De zaak Westerling Proefvaart Jagersfontein ,Srenóaris' onderscheiden De Amerikaanse strategie in geval van oorlog De Amerikaanse mijnwerkersstaking pstand punt etsontwerp lenzine Goud voor schipper Douwe Tot Churchill bezoekt Koning George De reis van Prins Bernhard „Doelmatig, confortabel en snel" Baron Van Wijnbergen overleden Truman niet naar Moscou Zware schade door dynamiet-ontplofïingen De verjaardag van de Paus HOOGWATER. ZON- EN MAANSTANDEN Frankeriftg bij Abonnement: Temeuzo* 9 Directe ur-Hoofdredactewr I. van de Sande. Redactie-adres: Noordstraat 55-57 - Terneuzen Tel "2510 Na 5 uur 2073 Gironummer 38150. Abonnementsprijs f 3,90 per kwartaal. Per week 30 cent. Losse nummers 6 cent. VRIJE ZEEUW Vrijdag 3 Maart 1950. 6e Jaargang No. 1361. Verschijnt dagelijks - N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Temeuzen. Advertentieprijs: per msa 10 c*. minimum per advertentie l^M Rubriek Kleine Advertenties: regels 60 ct.; iedere regel mee.: 12 ct. Vermelding onder nummer Bu reau van dit Blad 15 cent meer Inzending advertenties tot des namiddags 2 uur. De vier leden van de bemanning der motorreddtingboot „Bran- öaris", die op 1 Maart 1949 tjjd ens een vliegende storm 26 Polen van het ss .Katowice" hebben gered, zijn Woensdagavond in Ho tel „Nap" op Terschelling namens de Poolse regering onder scheiden met het Kruis van Verdienste. Reeds in de morgenuren was het op Terschelling te merken, dat er iets bijzonders op til was. Van bijna alle huizen woei de vlag, hetgeen het dorp een feeste lijk aanzien gaf. Evenals een jaar geleden voer de motorreddingboot „Brandaris" van de Koninklijke Noord-Zuid Hollandse Redding- maatschappij de haven uit, dit maal echter om de postboot, waar zich de Poolse consul-generaal K. De leider der Britse Conserva tieve partij., Winston Churchill, heeft Woensdagavond onver wachts een „particulier" bezoek gebracht aan Koning George. Er waren speciale voorzorgsmaatre gelen genomen om Churehills be doek geheim te houden. Men meent, dat de Koning met hem de labiele parlementaire si tuatie wilde 'bespreken. Het feit, dat Churehills bezoek van officiële zijde als „particulier" wordt beschreven, wordt door uonderee waarnemers opgevat als een aanwijzing, dat niet zonder meer politieke betekenis aan het bezoek van de leider der oppositie aan de Britse Koning moet wor den toegeschreven. Niettemin is het ongebruikelijk, dat de leidier van de oppositie na een verkiezing door de Koning wordt ontvaDgen, tenzij er sprake is van een wijzi ging in de regering. Later werd een verklaring af ge- gegeven, dat het bezoek aan de Koning „zuiver privé" was. Wolkowicki aan boond bevond te ontmoeten en naar do haven te escorteren, 's Avonds verzamelde zich een groot gezelschap in de met Poolse en Nederlandse vlag. gen versierde zaal van Hotel „Nap". In zijn toespraak memoreerde de Poolse consul-generaal de dap pere daad van de vier mannen, die met 'n onvolledige bemanning deze schitterende redd;ag hadden verricht onder omstandigheden, die men zich niet slechter kan denken. „Onder de verdiensten, die met ordetekenen worden ver eerd op cultureel, wetenschappe lijk of ander gebied dient men de verdiensten van deze vier bekwa me en onverschrokken mannen hoog aan te slaani'. Na uiting te hebben gegeven aan zijn per soonlijke gevoelens van dankbaar heid, decoreerde hij schipper Dou we Tot met het gouden Kruis en K. Tot, J. de Beer en E. R. de Beer met het zilveren Kruis van Verdienste namens de president der Poolse republiek. De gede puteerde Hoogland sprak van het gevoel van trots, dat het Friese en het hele Nederlandse volk ver vult bij de toekenning van deze hoge onderscheiding. Hij betrok in zyn woorden van hulde ook de naaste verwanten van de redders, die in lijdzaamheid moeten af- .vachten, wanneer hun mannen en zonen op zee het leven wagen. Uit naam van de Koninklijke N.Z. bracht Jhr. Quarles van Ufford dank voor de eer aan het personeel van de maatschappij bewezen. Ook de burgemeester van Ter schelling dankte voor de grote eor, aan de inwoners van zijn ge meente bewezen. Als laatste kwam schipper Douwe Tot aan het woord. Het was hem aan te izien, dat hij zich beter thuisvoelt temidden der grondzeeën dan acher de groene tafel. Hij sprak woorden van dank aan die Poolse regering. Na afloop van de plechtigheid kregen hy en zijn mannen vele handen te dlrukken. (Advertentie). VAN MIJNWERKER TOT BARON. De Britse Koning heeft de vroegere mijnwerker Jack Lawson in de adelstand ver heven. Lawson, die thans 68 jaar is. bekleedde in een der vorige Labour-i-egeringen het ambt van min ster van Oorlog. Toen hij 12 jaar oud was, ving hij zijn arbeid in de mij nen aan. Hij woont nog steeds in het mijnwerkerscentrum Durham. Hoe zijn nieiuwe titel precies zal luiden, weet Lawson nog niet, maar hij vertrouVt er op, dat hij er „Jack" voor zal mo gen zetten. Westerling naar Nederland? De Britse autoriteiten in Singa pore hebben een bevel uitgevaar digd, dat Westerling naar Neder land' zal worden uitgeleid op grond van zijn Nederlandse natio naliteit. Tezelfdertijd hebben de Lritse autoriteiten een verzoek van de Indonesische regering om uitlevering van Westerling ge weigerd, omdat er geen uitleve. ringsovereenkomst bestaat tussen de R.X.S. en Engeland. Dit bericht is verspreid door „All India Ra dio". Noch in het buitenland noch Aten verwacht, dat Prins Bern hard op 7 Maart aan boord van zjj'n eigen vliegtuig, te Washington zal aankomen, waar hij drie da gen zal blijven. Prins Bernhard zal '8 Maart in „Blair House"" de tijdelijke presi dentiële woning, het noenmaal ge bruiken met president en mevr. Truman De lunch zal door onge veer 12 gasten worden bijgewoond. Het plan is, dat 'n kwartet van de marine-kapel voor die lunchmuziek zal zorgen- Te Washington zal Prins Bern hard eveneens de gast zyn van de Nederlandse ambassadeur en me vrouw Van Kleffens. Op 8 Maart zal te zijner ere op de Nederlandse ambassade een di ner worden aangeboden, dat zal worden gevolgd door een receptie. Prins Bernhard is ook voor nemens per vbegtuig een officieel bezoek aan Canada te brengen. De Commissie voor de Strijdkr achten van het Amerikaanse Kuis van Afgevaardigden heeft de eis gesteld, dat de plannen van de Amerikaanse militaire leiders voor de in een oorlog te volgen strategie door de hoogste regeringsfunctionarissen moe ten worden herzien. Het betreft hier speciaal de plannen voor de oorlogvoering met atoomwapens- De commissie was van oordeel dat het laatste woord in deze aangelegenheid door de hoogste burgerlijke gezagsdragers en NIET door de Amerikaanse leger leiding dient, te worden gesproken. Twaalf jaar nadat het dubbelschroefmotorschip Jagersfon tein" te Danzig op stapel werd gezet, heeft het zijn driedaagse proefvaart volbracht. Verscheidene malen werd het gedurende de oorlog als verloren beschouwd, maar de Russen vonden het bij de bezetting van Danzig als gezonken wrak in de Weichsel- monding. Zij lieten het schip als oorlogsbuit lichten en schon ken het na veel onderhandetenaan Nederland terug- De N.V- Koninklijke Maatschappij „De Schelde" te VUssingen werd met Te Amsterdam- is op bijna 81- jarige leeftijd overleden Mr. A. J. ML J. Baron van Wijnbergen, oud- lld der Tweede Kamer. Antonius Isgnatius Maria Josephua baron van Wijnbergen werd op 8 Maart 1869 te boenen (Gld.) geboren. Van 1004 tot 1933 is Baron van Wijnbergen lid van de Tweede Ka mer geweest. Verder heeft hij verscheidene functies bekleed, zo als lid van het Algem. College van Toezicht en advies voor 's Rijks Tucht- en opvoedingswezen, lid van het Algemeen College voor de Lichamelijke Opvoeding, sinds 1928 curator der Rijksuniversiteit te Utrecht, president.curator van de Kaholieke Economische Hoge school en van, de R K.-leexgangen te Tilburg en sinds 1936 lid van het College van Curatoren der Landbouwhogeschool. Hem werden diverse onderschei dingen verleend. Zo was hij Rid der in de Orde van de Nederlandse Leeuw, Commandeur in de Orde van Oranje-Nassau, Ridder der Orde van Malta en Commandeur met ster der Orde van St. Grego- rius de Groote van de 'Heige Stoel. De commissie komt tot deze uit spraak in een verslag van haar bevindingen betreffende de z.g. „opstand der admiraals" tegen de cslissing om een verenigd ot per bevel van alle Amerikaanse strijd krachten, te "komen. in het verslag wordt veTder ge zegd, dat de Amerikaanse marine- leidmg heeft verklaard, dat de be staande strategische plannen voor zien in oorlogsmaatregelen, die de dood van millioenen burgers met zich brengen, gepaard aan de ver woesting van reusachtige gebieden, en die in feite zouden neerkomen op de vernietiging van de gehele maatschappelijke orde van de vij and. „Dit is «en beslissing, die niet zo maar op goed geluk kan wor den genomen of waarvan de be oordeling uitsluitend aan de mi litaire leiders kan worden over gelaten" Amerika is voorbereid. In een geheftne sitting van een Amerikaanse Senaatscommissie is aan de senatoren meegedeeld, dat de plannen om in gevnl van nood het geiiele leven in de Ver enigde Staten op voet van oor log te stollen, zijn uitgewerkt- Tot deze plannen behoren ook voorzieningen voor de burger- verdediging tegen aanvallen met atoombommen Volgens senator Tydings was de senaatscommissie neer tevredei over de plannen, doch zy heeft de leiders der defensie gevraagd bun plannen nog eens te onderzoeken op de noodzaak van eventuele noodwetten,, die dan tn de huidige zitting van het congres moeten worden aangenomen. De Raad zou per 1 April rap port over deze kwestie uitbrengen. Op de vraag, of deze plotselinge vergadering van de commissie wijst op een mogelijke dreiging van een noodtoestand in de on middellijke toekomst, zeide sena tor Tydings: „Neen". „Dit is slechts een verzekering, die deze regering moet sluiten te gen mogelijke aanvallen", „even als de gewone burger een brand verzekering sluiit". President Truman heeft ver klaard dat hy, zolang hy presi dent van de V. S- is, niet ntaar Moskou zal gaan. In nadrukkelijke bewoordingen wees de president op zijn weke lijkse persconferentie de mogelijk heid; van de hand, dat hy naar Moskou zal gaan om met maar schalk Stalin middelen te bespre ken om een einde te maken aan de huidige geschillen tussen de V. S. en de Sovjet-Unie. De president gaf opnieuw te kennen, dat hij bereid is Stalin ta Washington te ontmoeten. Hij verklaarde, dht hij iedereen wilde ontmoeten, die bereid is naar de V. S. te komen. de voltooiing bekist- De „Jagersfontein." is een van de weinige nieuwe vracht-passa- gersschepen, die na de oorlog ge reed kwamen. Het schip komt in de vaart bij de Hdlland-Afrika- Lijn van de „Verenigde Neder landse Scheepvaartmaatschappij". Deelnemers aan de proefvaart hadden maar één roep over de „Jagersfontein": Een modern, doelmatig, comfortabel en snel schip. Het schip meet 17.800 Nog geen opheffing van de kolendistributie Naar aanleiding van de in de pers circulerende berichten over opheffing van de kolendistributie met ingang van 1 April heeft het A.N.P. zich gewend tot het mi nisterie van Economische Zaken. Men deelde mede, dat over de datum, waarop de kolendistribu„ tie zal worden opgeheven, geen mededelingen konden worden ge daan. Spaarcijfers over Januari De door de Nederlandse Spaar, bankbond gepubliceerde cijfers wijzen uit, dat gedurende de maand Januari is ingelegd 48 mil- lioen 462.400 gulden en terugbe taald 33.048.384,—, zodat het te goed vermeerderde met 15 mil, lioen 414.106, Bjj de bankspaarbanken waren inleg en terugbetaling in Januari resp. ƒ3.496.218 en ƒ2.625.036. Per 15 Maart a.s. zal de golflengte van de Vlaamse Radio- Omroep gewijzigd worden van 321.9 m in 323.9 m. Van 9 April af zal de zendtijd van de natio nale zenders worden verlengd. Brussel Frans en Brussel Vlaams zullen namelijk op Zon, en feest dagen uitzenden an 6.30 tot mid dernacht. In de week wordt uit gezonden van 6.30 tot 10 uur en van 12 uur tot middernacht. In steenkoolmijnen in Alabama en Ohio, waarvan de mijnwer kers niet tot het stakende vakverbond van de „United Mine Wor kers" behoren, zyn Donderdag dynamiet-ontploffingen voorge vallen, waardoor zware schade is aangericht. Behalve de 372-000 stakers z>jn thans meer dan 200.000 ar beiders in de steenkoolgebruikende industrieën werkloos. In Illionois besloten 10.000 leden van de progressive Mine Workers Union Donderdag het werk te her vatten op het oude contract, dat verlengd wordt. Het proces tegen, de United Mi ne Workers wegens „contempt of Court" (ongehoorzaamheid aan het Hof) is Donderdagavond laat geëindigd. De federale rechter tracht vast te stellen, of het vakverbond ver antwoordelijk is voor het feit, dat zijn leden geweigerd hebben een gerechtelijk bevel om het werk te hervatten op te volgen,. De gevolgen van de staking -doen zich, meer en meer voelen. Er zijn thans opnieuw scholen gesloten en steenkool wordt ge distribueerd aan de gezinnen, die haar het meeste nodig hebben. DE VARA. 25 JAAR, Dit jaar herdenkt de V.A.R.A. haar 25-jar.g bestaan. Het zal gevierd worden met een groot landelijk V.A.R.A.-familieifeest, dat op 11 Juni wordt gehouden op de terreinen van het gemeen telijk sportterrein te Hilversum. brt-, heeft een accomodatie voor 200 passagiers en wordt voortbe wogen door twee enkel-werkende Sulzer tweetact D'esel-motoren, die het schip een snelheid geven van 18 mijl (33,5 Ion) per uur. De proefvaart werd meege maakt door ruim 2i00 figuren uit Nederlandse Scheepsbouw- en scheerpvaartkringen. De interieurs werden groten deels verzorgd door de firma Mut ters in Den Haag. Twee Zuid- Afrikaanse kunstenaars, Le Loux Smith en Willem de Sanderas Hendrix, voerden de decoratie van de eetsalon de „social hall" en rooksalon uit. De Nederlandse beeldhouwer P. Leeser leverde voor de rooksalon een bronzen plaquette van de heer L. C. M. van Fendenburg, in leven voorzitter van de raad van beheer van de V. N. S. en initatiefnemei tot de bouw van de vloot van „Fonteinschepen". Nadat te Vlissingen de laatste hand zal zijn gelegd aan de „Jagersfontein" zal het schip op 11 Maart aan de V. N. S. worden overgedragen tijdens de reis van Vlissingen naar Amsterdam- Op 31 Maart wordt de eerste reis om Afrika gemaakt via Kaapstad en Suez. De eerste vier reizen zijn volgeboekt. Paus Pius Xn heeft aan de geestelijken, die hem op zijn 74ste verjaardag hun gelukwensen kwa- men aanbieden, een op schrift ge, stelde boodschap uitgereikt, waar- in hij er op aandringt, hun zending „hoven alles op te vatten als een apostolaat van liefde". „De wereld van thans die de ech, te liefde ontwend is, is in de sla, vcmij van haat en tweedracht geraakt. Geen aardbeving, bon. gersnood, epidemie of andere ramp, voortgekomen uit de krach ten van de natuur, kan vergele ken worden met de zwaarte van het lijden, dat mensen, die van de liefde uitgesloten zijn andere men sen kunnen aandoen''. Verder zegt de Paus in zijn boodschap: ,JDp de grond van Rome vindt voor de ogen van de gehele wereld een hevig treffen plaats tussen voor- en tegenstan ders van het Christelijk geloof. Deze grond, die de strijd heeft aanschouwd tussen het oude Caesarisme en de jonge Christen heid, is opnieuw de geestelijke arena geworden, waarin niet al, leen de waardevolle bezittirgen van het christelijk leven op het spel staan, maar ook de grond beginselen van de menselijke waardigheid. Doe Uw toehoor ders gevoelen, dat de geest en de bezieling van Sint Petrus nog steeds leven onder de bedienaars van de parochie, zodat velen van hen, die het slachtoffer geworden zijn van de verleiding van valse profeten, de weg terug mogen vinden. Een apostolaat zonder welsprekendheid is mogelijk. Een apostolaat zonder liefde is on denkbaar". hier te lande hebben wij een be vestiging van bovenstaand bericht kunnen krijgen. Westerling binnen drie dagen voor gerecht. In officiële kringen te Singa pore werd medegedeeld, dat Wes terling binnen drie dagen voor net gerecht zal verschijnen op be schuldiging van onrechtmatige binnenkomst van Malakka en het gebruiken van geweld ten op zichte van een Indonesische mede gevangene. De Indonesische regering heeft geen gedetailleerde beschuldi gin gen ingediend tot ondersteuning van haar verzoek om uitlevering van Westerling. De Britse poli tie is slechts 'betrokken bij zijn overtredingen pp Malakka. Een Indonesiër uit Rangoon, die op uitleiding wachtte, heeft in de gevangenis naaT Westerling ge spuwd. Westerling is comfortabel be huisd en ziet de toekomst met vertrouwen tegemoet. Zyn ge vangenbewaarders verklaarden, dat zijn enige zorg de veiligheid van zijn echfcgenlote betrof. Het overleg inzake de uitleve ring, Naar aanleiding van 'berichten uit Londen, dat de Engelse rege ring overleg zou plegen met Ne derland over het verzoek om uit levering van Westerling aan In. donesië, verklaarde een woord voerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken, dat de Ne, derlandse regering blijft stellen op het standpunt, dat zy geen In vloed wenst uit te oefenen op de Britse beslissing dienaangaande. Hiervan is aan de Britse ambas, sade in Den Haag mededeling ge daan. Zoals in het officiële corn, muniqué van de Hoge Commissa ris der Nederlanden te Djakarta reeds is medegedeeld, betekent dit dus ook, dat Nederland zich niet tegen uitlevering aan Indo. nesië zou verzetten. Mening van „Chicago Tribune". „De Chicago Tribune" zegt in een artikel over de zaak Wester ling, dat de Nederlanders ,,aan de kaak zijn gesteld voor daden, die het daglicht niet mochten zien" en „dat de goede trouw zo wel van de Nederlanders als van de Engelsen met hun belangen voor hun gemenebest hierbij in het geding is gekomen". Het blad citeert dan. uit de verklaring van Dr. Hirschfeld en besluit: „Afgewacht moet worden, of men zich aan deze beloften zal houden. De Nederlanders zyn van mening, dat de enige manier ■fraarop zij- zich uit de -perikelen kunnen redden is, hun man voor de wolven te,werpen: zyn misslag was niet, dat hij een de Neder landse belangen in de hand wer, kende actie voerde, maar dat hij de Nederlanders in verlegenheid heeft gebracht door de kaarten open te leggen". WEERSVERWACHTING medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Vrijdagoch tend tot Vrijdagavond. Vrij veel bewolking. Voor de noordwestelijke helft van het land: meest zwaar be wolkt met later plaatselijk enige regen. Matige tot krachtige wind tussen zuid en zuidwest. In de ochtend temperatuur om hel vriesDunt, in de middag ongeveer dezelfde temperatuur als gisteren. Voor de zuidoostelijke helft van het land: Half tot zwaar bewolkt, maar overwegend droog weer. 'Zwakke tot matige wind uit zui delijke richtingen. In de ochtend lichte vorst, in de middag dezelf de temperatuur als g'steren. ZATERDAG 4 MAART. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden 1.50 2.25 3.05 3.15 2.12 2.47 3.27 3.37 ZON- EN MAANSTANDEN Zon- Maan- Mrt. Opk. Ond. Opk. Ond. 3 7.22 18.23 17.09 7,23 4 7.20 18.25 18.38 7.37 5 7.18 18.26 20.07 7.49 5 regels 60 «t,; ct.; minimum pst nummer Bureau namiddags 3 uur r te water kan a.t. worden gemaakt: cr dan wegvervoer, tn wachten tot de stand is gekomen r niet nemen, heeft er begrip Kamer voor een sing staat, nu de irpen tot verlaging snbare behandeling •t zich bereid het uit van in werking i zullen uitlokken e belastingontwer- eld. iT heeft zich be te bevorderen dat voor 1 Mei in be en genomen, ie beraadslagingen gesloten. motorrijtuigen - vet. kelen verdedigt d< DE WETERING ndoment, beogende der belast;ng voor it 2'00 pet. niet toe acht het stimuleren ik van Dieselauto's QR erkent, dat Die- asparing opleveren, ïhafkosten zijn ho- :nz:nemotoren. Spr r geen klemmende :ijn om op het ver- heer Van de Wete- N DE WETERING Et zijn amendement. IR meent, dat men an de Dieselmotor ligen. Deze moto- voomamelijk voor uto's gébruikt. Bij zouden de wegen e kunnen gaan on- dan moet de belas- rhoogd worden we- jnderhoudskosten. ment-Van de Wete- stemming gebracht taken (30 tegen 30) d. A. en een aantal olgende vergadering zal opnieuw worden behandeling wordt dorp reden met de king van de Zuid ele landbouwwerk- le Eatifundia, op ze boerenarbeiders ren tot opstand ge schillen worden op tommunistische en cratische ooöpera- i dorp voegden hün tal, vee en land- in tezamen om het t genomen land te un houten ploeg- etrokken door 2 os- de Christen -Demo- q van de communis- ieve boerderij, nimistische en anti- i vakverbonden zijn nen en hebben ge- oprcep tot de land- le regering gericht ndeerd minimum ite .n 2 mill, man da- de hoeren, verde- acres braakliggend racten en openbare hebben gezworen, al hun verworven i steek zullen laten ft zich beperkt tot annianing tot de land te verlaten- sren hieracn geen liet de politie hen st. MAANDAG 6 MAART. Breskens 3.01 3.25 Terneuzen 3.36 4. Hansweert 4.16 4.40 Walsoorden 4.26 4.50 Zon- Mrt. Opk. Ond. 4 7.20 18.25 5 7.18 18.26 6 7.16 18.28 Maan- Opk. Ond. 18.38 737 20.07 7.49 verDiyi oy ue riuuucio cu l/UCll ging het vrij van vrees voor roofridders in snel tempo met da arresleden bergafwaarts, door het smalle tunneltje en voorbij het Noorse kerkje, naar het hotel terug. Mogen wij de Tyroolse boeren geloven, dan is de „grote sneeuwval" thans begonnen. Wanneer die werkelijk inzet, zal die het skiën op de Galzig wel voor drie dagen onmogelijk 21.37. 8.011 maken en zullen de Prinsesjes Wegens lyasgeurea. uccu Prins alle uitnodigingen voor een bezoek aan de filminrich tingen te Hollywood afgeslagen, en hij sprak de bewering in sommige bladen, „dat er voor Zijne Hoogheid een reeks ont vangsten in Hollywood" zou zijn georganiseerd, tegen. De enige verbintenis die de Prins wat dit betreft heeft aange gaan, is een diner, dat gister avond werd aangeboden door de heer Louis B. Mayer van de den de geologische en meteoro- gische gesteldheid uiteraard een grote rol. De uitkomsten, waar toe ze kwamen, liggen tamelijk ver uit elkaar. In de tweede helft van de ne gentiende eeuw berekende een Duitse geograaf, uitgaande van enkele zeer dicht bevolkte ge bieden der aarde (b.v. Java), dat Australië met gemak 200 millioen mensen zou kunnen onnemen. Tot een veel lager getal kwam later een medewer ker van het „Commonwealth nmg scnatte ny, aar er rona w'sioue op ae maatstai aan, die millioen mensen in Australië zouden kunnen leven. Later kwam hij echter tot de conclusie, dat de omstandig heden van Amerika niet voor Australië golden. Hij herzag zijn berekeningen en volgens zijn nieuwste schatting zou er in Australië plaats zijn voor 29 millioen mensen. Een Austra lische geograaf hield, behalve met de klimatologische ver houdingen, ook rekening met de bodemschatten van Australië men aanlegt. Als er 13 millioen mensen in Australië zouden kunnen leven naar de levens standaard, die in Amerika geldt, dan is er plaats voor 96 millioen mensen, die zich met het levenspeil van de Oost- Euroüese landen tevreden wil len stellen. En neemt men de levensstandaard van de Azia tische landen tot basis van zijn berekeningen, dan kunnen er in Australië niet minder dan 127 millioen mensen leven! AR GOUDSCHIP de Britse marine ar Muil, ter hoogte e Westkust om te en Spaans galjoen, tar geleden met 30 en dukaten aan >uK.en zou zijn. Het cte deel uit van de mada. Velen hebben reeas naar het goud gezocht. Voor de eerste maal doet thans de Britse marine mee. Zij be schouwt het werk als een goede oefening. HONGERSNOOD IN OMGE VING ViVN SJANGHAI? Volgens te Hongkong ontvan gen berichten heerst in de omge ving van Sjanghai ernstige hon gersnood onder een millioen men sen. Boeren zouden daar hun vrouwen en kinderen verkopen om aan eten te Je om en. '""Mwu nuitK^mnuuiu^éMlUIUIhiSdlIHWIJiiSSdJlJ

de Vrije Zeeuw | 1950 | | pagina 1