Geallieerde hulpverlening in MeiJ40 De oogst 1950 Toeneming van£spanning tussen. R..I.S. en Rep. Indonesia Na de Britse verkiezingen Duitsland bereid tot oorlog 1938 in Rust en orde op Java De zaak Westerling WOENSDAG 1 MAART 1950. 6e Jaargang No. 1359. Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 60 ct.; iedere regel meer 12 cent. Advertentieprijs: per mm 10 ct.; minimum per advertentie 1,50 Vermelding Brieven onder nummer Bureaii van dit blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 nor Les van 1940 ter harte genomen Opmars 7 e Franse leger Verklaringen van Amerikaanse Stafchef De militaire veiligheid van West-Duitsland Tal van prijsverhogingen Gemeenteraad van^Djakarta wil geen aansluiting bij Republiek Indonesia^ «SETS- SS, V» de uit Poolse regering beschuldigt episcopaat OVERVAL IN SPEELZAAL Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen naar Indonesië Deportatiebevel tegen Westerling Standpunt Nederlandse Regering t. a. v. Westerling HOOGWATER. ZON- EN MAANSTANDEN Frankering brj Aannement: Terneuzen Direeteur-Hoofdredacteur I. van de Sande Reda«Ue-adres: Noordstraat 55—57 Terneuzen Telefoon 2510 Na 5 uur 2073 Gironummer 38150 abonnementsprijs: 3,90 per kwartaal Per week 30 cent. Losse nummers 6 cent Verschijnt dagelijks Voor de „Vereniging ter Beoefening van de Krijgsweten- M*iap" sprak Maandagavond te Eindhoven de voormalige sectie chef bij tie staf van het Veldleger, generaal majoor tit. V. E. Nierstrasz over het onderwerp: „De Franse en Belgische opera- «eplannen van 1939 en 1940 in verband met de Nederlandse ver dediging van de Zuidelijke provincies en de opmars van het Franse 7e leger naar Noord-Brahant en Zeeland op 10 Mei 1940". t arise 3rd) naar Breda werden ge zonden, waar zij in die nacht van De neutraliteit van België en Nederland vóór 1940 vormde een belemmering voor het opstellen van een gezamenlijk verdedigings plan tegen Duitse agressie. In België en Frankrijk zijn de tegen een Duitse aanval te voeren ope raties eerst geruime tijd na Sep tember 1939 vastgesteld, waar door Nederland niet meer in staat was zijn maatregelen daarbij aan te passen. Daardoor heeft De Feel in onze landsverdediging een nol gespeeld, die niet overeen bleek te komen met de maatrege len, wei toe de Franse en Belgische legerleidingen in Zuidelijk Neder land hadden gewenst. Zowel de Frans-Engelse als de Belgische legerleiding beschouwden de Peel- stolling met de oorspronkelijk daanvoer bestemde bezetting als dekkingahnie van weinig beteke nis, daar ze 'te ver Oosteljjk lag om tijdig ondersteund te kunnen worden. Generaal Nierstraaz zei, dat de Fransén en Engelsen 't van groot belang achtten, dat Zeeland als vleugel-aanleuning van die stelling AntwerpenNamen niet dooi' de Duitsers zou worden bezet en-dat een aansluitend toruggehoofd, lo pende van en met de vesting Hol land over Antwerpen naar Na men, de kust beschermen zou. Om deze reden werd een goed Frans leger onder bevelvoering van Generaal Giraud aangewezen voor de bezetting van de zwakste plek, n 1. Noord-Brabant. Spr verklaar de, dat in November 1939 door de Franse militaire attaché in Den Haag suggesties aan het Neder landse opperbevel zijn gedaan om voorbereadfogen te treffen over eenkomstig de Franse plannen. Onze neutraliteitspolitiek was oen beletsel om nauwkeurige in- hchtingea te vragen. Had men in het geheim besprekingen gevoerd dtan was het naar de mening van spr. mogelijk geweest om tijdig, voordat voel geld in de Peelstel- Hmg was 'gestoken, een andere stelling aan te loggen in midden Noord-Brabant waarin de toegang ïot Zeeland verdedigd kon worden aanvankelijk door Nederlandse troepen, later tezamen met de toandgenoten. 1112 Mei aankwamen met de bedoeling, zich ter verdediging in te richten, hetgeen aanleiding was voor de evacuatie van Breda. Op 12, 13 en 14 Md rukten de Duitse 9e pantserdivisie en een S.S.-divisie over Loon op Zand en Tibuig op. Verbinding werd ge maakt mot de parachutisten te Moerdijk. Breda wierd uit O. en Zrichting aangevallen, waarna de 9e pantser-divisie naar Rotter dam, de S.S.-divisie naar Zuid- Beveland en Antwerpen oprukte- Daardooor moest het 7e leger tussen 12 en 14 Mjei terugtrekken op Antwerpen. Generaal Giraud werd 15 Mei aan het hoofd gesteld van liet 9e leger, dat de debacle bij Dinant en Giv.et had ondergaan. Op 10 Mei werd een detache ment, bestaande uit een regiment infanterie, een afdeling artillerie enz. van de 68e divisie uit Duin kerken gedeeltelijk over land, ge deeltelijk over zee (met 5 vracht schepen) onder beveiliging van Franse en Engelse marine naar Walcheren gezonden. Ondanks hiervgd luchtaanvallen was het detachement op 11 Mei over. Het bleef echter in Walcheren en W. Zuid-iBcveland, hetgeen in strijd was met de opdracht, zich aan htet kanaal door Zuid-Beveland ter verdediging in te richten Toen werd een tweede detache ment naar Zuid-Beveland ver- voerd, dat stelling nam achter het Z.-BevelaXidskanaal, terwijl vóór dit kanaal het Nederlandse 40e Regiment Tn fan ter e zich bevond in °de Zajiadïjtoste!lingdie door inundaties was gedékt. Men zou zeggen, zo zei spr., dat met al deze stellingen en de Bath- telling in de hals van Zuid-Beve land de Duitsers een harde noot te kraken zouden hebben doch het zou andiers lopen. Op 14 Mei werd de BathstelUng ontruimd, vóór het tot ernstige strijd was gekomen. Op 15 Mei Viel de Zanddtjkstel- ling, op 15 Mei drongen de Duit sers over het kanaal, waarhij zij doorstootten naai' de Sloedam, waardoor twee Nederlandse batal jons, ongeveer twee drie Franse bataljons en Franse artillerie werden afgesneden en krijgsge vangen werden. Op 17 Mei viel de Sloedam en met grote moeite is men erin geslaagd, een deel der Franse troepen té evacueren. Sedert "16 Mei was generaal Deslaurens, de commandant van de 60e divisie, persoonlijk met het bevel belast onder hogere leiding- van schout-btj-nacht Platen. Deze leidde op de kade te Vlis- singen niet grote kalmte de eva cuatie. Generaal Deslaurens dekte persoonlijk met 'n handje vol mannen de evacuatie en sneu velde, met de karabijn in de hand. Aldus eindigde deza expeditie, waarbij bijna 5 van de 6 bataljons en een afdeling artillerie was ge vangen geraakt en al het mate rieel was verloren gogaan. Ongeveer 200 300 Fransen waren gesneuveld. Deze geïmproviseerde steunver lening in Zeeland, waarbij de Fransen de leiding in banden na men, heeft, zo zei Generaal Nier- strasz, tot niets geleid. Als een van de oorzaken d&acr mislukking noemde spr. het Duitse overwicht in de lucht. Men mag in Nederland nooit vergeten, dat Frans bloed op Nederlandse bodem is vergoten voor een zaak. die ook de onze was. Als een blijvende herinne ring aan de gevallen Fransen zal er in 1950 te Kapelte op Zuid- Beveland door het „Comité des Pays-Bas" van „Le Souvenir Francais" een gedenkteken wor den opgericht. Generaal N'erstrasz sprak er tenlotte zijn voldoening over uit, „dat de West-Europese staten de lessen van 1940 ter harte hebben genomen". Thans, zo zei hij, wordt die gezamenlijke verdediging op hogsr plan voorbereid, los van de binnenlandse partijpolitiek en geheel gebaseerd o>p de gemeen schappelijke belangen der West- Europese landen. De algemene véligheidspositie der Westelijke mogendheden ver betert gestadig, ondanks de be dreiging van machtige landlegers en (geweldige reserves der „politie staten", aldus heeft Lawton Ool- liins, de Amerikaanse stafchef, verklaard. Als symptoom van deze bedreig ng noemde hij 't feit, dat het Amerikaanse leger slechts over 6000 lichte en middelzware tanks beschikt alle tijdens de oor log gebouwd, terwijl de mogelijke aanvallers 40.000 middelzware en zware tanks bezitten. Daarente gen maakte Collins gewag van veel vooruitgang in de ontwikke ling van nieuwe wapens voor het Veger, waaronder ,,de beste lichte tank ter wereld1", een nieuw 75- millimeter luchtafweergeschut, cpn vliegtuig, dat een tank en 240 man tegelijk kan vervoeren, luchtverdedigingsraketten en ge leide projectielen. Een woordvoerder van het E..- gelse ministerie van buitenlandse zaken heeft bekend gemaakt, dat op het ogenblik tussen Engeland en Amerika besprekingen worden gevoerd' over de militaire veilig heid van West-Duitsland, aldus meldt die B.B.C. Deze verklaring volgt op een rede, die Maandag werd gehouden door bondskanse lier Adenauer. Hierin had deze zijn bezorgdheid geuit over de militaire positie van die federale republiek en de geall'eeide auto riteiten gepolst over hun stand punt inzake dé verdediging van West-Duitsland De afdeling „Voorlichting" van het ministerie van Landbouw meldt: „De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorzie ning heeft na overleg met de Stichting voor de Landbouw de prijzen voor tarwe, aardappelmeel en suiker voor de oogst 19:>U vastgesteld- Bij de berekening van de. prijzen is rekening ge houden met de voorgenomen afschaffing van de ondememers- nelasting. De kostenvermindering, die hiervan het gevolg zal zijn, weegt globaal genomen op tegen de kostenstijging, welke voortvloeit uit de loonsverhoging van 5 pet. NIEUWE VERKIEZINGEN IN ENGELAND? De plaatsvervangende socialis tische minister-president Herbert Morrison, verklaarde gisteren op een bijeenkomst der Britse La- bourpartij, dat de socialisten „er verstandig aan zouden doen zich voor te bereiden op nieuwe alge mene verkiezingen in de loop van dit jaar Morrison was van oordeel, dat de Conservatieve Partij op 23 Februari het maximum voor haar bereikbare aantal stem men op zich had verenigd. Hu voegde hieraan toe, dat het Britse kiezercorps vóór de eerst volgende algemen - verkiezingen dekans zou krijgen zich op nieuw te bedenken. „Ik hoon, dat de Britse kiezers en kieze ressen dan zullen besluiten de Socialistische Partij een zoda nige meerderheid te verschaf fen, dat er een stabiele Rege ring kan worden gevormd en het Britse rijk is. De Australische regeringspartijen (liberale en boe renpartij) hebben „levendige be langstelling" voor de conservatie ve krachten. „Wij geloven, dat socialisme slecht is voor Austra lië, omdlat het de persoonlijke in spanning vernietigt- Om dezelfde reden is het naar onze mening slecht voor Engeland!", aldus Menzies. dat zij niet nog eens de moei- beide doen. DE IERSE NATIONALISTEN IN HET LAGERHUIS. De twee Ierse nationalisten, die in het Britse Lagerhuis gekozen zijn, hebben thans verlokkende kansen om te interveniëren in de politiek van hun traditionele vij and, Engeland. Zij kunnen de kleine meerder heid van Labour in sommige ge vallen beslissend steunen, of zich op critieke momenten met de con. servatieven verenigen, doch zij nullen waarschijnlijk geen van De spanningen tussen de re gering der R. I. S. en de Repu bliek Indonesia (Djokja) wor den snel groter en zullen zeer spoedig tot een ontknoping leiden, aldus verneemt de spe ciale correspondent van het A. N. P. in welingelichte kringen der R. I. S. De regering der R. I. S. zo werd te verstaan gegeven kan onmogelijk dulden, dat op heffing van deelstaten als Oost-Java en andere geheel willekeurig geschiedt, zonder enige legale procedure en met voorbijzien van alle grondwet telijke bepalingen. De regering der R. I. S. is volledig bereid aan de wensen van de bevolking tegemoet te komen, maar zij wil niet, dat haar gezag door een eigenmachtig optreden van bepaalde groepen wordt gene geerd. Op de conferentie, welke Za terdag j.l. te Surabaja werd ge houden en waarop de aanslui ting van Oost-Java bij Djokja werd beklonken, waren slechts 16 van de 75 leden van het Oost Javaanse parlement aanwezig. Enerzijds aldus de hier aan het woord zijnde zegslieden beweert men, dat het parle ment van Oost Java niet re presentatief is voor de volks wil en aan de andere kant maakt men van een kleine groep uit dit parlement, die geheel informeel bijeen is, ge bruik om zijn zin door te drij ven. Hierbij, evenals bij de demonstratie op Madura, waar bij Zainalfatan verklaarde, re gent van de Republiek Indone sië te zijn, hebben plaatselijke militaire machthebbers een grote zelfs overwegende rol ge speeld, zo wordt in verantwoor delijke kringen in de R-1- S. ge meend en men maakte daar geen geheim van een gevoel van teleurstelling over de wijze waarop de Minister van Defen sie, de Sultan van Djokja, hier tegen optreedt. Maar aanleiding van do jong ste verklaringen van de rege ring te Djokja sprak men in verantwoordelijke Indonesische kringen te Djakarta in terme* als „Djokja onthult zijn ware bedoelingen". Toch kan niet worden aange toond, dat er bepaald een wel overwogen systeem of plan zit achter de acties in Oost Java. Madura en de andere deelsta ten. De indruk bestaat, dat zelfs de civiele en machthebbers in Djokja niet zijn opgewassen tegen de vele plaatselijke mili taire commandanten, die zich gaarne beroepen op de staat van oorlog en beleg en hieraan het recht ontlenen om op aller lei gebied zelfstandig op te tre den. De sterke uitlatingen van Djokja moeten daarom vaak worden gezien als pogingen om de militairen in Republikeinse gezindheid te overtroeven, ten einde zodoende de situatie meester te worden. Dit over rompelende optreden heeft echter tot gevolg, dat reacties er op niet kunnen uitblijven en wellicht sterker worden, dan bij een meer bedachtzaam optre den van Djokja het geval zou zijn geweest. Dergelijke reacties komen uif Oost-Indonesië en, mindeT sterk, ook uit Oost Sumatra en delen van Java. Hoe de reacties zullen zijn in het parlement der R. I. S. valt nog niet te zeggen, aangezien de fractievorming nog steeds in een beginstadium verkeert, en de politieke stromingen nog niet duidelijk zijn. Met 12 stemmen tegen en 5 stemmen vóór werd Maandagmid dag -door de gemeenteraad van Djakarta de door de1 „Fractie National" ingediende motfe tot opheffing van het federale district Djakarta em aansluiting bij de republiek Indonesia verworpen. 'Het 7e Franse leger bevond zich in 't 'gebied ten Zuiden van Duin kerken en Galais. Het was samen gesteld uit «en gemechaniseerde drvisie, twee gemotoriseerde divi sies en drie gewone divisies. Een dhriisie moest de kust bij Breskens bezetten en verder een detache ment naar Walcheren en Zuid- Bovchuid zenden. Op 9 Mei waren er in Frankrijk geen verontrustende berichten. HJenst op 10 Mtei te 6.30 u-, ont ving generaal Georges, de bevel hebber van het Noord Oostelijk front, bericht, dat de Belgen om hulp hadden gevraagd en te 10.00 uur overschreden de eerste onder delen van het 7e leger de Frans- Belgische grens. De eerste gemechaniseerde divi sie aond met grote snelheid een brigade vooruit, die na een rit van 266 km op 11 Mei te 3.00 uur Til burg bereikte, waar contact werd opgenomen met de commandant van de Peeldivlsie. Ben versterkte gemotoriseerde verkenningsafdeling reed over Antwerpen Westwezel - Zundert- naar Breda, overschreed de grens op 10 Mei te 22.30 uur, doch had 5 uur vertraging door de van Ne derlandse zijde op de wegen ge plaatste hindemissen. Uit Tilburg was 'n detachement naai- de Moerdijk uitgezonden. Deze actie mislukte door 't lucht bombardement op Zevenbergse Hoek. Ben derde gemotoriseerde verkenningBafdeling zou v'a Bres kens, Middelburg, Steenbergen naar het gebied tem Noorden van Breda rijden, doch had op Zuid- Beveland vertraging, zodat z^ •orst op 12 Miei te Steenbergen aankwam en niet verder kon. Op 11 Mei werd door de naar Breda en Tilburg gezonden troe pen het Wilhelminakaniaal bezet, terwijl verkenningen werden uit gezonden naar Dcm Bosch en Best, die op 11 Mei reeds contact Inregen met de Duitsers. De doorbraak der Duitse pant serdivisies over MaastrichtTon geren was oorzaak, dat het gros van het 7e leger West van Ant werpen werd aangehouden en dat slechts voorhoeden van de 9e en delen van de 25e divisie (gemo- De richtprijs voor tarwe is thans bepaald op 22,,85 per 100 leg, .hetgeen neerkomt op een ver hoging van 0,3'5 per 100 kg. In deze prijs zijn, de verhoogde toosten opgenomen, die als gevolg van de devaluatie zijn ingetreden en die tot uitdrukking komen in een stijging van dé prijzen voor werktuigen en kunstmest. De prijs van fabrieksaardappe len is evenals het vorige jaar afhankelijk gesteld van een gega randeerde overnameprijs voor de hoeveelheid aardappelmeel, welke niet op normale wijze kan worden afgezet. Deze overname is als ge volg van de stijging van de ver werkingskosten voor het seizoen 1950 met 0,50 per 100 kg ver hoogd en bedraagt thans 31. De nieuwe overnameprijs geldt slechts tot een productie van 200.000 ton aardappelmeel. Mocht dieze hoeveelheid worden over schreden, dan zal dit teveel tegen een prijs van 20 per 100 kg aan de overheid ter beschikk ing moe ten worden gesteld. Hierbij is rekening gehouden met de omstandigheid, dat als ge volg vart de toepassing van de wet ter bestrijding van de aard appelmoeheid en met het oog op de vooruitzichten van de afzet van aardappelmeel 'n belangrijke Wij ziging in de bedrijfsvoering in de veenkoloniale gebieden zal moeten intreden. De suikerprijs is verhoogd' van ƒ39,50 (naderhand vermeerderd met 1 per 1000 kg bieten) tot 42,50 per 100 kg. In de nieuwe prijs is die stijging van de verwer kingskosten van suikerbieten op genomen, terwijl voorts in aan- merk'mg is genomen, dat de op brengst van de bijproducten me lasse en pulp aanmerkelijk lager zal zijn tengevolge van de reeds ingetreden prijsdaling van deze producten. Voor voergranen zij* gezien het prijlsverioop over bet afgelopen oogstjaar geen richtprijzen vastgesteld. De prijzen houden nauw verband met die, waarvoor de geïmporteerde granen als vee- ,l£, a,nk,,V lag te door middel van het A-V A. steun, klaard, dat eociahsme^n u terst aan de markt te verlenen." 1 kwaad ding" voor Engeland en lijke toestand zullen doen ont staan, waarin alle Britse par tijen zich thans bevinden, al dus Morrison. Hij besloot: „Wat de Liberalen betreft, die meer dan 2 mülioen stemmen op zich verenigden, doch slechts 9 zetels in het Parlement verwierven, ben ik van meninf. dat zii noch zich zelf noch enige andere partij goed hebben gedaan. MENZIES OVER DE BRITSE VERKIEZINGEN R. G. Menzies, de liberale mi nister-president van Australië, De Poolse reger ng heeft Maan- dagavond die Katholieke bisschop pen in het land er van beschul digd, dat éij „misbruik maken van het gezag van de kerk en 't gods dienstige gevoel van de mensen, voor zuiver politieke en staats- vgandige doeleinden". Zij kan dit niet langer dulden. Documenten ran Hitlers depar- gens de techn'sche m^iiykheden tement van buitenlandse zaken, die gisteren onder Amerikaans- Brits-Franse auspiciën zijn gepu bliceerd, wijzen uit, dat Duitsland in 1938 vast besloten was een oorlog te risqueren om zijn aan spraken op het Tsjechische Sude- tengebied te verwerkelijken. De buitgemaakte documenten over die Tsjecho-Slowaoks-Duitse betrekkingen van Oetob. 1937 tot September 1938 geven blijk van een toenemende vastbeslotenheid bij Hitier om het Tsjechisch- Duitse geschil „op te lossen" on verschillig of dit tok een wereld oorlog zou leiden. Blijkens notulen van een con versatie, die de Duitse staats secretaris van buitenlandse zaken, Von Weizsacker, met zijn minister had, verklaarde Von Ribbenitrop: „Zo nodig, zullen wij een algehele oorlog met de Westelijke mogend heden zelfs op <üt ogenblik ris queren en winnen zullen wij het ook". Von Wo zsacker, die deze notu- len op 21 Juli 1938 dateerde, merkte hierbij op dat hij het met deze conclusie niet ©ena was. Een op 19 Augustus gedateerde en ongesigneerde notitie, die door dé redacteuren van de uitgegeven documenten aan Weizsacker wordt toegeschreven, luidt: „Ge durende een gesprek met rijks minister Von Ribbentrop op 19 Augustus zette hij tegenover mij uiteen, dat de Fuehrer vast beslo ten was de Tsjechische kwestie op te lossen door 'geweld van wa penen. "Hij noemde half October als de laatst mogelijke datum we- De conservatieven, als de krach tigste voorstanders van de verde ling van Ierland, kunnen op wei nig sympathie van hen rekenen en Labour staat ook niet meer goed aangeschreven bjj hen sinds de wet op de status van Ierland van 1949 Noord.Ierland het recht gaf zelf over zijn status te be schikken. Hun enige vrienden zijn de Li beralen, doch daar deze geen po litiek maken, zou steun aan hen indirect aan een van beide grote partijen ten goede komen. Men verwacht daarom, dat zij geen gebruik zullen maken van de kans, die hen geboden wordt om in het labiele machtseven, wicht in te grijpen. Trouwens een van heide Ierse nationalisten is gekozen op voor waarde, dat hij de Lager hu'szit- tingen niet brj zal wonen en de andere heeft aanzienlijke druk op hem uitgeoefend om 'n dergelijke houding aan te nemen. De dobbelgelegenheid „Ki Lok Boe" te Malang werd dezer da gein overvallen door twintig gewapende jongelieden, van wie er enkele in het bezit waren van handgranaten. dit verzoek geen gevolg worden gegeven, Westerling zou hier te De gewapende bende drong de speelzaal binnen en sommeerde de aanwezigen met die handen om hoog te gaan staan. Het bankgeld, ongeveer 100.000 gulden, werd in beslag genomen. De spelers werd toegestaan hun geld te behoudén, doch het speel materiaal ter waarde van 'n kwart ton werd vernietigd. Met de mededeling, dat rij de overval slechts hadden gepleegd, om een einde te maken aan het gedobbel, verdween de groep in de duisternis. Naar verluidt zijn tien van de jongelui gearresteerd. Het is nog niet bekend, wat er met het geld is gebeurd. die het gebruik van het luchtwa- pen op latere tijd beperken." Deze documenten schijnen thans duidelijk in het licht te stellen, dat de kwestie, waarvoor de Wes telijke mogendheden 'in 1938 ge steld waren, oorlog was en dat er geen mogelijkheid bestond! om de plannen van die nazi's af te kopen door een andere prijs dan de con cessies, die toen gedaan zijn. Ofschoon deze feiten de over eenkomst van Muenchen niet meer of minder gerechtvaardigd maken in het licht ivan dé gebeurtenis sen, die erop gevolgd zijn, schij nen zij aif te rekenen met de theo rie dat Hitier slechts blufte en dat een eerzame vrede zonder strijd en zonder concessies toen mogelijk was geweest. De documenten werpen geen helder licht op de houd'ng van de Sovjet-Unie bij de crisis van Muenchen. De talrijke berichten over een Sovjet-Russisch-Roe- meense overeenkomst, waarbij de Sovjet-Unie werd toegestaan vliegtuigen naar Tsjeoho-Slowa- toije te brengen, blijven onbeves tigd). De Duitse ambassade te Moskou berichtte op 29 Septem ber 1938, dat de Sovjet-Unie wei gerde een beroep op Duitsland en Tsjecho-Slowakije te doen, zoals Roosevelt had gedaan. De Sovjet- Urie was echter voorstander van een internationale conferentie. In de gepubliceerde documenten zijn echter ook geen bewijzen van sterke Sovjet-Russische druk ten gunste van Tsjecho-Slowakije op de nazi-regering. BRAND IN HET LAGERHUIS- Dé Londense brandweer werd gisteren gealarmeerd voor een brand in het Lagerhuis. De verga derzaal was vol rook. Nader werd gemeld dat een be gin van brand in een magazijn van eleetrisch materiaal onder de vergaderzaal in enkele minuten tijds was geblust. NEDERL. AMBASSADEUR BIJ EEVIN. De Nederlandse ambassadeur te Londen, Jhr. Mr. E. F. M. J. Mi, chlels van Verduynen, heeft giste ren op eigen verzoek een onder houd gehad met de Britse minis ter van Buitenlandse Zaken, Er, nest Be vin. Op het Foreign Office wilde men geen nadere mededeling doen. In gewoonlijk welingelich te kringen zegt men niet te ge loven, dat het onderhoud gegaan zou zijn over het verzoek om uit levering van kapitein Westerling, dat door de Indonesische rege, ring is gedaan. Naar wij van bevoegde zijde vernemen zal dé Nederlandse mi nister van Ondterwijs, Kunsten en Wetenschappen, Prof. Dr. F. J. Th. Rutten, zich in de tweede helft van April naar Indonesië hegeven voor een bespreking met zijn In donesische ambtgenoot, Mr. Abu Hanifah, over de culturele samen werking tussen Nederland en Indonesië. De autoriteiten te Singapore heb ben gisteren 'n deportatiebevel ut- gevaardigd tegen Westerling, als mede eeni bevel van in hechtenis neming tot het tijdstip der uit zetting, aldus werd officieel be kend gemaakt. BEROEP OP OE VERENIGDE NATIES. De Noorse afdeling van de In ternationale Vlrouwenliga voor Vrede en Vrijheid heeft een be, roep gedaan op de V. N. om ge durende twee jaar de productie van alle wapenen stop te zetten. De afdeling heeft Trygve Lie, secretaris-generaal der V. N. ver zocht voor te stellen, dat de 59 leden van de V. N. onmiddellijk bijeen worden geroepen voor een buitengewone vergadering. In verband met het door de autoriteiten te Singapore tegen Westerling uitgevaardigde bevel tot uitwijzing of uitleiding (in het desbetreffende telegram wordt ge sproken van „deportation.order") vernemen wij van bevoegde zijde, dat wanneer Westerling naar Ne derland wordt overgebracht, hij bij zijn aankomst gearresteerd zal worden. Hij heeft voldoende strafbare feiten gepleegd, zo zeide men, welke arrestatie wettigen. Wanneer Indonesië aan ons land uitlevering van Westerling zou vragen, aldus verklaarde men ons verder van bevoegde zijde, zal aan lande wel worden berecht voor wat hij in Indonesië heeft gedaan, doch het is een internationaal ge bruik, dat een land zijn eigen bur gers niet uitlevert aan een ander land om ze daar terecht te doen staan. Westerling komt voor het Gerecht te Singapore. Westerling zal deze wéék te Singapore voor het gerecht ver, schijnen op beschuldiging van het plegen van geweld en het illegaal binnenkomen van dit gebied, al dus werd gisteren officieel te Sin gapore bekendgemaakt Vernomen wordt, dat Wester ling volgens een beschuldiging gisteren in de gevangenis een me. degevangene geslagen heeft. Volgens A.F.P. heeft de offi ciële woordvoerder, die békend maakte, dat Westerling zou wor den uitgewezen, nog gezegd: „Wij proberen nog steeds zijn werkelij ke nationaliteit vast te stellen". Naar wij van bevoegde zijde vernemen zal de Nederlandse re gering niet voor de heer Wester ling in de tores springen, indien Westerling naar Indonesië zou worden /uitgeleverd WEERSVERWACHTING medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Woensdag ochtend tot Woensdagavond. Rustig wéter. Vrijwel overal droog weer met enkele overdrijvende wolkenvel, den. Over het algemeen weinig wind en ongeveer dezelfde tem peraturen als Dinsdag. DONDERDAG 2 MAART. Breskens 0.24 12.54 Terneuzen Hansweert Walsoorden 0.59 1.39 1.49 1.29 2.09 2.19 Zon- Mrt. Opk. Ond. 1 7.27 18.19 2 7.25 18.21 3 7.22 18.23 Maan- Opk. Ond. 14.11 6.41 15.39 7.05 17.09 7.23

de Vrije Zeeuw | 1950 | | pagina 1