Na de Volksraadpleging De Prins in Canada De Koningin weer thuis Hel debal in hel Britse Lagerhuis Panamees schip bij Terschelling op mijn gelopen Minister van Buitenlandse Zaken van Tsjecho-Slowakije afgetreden Vier der vijf schipbreukelingen in gevonden] sloep reeds overleden VERKLARING VAN HET SOC. VAKVERBOND. Frankering Wj Aoonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—67 Terneuzen Telefoon 2510 Na 5 uur 2073 Gironummer 28150 abonnementsprijs3,90 per kwartaal Pw week 30 cent. Losse nummers 6 cent ZEEUW WOENSDAG 15 MAART 1950. 6e Jaargang No. 1371. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regeto 60 ct4 iedere regel meer 12 cent. Advertentieprijs: per mm 10 ct.; minimum pee advertentie 1,50 Vermelding Brieven onder nummer Bur*M van dit blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 Maandagavond om 23 uur is liet Pamamese. ongeveer 3726 ton metende, motorschip Cygnet" een halve mijl ten Oosten van het lichtschip Terschellingerbank hui ten de geveegde route op een mijn gelopen. De motorredingsboot ,,Brandarls'' van de Koninklijke Nederlandse Noord-Zuid-Hollandse Reddingmaatschappij, die de Cygnet" om 6 uur bereikte heeft 1# man aan boord genomen. Acht man zijn nog aan boord gebleven Een sloep met 5 leden van de be manning, die de Cygnet" verlie ten, wordt vermist. De „Bran deis" is nog zoekende naar deze sloep. Ook van het marine vliegveld Valkenburg is assisten tie ingeroepen. Het reddingssta tion Ameland is tevens gealar meerd. De motorstrandredding- boot .Abraham Fock" zou even eens uitvaren om naar de sloep te zoeken. De sleepboot „Holland", die met de „Brandaris'' uitvoer, toen de per morselamp uitgezonden nood. seinen werden opgevangen, blijft in de buurt. Waarschijnlijk is met de explosie de radio aan -boord van de „Cygnet" defect geraakt, daar de „Holland" en de „Bran ders" vergeefs getracht hebben radio-contact te krijgen. Mi tchel bommenwerper ingeschakeld. Dinsdagmorgen tien voor zeven is van het marinevliegkamp Val kenburg een Mitchellbommenwer. per vertrokken om naar de ver misten te zoeken. Gezagvoerder is luitenant ter zee-vlieger derde klasse Klap. De sleepboten „Holland" en ,,-Stortemelk" hebben vastgemaakt aan het Panamese schip en zijn op weg naar het Stortemelk, een goul ten Noorden van Vlieland. De „Brandaris" is aan het zoe ken naar de vermiste reddingboot- Piet Panamese schip maakt water. Het noodverkeer werd om 7.00 uur opgeheven. Om 7.45 heeft de Mitchell-bom- menwerper, die van Valkenburg was opgestegen, de vermiste sloep ontdekt en een lichtkogel afge schoten, waarna het vliegtuig naar haar basis terugkeerde. 4 der 5 schipbreukelingen in gevonden sloep reeds overleden,. Nadat de Mitchell-bommenwer- per met een lichtkogel de aan dacht van de sleepboten op de sloep had gevestigd, heeft de „Holland", die met de „Storte melk" de „Cygnet" sleepte, zoda nig gemanoeuvreerd, dat zij langs, zij van de sloep kon komen. Een der schipbreukelingen bleek nog in leven. Op zijn vier metgezellen paste men nog kunstmatige adem haling toe, doch vergeefs: zij wa red reeds overleden. De reddingboot „Brandaris" vaart de sleep tegemoet om de overlevende bemanningsleden aan boord te nemen. De hoop, dat men nog bij een tweede der vijf mannen de levens geesten zou kunnen opwekken, is ijdel gebleken. De overlevende is de eerste stuurman van de Cygnet". Het schip was op 12 Maart j.l. uit Bmbden vertrokken met een lading oud ijzer bestemd voor En geland. Zwakke noodseinen opgevangen. Het schijnt dat de „Cygnet" na de ramp nog even met een nood- zender geseind heeft. Bij radio ÜJmuiden kwamen de seinen ech ter niet, in Willemsoord slechts heel zwak door. Te vijf minuten voor twaalf is de „Brandaris" de haven van Ter schelling binnengevaren met 14 van de geredden. Enkele hunner ntfn licht gewond. Aan boord van de „Cygnet" be vinden zich nog de kapitein van Griekse nationaliteit, Stamatios Slpuras, met twee leden van de bemanning. De „Brandaris" is te circa kwart over twaalf weder om vertrokken om hen van het schip over te nemen. De „Cyg net" bevindt zich in zinkende toe stand en de sleepboten zullen het moeten prijsgeven. Van de zijde van het ministerie van marine vernemen wij dat de „Cygnet" zich op 't ogenblik van het ongeluk drie tot 4 mijl bu'ten de geveegde route moet hebben bevonden. De namen van de vier bjj de ramp van de „Cygnet" omgekome nen luiden: Antouios Tsjoumejis, eerste machinist, Georgios Mar. copculos chef-kok, Ioanis Zanakis, tweede kok, Nicolaos Mbajalou- oos, matroos, allen Grieken. Vier man van de 14 mannen, die door de „Brandaris" naar Ter schelling zijn gebracht, zijn ter stond naar Harlisgcn vervoerd en m een ziekenhuis opgenomen ter behandeling van hun, niet ernstige verwondingen. De bemanning van de „Cygnet" bestond uit 22 koppen. Deze zijn van Griekse, Roemeens en Portu gese nationaliteit. Voorts zijn enkele hunner afkomstig uit Da kar, West-Afrika. Het schip is eigendom van Cia, Nav. Punta Arenas s.a. te Panama en in 1911 te Dublin gebouwd. Het schip behouden? Oim 3 uur Dinsdagmiddag werd het mogelijk geaclht, dat de „Cyg net" de haven van Terschelling toch nog bereikt. De sleepboot naderde het eiland met het nog steeds niet geheel gezonken schip op sleeptouw. Zoals enkelen der geredden ver- de reddingboot van de Noord- Zuid-Hollandse Reddingmrj. de Brandaris" zee koos. Het viel in het duister uiet mee de in noodvenkerende boot te he ieiken. Drie uur later gelukte het de „Brandaris" langszij het schip te komen. Veertien leden an de bemanning opnieuw bleef de kapitein met 2 zijner mannen op zijn schip stapten cort voor het middaguur in Ter- ehelling aan land. Vier opvarenden van het Pana mese stoomschip zjjn, met lichte verwondingen in een ziekenhuis te Harlingen opgenomen. Zij wer den met het motorschip van de beurtschipper Bos naar Harlingen gebracht en daar in het Rooms- Katholieke ziekenhuis onderge bracht. De bootsman, een 47- jarige Griek, had 3 verbrijzelde vi, gers. De anderen, een 65-ja rige Griek en twee Egyptenaren van resp. 40 en 47 jaar, zijn sto kers; zij werden door de explosie buiten boord geslingerd. Later zijn zij met been- en hek kenfracturen en verwondingen water opgevist. Zij waren nog zeer onder de indruk van het on geval en de doorgestane emoties en konden nog geen samenhan gend verhaal doen. Een der ge redden vertelde, dat hij enige uren in het water had gelegen voor hij was gered. Him verwondingen zijn overigens r.ie-t van ernstige aard en het laat zich volgens de geneesheren aanzien, dat zij deze nacht van verschrikking zonder ernstige gevolgen te boven zullen komen. telden is het schip Maandagavond circa 11 uur d£or een mijn ter I aan het Slicht uit het ijskoude nrntn« /v*>fVQVnciT '/h TXTQ mVI TTCvCt hoogte van de machinekamer ge troffen. Aan boord brak enige paniek uit, mede omdat men vreesde, dat de ketels, die scheef kwamen te hangen, zouden ont ploffen. De radio-apparaten wa ren vernield, zodat geen radicgra- f'scfae noodseinen konden worden uitgezonden. Zo snel mogelijk zette men in het duister de sloepen uit, waarin bijna de gehele bemanning plaats nam. Met twee van zijn mannen bleef de kapitein aan boord. Verwachte ontploffing kwam niet. Snel verwijderden de sloepen zich van het zwaar beschadigde schip, doch toen men na enige tijd bemerkte, dat de verwachte cntploffing uitbleef en het schip niet verder zonk, besloot men te rug te keren en weer aan boord te gaan. Aan de meeste leden van d-e bemanning gelukte dit. Zoals reeds gemeld slaagden de 5 inzittenden van 1 sloep er niet in op de woelige zee de „Cygnet" te bereiken. Wel kon de tweede kok een uitgeworpen lijn grijpen, die hij volgens mededeling van zijn kameraden aan boord, meer dan een half uur vast wist te hou den, teneinde verdere afdrijven van de sloep te voorkomen, maar tenslotte liet hij door uitputting gedwongen- de lijn schieten. Blijk baar heeft het de mannen in de sloep ontbroken aan voldoende kracht om in de striemende hagel de roeiboot tegen de sterke stroom in over de zware golslag heen naar de „Cygnet" toe te trekken. De sloep is daarna afge dreven en werd de volgende mjr- gen door een Mitchell opgemerkt. Van uitputting en koude bezweken. De ijlings naar de op de golven dobberende sloep gedirigeerde sleepboot „Holland", die op dat moment de „Cygnet" reeds op sleeptouw had, trof in het bootje de 5 leden van de bemanning aan, doch toen waren er van uitput- tiig en koude reeds 4 gestorven. Aanvankelijk bemerkte niemand langs de kust wat er met het Pa namese schip gebeurd was. Eerst om 1 uur in de vroege morgen uren nam een van de vuurtoren wachters op Terschelling een noodsignaal waar. Met vuurpijlen seinde men van de kust af terug, waarna om circa kwart voor twee EYSKENS TE GENEVE. De premier van België, Gas ton Eyskens, is Dinsdagochtend te Genève aangekomen voor een bespreking met Koning Leopold. Hij ging eerst naar zijn hotel en weigerde vragen van journalisten te beantwoor den. Eyskens zag er bleek en moe uit. De premier zou gistermiddag om drie uur een bezoek aan de Koning brengen. Kort voordat Eyskens zijn hotel bereikte, verliet Koning Leopold per auto zijn villa. Journalisten volgden hem tot in Genève en in de nauwe stra ten van deze oude stad ont stond een ware autorace. De auto van de Koning hield plot seling stil voor het hoofdbureau van politie. Een rechercheur sprong er uit en nam de cor respondenten van Associated Press en Reuter mee in het bu reau „voor een identiteitscon- tröle". De correspondenten werden in een kamer opgeslo ten en na een half uur bij het hoofd van de politieke politie gebracht. Deze betreurde het incident, maar deelde mede, dat hij niet kon toestaan dat de Koning gevolgd werd. Naar vernomen wordt, heeft de Koning de hem vergezellen de rechercheur opdracht ge geven de correspondenten op te sluiten. De Koning reed later De Tsjecho-Slowaakse pre mier, Zapotocky, heeft gisteren bekend gemaakt, dat de Minis ter van Buitenlandse Zaken, Vladimir dementis, zijn ontslag heeft ingediend. Zapotocky deed mededeling van het aftreden van demen tis aan de wekelijkse vergade ring van het kabinet, die gis teren werd gehouden. Volgens het officieel commu niqué verklaarde Zapotocky, dat dementis hem persoonlijk zijn ontslag had overhandigd. Zapotocky had president Gott- wald aanbevolen het ontslag te aanvaarden. Aan vice-premier Siroky is thans de portefeuille van Buitenlandse Zaken toe vertrouwd, zo wordt verder in de bekendmaking gezegd. Het communiqué verklaarde, dat de president het advies had opgevolgd. Zapotocky, aldus het commu niqué, ontving het volgende schrijven van president Gott- wald: „Geachte premier. Op grond van het voorstel, dat U mij deed en dat gebaseerd was op Minister dementis eigen verzoek, onthef ik hem van zijn functie als Minister van Bui tenlandse Zaken. Tegelijkertijd belast ik vice-premier Villiam Siroky met de leiding van het ministerie." Het communiqué vermeldt voorts, dat Gottwald en Zapo tocky, dementia een schrijven hebben doen toekomen. Hierin wordt hij aangesproken als „lid van het parlement" en wordt hem medegedeeld, dat zijn ver- Vlak voor een naderende sneeuwstorm ud» vertrok Prins Bernhard Maandagochtend om lialf elf per vliegtuig van Ottawa naar Quebec in gezelschap van ambassadeur Van Rojjein. Op het vliegveld van Ottawa waren o-a- Viscount Alexander en generaal Foulkes aanwezig om hem uitgeleide te doem. De afscheids groeten van de persorganen van Ottawa waren bijzonder har telijk." „Ottawa Journal" schreef, dat de Prins er van verzekerd kan z(jn dat hij de nauwe banden tussen Canada en Nederland nog heeft verstrekt. „De Prins laat hier honderden nieuwe bewonderaars achter, die gemaakt zijn door zijn innemende persoonlijkheid en door de openhartige en tegemoetkomen" de wijze, waarop hij de vraag stukken die beide landen aangaan, heeft besproken", schrijft het blad. „Canadian Press" noemde de Prins „een uitstekende ambas sadeur". In Quebec werd de Prins weer met militaire eerbewijzen verwelkomd. Luitenant-gouver neur-generaal Fisette bood hem een lunch aan, waarbij o.a. de ministerpresident van Quebec, Du- plessis, aanzat. Na de lunch be zocht de Prins de „International Fertilizers Factory die deels een Nederlandse onderneming is (zus- terfirma van maatschappij Alba tros). Prins Bernhard nam deel aan een receptie door de militaire autoriteiten van Quebec en tevens ontmoette hij 'n aantal in Quebec wonende Nederlanders. Maandagavond werd hem een diner aangeboden in de histori sche citadel door Mgr. Maurice Roy, kanselier van de universiteit en Aartsbisschop van Quebec, die gedurende de oorlog als hoofd aalmoezenier van het Canadese leger geruime tijd in Nederland is geweest en onlangs werd benoemd tot commandeur in de Orde van Oranje Nassau. Onder de geno digden waren de burgemeester van Quebec, de Anglicaanse Lord Bishop Philip Carrington en ver tegenwoordigers van de regering, het leger en de universiteit. Prins Bernhard1 in Quebec aangekomen Te Quebec werd de Prins be groet door lid tenant-kolonel Papi- neau, adjudant van Sir Eugène Fiset, luitenant-gouverneur, en verder bastuursautoriteiten en di plomatieke en militaire functiona rissen. De Prins was vergezeld door kolonel Maurice Rome, staf chef van het militaire district van Quebec, die de Prins als adjudant is toegevoegd tijdens het bezoek aan Canada. Ook de Nederlandse ambassadeur, Dr. Van Roijen, be vond zich bij de Prins, Op het vliegveld inspecteerde de Prins een erewacht van 100 officieren en manschappen van het 22ste regiment. Er werden 21 kanonschoten gelost. Na de lunch ten huize van de luitenant-gou verneur maakte de Prins een tocht door de stud. zoek is ingewilligd en hij ont heven is van zijn ambt van Mi nister van Buitenlandse Zaken. Gottwald en Zapotocky heb ben ook Siroky een schrijven gezonden met de mededeling, dat hij belast wordt met de leiding van het ministerie van Buitenlandse Zaken. In het officiële communiqué niet de datum of de reden van zijn aftreden ge.uoemd. Geruch ten, dat Clementis aftreden overwoog, deden eind vorig jaar reeds de ronde, toen hij aan het hoofd stond van de Tsjecho- Slowaakse delegatie bij de Alge mene Vergadering der V.N. Zijn terugkeer naar Praag eind De cember maakte een eind aan het gerucht, dat hij als politiek banneling in het buitenland wilde blijven. Kort daarop maakte hij op een persconferen tie, waarover niets gepubliceerd mocht worden, kwetsende op merkingen over verschillende Amerikaanse staatslieden. De indruk, dat Clementis het meer eens was met de meeste leden van het kabinet dan met de Tsjechoslowaakse buiten landse politiek, werd versterkt door zijn eerste openbare rede op 22 Februari in het parlement. Hij bracht hulde aan de vrede lievende bedoelingen van de Sowjet-Unie en beschuldigde de Amerikaanse leiders van oor logsvoorbereiding. Het Atlan tisch Pact en de herbewape ningsprogramma's der bij het Pact aangesloten landen noem de hij agressief. Het enige lid van de te Praag vaak „Weste lijk" genoemde groep dat zich nog in het kabinet bevindt, is Vaclav Nosek, Minister van Binnenlandse Zaken. De andere leden bevonden zich tijdens de oorlog in concentratiekampen of te Moskou. Clementis ontkwam in 1939 naar Londen. Na Masaryk's dood op 10 Maart 1948, dertien dagen na de staatsgreep, die de communisten aan de macht bracht, werd Clementis Minis ter van Buitenlandse Zaken. De tegen de bandietenleider Salvatore Giuliano opererende politie heeft bij een vuurgevecht, dat 20 minuten duurde, één van Gluliano's gevaarlijkste luite nants dodelijk gewond. Het is Rosario Candela. WEERSVERWACHTING medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Woensdag, ochtend tot Woensdagavond. Veel bewolking. Over het algemeen veel bewol king met later plaatselijk enige regen. Zwakke tot matige en aan de kust later krachtige wind draaiend naar zuid of zuidoost. Iets hogere temperatuur dan gisteren. HOOGWATER. DONDERDAG 16 M^ART. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden ZON- 0.47 1.22 2.02 2.12 1.13 1.48 2.28 2.38 EN WATERSTANDEN. Mrt. Opk. Ond. Opk. Ond. 15 6.55 18.44 6.20 15,00 16 6.53 18.46 6.35 16.19 17 6.51 18.47 6.47 17.34 toen hij naar zijn villa terug keerde, ongemerkt langs de grote menigte belangstellenden. De villa van de Koning wordt streng bewaakt. Met het bezoek van Eyskens aan Koning Leopold is een serie besprekingen begonnen, waar van de volledige uitslag niet be kend gemaakt zal worden, vóór dat de Minister-President naar Brussel is teruggekeerd. Aan de journalisten, die hem staande hielden, toen hij Dinsdagmiddag met zijn vrouw een wandeling langs het meer maakte, vertel de Eyskens, dat hij ongeveer 90 minuten met de Koning gespro ken had en weldra naar zijn hotel zou terugkeren om op een telefoontje uit Pregny te wach ten. Na de vraag, of Prins Bou- dewfjn de besprekingen had bij gewoond, haalde Eyskens glim lachend zijn schouder op en antwoordde: Ik voer mijn be sprekingen met Zijne Majesteit. COMMUNIQUE VAN HET BESTUUR DER C-V.P. Na afloop van de vergadering van het nationaal comité van de C.V.P., heeft Van der Straten Waillet. voorzitter van de C.V.P., tegenover journaliisten het vol gende communiqué voorgelezen: „Het nationaal bestuur van de C.V.P- prijst de kalmte, de poli tieke rijpheid en de koelbloedig heid, waarvan de bevolking heeft blijk gegeven tijdens de periode, welke de stemming van 12 Maart voorafging. „Het stelt vast, dat de volks raadpleging heeft bewezen, wat de C.V.P. sedert 1945 steeds heeft gezegd n.l. dat de zaak van de Koning niet die van één partij is, Het legt er de nadruk op, dat in 21 van de 30 arrondissenmenten de Koning een meerderheid heeft behaald, dat 740 000 meer Ja- stemmen zijn uitgebracht dan het aantaf stemmen door de C.V.P. op 26 Juni 1949 behaald en dat het bijgevolg bewezen is, dat een aan zienlijke meerderheid, voortko mende uit alle nationale partijen en uit alle streken van het land, de terugkeer van de wettige vorst verlangt. „Het bestuur van de C.VP. acht het strijdig met de geest van onze instellingen om het door het land uitgebrachte votum in verband te brengen met de taal, welke door de Belgische burgers wordt ge bruikt, of de plaats, waar zjj heb ben gestemd. De C.V.P. spreekt de wens uit, dat alle goede burgers uit alle partijen, ongeacht hun mening over de Koningskwestie zich in een geest van nationale verzoe ning loyaal zullen neerleggen bij de wil van het land*'. De algemene secretaris van het Belgisch Socialistisch Vak verbond, André Renard, heeft verklaard, dat het verbond slechts een algemene staking zou uitroepen, indien de Koning zou proberen naar België terug te keren voordat het parlement een beslissing heeft genomen, of indien hij een regering zou handhaven, die en in de Kamer en in de Senaat geen meerder heid zou hebben. VERKLARING VAN DE LINKSE LIBERALEN. Na afloop van de gisterenmid dag en -avond gehouden bijeen komst van de linkervleugel der Liberale parlementsfracties werd een perscommuniqué uitgereikt, waarin wordt verklaard, dat de linkse liberalen de interpretatie van de uitslag der volksraadple ging door de Koning zullen af wachten alvorens hun standpunt te bepalen. In het communiqué wordt verder betoogd, dat de Ko ning, alvorens een beslissing te nemen, tevoren, zoals de traditie dit wil, het advies zou dienen in te roepen van die persoonlijkhe den, welke het meest representa tief geacht .kiunnen worden voor het Belgische volk en in het bij zonder van de voorzitters van iCamer en Senaat. Wijziging Kinderbijslagwet In het Staatsblad van gisteren is opgenomen de wet van 23 Febr. 1.1. inzake de wijziging van de Kinderbijslagwet. Ingevolge deze wet wordt de kinderbijslag voor het eerste kind ƒ0,42, voor het tweede en derde kind ƒ0,46 en voor het vierde en volgende kind ƒ0,57. Volgens de wet van 22 Dec. 1949 waren deze bedragen resp. ƒ0,40, ƒ0.44 en 0,54. De wet heeft terugwerkende kracht tot 1 Januari 1950. Gisteravond om acht minuten vóór negen reed de door 2 loco motieven getrokken Konink lijke trein het stationnetje te Baarn binnen, waar van het eerste perron de hekken langs de baan waren weggenomen en een loper was uitgelegd naar de Koninklijke wachtkamer. Langzaam reed de trein onder de overkapping binnen en na even heen en weer te zijn ge rangeerd, stopte de trein pre cies stil voor de loper. Als eer ste stapte Ir Mr Van Maasdijk uit de wagen, onmiddellijk ge volgd door de Prinsesjes Mar griet, Beatrix en Irene, gekleed in gr;jze bontmanteltjes. Mar griet droeg een klein blauw kof fertje en haar twee zusjes elk een klein rood leren koffertje. Gekleed in een kort beige bont manteltje over haar zwarte ja pon, verliet Koningin Juliana de wagen. Met een gebaar van aangena me verrassing begroette Hare Majesteit de kennissen, die haar kwamen afhalen, en zij drukte ieder hartelijk de hand. Het gezelschap begaf zich vervol gens naar de Koninklijke wacht kamer, waar onder meer ter be groeting aanwezig waren de President-Directeur der Neder landse Spoorwegen, Ir Den Hol lander, de particulier Secretaris en particulier Secretaresse van de Koningin, W. J. Baron van Heeckeren van Molecaten en mevr. N. SmittAvis. Arrestaties van Europeanen wegens wapensmokkel De Indonesische politie heeft in de afgelopen 24 uur 17 per sonen, waaronder 12 Neder landse politie-ambtenaren, ge arresteerd, nadat zij op het spoor was gekomen van een complot dat, naar men meent, zich bezig hield met het smok kelen van wapenen en van Su- rabaja uit zou hebben geope reerd. Nadat de politie bij toe val een groot wapenarsenaal ontdekt had, namen haar ar restaties een aanvang. Volgens de berichten bevin den zich onder de gearresteerde Nederlandse politiemensen een commissaris en een inspecteur, verder een Nederlands burger en 4 Indonesiërs, waaronder eveneens een politieman van hogere rang. De ontdekking van de wapen opslagplaats geschiedde, toen de politie een huiszoeking deed bij een Nederlander, die gedu rende het weekeinde in hechte nis was genomen wegens het bezit van een gestolen motor rijwiel. Op een verborgen plaats werden toen handgra naten, geweren, mortieren, automatische wapenen, pisto len en munitie aangetroffen. Van de zijde der politie wist men niets van enige politieke drijfveer achter deze organisa tie aan wier activiteit, naar zij zegt te vertrouwen, thans een einde is gekomen. Een vriendinnetje van de Prin sesjes drukte haar speelge nootjes enthousiast de hand. De Koningin, die het aan te zien was, dat de vacantie haar goed had gedaan, onderhield zich korte tijd met allen, die haar kwamen afhalen. Weldra reed een Hofauto voor en allen stapten in en gingen in snelle vaart naar het Paleis. De heer Van Maasdijk, die met zijn echtgenote en dochtertje mee waren geweest naar Bankt Anton, vertelden nog iets over de reis. Maandagavond arri veerde men om twaalf uur in Bazel, alwaar werd overnacht en 's morgens om zeven uur werd de Koninklijke trein ge koppeld aan de Bazel—Amster dam Expres. Bij de Nederland se grens werd de Koninklijke trein weer afgekoppeld en met twee locomotieven ging het toen snel op huis aan. „De Prinsesjes," zo vertelde de heer Van Maasdijk, „zijn tot aan de laatste vacantiedag zeer en thousiast geweest. Maandag morgen hebben zij nog geskied. Hierin hebben zij trouwens goe de vorderingen gemaakt. Zij zit ten in de tweede ski-klas van boven af. Mevr. M. A. PenninkMitsch- mann, die in Sankt Anton last van bronchitis heeft gekregen, was gelukkig zover opgeknapt, dat zii met de trein mee kon. Op het station te Baarn stond een ziekenauto gereed, waarmee zii naar huis werd vervoer.d. Gisteren was liet de laatste dag van het debat over de troon rede in het Britse Lagerhuis. Walter Elliot (conservatief) diende een amendement op de troonrede in, waarin betreurd wordt, dat de kwestie van de woningnood niet aangeroerd wordt. De woningnood, aldus Elliot, werd steeds nijpender tengevolge van het steeds geringer wordende aantal woningen dat jaar lijks gebouwd werd. De regering heeft de vertrou wenskwestie aan het amendement verbonden. De kamer was overvol. De af. gevaardigden hurkten of stonden dicht op een. De torries vielen de Labour-regering op haar zwakste punt aan. De woningnood, welke sedert de oorlog fnuikend is ge weest, onder meer voor het En gelse familieleven, heeft de La- bourpartij duizenden stemmen bj de laatste algemene verkiezin gen gekost. Tussen een tot twee millioen personen staan op de wachtlijst voor een woning. Elliot verweet de minister voor volksgezondheid Aneurin Bevan, overhaastheid toen deze het vorige jaar verklaarde, dat de tijd in zicht was, dat aan ieder gezin de beslotenheid van een eigen huis houding kon worden gegeven. Hoewel er al te weinig te dure woningen zijn, zo vervolgde Ei- liot, heeft de regering bezuinigin gen op het bouwprogram voorge steld. Elliot wenste meer particuliere woningbouw. Hij gaf een opsom ming van de plannen der conser- Koningin en Prins naar Limburg Het ligt in de bedoeling van H. M. Koningin Juliana en Z. K. H. Prins Bernhard der Nederlanden op 24 en 25 April a.s. een officieel bezoek aan de provincie Limburg te brengen. Nadere bijzonderheden betref fende het programma zullen op een later tijdstip bekend worden gemaakt. Portret van de Koningin voor Fries provinciehuis Door Cor Reisma geschilderd. Op uitnodiging van de Ge-dep. Staten van Friesland heeft de Friese kunstschilder Cor Reisma een portret vervaardigd van H. M de Koningin, dat Maandagmorgen door het provinciaal bestuur is aanvaard. Het portret heeft voorshands een plaats gekregen in de verga derzaal van Ged. Staten. Het is mede op verlangen van Hare Ma jesteit, een sober portret gewor den. Het geheel geeft onze vader landse driekleur in getemperde nuances weer, met een grj'ze ach tergrond. De Koningin is gekleed Ir. blauwe japon, op de schouders draagt zij een witte pellerine en voorts een rode koningsmantel. Op een tentoonstelling van wei - ken van Cor Reisma, die gehou den zal worden door het Friesch Genootschap voor geschied-, oud heid- en taalkunde te Leeuwarden in het Fries museum van 28 April tot 22 Mei en door het Genoot schap „Pictura" te Groningen van 1 tot 24 April in het museum van oudheden, zal dit schilder^ ge- exposeerd woiden. vatieven in antwoord op de inter- ïuptie van Bevan: „Laat niets tussen de burgers en de woningen komen". Arthur Blenkinsop, par lementair secretaris van het mi nisterie van arbeidszaken, ver klaarde, dat de regering wilde voorkomen, dat materialen voor luxe gebruikt werden. De regering' wenste de bouw van woningen voor hen, die in de grootste nood verkeerden te verzekeren. De Engelse regering heeft gis teravond met een meerderheid van 25 stemmen het vertrouwensvotum gewonnen, 314 stemmen werden uitgebracht vóór de regering; 289 tegen. De liberalen stemden vóór de regering. Lady Megon Lloyd George (li beraal), dochter van de voorma lige Britse premier, verklaarde, dat het amendement van de oppo sitie impliceert, dat zij het wo- n'ngbouwprobleem beter zou oplos sen dan de Labourregering. „Ik kan dat geen ogenblik aannemen" zo verklaarde zij. De parlements- j Twee troepenschepen uit Priok vertrokken Op 10 Maart is uit Tardjong- Priok naar Amsterdam vertrok ken de „Fairsea" met 1921 passa giers. De volgende gesloten on derdelen der Kon. Landmacht be vinden zich aan boord: 12 R.V.A., 2e regiment Anti Tank Artillerie (RATA), 2e regiment Luchtdoel artillerie (LU. A) en de 4e Inf. Brigade werkplaats. Op 13 Maart is de „Goya" met 900 pasisagiers van Priok naar Rotterdam vertrokken. Aan boord bevinden zich: 30 A.A.T., 34e en 35e Hulp Verbandplaats afdeling (Hupva), 31e Veldhospitaal staf 2e divisie en 2e comp. div. Ver- tindings afd. krachtproef. De conservatieven hebben een amendement ingediend op de aanvullende begroting voor 1949'50 ten bedrage van 148 pd. st. De regering heeft opnieuw de vertrouwenskwestie gesteld. Er werden Maandag evenals Donderdag j.l. meer dan zes hon derd stemmen uitgebracht. Een Labourlid was van zijn bed in een ziekenhuis opgestaan om te stem men. 'Hij had zijn dokter en ver saal liep pas vol in het laatste uur I pleegster meegebracht an vertrok van het debat, dat zes uur duurde. I onmiddellijk na de stemming: weer Dinsdag" is er een nieuwe naar het ziekenhuis.

de Vrije Zeeuw | 1950 | | pagina 1