BINNENLANDS NIEUWS Gemeenteraad van Hoofdplaat Wat brengt de Radio? RECHTSZAKEN Bims Wereldreis Intrede Ds D. W. Bergsma te Waterlandkerkje Vergadering Groene Kruis Ie Zuidzande PREDIKBEURTEN KORTE FLITSEN SPORTNIEUWS anning^ ndonesia Java De vogelpest in België Engeland wijst Hongaarse nota af De verzending van tabaksartikeien naar Indonesië SLUISKIL- es: 5 regels 60 ct.; 0 ct.; minimum pet r nummer Bureau 's namiddags 3 wxz jiad van^Djakarla n aansluiting bij lick lndonesiar '*J beschuldigt episcopaat AAL nt Nederlandse tring t. a. v. (esterling >OGWATER. Hansweert Walsoorden ZON- EN MAANSTANDEN Vrijdagmiddag kwam de raad voltallig bijeen. Onder de ingekomen stukken bevond zich een verzoek van de Nationale Commissie tegen Al coholisme om het aantal ver gunningen en verloven te be perken tot 3. Op voorstel van B. en W verenigde zich de raad zich «hiermede niet, temeer daar t.z.t. door uitsterving 2 verlofs zaken zullen vervallen Het ontwerp van G. S. betref fende jaarwedderegeling wet houders werd z.h.s. goedgekeurd. De begroting 1949 werd over eenkomstig advies van G. S. op verschillende punten belang rijk gewijzigd. Naar aanleiding hiervan maakte de heer Wiele- man de opmerking, dat de Vrij willige Brandweer te veel kost. Hij zag de vergoedingen voor oefeningen gaarne geheel ver vallen. De heer Dekker vroeg of de kosten die bij brand gemaakt worden, niet door de brandver- zekeringsmii van betrokkene kan worden vergoed. De Voorzitter zal hiernaar in formeren, doch wees op de nood zakelijkheid van een goed func tionerende brandweer, teneinde catastrofale gevolgen bij grote brand te voorkomen. Met de op merking „voor niets gaat de zon op," werd besloten deze post ongewijzigd te laten. De salarisherziening voor het gemeentepersoneel, w.o. de 5 verhoging, werd goedgekeurd. Gezien de verhoogde uitgaven voor het ophalen van huisvuil, werd de heffing hiervoor van 2 op 3 gebracht. De gem.-rek. 1948 werd voor lopig vastgeslteld met de vol gende cijfers. Gewone dienst ontvangsten 313.459,72 en uit gaven 313.274,66, batig saldo 185,06 De Kapitaaldienst in ontv. en uitg. 479.185,61. Volgens genomen raadsbesluit mogen honden buiten gesloten erven en openbare wegen niet meer los lopen. Uitzonderingen zijn gemaakt voor geleidehon den voor blinden, politie- en jachthonden, indien deze ook als zodanig worden gebruikt. Aan het R. K. Schoolbestuur werd over 1949 een voorschot verleend van 2626,67; aan de Chr School van 520 en aan de St. Aloysiusschool te Slijkplaat van 1581. Als enig inschrijver werd aan V Hoogerwerf het ophalen van huisvuil opgedragen voor 15 per keer. Verzoeken om ontheffing der reinigingsrechten werden naar het Burg. Armbestuur verwezen terwijl de vermakelijkheidsbe lasting werd herzien in een bil lijker verhouding. Het Fruitteelt Proefbedrijf te Philippine zag haar verzoek om subsidie in verband met de slechte toestand der gem.-financiën, afgewezen. De woning C 27, eig. P. A. Zee- gers, werd onbewoonbaar ver klaard. Bij de rondvraag vroeg de heer WOENSDAG 1 MAART HILVERSUM I: 7.00 Nieuws, -7.16 Ochtendgymnastiek; 7.30 Gram.; 7.45 Een woord voor de dag; 8.00 Nieuws; 8.15 Gewijde .muziek; 8.46 Gram.; 10.30 Mor gendienst 11.00 Gram.; 11.20 Hoorspel; 12.00 Marinierskapel; 1230 Mededelingen; 12.33 Orgel; 13.00 Nieuws; 13.15 Koor; 13.20 Gram.; 13.30 Klein koor; 14.00 Or kest', 14.36 Kwartet; 16.00 Piano; 16 30 Orkest; 16.00 Voor de jeugd; -1730 Voordracht; 17..45 Voor de inderen; 18.00 Koor; 18.30 Voor de strijdkrachten'; 10.00 Nieuws; 19,15 Boekbespreking; 19.30 Sport commentaar; 19.40 Radiokrant; 30.00 Nieuws; 20.05 Oommentaai familieeompetitie; 20.15 Orkest; 23.15 Causerie; 21.35 Orkest; 22,05 Evangelisch commentaar; 32.16 KWartet; 22.45 Avondover denking: 23.00 Nieuws; 23.15 Gram. HILVERSUM H: 7.00 Nieuws; 718 Gram.; 8.00 Nieuws; '8.19 Or gel; 8.50 Voor de vrouw; 9.00 Gram.; 9.30 Waterstanden; 10.00 Causerie; 10.05 Morgenwijding; 10.20 Voor de vrouw; 11.00 Gram.; 12.00 Lichte muziek; 12.30 Mede delingen; 12.35 Voor het platte land; T2.38 Piano; 12.35 Kalender; 13.00 Nieuws; 13.15 Orkest; 14.00 Gesproken portret; 14.15 Jeugd- ooncert; 15 00 Kinderkoor; 15.20 Voor de kinderen; 16.00 Vragen- beantwoording; 16.30 Voor de zie ken; 17.00 Voor de jeugd; 17.30 Piano; 17.45 Regeringsuitzending; 8.00 Nieuws; 18.15 Vara-varia; 18.20 Trio; 18.35 Banjo-ensemble; 19,00 Causerie; 19.40 Weekkro- niêk19 45 De wereldraad der ker- kén; 20.00 Nieuws; 20.05 Actual! feiten; 20.15 Soc. Nieuws; 20.20 Orkest; 20.50 Hoorspel; 21.40 Ór kest; 22.45 Causerie; 23.00 Nws.; 28.16 Licht programma. BRUSSEL VI.: 12.00 Gram.; 12.30 Weerber. 12.32 Piano; 13.00 Nieuws; 13.15 Gram.; 17.05 frws.; 17.15 Gram.; 17.30 Causerie; 17.45 Kamermuziek; 18.30 Voor de sol daten; 19.00 Nieuws; 19.30 Gram-; 19.50 Voordracht; 20.00 Operette; 22.00 Nieuws; 22.15 Gram.; 23 09 Nws.; 23.05 Verzoekprogramma. Steijaert het Heule-padje, een voetpad van Slijkplaat tot No. Eén, te bestrooien met sintels of grint. De heer Termote stel de voor aan de ingang van dit pad te Slijkplaat twee palen te plaatsen, waardoor wagens er niet op kunnen rijden. De heer Wieleman wees nog op de hopeloze toestand der straten bij de bushalte en de R. K. kerk, terwijl de heer Rijckaert infor meerde naar de bestrating van de haven. PRINCIPIËLE ZAAK OVER HET BALSEMEN Op Donderdag 2 Maart a.s. zal de Amsterdamse Rechtbank in hoger beroep een principiële zaak behandelen, die enkele maanden geleden voor de Hilversumse Kan tonrechter diende en in ruime kring belangstelling wekte. Toen werd mevr. J. C. van VuureHennipman, hoofd van de Home Service van de begrafenis- vereniging D. van Vuure, tot een geldboete veroordeeld omdat vol gens de wet van 1869 het balse men van het stoffelijk overschot van een gestorvene zonder me disch toezicht niet is toegestaan. V an de zijde van de verdachte werd aangevoerd, dat het balse men om verschillende redenen ook door medici sterk werd toege juicht, hetgeen ook wel bieek uit het feit, dat in nog geen 2 jaa tijds meer dan 400 personen door haar waren gebalsemd, onder wie vele bekende figuren, ook uit de medische wereld. Naar gemeld woidt, breidt de vogelpest in Oost-Belglë zich uit. In een plaats bij Verviers moesten pluimveehouders 400 aangestoken dieren afmaken. In andere stre ken zijn honderden dieren, die-nog geen tekenen van de ziekte ver toonden, als voorzorgsmaatregelen gedood. Engeland heeft de 'Hongaarse nota, waarin om inkrimping van de Britse leatiestaf te Boedapest wordt verzocht, van de hand ge wezen, aldus werd gisteren te Londen vernomen. In 'n Britse nota, d'ie Zaterdag te Boedapest werd overhandigd, wordt verklaard, dat. aangezien Engeland de beschuldiging van spionnage tegen de veroordeelde Britse zakenman Edgar Sanders niet kam aanvaarden, het ook met <1® conclusie kan aanvaarden, dat in het proces bewezen was, dat de Britse legatie een centrum var» spionnage is. KERKNIEUWS. Basli was ditmaal toch wel ovei dreven gul geweest, om die bek ning zomaar af te wijzen. Toen hij even later zijn portefeuille opende omdat Bim trek had ge kregen in een glas melk, zat niets meer in. Maar Basli's ge zicht klaarde dadelijk weer op ,,De Maharadja heeft 'n papier op mijn naam laten uitschrijven, waarmee ik hij iedere bank gela kan halen" zei hij. Trots als pau wen liepen onze vrienden de eerste de beste bank binnen- De portiei boog diep en de kassier wilde ai betalen toen hg Basli's portret dat op het papier was geplakt, vergeleek met het uiterlijk vai. Basli. ,,Dat klopt niet"' zei de kas sier. „Dit is het portret ran die kleine meneer. ,,Ja maar ik heet geen Basli" zie Blm bedrukt. Plotseling werd alles duidelijk „De vermomming!" zei de Speur der. „Een ogenblikje, kassier!" Na l'/i jaar weer een predikant. Het was voor kerkelijk Water landkerkje een blijde dag, toen Zondagmiddag Ds. D. W. Berg sma zijn intrede deed in zijn nieu we gemeente Waterlandkerkje. In de morgendienst was Ds. Bergsma bevestigd door zijn zwa ger Ds. A. F. L. van Dgk te Et- ten (Gld.) met als tekst Efeze 6 19, „Opdat mij het Woord gege ven wonde in de opening mijns monds vrijmoedigheid, om de ver borgenheid van het Evangelie be kend te maken"; In deze prediking wees de voor ganger er op, dat een predikant is geroepen het Evangelie van Jezus Christus te prediken. Doch als een gemeente zijn predikant niet draagt in het gebed, kan dit werk niet goed zijn. Alleen een biddende geimeente ontvangt een zegen. De gemeente zong de nieuwe predikant de zegenbede van Psalm 134 3 toe. De intrede. De kleine kerk was tot de laat ste plaats toe 'bezet, zelfs moest de koster in allerijl elders stoelen gaan lenen. Na het votum en de zegenbede zong de gemeente van Gez. 98 1 en 2. Hierna volgde als schrift lezing de bekende Psalm van Da vid. Den Heer is miijn herder. Psalm 23. Uit het Nieuwe Testa ment Joh. 16 25 tot 33. De tekst was gekozen uit Joh. 16 33. In de wereld lijdt gij ver drukking, maar houdt goede moed, ik heb de wereld overwon nen. Na de prediking zong de ge meente Ps. 68 10. Hierna wendde Ds. Bergsma zich tot de burgerlijke overheid, in de persoon van burgemeester Verbrugge vertegenwoordigd, het schoolhoofd, college van Kerk voogden en Notabelen, Koster en Organiste, Preases de Classis, en de Scriba der Ring Uzendgke. Tenslotte tot zijn bevestiger Ds. L. van Dgk, de kerkeraad en de consulent Ds. J. J. Winokeil vein Hoofdplaat, die hij hartelijk dank te, voo,r het vele werk, dat hij in de vacaturetijd verrichtte. Voor al deze personen vToeg hg Gods zegen. Na Ps. 68 16, voerde als eerste spreker, burgemeester VerUrugge, liet woord, die sprak namens de burgerlijke gemeente, van ver schillende gezindten. Voor deze kwestie vroeg hg de aandacht van Ds. Bergsma tot wie hij zich in zeer hartelijke bewoordingen richtte; o.a. bracht hij de restau ratie van 't kerkgebouw en de ver vlakking van het geestelijk leven onder de aandacht der nieuwe voorganger. De heer M. Verberkmoes bracht namens de kerkvoogden en nota belen, de dank over dat Ds. Bergsma bereid' was naar 't Kerk je over te komen. Als praeses der classis IJzen- dijke sprak D. W .J. Fournier van Oostburg. Deze sprak de blijd schap der classis uit, dat Water landkerkje weer een voorganger heeft; hij raadde de gemeente aan hun voorganger te volgen en zijn prediking te laten doordringen, niet tot die buitenkant, doch tot het hart- Ds. H. C. P M. Wiebosch van Biervliet sprak als scriba der ring IJzendijke, die zien verheugd toonde, dat Waterlandkerkje in de vacature vooruitging en het aantal kerkgangers steeds groeiende was. Nu gaat het met die nieuwe predikant een nieuwe toekomst tegemoet en hij hoopte, dat de nieuwe leraar tot een rijke zegen voor 't Kerkje zou worden. Tot slot sprak Ds. J. J. Winckel van Hoofdplaat, namens de ker-i keraad; Ds. Bergsma wacht, al dus spreker, een schone, dofch moeilijke taak. Tevens nam Ds. Winckel afscheid van Waterland kerkje en droeg de gemeente met haar materiële eoi geestelijke no den over aan de nieuwe predikant, die hij van God zegeg toe wenste. Na het gebed etn het zingen van Gez. 263 1 en 4, gaf d® voorgan ger de zegen, waama(dte gemeente hem staande de woorden van Gez. 224 1 en 5 toezong. VERDUISTERING VAN RIJWIELEN. De centrale recherche heeft Za terdagnacht te Amsterdam een man gearresteerd, in verband met verduistering van fietsen. De man aldus de politie kocht in di verse zaken in de stad rijwielen op afbetaling maar verkocht de fietsen dan onmiddellijk door. Hij heeft dit, naar uit het 'on derzoek blijkt, tientallen maler gedaan en hij niet minder dan acht politiebureaux waren klach ten tegen hem binnengekomen. WELKOM VREEMDELING. De Rijkspolitie te water heeft in de afgelopen week een drietal mannen gearresteerd en Maan dagmorgen voor de officier van justitie geleid, die zo deelde zij mede verlopen Nederlandse bankbiljetten gebruikt hebben om op buitenlandse schepen sigaret ten te kopen. Deze mannen stonden bg de po litie bekend als zogenaamde „ha ven piraten". Zij bezochten gere geld buitenlandse schepen waar zij dlan accijnsvrij allerlei waren kochten om deze zonder invoerrechten te betalen, weer in de stad van de hand te doen. Vorige week gebruikten zij daar bij tweemaal een oud (verlopen) biljet van honderd gulden. De buitenlandse zeelui wisten niet, dat dit geld aan de circulatie was onttrokken en accepteerden het als goed geld. HUISELIJKE TWIST Zondagmorgen omstreeks half elf werd de politie gewaarschuwd voor een huiselijke twist te Am sterdam. De bewoner bleek ge vochten te hebben met zijn stief zoon. Deze laatst® had vol gens de vferklaring van de vader tegenover de politie hem be- Geref. Gemeente. Axel: Woensdag 1 Maart 2.30 uur Huwelijksinzegening door Ds W. de Wit. De vereniging voor wijkverple ging en t.b.c.-bestrijding voor de gemeenten Cadzand, Nieuwviiet en Zuidzande, gevormd door de Groene Kruisafdelingen dezer 3 gemeenten, kampte de laatste ja ren met moeilijkheden. Begin 1948 raakte men door het vertrek van zuster Jansen zonder wijk verpleegster-huisbezoekster, en ondanks verschillende pogingen van het bestuur kon men er niet in slagen een wijkverpleegster te benoemen. Verschillende plannen o.a. com binatie met andere Groene Kruis afdelingen werden besproken, doch brachten geen resultaten. De afdeling Nieuwviiet trad per 1 Januari 1949 uit de vereni ging en sloot zich aan bij de wijk verpleging te Groede. Zuidzande en Nieuwviiet bleven echter sa menwerken en dank zij de hulp van de wijkverpleegster te Oost- burg en Sluis, en van een 2-tal plaatselijke verpleegsters, konden de patiënten regelmatig verzorgd worden. Inmiddels zat het bestuur niet stil en gelukte het met ingang van 1 Juli 1949 weer een wijkver pleegster benoemd te krijgen, n.l. zuster De Jong. De moeilijkheden waren hiermede echter niet opge lost, aangezien beide afdelingen niet de nodige geldmiddelen hij elkaar konden brengen om de wijkverpleegster te betalen. Dank zij de grote medewerking, welke van de zijde der gemeentebestu ren en de Kerkeraden der Ned. Herv, Gemeenten van Cadzand en Zuidzande werd ondervonden in de vorm van een jaarlijkse sub- sid'e, is men er thans in geslaagd de 'benodigde middelen bij elkaar te brengen, zodat in een Vrijdag avond j.l. gehouden vergadering van het voltallige wijkbestuur, gevormd door de besturen van de Groene Kruisafdelingen, werd be sloten tezamen de vereniging voort te zetten en zuster De Jong met ingang van 1 Januari 1950 in vaste dienst der vereniging te benoemen. Tot voorzitter werd benoemd de heer H. P. Everwijn, tot secr— penningen, de heer J. P. de Zwart, beiden te Zuidzande. Uit het bestuur der vereniging, hetwelk nog zal worden aange vuld met een vertegenwoordiger van de Hervormde Diaconieën te Cadzand en Zuidzande en dus uit 16 personen bestaat, is een dage lijks bestuur benoemd, bestaande uit de voorzitters en secretaris sen van beide Groene KruiSafde- linen, met als medisch adviseur mevrouw Bec'k te Zuidzande en Dr. Timmer te Cadzand. De voortzetting dezer vereni ging is voor de bevolking van Cadzand en Zuidzande van groot nut, en het pleit voor de besturen van beide Groene Kruisafdelin gen dat zij een oplossing in deze zin hebben gezocht. Weliswaar heeft het wat moeite en tijd ge kost, doch thans is een wijk ge vormd, die wat uitgestrektheid ■betreft zeer goed door 1 wijkver pleegster kan worden bediend, hetgeen in de vroegere samen stelling wel eens tot moeilijkheden aanleiding gaf. Dat men deze voortzettirg heeft kunnen be werkstelligen is mede te danken aan het open oog, dat de Ge meentebesturen en Kerkeraden van beide gemeenten hebben ge had voor het zegenrijke werk, dat de vereniging nastreeft. Zon der deze financiële en morele medewerking, zouden de Groene Kruisafdelingen riet tot deze op lossing hebben kunnen komen. dreigd met een broodmes. De vader had toen de jongeman een klap gegeven1 met een stoel en deze was met het hoofd door een ruit in een tussendeur gevallen Hij had zulke ernstige verwondin gen gekregen, dat hij in het zie kenhuis moest worden opgenomen. De vader kreeg een snee aan de hand, vermoedelijk van de brood zaag. De twist zou zijn ontstaan door dat de jongen zich op school zou hebben misdragen en daarvoor door zijn stiefvader was berispt. ONOPGEMERKT TE WATER GEREDEN AUTO VERGDE TWEE «SLACHTOFFERS In de nacht van Zaterdag op Zondag om plan. 2 uur is in het Ooster Hamrik Kanaal te Gronii.- gen een luxe personenwagen ge stort, met als inzittenden de di recteur van de Groninger appara ten en metaalwaren-fabriek, d® heer H. Tuinman, en de coupeur 'K. Tempel eveneens uit Groningen. Dit ongeluk geschiedde, zonder dat iemand hiervan iets heeft be merkt. Zondagmiddag miste men aeze beide personen, die van het feestje niet waren teruggekeerd. Men vermoedde aanvankelijk, dat de heer T. was doorgereden naar Hilveisum, waar zijn vrouw lo geert, maar die hij Zondagmiddag weer naar Groningen zou brengen. Bewoners van de Ooster Hamrik» kade ontdekten Zondagmiddag tegen 1 uur olievlekken op het wa ter van het Ooster Hamrik Ka naal terwijl tevens autosporen zichtbaar waren in de berm van het kanaal. De politie werd ge waarschuwd, die een onderzoek in stelde. Aanvankelijk kon men niets vinden, doch tegen 3 uur .stootte men op een harde onder- giond. De diepte van het kanaal is hier ca_ 4 meter. Met behulp van een kraanwagen der Groninger brand weer slaagde men erin, inderdaad de auto naar boven te halen, waar in zich de stoffelijke resten van de beide slachtoffers bevonden. Waarschijnlijk is de heer T. niet op de hoogte geweest van de ge vaarlijke bocht, die men op dit punt aantreft, temeer, daar de aanhoudende motregen die in die nacht neerviel het zicht slecht maakte. Beide slachoffers, die gehuwd waren, trof men aan op de achter zitplaats van de auto. AGENT VAN PARTICULIERE INLICHTINGENDIENST GEARRESTEERD. Dezer dagen is in Den Haag gearresteerd L. H. G. van B„ een betaalde agent van de onlangs ontbonden particuliere inlichtin gendienst „Stichting opleiding arbeidskrachten Nederland". Van B., een figuur uit het verzet, was een van de medewerkers van het onlangs gearresteerde en weer vrijgelaten ex-hoofd van de Rot terdamse P.O-I>., T. Elsinga. Bij die arrestatie van E. die de leiden de figuur is geweest van boven vermelde particuliere inlichtingen dienst. Daaruit schijnt ook geble ken te zijn, dat Van B. vermoede lijk door zich uit te geven als ver tegenwoordiger vain een officiële dienst, vertrouwelijke inlichtin gen aan ambtenaren zou hebben ontfutseld. Bg een huiszoeking ten huize van B., zouden verder verschillende dossiers zijn aange troffen. Onder de topfiguren van de „Stichting opleiding arbeidskrach ten Nederland" heerst grote ver ontwaardiging over het gebrek aan discipline bij verschillende agenten, die allen strikte orders zouden hebben ontvangen om geen onwettige middelen te ge bruiken en in geen geval dossiers aan te leggen of aantekeningen te bewaren. ARNHEMSE TAXI GESTOLEN. Zaterdagmiddag te half drie werd op brutale en geraffineerde wijze een auto van de firma Mat- ser uit de Steenstraat te Arnhem gestolen. Uit een café naast deze garage kwamen twee personen, van wis één kennelgk in staat van dronkenschap verkeerde. Zgn metgezel bood aan hem in een auto naar huis te brengen, opdat de politie hem niet in zgn kraag zou grijpen. De dronken man ech ter weigerde. Zgn kameraad zei daarop: „Als jij niet gaat, ga ik". Hij stapte in een auto van de ga rage Matser. Toen de auto "op de Van Heem. stralaan reed, verzocht de passa gier de chauffeur bij nr. 11 te stoppen en naar de heer Rossier te vragen. De chauffeur, nergens op bedacht, verliet de auto, zon der het contactsleuteltje mede te nemen en belde aan. Nauwelijks was de deur voor hem geopend, of hij hoorde de auto wegrijden. Direct werd de politie gewaar schuwd. De auto verdween in de richting Ede, waar de Edese mo torpolitie al stond te wachten. De politi'e sommeerde de bestuurder te stoppen, doch deze gaf hieraan geen gevolg en reed door een file. Tot Scherpenzeel heeft de politie de wagern achtervolgd, maar raakte men het spoor kwijt. De auto is nog niet terecht. De persdienst van de P.T.T. schrijft: „Uit de practijk 'blijkt, dat het teneinde vertraging te voorko men, aanbeveling verdient om op de douaneverklaring bij postpak ketten en zg. „petits paquets" met tabaksartikeien, die naar Indonesië worden verzonden voor al het aantal van de sigaren, of de sigaretten en het gewicht van de (shag-)tabak te vermelden. Dikwijls volstaat men met het vermelden van b.v. het aantal doosjes sigaretten en pakjes ta bak, waarbij men dan niet be denkt dat de inhoud van die doos jes en pakjes lang niet altijd de zelfde is en b.v. in de verschillen de landen sterk varieert." Een dertienjarig meisje uit Newhaven (Connecticut) heeft een 12-jarige jongen overgehaald haar in de schouder te schieten, zodat zij niet naar school zou behoeven te aan. Haar toestand is bevredigend na operatieve ver wijdering van de kogel. Dr. Jiri Strich, een hoge functionaris van het Tsjecho- Slowaakse ministerie van handel, is tot levenslange dwangarbeid veroordeeld op beschuldiging van het verkopen van een afdruk van een handelsovereenkomst tusBen Tsjecho-Slowakije en een niet na der genoemd land. Veleslav Bla- zak, een agent voor de import en export, kreeg dezelfde straf, zijn echtgenote en een secretaresse resp. 25 en 22 jaar gevangenis straf. In 1949 zgn in België 818 aanvragen tot naturalisatie inge diend. Hiervan werden door de kamer 233 aanvaard, waarvan 53 aanvragen voor het staatsburger schap en 240 voor het gewone bur gerschap. Uit de officiële cijfers blijkt dat het aantal aanvragen tot naturalisatie in vergelijking met de jaren voor de oorlog bijna verdubbeld is. Juniorenvoetbal Enige tijd geleden schreven we, dat ook de v v. Sluiskil meer aan dacht aan de Junioren ging schen ken. Hiervan was het eerste resultaat „met succes" de ont moeting AxelSluiskil, waarbij de Sluiskilse Junioren met een 04 overwinning de baas bleven. De stand met de rust was 02. 'kja sprak men in ïlijke Indonesische •jakarta in terme* onthult zijn ware liet worden aange- r bepaald een wel- ysteem of plan zit ities In Oost Java, de andere deelsta- idruk bestaat, dat le en machthebbers et zijn opgewassen e plaatselijke mili- mdanten, die zich •epen op de staat n beleg en hieraan tienen om op aller - Ifstandig op te tre- •ke uitlatingen van eten daarom vaak ;n als pogingen om 1 in Republikeinse e overtroeven, ten- ende de situatie worden. Dit over- op treden heeft ;evolg, dat reacties unnen uitblijven en ker worden, dan bij ledachtzaam optre- okja het geval zou reacties komen uit sië en, minder it Oost Sumatra en ava. acties zullen zijn in int der R. I. S. valt i zeggen, aangezien rming nog steeds in adium verkeert, en e stromingen nog k zijn. I assi stemmen tegen en 5 5r werd Maandagmid- de gemeenteraad van ie door dfe „Fractie ingediende mof'e tot n het federale district SR aansluiting bg de tdonesia verworpen. pen het Wuneimuuuianiaai ueaei, terwijl verkenningen weiden uit gezonden naar Don Bosch en Best, die op 11 Mei reeds contact inregen met de Du tsera. De doorbraak der Duitse pant serdivisies over MaastrichtTon geren was oorzaak, dat het gros van het 7e leger West van Ant werpen. werd aangehouden en dat slechts voorhoeden van de 9e en delen van de 25e divisie (gemo- De Poolse reger ng heeft Maan dagavond die Katholieke bisschop pen in het land er van beschul digd, dat züj „misbruik maken van het gezag van de kerk en 't gods dienstige gevoel van de mensen, voor zuiver politieke en staats- vgandige doeleinden". Zij kan dit niet langer dulden. die redacteuren van die uitgegeven documenten aan Weizsacker wordt toegeschreven, luidt; „Ge durende een gesprek met rijks minister Von Ribbentrop op 19 Augustus zette hij tegenover mg uiteen, dat de Fuehrer vast beslo ten was de Tsjechische kwestie op te lossen door geweld van wa penen. Hij noemde half October als de laatst mogelgke datum we- ilang werd dezer da- ngelieden. van wie er en. geen gevolg worden 'esterling zou hier te vorden berecht voor idonesië heeft gedaan, een internationaal ge en land zijn eigen bur- tlevert aan een ander daar terecht te doen eriing komt voor het ïht te Singapore. g zal deze week te 'oor het gerecht ver- beschuldiging van het geweld en het illegaal n van dit gebied, al- steren officieel te Sin- er.dgemaakt. i wordt, dat Wester ns een beschuldiging de gevangenis een me. e geslagen heeft. A.F.P. heeft de offi- dvoerder, die bekend t Westerling zou wor- ■zen, nog gezegd: „Wij kg steeds zijn werkelij- tteit vast te stellen". ij van bevoegde zijde a.1 de Nedsi-landse re- voor de heer Wester- itores springen, indien naar Indonesië zou geleverd. SVERW ACHTING d door het K.N.M.I. te eldig van Woensdag- t Woensdagavond. lustig weisr. >veral droog weer met erdrijvende wolkenvel- het algemeen weinig ongeveer dezelfde tem- als Dinsdag. SRDAG 2 MAART. 0.24 12.54 l 0.59 1.29 gerdie een beroep op Duitsland en Tsjecho-Slowakije te dioen, zoals Roosevelt had gedaan. De Sovjet- Uke was echter voorstander van een internationale conferentie. In de gepubliceerde documenten zijn echter ook geen bewijzen van sterke Sovjet-Russische druk ten gunste van Tsjecho-Slowakije op de nazi-regering. Vrede en Vrijheid heeft een be roep gedaan op de V. N. om ge durende twee jaar de productie van alle wapenen stop te zetten. De afdeling heeft Trygve Lie, secretaris-generaal der V. N. ver zocht voor te stellen, dat de 59 leden van de V. N. onmiddellijk bijeen worden geroepen voor een buitengewone vergadering. dat wanneer Westerling naar Ne derland wordt overgebracht, hij bij zijn aankomst gearresteerd zal worden. Hij heeft voldoende strafbare feiten gepleegd, zo zeide men, welke arrestatie wettigen. Wanneer Indonesië aan ons land uitlevering van Westerling zou vragen, aldus verklaarde men ons verder van bevoegde zijde, zal aan 1.39 1.49 2.09 2.19 Zon- Mrt. Opk. Ond. 1 7.27 18.19 2 7.25 18.21 3 7.22 18.23 Maan- Opk. Ond. 14.11 6.41 15.39 7.05 17.09 7.23

de Vrije Zeeuw | 1950 | | pagina 3