Koanft CeopclJ lerng Leopold Levensbeschrijving van de Koning Leopolds verklaring: Rede van Acheson in Californië Chefarine .4 Franse Nationale Vergadering voor ratificatie van wapenovereenkomst Ministers geëist VRIJDAG 17 MAART 1950. 6e Jaargang No. 1373. Verschijnt dagelijks N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen. Advertentieprijs: per mm 10 ct;. minimum per advertentie 1,5# Rubriek Kleine Advertenties: regels 60 ct.; iedere regel meer 12 ct. Vermelding onder nummer Bu reau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot des namiddags 2 uur. De Koning laat beslissing aan het Parlement De Verenigde Staten willen vrede; |,,doch tot elke prijs' niet nties: 5 regels 60 ct.; t. n 10 ct.; minimum pw ider nummer Buruui er. tot 's namiddags S uw taring van het iisch Vakverbond Frankering bij Abonnement: Temeuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande. Redactie-adres: Noordstraat 55-57 - Terneuzen Tel. 2510 Na 5 uur 2073 Gironummer 38150. Abonnementsprijs f 3,00 per kwartaal. Per week 30 cent. Losse nummers 6 cent. In afwachting van het resultaat der besprekingen te Pregny geeft de Katholieke senator Teynen in ,.het belang van Limburg" een prognose van de ontwikkeling der Koningskwestie in de eerstvolgen de dagen. Volgens hem is aller eerst een verklaring te verwach ten van de Vorst, waarin deze vaststelt, dat de volksraadple ging een onbetwistbare meerder heid in zijn voordeel heeft opgele verd en de wens uitspreekt zijn prerogatieven te 'hernemen. 'Hier na zou de regering Kamer en Se naat in een plenaire vergadering bijeenroepen tot intrekking van de wet op het regentschap, waardoor de Koning zijn constitutionele be voegdheden weer kan uitoefenen. Vervolgens zou de regering de Koning haar ontslag aanbieden. De Vorst zou de regering verzoe ken aan te blijven dan wel vragen een nieuwe regering te vormen. Wanneer dit was geschied, zou den Kamer en Senaat hun ver trouwen uitspreken in de regering van de Koning. Eerst hierna zou de Koning naar België terugkeren. Het socialistische blad ,,Le Peuple" van gisterenochtend schrijft, dat de Belgische arbei dersklasse zich geen illusies maakt. ,,Zij weet wat op het spel staat. De Leopoldistische kliek tracht de eenheid van het land en de democratie te wurgen. Kalm maar vastbesloten staan de arbeiders gereed om hun plicht te doen". In Leopoldistische kringen is men zeer verontwaardigd over de artikelen, die in de buitenlandse pers verschenen zijn over de uit slag van de volksraadpleging. Vooral de berichtgeving van enkele grote persbureaux acht men tendentieus en onverantwoord. Men legt er In deze kringen de nadruk op, dat de Koningskwestie eenj zuiver binnenlandse aangele genheid is en men zich in geen enkel opzicht door het buitenland zal laten beïnvloeden bij de oplos sing er van. Dementie van Eyskens. De Belgische premier Eyskens, thans dn Zwitserland, heeft via bureau te Brussel do persbe richten tegengesproken, als zou hg de Koning adviseren af te tre den. De voorzitters van Kamer en Senaat, die eveneens in Zwit serland zijn, sluiten zich bij dit dementi aan. De verklaring van het bureau van de premier luidt: „De „Gazette de Lausanne" méldde gisterenochtend, dat de prcm'er en de voorzitters van Ka mer en Senaat de Koning hebben geadviseerd af te treden. De be trokkenen spreken deze bewering ten stelligste tegen". Koning Leopold zou besloten hebben terug te keren. In kringen, die in nauw con tact staan met het Belgische kabinet, wordt verklaard, dat Koning Leopold heeft besloten naar België terug te keren. Volgens deze kringen betreffen de besprekingen die thans te Pregny gehouden worden, de nieuwe regering, die na Konings terugkeer zou moeten worden ge vormd. Gemeld wordt, dat premier Eys kens bij zijn eerste bezoek de Ko ning heeft geadviseerd af te tre den. Indien, dit bericht waar is, zouden de voortdurende besprekin gen te Pregny erop wijzen, dat de Koning dit advies onaanvaard baar acht. Genoemde secretaris weigerde, zich op een of andere manier uit te laten over het bericht uit Brus sel, dat Koning Leopold naar Bel- g'ë zal terugkeren. Men gelooft, dat de socialisti sche leider en oud-premier Paul Henri Spaak met Pregny in ver binding is geweest en de volledige oppositie van zijn partij tegen 's Konings terugkeer heeft beves tigd. Van Cauwelaert verklaarde te genover journalisten dat geen po litieke betekenis gehecht moest worden aan het feit, dat de be sprekingen een zekere tijd vergen. De Koning wenste zo volledig mogelijk te worden ingelicht. Bovendien maakte de afstand tussen Brussel en Genève een zeker tijdsverloop onvermijdelijk. Liberale politici naar Genève ontboden. Koning Leopold heeft de volgen, de liberale politici naar Genève ontboden: Liebaert, Minister van Financiën, Rey, Minister van We deropbouw, Motz, voorzitter van de liberale partij, en Hoste, senator. Zij vertrokken gisteren middag met een militair vliegtuig uit Brussel. Nader werd gemeld, dat de vier liberalen gisterenochtend om tien uur zijn vertrokken. De vier liberale politici zijn in middels te Genève aangekomen. Motz. de voorzitter van de libe rale partij, deelde aan de pers mee, dat sij door premier Eyskens waren ontboden. Hij achtte het waarschijnlijk dat ook een socialistische delega tie naar Pregny zou komen. De vier liberalen gaan heden naai Brussel terug. Senator Hoste verklaarde aan een correspondent van Reuter: „Wij hebber/ geen speciale bood schap voor Koning Leopold. Wij zijn hier voor besprekingen". TERUGKOMST VAN PRINS BERNHARD. Z.K.H. Prins Bemhard zal naar alle waarschijnlijkheid Zondag ochtend te 8 uur op Schiphol van zijn buitenlandse reis in 't vader land terugkeren. Demonstratie te New-York Demonstranten hebben te New York op de laatste dag, waarop het mogelijk is de inkomstenbe lasting over het afgelopen jaar te betalen zonder dat men een boete riskeert, met borden gelopen, waarop leuzen stonden, welke er bij de belastingbetalers op aan drongen niet de waterstofbom en „de derde wereldoorlog" te finan cieren. De demonstratie was georgani seerd door het maandblad „De Katholieke Arbeiders". De demon stranten! liepen voor het bureau, waar de inkomstenbelasting wordt geïnd. De Franse Nationale Vergade ring heeft zich met 421 tegen 179 stemmen uitgesproken vóór ra tificatie van de overeenkomst in het kader van het Atlantisch Pact, volgens welke de V. S. wa penen naar Frankrijk zullen zenden. Dc overeenkomst tussen Frank rijk en de Verenigde Staten,'voor ziet erin dat' de V. S. aan Frank rijk in. het jaar, dat in Juni a.s. afloopt, wapens tot een totaal be drag van vijf honderd millioen dollar zuilen leveren, waardoor de Franse strijdkrachten moderne wapens zullen ontvangen. De communistische afgevaar digden luisterden in stilte, toen de minister van landsverdediging, Réné Pleven, met lof sprak over de aan Frankrijk geboden hulp gij „Koning Leopold heeft Donder dagmiddag voor de voorzitters van Kamer en Senaat, de heren Van Cauwelaert en Gillon, in aan wezigheid van de eerste minister Eyskens. de volgende verklaring voorgelezen, die Pirenne, de secre taris van de Koning, later aan de pers overhandigde." De Koning betoogt in deze ver klaring dat de volksraadpleging op onbetwistbare wijze heeft uit gewezen. dat het grootste deel van de Belgische bevolking wenst dat hij zijn prerogatieven, on danks zijn lange afwezigheid, her neemt. Het is thans aan het parlement aldus de verklaring, een beslis sing te nemen en een einde te maken aan de tegenwoordige cri sis. Indien de wetgevende verga deringen mochten beslissen, dat er geen aanleiding bestaat, dat ik mijn prerogatieven herneem, dar Op een conferentie over inter nationale samenwerking voor de economische ontwikkeling der we. re4d te Berkeley (Californië) heeft Dean Acheson, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, de leiders van de Sowjet-Unie op gewekt, oprecht met de Ver. Sta ten samen te werken om oplossin gen te vinden voor de huidige wereldvraagstukken en vrede en veiligheid aan de wereld te bren gen. De Ver. Staten willen vrede, „doch niet tot elke prijs", aldus Acheson. De Ver. Staten waren bereid met de Sowjet-Unie te onderhan delen, doch niet ten koste van het wekken van jjdele hoop, die door nieuwe mislukkingen de bodem zou worden ingeslagen. Acheson zette openhartiger dan ooit de fundamentele verschillen uiteen tussen Oost en West en noemde 7 punten als grondslag voor een mogelijke redelijke en vreedzame ontwikkeling van het Stowjet-Russische en het Westelijke stelsel 1. Zowel de Westelijke geallieer den als de Sowjet-Unie is het nog niet gelukt vredesvoorwaarden vast te stellen voor de landen, die in de tweede wereldoorog versla gen werden. 2. De Sowjet-leiders zouden hun militaire- en politiemacht uit de Oost-Europese landen kunnen te rugtrekken. 3. Zij zouden hun obstructie- politiek in de V. N. kunnen laten varen en in plaats daarvan „han delen als geloofden zij, dat de or ganisatie der V. N., zoals Stalin het onlangs zelf uitdrukte, een belangrijk instrument is voor het handhaven van internationale vre de en veiligheid. 4. De Sowjet-leiders zouden sa men met de Ver. Staten kunnen zoeken naar practisch uitvoerbare en doeltreffende regelingen voor de controle van atoomwapens en de beperking van bewapening in het algemeen. 5. Het Kremlin zou kunnen op houden met het gebruiken van het communistisch apparaat in de ge hele wereld <in zijn poging om door middel van ondermijning gevestig de regeringen omver te werpen, waarmee het uiterlijk gezien be vriend is. 6. De SowjeLRussische leiders zouden mede er op kunnen toezien, dat de financiële vertegenwoordi gers van alle landen worden be handeld op een wijze, die in over eenstemming is met de aanvaarde diplomatieke etiquette met fatsoen en eerbied 7. Algemeen gesproken zouden zij zich kunnen onthouden van voortdurende verdraaiing van het 'beeld van de buitenwereld, dat zij hun volk voorhouden, in het bijzon der van de Ver. Staten, aldus Acheson. Acheson zag geen symptoom, dat de Sow jet-Russische leiders hun gedrag zouden veranderen, voordat de vooruitgang van de vrije wereld hen had overtuigd, dat zij geen baat kunnen hebben bij het voortduren dezer gapingen. za! ik mij terugtrekken, teneinde ernstige politieke wanorde in het land te voorkomen. Indien daar entegen, hierbij voorgelicht door het resultaat der volksraadple ging, het parlement mocht he slissen mij mijn prerogatieven te rug te schenken, dan behoort iedereen zich eveneens bij deze beslissing neer te leggen, in dat geval behoren de Belgen, evenals ik hetzelf zcu doen, het verleden te vergeten en dienen zij zich te verzoenen, teneinde zich te wij den aan de hogere belangen van het land. Leopold III besluit zijn bood schap als volgt: „Laten wij niet vergeten, dat op dit ogenblik de ogen van het bui tenland op Belgjë gevestigd zijn. Onze binnenlandse stabiliteit en het prestige eisen, dat het parle ment zo spoedig mogelijk een be slissing neemt". Pirenne had nauwelijks een paar voorden van de verklaring kun nen voorlezen, toen journalisten hem de afdrukken van de verkla ring uit de hand rukten en hals over kop de kamer uit stormden. Tafels en stoelen werden onder ste boven gegooid. Nadat Pirenne de verklaring van Koning Leopold te Pregny had voorgelezen, deelde hij mee, dat de Koning niet naar België zal terugkeren, voordat het par lement hem toestemming heeft gegeven. Het is de taak van mi nister-president Eyskens een ver enigde vergadering van Senaat en Kamer van volksvertegen woordigers bijeen te roepen. Pi renne wist niet, wanneer dit zou gebeuren. Beide Kamers moeten eerst apart hun goedkeuring hechten aan het houden van deze gemeenschappelijke zitting, waar in over het eventueel intrekken van de wet van 1945, die het re gentschap instelde, moet worden gestemd. In politieke kringen te Brussel is men van oordeel, dat het aan geen twijfel onderhevig is, dat de verenigde Kamer en Senaat een einde zullen maken aan de wet van 1945, waarbij het regent schap werd ingesteld. De same» stelling van de Kamer van volks vertegenwoordigers is thans als volgt: de Katholieken hebben 105, de Socialisten 66, de Liberalen 29 en de Communisten 1'2 zetels. In de Senaat is de verdeling der zetels als volgt: Katholieken 92, Socialisten 53, Liberalen 24 en Communisten 6 zetels. In de Senaat heeft de Christelijke Volkspartij negen zetels meer dan de Socialisten, Liberalen en Com munisten tezamen. In de Kamer heeft zij twee zetels minder dan Socialisten, Liberalen en Commu nisten tezamen. De thans 49-jarige Leopold van België volgde in 1934 zijn vader Koning Albert op, die in dat jaar bij een bergboklimming in de buurt van Namen om het leven was gekomen. Het jaar daarop kwam zijn echtgenote Koningin Astrid bij een auto-ongeval in de buurt van Luzem om het leven. De Koning zat zelf aan het stuur van de auto, waarmee het onge val gebeurde. In de daarop vol gende jaren sloot de Koning zich vrijwel op in zijn paleis te Laeken bij Brussel dat hiji alleen verliet, wanneer de vervulling van zijn taak dit volstrekt noodzakelijk maakte. Koning Leopold werd 3 Nov. 1901 te Brussel geboren. Zijn vader was toen nog Kroonprins. Leopold werd Kroonprins in Dec. 1909, toen Albert I de troon be steeg na de dood van Koning Leo pold II. In Augustus 1914, na de Duitse invasie van België, werd Leopold met zijn jongere broer Prins Karei en zijn zuster Prinses Marie José naar Engeland gezon den. Toen hij nog pas 13 jaar was, wist hij zijn vader te over reden om hem toestemming te geven, in het leger dienst te ne men. Hij werd als gewoon sol daat ingeschreven. Sergeant ge worden, nam hij na de bevrijding van Brussel deel aan de triom- In de verenigde Kamer en Se naat bestaat dus een absolute meerderheid voor de C.V.P. van zeven zetels. Bovendien is te ver wachten, dat enige Koningsgezin de liberalen, zoals Sable en La- Laye, zich bij de Christelijke Volkspartij zullen aansluiten. Na intrekking van de wet op het re gentschap zal Koning Leopold automatisch zijn prerogatieven hernemen. VERZOEK VAN KONING LEOPOLD? Volgens de laatste éditie van het Belgische socialistische blad „Le Peuple" heeft Koning Leo pold de regering verzocht, de ver enigde Kamers bijeen te roepen, teneinde de wet op het regent schap in te trekken, en hem in staat te stellen naar België terug te keren. Naar het blad schrijft zijn de kopstukken van de socia listische partij, waaronder Spaak, op het ogenblik in het hoofdkwar tier van de socialistische partij te Brussel bijeen en is de alarm- toestand afgekondigd voor het socialistische actiecomité, dat de 500.000 arbeiders van het alge meen Belgisch vakverbond in zich verenigt In politieke kringen te Brussel neemt de opwinding toe. Paul Henri Spaak, de voormalige so cialistische premier in België, heeft zich in allerijl naar een ver gadering van het bestuur der Bel gische socialistische partij dat per manent zitting houdt in 't socia listische hoofdkwartier te Brus sel, begeven. In een vurige rede van drie kwartier spoorde hij zijn partijgenoten aan, vastberaden te zijn in hun oppositie tegen Ko ning Leopolds terugkeer. Een socialistische zegsman ver klaarde later: „De actiecomité's der arbeiders zijn reeds in een toestand van paraatheid ge bracht.'' Zaterdag zal een vergadering worden gehouden van het perma nente comité van het Nationale Waalse congres. fantelijke terugkeer van Koning Albert en Koningin Elizabeth in de Belgische hoofdstad. Uit het huwelijk met Koningin Astrid werden drie kinderen geboren: Prinses Josephine-Charlotte in 1927, Prins Boudewijn in 1930 en Albert, Prins van Luik. In Augustus 1939, toen de oor- leg dreigde, bood hij samen met Koningin Wilhelmana Hitier be middeling aan. Dit aanbod werd algewezen. 11 Mei 1940, de dag na de invasie van de Duitse legers in België, stelde Koning Leopold zich aan het hoofd van het leger en verzocht hij Frankrijk en En geland dringend om hulp. 15 Mei braken de Duitsers door de Fran se verdedigings-linies te Sedan heen en dreven de te hulp gesnel de geallieerde legers terug naar de kust, waar Duinkerken de enige uitweg bleef. 27 Mei, toen het Belgische leger van de Britse strijdkrachten was afgesneden, gaf de Koning zich onvoorwaardelijk over. Volgens minister-president Rey- naud en diens Engelse ambtsge noot Churchill had de Koning hierover geen overleg gepleegd. Leopold daarentegen verklaarde, dat hij 21 Mei Engeland en Frank rijk reeds in kennis had gesteld van de mogelijkheid van capitu latie. Tijdens de vier bezettingsjaren leefde Koning Leopold nagenoeg als gevangene in zijn paleis. 11 September 1940 huwde hij met Mary-Liliane Baels, dochter van een voormalige Belgische minis ter. Het nieuws van het huwelijk werd pas in December 1941 aan het Belgische volk meegedeeld in een herderlijk schrijven. De echt genote van de Koning deed af stand van de titel Koningin en haar eventuele kinderen zouden geen erfrecht op de kroon hebben, aldus dit schrijven. Zij zou de titel dragen: Prinses van Rétie. In 1942 'schonk zij de Koning een zoon, Prins Alexander. In Juni 1944, na de geallieerde landingen in Normandië, begaf Koning Leopold zich naar Duits land en Prinses Rétie met de kin deren „op verzoek" van de Duit sers volgden hem. In Mei 1945 werden zij door de Amerikanen te Strobl hij Salzburg, waarheen zij overgebracht waren, bevrijd. Leopold verzocht zijn broer Prins Karei, die als regent was opgetreden, in functie te blijven, omdat een slechte gezondheid hem verhinderde, onmiddellijk naar België terug te keren. De Belgische socialistische partij eis te toen direct Leopold's aftreden. De Koning, die zich in Augustus 1945 in Zwitserland vestigde, kreeg de steun van de Rooms- Katholieken, maar de Liberalen, Christen-Democraten, Socialisten en Communisten verzetten zich tegen zijn terugkeer. Bij de alge mene verkiezingen in Juni 1949 behaalde de Christelijke Volks partij Rooms -Katholieken) in beide huizen van het parlement een overwinning, doch verkreeg in de Kamer van volksvertegen woordigers geen absolute meer derheid. De socialisten stemden toe in een volksraadpleging maar els, zoals bekend voor de te rugkeer van de Koning een meer derheid van twee'derden. Leopold zelf verklaarde te zullen aftreden, indien hij minder dan 55 »/o der stemmen kreeg. Zondag kreeg hij bij de volksraadpleging 57,6 »/o- liet moderniseren van zijn militai re uitrusting. De vertegenwoordigers van alle andere partijen applaudisseerden luidde bij de woorden van minister Pleven: „Frankrijk mag zelf niet verslappen rfiet zijn krachtsin spanning op militair gebied. Wij moeten laten, zien, dat wij mans genoeg zijn om op militair gebied stappen te doen, noodzakelijk om het voortbestaan van onze onaf hankelijkheid te verzekeren". De communistische afgevaardig den hielden zich rustig. Minister Pleven verklaarde nog, dat de Amerikaanse militaire voorraden, die Ffankrijk zal ont vangen, het in staat zullen stellen zijn vloot op het huidige peil te handhaven. Na de •stemming over de wa- penieveranties ontstond er tumult. Een Algerijnse communistische afgevaardigde, Abderrahmane Djemad, wenste het woord. Dit werd hem echter door de plaats- vervangende voorzitter Bouxom geweigerd, daar de communisten reeds tien minuten, langer hadden gesproken dan de andere fracties. Djemad snelde daarop naar de microfoon en begon te spreken. De afgevaardigden der regering begonnen onmiddellijk met de deksels van hun lessenaars te slaan en de communisten riepen „facisten zwijnen". Na een kwartier bedaarde het tumult. Bouxom bracht het com munistische voorstel namelijk, dat er in de overeenkomst van het pact geen veranderingen mochten worden aangebracht zon der de goedkeuring van de Natio nale Vergadering in stemming. De zitting moest worden ver daagd, daar de communisten meer stemmen hadden ingeleverd, dan er communisten in de alge mene vergadering zijn. Het amendement bleek tenslot te met 416 tegen 181 stemmen te zijn aanvaard, waarna de Natio nale Vergadering uiteenging. Persconferentie van Prins Bernhard De Prins zeide het volgend jaar wederom een reis naar Zuid-Ame- rika te zullen maken, indien de Nederlandse regering zulks wen ste. Deze zou echter veel rustiger moeten worden georganiseerd. De Prins achtte het zeer nuttig, dat Nederlandse journalisten hem hadden vergezeld, alleen reeds om de aandacht der Nederlanders op deze landen te vestigen en te wij zen op de mogelijkheden, gezien door een Nederlandse bril is bo vendien belangrijk, zo zeide de Prins, dat de Nederlandse diplo matieke vertegenwoordigers in de betrokken landen vooraf goed con tact met de per3 opnemen. Woensdag bezocht de Prins het „Metropolitan Museum of Art':. Donderdag zou hij met Thomas Watson lunchen. De Prins vertrek Zaterdag naar Nederland, aargezien het vlieg tuig van Vrijdag geen plaats meer had. In de maand Februari liepen 727 zeeschepen met een gezamen lijke Inhoud van 1.633.000 netto scheepston de haven van Antwer pen binnen. Dit betekent tegen over de maand Januari een ach teruitgang van 77 schepen en 350 000 ton. WEERSVERWACHTING medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Vrijdagmor gen tot Vrijdagavond. Vrij zacht- Aanvankelijk zwaar bewolkt met op de meeste plaatsen enige regen, later tijdelijke opklaringen. Matige tot krachtige en langs de Waddenkust tijdelijk krachtige tot harde wind tussen Zuid en Zuid-West. Vrij zacht. HOOGWATER. ZATERDAG 18 MAART. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden ZON- EN Mrt. Opk. 2.00 2.35 3.15 3.25 2.20 2.55 3.35 3.45 WATERSTANDEM Ond. Opk. Ond. 17 6.51 18.47 6.47 17.34 18 6.48 18.49 6.56 18.48 19 6.46 18.51 7.05 20.00 het toestel wordt op 30 meter ge-1 „schotels"" aan de Mexicaanse he schat en de piloten verzekeren, dat het van metaal was gemaakt, met bovenaan een „gasuitlaat" waar uil vlammen naar buiten sloegen. De vliegers voegden er aan toe dat, toen de schotel de nabijheid mei. Bij de Finse koopvaardij dreigt een algemene werkstaking. Aan leiding tot de staking is een loon- geschil. maai) ivvn me» im IEGEN PIJNEN EN GRIEP 20 lABLEIJEN I OJi ZON- EN WATERSTANDEN. Mrt. Opk. Ond. Opk. Ond 18 6.48 18.49 6.56 18.48 19 6.46 18.51 7.05 20.00 20 6.44 18.53 7.14 21.11 cour ïzicacimutuicu, i/w gcovuivuv om b.v. bij het optreden van sto ringen in de electriciteitsvoorzie- t.ing de bemaling toch doorgang te doen vinden. De blijvende IJsselmeerd ijken worden zodanig, dat zij voldoen Westerpolder en de gehele Zuid oostpolder over ongeveer dertig jaar gereed kunnen zijn. Als be volkingscijfer voor beide polders tezamen wordt het getal honderd vijftig duizend aangehouden. de staking zich naar ed van Brussel dreigt ;iden. Ook in de me- ken te Nijvel wordt gewerkt. moerend comité van de verkersbond van Bei- art in een Vrijdag ult- manifest, dat het de iweging tegen de van de Koning vol- edkeurt. iité is van oordeel, dat gskwestie geen zuiver robleem is en dat deze invloed heeft op aco rn sociaal terrein. De verkersbond zal zich iet alle middelen ver- et alleen tegen Leo- dooh tegen alle re- :e stromingen, die ïen. Het nationale co- i het verbond is in adering bijeengeroe- zijde van het A.B.V.V. •zekerd dat de „spon- cingen tegen de terug- de Koning niet langer r zullen duren. Zater- n, zo wordt van deze laard, zal iedereen op terugkeren. ital arbeiders dat op lik in Wallonië In sta- wordt op 250.000 ge- de stakingsbeweging i morgenuren beperkt 7allonië, heeft zij zich daguren eveneens uit- >t de Brusselse agglo- Voor zover bekend de arbeiders van vier metaalfabrielcen, r Siemens, alsmede een grote suikerraffi- reneens het werk neer- je Soir" verder nog be- ben alle ondergrondse grondse arbeiders van en van de beneden- veneens het werk ge- i te protesteren tegen ïtuele terugkeer van Leopold. De mijnen tines zullen heden in jaan evenals de daar e ijzergieterijen. De in van de Belgische m rijden niet meer in Ise land. Tot nu toe zich geen incidenten m. V.p. echter niet mogen n. In dat geval zou een Katholieke Regering vorden, die de Verenig - 3 bijeen zal roepen. De id, die in de Nationale ïg bestaat om de Ko- jn rechten te henetellen, stbaar. Indien de Libe- pbeffing van de Wet op itschap dan nog moch- eren deel uit te maken sgering van de Koning, ie C.V.P. niet terugdein- lieuwe verkiezingen, uden aan de C.V-P. de meerderheid schenken uidatie van de Liberale gevolge hebben. Het ia t waarschijnlijk, dat de het zover zullep laten lij zullen de opheffing 'Regentschap als een leschouwen, waarover eigen oordeel mag heb- Liberale Parlementsle- n dan verdeeld stem- >p van een vergadering Je ministers heeft De naar Eyskens begeven mede te delen, dat het i Liberale zijde nog niet 3 en heden zal worden zijde van het Alge- Igisch Vakverbond is ddag het volgende be- aakt: :retariaat van het Al- lelgische Vakverbond spontane stakingsbe- die zich in verschil- eken van het land orgedaan, op de hoog- Het secretariaat be de arbeiders die het en neergelegd zijn on- sympathie en solida- iretariaat stelt met I vast, dat de arbei- hun handelwijze het eren, dat het stand- het dagelijkse bestuur B. V. V. getrouw de weergeeft van de ar- dasse. .cretariaat vraagt de J in alarmtoestand te blijven. Het Algemeen Belgisch Vakverbond is er op voorbe reid, alle nodige maatregelen te treffen, die de omstandig heden noodzakelijk mochten maken".

de Vrije Zeeuw | 1950 | | pagina 1