jmMüsTroQP Debat in het Engelse Lagerhuis Westerling heden voor het gerecht te Singapore Bijeenkomst Atlantische stafchefs in Maart De honderdste verjaardag van Masarijks geboorte Seretse Khama als opperhoofd afgezet Pseudo Vogelpest in Noord-Brabant esz* HfiES Toelage aangeboden van 1100 pond sterling per jaar m i| Nederlands protest te Praag overhandigd Staten Nederlandse Antillen Admiraal Sherman over de vlootstrijdkrachten Prinses Josephine Charlotte naar België? Het einde van de Amerikaanse mijn werkersstaking De kwestie Duitsland komt aan de orde Door de Amerikaanse ambassade feestelijk gevierd Prins Bernhard naar Forf Worth vertrokken Het aantal werklozen in de V.S. Twee amendementen ingediend, die de Regering ten val zouden kunnen brengen HOOGWATER. ZON- EN MAANSTANDEN Niet te snel naar de douane Documenten over Koning Leopold De staking bij Chrysler Overstromingen in Turkije Tsjecho-Slowakije vraagt om terugroeping Ned. diplomaten Frankering bij Aounnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Terneuzen Telefoon 2510 Na 5 uur 2073 Gironummer 38150 abonnementsprijs3,90 per kwartaal Por week 30 cent. Losse nummers 6 cent <sjb sr« «sfEgpa Eeï1 BL- Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 60 s» Iedere regel meer 12 cent. Advertentieprijs: per mm 10 ct.; minimum pet advertentie 1,50 WOENSDAG 8 MAART 1950. 6e Jaargang No. 1365. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen. nummer Bureau Inzending advertenties tot 's namiddags S uur Vermelding Brieven onder van dit blad 15 cent meer. Westerling aal heden te Singapore voor het gerecht verschij- ■m, aktes werd gisteren officieel te Singapore bekend gemaakt. Zoals bekend wordt hij beschuldigd van onrechtmatige binnen komst van Malakka en het plegen van geweld ten opzichte van mede-gevangene- waarschuwen en enkele kleren te halen, waarna zij onder geleide van een inspecteur van politie van hun eigen dienst naar Djakarta werden overgebracht. De Nederlandse zaakgelastigde te Praag, de heer Van der Gaag. heeft gisteren een protestnota overhandigd aan de portier van het Tsjecho-Slowaakse ministerie van Buitenlandse Zaken, omdat, naar hij mededeelde, hij geen ver antwoordelijk persoon kon vin den, die bereid was de nota te accepteren. Het protest, waarvan de heer Vian der Gaag de inhoud niet be kend wilde maliën, heeft betrek king op het proces tegen de heer Louwers, de hoofdvertegenwoor diger van de A.K.U., die tot 15 jaar dwangarbeid is veroordeeld. ARRESTATIE VAN NEDER LANDSE POLITIEMANNEN Naar eerst thans wordt verno men, heeft de Polisi Militer 26 Fefcruari j.l. 2 Nederlandse hoofd agenten:, de heer E. van de re cherche en de heer Van der P. van het magazijn, van de algemene po litie te Bogor gearresteerd. De opdracht tot arrestatie kwam uit Djakarta. De reden voor deze aanhouding is niet bekend. Aan beide hereil werd veirgund even naar huis te gaan om hun gezin te AMENDEMENT AMELINK INGETROKKEN De Statenl van de Nederlandse Antillen hebben Maandagavond de motfie-iAmelink, waarbij de Staten da regeringsvoorstellen inzake de zetelverdeling voor kennisgeving aannamen, ingetrokken. Het voorstel van de heer Jonck heer (democratische partij) tot intrekking werd aangenomen met 14 tegen 6 stemmen. Tegenstem mers waren de heren Tromp en Amelink (beiden van de Unie Na tionaal Aruba), Eman en Geer- man (beiden van de Arubaanse voikspartiji) en( Droes en Yraus- qtiin (eveneens van Aruba). De heer Dussenbroek (van de Unie Nationaal Aruba) was afwezig. De heer de Cuba (van de Arubaan se volkspartij) stemde voor. Vervolgens behandelden de ötaten het nieuwe advies inzake de wijziging van de staatsregeling en het voorlopig statuut, dat in de gecombineerde commissie-verga- demng aanvaard werd met 11 stemmen (8 van Curacao, 2 van de Bovenwinden erj 1 stem van Bo naire. Na 7 uur vergaderen werd te ongeveer 4 uur in de nacht het advies na wijziging door 'n amen dement van Eman, met 11 stem men tegen 9 aangenomen. De ge hele coalitie stemde voor. Washington gepubliceerd inter view verklaard, dat de duikboot sterkte der Sowjet-Unie in geval van oorlog een „ernstige factor zou zijn. doch de Amerikaanse vloot er niet van zou doen terug- schrikken in het strijdperk te tre den. „Onze sterkte voor de af weer van aanvallen door onder zeeboten is niet zo groot als wij zouden wensen. In noodgeval zou den wij onmiddellijk hulp moeten krijgen van escortevaartuigen, torpedobootjagers en verken ningsvliegtuigen. Alle krachten ter verdediging in de duikboten- oorlog zouden snel gemobiliseerd moeten worden", aldus Sherman. Admiraal Sherman achtte het feit, dat officieren, die geen vlie gers zijn, de leiding hebben van Engelse vliegdekschepen een gevolg van de samensmelting van de luchtmacht der vloot en de R.A.F. „niet de meest wense lijke situatie". Admiraal Forrest P. Sherman, de Amerikaanse chef der vloot- operaties, heeft tijdens een te Verschillende bladen melden dat Prinses Josephine Charlotte de dochter van Koning Leopold III, waarschijnlijk Donderdag a.s. naar België komt om Zon dag haar stemplicht te vervul len. Er zouden door de politie reeds maatregelen zijn getrof fen om de orde te handhaven Het Belgische ministerie van Binnenlandse Zaken verwacht, 'dat, onvoorziene omstandighe den voorbehouden, de globale uitslag van de volksraadpleging Zondag tegen middernacht be kend zal zijn. (Advertentie). Die krampachtige hoestbuien laten U rust nog duur. Uw beklemde borst snakt pijnlijk naar lucht 1 Spaar Uw longen en neem nog vandaag de ver zachtende, slijmoplossende In tal van Amerikaanse fabrie ken zijn de ketels weer opge vlamd daar het merendeel van de 372.000 stakende Amerikaanse mijnwerkers naar het werk is te ruggekeerd. President Truman verklaarde zich te verheugen over het feit, dat de mijnwerkers thans hun staking van een maand had den beëindigd en een nieuw en gunstiger contract hadden ver kregen. De regeling van het geschil heeft een hernieuwde activiteit van de industrie en het zaken leven op alle fronten teweegge bracht. De economische vooruit zichten zijn als bij toverslag ver anderd. Men verwacht algemeen, dat de industrie, die door de sta king op de rand van instorting was gebracht, zich in ongeveer 10 dagen zal herstellen. Grote staal fabrieken zijn begonnen, arbei ders, wier diensten waren opge zegd, terug te roepen. Het publiek heeft vernomen, dat zendingen steenkool onderweg zijn naar de brandstoffenhandelaren. Ook de scholen gaan weer open. Door de staking waren 225.000 mensen in de steenkool verbruikende indus- triën zonder werk gekomen. Deze maand zal in Europa een vergadering worden gehouden van de stafchefs der landen van het Atlantische Pact, zo wordt te Washington van gezaghebbende zijde vernomen. bijeenkomst van de staf De honderdste verjaardag van de geboorte van Thomas Mas* ryk, de eerste president (19181936) van de Tsechoslowaakse Republiek, is gisteren van de zijde der Tsjechoslowaakse commu nistische autoriteiten onder aanzienlijke reserve en eritlek ge memoreerd, doch door de Amerikaanse ambassade te Praag fees telijk gevierd. Naar thans wordt gemeld, is Pains Bernhard Maandagmorgen met zijn Dakota naar Fort Worth (Texas) vertrokken. Volgens het medisch advies om „srtch niet te druk te maken'' be staarde de Prins het toestel niet zelf. De Prins en zijn gezelschap infn des avonds in Fort Worth gebleven en Dinsdag doorgereisd naar Washington, waar Z.K.H. President Truman zal ontmoeten. Het program van de plechtighe den te Fort Worth, waar de Prins Nederlandse officieren zou onder, oeheiden, is komen te vervallen. Dagbladen te Los Angeles ver halen, dat de Prins in het zieken huis werd behandeld voor een griepaanval, gepaard met over vermoeidheid, doch A.N.P.-Aneta verneemt, dat de Prins niet in het ■lekenhuia is geweest en dat men de aard van zijn ongesteldheid sterk overdrijft. Volgens een door het Ameri- kaanse departement van handel uitgegeven statistiek bedroeg hei aantal werklozen in de Verenigde Staten in Februari j.l. 4.684.00C. Dit cijfer is het hoogste sedert 1341. In dit totaal zijn de staken de arbeiders niet begrepen. Tijdens het debat in het Engelse Lagerhuis over 't regerings programma. dat Koning George bij de officiële opening van het parlement aanbood en waarin niet over nationalisatie van de staalindustrie werd gesproken, heeft minister-president Attlee verklaard, dat de regering nationalisatie van de staalindustrie zich ten doel blijft stellen, doch dat er op het ogenblik op dit gebied niets te doen valt. De conservatieven, die de oppo sitie vormen, hebben tegelijk twee amendementen ingediend op de troonrede, die de val van de rege- ring' teweeg zouden kunnen bren afgevaardigden door een min derheid in hun kiesdistricten". De Liberalen hadden te licht vaardig de stelling aangeno men, dat zij met hun negen ver- I l/CWCCfj ZiUUJUOll iVUllUlVll WWV e? gen, indien zij werden aangeno-tegenwoordigers een onevenre- t*to nt-nemarc \irct Hi CTO m O f QTWC11.1 P 1TI Hpt T)ï) T*1 P_ WEERSVERWAOHTIN G medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Woens dagochtend tot -avond. Ochtendmist. Over het algemeen weinig be wolking met in de ochtend op vele plaatsen nevel of mist. In de namiddag iets zachter dan gisteren. Zwakke winden. DONDERDAG 9 MAART Breskens 5.09 Terneuzen 5.44 Hansweert 6.24 Walsoorden 6.34 5.33 6.08 6.48 6.58 Zon- Mrt. Opk. Ond. 9 7.09 18.33 10 7.07 18.35 11 7.04 18.37 12 7.02 18.39 Maan Opk. 0.42 2.14 3.36 4.42 Ond. 8.49 '9.18 10.01 11.02 men. Politieke waarnemers wa ren verbaasd, dat de conservatie ven zo spoedig tot de aanval over gingen, doch het staat nog te be zien, olf de regering deze amen dementen zal beschouwen als be langrijke kwesties, waarvan even. tueel haar aftreden en het houden van nieuwe verkiezingen een ge volg zou kunnen zijn. In deze amendementen wordt betreurd, dat in de troonrede geen melding wordt gemaakt van de ijzer- en staalindustrie, en dat geen doel treffender maatregelen worden genoemd tegen het woningtekort. Men beschouwt deze stap als een waarschuwing, dat de oppositie de regering een „totale oorlog" zal verklaren naar aanleiding van elke belangrijke kwestie. Voordat Atllee opstond om het programma toe te lichten, had Eden verklaard, dat de conserva tieven zich het recht voorbehou den om critiek te oefenen, doch Eden beloofde, dat het regerings apparaat niet tot stilstand ge- bracht zou worden, omdat de par tijen slechts zo weinig in sterkte verschilden. Deze bijna gelijke krachtsverhouding houdt echter geenszins in, dat de buitenlandse politiek ook maar in de geringste mate zou moeten verslappen, al dus Eden. Winston Churchill heeft gis teren in het Britse Lagerhuis er op aangedrongen de nationali satie der staalindustrie tot ne gen maanden na de volgende verkiezingen uit te stellen. Zo de Labour-regering hier niet op in zou gaan, zouden de Conser vatieve parlementsleden stem men voor het Maandag inge diende amendement op de Troonrede, waarin betreurd wordt, dat er in de rede geen melding is gemaakt van de na tionalisatie. Eefder in zijn rede verraste Churchill het Huis met het voorstel, dat 'n parlements commissie een herziening van het kiesstelsel zou bestuderen. De plaatsvervangende premier, Herbert Morrison, verwierp dit voorstel. Hij zelde, dat een der gelijke commissie „niet over eenkomstig de regels van staat en parlement" zou zijn. Churchill zeide: „Wij moeten niet blind zijn voor de ongere gelde toestand, welke onstaan is door de verkiezing van 186 dige machtspositie in het parle ment zouden innemen. „Wij wensen niet sommige buiten landse parlementen na te vol gen, waar kleine partijen, door zich op de wip te plaatsen, be langrijke zaken kunnen beïn vloeden". Churchill zeide het geenszins zeker te achten, dat over enkele maanden gehouden algemene verkiezingen ten gevolge zouden hebben, dat men over de im passe van heden heen zou ge raken. Attlee had de geschillen „wel ke hem en zijn volgelingen van ons allen over de gehele wereld schelden" in de meest extrem termen naar voren gebracht. „Wij zijn verplicht ons met onze verenigde en vastbesloten te genstand tegen hen te weer te stellen". De leider der oppositie achtte het gevaar voor verdere deva luatie aanwezig. Het, herstel van het pond in binnen- en buiten land, zowel van het vertrouwen en het crediet zou niet plaats hebben zolang er een regering was „die bekend staat als een bittere vijand van het op één hopen van welstand en welke de uitgesproken vijand is van het kapitalistische stelsel. De chefs zal op 31 Maart of 1 April worden gevolgd door een vergade ring van de ministers van Defen sie en daarna door eenj volledige vergadering van de Noord-Atlan tische Raad van ministers van Bui tenlandse Zaken, aldus verklaar den functionarissen te Washing ton. Er was nog geen agenda gereed voor de vergadering van de Raad, doch wel konden deze functiona rissen verklaren, dat de vergade ring in Londen of een andere Eu ropese hoofdstad zou worden ge houden. Te Washington wordt verwacht, dat de Amerikaanse, Britse en Franse ministers van Buitenlandse Zaken in April of Mei in Europa bijeen zullen komen. Deze bijeen komst zou kunnen samenvallen met de vergadering van de Atlan tische ministerraad. Eenj woordvoerder van het Ame rikaanse departement van Buiten landse Zaken sprak de berichten tegen, dat de ministers der Grote Drie te Londen zullen vergaderen. 'Hy verklaarde, dat er nog geen datum of plaats is vastgesteld. Dit werd bevestigd door een verklaring, die Schuman, de Fran se minister van Buitenlandse Za ken, gisteren op een persconfe rentie te Parijs aflegde. Hij zeide deze week te Londen met zijn Britse ambtgenoot hierover te zul- leen beraadslagen. Schuman verklaarde, dat de Grote Drie onder andere de be trekkingen met Duitsland en de kwestie van de beëindiging van de staat van oorlog met dit land zouden bespreken. Op een plechtige bijeenkomst in de bibliotheek van de Amerikaan se voorlichtingsdienst sprak de Amerikaanse ambassadeur, Ellios O. Briggs, van Thomas Masaryk als van de „kampioen der mense lijke vrijheid". Hij onthulde een plaquette „gewijd aan de duurza me vriendschap tussen de volke ren van Tsjecho-Slowakije en de Ver. Staten". Later reed de ambassadeur naar Lany, 37 km ten Noordwesten van Praag, om daar een krans te leg gen op Masaryks graf. Van de zijde der Tsjechoslo waakse regering werd te Praag een officiële verklaring uitgegeven waarin gezegd wordt, dat Masa ryk de betekenis van de revolutie van 1917 niet tenvolle heeft begre pen en dat hij, toen hij in 1918 naar Amerika ging, zijn philoso phic en politiek uiteindelijk op het Westen heeft georiënteerd. Toe gegeven wordt, dat Masaryk „een zeker aandeel" heeft gehad in het tot stand brengen) van de Tsjecho slowaakse republiek doch ontkent dat hij ,,de opper-arehitect ervan zou zijn". „Onder het president schap van Masaryk, aldus de of ficiële verklaring, geraakte de re publiek spoedig ten achter bij de Westerse imperialisten, die het er op toelegden het bastion Tsjecho- Slowakije stevig in de hand te krijgen, zij het toentertijd niet met agressieve bedoelingen doch dan toch wel om het te maken tot een buffer tegen de Sowjet-Unie' Premier Antonin Zapotocky is aan het hoofd van een regerings delegatie naar Lany gegaan om een krans op het graf van Masa ryk te leggen. Eet Tsjechische communistische blad Rude Prave schrijft: „Masaryks naam is verbonden met een belangrijk hoofdstuk aan onze geschiedenis, maar dat hoofd stuk is nu afgesloten". Ket vakverenigingsorgaan Pra- cc schrijft, dat Masaryk „zijn mo reel en politiek gezag ten volle heeft aangewend om het burgerlijk regiem te redden". Het blad voor het leger, Obrana Lidu, zegt: „Het Tsjecho-Slowa kije van vandaag is op een andere bas:s gebouwd dan de republiek die Masaryks naam droeg". Die K.N.A.C. raadt automobilis ten dringend aan in de bebouwde kom van Putte (N.-Br.) met be perkte snelheid te rijden, zulks In verband met voorgevallen onge lukken als gevolg van te hard rij den van en naar het Belgische grenskanitoor. Als aan het verzoek geen ge volg wordt gegeven, bestaat zeer veel kans, dat een inhaalverbod wordt ingesteld, hetgeen in deze lange dorpskom voor automobilis ten veel ongerief zal veroorzaken. Seretse Khama, die naar Lon den ging om te pleiten voor zijn functie als opperhoofd van de stam der Bamangwato, heeft Maandagavond bekend gemaakt, dat de Britse regering had beslo ten, dat hij gedurende vijf jaar zonder vergunning niet naar zijn geboortegrond zou mogen terug keren. Seretse, die zijn blanke vrouw de vroegere Londense typiste Ruth Williams) achter liet toen hij de vorige maand naar Enge land vertrok, verklaarde, dat de Britse minister voor de betrek kingen met het gemenebest, Gor don Walker, hem de redenen voor zijn uitsluiting niet wilde noemen, behalve dan dat het onrust zou verwekken Indien hiji, Seretse, als hoofd van de stam zou worden bevestigd. Nadat Seretse met Ruth was getrouwd stemden de leden van zijn stam er in toe, hem als hun heerser en zijn blanke vrouw als hun Koningin te erkennen. Seretse verklaarde tegen jour nalisten in zijn flatwoning te Londen, dat hem was verzocht niets aan de pers te vertellen tot de volgende week omdat de rege ring haar besluit gelijktijdig in het parlement en aan het volk be kend wilde maken. Seretse zeide voorts, dat hem een toelage van 1100 pond sterling per jaar zonder belasting was aangeboden indien hi) m Engeland zou komen wonen en zou afzien van zijn aanspraak op het leider schap van zijn stam. Dit had hij geweigerd, daar hij van mening was, dat de aangelegenheid niet van persoonlijke aard was maar geregeld zou moeten worden in overleg met de leden van de stam. Hij had de betrokken minister ge vraagd, wat er zou gebeuren als hij het besluit van de regering naast zich neerlegde. De minister had hem geantwoord, dat „ik daar heen zou kunnen gaan, maar als ik dit deed er uit gegooid zou worden omdat de Britse rege ring daartoe de macht had." Hierop gaf Seretse ten ant woord: „Het spijt mij, dat u mij om de tuin hebt geleid en ik dom genoeg was er in te lopen, door dat u mij uitnodigde naar Enge land te komen en vervolgens te- sloot, dat ik niet kon terugkeren." Het secretariaat vam Koning Leopold heeft documenten ver zameld en een verslag opge maakt van de activiteit van de Koning gedurende de periode 19361950. De inhoud der do cumenten werd gisterenmiddag aan de pers medegedeeld. In de gisier gehouden vergade ring der Eerste Kamer deelde de heer Deckers mede» dat hem ter ore was gekomen, dat te Eindho- ven drie gevallen van vogelpest geconstateerd zijn. Hij achtte het noodzakelijk, dat direct een onderzoek zou worden ingesteld en dat indien het bt- richt juist is onmiddellijk .maatregelen zouden worden ge nomen. John Lewis, de voorzitter van de Amerikaanse mij nwerkersbond wiens eisen na vier weken staking zijn ingewilligd, heeft een lening van een millioen dollar aangebo den aan de bij het CJ.O. aange sloten bond van arbeiders in de auto-industrie ten einde de arbei ders van de Ghryslerfabrieken, die hun achtste stakingsweek be ginnen, te helpen. Nader wordt gemeld: Van officiële zijde wordt beves tigd, dat het onderzoek heeft uitgewezen, dat zich inderdaad op bedrijven in enkele gemeen ten in Noord-Brabant gevallen pseudo vogelpest voordoen. Op de door de pseudo vogel pest aangetaste bedrijven wordt de pluimveestapel afgemaakt en verbrand, terwijl de bedrijven worden geïsoleerd. Op korte ter mijn kunnen maatregelen wor den verwacht, zoals verbod van vervoer van pluimvee en ver pakkingsmateriaal, sluiting van markten en tentoonstellingen en dergelijke in het Zuiden van het land. Op deze wijze hoopt men uit breiding van de besmetting over andere delen van het land i te voorkomen. Het ministerie I van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening raadt de pluimveehouders in het Zuiden van het land met klem aan hun bedrijven zo goed mogelijk te isoleren, onder andere door het weren van bezoek, het aankopen van pluimvee te staken, ver pakkingsmateriaal als korven en kratten niet meer voor ver zending te gebruiken e.d. Men waarschuwe bij eventueel optreden van eerste verschijnse len van de pseudo vogelpest ter stond de dierenarts in zijn omge ving, die de officiële instanties zal verwittigen. DE VOGELPEST TE EIND HOVEN EN GELDROP. De Burgemeesters van Eind hoven en Geldrop hebben offi cieel bekend gemaakt, dat in deze gemeenten gevallen van de besmettelijke pseudo vogelpest zijn geconstateerd. In de bekendmaking staat o.m. „Met het oog op het grote ge vaar voor verspreiding der ziek te, wordt alle houders van pluimvee en vogels, die ziekte verschijnselen constateren, aan gezocht hiervan onmiddellijk kennis te geven aan de Burge meester. Verder is het verboden zieke of verdachte dieren te vervoeren, te koop aan te bie den of te verkopen. De ingezete nen worden ernstig aangemaand voorlopig geen pluimvee of vo gels van onbekenden of op de markten te kopen of te verhan delen." BINNEN TWEE UUR DE HELFT VAN DE PLUIM VEESTABEL AL DOOD. Een dierenarts uit Noord-Bra bant deelde Dinsdagmiddag Dr Venema, inspecteur van de Vee- artsenijkundige Dienst, telefo nisch mede, dat op zijn dorp drie kippen aan de vogelpest zouden zijn gestorven. Toen Dr Venema twee uur la ter ter plaatse arriveerde, was de helft van de pluimveestapel al dood. In het Eskisehiv-dal in Tur kije, waar de rivier de Porsoek buiten haar oevers is getreden, zijn veertien personen verdron ken. Er zijn 50.000 mensen dak loos. 200.00 ha cultuurgrond staan onder water. Het is de eerste overstroming in 40 jaar. Uit andere delen van Anato- lië worden ook overstromingen gemeld. Naar Radio-Praag meldt, heeft de Tsjechoslowaakse regering verzocht om terugroeping binnen 8 dagen van de drie leden van de Nederlandse legatie, die genoemd werden in het proces tegen de hoofdvertegenwoordiger van C. de Aku, in TsjecturiSlowaktye, de heer Louwers. Volgens radio-Praag betreft het verzoek de zaakgelastigde, J. J. van der Gaag, de militaire atta ché, kolonel B. R. P. F- Hassel- man en de kanselier Th. Lochman. Het verzoek om terugroeping was vervat in een nota van het Tsjechoslowaakse departement van Buitenlandse Zaken, die gis teren op de Nederlandse legatie is overhandigd. Van officiële zijde in Deit Haag, waar men bevestiging had gekre gen van het bericht van radio- Praag, vernemen wij, dat analoge maatregelen te verwachten zjjn wat betreft het gezantschap van Tsjecho-Slowakije in Den Haag. De heer Van der Gaag verklaar de tegenover Reuter dat de nota, die 8 pagina's telde, een herhaling bevatte van de beschudiging, die de openbare aanklager en de pre sident van de rechtbank in het proces Louwers tegen aë leden der Nederlandse legatie uitgebracht Verder verklaarde de heer Van der Gaag werd in de nota geëist, dat dë heren Hasselman, Lochman en hijzelf het land „onmiddellijk' zouden verlaten. De woorden „binnen 8 dagen" waren, tussen haakjes geplaatst achter 't woord „onmiddellijk". De zaakgelastigde verklaarde, dat hjj zijn regering onmiddellijk telefonisch van het Tsjechische verzoek op de hoogte heeft gesteld. Zoals bekend, bespreekt de Ne derlandse regering thans met ko lonel Hasselman de situatie. Volgens radio-Praag beschuldig^ de nota de heer Van der Gaag er van, dat hij een auto zwart heeft verkocht en Louwers koffers met bezittingen van gevluchte Tsjecho_ slowaken heeft meegegeven. Kolonel Hasselman werd ervan beschudigd, dat hij op zijn kantoor een kaart had hangen, waarop hij inlichtingen over vliegvelden en locaties van garnizoenen en mu nitieopslagplaatsen had geregi streerd. Voorts zou hij informa ties hebben ingewonnen over de moraal en de sterkte der arbei dersmilitie. In de nota wordt verklaard, dat. kanselier Lochman geen diploma tie status heeft. Hij wordt ervan beschuldigd een Tsjechische werk tuigkundige een Nederlands pas poort te hebben gegeven, 3 ande re Tsjechen de grens over gehol pen te hebben, en bezittingen van gevluchte Tsjechen naar het bui tenland te hebben gebracht. De nota herhaalt ook de be schuldigingen, die tijdens het pro ces tegen de voormalige gezant, de heer Merens, en de gewezen handclsattactié, de heer Kruseman zi;n geuit.

de Vrije Zeeuw | 1950 | | pagina 1