij betrokken zijn met uitzondering van de openbare diensten. Ook in de fabrieken van electrische appa raten te Marcinelle (Henegou wen) hebben de arbeiders gis terochtend het werk neergelegd. Hetzelfde geschiedde in Hene gouwse metaalf abrieken te Couillet. Uit Luik wordt vernomen, dat daar Vrijdagochtend even eens een staking is begonnen, voorlopig voor 24 uur. De me taalbewerkers in het Luikse bekken hebben voor Vrijdag avond tal van vergaderingen belegd om hun houding te be palen. Over zes jaar zal de meerdijk om de Oosterpolder dicht zijn- over zeven jaar zal de polder droog zijn en over acht jaar zal met tie ontginning en het in cultuur brengen worden begonnen, aldus vernamen wij te bevoegder plaatse buurt van het Keteldiep, de laat- Donderdag is Prins Bernhard te gast geweest op een lunch, aangeboden door Thomas J. Watson, waaraan onder meer persoonlijkheden uit het zaken leven, de uitgeverij en het on derwijs aanzaten. Bij deze ge legenheid hield de Prins een toespraak, waarin hij met klem verklaarde, dat er veel gelijke nis was tussen de Amerikaanse en de Nederlandse zienswijze evenals tussen de idealen van beide landen. Daarom, zo ver volgde de Prins, werd het in Nederland zo gewaardeerd, dat de gemeenschappelijke banden werden verzegeld door het At lantisch Pact waarin de eens gezindheid der Westerse lan den niet slechts in woorden werd uitgedrukt. Wellicht, aldus de Prins, heb ben de berichten over een zo genaamd verlangen naar neu traliteit in West-Europa u ver ontrust. Ik kan echter met het grootste gezag verklaren, dat deze gevoelens in Nederland niet bestaan, hoewel Nederland honderd jaar lang volgens tra ditie neutraal is geweest. De Nederlanders zijn realistisch en zij zien wel degelijk in, dat er geen ontkomen is aan de wer kelijkheid van heden door een dagdroom-neutraliteit. Voor zover ik beoordelen kan hebben onze andere West-Europese ge allieerden dezelfde gevoelens van vastbeslotenheid. De Prins wees er op, dat Ne derland zich na de oorlog moest aanpassen aan de nieuwe om standigheden. Voorts noemde hij de nieuwe verhouding tot Indonesië. De na-oorlogse toestand heeft Nederland gedwongen naar nieuwe hulpbronnen uit te zien, zo vervolgde de Prins.. Zoals gij hebt kunnen zien, zoekt Nederland thans aan de andere zijde van de oceaan, niet om meer hulp te ontvan gen. doch om een middel te zoe ken voor het verdienen van hun eigen onderhoud. De Neder landers wensen hun dollars te verdienen en wensen deze niet zo maar te ontvangen. Daarom wordt de energie gericht op de mogelijkheden van export naar de Verenigde Staten. Indien Europa weer op eigen benen moet staan, en ik geloof dat dit de wens van de Verenigde Staten is, dan is een toenemen de invoer in Amerika nood zakelijk-. Er zal één hoofdstad worden gebouwd, gefiaarrtd Flevostad, die mogelijk ook hoofdstad zal wor den van de eventuele twaalfde provincie van jon? land. Die stad wordt zo groot als b.v. de stad Alkmaar. Verder komen ei' in de gehele Zuidoostpolder vier gro te dorpen met een landelijk karak ter en tussen de veertig en vijftig kleinere. Negentig duizend men en zullen de Zuidoostpolder be volken, zestigduizend de Wester polder. De grond waaruit de Ooster polder zal bestaan is zeer goede grond. De werkzaamheden van liet droogleggen van die polder zullen vierhonderd millioen gul den vergen. Zoals-»bekend is, zal volgenoe maand -te 's-Gravenhage worden aanbesteed het f:V/,en van delen van de ïheerdijk van de Ooster polder met aanliggende nouwput- ten, havendammen, opslagterrei nen en bijkomende werken. De Minister van Verkeer en Water staat heeft gisterenmiddag in de vergadering van de Tweede Ka mer medegedeeld, dat tot half Juni kan worden gewacht met het sluiten van een aannemingsover eenkomst, omdat ca de aanbeste- dingsdatum (op 26 Ap«ü) de aan biedingen nog vijftiguagen ge stand moet worden gedaan. In elk geval zal dit jaar worden aangevangen met de aanleg van drie tijdvakken van de meerdijk, n.l een dijkvak nabij de geprojec teerde Flevostad en twee in de In semi-officiële communisti- provincies Sjantoeng en Kiangsoe sche kringen te Hongkong is ver- zijn op weg naar Honkong^ Vier piloten en een inspecteui van de Mexicaanse burgerlucht vaart z\jn er voor de eerste maal In geslaagd een „vliegende scho tel" te achtervolgen en te naderen op het ogenblik dat bij boven Mexico-C:ty vloog. Zij hebben ver zekerd, dat het een toestel betreft, dat waarschijnlijk met radar worm. bestuurd en dat zich zowel hori zontaal als stijgend met een duize lingwekkende snelheid beweegt. De piloten hielden een vliegtuig met foto-apparaten in gereedheid voor het geval er weer een van die eigenaardige schotels boven Mex:co zou verschijnen. Bij bet vallen van de avond gebeurde d'.t. De piloten hebben verklaard dal, zij de „schotel", die zich ,,p zeker ogenblik op een hoogte van onge veer 10.000 meter bevond terwijl zj zelf een hoogte van 660 meter hadden bereikt, zo dicht mogelijk van het vliegtuig „registreerde", hij langzaam in concentrische cir kels begon te draaien. Daarna ging hij plotseling met zeer gv'.e snelheid draaien, terwijl hj vlam men en vonken spuwde en in dui zelingwekkende vaart opsteeg om daarna snel in de wolken te ver dwijnen. Volgens deze waarnemers, wie' ernst niet in twijfel mag worden getrokken, is het niet zeer waar schijnlijk, dat de „schotels" recht streeks door menselijke wezens worden bestuurd. Verscheidene buitenlandse nu i- taire attaché's hebben de leiding van de Mezicaanse burgerlucht vaart reeds verzocht in kennis te worden gesteld van het officiële rapport, dat door de vier piloten zal worden uitgebracht. Uit alle plaatsen van het land zegt men berichten te ontvangen over het klaard. dat de engste hongersnood in de jongste geschiedenis van China zich begint af te tekenen. Duizenden zijn reeds omgekomen en men verwacht, dat millioenen voor de volgende oogst van hon ger zullen omkomen. In centraal- en Noordoost China zouden millioenen mensen moeten bestaan van bladeren, wortelen, gras en klei, zo verklaarde men. Deze berichten werden beves- i gd door inlichtingen, die door officiële buitenlandse kringen te Hongkong zijn ontvangen. Of schoon de communistische rege ring nog niet officieel Heeft toe gegeven dat eer. ramp dreigt heb ben radio Peking en de communis tische bladen in geheel China gis teren plannen bekend gemaakt voor productievcTgroting. Donderdag arriveerde te Hong kong een officiële missie uit de provincie Ahnwei om gelden voor de aankoop van voedsel te verza melen. Andere missies uit de inn genaderd. De doorsnee vanverschijnen van geheimzinnige het toestel wordt op 30 meter ge- „schotels" aan de Mexicaanse lie- schat en de piloten verzekeren, dat mei. het van metaal was gemaakt, met bovenaan een „gasuitlaat" waar uit vlammen naai buiten sloegen. De vliegers voegden er aan toe dat, toen de schotel de nabijheid I geschil. Bij de Finse koopvaardij dreigt een algemene werkstaking. Aan leiding tot de staking is een loon- Advertentie) In Ahnwei, de zwaarst getrof fen provincie, zouden 9 millioen van de 22 millioen mensen gebrek lijden. De hongersnood zou ook ernstig zjjn in Honan, Kiangsoe, Hopeh, Sjangtoeng, delen van Hoenan, Szetsjoean, Tsjekiang, Kv.antoeng en Noordwest China. Hjj zou begonnen zijn na een reeks rampzalige misoogsten als gevolg van overstromingen, droogte en epidemieën in de herfst van het vorig jaar, gevolgd door 'n stren ge winter. De communistische autoriteiten zenden in allerijl voedsel naar de getroffen gebieden. Tot dusvei zijn de beschikbare voorraden echter totaal onvoldoende. WEERS VER W ACHT1N G medegedeeld door het K-NJM.I te Dc Bilt, geldig van Zaterdagoch tend tot Zaterdagavond. Weinig verandering. Half tot zwaar bewolkt met en kele buien. Matige tot krachtige langs de kust tijdelijk harde Zuidwestelijke wind. Vrij zacht. BEROEMDE GENEESMIDDELEN INÉÉN TABLET TEGEN PUNEN EN GRIEP 20 TABLETTEN I QJ5 HOOGWATER. ZONDAG 19 MAART. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden MAANDAG 20 MAART. Breskens 2.56 Terneuzen 3.31 Hansweert 4.11 Walsoorden 4.21 2.30 3.05 3.45 3.55 2.47 3.22 4.02 4.12 2.16 3.51 4.31 4.41 ZON- EN WATERSTANDEN Mrt. Opk. Ond. Opk. Ond 18 6.48 18.49 6.56 18.48 19 6.46 18.51 7.05 20.00 20 6.44 18.53 7.14 21.11 ste in Westelijke richting. Deze drie gedeelten van de meerdijk zullen over twee a drie jaar ge reed zijn. Inmiddels zal echter ook met de werkzaamheden aan de meerdijk van de omgeving van Flevostad uit naar de kust van Gelderland, alsmede van het Keteldiep uit in de richting Harderwijk een begin zijn gemaakt- Het ligt tel. in de bedoeling ieder jaar een gedeelte van het gehele werk aan te beste den, Over drie jaar, wanneer de meerdijk aan de Noordzijde van de Oosterpolder gereed zal zijn zal men een eind op weg zijn met de aanleg van de rest van de meerdijk. De lengte va» de gehele meer dijk is ongeveer vyf en tachtig kilometer. Aangezien men aan neemt, dat die dijk over zes jaar dicht zal zijn, moet men dus elk jaar circa veertien kilometer dijk aanleggen. Het zal dit jaar ech ter niet mogelijk zijn een dijk van zulk een lengte te bouwen, omdat er zo laat in het jaar. pas aan kan worden begonnen. Daarna de Westpolder aan de beurt? De Oosterpolder, die vijftig duizend hectare groot wordt, is het Noordoostelijke gedeelte van de in totaal vijf en negentig dui zend hectare grote Zuidoostpol der. Wanneer deze Oostpolder gereed is zal zeer waarschijnlijk een begin worden gemaakt met de Westerpolder. Deze laatste komt, hier en daar er van geschei den door een boezem, tegen N.- Kolland aan te liggen. 400 nieter breed fniddenkanaal- Tussen de Zuidoostpolder en de Westerpolder komt een op hoog peil gelegen middenkanaal van ongeveer 40 kilometer lengte en vier honderd meter breedte. Het zal niet geheel recht toe recht aan lopen, maar op twee plaatsen een „knik" vertonen. Het middenkanaal zal het breedste kanaal van Nederland en vermoedelijk van geheel West- Europa zijn. Aan de uitmonding er van in het LTsselmeer, tegen over de Noordoostpolder, zijn slui zen gedacht. Dit zullen de enige sluizen zijn in dit kanaal, want aan de zijde van Amsterdam ko men er geen. Het vaarwater zal een diepte hebben van drie en een halve boeter tot vier en een halve meter. Verkeersbrug van een km lengte. Oostelijk van de sluizen in het middenkanaal komt tussen de Noordoosjpolder een verkeersbrug die het een kilometer brede water tussen twee polders zal overbrug gen. Zij zal liggen in de grote weg die van Amsterdam naar Noord-Nederland zal gaan. Wanneer na de Oosterpolder de Westerpolder aan de beurt komt is het waarschijnlijk, dat die ver keersweg van Amsterdam-Noord uit voorlopig door de Westerpol der zal worden gelegd, om in de Oosterpolder aansluiting te geven op de definitieve weg. Hij zal dan door de Noordoostpolder gaan en in het Noorden op bestaande wegen uitkomen. In de Oosterpolder komen drie gemalen: een bij bet Keteldiep, een andere bij Flevostad en de derde tegenover Harderwijk. Twee er van zullen door electriciteit v/orden gedreven, de resterende door Dieselmotoren. Dit geschiedt om b.v. bij het optreden van sto ringen in de electriciteitsvoorzie- t.ing de bemaling toch doorgang te doen vinden. De blijvende IJsselmeerdijken worden zodanig, dat zij voldoen Het communistische blad „Le Drapeau Rouge" van Vrijdag roept alle mijnwerkers in Bel gië op tot de algemene sta king, teneinde de weg te ver sperren aan de „aspirant-dicta tor Leopold". Bij het Socialistische Alge mene Belgische Vakverbond, dat het A.N.P. gisterochtend opbelde, wist men van de sta kingen, die overal in het Waal se land zijn uitgebroken, nog niets af. Zoals bekend, heeft het A. B. V. V. bekend gemaakt, dat het zijn leden slechts zal oproepen tot een algemene sta king, als de Koning zou terug keren zonder dat het Parlement dit zou hebben goedgekeurd. De stakingen in de Borinage worden „stop-Leopold stakin gen" van 24 uur genoemd. De werkstaking is „bijna alge meen". Hoewel de stakingen „niet officieel" worden genoemd, ge looft men, dat zij de steun heb ben van het door de socialisten geleide Algemene Vakverbond, de grootste vakorganisatie in België. Het spoorwegverkeer te Char leroi is geheel stilgelegd als gevolg van de staking van het personeel het rollend mate riaal wordt naar de depóts ge bracht. Bij 28 van de 40 mijnen in het gebied wordt op het ogenblik gestaakt. Ook de me taalbedrijven, de ijzer, en staal industrie, constructie-werk - plaatsen en de glasindustrie ligt stil. Van de zijde van het Algemeen Belgisch Vakverbond wordt verklaard, dat de stakin gen in de Borinage, in het land van Oharleroi en in het Luikse geheel spontaan zijn en dat het Verbond geen parool tot staken heeft uitgegeven. De stakingsbeweging neeft zich Vrijdagmiddag over vrij wel geheel Wallonië uitgebreid en men kan zeggen, dat in het gebied van Luik, in de Bori nage, te Charleroi, in het cen trum en in de gebieden van de beneden-Sambre practisch over al het werk stil ligt. Zelfs in Waals Brabant en in het bijzon der in de metaalfabrieken te Tubize is het personeel in sta king gegaan, hetgeen er on wijst, dat de staking zich naar het gebied van Brussel dreigt uit te breiden. Ook in de me taalfabrieken te Nijvel wordt niet meer gewerkt. Het uitvoerend comité van de metaalbewerkersbond van Bel gië verklaart in een Vrijdag' uit gegeven manifest, dat het de stakingsbeweging tegen de terugkeer van de Koning vol komen goedkeurt. Het comité is van oordeel, dat de Koningskwestie geen zuiver politiek probleem is en dat deze ook haar invloed heeft op eco nomisch en sociaal terrein. De metaalbewerkersbond zal zich daarom met alle middelen ver zetten, niet alleen tegen Leo pold III doch tegen alle re- actionnaire stromingen, die - hem steunen. Het nationale co mité van het verbond is in spoedvergadering bijeengeroe pen. Van de zijde van het AS.V.V. wordt verzekerd dat de „spon tane" stakingen tegen de terug keer van de Koning niet langer dan 24 uur zullen duren. Zater dagmorgen, zo wordt van deze zijde verklaard, zal iedereen op het werk terugkeren. Het aantal arbeiders dat op het ogenblik in Wallonië in sta king is, wordt op 250.000 ge schat. Nadat de stakingsbeweging zich in de morgenuren beperkt had tot Wallonië, heeft zij zich in de middaguren eveneens uit gebreid tot d« Brusselse agglo meratie. Voor zover bekend hebben de arbeiders van vier Brufsselse metaalfabriekien, waaronder Siemens, alsmede die van een grote suikerraffi naderij eveneens het werk neer gelegd. Naar „Le Soir" verder nog be richt hebben alle ondergrondse en bovengrondse arbeiders van de mijnen van de beneden- Sambre eveneens het werk ge staakt om te protesteren tegen een eventuele terugkeer van Koning Leopold. De mijnen van Tamines zullen heden in staking gaan evenals de daar gevestigde ijzergieterijen. De autobussen van de Belgische spoorwegen rijden niet meer in het Waalse land. Tot nu toe hebben zich geen incidenten voorgedaan. Volgens „Le Soir" van Vrijdag ochtend heeft de afdeling Brussel van de Liberale Partij met alge mene stemmen op één na een mo tie aangenomen, waarin zij zich verzet tegen de opheffing van de Wet op het Regentschap. In een andere motie nodigt de afdeling de Liberale Ministers uit zich uit de Regering terug te trekken, „aangezien de wetgevende Ka mers niet bijeengeroepen kunnen worden doordat de Koning niet de meerderheid in ds drie taalge bieden van het land heeft weten te behalen". Met betrekking tot de houding der Liberalen schrijft het Katho lieke blad „De Standaard" van gisterenochtend: ..Zeker kan een politieke crisis ontstaan, indien de Liberalen weigerden dezelfde weg te bewandelen als de C.V.P. Het is mogelijk, dat de Liberalen liever de Regering verlaten dan de opheffing van de Wet op het Regentschap voor te stellen. Dit aan de motie De MuraltBon- gaerts. Deze motie, op 7 Maart 1918 ingediend en op de negen tiende van die maand gewijzigd aangenomen, houdt in dat de dij ken een dusdanige hoogte moeten hebben, dat zij weerstand moeten bieden aan een stormvloed, wan neer de afsluitdijk het zou heb- ben begeven. De tijdelijke IJsselmeerdijken langs het middenkanaal en van Flevostad In de richting van Har derwijk kunnen lager zijn. De zgn. eenmeerdijk, die de afscheiding zal vormen tussen de polder en het voor de kust van Gelderland dan ontstane eenmeer is een op zichzelf staand geheel. De dijk van Flevostad naar Harderwijk zal na de inpoldering van de ghele Zuid oostpolder als slaperdijk fungeren. Inpoldering IJsselnieer over dertig jaar afgelopen. Verwacht wordt, dat de gehele Oosterpolder een bedrag van vier honderd millioen gulden zal ver gen, de Westerpolder bijna vijf honderd millioen en het vermoede lijk daarna aan de beurt komende Zuidelijke gedeelte van de Zuid oostpolder circa driehonderd vijf tig millioen. Wanneer het werk geen ernstige stagnatie ondervindt zullen de Westerpolder en de gehele Zuid- oostpolder over ongeveer dertig jaar gereed kunnen zijn. Als be volkingscijfer voor beide polders tezamen wordt het getal honderd- heden vijftig duizend aangehouden. maken zou de C.V.P. echter niet mogen afschrikken. In dat geval zou een homogene Katholieke Regering gevormd worden, die de Verenig de Kamers bijeen zal roepen. De meerderheid, die in de Nationale Vergadering bestaat om de Ko ning in zijn rechten te herEtellen. is onbetwistbaar. Indien de Libe ralen na opheffing van de Wet op het Regentschap dan nog moch ten weigeren deel uit te maken vafi de Regering van de Koning, dan mag de C.V.P. niet terugdein zen voor nieuwe verkiezingen. Deze zouden aan de C.V.P. de voistrekte meerdèrheid schenken en de liquidatie van de Liberale Partij tengevolge hebben. Het is echter niet waarschijnlijk, dat de Liberalen het zover zulleij laten komen. Zij zullen de opheffing van het Regentschap als' een kwestie besehauwen, waarover ieder zijn eigen oordeel mag héb ben. De Liberale Parlementsle den zullen dan verdeeld stem men". Na afloop van een vergadering der Liberale ministers heeft De- vèze zich naar Eyskens begeven om hem mede te delen, dat het beraad aan Liberale zijde nog niet voltooid is en heden zal worden voortgezet. Van de zijde van. het Alge meen Belgisch Vakverbond is Vrijdagmiddag het volgende be kend gemaakt: „Het secretariaat van het Al gemeen Belgische Vakverbond is van de spontane stakingsbe wegingen, die zich in verschil lende streken van het land hebben voorgedaan, op de hoog te gesteld. Het secretariaat be tuigt aan de arbeiders die het werk hebben neergelegd zijn on verdeelde sympathie en solida riteit. Het secretariaat stelt met voldoening vast, dat de arbei ders door hun handelwijze het bewijs leveren, dat het stand punt van het dagelijkse bestuur van het A. B. V. V.. getrouw de gevoelens weergeeft van de ar beidende klasse. Het secretariaat vraagt de arbeiders in alarmtoestand te blijven. Het Algemeen Belgisch Vakverbond is er op voorbe reid, alle nodige maatregelen te treffen, die de omstandig- noodzakelijk mochten

de Vrije Zeeuw | 1950 | | pagina 1