Tijdelijke verhogingen van uitkeringen en renten De stakingen in Amerika Uit de Provincie vf: Bims JWereldreis Voorstellen voor afzonderlijke vrede tussen Hitler en Stalin Amerikaans protest Tweede Kamer Verenigde vergadering Steenkool en de Amerikaanse industrie te mij.,.riek De staking der Amer. mijnwerkers Buiten werkingstelling prijsvoorschriften en prijsstop Candidaten voor da Nobelprijs Het mysterie van Kapitein Karp's dood RODE ROZEN liefdes overwinning TERNEUZEN. HOEK. SLUIS. Ml». 00 Jiup. tOCflr or Dinsdagmiddag te half twee zyn de beide Kamers der Staten- Genertaal onder voorzitterschap vtui de heer Kranenburg, voor zitter der Eerste Kamer, in ver enigde vergadering bijeengeko men. Deze vergadering was nodig ter voorbereiding van het onderzoek in de afdelingen van de wetsont werpen tot benoeming van een regent voor het geval van erfop volging tijdens de minderjarigheid \an de troonsopvolger en tot be noeming van een voogd en rege- lirv: van de voogdij over de min- d; narige Koning. Nadat de afdelingen waren ge trokken werd de vergadering ge schorst. De leden gingen in de afdelingen tot 't kiezen van voor. zitters, onder-voorzitters en leden der commissie voor de verzoek, schrfiten. Na heropening der vergadering heeft de voorzitter medegedeeld, dat als voorzitters der afdelingen zijn gekozen de heren Romme (K. VP.)Roosjen (A.R.) enTerpstra (A.R.), leden der Tweede Kamer en Kropman (K.V.P., Anema tAJR.), Woltjer (A.R.) en Kolff (C.H.), leden der Eerste Kamer. Ais leden van de commissie voor de verzoekschriften zijn gekozen de heren Brongersma (Arb.) en Wendelaar (V.V.D.leden der Eerste Kamer en Tilanus (C.H.) Meijerink (A.R.), Schilthuis (Arb.), mej. Tendeloo (Arb.) en de hoer Beernink (C.H.) De vergadering is daarna ge sloten. I>e leden gingen aanstonds in de afdelingen tot onderzoek der genoemde wetsontwerpen. In de vergadering der Tweede Kamer is daarna andermaal aan de orde gekomen het wetsont werp tot tijdelijke verhoging van de uitkeringen ingevolge de Nood wet Ouderdomsvoorziening, van bepaalde renten ingevolge de In validiteitswet en van de kinder, hijslag ingevolge de kinderbijslag wet voor invaliditeits, ouderdoms. en wezenrentetrekkers. De behandeling was indertijd op vei zoek van de minister van Sociale Zaken geschorst, omdat hij zich wilde beraden over de consequenties van amendementen, welke te elfder ure waren inge diend. In art. 1 wordt o.m. voorgesteld de krachtens de Noodwet Ouder domsvoorziening toegekende en toe te kennen ouderdomsuitke- ringen tijdelijk te verhogen met een bijslag van vijf procent. De heer GORTZAK (C.P.N.) had een amendement ingediend beogende de ouderdomsuitkerin- gen en de tijdelijke bijslag op de uitkeringen als een eenheid te he schouwen en deze tijdelijk te ver hogen met een bijslag van 2, per week voor gehuwde mannen en van ƒ1,50 per week voor on- gehuwden. De heer HOOGCARSPEL (C. P.N.) had een amendement inge- diend om de tijdelijke bijslag op de ouderdomsuitkeringen te bin den aan een minimum van 2,50 per maand voor gehuwde mannen en van 1,75 per maand voor on- gehuwden. De heer VAN KIENDEN (Arb.) had een amendement ingediend om de 5 tijdelijke bijslag voor gehuwde mannen ten minste 2.- en voor ongehuwden tenminste i)per maand te doen bedra- doormaakt, in Terwijl Amerika een hevige koudeperiode dustrie. spoorwegen en particuli eren bijna op de bodem van d kolenkist zijn aangeland, in New-lorkj rantsoenering van de i is ingevoerd en allerlei maatregelen tot kolenbespa- Federale Hof wegens civiel- en strafrechtelijke ongehoorzaam held» aan het Hof, omdat zijn leden het bevel v, gen. Voorts stelde hij in dit amen. clement een verhoging der inko- mengrenzen voor. De minister van Sociale Zaken, de heer JOEKES, merkt op, dat het uitgangspunt is geweest de loonsverhoging van 5 De heer Gortzak voert een ander stelsel in, waardoor het verband tussen die 5 en de bedragen niet meer aanwezig is. De kosten maken het niet mogelijk het amendement te aanvaarden. Het zou 26,— millioen vorderen, het voorstel der regering 7,millioen. Het idee-Gortzak is een parade paard zegt de minisier. Het amcndement.Hoogcarspel zal ƒ2,millioen vragen, dat van de heer Van Lienden millioen. Slechts het amèndement-Van Kienden acht de minister aan vaardbaar. Hij merkt voorts op, dat de amendementen ook betrekking hebben op art. 5, lid c, waarin een inkomengrens wordt gesteld. De verhoging, welke de heer Van Kienden had voorgesteld, is de geringste. De amendementen in verband met de inkomengrenzen zijn voor de regering onaanvaardbaar, ver klaart de minister. De heer GORTZAK (C.P.N.) verdedigt uitvoerig zijn amende, ment, daarbij opmerkend, dat het van weinig serieuze behandeling getuigt het te betitelen als para depaard. Tegenover de kosten van zijn amendement, stelt de heer Gort zak, de hoge uitgaven, welke de begroting van bet Departement van Oorlog vergt. Men maakt zich druk over deze ƒ26,mil lioen, maar over andere uitgaven bekommert men zich niet zo. De heer VAN KIENDEN (Arb.) 'betoogt, dat, afgezien van de leemten der oudedagvoorzienin; deze een der grootste sociale voorzieningen is geweest, die sinds de oorlog tot stand kwam. Hij merkt op, dat er 150,mil lioen per jaar mee is gemoeid. Mien moet z.i. het niet doen voor komen alsof er niets voor de ouden van dagen wordt gedaan. Hij bepleit de wenselijkheid on- der de noodwet te brengen allen, die een inkomen van 1375,tot 1500,hebben, zonder dat ze in aanmerking komen voor de toeslagen. De heer HOOGCARSPEL (C.P. N.) zegt, dat niet beweerd wordt, dat er niets voor de ouden van dagen gedaan wordt. Wat er ge. daan wordt, is echter niet vol doende. Het ware z.i. goed eens een commissie in te stellen om een onderzoek naar de nood onder de ouden van dagen in te stellen. Spr betoogt dat als de steun- normen niet met 5 verhoogd worden met de thans aan de orde zijnde verhoging alleen de dien sten van sociale zaken er mee ge. baat zijn, omdat zij minder uitga ven hebben. De heer STAPELKAMP (A.R.) hoopt, dat het resultaat van deze besprekingen zal zijn, dat in ver sneld tempo gewerkt zal worden aan de wijziging der sociale ver zekering, opdat deze vóór Octo. ber de fatale datum waarop de Noodwet Ouderdomsvoorzie- nin vervalt in het Staatsblad kan komen. De heer Stapelkamp is bereid het amendement-Van Lienden te steunen. De heer DE KORT (K.V.P.) heeft er bezwaar tegen het debat over de loonpolitiek, dat afgeslo ten is, nu weer te heropenen. Tegen het amendement. Van Kienden zal hij zich niet verzet ten. De MINISTER zegt, dat de voorziening voor de ouden van dagen reeds 150,. millioen kost te, waarbij dan komt ƒ7,mil lioen ingevolge het amendement van de heer Van Lienden. De regering is doordrongen van de sobere omstandigheden, waaronder vele ouden van dagen leven. Het zou echter onjuist zijn, als de regering een finan cieel beleid voerde, waarbij de be- angen van een enkele groep be. hartigd worden. Zij heeft te zor gen voor aller belang. De minister zegt het amende ment-Van Lienden over te nemen. De stemming over de amende, menten en de eindstemming wor sen aangehouden tot vandaag (Woensdag). Te ruim half zeven verdaagt de voorzitter de vergadering tot Woensdagmiddag één uur. ,,De vermomming?" zei de kas sier wantrouwend. „Eerlijke men. sen, die hier geld komen halen, hoeven zich niet te vermommen.' „Wij hadden ons ook niet voor U vermomd maar voor een zekere Wicked, wiens auto wij hadden meegenomen en die ons met een pantserauto vervolgde", zei Bim, die de zaak wilde goed maken, maar de kassier werd steeds wan trouwiger. „Wij zullen de zaak onmiddellijk rechtzetten" viel Bas- li in. Onze vrienden gingen achter een grote pilaar staan en een ogenblik later snorden pruiken en jassen door de lucht dat het een lieve lust was. „Kijk" zei Basli toen ze terug kwamen. „Ik ben Basli gebleven en klop toch met mijn portret. „Begrijpen doe ik het niet'' zei de kassier, „maar ik ben van de verantwoording af." Hoofdschud, dend begon hij pakjes bankbiljet ten op de toonbank uit te tellen. Bim streek ze met zijn hand weg en Basli legde ze keurig op een rijtje in het kleine koffertje. an 11 Februari om het werk "te hernatten, niet hadden opgevolgd. Inmiddels is de staking haar zevende week mgegaan, beschuldiging van „Con- De tempt" (geringschatting van het Hof, dat is dus „ortgehoo'rzaam- beid") was dleze keer niet gericht rot John L). Lewis, die voorzitter van de U.M.W., omdat dezeincter- daad tot twee keer toe de -70.000 stakende mijnwerkers had bevolen naar de mijnen terug te keren net werk te hervatten. Worden <iê mijnwerk;rs schuldig bevonden, dan lopen zij de kans n geweldige boete te krijgen. Twee leden kregen Lew s en de bona samen 1.420.000 dollar bo®tc, betalen, waarvan de bond het leeuwendeel. Br zijn twee gedachtenstromin- zen in Amerika waar te nemen -ontrent de rol van Lewis in de huidige staking en de houding je- rrtvis de overheid. .Sommigen menen dat Lewis te goeder trouw was, toen hij de mijnwerkers be val naar de mijnen terug te keien. Formeel neemt het Federale Hof dSt ook aan, reden waarom hij niet van „contempt of court, beschuldigd. Dit zou dus beteke- n/enjdat Lewis zijn volgelingen niet meer in die hand heeft. .Anderen menen echter, dat Le wief order slechts e.en „doekje voor het bloeden" was om formeel gedekt te 'zijn. Men herinnert zich, hoe Lewis m bet verleden eens zijn strategic ah, volgt omschreef: „We hou den <te vitale delen van onze sa menleving in onze handen. Ik kan net z» lang knijpen, draaien en trekken tot we da onvermijdelijke oveirwinninfe behalen. Wanneer we staken, hebben we die tijd aan onze kant, want steenkool is de basis van onze hele economie Inderdaad heeift de onrust m de kolenmijn-industrie die al smds Juü 1949 betsaat, tot een natio. oale noodtoestand geleid. De stagnatie in de kolenproduc- tie bedreigt niet alleen de spoor wegen en de particulieren met ge brek aan brandstof, doch tevens tal van, industrieën, vooral de staalindustrie, die zacht© steen kool gebruiken. Tiendu zenden arbeiders zijn daardoor ai wer loos geworden. De hardnekkige weigering van de mijnwerkers om het werk te hervatten zolang er geen nieuw collectief arbeidscontract is, is zonder twijfel geïnspireerd door d© gedachte, neergelegd in Lewis strategie zij por saldo de macht in handen hebben en de natie tot aanvaarding van hun eisen kunnen dwingen. Wat zq daarbij uit het oog verliezen is, dat de kolenindustrie niet meer de enige „grondpijler van econo mie"" is en hard op weg is, tot een pijler van die tweede rang te wor- productie van zachte steen kool is van 600 milliom ton in 1948 verminderd tot 428 mikioen geproduceerd dlan in 1927. Na 1927 was de productie voortdu rend gestegen, totdat int 1947 het record van 631 millioen ton werd bereikt. Maar de onzekerheid ten aanzien van de steenkoolvoor ziening, veroorzaakt door de sta kingsacties, en voorts de hoge prijs van dte steenkolen tengevolge van hoge lonen en sociale voorzie ningen., hebben er in toenemende mate toe geleid', dat de verbrui kers naai- andere brandstoffen zijn gaan omzien, zols gas ©n olie. Centrale verwarmingsinstalla ties kunnen omgebouwd worden van kolenstook op gas of olie. Spoorwegiocomoti erven worden ook meer en meer voor oliestook ingericht- In het jaar 1927 lever den de kolenmijnen 66 .pet. van de benodigde brandstoffen In Ame rika. In het begin lan deze eeuw was dat 90 procent. Thans is het nog geen 50 pet. Dit wil niet zeggen, dat die '.teenkolen-industrie ten dode is opgeschreven. Alleen is haar rol als grondpijler van de hele econo mie uitgespeeld, althans voor zover het de mijnwerkers betreft. De mijneigenaars slaan met „rote belangstelling de experimen ten gade met bet „verassen" van kolen, die neg in de grond zitten, waardoor het uitgraven door mijn werkers tot op zekere hoogte overbodig zou worden. Onder de bijproducten van de steenkool bevinden zich dank zij de steeds voortschijdende weten schap, geneesmiddelen, parfums, gifgassen, ontplofbare stoffen, enz. Plastics, nylons en kleur stoffen worden voor een groot deel uit het „zwarte goud" ge wonnen. Voortdurend is men be zig met onderzoekingen voor nieu. we toepassingsmogelijkheden van steenkool. De .perfectionering van de kolenstokende gasturbine- locomotief zou de steenkool mis schien weer op de troon kunnen helpen, voorzover het de spoor wegen betreft. En op het gebied van die synthetische petroleum uit steenkool ls men nog lang niet uit geëxperimenteerd. Herwinning door de steenkool van een positie als „grondpijler van de Ameri kaanse economie" lijkt echter niet waarschijnlijk. Opnieuw hebben Amerikaanse „taalverwerkende bedrijven moe ten sluiten of hun werkzaamheden moeten Inkrimpen, zulks als ge- •plg van de staking der Ameri kaanse vetkooimijnwerkers, waar door nieuwe duiizeadlen werkloos zijn geworden- Het aantal werk lozen, als gevolg van deze sta lling, is nu de 180.000 gepasseerd De d/eirde week van de nationale vetkoolmijnwerkersstaking is be gonnen, Xn vele Amerikaanse staten veroorzaakt de staking on gerief en zelfs ontberingen zijn er reeds het gevolg van. De onderhandelingen tussen de vertegenwoordigers der werkge vers en werknemers In de vetkool- mijnexploitatie werden g'steren voor onbepaalde tijd verbroken, cm de onderhandelingen in staat waarbii te stellen met hun opdrachtgevers te beraadslagen. (Door de voor zitter van de door de regering ingestelde bemiddelingsraad werd verklaard, dat het onderbreken der onderhandelingen niet moest worden opgevat als een afbreken dor besprekingen. In de Staatscourant van giste ren zijn twee beschikkingen van de Minister van Economische Za ken gepubliceerd volgens welke met ingang van 1 Maart 1950 de prijsvoorschriften, met inbegrip van de prijsstop, ten aanzien van schoenen, pantoffels, sigaren, kerftabak, alsmede ten aanzien van de handelsmarges voor kunst meststoffen buiten werking zijn gesteld. Vrijlating prijzen huisbrand- turf. In de Staatscourant van giste ren is een beschikking van de Minister van Economische Zaken gepubliceerd, waarbij met ingang van 1 Maart 1950, de prijzen voor alle soorten huisbrandturf worden vrijgelaten. RANTSOENERING VAN ESS-KOLEN VAN BEPAAI.DE AFMETINGEN OPGEHEVEN. De Minister van Eoonomisebe Zaken heeft besloten, de esskolen, in de afmetingen: Stikken, 0, 1, 2 en 3 met ingang van 1 Maart a.s. buiten de rantsoenering te bren gen. Anthraciet en eierkolen zijn dus met ingang van bovenge- noemde datum de enige huis brandsoorten, welke nog zijn ge rantsoeneerd. NEET GEVIST, TOCH GEVANGEN. Een Hagenaar, die zich uit een volle tram wrong, heeft in het gesloten seizoen, zijns on. danks een prachtige goudvis gevangen. Toen hij zich na vele „par dons" en „mag ik even's" uit het eivolle vehikel had gewor steld zuchtte hjj eens, haalde de frisse buitenlucht diep in zijn longen en begon zijn jas dicht te knopen om er weer als Hagenaar uit te zien. Zijn bezige handen hielden als bij toverslag stil. Zijn adem stokte. Voorzichtig tastte hij nogmaals naar zijn knopen, keek tenslotte Aan een van die knopen bun gelde een gouden horloge met ketting. Met geagiteerde vin. gers maakte hij hetkostbare voorwerp los, keek er nog eens weifelend naar en nam toen een kloek besluit. De jas werd dichtgeknoopt en de hengelaar legen wil en dank richtte zijn schreden naar een politiebu reau om het kostbare goud visje af te leveren. Waar het met tikkend hart op zijn eigenaar ligt te wach ten. Dr. Robert Kempner, voormalig plaatsvervangend hoofdaanklager in het proces tegen oorlogsmisda digers te Neurenberg, beweert, op grond van documenten en be sprekingen met Duitse en geal lieerde diplomaten, dat in de oor log vier belangrijke voorstellen voor een afzonderlijke vrede tus sen Hitler en Stalin waren ge- d'aan. Deze verklaring is vervat in een artikel van Dr. Kempner in het n iet-officiële tijdschrift „United Nat'ons World". Kempner verklaart, dat de voor- 28 Personen en zes instellingen zijn voorgedragen als Candida ten voor de Nobelprijs voor d,e vrede. Onder de candidlaten komen voor: de Koning van Griekenland, gene raal Marshall, president Truman, Pandit Nehroe en d'e Italiaanse paedagoge Maria Mantessori. Verder komen op d© candida- tenlijst nog voor Ralph Bunche, Churchill, graaf Ooudienho-ve Kalergi, Evatt, Schweitzer, het internationaal kindernoodfonds, der V- N. en de wereldbeweging' voor een federale wereldregering. TEGEN CHINESE LUCHT AANVALLEN. De Amerik. Regering heeft bij de Chinese Nationalistische Re gering op Formosa geprotesteerd tegen de aanval der nationalis tische luchtmacht op het Ame rikaanse vrachtschip „Flying Arrow", toen dit zich buiten Chi nese territoriale wateren bevond. De regering der U.S.A. acht deze aanval „onverdedigbaar" en stelt de Chinese regering ten vol le verantwoordelijk „voor de schending der Amerikaanse rech ten op de vrije zee". Zij verwacht zo spoedig mogelijk de verzeke. ring te ontvangen, dat „dergelij ke "onwettige aanvallen op sche pen onder Amerikaanse vlag zich niet zullen herhalen. Op deze nota, die reeds op 3 Fe'bruari aan. de Chinese regering is overhandigd, is nog geen ant woord binnengekomen. tellen voornamelijk uitgingen van Von Ribbentrop, voormalig minister van buitenlandse zaken dat de wetenschap, dat hij 'n af- onderlijke vrede kon sluiten, in dien hij dit zou wensen, Statins positie bij de diplomatieke onder handelingen met het Westen aan zienlijk versterkte, Kempner zei, dat de voorstellen werden gedaan nia do Amerikaan se landing in Afrika in 1942, hij het begin van het geallieerde of fensief tegen Tunesië in de lente van 1943 en twee voorstellen in hetzelfde jaar door bemiddeling van Japan en Zweden. De 22-jarige Amerikaanse stu dent Russel McMichan, misschien de laatste, die kapitein ter zee Eugene Karp in ietven gezien heeft voordat diens lijk in een tunnel langs de -baan van de Oriënt - Express bij Salztourg gevonden weind(, bevindt zich op da Queen Mary". McMichan heeft zich in zijn hut opgesloten en de volgende nadiot elefonische boodschap ge zonden: „Ik lunchte met kapitein Karp in de trein. Ik geloof, dat ik de laatste ben, die hem levend gezien heb, maar ik wil niet te voel zeggen. Ik zal wachten., tot dat ik te New-York ben". De Amerikaanse legerautoriteiten te Wenen hebben de politie te New York Verzocht McMichan bij de aankomst van het schip op te wachten. of door H. VÖLMER. 26) (Nadruk verboden DOOR EEN GR A N A A T GEDOOD Maandag tegen de avond is in de Overdiepsepolder ondeT de ge meente Waspik de 13-jamge zoon van de familie J. door een gra naat gedood. De jongen heeft vermoedelijk het gevaarlijke voor werp gevonden, opgeraapt en er mee gespeeld, met het bovenge noemde gevolg. Voor de nabestaanden van de bemanning van dë Britse on derzeeboot „Truculent", die 12 Januari na een aanvaring met de jDivlna" in de Theems zonk, is 140.000 gulden bijeengebracht. Een afscheid. Maandagavond nam het perso neel van het P.T.T.-kantoor al hier met dé daaronder ressorte rende hulpkantoren afscheid van hun directeur, de heer C. Polder man, in verband met zijn benoe ming te Helmond. Hiertoe was in hotel „Rott.er- een bijeenkomst belegd, waarbij, behalve het nagenoeg voltallige personeel, ook aanwezig was de heer Inspecteur der P. en te Breda, de heer Jeurgens, die in goed gekozen woorden de ver diensten van de heer Polderman als directeur naar voren deed ko men. Verdér werd nog het woord gevoerd door de heren ÏVeynen namens het gehele personeel, Van Sluis namens de Personeelsver eniging „Bundeltouw", J. J. Ko- ijn namens het bestellerskorps Van Vessem te Zaamslag namens de kantoorhouders en mej. Van Dixhoorn namens het telefoonper soneel. ton in 1949. Dat betekent, dat m 1949 90 millioen ton „Ik zal maar direct meedelen waarom ik je verzocht te x omen zei hij na een lichte aarzeling, de vingertonpen tegen elkaar leg gend. „Het is een pijnlijke kwestie voor ons beiden. Een jonge man, Baron Von Dernberg, was enige tijd mijn gast. Het spijt me, dat ik het zeggen moet: hij maakte schandelijk .misbruik van mijn gastvrijheid. Hij joeg mijn dochter het hoofd op hol, vroeg haar ten huwelijk en verdween een paar dagen na zijn aanzoek als een dief in de nacht. Ik..." Bruusk onderbrak Wagner hem: Ik wil u opmerkzaam maken, oat ik van veel markten thuis ben Allen brachten hun scheidende directeur dank voor de bijzondere wijze van samenwerking, welke edurende de bijna SV2 jaar, die de heer Polderman hier door bracht, was ontstaan De heer Kuzee sprak nog een speciaal woord van dank namens dc hulpbestellers, terwijl door de heer W. de Vries het woord werd gevoerd namens de Technische Dienst. Als blijvend aandenken werd de heer Polderman namens het per. soneel een Parker-set aangeboden en namens de Personeelsvereni ging een boekwerk, terwijl mevr- Polderman een bloemenhulde in ontvangst had te nemen. Een gezellig samenzijn, waaraan zowel directeur als personeel aan gename herinneringen zullen be waren, was een waardig sluitstuk van deze buitengewone afscheids avond. Twee .jubilarissen. In het plaatselijk politiecorps worden vandaag twee jubilea ge- maar het opsporen van weggelo pen vrijers behoort daar met loe. ,Dat is de zaak ook niet", ant woordde Von Richthofen, geër gerd over de toon van zijn bezoe ker. „In mijn telegram is sprake van een persoonlijke aangelegen heid. Ze betreft jou. Baron Von Dernberg liet mijn dochter in de steek om met Erica, je pleegkind, een amourette aan te kr.open Naar wat ik heb gehoord is hij er in geslaagd ook." Philip Wagner zei langzaam „O? O zo?" Hij 'knikte enige ma len „Dat was het dus!" Even zweeg hij. „Ik. ben niet erg getapt in Bruckwasser. Ze bekijken lie ver mijn rug dan mijn gezicht. Maar Zaterdag en gisteren leek het me, dat de lui me met een scheel oog aanzagen. Nu snap ik waarom. Zo, zo! Een baron heeft een oogje op Erica! Voor de dui vel is er alwéér een baron in 't spel? Zo moeder, zo dochter!" Hij lachte grimmig. Er was een vijandig licht in zijn ogen. Op dat vierd. Het is n.l. 30 jaar geleden dat de heren Verpoorte en Ver biezen in dienst kwamen bij dit corps. Toneelavond Tern. Lyoeumclub. Op Vrijdag 3 Maart geeft de Terneuzense Lyceumclub een to neelavond in het Concertgebouw. Opgevoerd zal worden ,,'n Zomer zotheid", een blijspel in 7 tafere len, naar de ronym van Cissy van Marxveldt, onder regie van Dr. J. IC. v. d. Briel en Drs. B. A. Giete- link. De plaats der handeling is de Veluwe. Daar logeren enkele meisjesstudenten. In de nabijheid logeren eveneens een paar studen ten, waaronder een jonkheer. En kele der meisjes willen de jonk heer ontmoeetn. Deze krijgt er de lucht van en besluit te verdwijnen. Een van zijn vrienden wordt jonkheer, en de echte jonkheer wordt zijn chauffeur. Onder de meest komische situaties zien we, dat één van de meisjes ver- liefd(?) wordt op de pseudo- jonkheer. Een van de andere meis jesstudenten wordt verliefd op de chauffeur. Aan 't slot volgt de ontknoping: een happy-end wat betreft de echte jonkheer en de verdwijning van de verloofde van de pseudo- jonkheer. Een aardig gegeven, dat de be zoekers een aangename avond verzekert. moment speet het Von Richtho feu, dat hij, om aan zijn wrok toe te geven, zich met zo'n man had ingelaten. Wagner schoof de pa- natella, die was uitgegaan, van de ene mondhoek naar de andere en nam haar daarna in de hand, ter wijl hij haar peinzend beschouw de Von Richthofen begreep, waarom ijVagner zijn sigaren te auur noemde. De man had maar even gerookt en vervolgens onaf gebroken op zijn panatella ge kauwd. Zij was tot bijna voor de helft een afgesabbelde massa ge worden. „Je ziet nu wel in", zei hij na een pauze, „dat ik niet overdreef toen ik van een persoonlijke aan gelegenheid sprak. Ik achtte het mijn plicht, je te waarschuwen, „Jawel, jawel!" Wagner stak wat eenmaal een sigaar was ge weest, weer in de mond en ging voort met kauwen. „Ik heb zo mijn eigen opvattingen. Vermoe delijk wegen mijn belangen bij u maar een schimmetje. Ik. voor mij geloof, dat u meer handelt uit wrok, al blijft het resultaat er eender om. Natuurlijk bestaat de mogelijkheid dat Baron Von Dern berg het eerlijk met Erica meent. Een minieme mogelijkheid, toege geven. Toch moet er rekening mee worden gehouden." „Zet dat uit je hoofd, Wagner Dan zou ik hebben gezwegen. Vrouwen zijn voor Von Dernberg niet meer djm tijdverdrijf. Terwijl Erica in Bruckwasser op zijn woord vertrouwt, amuseert hi;, zich in Berlijn met een ander. Ge- passeerden Zondag zag ik hem in de Friedrichstrasse gearmd met een soubrette, Frida Webei, wan delen." Wagner gaf een nijdige knauw op zijn afgekloven sigaar en de_ ooneerde ze in 't asbakje. „Eén ding hoop ik", zei hij, „en het is, dat u me goed Toegrijpt. Aan de aarheid van uw mededeling twij- AGENDA HEDEN: ZAAMSLAG: „Hotel „De Ap pel", 7 uur: De Zeeschopper.s. Bespreking K. I. MORGEIN: AXEL: Het Centrum, 8 uur: Concert, Z.V.U. Woningbouw Dezer dagen is aannemer A. Wiemes uit Axel begonnen met de bouw van drie woningen op het Boerengat. Ook de in aan bouw zijnde woningen aan de Dr Leenhoutsstraat vorderen goed, zodat, naar we hopen, de. woning nood hierdoor weer wat gelenigd zal worden. Jaarvergadering „Crescendo De zangvereniging „Crescendo" hield haar jaarvergadering op de bovenzaal van café „Hoeks Kof fiehuis". De voorzitter, de heer P. A. Ocké, heette de aanwezi gen welkom, waarna het jaarver slag volgde van de secretaris, de heer F. de Groote. Het verslag van de penningmeesteresse, mej B. Goor, sloot met 'n batig saldo Het verdere deel van de avond werd gezellig doorgebracht. Muzi kale medewerking verleenden, mej Pladdet en de heer Haak. Gemeenteraad Dinsdagmorgen kwam de Ge meenteraad van Hoek bijeen ter behandeling van enkele belangrij ke punten. Na opening door de voorzitter en het afwerken der ingekomen stukken kwam het voorstel van B. en W. ter sprake om de school woning, die momen teel wordt bewoond door het hoofd der O. L.-School, de heer F. A. Ocké, te verkopen aan G. Kramer. Besloten werd deze koop te doen doorgaan. De heer G. Kramer wordt eigenaar voor 3075,—. Het tweede punt was aanvraag van de pas opgerichte „Hoekse Sportvereniging" can subsidie in het exploitatietekort. De Raad zag de harde noodzaak iu van een plaatselijke sportvereniging en er werd dan ook besloten over 1956 aan de sportvereniging 500,— uit te keren. fel ik niet. Ik ken het soort, waar toe die Von Dernberg behoort het is een vervloekt slecht soort. Maar het zou kunnen zijn, dat u heel gauw spijt voelt over uw open hartigheid, als de zaak tussen u en hem is bijgelegd. Neen, schud uw hoofd niet! Grote heren heb ben veel overeenkomst met nijdige honden, ze maken meer spektakel dan dat ze elkaar bijten. Ik zal u iets vertellen, Freiherr Von Richt hofen, wat u misschien weet en misschien niet. Ook mijn stiefzus ter leerde een baron kennen en het is haar ondergang geworden. Von Wildem, zo heette de schurk, heeft zijn trekken thuis gekregen. Maar als Erica moet lijden wat haar moeder leed, dan wrijf ik Von Dernberg met deze handen lot pulver." Von Richthofen zat met een nik '■echtop. „Wat bezielt je, Wagner? Je zoekt een totaal verkeerde be doeling achter mijn woorden! In Erica's belang waarschuw ik je voor Von Dernberg en jij maakt er direct geweld van! Dat verkies ik niet, hoor je?" (Wordt vervolgd.) SAS VAN GENT; Gouden jubileum (Zondag a.s. hoopt de heer Th Stubbé, hoofdboekhouder bij de Meelfabriek „Walzenmolen Sas van Gent", zijn vijftigjarig jubi leum in dienst dezer fabriek te vieren. De huldiging en de receptie zul len plaats hebben op Zaterdag 4 Maart, Gerepatrieerd- Vorige week zijn een drietal militairen alhier uit Indonesië te ruggekeerd, n.l. J. Wage, C. du Fossé en P. de Bruijne. Door <Je buren wa3 voor hun ouderlijke woning een versiering aange bracht en werd hun een cadeau aangeboden. In de namiddag werd door het muziekgezelschap „Apol lo" een muzikale verwelkoming gebracht. Maandagmorgen j.l. werden zij op het gemeentehuis ontvangen, terwijl hun tevens een oorkonde werd aangeboden.

de Vrije Zeeuw | 1950 | | pagina 2