Groot tumult in de Tweede Kamer! Het proees Fuchs Dr H i rschf eld over kwestie-W ester ling ENGELSE REGERING Verkoudheid De heer Wagenaar met geweld verwijderd Nederlandse Regering zal maatregelen nemen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactle-adres: Noordstraat 55—57 Terneuzen Telefoon 2510 Na 5 uur 2073 Gironummer 38150 abonnementsprijs3,00 per kwartaal Per week 30 cent Losse nummers 6 cent Verschijnt dagelijks DONDERDAG 2 MAART 1950. 6e Jaargang Nx>. 1360. Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 60 ft; iedere regel meer 12 cent. Advertentieprijs: per mm 10 ct.; minimum p«r advertentie 1,50 Vermelding Brieven onder nummer Bureac van dit blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Geheim verdrag tussen Ver. Staten en Chinese nationalisten 14 jaar gevangenisstraf Tsjecho-Sïowaaks vliegtuig neergestort ALKALI De nieuwe Minister Stikker te Washington De Vieeschauwer ontwijkt een debat Verklaring van Attlee Verjaardag van de Paus HOOGWATER. ZON- EN MAANSTANDEN V" f< I ii.'inem Terneuzen Woensdagmiddag is het in de vergadering der Tweede Kamer tot heftige incidenten gekomen. Het liep zo hoog, dat de verga dering werd geschorst en de tribunes moesten worden ont ruimd. Aan de orde was toet wetsont werp tot goedkeuring van het ver drag tot wederzijdse hulpverle ning tussen Nederland en de Ver enigde Staten van Amerika, on dertekend te Washington op 27 Januari 1950. De VOORZITTER stelde een regeling voor de spreektijd voor, waartegen de heer WAGENAAR (C5FN. jzlch heftig verzette. Daar de heer Wagenaar op aanmaningen van de Vooorzitter niet wikte zwegen dtecd de laatste het voorstel de heer Wagenaar uit de vergadering te verwijderen. Dit voorstel ontketende groot tumult in de communistische ban ken en op de tribunes. De vergadering is daarop 'ge schorst. Van de tribunes klonken kre ten als „oorlogsmisdadigers" (waarop een der Kamerleden riep: ,,l>at is de chauffeur van Wagenaar" en „moordenaars van onze kinderen" Op bevel van de Voorzitter werden de tribunes ontruimd, hetgeen gepaard ging met ge roep en geschreeuw. In de vergaderzaal heerste grote spanning. Na de heropening werd gestemd over het voorstel om de heer Wa genaar te verwijderen. Tjjdens die stemming plaatste de heer Wage maar enige opmerkin gen, waarop de Voorzitter hem gebood de vergadering te verla ten. Hij gaf opdracht de commu nist sche fractievoorzitter buiten het gebouw ibe geleiden. Politiemannen kwamen in de zaal en de tribunes werden ander maal ontruimd. De stemming was nog niet beëindigd. Het schjjSt, dat de heer Wage naar tijdens de eerste schorsing door de politie u't de zaal is ge dragen. Later heeft zich ook op de gere serveerde (tribune een politieman opgesteld. Gestemd wordt dan over een voorstel van de Voorzitter om de beraadslagilngerl over de rantsoe nering van de spreektijd te sluiten. Dit voorstel wordt aangenomen met sleechts de stemmen der com munisten (4) tegen. (De heer Wa. gemaar blijkt niet meer aanwezig.) Het voorstel inzake de spreek, tjdrantsoaaering wordt op gelijke w$ze aangenomen. De heer FENS (KVP) herinnert er aan, dat alle fracties op één na op 19 Juli 1949 het Noord-Atlan tisch [pact hébben goedgekeurd. Thans zal sprekers fractie ook dit wetsontwerp steunen. Hjj vraagt maar financiële consequenties van het verdrag. 6pr. is van oordeel, dat het ge wenst ware geweest, als overleg met Indonesië was gepleegd, om dat ons oorlogspotentieel verande ring ondergaat. De rijksdelen Suriname en .de Nederlandse Antillen zjjn van grote strategische betekenis. Ze vallen niet in de werkingskring van het verdrag. De volle zwaar te van de verantwoordelijkheid voor de verdediging komt op ons neer. Dat acht spr. niet juist: daar deze rijiksdelen van het hoog ste Ibelangi zijn voor d'e verdedi ging van de Noord-Atlant'sohe aera. Do heer VORRXNK (Arb.) hoopt, dat al ligt het zwaarte punt der verdediging in Azië, aan de verdediging' van het Atlantisch gebied niet minder aan< acht zal wo'den besteed. Bij de opbouw van een effec tieve verdediging mag geen tijd verloren gaan. De volkeren moe ten de innerlijke bereidheid bezit ten grote offers voor deze verde diging te brengen. Spr. betreurt het, dat geen in zicht wordt gegeven omtrent de omvang en de aard van t steun en de invloed, die deze zal hebben op Nederlands militaire positie in Europa. Spr. zal gaarne vernemen, of dit verdrag automatisch verho ging onzer defensiebegroting ten gevolge zal hebben. De communisten hebben te ken wen gegeven, dat de vrede van de zijde der volksdemocratie geen enkel gevaar dreigt, doch dat de gevaren van andere zijde aanwe zig zjjn. Als Rusland zijn verde diging opvoert, dan is dat niet met agressieve bedoelingen, zo heeft de heer Schalker in de Eer ste Kamer gezegd. „Dat gelooft de heer Schalker zelf niet", aldus de heer Vorrink. (Tijdens de rede van de heer Vorrink roept een vrou\ var de gereserveerde tribune: „Mont gomery". Ze wordt aanstonds verwijdend.) Een ogenblik later, wanneer de heer Vorrink een Russische maar schalk ten tonele voert, roept een man op de publieke tribune: „'Hij is al onderweg" en verlaat de tri bune. Aan het aanhangige wetsont werp zal sprekers fractie haar instemming geven, omdat het de logische consequentie is van het Noord-Atlantisch pact. In het kader van dit pact moet West-Europa zich tegen de Rus sische bed re'ging te weer stellen. De heer WELTER (KNP) wenst zich zjjn vrijheid voor te toehoudien ten aanzien van de financiële con sequenties van het verdrag. De heer GORTZAK (CPN) her innert eraan, dat namens de Sovjet-Unie in de derde zitting van de Verenigde Naties voorstel len zijn. gedaan om het gebruik van het atoomwapen te verbinden. Verder zijm er voorstellen gedaan voor ©en vredesverdrag tussen de vijf grote staten. Dat het Atlantisch Pact bedoeld is als een oorlogspact, is niet al leen de mening der communisten. Door dit gedrag heeft men z.i. de basis oan een oorlog tegen de Sovjet-Unie en de volksdemocra- tische staten te ontketenen. Het nu voorgestelde pact bedreigt de vrede en breekt de .politieke rech ten af. Hjj merkt op, dat een interna tionale delegatie Dinsdag niet door de regering en de Kamer voorzitter is ontvangen. Deze vredesdelegatte is gearresteerd en buiten heit land gezet. Hiij heeft er bezwaar tegen, dat Heinckel, de man, die de bommenwerpers voor Rotterdam maakte, wel 'is toegelaten en vrijheid kreeg om hier te sprekent De wijze van 'behandeling van dit wetsontwerp karakteriseert de stemming: om in de koffieka mer te komen, moet men een cor don politie-agenten doorbreken. De heer Gortzak betoogt, dat de P. v. d. A. btj die KyV.P. een koortsachtige activiteit ontplooien om het volk te winnen voor het lossen der wapens, omdat er in ons land een machtige beweging voor de vrede is. Spr. herinnert eraan, dat de sociaal-democraten in 1933 voor ontwapening pleitte®. komt de Minister- de heer DREES aan In verband niet de opleiding heeft de Minister enige besluiten genomen. Ilij deelt mede, dat van het landleger zeer spoedig met groot verlof gaat de eerste ploeg van de lichting 1949 behalve zij, die in opleiding zijn voor reserve officier en het kader. Van de tweede, ploeg zal een gedeelte naar huis gaan. Er zjjn vrijwilli- gers-contingenten voor aflossing van troepen in Suriname en de Nederlandse Antillen beschik baar. Het wetsontwerp wordt aange nomen met 61 tegen 6 stemmen (die der CPN). (Een man op de gereserveerde tribune roept: „En de bouwvakarbeiders in Rotter dam zijn er ook tegen". De man wordt verwijderd!. De VOORZITTER verdaagt dan de vergadering tot Donderdag vier uur. RUMOEK OP HET BINNEN HOF Tijdens de vergadering van de Tweede Kamer hadden zich gis terenmiddag een groot aantal personen op het Binnenhof verza meld die zich rumoerig gedroegen. Er waren vele vrouwen bij, Eni ge zongen de Xntemat''onale en uitten bun afkeuring tegen het wetsontwerp tot wederzijdse hulpverlening tussen Nederland en de Verenigde Staten. Teneinde ordeverstoringen te voorkomen ontruimde de politie het Binnenhof, .hetgeen in een oogwenk geschiedde. Een kleine groep begaf zich dtoor enige stra ten. Enige tientallen bleven voor het Binnenhof in groepjes staan om er „aan politiek te doen". (Zie verder Pag. 2, le kolom.) Volgens het Chinese blad ,,Soen- soen Manpao" zou tussen de Verenigde Staten en nationalis tisch China een geheim militair verdrag zjjn gesloten. Het verdrag zou het volgende behelzen: J. Ingeval vani oorlog in Azië zullen de operaties als volgt wor den verdeeld: Japanse troepen zullen in de Noord-Oostcljjke pro vincies van China strijden, terwijl de Amerikaanse troepen in Noord, en Midden-Ohina en de nationalis tische troepen in Zuid-China zullen opereren. 2. De Ver. Staten zullen milifai- re adviseurs zenden om de natio nalistische troepen te oefenen. 3. De Amerikaanse en Japanse troepen zullen na de oorlog uit China worden teruggetrokken. 4. Na het herstel van de natio nalistische regering op het vaste land zullen de Ver. Staten rizakc investeringen in China diverse voorrrechten verkrijgen. Daarna President, het woord. De beslissing, zo zegt hij., is ge vallen toen het Atlantisch Pact werd gesloten. Overleg met de Indonesische regering is niet no dig geacht. Wel is zjj ingelicht. Spr. zegt niet in te zien dat ons land een oorlog zou willen ont ketenen tegen Rusland en zjjn satelietstaten. Om als vredes- vrienden te paraderen, zijn de communisten iets te agressief, meent de Minister-President. West-Europa bedoelt zeker geen aanval. Asm. agressieve bedoelingen van Amerika gelooft spr. niet In het verdrag wordt bepaald, dat indien een der landen wordt aangevallen, 't andere zal helpen. Wat de „vredesdelegat'e" aan gaat, vraagt de Minister-President zich af, wat er in Rusland en de satellietstaten zou gebeuren, als buitenlanders kwamen ageren te gen dfe politiek der regering. Zij zouden blij zijn, als ze uit het land werden gezet. Wij hebben dienaren van Rus land genoeg in ons land, zodat er geen reden is om ook deze binnen te laten. Spr. adv'seert niet te veel hand tekeningen door dezelfde hand te laten zetten. Om dit te consta teren, heeft hjj geen speciale dienst nodigr Het verdrag is een bijdrage om het gevaar voor een nieuwe oorlog te beperken, zo zegt de heer Drees tenslotte. De minister van Oorlog en van Marine, de heer SCKOKKING verklaart, dat de financiële con sequenties nader bezien zullen worden, In de begrot-'ng voor 1951 zal daarvan blijken. Wat we krijgen, is hulp en daarnaast moet staan 'n ernstige inspanning onzerzijds. Er is geen sprake van militari- satie van het civiele leven, ver klaart Minister Schokking. Als hot onverhoopt nodig mocht zijn, zullen wij onze vrjjheid moeten verded'ger; opdat onze kinderen op straat kunnen spelen, zonder lians te lopen gedeporteerd te worden. Klaus Fuchs, de in Duitsland geboren Engelse atoomgeleerde, die beschuldigd wordt van het verraden van atoomgeheimen aan de Sovjet-Unie, heeft tijdens het proces, dat gisterenmorgen te Londen begon, een bekentenis afgelegd. Dr. Fuchs verklaarde zich schul dig op vier punten, die hem ten laste gelegd zijn en die betrekking hebben op het verstrekken van inlichtingen betreffende atoom onderzoek op verschillende data aan onbekende personen, waar door de Sowjet-Unie de atoom productie heeft kunnen bespoedi gen. Fuchs verklaarde Ameri kaanse en Engelse atoomgehei men aan anderen verstrekt te hebben te Birmingham, New- York, Boston en Berkshire. In de aanklacht worden vier gevallen met name genoemd, n.l. in 1943 in Engeland, in 1944 en 1945 in de V. S, en in 1947 in En geland. De openbare aanklager, Sir Hartly Shauwcross zeide, dat in dit geval.de inlichtingen werden verstrekt aan agenten van de Sowjet-Unie. „Onze betrekkingen met dat land laten veel te wensen over, zij zijn niet vriendschappe lijk. Het moet de aangeklaagde duidelijk geweest zijn, dat de aan deze agenten verstrekte inlichtin gen van de hoogste waarde zou- Advertentie). ^van neus, keel of borst, snuift en wrijft U weg met Maandagmorgen is het Tsjecho- Slowaakse lijnvliegtuig op het traject OstravaPraag in het Jesenikigebergte in Moravië in dichte mist en een zware storm verongelukt. Vijf personen kwa men om het leven, 26 werden ge wond. De Nederlandse Hoge Commissaris heeft Minister-President Moh. Hatta ervan in kennis gesteld, dat bij den voorlopig onder zoek reeds is gebleken, dat van Nederlandse militaire zijde hulp is verleend aan Westerling bij diens vlucht naar Singapore al dus wordt in een communiqué van het Nederlandse Hoge Com missariaat medegedeeld. Door de Nederlandse regering is aan Dr. Hlrschfeld gemach tigd, aan de regering der R.I.S. mede te delen dat zij een verder onderzoek heeft gelast teneinde na te gaan, wie de schuldigen zjjn. De Nederlandse regering heeft besloten, tegen de schuldigen maatregelen te nemen. De be slissing op het verzoek tot uitle vering van Westerling ligt uiter aard geheel bij de Britse autoritei- ten. Dr. Hirschféld voegde aan deze verklaring toe, dat de Nederlandse regering niet voornemens is, op deze beslissing enige invloed uit te oefenen, hetgeen wil zeggen, dat men van Nederlandse zijde aan een eventuële uitlever'ng van Wes terling aan de R.I.S. niet in de weg zal staan. WESTERLING IN DE GE VANGENIS De ruimte waarin Westerling te Singapore is ondergebracht, is een cel voor eenzame opsluiting in de befaamde Changi-gevangenis en is slechts bereikbaar na opening van 4 deuren en ze bestaat uit twee oompartimenten. De enige die tegen hem mag praten is 'n Euro pese gevangenbewaarder van ho gere rang. Als hij wordt gelucht mag hij geen contact hebben met de overige gevangenen. Dit luch ten 'geschiedt in een speciaal voor hem bestemde omhénde ruimte. Per dag krijgt hjj slechts drie sigaretten, hoewel hjj een sterke roker is- Het stond gisteren nog niet vast of de beschuldigingen van m shan- deling en illegale binnenkomst in Singapore zullen wordtenj behan deld door de plaatselijke recht bank. Naar verluidt betreft de mis handeling een jonge Indonesiër, die Wcsterling-g* celgenoot was op het hoofdbureau van politie te Sin gapore, voordat hij naar de Chan- gi-gevangenis werd overgebracht. Naar men zegt ligt deze jonge Indonesiër thans in het hospitaal met een gebroken kaak. De plaatselijke autoriteiten heb ben nu de wettelijke en internatio nale aspecten van die kwestie der uitlevering in ogenschouw geno- 'ïhen, want er rijzen vele vragen voordat een positief antwoord kan worden gegeven op het verzoek van die regering der R.I.S. om Westerlings' uitlevering. Deze sou uitgesloten zijn indien Wester ling dient te worden beschouwd als een politieke vluchteling en deportatie kan aanleiding zijn tot allerlei netelige kwesties, b.v. de vraag, welk landl hem zou willen toelaten als Westerling de wens te kennen geeft om over de grens van een ibepaald land te worden gezet. (Advertentie). De Britse minister-president Clement Attlee, heeft zijn nieuwe regering bekend gemaakt. Ernest Bevin blijft minister van Buitenlandse Zaken. Sir Stafford Cripps blijft minister van Financiën Herbert Morrison blijft vice-prelmier en minister zonder por tefeuilles en Aneurin Bevan minister van Gezondheid. den zijn, indien dat land ooit een openlijke vijand werd. Hieruit volgt, dat de inlichtingen werden verstrekt met een bedoeling, die de veiligheid en het belang van de staat schaadt, aldus Shaw- cross. „De gevangene is communist en dat is tegelijkertijd de verklaring en de tragedie van deze z;>ak". Fuchs is daarna tot 14 jaar gevangenisstraf veroordeeld Er was grote belangstelling voor het proces. Onder de aanwezigen bevond zich ook de hertogin van Kent. Sommige belangstellenden hadden die gehele nacht in de koude doorgebracht om zich een plaats op de publieke tribune te veroveren. Sir Hartley noemde Fuchs' han, delwjjze „een aanschouwelijke les over de betekenis van het moder ne communisme". Het gehele proces heeft maar iets meer dan een uur geduurd. Fuchs heeft de zwaarste straf ge kregen, die men hem kon geven. De opperrechter Lord Goddard noemde Fuchs „een van de ge vaarlijkste mannen, die het land bezit". Rechter Goddard voegde Fuchs toe: „Gij had de vriendschap tus sen dit land en de grote Ameri kaanse republiek, waarmede Zjjne Majesteit geallieerd is, in gevaar kunnen brengen. Ge hebt dit land en de V. S. onherstelbaar kwaad toegebracht en ge hebt dit gedaan ter wille van Uw politieke over tuiging". Goddard vroeg z'ch af of Enge land nu „bescherming kan geven aan politieke vluchtelingen, die mogelijke volgelingen zijn van het communisme, doch dit vermomd hebben en de hand bijten, die hen voedt". Lord Goddard zeide de maximum-straf opgelegd te heb ben, omdat het zijn plicht was 't land te beschermen. Op de vraag, of Fuchs, vóór de uitspraak van het vonnis nog iets te zeggen had, antwoordde Fuchs, dat hij nog meer misdaden be gaan had. Hij had zijn raadsman verzocht bepaalde feiten aan het gerecht voor te leggen, „teneinde te boeten voor deze misdaden". Toen hij zeide: „Deze misdaden waren...", werd zijn stem onver staanbaar. Fuchs hoorde het vonnis zonder tekenen van emotie aan. „Ik werd eerlijk' berecht'", zo verklaarde hij en hij dankte het Hof, de staf en het personeel van de gevangenis van Prixton, waar hij in voorar rest werd gehouden, voor de goe de behandeling". Fuchs sprak op zachte toon in gebroken Engels. Soms was zijn stem zo zacht, dat vele van zijn woorden verloren gingen. Tussen twee bewakers verliet Fuchs langzaam de rechtzaal. De portefeuille van defensie, die te voren in het bezit was van Lord Alexander, komt aan Em manuel Shinwell, die hierdoor weer lid wordt van het kernkabi net. John Strachey, de voor malige minister van voedselvoor ziening, wordt minister van oor- De portefeuille van koloniën gaat naar Griffiths, de voormalige minister van Nationale Verzeke ring. Maurice Webb, de leider van de Labourfractie in het Lagerhuis, treedt tot het kernkabinet toe door de portefeuille van, voedsel voorziening van Strachey over te nemen. McNeil, Bevins rechterhand, krygt een eigen ministerie als minister voor Schotse aangele genheden. Hugh Gaitskell, de voormalige minister van brandstof en ener gie, wordt minister van economi sche zaken1 om Sir Stafford Cripps te helpen met zijn gigan tische taak,. Burggraaf Add'son blijft Lord- Grootzegelbewaarder en leider van het Hogerhuis. De eerste Lord van de Admira liteit (minister van marine) blijft Burggraaf Hall. Minister van brandstoffen en energie: Noel Baker, die zijn post in het kabinet verliest. De reorgan'satie van, de Britse regering heeft voor tal van ver rassingen gezorgd. De meest spectaculaire benoe ming is Shinwells promotie tot minister van defensie. Deze krachtige en invloedrijke leider van Labours linkervleugel neemt nu de opperste leiding van allé strijdkrachten over van Lord Alexander, die onlangs tot „peer" is verheven. Ook de handhaving van Aneurin Bevan als minister van gezondheid is van belang. Vóór de verkiezin gen was voorspeld, dat hij een be langrijker post zou krijgen in de nieuwe regering. Men concludeert thans, dat de rechtervleugel van het kabinet een kracht'g stand punt inneemt ten opzichte van de te volgen politiële. Attlee heeft ook twee Labours veelbelovende jongeren in het kernkabinet. Het zijn Hector McNeil, de journalist, die tot dus ver de rechterhand van Bevin was en Gordon Walker, een voor malige „tutor" (gegradueerde die belast is met de leid'ng der studie van de studenten) aan de univer siteit van Oxford, die in de oorlog verbonden was aan de staf van de B.B.C.uitzendingen voor Europa. Personalia. Clement Richard Attlee. De persoonlijkheid van Attlee vormt een felle tegenstelling met zy'n ware karakter. Uiterlijk schijnt hij zichzelf weg te cijferen en maakt hij een eenvoudige in- diruk, maar volgens zijn vrienden heeft hij een ijzeren wil en is hij zo nodig zeer hardnekkig. Attlee is een van de beminne lijkste leden van de partij die voor de bezoeker steeds een vriendelijk woord heeft. Attlee heeft te Oxford gestu deerd en is advocaat. Hoewel som migen in de vakverenigi ngen wat achterdochtig staan tegenover in tellectuelen, hebben zij Attlee nooit hierop aangevallen. Minister Stikleer heeft na een bespreking met president Truman te Washington verklaard „optimis tisch" te zijn over de vooruitzich ten van de economie van West- Europa. Hij verklaarde zich „zeer ver heugd, dat de president volkomen op de hoogte was van al onze pro blemen in Europa". Paul Hoffman, die Mr. Stikker vergezelde, zeide in diens optimis me te dielen. De Belgische minister van Binnenlandse Zaken, Albert de Vieeschauwer, heeft voor de tweede maal geweigerd 'n open baar debat aan te gaan met Paul Henri Spaak. In het schrijven dat hij hierover aan de voorzitter van de Belgi sche socialistische partij zond, schrijft de minister o.a.: „U wilt dus beslist als impressario van de heer Spaair optreden en ons bei den in een openbaar debat over de Koningskwestie laten optreden. Twee keer hebt U mij thans laten weten, dat U de uitdrukkelijke toestemming van de heer Spaak hebt mij dit debat voor te stellen. Het spijt mij, dat Ik U moet mede delen niet te kunnen optreden als acteur in Uw grote attractie en mij aan U, als organisator van publieke vermakelijkheden, niet ter beschikking kan stellen". inkomen van tien milliard pond sterling per jaar voor een salaris van 5000 pond en op vegetarisch dieet. Hij heeft zich een van de meest toegankelijke ministers be toond en men weet van hem te vertellen, dat hij in alle stilte veel aan liefdadigheid doet. Hij overwerkt zichzelf voortdurend en moet zich nu en dan rust gunnen vanwege zijn maagkwaal. Hij slaapt niet meer dan vijf uur per nadat en staat speciaal bekend om zijn matineuze conferenties met zijn ambtenaren. Sir Stafford is een zoon van Baron Parmoor. Hg is een der leidende intellectuelen van de so cialistische beweging. In 1939 werd hij uit de Labour, partij gezet wegens zijn actie voor een Volksfront-combinatie van partijen, doch in 1944 werd hij weer als Labourlid aangeno men, In 1942 benoemde Churchill Sir Stafford tot ambassadeur te Mos kou. Nadien fungeerde Cripps als minister van vliegtuigproduc tie in de coalitie-regering. John Strachey Als minister van voedselvoor ziening heeft hij een van de zwaarste regeringsfuncties der laatste vijf jaar bekleed. In een land, waar distributie heerst, is het moeilijk voor een minister an voedselvoorziening, populair te zijn. De 49-jarige minister heeft als richtsnoer genomen, dat alle distributie-artikelen eerlijk verdeeld moesten worden. Met \riendelijke stem heeft Strachey steeds antwoord gegeven op be zwaren, die tegen zijn geleide economie geuit werden. De felle parlementsdebatten over 't kost bare olienotenplan in Oost-Afrika heeft hjj overleefd. Langs een grote omweg is Strachey tot de Labourpartij ge komen; hij was achtereenvolgens conservatief, onafhankelijk La bour, lid van de partij van Mos- ley en communist. Premier Clement Attlee heeft in de besloten vergadering van de parlementsfractie der Laboor partij verklaard: „Labour zal regeren en de Tories bestrijd*©" Dit werd opgevat als een aah- wijz'ng, dat de nieuwe Labour- regering vast besloten is geen par tijbeginselen prijs te geven om zich te handhaven. Linkse elementen zijn van me ning, dat de regering, waarin de rechtervleugel een overwegende positie inneemt, onmiddellijk moet beginnen met voorbereidin gen voor nieuwe verkiezingen. Attlee werd eenstemmig als partijleider herkozen. Hij verklaarde, dat de regering haar werk zou voortzetten, „vast besloten om door deze moeilijke periode heen te komen". Ernes Bevin. 'Hij is thans 68 jaar oud. Ter onderscheiding van Aneurin Bevan noemt pnen hem wel Emie. Zo links als „Nye" (Aneurin Bevan) is binnen zijn partij zo rechts if Levin. Persoonlijk geniet Bevin aller achting ofschoon sommige linksgezinde Labours zijn buiten landse politiek critiseren. Bevin is de bij de conservatie ven meest populaire Labour- minister, hetgeen hem moeilijk heden oplevert met betrekking tot een (bepaalde groep in zijn eigen partij- Hij wordt aangezocht voor allerlei (functies en het sociale leven en wordt als gast zeer ge waardeerd. Aneurin Bevan. De minister van gezondheid in Attlee's kabinet, is de voornaam ste leider van de linkervleugel in de Labourpartij. De 49-jarige Nye roals zijn partijgenoten hem noe men, is afkomstig uit de mijn streek van Wales. Men beschouwt hem als een brillant redenaar. In het parlement bepleit hij de zaak van Labour met apostolische ijver. Nationalisering van de staalindustrie is één van zijn hob bies. Sir Stafford Cripps. De zestig-jarige minister van financiën in Attlee's kabinet, be heerde als zodanig een nationaal Uit alle delen der wereld stro men gelukwensen het Vaticaan binnen voor Paus Pius XII, die vandaag zijn 74ste verjaardag viert. De Paus zal zijn verjaardag doorbrengen met rustig te wer ken in zijn bibliotheek. Er zullen geen ceremonieën worden gehouden. De Paus, die juist hersteld is van een aanval van influenza, zal op advies vaD zijn dokter zijn krachten sparen voor de grote plechtigheden van Pasen. Morgen zal hij de parochie geestelijken van Rome ontvan gen. Zijn toespraak tot hen zal schriftelijk worden overhandigd daar de stem van de Paus na zijD ziekte nog vrij zwak is.. WEERSVERWACHTING medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig, van Donderdag ochtend tot Donderdagavond. .Aanhoudend rustig weer. Droog weer met over het alge meen weinig bewolking en zwak ke wind. Ongeveer dezelfde tem peraturen als Woensdag. VRIJDAG 3 MAART. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden 1.13 1.48 2.28 2.38 1.35 2.10 2.50 3.— Zon- Mrt. Opk. Ond. 2 7.25 18.21 3 7.22 18.23 4 7.20 18.25 Maan- Opk. Ond. 15.39 7.05 17.09 7.23 18.38 7.37

de Vrije Zeeuw | 1950 | | pagina 1