voor öe mm Uit de Provincie Oorlogstuig nog steeds een gevaar voor de bevolking Kerkdiensten Bims Were'dreis De landbouw in W. Z.-Vlaanderen omstreeks 1818 Rechtszaken Rechters of Broeders De stakingen in Frankrijk i"mm Auto met straalaandrijving Geen wijziging in gratiebeleid der regering UIT HET VERLEDEN Oorzaken van verval en middelen tot herstel TERNEUZEN. AXEL. ZUIDZANDE. BIJ AUTO-ONGELUK GEDOOD. BRESKENS. VLISSINGEN. Nieuwe bedreiging voor Britse regering NIEUWE FREGATTEN VOOR DE KONINKL. MARINE. Dit voorjaar zal in de voormalige frontgebieden van '44-'45 in Noord Brabant en Limburg een huis aan huisactie beginnen De door Fuchs aan de Sowjet-Unie verstrekte gegevens w VERKLARING VAN MOLOTOF. Maar gij, wat oordeelt gij uw broeder? Oj ook gij, wat veracht gij uw broe der? Want wij zullen •ie allen voor de rechterstoel van Christus gesteld wor den. Rom. 14 10. Alle eeuwen door onder de Christenen dezelfde kibbelpar tijen. Tussen de sterken en de zwakken. De zwakke oordeelt de sterke. De sterke veracht de zwakke. De rechtzinnige vindt de vrijzinnige te licht, de vrijzinnige de rechtzinnige te zwaar. Allen spelen rechtertje. Ieder zit op zijn rechterstoeltje, met het schaaltje der gerechtig heid in de hand. Éénmaal zal er aan dit spel letje een einde komen. Dan wordt het ernst. Dan verschij nen wij allen voor de rechter stoel van Christus. En Christus vraagt ons rekenschap van ons oordelen en verachten. En wij zullen daar staan met de mond vol tanden. En dat zwijgen zal ons vonnis zijn. Hielden wij de rechterstoel van Christus nu al maar vast in het oog. Dan zouden wij niet meer als rechters tegen over elkander staan, maar als broeders naast elkaar. Wij naderen tot énen troon, Als 't kroost van énen Vader, Door énen Geest te gader Tot énen God zijnen Zoon, Die eens, voor aller schuld, Gods eisen heeft vervuld. G. JONKER. ZATERDAG 11 fYART. Ned. Herv. Kerk. Terneuzen: 7.30 u. Avondgebed. Sohoondrjke: 7 u. Avondgebed. ZONDAG 13 MAART. Ned. Herv. Kerk. Axel: 10 u. Ds. P. J. Pennings, HONGARIJE VERZOEKT TERUGROEPING VIAN DRIE AMERIKANEN Hongarije heeft gisteren de terugroeping van drie militaire ambtenaren van de Amerikaanse legatie te Boedapest verzocht. Vrijdag reden te Parijs 300 bus. sen. De metrodienst functioneer de normaal. De gas. en electrici, teifsfabrieken kunnen aan de vraag voldoen- In andere bedrij ven, waar naar schatting 'n half millioen arbeiders staken, was de toestand niet overzichtelijk. Er wordt gestaakt in de metaalindu strie, bij de verzekeringsmaat schappijen, bouwvakken, chemi. sche industrie, textielindustrie, op vliegvelden en ook in sommige mijnen in het gebied van Pas de Calais. In niet communistische kringen verklaart men, dat de neiging om het werk te hervatten, toeneemt. Ongeveer 20.000 arbeiders van de genationaliseerde Renault, fabrieken zijn weer aan het werk gegaan. Air.France deelt mede dat de diensten op de vliegvelden Orly en Le Bourget normaal tunct'onneren. De helft van het reinigingspersoneel te Parijs is nog in staking. De auto bereikte een snelheid van 130 tot 150 km Men is van oordeel, dat zij een snelheid van 200 km kan bereiken. De nieuwe wagen is zeer ge makkelijk te besturen en heeft slechts twee bedieningshandles. De gashandle en de rem. Er is geen versnellingshandle, geen koppeling en geen waterafkoe- ling. Maurice Wilks, die de straal- auto bestuurde, heeft na afloop van zijn demonstratie ver klaard, dat nog 3 a 4 jaar moet worden gewacht, alvorens deze wagen in de handel kan wor den gebracht, daar het brand stofverbruik nog moet worden geregeld. Donderdag heeft de eerste auto met straalaandrijving op de autobaan van Silverstone in Northamtonshire haar eerste proefrit gemaakt. De auto, welke na tien jaar experimenteren is gefabriceerd, lijkt op een gewone auto, met uitzondering van twee uitiaat- gleuven achter de plaats van de bestuurder en van drie luchtzuigers voor de achterste spatborden. De motor bevindt zich achter in de auto, een sporttype voor twee personen. Op vragen van het lid der Tweede Kamer de heer Weiter (K.N.P.) betreffende het ver lenen van gratie aan hen, die tijdens de oorlog politieke fou ten hebben begaan, overeen komstig de door Zijne Heiligheid de Paus geuite gedachte bij de opening van het Heilig Jaar, heeft de Minister van Justitie geantwoord, dat de Regering overeenkomstig de gedachte, door Zijne Heiligheid de Paus geuit bij de opening van het Heilig Jaar, in de afgelopen ja ren reeds veelvuldig en in gro te omvang gebruik heeft ge maakt van het gratierecht ten behoeve van hen, die tijdens de oorlog politieke fouten hebben begaan, en daardoor matiging heeft gebracht in gerechtvaar digde straffen en maatregelen. De Regering doet dit nog bij voortduring en zal dit blijven doen. Reeds op grond van het boven staande behoeft de Regering het voorbeeld van andere landen niet te volgen en bestaat er geen aanleiding in haar gratiebeleid wijziging te brengen. Het was voor Basil niet moei lijk, de Koreawa Ullica te vinden. De Ullica was een soort steeg, zo nauw, dat een auto er maar moei lijk zou kunnen rijden. Basil stapte daarom uit en ging te voet verder. Bij de ingang van de straat zag hij grote borden waarop iets in het Russ'sch stond, maar daar hij geen Russisch kon lezen, trok hij zich daarvan niets aan en wandelde rustig verder. Bij nummer 446 zag Basli een poortje dat half openstond. Het was inmiddels zo donker gewor den dat Basli zijn zaklantaarn nodig had om in de schemel; ruimte nog iets te onderscheiden. Juist toen Basli door het poo"tjc was heengegaan, sprong een grots j baardige man naar voren en greep f hem bij zijn jas. „Ik moet je waarschuwen" riep de man. 2.30 Ds. Sebestyén. Hoek: 10 en 2.30 u. Ds. D. A. ten Haaft. Hontenisse: 10 u, Ds. A, Soete- kouw. Bidstond voor het gewas. Hulst: 1-0.30 u. Ds. G. Jansma, van Zaamslag. Sas van Gent: 10 u. Ds. J. van de Gra^ff. Fhihppine: 2.30 u. Ds. J. van de Graaff. Sluiskaj: 10 en 2.30 u. Ds. Joh. W. Starrenburg. Terneuzen: 10 u. Do. J. Schol ten; 2.30 u. Ds. P. A. van der Vlugt. Zaamslag: 9.30 u. de heer C. H. Heijboer; 2.30 u. Ds. G. Jansma. Bed. H. Doop. Aardenburg: 10.30 u. Ds. L. S. Blom. St. Anna ter Muiden: 11 u. Ds. M. N. Schrale. Biervliet: 10 u. Ds. H. C. P. M. Wiebosch. iBid^bnd voor het gewas. "iareskens: 10 en 6.30 u. Ds. van Beusekom. Uadzaad: 10 en 6 u. Ds. A. C. W. ten Cate. Bed. H. Doop. Groede: 10 u. Ds. C. B. Boere. Hoofdplaat: 10 u. Do. J. J. Win- ckel. Nieuwvliet: 2 u. Ds. J. H. van Beusekom. ®ostburg: 10 u. Ds. W. J. Four- nier. Reiranchement: 10 u. Ds. P. J. Barnouw. Schoondijke: 10 u. Ds.. M. J. W. Schopenhauer. Sluis: 9.30 u. Ds. M. N. Schrale. St. Kruis: 9 u. Ds. L. S. Blom. Tv'aterlandkerkje10 u. Ds. W. Bergenia. Uzendijke: 9 u. de heer B. C. Bouwen. Bidstond voor het gewas, auidzande: 2.30 u. Ds. L. S. Blom. Doopsgezinde Gemeente. Aardenburg: 10.15 u. Ds. Nolthe- niua, Geref. Kerk Hoek: 10 u. Leesdienst; 5 u. Ds. Geert3, van Gent. Terneuzen: 10 en 3 u. Ds. H. Pest man. Zaamslag: 9.30 en 2.30 u. Ds. J J. Ritsema. Geref. Kerk (Onderh. art. 31 D.K.O.) Hoek: 10 en 2.30 u. Ds. I. van Til. Terneuzen: 10 en 3 u. Ds. Ten Hove. Chr. Geref. KtP Zaamslag: 9.30 en 2.30 u. Ds. J. G. van Ravenswaay. Gereformeerde Gemeente Hoek: ö.uO en 2 u. leesdienst. Terneuzen: 9.30, 2 en 6 u. lees dienst. Oud-Geref. Terneuzen: 9.30, de Reuver. Rooms-Katholieke Kerk Axel: 7.30 en 10 u. H.H. Missen. Olmge: 7, 8,30 en 10 u. H. Missen. Hulst: 6.30, 7.45, 9 en 10.30 u. H. Missen. Philippine: 7, 8.30 en 10 u. H.H. Missen- Sluiskil: 7, 8.30 en 10 u. H.H. Missen. Sas van Gent: 7, 8,30 en 10 u. H.H. Missen. Zandstraat: 7,30 en 10 uur H.H. Missen. Terneuzen: 7, 8,30 en 10 u. H.H. Missen. Zuiddorpe: 7.30 en 10 u. H.H. Missen. Westdorpe: 7, 8.30 en 10 u. H.H. Missen. Leger des Ileils Terneuzen: 7, 10 en 7.30 u. samen komsten in de zaal; 6.30 u openlucht Nieuwstraat. Het is zeer interessant eens na te gaan, hoe men zich omstreeks het jaar 1818 de bestaansmogelijkheden voor West Zeeuws-Vlaanderen voorstelde. Ds. Dresselhuis, toentertijd predikant te Hoofdplaat, verstrekt ons daaromtrent belangwekkende gegevens. REPATRIËRENDEN Met het troepentransportschip „Waterman", dat vermoedelijk op 24 Maart a.s. te Rotterdam aan komt, zullen de volgende militai ren uit Indonesië repatriëren: Sold. A. Asselman, Graauw; sold. I M. van Driel, Hoek; sold, I A. J. Dophemont, Hengstdijk; sold. A. P. Hoogstrate, Axel; sold. W. Salomé, Groede; sold. C. Scheele, Terneuzen; sold. G. van Tatenhove, Axel; sold. I L. J. A. Vereccken, Hontenisse (Kruispol der) sold. G. J. Blaakman, Slijk- plaat; korp. E. P. E. de Groene, Terneuzen; sold. I P. C. J. Acke, Terneuzen; serg. G. F. van der Sijpt, Koewacht; sold. I P. J. Hiel, Kloosterzande. Gemeente 2 en 6 u. Ds. A In de eerste plaats wijst hij er op, dat de hoofdbron van bestaan, de landbouw, aan alle bewoners ten allen tijde geen genoegzaam werk opleverde. Daarentegen kwam men in het dunbevolkte gewest bij momen ten ook handen te kort. Het waren dan voornamelijk Vla mingen, die hier de helpende hand kwamen bieden. Zij wa ren geziene helers, die voor hun hulp goed betaald werden. Na zo'n drukke periode duur de het in de regel niet lang, of de W. Z.-Vlaming had zelf geen werk meer. Het weinige, dat hij had op gespaard, was dan spoedig weer verteerd. De werkloosheid was een geregeld weerkerende drukkende last. Ds. Dresselhuis was van me ning, dat er veel te weinig hof steden waren. In de polders Willemina, So fia en Aardenburgerhaven, sa men ongeveer 2000 gemeten groot „werden geene huizen behalve de herbergen, aange troffen". De Beukelspolder had op meer dan 600 gemeten slechts één boerenwoning. Zo was het ook in andere streken. Bovendien verminderde het aantal hofsteden nog steeds, deels uit winzucht, waardoor boerderijen tot grotere samen gevoegd werden. De overbodige boerenwoningen werden dan arbeidershuizen. Een hofstede van 150 ge meten werd voor middelmatig gehouden. Als een jongeman trouwde en zijn ouders boden hem een hoeve aan van 100 gemeten, dan was hij daar niet erg mee in zijn schik, als zijnde te klein. Menige boer haalde zich door te duur kopen of pachten strop pen om de hals. Ds. Dresselhuis achtte het zeer gewenst, dat de regering zou voorschrijven, dat een boerderij niet groter mocht zijn dan 100 tot 150 gemeten. Bij grotere boerderijen ging er nog al eens wat verloren „dewijl het oog des meesters niet overal zien kan". Bevolkingstoename achtte Ds. Dresselhuis mede gewenst. Niet langer zouden de buitenlanders hier dan lonen wegslepen. Het zou echter nodig zijn, de eigen bevolking in tijden van slapte in het landbouwbedrijf met andere werkzaamheden aan de kost te helpen. Het garen- en wolspinnen zou uitkomst kunnen brengen. De hiervoor nodige fabrieken zou den weinig kosten en zij ou den een ogenblikkelijk voordeel geven. „Linnen och kan nie mand ontberen. Zelfs de bede laar behoeft het voor zijne ge zondheid. De zindelijkheid zou er door worden aangekweekt." De zorgen voor de armbestu ren zouden heel wat vermin deren. Asrdenburg, Oostburg en IJzendijke gaven het goede voorbeeld door het oprichten van spinscholen. Ds. Dreselhuis verwachtte in den beginne echter wel tegen stand „vooral in de denkwijze van vele behoeftigen zelve, wier luiheid zo gaarne elk werk van zich afschuift, en die in het spinnen eene verachtelijke bezigheid meenen te vinden". Behalve de textielnijverheid zou ook de visserij verbetering in het bestaan van de Zeeuws- Vlaming kunnen brengen. De visserij werd verwaarloosd. Vis was er weinig te krijgen en wat er werd aangeboden, kwam uit andere zeeplaatsen, zodat „een der eerste en natuurlijkste bronnen van bestaan" verloren ging en dat nog wel in het ge west van Willem Beukelsz. Voorts drong Ds. Dresselhuis er op aan „olijmolens, zoutzie derijen, steenbakkerijen en fa brieken van verschillend aarde werk" op te richten. „Mochten sommigen maar eens besluiten er de proef van te nemen!" „Thans toch zijn wij niet meer verstoken van het genot dier voorrechten, welke de overige Nederlanders bezitten. De vaderlijke zorg des geliefden Konings (Willem I) strekt zich ook bijzonder over ons uit, en geeft ons dezelfde opwekkin gen en aanmoedigingen, welke anderen bezitten." Aldus de mening van Ds. Dresselhuis In het jaar 1818. Hieruit blijkt wel, dat het zoe ken naar nieuwe bestaansmo gelijkheden voor W. Z.-Vla an deren buiten de landbouw gêen typisch verschijnsel is van de laatste jaren. J. A. H. Nog steeds.. By het verrichten van voorjaars, werkzaamheden in zijn tuin be merkte de heer A. C. Heijnsdijk, wonende aan de Grenulaan, een handgranaat in de grond. 'Hieruit blijkfwel, dat men nog steeds bij grondwerkzaamheden voor verrassingen kan komen te staan en blijft oplettendheid ge boden. Door de gemeentepolitie werden maatregelen getroffen om het ge„ vaarlijk voorwerp onschadelijk te maken. Zilveren en 30-jarig jubileum Donderdagavond vierder^ twee levenslustige groepen onzer plaat selijke 'Herv. Jeugdbeweging in „Het Centrum" een tweetal „ju. bilea" die niet onopgemerkt kon den passeren. De Jeugdclub „Jonge Kracht" en de Meisjesver. „De Olyftak", vierden rasp fiun 30 en 25-jarig jubileum. Er was aan gewerkt om hier iets bijzonders van te maken! De openingsceremonie reeds be wees dit! Dit was een» symbolisch gevormde groep, die een levende uitbeelding te zien gaf van de em blemen der Wereld-Jeugdbeweging n.l. de Driehoek van het Verbond omspannen door de wereldbol. Vermocht reeds dit openings nummer, dat het gebed verving, indruk te maken op de honder den die „Het Centrum" vulden, niet minder was dat het geval met de samenspraak tussen Thornas- vaêr en Pieterrtel die op komische trant het werk van de plaatselijke Jeugdclubs belichtten. Hierna richtte mevrouw Van OeverenJulius eert kort woord tot enkele damesbestuurders. Een passend huldeblijk zal niet uitblij ven, en zal bestaan uit net stan daardwerk, dat het Wereld-Jeugd. verbondswerk propagandistisch weergeeft. Deze avond volstond zij met namens het Prov. Bestuur een fluit aan te bieden, een geste, die bijval ondervond. Mevr. Van Oeverer/ eindigde met een anecdo. te van 25 jaar geleden, daar zij heden ook een zilveren jubileum vierde, n.l als lid van deze bewe ging'. Daarna sprak een afgevaardig de van de Prov. Commissie, die een tweetal fraaie emblemen aan bood. Voor de pauze werd een myste rieus spel, genaamd „De Twaalf Jagertjes" opgevoerd. Evenals aan alle andere nummers, Thomasvaér ea Pieternel waren in Axelse klederdracht uitgedost op een wijze die de deskundige hand verried was ook aan dit num mer veel zorg besteed. Costumering en algemene figu ratie lieten niets te wensen over en mimiek en uitspraak getuigden van zorg bij de leiding. Ter afwisseling werden tal van vaderlandse er! Christelijke liede ren gezongen. In de tweede helft werd opge- voerd „Als de Poorten opengaan' een spel in 2 delen, waarin We reld, Lalnd en Volk op treffende wijze werden gesymboliseerd; slechts een belichting ontbrak om het geheel onvergetelijk te ma. ken. Aan hen, die dit slotspel ge- ensceneerd hebben, komt zeker een woord van lof toe en in het bijzonder aan mej. Riemens voor haar treffende zeggingskracht bij het aankondigen van de onder scheidene allegorische groepen Met het zingen van Gezang 225, 1 eri 4 werd deze Herv. Feest- en Jubileumavond besloten. Rijksuniversiteit te Utrecht Gepromoveerd tot doctor in de Letteren en Wijsbegeerte S. E. SteigengaKouwe (geboren te Zuidzande) op het proefschrift: „Zeeuws-Vlaanderen' Nederl. Blindenbond. In hotel De Kramer alhier werd een propaganda.avond gehouden van de Nederlandse Blindenbond. Burgemeester Vermet sprak een openingswoord en heette de tal rijke belangstellenden welkom, in bet bijzonder de heer Van den Berg, propagandist van de Nederl. Blindenbond en de heer Joh. Sleg- tenhorst, pianist. Na de openings rede van de burgemeester sprax de heer Van den Berg met een en kel woord over het doel van deze avond. Het dameskoor Juliana al hier bracht enkele liederen ten ge hore, terwijl de blinde pianist, de heer Slegtenhorst, de aanwezigen deed genieten van zijn voortreffe lijk spel. De heer Van den Berg declameerde enkele verzen, terwijl voorts de film „Wakende ogen" vertoond werd, welke film aan toont, van welk groot nut de ge leidehond voor de blinde is. In de pauze konden een 20-tal donateurs worden genoteerd. De lieer Van de Reepe sprak een slot woord, waarin hij dank bracht aan allen, die tot het welslagen van deze avond hadden medegewerkt. AGENDA 'HEDEN TERNEUZEN: Zaal Geref. Ge meente, 3.45 uur: Openbare Vergadering Statenkring O. Zeeuws-Vlaanderen van de S. G. P. TERNEUZEN: Hotel Rotter dam, 6 uur: Vertoning „Bijen- film'' voor de b(jenvereniguig Zaamslag e.o. Luxor Theater, 8 uur: Bioscoopvoorstelling ,,De roem rijke daden van Danny". Concertgebouw, 8 uur: Bioscoopvoorstelling van een Visiefilm: „L O.—L. K. P." AXEL: Het Centrum 6.30 en 9 uurBioscoopvoorstelling ,30 Beenden boven Tokio''. MORGEN: AXEL: Het Centrum, 4.15 uur: Bioscoopvoorstelling ,,30 Secon den boven Tokio"; 8 uur: Bio scoopvoorstelling „Voor nu en altijd". TERNEUZENLuxor Theater, 8 uur: Bioscoopvoorstelling „De roemrijke daden van Dan ny"; 2 en 4.30 uur: Zondag middagvoorstelling. Concertgebouw, 8 uur: Bioscoopvoorstelling van sen Visiefilm: „L.O.L.K.P". 2.30 uur: Zondagmiddagvoprstel- ling. Café Stad Gent, 6.30 uur Pryskaarting'. Donderdagavond omstreeks 3 uur is op de gréte verkeersweg tussen Bergen op Zoom en Roo sendaal, even voorbij het,Cana dese Erekerkhof, een luxe auto bestuurd door de oogarts J. J Hennequin uit Goes, in volle vaart tegen de naast de weg staande bomen gereden, tenge volge waarvan de heer H„ die alleen in de auto zat, om het leven is gekomen. Vermoed wordt, dat door het springen van een voorband de arts de macht over het stuur verloor, waardoor de wagen be gon te slingeren en vervolgens tegen een boom terecht kwam. Omwonenden, die opgeschrikt werden door de geweldige slag, snelden toe en vonden de ge neesheer naast de vernielde auto dood op de weg liggen. De heer Hennequin was 47 jaar en ongehuwd. Vissersvaartuig in moeilijkheden De reddingboot van Breskens is Vrijdag uitgevaren naar het vis sersvaartuig „Breskens IX' dat ter hoogte van de boei HK 5 in moeilijkheden verkeerde. De boei HK 5 ligt in de onmid dellijke omgeving van het loods station bij de Steenbank. Reddingboot bracht Breskens IX binnen. De Breskens IX is door de red-1 dingboot „President Wiersma" in Breskens binnengesleept- Noors schip aan de grond Gistermiddag is te 12.30 uur het Noorse s s „Firandentes", groot 4961 brt. reg. ton, behoren de aan de rederij Wilhelmsen te Oslo bij Walsoorden van de gasboei 27, aan de grontL gelopen. Gistermiddag te 3 15 uur is het schip zonder assistentie vlotge- konien en, heeft zyn reis naar Antwerpen voortgezet. "«AT noch MUIS ontsnapt het onweerstaanbare haal een doos bij Uw Drogist' De conservatieve Britse leider, Winston Churchill, heeft de La- tourregering een nieuw struikel blok in de weg gelegd, door een etmaal na de regeringsoverwin ning van Donderdagavond op nieuw met een motr' e te komen, die is gericht tegen de 169 millioen pond sterling, die de regering vraagt om het begrotingstekort te dekken. Evenals de motie tegen de natio nalisatie van de staalindustrie zal de regering ook deze nieuwe mo tie als een vertrouwenskwestie beschouwen. In zijn nieuwe motie zegt Churchill het te betreuren, dat de Minister van Financ'ën „er niet in geslaagd is zijn eigen instruc ties aan de departementen, om hun begroting voor het lopende jaar niet in zo'n aanzienlijke mat te overschrijden, te enforceren". In de nieuwe strijd zal de Minis ter van Volksgezondheid, Aneurin Bevan, een grotere rol moete11 spelen dan de M' nister van Finan- cië, omdat Bevan voor zijn natio nale gezondheidsdienst 98 millioen pond meer vraagt dan in de be ter hoogte groting ervoor is uitgetrokken. Men verwacht, dat de nieuwe motie Dinsdag in debat wordt ge bracht. Maandag zal Bevan opnieuw door Churchill op de korrel worden ge nomen, als een andere kwestie van vertrouwen de woningbouw door het Lagerhuis zal worden behandeld .De conservatieven heb ben ook over deze kwestie een amendement op de troonrede inge diend. De „destroyer-escorts," wel- ke door de Verenigde Staten aan de Koninklijke Marine zul len worden overgedragen en die hier als „fregatten" worden ge classificeerd, behoren tot het z.g. „Bostwick-type." De schepen van deze klasse hebben 'n standaard waterver- plaatsing van 1240 ton. De af metingen zijn: grootste lengte 93,27 m„ breedte 11,21 m. en diepgang 3,25 m. iZjj zijn be wapend met drie kanonnen van 7,6 cm, twee mitrailleurs van 40 mm en vier mitrailleurs van 30 mm, alsmede een aantal lan- ceerinrichtingen voor diepte bommen. De torpedobewapening bestaat uit een drieling lanceer- buis voor 53,3 cm torpedo's. De schepen zijn voorzien van Dle- sel-electrische voortstuwing met een machinevermogen van 6000 P.K., waarmede een grootste snelheid van 20 en een vol te houden vaart van 19 mijl kan worden behaald. De oorlogsbemanning bestaat uit 220 koppen. Op 15 Maart zal de eerste ploeg Nederlands ma rinepersoneel, bestemd voor het overvaren van deze schepen, naar Amerika vertrekken. MISHANDELING VAN BEJAARDE MENSEN IN DE HAARLEMMERMEERPOLDER. Uitspraak van het (Amsterdamse Gerechtshof. Het Amsterdamse Gerechts hof veroordeelde Vrijdagmor gen de 28-jarige landbouwer T. G. tot twaalf jaar gevangenis straf met aftrek van de pre ventieve hechtenis, wegens diefstal van ƒ400 gevolgd door zware mishandeling van de 79- jarige caféhouder P. de Haan en diens zuster in hun cafe aan de Y-weg in de Haarlem mermeerpolder op 5 Sept. vorig jaar. De veroordeelde zal na afloop van zijn straftijd, omdat hij op grond van het over hem uitgebracht psychiatrisch rap port, waarin hij een geboren misdadiger wordt genoemd, een gevaar voor de maatschap pij zou vormen, ter beschikking van de regering worden ge steld. De procureur-generaal had bevestiging van het vonnis der Haarlemse rechtbank, 12 jaar, geëist. 90.000 Granaten, 5000 landmijnen, 5000 kg springstoffen, 45000 kg kleine munitie, 20000 handgranaten, 1200 bommen, varië rende van 50 tot 2000 kg en een hoeveelheid strijdgas werden in het afgelopen jaar door de hulpverleningsdienst van 't ministe rie van binnenlandse zaken opgeruimd- Deze hoeveelheid, hoe wel nog" zeer aanzienlijk, is minder groot dan die, welke in 1948 werd opgeruimd. Het aantal meldingen en opruimingen ver toonden echter in het afgelopen jaar een sterke stijging. In 1918 kwamen er 6364 mei/dingen binnen, waarop 7926 opruimingen volgden. Voor 1948 waren deze cijfers 13526 en 31130. Het stijgende aantal meldingen heid van springstoffen te onder- betekent niet, dat het publiek voorzichtiger is geworden met de munitie en het andere oorlogstu'g, dat als souvenir wordt bewaard, aldus vertelde ons de heer C. van Daelen, afdelingscommandant van de hulpverleningsdienst. De situa- t'e is nog steeds zo, dat men eerst nadat er ongelukken zyn gebeurd, van granaten en spring stoffen gaat ontdoen. Dikwijls komt het voor, dat van granaathulzen e a. huishoudelijke voorwerpen zyn gemaakt. Men durft de politie of de hulpverle ningsdienst dan niet te vrag n deze voorwerpen op de aanwezig- zoeken, uit vrees, dat zij in beslag genomen zullen worden. Voor deze vrees bestaat echter geen en. kele aanleiding, aldus de heer Van Daelen. De hulpverleningsdienst komt in dergelijke gevallen op verzoek gaarne even lang3. De voorwer pen worden n et in beslag geno men. De heer Van Daelen ver- telde voorts, -dat een verzoek om de voorwerpen te controleren meermalen wordt achterwege ge. laten, omdat een zoon, die soldaat of hij de politie is, er geen spring stof in he-ft ontdekt. Het oor deel van dergelijke „quasi-deskun- aigen" heeft echter reeds enkele malen een ongeluk met dodelijke afloop tengevolge gehad. De heer Van Daelen waar schuwde verder voor de levens gevaarlijke practyken van kleine opkopers, die koperen granaat hulzen en ander oorlogsmateriaal onderhands verkopen aan giete rijen en handelaren in metalen. In Amsterdam kon onlangs oen ramp voorkomen worden, t.oen in een partij van 40.000 kg schroot enige tonnen springstof werden ontdekt- De hulpverleningsdienst, zo werd voorts medegedeeld, zal dit voorjaar in de voormalige front gebieden van 1944-1945 in Noord- Brabant en Limburg in samen, werking met de pol'tie een huis aan huisact'e beginnen om nog. maals te proberen het achterge houden gevaarlijke oorlogstuig op te ruimen. Verwacht wordt, dat het publiek in eigen belang aile hulp aan deze actie zal ver lenen. De omstandigheid, dat dertien man van de hulpverle- ningsd'enst door het opruimen het leven hebben verloren, zou, zo zei de heer Van Daelen. voor het publiek een omstandigheid temeer kunnen zijn om zijn medewerking te verlenen. Naar gelang de bevolking mede werkt, zal deze dienst, die thans nog 56 man telt, verdeeld over Umuiden, Grijpskerke, Oostburg, Tilburg, Venlo, Nijmegen en Arn. hem geliquideerd kunnen worden. Experts op het gebied van de atoomenergie van het Amerikaan, se Congres zijn in besloten verga dering bijeen geweest om „de schade te bestuderen, welke door Fuchs is veroorzaakt door het uit leveren van atoomgeheimen aan de -Sowjct-Unie". De experts had den gedeelten ter beschikking van Fuchs' bekentenis. Na afloop der vergadering zeide men „ontzet" t« zijn over hetgeen Fuchs aan de Sowjet.Uïi'e had medegedeeld. Op de vraag of de geheime gedeelten der bekeritenis „schokltendcr" wa ren dan het bekend gemaakte deel, zelde de voorzitter, McMa- hon: „Ik was pijnlijk getroffen en ik ben het nog". Fuchs had aan de Sowjet.Unie de gegevens over de waterstofbom, welke ln zijn bezit waren, door gegeven. De Sowj et-Russische plaatsver vangende Premier Molotof, heeft in een verkiezingsrede verklaard dat de „imperialisten de hoop verloren hebben ons schrik aan te jagen met de z.g. waterstof bom." Deze „chantage" vond steun in de veronderstelling, dat de „imperialisten" het monopo lie van de waterstofbom beza ten. „Zulks is tevergeefs, want wij weten de geheimen van de atoomenergie evenals de ge heimen voor de atoomwapens." De Sowjet-Unie en de volks democratieën waren besloten de vrede tegen „alle pogingen van de wereldimperialisten om een derde wereldoorlog te ontkete nen" te verdedigen. Het uitlok ken van en oorlog zou een zo grote verontwaardiging bij het volk opwekken, dat zowel „im perialisme als agressie van de aardbodem gevaagd zal wor den."

de Vrije Zeeuw | 1950 | | pagina 2