Opening van het Engelse Parlement De verkeersstaking in Parijs Door een doelmatig veiligheidssysteem kan de wereldvrede bewaard worden Prins Bernhard in California aardag oorte Amerikaanse Regering beschuldigt Kremlin van vasthouden van 2000 Amerikaanse burg ers Nederlandse Regering protesteert scherp tegen behandeling van Louwers Vechtpartij tussen arbeiders en ontmantelingspersoneel Stakers eisen loonsverhoging en een herziening van het pensioenstelsel HOOGWATER. ZON- EN MAANSTANDEN De verstrooide Minister Nationalisten zouden commu nistisch schip hebben buitgemaakt Lebrun overleden Vredesdelegatie te Moskou i.ssade -Slowakije terugroeping iplomaten Fraakering bij Abonnement: Temeuzea Directeur-Hoofdredacteur I. vam de Sande. Redactie-adres: Naardstraat 55-57 - Terneuzen Tel. 2510 Na 5 uur 2073 Giranummer 38150. Abannementsprijs 3,00 per kwartaal. Per week 30 cent. Losse nummers 6 cent. DINSDAG 7 MAART 1950. 6e Jaargang No. 1364. Verschijnt dagelijks N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen. Advertentieprijs: per mm 10 ct;. minimum per advertentie l,5t Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 60 ct.; iedere regel meer 12 ct. Vermelding onder nummer Bu reau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot des namiddags 2 uur. Koning George de Zesde heeft hedenochtend bij de officiële apening van het parlement slechts „een beperkt program van wetgeving" voor de huidige zit) ing uiteengezet. Hij zei echter dat, indien er andere maatregelen onmiddellijk naodzakelijk zouden blijken te zijn, „ter handhaving van volle dige tewerkstelling en tot het l)ehoud van het nationale wel aan, de ministers niet zullen aarzelen deze aan het parlement vaor te stellen, zelfs indien het waarschijnlijk is, dat zij twist punten zullen vormen". Nergens wardt in de rede de staalindustrie genoemd, welke in October a.s. voor nationalisatie in aanmerking komt (zowel de conservatieven als de liberalen hebben zich voortdurend tegenl de nationalisatie van de ijzer- en staalindustrie verzet). In de troonrede wordt onder meer het volgende gezegd: „Het wereldtekort aan dollars waaronder ook dit land te lijden heeft, is opnieuw verminderd door de edelmoedige hulp van de Ver. Staten en Canada. Br gullen ech ter nieuwe pogingen nodig zijn om een evenwicht tot stand te bren gen in de overzeese handel van dit land en in het bijzonder om de verdiensten in Noord-Amerika te vergroten Ten aanzien van Zuid-Oost-Azië verklaarde de Koning, dat zijn regering „de gelegenheid, ver schaft door de jongste ontmoeting te Colombo van de Ministers van het gemenebest voor een waar devolle uitwisseling van meningen over buitenlandse zaken, hartelijk welkom heette." „In overeenstemming met de aanbevelingen van de bijeen komst zien mijn ministers uit samenwerking met andere regeringen van 't Gemenebest, in aangelegenheden van gemeen schappelijk belang in Zuid-Oost- Azië". Ten aanzien van de atoomener. gie zegt de Koning: „De Britse regering zal volledige steun blij ven geven aan de Ver. Naties „want alleen door een doelmatig veiligheidssysteem kan de we reldvrede bewaard worden". „In het bijzonder zal zij baai- uiterste best doen om door mid del van de Ver. Naties te helpen bij het vinden van een duurzame oplossing voor het geweldige probleem van de atoom-energie, opdat er een internationale over eenkomst over een toereikende controle en toezicht op de atoom energie kan worden bereikt". Strijdkrachten„Mijn ministers zullen de nauwste betrekkingen onderhouden met de andere mo gendheden, die het Noord Atlan tische en het Brusselse verdrag hebben) ondertekend) en zullen de hun toekomende rol, in samenwer king met de andere mogendheden, spelen om de gemeenschappelijke verdedigingsmiddelen te verster ken". „Mijn regering zal alle noodza kelijke maatregelerif blijven nemen om te verzekeren dat mijn strijd krachten gereed staan om haar taak in alle delen van de wereld te vervullen. De nieuwe organisatie voor hurgerverdediging zal worden uitgebreid". Ten aanzien van de Britse ko loniën zegt de Koning: „Mijn re gering bevordert actief de econo mische en sociale ontwikkeling van de koloniale gebieden en de maat schappij voor koloniale ontwikke ling blijkt hiertoe eeni nuttig in strument te zijn." Duitsland: „De vorming van een federale Duitse regering heeft een voortschrijdende overdracht van verantwoordelijkheden van de Westelijke geallieerden aan de Duitsers mogelijk gemaakt. Ten gevolge hiervan heeft mijn rege ring een aanzienlijke verlaging van de bestuurskosten in Duits land kunnen brengen". Landbouw: „De Britse econo mische moeilijkheden hebben de nadruk gelegd op de noodzakelijk heid van „grotere voedselproduc tie in het binnenland". De rege ring zou „alle practisehe stappen blijven hemen om onze landbouw bevolking aan i;e moedigen om met alle doeltreffende middelen de productie te verhogen en beter gebruik te maken van land. dat tot nog toe niet productief werd gemaakt". De Koning zei dat hij, „met groot genoegen" uitziet naar het bezoek van President en mevrouw Auriol. De Britse regering, zo verklaar de hij, zou haar „volledige steun'' blijven geven aan de organisatie voor Europese economische samen werking, „door middel waarvan men een nieuw 'betalingsstelsel hoopt uit te werken." De Britse regering zal haar uiterste best doen om de Raad van Europa een succes te doen worden. Het Britse volk heeft door een volhardende poging de industriële en de landbouwproductie vergroot- „Bij het volbrengen van deze taak is het zeer. geholpen door de medewerking van dc regeringen en volken van andere delen van het gemenebest". Op een massavergadering van 8000 employé's van de Parijse bus- en Metrodienst, die del C- G- T. (onder communistische lei ding), de Force-Ouvriere, de Christelijke en de Autonome vakver eniging vertegenwoordigden, is besloten te staken. De staking ging Maandag in. Na de laatste bus en Metro van Zondag zou de dienst niet hervat worden. De stakingsduur is niet vastgesteld: Men zal staken tot de eisen zijn ingewilligd. Het Sow jet-Russische ministerie van Buitenlandse Zaken beeft Je tekst van nota's, uitgewisseld tus sen de Sowjet-Unie en de V. S„ gepubliceerd, welke 'betrekking hebben op een Amerikaanse be schuldiging, dat het Kremlin wei gert ongeveer 2000 personen, die zeggen de Amerikaanse nationa liteit te bezitten, toe te staan Reeüand te verlaten. In de Amerikaaanse nota werdt verklaard, dat 32 hunner gedurende 5 jaar in arbeidskam pen zijn vastgehouden. Het Krem_ Ha verklaart, dat dit een „boos aardige leugen" is. Het meldt ver der, dat aan 23 van de 32 ge noemde personen thans is toege- WEERSVERW ACHTING medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Dinsdag morgen tot Dinsdagavond. Vrij zonnig In de vroege ochtend plaat selijk nevel of mist, overigens droog en op de meeste plaat san zonnig weer. Weinig wind. Zacht voor de tijd van het jaar. WOENSDAG 8 MAART. staan zich uit de Sowjet-Unie naj Oost-Europe.se landen te begeven. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft hierop verklaard, dat bet Sowjet-Russi- sche antwoord op de herhaalde Amerikaanse klachten in deze als onbevredigend moet worden be. schouwd. Wat betreft de Sowjet-Russi- sche bewering, dat de Amerikaan, se autoriteiten in West-Duitsland Sowjet-Russische burgers tegen hun wil zouden vast houden, ver klaart het State Department: „Dit is een oude beschuldiging van de Sowjet-Unie. welke is ge baseerd op de weigering van de Amerikaanse regeering om uit de Sowjet-Unie afkomstige verplaat ste personen, die niet naar hun voormalige vaderland willen te rugkeren, te dwingen zulks te doen". Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden 4.23 4.58 5.38 5.48 4.4.48 5.23 6.03 6.03 Zon- Maan- Mrt. Opk. Ond. Opk. Ond. 8 7.11 18.32 8.29 9 7.09 18.33 0.42 8.49 10 7.07 18.35 2.14 9.18 11 7.04 18.37 3.36 10.01 12 7.02 18.39 4.42 11.02 Een der bekendste parlemen taire gebruiken in de Zuid- Amerikaanse volksraad is, dat geen lidi zijn zitplaats verlaat tijdens de telling van een hoof delijke stemming. Echter zelfs die goede homerus slaapt wel eens. of, in het onderhavige geval een der meest ervaren volksraadsleden, die reeds van af 1915 z tting heeft, .namelijk de minister van financiën, N. C. 'Havenga. Toen deze tijdens een telling, in een verstrooide bui naar de griffier wandelde, werd hij wreed uit zijn droom gewekt door luidkeels geroep van: „Orde, orde'.'. Onder da verende vrolijkheid van de raad rende de schuldige minister naar zijn plaats terug zichzelf in het koor der lachers niet on betuigd latend. Ben woordvoerder van de Air France verklaarde, dat de maat schappij mogelijk geen lucht- diensten kan onderhouden tenge volge van deze staking. Een deel van het grondpersoneel van het vliegveld Le Bourget was reeds eerder een staking begonnen. De diensten op de Europese lijnen werden met vertraging onderhou den. Op het vliegveld Orly was de staking van het grondpersoneel meer algemeen. De toestellen van de Trans-Atlantische lijnen en andere lange-afstandslijnen kwamen wel binnen doch vertrok ken niet. Een ter elfder ure door de Pa rijse vervoermaatschappij gedaan aanbod tot loonsverhoging werd verworpen. De Porce-Ouvrière en de christelijke vakvereniging wensten de staking uit te stellen. Dit voorstel werd echter met meerderheid van stemmen verwon pen. De stakers eisen loonsverho ging, een maandelijkse toeslag van 3000 fr., van Januari af gerekend tot het sluiten van een nieuwe loonovereenkomst, en een herzie ning van het pensioenstelsel. Er zijn voorbereidingen getrof fen tot het onderhouden van een nooddienst tussen de Parijse bui tenwijken en het centrum, be staande uit 30100 vrachtauto's en andere voertuigen. Het is echter niet zeker of) alle voertuigen in derdaad beschikbaar zullen zijn. Een functionaris van de C.G.T. liet doorschemeren, dat de ver keersstaking zich mogelijk over het gehele land zal verbreiden. Hij zeide, dat de employé's van de tramwegen te Valenciennes Zon dag reeds gestaakt hadden. De Parijse Metro en de busdienst ver voeren dagelijks vier millioen mensen. De C.G.T. heeft medegedeeld, dat 70 pot. van het personeel van de Parijse apotheken besloten heeft Maandag te staken. De C.G.T. had ook de textielarbeiders in het gebied van Rijssel opgeroe pen om Maandag te staken. Naar verluidt, breidt de staking van metaalbewerkers zich in delen van Oost-Frankrijk uit. Een drei gende spoorwegstaking werd af gewend door een overeenkomst inzake een premie, die, hangende do onderhandelingen, aan de ar beiders zal worden uitbetaald. Een meerderheid van arbeiders in gas- en electriciteitsbcdrijven zou voor een staking gestemd hebben. De Parijse hoofdstraten waren gisterenmorgen vol fietsers en voetgangers, die tengevolge van de staking niet per bus of met de ondergrondse naar hun wenk kon den gaan. In de Metrostations brandde licht, maar de hekken waren ge sloten. Taxi-chauffeurs deden goede zaken. Er was nog niet veel te zien van de 3000 speciale vervoers middelen, die de regering voor het vervoer der Parijzenaars had toe gezegd. Later heeft de regering 3(HM) voertuigen van politieauto's lot vrachtauto's van het leger beschikbaar gesteld. Politie en soldaten regelden het verkeer, dat in maanden niet zo druk is geweest. Er reden 60 van de 1950 bussen. Twee belangrijke Metro-lijnen in Midden-Prijs werkten. Prins Bernhard heeft met zeer goed gevolg een kort examen af gelegd met 'betrekking tot zijn capaciteiten als vliegenier, dat hem werd afgenomen door een commissie van de Amerikaanse burgerluchtvaart. Het ging spe ciaal over zijn vaardigheid in transcontinentale vluchten. Hoewel Prins Bernhard zijn bre vet voor nachtvliegen reeds heeft behaald heeft hij zich hieraan on derworpen, omdat het in de Ver enigde Staten van Amerika een gewoonte is, dat men voor trans continentale vluchten een kort examen aflegt. Maandagmorgen vroeg zou de Prins, die dan wederom zijn eigen Dakota zal besturen, met zijn reisgezelschap naar Washington vliegen. Zaterdag heeft de Prins volgens het programma, vergezeld door de generaal-majoor Lawrence Crai- gie, een bezoek gebracht aan ge heime installaties van de Ameri kaanse luchtmacht en etablisse menten voor proeven met raket- vliegtuigen die zich bevinden in een woestijn op 155 km van Los Angeles. PRINS BERNHARD MOET HET BEID HOUDEN, Prins Bernhard moest Zondag- wegens een griepaanval het bed houden. Hierdoor zou zijn ver trek uit Los Angeles kunnen wor den vertraagd. Volgens de plan nen zou dit gisterei! gebeuren. Van medische zijde wordt ver klaard, dat de Prins volkomen rust moet houden daar hij behalve aan griep aan oververmoeidheid lijdt. De ziekte van de Prins liet zich echter niet ernstig aanzien, aldus de verklaring. Ongeveer 2Ü0 in Zuid-Californië wonende Nederlanders die Zon dagochtend naar Los Angeles wa ren gereisd, moesten worden teleurgesteld. Een lid van het ge volg van de Prins las een bood schap aan hen voor. Een funch met Robert Ross, President vaD de Lockheed vliegtu'igenmaat- schappij, en een polowedstrijd moesten in verband met de ziekte van de Prins van het program geschrapt worden. Een woord voerder van de Prins verklaarde Zondagavond: „het is uiterst moeilijk hem in bed te houden. Hij: wil er uit en verder gaan en heeft sinds zijn vertrek op 2 Jan. nauwelijks rust genoten." PRINS BERNHARD HERSTELD VAN INFLUENZA-AANVAL Prins Bernhard is thans volledig hersteld van de influenza die hij tijdens zijn verblijf in Californië had opgelopen ent zal, aldus een mededeling van een zegsman van de Nederlandse ambassade te Washington, volgens het reissche ma deze week naar Washington komen. De Chinese nationalistische guerilla's in Noord-Kiangsoe heb ben ter hoogte van Namtoeng zich meester gemaakt van een communistisch koopvaardijschip dat 25 Februari Sjanghai had verlaten, aldus meldt het natio nalistische nieuwsbureau Central News. Hetzelfde nieuwsbureau bericht, dat meer dan 400 com munistische soldaten en andere passagiers zich aan boord van het schip bevonden, dat Zondag in de haven van Tinghai is aangeko men. Officieel wordt gemeld: De Nederlandse Regering heeft, na het bekend worden van het vonnis tegen de heer Louwers, wederom scherp protest aan getekend bij de Tsjechische regering. Hiertoe werd de Tsjechi sche gezant Zondag, ten departemente van Buitenlandse Zaken ontboden. In het Nederlandse protest werd erop gewezen, dat de Nederlandse Regering de rechtsgang, in het proces tegein de heer Louwers met pijnlijke verbazing en ver ontwaardiging had gevolgd. 'Deze gang van zaken, welke in Nederland niet zou worden be grepen, kon niet anders dan een schadelijke invloed hebben op de verhouding tussen beide landen. De Nederlandse Regering te kende krachtig protest aan tegen het feit, dat de openbare aan klager zich niet had ontzien vol komen ongegronde beschuldigin gen tegen leden van de Neder landse diplomatieke vertegen woordiging te Praag te uiten. Tenslotte werd van Nederlandse zijde nogmaals gewezen op de dui delijke rechtsonzekerhe'd, welke als gebleken uit verschillende fei ten, zoals de onmogelijkheid voor de Nederlandse autoriteiten om voor hiet proces met de heer Lou wers in contact te treden en hem van rechtskundige bijstand te ver zekeren en de weigering om ten tijde van het verhoor van de heer Louwers de Nederlandse zaakge lastigde van zijn tolk te doen ver gezellen. De Nederlandse zaakgelastigde te Praag werd geïnstrueerd al daar eei. overeenkomstige stap te doen. De voormalige Franse Presi dent Albert Lebrun is gisteren op 79-jarige leeftijd overleden. Lebrun was president van 1932 tot 1939. In laatstgenoemd jaar werd hij herkozen, maar in Juli 1940 nam Maarschalk Petain de functie over. In 1900 deed Lebrun zijn in trede in de politiek. Hij werd toen Minister van Koloniën. In 1943 werd Lebrun door de Duitsers gearresteerd en in Beieren geïnterneerd. Na twee maanden internering werd liij naar Frankrijk teruggebracht op grond van zijn slechte ge zondheid. Lebrun is aan longtontsteking gestorven. Hij was al een maand ziek. Een uit 15 personen bestaande delegatie van het permanente comité van het „wereldcongres voor de vrede" is uit Parijs te Moskou aangekomen. Zij zal een vredesmanifest aan de opperste Sowjet voorleggen. De delegatie bestaat onder meer uit John Platts Mills, voorzitter van de Bnts-Sowjet-Russische vereniging Johannes Steele, een Amerikaan, se journalist, Rockwell Kent en drie Italiaanse senatoren. De Fransen onder de gedelegeerden staan onder leiding van Yves Farge, een vroegere minister van voedselvoorziening. Sommige der gedelegeerden zullen na de over handiging van het manifest naar Stockholm reizen voor het bijwo nen van een zitting van het per manente comité, die Maart be gint. John Rogge, een vroeger assis. tent-procureur-gen oraal der V. S. een lid van het bestuur van het wereldcongres, verklaarde voor zijn vertrek naar Moskou, dat hg het plan heeft in het Sowjet-par- lement een oproep te doen tot we reldvrede: „Et hoep in staat te zijn voor het parlement te ver schijnen om voorstellen te doen over Let buiten de wet stellen van atoomwapens en alle wapens voor massavernietiging". Voorts wilde hij wijzen op de „noodzake lijkheid van een wereld-ontwape- iiingsprogram'". Hij zeide, dat in Parijs een visum voor de Sowjet- Unie op hem wachtte. Meer dan 1000 arbeiders van de vroegere „Herman Goering Werke" te Watenstedt-Salzgitter hebben gisteren strijd geleverd tegen een groep ontmantelingspersoneel, die op het punt stond een deel van de gieterij op te blazen. Het ontmantelingspersoneel en de bewaking werden afgeranseld. De arbeiders waren woedend waren over het vooruitzicht hun werk te verliezen en drongen door tot de ontstekingsapparaten, waarvan zij de verhindingsdraden verbraken. De politie moest geroepen worden om de orde te herstellen. De ijzerfabrieken, te Watenstedt- Salzgitter vormden de belangrijk ste bedrijven, die niet op de lijst van fabrieken waren geplaatst, waarvan de ontmanteling stil ge legd zou worden. Tussen de Britse en Duitse autoriteiten werd in De cember een overeenkomst hierom trent gesloten. In Toeging (Beieren;) werd een massavergadering gehouden uit protest tegen de ontmanteling van de aluminiumfabrieken aldaar. De vlag hing op de fabriek halfstok. Ook andere aluminiumfabrieken in West-Duitsland besloten de vlag een week halfstok te laten wappe ren. Arbeiders van fabrieken in de omgeving van Toeging staak ten een uur lang. Bij de te ontmantelen fabriek be horen 163 ovens, die sinds het ein de van de oorlog niet meer zijn gébruikt Hier zullen dus geen ar beiders hun betrekking verliezen. 5 regels 60 zl- t.; minimum ïummer Buret» ïamlddags 1 uw n Thomas Mae* Tsechoslowaakse nwaakse commu- s en critiek ge- de te Praag fees ;r-architect ervan ier het president- iryk, aldus de of- g, geraakte de re ten achter bij de alisten, die het er t bastion Tsjecho- g in de hand te oentertijd niet met oelingen doch dan te maken tot een Sowjet-Unie". ■nin Zapotocky is ran een regerings- Lany gegaan om et graf van Masa- he communistische schrijft: lam is verbonden rijk hoofdstuk aan is, maar dat hoofd sloten". igingsorgaan Pra- Masaryk „zgn mo- t gezag ten volle 1 om het burgerlijk in". het leger, Olbrana Iet Tsjecho-Slowa- g is op een andere dan de republiek aam droeg". [Taag meldt, heeft waakse regering rugroeping binnen i drie leden van de gatie, die genoemd proces tegen de voordiger van C. echo-ISlowakije, de j-Praag betreft het akgelastigde, J. J. de militaire alta- R. P. F. Hassel- selier Th. Lochman. om terugroeping een nota van het :se departement ise Zaken, die gis- leclerlandse legatie zijde in Dei< Haag istiging had gekre- bericht van radio- en wg, dat analoge 3 verwachten zgn >t gezantschap van dje in Den Haag. der Gaag verklaar- teuter dat de nota, telde, een herhaling 3 beschudiging, die inklager eri de pre- rèchtbank in het 3 tegen de leden der igatie uitgebracht. aarde de heer Van I in de nota geëist, asselman, Lochman land „onmiddellgk' ten. De woorden en" waren tussen itst achter 't woord stigde verklaarde, gering onmiddellijk n het Tsjechische ïoogte heeft gesteld, bespreekt de Ne ring thans met ko- jm de situatie. i-Praag beschuldig^ r Van der Gaag er in auto zwart heeft ouwers koffers met i gevluchte Tsjecho_ t meegegeven. ;selman werd ervan .t hij op zijn kantoor hangen, waarop hij ver vliegvelden en famizoenen en mu- itsen had geregi- ;s zou hij informa- ngewonnen over de sterkte der arbei- muüuviuni ZON- EN MAANSTANDEN Zon- Maan- Mrt. Opk. Ond. Opk. Ond. 9 7.09 18.33 0.42 -8.49 10 7.07 18.35 2.14 9.18 11 7.04 18.37 3.36 10.01 12 7.02 18.39 4.42 11.02 De plaatsvervangende premier, Herbert Morrison, verwierp dit voorstel. Hij zeide, dat een der gelijke commissie „niet over eenkomstig de regels van staat en parlement" zou zijn. Churchill zeide: „Wij moeten niet blind zijn voor de ongere gelde toestand, welke onstaan Is door de verkiezing van 186 de mg» erabonü wiens eisen na vier weken staking zijn ingewilligd, heeft een lening van een millioen dollar aangebo den aan de bij het CJ.O. aange sloten bond van arbeiders in de auto-industrie ten einde de arbei ders van de Ghryslerfabrieken, die hun achtste stakingsweek be ginnen, te helpen. den verwaent, zoals vernoa van vervoer van pluimvee en ver pakkingsmateriaal, sluiting van markten en tentoonstellingen en dergelijke In het Zuiden van het land. Op deze wijze hoopt men uit breiding van de besmetting over andere delen van het land te voorkomen. Het ministerie „Met -—o JP =- vaar voor verspreiding der ziek te, wordt alle houders van pluimvee en vogels, die ziekte verschijnselen constateren, aan gezocht hiervan onmiddellijk kennis te geven aan de Burge meester. Verder is het verboden zieke of verdachte dieren te vervoeren, te koop aan te bie- oe rivier «e rursecs buiten haar oevers is getreden, zijn veertien personen verdron ken. Er zijn 50.000 mensen dak loos. 200.00 ha cultuurgrond staan onder water. Het Is de eerste overstroming in 40 jaar. Uit andere delen van Anato- lië worden ook overstromingen gemeld. vordt verklaard, dat iman geen diploma- 't. Hij wordt ervan :n Tsjechische werk- een Nederlands pas en gegeven, 3 ande re rorjevnen de grens over gehol pen te hebben, en bezittingen van gevluchte Tsjechen naar het bui tenland te hebben gebracht. De nota herhaalt ook de be schuldigingen, die tijdens het pro ces tegen de voormalige gezant, de heer Merens, en de gewezen handelsabtaché, de heer Kruseman zi;n geuit.

de Vrije Zeeuw | 1950 | | pagina 1