Keert Koning Leopold Brussel III naar Het Lagerhuisdebat Koninklijke Vereniging „Het Nederl. Trekpaard" De techniek van in België de Volksraadpleging De actie der Italiaanse landloze boeren Aanstaande Zondag zullen millioenen Belgen ter stembus gaan, teneinde hun vóór of tegen te laten horen ten aanzien van de terugkeer van Koning Leopold til op de troon van België. Deze zuiver interne Belgische aan gelegenheid is in feite een van de meest delicate na slepen van de tweede wereldoorlog. een feit was, bevond hij zich in HOOGWATBkjc, Zeepost voor Oost en West Prins Bernhard in Canada De arbeid op de Nationale Feestdag Baigische. sRegering doet beroep op hei volk Aan de vooravond van de Volksraadpleging Vaticaans blad over Fuchs Telefonisch onderhoud tussen Stalin en Truman Bij voor j aa rw beu rt Malenkof over Wereldvrede Conservatieven winnen zetel in Manchester Murray wijst voorstel van Lewis af De Koningin volgende week terug? Wedloop na vertrouwensvotum Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Terneuzen Telefoon 2510 Na 5 uur 2073 Gironummer 38150 abonnementsprijs: 3,90 per kwartaal Pm week 30 cent. Losse nummers 6 cent ZEEUW ZATERDAG 11 MAART 1950. 6e Jaargang No. 1368. Verschijnt dagelijks - Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande. Terneuzen. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 60 vu ledere regel meer 12 cent. Advertentieprijs: per mm 10 et.; minimum pee advertentie 1,50 Vermelding Brieven onder nummer Bureaa van dit blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 sh J"J et drama gaat terug tot de Meidagen van 1940, toen Hitiers horden, ondanks herhaaldelijk gegeven verzekeringen de neu traliteit der lage landen bij de zee te zullen eerbiedigen, de grenzen zonder voorafgaande waarschuwing overschreden en geheel het vasteland van West- Europa in enkele weken onder de voet liepen. Het Belgische leger vocht zo dapper als het maar kon tegen de overweldi gende overmacht, geholpen door enkele legers van de in- dels toegesnelde bondgenoten, Frankrijk en Engeland. Al spoedig bleek, dat de toe stand hopeloos was en om ver der onnodig bloedvergieten en verdere verwoestingen te voor komen capituleerde het Belgi sehe leger met de Koning aan het hoofd. De Koning verkoos als krijgsgevangene bij zijn sol daten te blijven, terwijl de Bel gische regering uitweek naar het Zuiden en vervolgens naar Engeland. De Koning leidde gedurende de bezettingsjaren een zeer te ruggetrokken leven op zijn kas teel in Laeken. Twee dingen echter deed hij, die hem thans door de tegenstanders van zijn terugkeer zwaar worden aange rekend. Hij bracht einde 1940 een bezoek aan Hitier te Berch- tesgaden teneinde te trachten het lot van de Belgische krijgs gevangenen verzacht te krijgen, int zeggen de voorstanders van de terugkeer van de Koning. Zijn tegenstanders daarentegen nemen hem dit bezoek zeer kwalijk, daar zij er een knie val voor de Duitse overweldiger in zien en een erkenning van de Duitse overwinning, die uit eindelijk niet behaald werd. De tweede kwestie is het tweede huwelijk van de Koning met de dochter van de gouver neur van West-Vlaanderen, de heer Baels. De tegenstanders van de Ko ning menen, dat dit een huwe lijk is, dat beneden de stand van de Koning van België is. dat dit huwelijk niet wettig tot stand is gkomen, daar het eerst kerkelijk is gesloten en pas later burgerlijk en dat de positie van de echtgenote van de Koning die de titel heeft gekregen van prinses de Réthy, bij een even tuele terugkeer onzeker is. Wel heeft de Koning bij een akte er kent, dat het hier een morgana tlsch huwelijk betreft, zodat kinderen uit dit huwelijk gebo ren geen recht kunnen doen gelden op de Belgische troon doch ook de rechtgeldigheid van deze acte wordt bestreden. De voorstanders van terug keer menen, dat dit huwelijk 'n zuivere privézaak van de Ko ning is. Zij erkennen de acte en daarmede uit. De Koning werd na de Geallieerde landing in Normandië door de Duitsers weggevoerd en toen de uitein delijke nederlaag der Duitsers W15KRS VERW A OHTIN G medegedeeld door het K.N.M.I te De Bilt, geldig van Zaterdag ochtend tot Zaterdagavond. Tamelijk guur. Weer toenemende bewolking met later, voornamelijk in het Noorden van het land, nu en dan enige regen. Aanvankelijk matige, later krachtige wind tussen West en Noord-West. Ongeveer dezelfde tempera tuur als gisteren. ZONDAG 12 MAART. Breskens 7.56 8.46 Terneuzen 8.31 9.21 Hansweert 9.11 10.01 Walsoorden 9.21 3.11 MAANDAG 13 MAAR'.. Oostenrijk. Sedert dat ogenblik begonnen de verwikkelingen. De Belgische regering was uit Engeland te ruggekeerd, was afgetreden en de socialistische Minister-presi dent Van den Acker met zijn nieuwe Kabinet wenste geen te rugkeer van de Koning, doch eiste dat hij afstand deed van de troon ten behoeve van zijn oudste zoon, Prins Boudewijn. De Koning weigerde en het con flict was officieel geboren. Er werd in 1945 een wet aan genomen, waarbij werd ver klaard, dat de Koning onder de heersende omstandigheden niet in staat geacht moest worden zijn plichten als hoofd van de staat te vervullen. In de volgende jaren bleef de Koningskwestie rusten, hoewel zo nu en dan felle opflikkerin gen eraan herinnerden, dat er iets scheef was in de opperste leiding van België. Vooral bij de verkiezingen bleek dit, want voor- en tegenstanders van te rugkeer waren politiek geschei den ln twee kampen. De socia listen verzetten zich steeds te gen pogingen om de kwestie op te lossen in een vorm, waarin de Koning zou terugkeren. De grote Katholieke Volkspartij daarentegen was voorstander. De liberalen waren inwendig verdeeld. De C.V.P. had gehoopt bij de laatste verkiezfngen de absolute meerderheid in het Parlement te veroveren. Dan hadden zij de Koningskwestie in hun geest kunnen oplossen. Dat lukte echter juist niet, doch wel zagen zij kans een regering met de liberalen te vormen, die toe gaven dat er een snelle oplos sing moest komen. In de Belgi sche Kamer werd daarop de 8e Februari een wetsontwerp, strekkend tot een volksraadple ging over de terugkeer aange nomen en deze zal nu mogen plaats vinden. Het is natuurlijk altijd jam mer, wanneer een dergelijke geschiedenis een volk inwen dig verdeelt. Bij onze Zuider buren is het echter dubbel jam- mer, daar de oude twistappel Vlamingen contra Walen, hier door weer actueel is geworden. Het is namelijk bekend, dat de Vlamingen over het algemeen zeer op Koning Leopold gesteld zijn, terwijl daarentegen de Walen tegenstanders van een terugkeer geacht worden. Dit punt is vooral door de Socialistische voormannen als Spaak. Van den Acker en Huys- mans naar voren gebracht en deze hebben hun waarschuwen de stem laten horen tegen de terugkeer, daar volgens hen de tegenstelling tussen Walen en Vlamingen weer fel zal op laaien. De Koning zal 55 van de stemmen op zich moeten ver zamelen. Indien de meerder heid echter niet groter wordt, moet inderdaad gevreesd wor den voor noodlottige tegenstel lingen in het Belgische volk. Gehoopt moet daarom door de objectieve buitenstaander wor den, dat Zondag 12 Maart een overduidelijk ja of neen op levert, opdat onze sympathieke van Prins Bernhard in zijn aparte, menten in het Wardman Park hotel, waarbij om. mede aanwe zig waren de Nederlandse ambas sadeur, de Belgische ambassadeur, de Luxemburgse gezant, Paul Hoffman, J. W. Beyen en Prof. H. N. van der Valk. Donderdag avond gaf kolonel Anthony Drexel Biddle een diner ter ere van de Prins. Biddle is voormalig Ame rikaans ambassedeur bij de Neder- Zuiderburen, waarmede wij als lardse regering te Londen T—v JO aiLa .1 ït/wt e/i Ir Nederlanders ons reeds verbon den voelen door de komende Benelux, zich dan weer met volle kracht eensgezind aan het opbouwen van hun welvaart kunnen gaan wijden. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de corresponden tie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd staan, tussen haakjes achter de naam van het schip vermeld. Indonesië en Nieuw- Guinea: m.s. „Johan van Ol- denbarnevelt" (11 Maart). An tillen: s.s. „Breda" (16 Maartb Suriname: m.s. „Helena" (15 Maart) Prins Bernhard werd g steren per vliegtuig te Ottawa verwacht voor een driedaags officieel bezoek als gast van de Canadese rege ring. De Prins zal bij aankomst begroet worden door de gouver neur-generaal, de minister-presi dent Louis St. Laurent, de Neder landse ambassadeur Dr J. H. van Roijen, leden van het Canadese kabinet en een erewacht. Om streeks de middag wordt 't vlieg- tu'g op het vliegveld Rockcliffe verwacht. De Prins, die de gast zal zijn van de gouverneur-gene raai Alexander en zijn echtgenote vertrekt Maandag naar Quebec. Oamille Gutt, hoofd van het internationale monetaire fonds gaf Donderdag een lunch ter ere Donderdagochtend vertrok Prins Bernhard naar Canada. Te 12.00 uur plaatselijke tijd is Prins Bernhard met zijn vliegtuig Vrijdag te Ottawa aangekomen. De Stichting van de Arbeid deelt het volgende mede: „Na de beslissing der regering betreffende de viering van de Na tionale Feestdag op 5 Mei heeft het bestuur van de Stichting van de Arbeid het College van Rijks, bemiddelaars geadviseerd het Be drijfsleven toe te staan aan de werknemers voor zover het werk zulks toelaatop deze dag na 13 uur vrijaf te geven met be houd van loon. De Stichting van de Arbeid ver. trouwt, dat van een dergelijke ver gunning algemeen, gebruik zal worden gemaakt. Naar het Stichtingsbestuur heeft vernomen, zial een vergun ning conform dit advies door het College van Rijksbemiddelaars worden verleend". De Koninklijke Vereniging „Het Nederlandse Trek paard" heeft gisteren te 's Gravenhage haar jaarverga dering gehouden onder voorzitterschap van Jhr. J. van Vredenburch. De voorzitter verklaarde, dat men tevreden mag z$n over het algelopen jaar. Met voldoening maakte hij er melding van, dat in de Noord-Oostpolder de elfde afdeling is gesticht. Uit het jaarverslag bleek, dat het ledental in 1949 tot 13.429 is gedaald. Het aantal inge schreven veulens en opgenomen dieren bedroeg resp. 5579 en 1642 (1630 merriën en 12 heng sten). De export heeft zich in gunstige zin ontwikkeld. In het jaarverslag wordt o.m. de aandacht gevestigd op de bepaling in het ontwerp-Paar- denwet, dat merriën, welke door de commissies der vereniging Op onzie administratie Ugt voor belanghebbenden ter in lage de l(jst van het Troe pentransportschip „Water, man". Vermoedelijke aan komst te Rotterdam 24 Maart 1950 a.s. 5.635.432 Belgische stemge rechtigden zullen Zondag a.s. met „ja" of „neen' moeten ant woorden op de vraag: „Zijt gij van oordeel, dat Koning Leo pold de uitoefening van zijn constitutionele bevoegdheden moet hervatten?" De stemgerechtigden zullen hun stem uitbrengen vóór 13 uur 's middags, waarna de stembiljetten in verzegelde pak ketten naar de hoofdplaatsen der arrondissementen worden gezonden. In deze hoofdplaat sen moeten zij vóór 17 uur op de telbureaux zijn binnengeko men. Er is gerekend met één telbureau per 10.000 ingeschre ven stemgerechtigden. Het ar rondissement Antwerpen b.v. heeft 53 telbureaux, het arron dissement Brussel 93. In totaal zijn er 579 tel bureaux, verspreid over 30 ar ron dissemen tshoof dplaatsen Ieder telbureau heeft een voor zitter, vier bijzitters en een secretaris. Te 17 uur precies zal met de telling een aanvang worden ge Nadat de regering bij monde van Minister Morrison de vertrouwenskwestie had verbonden aan het Conser vatieve amendement op de troonrede, waarin het ont breken van een duidelijke uitspraak over de toekomst van de staalindustrie werd „betreurd", verklaarde de Conservatief Lyttleton, dat het amendement was inge diend om van de regering de belofte te verkrijgen, dat de nationalisatie van de staalindustrie niet eerder zou geschieden dan 9 maanden na de volgende verkiezingen. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden 9.40 10.15 10.55 11.05 10.36 11.11 11.51 12.01 ZON- EN MAANSTANDEN Zon- Maan- Mrt. Opk. Ond. Opk. Ond. 12 7.02 18.39 4.42 11.02 13 7.00 18.40 5.29 12.16 De Labourminister van Be voorrading, Strauss, hoonde de oppositie door aan de Conser vatieven te vragen, of zij de verkiezingen hadden gewonnen. Hij verklaarde, dat de rege ring een wet, die noodzakelijk is voor haar politiek van werk en welvaart, niet in de steek zal laten. De eerste liberale spreker, Evan Bowen, trok de ernst der conservatieven bij het indienen van hun amendement in twij fel, doch verklaarde, dat de li beralen als krachtige tegen standers van de nationalisatie van de staalindustrie het amen dement moesten steunen. Op een vraag van een La- bourlid, of de Liberalen de con sequenties zouden aanvaarden, als hun stemmen de regering de nederlaag bezorgden, ant woordde Bowen, dat de rege ring aan een stemming kon ontkomen door de nationalisa tie van de staalindustrie voor onbepaalde tijd uit te stellen. Oud-Minister Eden, die het debat voor de oppositie sloot, zei, dat het land bij de jongste verkiezingen geen uitspraak ten gunste van de wet tot na tionalisatie van de staalindu strie had gedaan. Hij was van mening, dat iedere stem, die op de conser vatieven en liberalen was uit gebracht, „kan worden be schouwd als een stem tegen deze wet". In zijn antwoord eeide pre mier Attlee, dat het amende ment was ingediend op grond van „enige eigenaardige bere keningen van de algemene ver kiezingen". Bij de verkiezingen is in elk geval beslist, dat het land niet de heer Churchill en zijn par tij wilde', aldus Attlee. „Het amendement is om partij-politieke derenen inge diend, wat op dit ogenblik vol komen onverantwoord was". Attlee zeide uit de houding van de liberalen te moeten op maken, dat zij hoopten, dat Churchill aan de macht zou komen. In antwoord op Churchill's protest, dat de staalindustrie in onzekerheid werd gelaten, vroeg de premier onder luid gelach van het Lagerhuis, of elke industrie in onzekerheid moet worden gelaten, tot de heer Churchill eens een ver kiezing wint. Hij meende, dat Churchill het meer gemunt had op de vernietiging van de liberale partij dan de regering. maakt. In afwijking van het gebruik, dat bij gewone verkie zingen geldt, zullen de uitsla gen van de Volksraadpleging dus niet per kanton worden be kend gemaakt, doch slechts per arrondissement. Daar alle ar rondissementen rond 21 uur gereed kunnen zijn, is het niet uitgesloten, dat de meeste uit slagen reeds irgen 23 uur be kend zullen zijn. De enige uit slagen, die officieel zullen wor den verstrekt, zijn de resultaten van de dertig arrondissementen en de uitslag voor het gehele land. In afwachting van de defini tieve uitslagen per arrondisse ment zullen officieuze gedeelte lijke uitslagen worden bekend gemaakt. De Belgische Regering heeft een beroep op het Volk gedaan om Zondag bij de Volksraadple ging orde en rust te bewaren. Aan politieke partijen en or ganisaties is verzocht zich van demonstraties te onthouden na de bekendmaking van de uit slag, opdat „de Koning, de Re gent en de Regering de resul taten in een atmosfeer van kalmte kunnen bestuderen." Naarmate de dag der „Volks raadpleging" in België nadert, neemt de propagandacampagne vóór of tegen de Koning in he vigheid toe. Het a aar tal aan plakbiljetten, waarin de kiezers worden opgeroepen „neen" of „ja" te stemmen breidt zich nog steeds uit en overal ziet men voor de ramen der Koningsge- zinden Leopolds foto. Alom in den lande houden de vóór- en tegenstanders van de Koning grote betogingen, die de laatste dagen hoe langer hoe rumoeri ger worden. Vooral in Brussel gaat het soms stormachtig toe als gevolg van het optreden der voor het merendeel anti- Koningsgezinde studenten van de Vrije Universiteit te Brussel. 's Nachts trekken de Leopol- disten en hun tegenstanders er in groten getale op uit om hun affiches aan te plakken, waar bij het dikwijls tot schermutse lingen komt, waarvan de gevol gen tot nu toe tot bloedneuzen beperkt bleven. Wapens, die bij voorkeur wor den gebruikt, zijn lachgas- en stinkbommen en vooral de stu denten schijnen hiervan een on uitputtelijke voorraad te hebben. De nachtelijke plakploegen maken zich ook van het propa ganda materiaal van hun tegen standers meester. Wanneer zij genoeg verzameld hebben, leggen zij een soort kampvuur ervan aan en voeren Indianendansen uit. Overdag is het stadsbeeld van Brussel rustig en doen zich geen incidenten voor. Het Vaticaanse blad Osservato- re Romano schrijft, dat de ver oordeelde Britse spion Walter Fuchs in staat moet worden ge steld tijdens zijn verblijf in de ge„ vangenis voor de wetenchap te werken „in het belang van de mensheid". Het artikel draagt als opschrift'. „Wij hebben U no dig, Dr. Fuchs". (Fuchs werd veroordeeld tot 14 jaar gevange nisstraf) Een groep Amerikaanse oud strijders trachten president Tru man en maarschalk^ Stalin sa men aan de telefoon te krijgen- Deze oud-strijders verklaren dat er voor de volgende week een „internationale conferentie" via de telefoon wordt gearrangeerd tus„ sen Moskou, Key West (Florida), waar president Truman met va- cantie is, en de oud-strijders te New York. Het doel is de president en de maarschalk samen te brengen voor „het maken van een( afspraak voor directe besprekingen". De oud-strijders hebben ver klaard, dat zy de minister van Buitenlandse Zaken, Dean Ache- son, en de Sowjet-ambassadeur te Washington hadden verzocht te helpen bij het tot stand brengen van het telefoongesprek. van het huis hebben de handen veel te lijden. Hamea-Gelei maakt ze weer zacht, gaaf en blank. De Sowjet-Russische vice-pre- mier G. M- Malenkof verklaarde Donderdag in een verkiezings rede in het gebonw van de vak bonden te Moskou, dat de Sow- jet-Unie de hoop op vrede niet opgeeft en bereid is deel te nemen aan iedere eerlijke internationale poging ter verzekering van de wereldvrede. In de Siciliaanse heuvellan den trokken Vrijdag tussen de dertig en vijftig duizend land loze boeren op, om gronden van grote landgoederen in bezit te nemen. De boeren, die op ezels rijden of te voet erop uit gaan, waarbij zij worden vooraf ge gaan door dragers van rode vlaggen, paalden de door hen uitgekozen stukjes grond af en begonnen het ongecultiveerde land om te ploegen; duizenden hectaren grond werden in be slag genomen. Ook op Sardinië hebben de landloze boeren uitgebreide stukken woeste grond in beslag genomen. In de Zuid-Italiaan se provincies Calaibrië en Luca- nia blijven duizenden boeren verblijf houden op het door hen in de afgelopen week in beslag genomen land, vastbesloten hier niet van te wijken. Tot dusverre is door de land loze boeren nog niet gereageerd op de door de regering, aan de hand van de noodtoestand, ge nomen maatregel, waarbij is bepaald dat, direct ingaand, een half millioen hectare grond van grote landgoederen zal worden afgenomen en ter hun ner beschikking gesteld. Bij het Italiaanse parlement De uitslag van de uitgestelde stemming in Manchester was al dus: Miss Florenice Norburgh (Conservatieven) 25,347 Labour 16.759 Liberalen 2.607 De zetelverdeling in het Lager is thans een wetsontwerp in be handeling dat beoogt nog meer grond van grote landgoederen af te nemen en ter beschikking van de landloze boeren te stel len. Bovendien heeft de regering deze week een tien-jaren-pro gramma goedgekeurd, waarin een bedrag van ongeveer vijf duizend millioen gulden be schikbaar wordt gesteld, om uitgebreide economische verbe teringen in het armoedige Zuid- Italië tot stand te brengen. De regering heeft de politie ini geheel Italië opgedragen de orde strikt te handhaven. Er is geen melding gemaakt van ern stige botsingen. huis is thans: Totaal aantal zetels 625 Labour 315 Conservatieven 297 Liberalen 9 Ierse Nationalisten 2 Onafhankelijke Liberalen 1 en de „speaker" (voorzitter), die partijloos is. Het voorstel tot het sluiten van „alliantie" tussen het C. I. O. (Congress of Industrial Or ganisations) en de verenigde mijnwerkersbond dat gedaan is door John Lewis, voorzitter van de mijnwerkersbond, is door de voorzitter van het C. I. O., Phi lip Murray, officieel van de hand gewezen. Murray is van oordeel, dat maatregelen ter verwezenlij king van het voorstel van Le wis, de financiële middelen van de twee organisaties officieel bijeen te brengen", ter bestrij ding van de aanvallen der fi nanciële belangen". De aanvallen der financiële belangen in de Verenigde Sta ten op de vakbonden, ,,'n nuttig doel hebben" en hij heeft ver klaard dat dit besluit is geno men na overleg met het be stuur van het C. I. O. Naar uit Oostenrijk wordt ge meld, zou Koningin Juliana a.s. Maandag met haar drie dochtertjes naar Nederland te rugkeren. niet geschikt geacht worden voor opname in het selectie- boek, van de voortplanting uit gesloten kunnen worden. Tegen dit standpunt heeft de vereni ging zich fel geweerd. Zij ziet daarin een ondermijning van haar werk. Voor ons land met hoofdzake lijk klein bedrijfssysteem moet de paardenfokkerij1 van bete kenis blijven en daarbij mag niet uit het oog worden verlo ren de waarde van het paard als exportartikel. In het afge lopen jaar zijn ruim 6000 paar den onze grenzen gepasseerd. De vraag is gestegen en de prij zen zijn vaster geworden. Zelfs wordt al gesproken van groter vraag dan aanbod. Vertegenwoordigers van de afdelingen Noord-Brabant, Zee land, Noord- en Zuid-Holland en Limburg gaven ter vergade ring uiting aan hun misnoegen over de voorgestelde Paarden- wet. De vergadering verenigde zich met een adres aan de Tweede Kamer, waarin gevraagd wordt de Paardenwet te verwerpen. De heer A. Bax Gzn te Ze- venbergschenhoek werd be noemd tot erelid. De begroting 1950 werd met een eindcijfer van 188.900 vastgesteld. Als jurylid werd herkozen de heer W. J. L. de Groof te Krui- ningen. In de vacature-A. Bax Gzn werd als arbiter gekozen de heer Ant. de Schutter— Koenradt te Heiningen. Als plaatsvervangend jury lid werd o.m. herkozen de heer Joh. de Feijter te Schoondijke Gekozen werd de heer A. J. E. Temmerman te Hoofdplaat. De heer R. E. Siemens voer de het woord als voorzitter van de Warmbloedbond en hij hoopte, dat de fokkers van warm- en koudibloed elkaar meer als collega's dan als con currenten zullen gaan zien De heer Van de Veer, spre kende namens het Bedrijfschap Vee en Vlees, ging nader in op de taak van dit Bedrijfschap. De vice-voorzitter van, de Eximpa (export en import van paarden), de heer P. Dekker, gewaagde van de prettige sa menwerking met „Het Neder- landsche Trekpaard." Hij was van oordeel, dat de tijd van het extra zware paard voorbij is. Z.i. is het gewenst, dat de Over heid samenwerkt en overlegt met de mensen, die kennis van paarden hebben. De heer Dr G. Wagenaar te Goes, directeur van de Gezond heidsdienst voor Dieren in Zee land, hield een voordracht over kunstmatige inseminatie. Wanneer men de verbreiding der kunstmatige inseminatie bij het rundvee nagaat, wordt het duidelijk, dat de paardenfokke rij deze zaak niet mag voorbij gaan. Er is te dien aanzien in Zeeland een onderzoek gaande. Of het tot practische toepassing zal komen, hangt af van wat de fokkers ervan zullen zeggen. Over zijn ervaringen bij dit onderzoek deed de heer Wage naar uitvoerige mededelingen, welke aanleiding gaven tot een langdurige gedaehtenwisseling. De voorzitter dankte Dr Wa genaar voor zijn voordracht en voor het baanbrekend werk, dat hij en zijn staf op dit gebied verrichten. Tot slot vroeg spr. de aandacht voor de Nationale Tentoonstel ling te 's-Hertogembosch, SPORTIEVE POLITICI. De Engelse c onservatieven waren er niet in geslaagd dc regering in het Lagerhuis te verslaan 'bij de stemming over het conservatieve amendement op de troonrede. Maar enige minuten later behaalden zij een overwirning op Labour bij een officieuze wedloop naar het operagebouw, waar een balletvoorstelling aan de gang was. De conservatief Littelton was de eerste der Parlements leden, die bij de opera aan- kwam, buiten adem, maar met alle ordetekens nog op hun plaats. Hij sloeg Attlee met ruim vijf minuten.

de Vrije Zeeuw | 1950 | | pagina 1