De toespraak van Tito Java De arrestatie van Westerling De mijnwerkersstaking in Amerika Hetaverzoek tot uitlevering De Britse Ministers anning ndonesia De kwestie Westerling *sL De slag in de Javazee ACTIE IN BELGIË VOOR POLITIEKE STAKINGEN De kapper met het aparte cachet HOOGWATER. beschuldigt episcopaat aad van^Djakaria i aansluiting bi) liek Indonesia**^"13 ML t Nederlandse ing t. av. isterling G WATER. Frankering bij Abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande. ReAactie-adres: Nnordstraat 55-57 - Terneuzen Tel. 2510 Na 5 uur 2073 Gironummer 38150. Abonnementsprijs 3,90 per kwartaal. Per week 30 cent. Losse nummers 6 cent. DINSDAG 28 FEBRUARI 1950. 6e Jaargang No. 1358. Verschijnt dagelijks - N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen. Advertentieprijs: per mm 10 ct:- minimum per advertentie 1,58 Rubriek Kleine Advertenties: i regels 60 ct.; iedere regel meer 12 ct. Vermelding onder nummer Bu reau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot des namiddags 2 uur. Volgens de correspondent van de Daily Mail te Singapore zou het in overeenstemming met het internationale recht zijn, als Singapore Westerling zou depprteren naar Nederland. ïlet is dan ook waarschijnlijk aldus de correspondent, dat Westerling met het eerstvertrekkende vliegtuig naar Nederland gezonden wordt. Men gelooft in ambtenarenkrin-1 teri ng zijn manden in onschuld een te Singapore, dat Westerling! te wassen, niet zonder meer kun gen ie oiug .QTHrtiarHMi WeKtherlinc if op weg was maar Bangkok, cen trum van de clandestiene handel in wapenen in het Verre Oosten. In deze kringen, aldus de Daily Mail, betreurt men het, dat hij niet rechtstreeks naar Bangkok gegaan is, aangezien niemand in Singapore „gesteld is op zulk een wildeman''. Op een gisteren gehouden pers conferentie heeft de majoor Sud- jarwo, als woordvoerder van het ministerie van defensie, medege deeld, dat de autoriteiten dor R_ I. S. kunnen toewijzen, vdaJt Wes terting naar Singapore is gevlucht aan board van de Catalina van de Nederlandse marine. Deze kwestie, zo voegde hij er aan toe, maakte gisterenochtend een on derwerp uit van een bespreking tussen de minister van defensie ■der R.I.S. en staatssecretaris Mr. Fockema Andrea. Volgens een verdere mededeling van deze woordvoerder stellen de militaire autoriteiten der R.I.S. thans een dossier samen van wat aan Wes terling ten laste wordt gelegd, wolk dossier via de Engelse am bassade te Djakarta aan de En gelse autoriteiten te Singapore zal worden toegezonden in ver band met het Zondag gedane ver zoek om Westerling's uitlevering: De arrestatie van Westerling wordt te Djakarta druk bespro ken. Juristen houden zich ijverig bezig met het bestuderen van de vraag of uitlevering aan Indone sië mogelijk is. De vraag is of er een juridische grond kan wor den gevonden, waarop aan de Britse autoriteiten officieel om uitlevering kan worden ver zocht- Zowel de autoriteiten der R.I.3. ala die van Nederland realiseren zich, dat Westerling mededelingen kan doen die onthullingen, zullen blaken aangezien er vele veronder stellingen worden geopperd over de achtergrond van de gehele af faire, waarbij zowel Indonesiërs als Nederlanders zijn toetrokken. INDONESISCHE PERSSTEM. In een hoofdartikel in „Morde ka" Wordt gezegd: De toieer 'Hirschfeld dient duide lijk te warden gemaakt, dat wij aijm pogingen om zijn handen met betrekking tot de vlucht van Wes- nen aanvaarden. Westerling is geen politieke vluchteling. Hij is een vreemdeling die zich in Indo nesië schuldig heeft gemaakt aan moord en het ontketenen van on rust in West-Java. Het blad be sluit: Gezien het belang van de goede naam van de Engelse rege ring,, vooral in haar toekomstige verhouding tot de regering der R.I.S.dient zij Westerling en alle omtrent hem verkregen inlichtin gen aan de regiering der RJ.S. over te dragen. DIT SINGAPORE. Na zijn arrestatie is Westerling onderworpen aan een verhoor door officieren van de veiligheids politie. Men zal hem niet voor on bepaalde tijd te Singapore kunnen vasthouden. De arrestatie is ge schied, omdat zrjto rei spapi eren niet in orde waren. Er zou geen sprake van zijn, dat Westerling naar Djakarta wordt teruggestuurd. Westerling heeft aan de politie medegedeeld, dat hij met een Catalinavliegiboot voor de West kust van Malakka is aangekomen, ongeveer 8 mijl ten Noorden van de Straat van Djohore en dat hij 4 mijl heeft gezwommen, alvorens hij aan land stapte, daar de rub berboot waarmede hij aan land trachtte te komen, Iele raakte en zonk. Aan vrienden te Singapore heeft hij verteld, dat hij Djakarta binnen twee uur zou kunnen in nemen en het gedurende vier uren bezet zou kunnen houden- Hij zou van Singapore uit een aanval op Djakarta kunnen organiseren, zondier dat iemand hem dit zou kunnen beletten. De beslissing over een uitleve ring van Westerling ligt bij de Britse Hoge Commissaris te Sin gapore. Bekendmaking Indonesisch Ministerie van Voorlichting. Volgens een bekendmaking van het Ministerie van Voorlichting der republiek Indonesia Serikat hebben de Nederlandse Hoge com missaris in Indonesië, Dr. Hirsch feld, en de Staatssecretaris van Oorlog, Mr. Fockema Andreas, de Indonesische premier, Drs. Hatta, bezocht om de kwestie-Westerling te bespréken. De bekendmaking zegt dan letterlijk: „Dr. Hirsch- feld speet het ten zeerste, dat Westerling met de hulp van enke le Nederlandse militairen uit In donesië had kunnen vluchten. Het onderzoek wordt voortgezet en binnen enkele dagen zal het resul taat aan de regering der R.I.S. ter kennis worden gebracht". lijkt waarschijnlijk, dat hij dit verweer zal aangrijpen. Of het opgaat, daarover is het onmoge lijk, zich uit te spreken. Er zijn tal van feitelijke zowel als juri dische punten, die daartoe ter beoordeling van de Britse auto riteiten staan, die door de Indo nesische autoriteiten kunnen worden voorgedragen, of door de belanghebbende bepleit. In het algemeen zijn de Engelsen zeer nauwgezet en objectief naar nog door voorbeelden uit de laatste tijd bewezen is. Wordt aangeno men. dat strafbare handelingen van Westerling in Indonesië van overwegend commune aard zijn, dan zal er grond voor uitleve ring worden aangenomen. Wordt hij als overwegend poli tiek delinquent beoordeeld, waarschijnlijk niet. In dit gehele verloop van za ken vervult, zoals men zien zal, de Nederlandse regering geen rol. Daarvan zal pas sprake kunnen zijn, wanneer het er op aankwam een Nederlandse on derdaan in de vreemde in be scherming te nemen, wanneer hij het slachtoffer van onrecht matige behandeling bleek te1 zijn. Dit is niet aan de orde. In verband met het verzoek van de Regering der 1^. I. S. aan de Britse regering om kapitein Westerling uit te leveren, heeft het A.N.P. zich eveneens tot Prof. Mr J. A. van Hamel, voor zitter van de vereniging voor in ternationaal recht, gewend. De ze vatte zijn mening samen met te zeggen: „Het zou mij onmogelijk zijn, inzake Westerling een bepaalde mening ten beste te geven over de rechtskundige oplossing van de verschillende aan de orde ge komen punten. Daarvoor kent men de feiten niet voldoende volledig, en bovendien komt het in verschillende opzichten aan op beslissingen door regering en/of bepaalde autoriteiten te nemen, die niet van specifiek juridische aard zijn, en waarbij men ongaarne als buitenstaan der zich in de behandeling van die vragen gemengd zou zien. Wanneer evenwel, met dit duidelijke voorbehoud, het voor de algemene voorlichting van Maarschalk Tito heeft in een toespraak op een congres van het Servische Volksfront onder meer bevestigd, dat de oppositiepar tijen deel zullen mogen nemen a»T> de algemene verkiezingen, welke 26 Maart zullen worden ge houden. Ieder, die het land echter wer kelijk wenste te helpen, diende het program „voor de opbouw van het socialisme'' van het (door communisten overheerste) Volks front te steunen. Wij hebben de hulp niet nod'g van hen, die in, 't verleden niet in staat waren te helpen, omdat wij weten, dat zij ook thans niet kunnen helpen, aldus Tito. Joego-Slavië was een schip op ruwe zee dat echter een besten dige koers volgde en wij zullen uiteindelijk ons doel bereiken, na melijk de opbouw van het socia lisme en de uitvoering van het vijf-jarenplan. Hij verklaarde met klem, dat Joego-Slavië op zijn eigen kracht moest vertrouwen en geen bijzon dere hulp van iemand moest ver wachten. In de laatste twee jaar was Joego.Slavië van beide zijden aan gevallen doch in het bijzonder van dc zijde der Sowjet-Unie.. Dit zou voor ieder land te veel zijn ge weest, zelfs in normale tijden, doch Joego-Slavië had de moei. lijkheden kunnen overwinnen en zal zulks ook in de toekomst kun nen. De toestand was „met ge makkelijk''. Men moest de waar heid steeds aanwijzen en uitspre ken. „Hoe wreed en moeilijk?' zulks ook mocht zgn. Slechts dooi de werkelijkheid onder ogen te zien kon men de moeilijkheden oplossen. Maarschalk Tito deed een be roep op allen „om de gelederen te sluiten tegen aanvallen van alle zijden,'' Loonsvethoging in de tuinbouw verantwoord geachl Loonsverhoging m de Tuinbouw wordt economisch verantwoord geacht door de Hoofdafdeling Tuinbouw van de Stichting voor oe Landbouw. Het betreft hier de vijf procent.. regeling, die nog niet in deze be drijfstak is toegepast- De Hoofdafdeling motiveert de ze slotsom van uitvoerig onder zoek met de „niet ongunstige vooruitzichten in verband met de afgesloten handelsverdragen''. De 15 millioen dollar van hei handelsverdrag met Duitsland zul len b v. verrekend worden volgens de koers van 3,80. Afschaffing van de onderne- mingsbelasting leidt tot verla ging van bedrijfslasten. Hoewel van doorberekening van deze 5 proc. loonsverhoging in de prijzen van greenben en fruit nie< kan worden gesproken, omdat op dit gebied vrije prijsvorming be staat, is de Hoofdafdeling van me ning, dat, gezien gevormde „niet ongunstige vooruitzichten", de verhoging economisch verant woord ia. nut kan zijn, enige facetten van de zaak in het algemeen bezien nader te verduidelijken, dan ben ik daartoe gaarne bereid. Westerling bevindt zich op het ogenblik onder de macht der Britse autoriteiten van Singa pore, en mag aannemen, dat de in 't algemeen voor het Britse rijk en zijn koloniën geldende beginselen hier toepassing zul len vinden. Men houdt naar de Engelse regelen doorgaans vast aan beperkende voorwaarden voor de uitzetting van vreemde lingen, ook wanneer deze op on regelmatige wijze of zonder toe lating het rechtsgebied zijn bin nengekomen. Gemeenlijk wordt, anders dan bijv. bij ons, daar voor ook de uitspraak van een rechterlijke autoriteit verlangd. Alsdan zal men moeten aanne men, dat Westerling op Singa- porisch grondgebied gehouden zal worden, totdat over de uit zetting nauwkeurig is beslist. Zulks geldt te meer, waar blij kens de berichten de Indonesi sche regering de uitlevering van Westerling wegens op Indone sisch grondgebied begane mis drijven vraagt. Mede volgens de berichten zou Westerling als Nederlands onderdaan de bijstand van de Nederlandse consul te Singapo re hebben ingeroepen. Dit be roep kan, voorzover ik zien kan, geen andere strekking hebben dan dat iedere Nederlander, die waar ter wereld ook zich in moeilijkheden bevindt; de bij stand van de consul bestaat er dan in, het zijne te doen om, zo nodig te bevorderen dat de be trokkene zich kan bedienen van de bescherming, waarop hij vol gens de ter plaatse geldende be palingen aanspraak heeft. Wat dan de aanvrage tot uit levering betreft, heeft men er op gewezen, dat Indonesië nog geen uitleveringstractaat met Groot-Brittannië of deszelfs ko loniën gesloten heeft. Ook bij afwezigheid van zulk een ver drag zullen van Engelse zijde ongetwijfeld de algemene rechtsbeginselen, die interna tionaal inzake uitlevering we gens strafbare feiten erkend zijn, worden toegepast. Men kan bovendien opmerken, dat vol gens de accoorden der R.T.C.- tractaten, die door het oude Ko ninkrijk met vreemde mogend heden gesloten zijn, krachtens de overgangsbepalingen tot na dere overeenkomst op Indonesië zijn overgegaan. Dit biedt voor beide partijen aanleiding te meer, om volgens deze bepalin gen te handelen. Dan zou het een punt van be tekenis kunnen worden, of Wes terling er zich op beroept, dat de hem ten laste gelegde feiten moeten worden opgevat als mis drijven van politieke aard. Het Nederland zou in de zaak be trokken worden, wanneer Wes terling op een of andere grond door de autoriteiten te Singa pore aan Nederland zou worden overgedragen, bijv. aan de Ne derlandse autoriteiten of een Nederlands schip, ter vervoer naar Nederlands eigen grondge bied. Dit is op het ogenblik ge heel hypothetisch, zoals ik het stel. In het algemeen wordt een staat verplicht geacht, onderda nen die hem van uit de vreemde worden aangebracht, toe te la ten. Voor eventuele uitlevering onzerzijds aan Indonesië is geen rechtsgrond te zien. De bepalin gen der R.T.C. bevatten dit niet. Wel kan worden gezegd, dat de zekere bijzondere consequenties unieverhouding op dit gebied van samenwerking tussen de re geringen medebrengt. De rech ten der individuen moeten evenwel ook worden gehand haafd. Een uitleveringsrecht, dat vanzelf uit de unieverhou ding zal voortvloeien, is niet te zien. Afgezien hiervan gelden natuurlijk de bepalingen van ons eigen strafwetboek, krach tens welke Nederlanders hier te lande kunnen worden veroor deeld wegens bepaalde strafba re handelingen, buitenlands be gaan. Doch, gelijk gezegd, hier opent zich geheel het veld der veronderstellingen, waar wij buiten kunnen blijven. Meer dan een half millioen Ame rikaanse arbeiders zijn Maandag werkloos geworden tengevolge van de mijnwerkersstaking, die baar derde week in gaat. De 372 000 stakende mijnwerkers to, nen zich niet bereid het werk te hervatten en tarten de regering en hun leider John Lewis. Onge veer 180.000 arbeiders in in dustrieën, welke rechtstreeks af hankelijk: zijn van de kolenpro, ductie, zijn zonder werk, daar de voorraden bijna geheel uitgeput zijn. John Battle van de „National Coal Association" verklaarde: „Nog een week en er zal gewoon weg een chaos ontstaan.' Sinds het begin van het jaar zijn duizenden mijnwerkers niet aan het werk geweest door perio dieke stakingen. Tenslotte brak de huidige staking uit, veroor- raakt door het geschil.over de kwestie van nieuwe contracten. Millioenen Amerikanen begin, ren de gevolgen van de staking te ondervinden. In vele gebieden worden scholen en hoge scholen gesloten. In vele steden o.m. in New York, heeft men moeten bezuinigen op de electrische stroom en in vele steden en sta ten is de noodtoestand afgekon digd In verscheidene plaatsen is reeds een kolendistributie in wer king. Inmiddels hebben 80.000 mijnwerkers in de anthracietmij. nen in Oost-Pennsylvania zich voorbereid op de hervatting van een werkweek van drie dagen, beginnende vanaf gisteren- Zondag hebben bemiddelaars der regering met kracht gepoogd mijnwerkers en werkgevers tot een vergelijk te doen komen, voor het federale gerechtshof de zit. ting zou openen over de beschul diging eens het mijnwerkersver- bond wegens „belediging van het hóf.'' De mijnwerkers negeerden namelijk de order om 11 Februari het werk te hervatten. Acht jaar geleden. Het was gisteren acht jaar ge- ledCn, dat de slag in de Java-zee werd uitgevochten tussen Neder landse en geallieerde zeestrijd- krachten enerzijds en de Japanse vloot anderzijds. Na deze slag, waarbij de vijand aan de eenheden van Karei boorman en de geal lieerden ondanks hun moedige te genstand zware verliezen wist toe te brengen, begon dte strijd op Java. In verband met deze herden kingsdag heeft het Nationaal Jon- gerenvertoond aan de bevelhebber' der zeestrijdkrachten een tele gram gezonden van de volgende inhoud: „Met droefheid en eerbied den ken deelnemers van de zeejkampen van het Nationaal Jongeren Ver bond aan het fe't dat, op 27 Fe- biuari 1942 vele marinemannen in de Javazee hun leven gaven bij de verdediging van Indië tegen de Japanse overweldiger". Aneurin Bevin, de Britse minis ter van Gezondheid en leider der Imkervleugel van de Labourpartij, was bestemd voor een hogere post in het kabinet indien Labour een aanzienlijke meerderheid had behouden. Welke portefeuille hij in het nieuwe kabinet zal hebben, blijft nog geheim tot midden vol gende week, wanneer Attlee zijn gereorganiseerd kabinet bekend zal maken. Men kan aannemen, dat Attlee, Morrison, Bevin en Cripps de „Grote Vier" van het kabinet zullen hlljveen. De minister van Voedselvoorzie ning John Strachey, die ernstige critiek heeft ondervonden van vele Engelse huisvrouwen, zal mogelijk een andere portefeuille krijgen. Het is echter niet waarschijnlijk, dat hij het kabinet zal verlaten. De minister van Defensie, Alex ander, die onlangs tot lord is ver heven, heeft gedurende zijn lange ambtsperiode veel critiek van zijn partijgenoten te veTduren gehad. De huidige minister van Oorlog, Shinwell, is reeds dikwijls als zijn opvolger genoemd. (Anders dan in Nederland is in Engeland een ministersfunctie ver bonden aan het lidmaatschap van één van beide huizen van het par lement. Als een Britse premier een minister-portefeuille geeft aan iemand, die geen parlementslid is, moet ten spoedigste een zetel voor hem gevonden worden. Dergelijke ministers-benoemingen zijn in het verleden voorgekomen, doch zij zijn geen regel red. A.N.P.) Het invloedrijke onafhankelijke Britse Zondagsblad Observer is van mening, dat Attlee terecht be sloten heeft het Labourbewind voort te zetten. Het blad verklaart, dat een Brit se premier niet genoodzaakt is af te treden als hij in het Lagerhuis wordt verslagen, zolang het geen motie van vertrouwen betreft. „Er Is geen reden, waarom een nieuwe Labourregering niet een aanzienlijke tijd kan blijven leven en de dringende wetsontwerpen, waaronder de begroting, door het parlement kan brengen"; aldus de Observer. „De juiste houding van de op positie", zo schrijft het blad, „is naar onze mening de regering niet lastig te vallen met onverwachte stemmingen, doch de regering slechts dan oppositie te bieden als zij handelt in strijd met de wen sen der kiezers van de midden klassen, die de uitslagen van de verkiezingen bepalen". Volgens verscheidene Belgische bladen, waaronder de onafhanke lijke „Le Soir" zouden de socialis- ten in samenwerking met de communisten tegen 12 Maart a.s.. de dag van de volksraadpleging, politieke stakingen willen uitlok, ken. Volgens „Le Soir'1 zou het de communisten er vooral om te doen zijn door deze staking het lossen van Amerikaanse wapens in de haven van Antwerpen te be letten. De socialisten zouden diï niet als doel voor ogen hebben, doch zouden veel meer sociale wrijvingen willen uitlokken om de volksraadpleging te bemoeilijken. „Le Soir" wijst er in dit verhand op, dat het algemeen Belgische Vakverbond, dat socialisten en communisten verenigt en meer dan 500.000 leden telt, een peti tionnement 'laat ci reu leren ter ver krijging van een maand extra sa laris of een premie aan het einde van het jaar Deze eisen zouden slechts enkele dagen voor de volksraadpleging aan de regering worden toegevoegd, ingeval van een afwijzend antwoord, een zo groot mogelijke staking te kun nen uitlokken. „Le Soir'', die aan de kant der anti-Leopoldisten staat, bestrijdt niettemin deze campagne en stelt in 't licht, dat de regering Spaak reeds dergelijke looneisen heeft afgewezen. Het blad betoogt, dat de ver houding tussen lonen en prijzen intussen nog verbeterd 's en b.v. de index voor de kleinhandelsprij zen tussen Januari 1949 en Jan. 1950 met 20 punten is gedaald. De „Gazet van Antwerpen" schrijft in haar editie van gister ochtend met betrekking tot deze aangelegenheden o.a.: „,Het feit, dat in de dagen die aan de volks raadpleging voorafgaan, is een veeg teken. Het is een politieke daad van bedenkelijk allooi, die de levensbelangen van ons land volkomen negeert." l Advertentie.) kort haar maakt U verras send jong, maardan verzorgd door: satans r.roberi" markv tgy brouwerijstr. 9 férneuz£f) moderne haarverzorging DE UITSLAG DER BRITSE VERKIEZINGEN. De zetelverhouding in het En gelse parlement is thans aldus: Labour 315, Conservatieven 296, Liberalen 10, Ierse Nationalisten 2, „Independent Liberal" 1, spea ker 1. GEEN NIEUWE VERKIEZIN GEN VOOR DE HERFST. Volgens het liberale blad „Star" zouden de leiders der Britse poli tieke partijen tot eenzelfde besluit gekomen zijn, namelijk het, zo mogelijk, niet te laten komen tot nieuwe verkiezingen voor de aan staarde herfst. Attlee en Churchill zouden zich niet met elkander in verbinding gesteld hebben. WEERSVERW ACHTIN G medegedeeld dcor het K.N.M.l. te De Bilt, geldig van hedenochtend tct hedenavond. Weinig wind. Droog weer met weinig wind en enkele overdrijvende wolken velden. Weinig verandering in temperaturen. WOENSDAG 1 MAART Breskens 11.25 12.01 Terneuzen 12.36 Hansweert 0.40 1.16 Walsoorden 0.50 1.26 ZON- EN MAANSTANDEN Zon- Maan- Mrt. Opk. Ond. Opk. Ond. 1 7.27 18.19 14.11 6.41 2 7.25 18.21 15.39 7.05 3 7.22 18.23 17.09 7.23 es: 5 regels 60 et.; 0 ct.; minimum pet r nummer Boreav 's namiddags uor kja sprak men in ïlijke Indonesische ijakarta in termen onthult zijn ware liet worden aange- r bepaald een wel- ysteem of plan zit ;ties in Oost Java, de andere deelsta- idruk bestaat, dat le en machthebbers et zijn opgewassen e plaatselijke mili- tndanten, die zich iepen op de staat n beleg en hieraan tienen om op aller - Ifstandig op te tre- •ke uitlatingen van sten daarom vaak |n als pogingen om 1 in Republikeinse e overtroeven, ten- ende de situatie worden. Dit over- optreden heeft ;evolg, dat reacties unnen uitblijven en ker worden, dan bij ledachtzaam optre- okja het geval zou reacties komen uit sië en, minder it Oost Sumatra en ava. acties zullen zijn in nt der R. I. S. valt zeggen, aangezien rming nog steeds in idium verkeert, en stromingen nog k zijn. pen het WilhelmmaKaniaai oezei, terwijl verkenningen werden uit gezonden naar Den Bosch en Best, die op 11 Mei reeds contact kregen met de Duitsers. De doorbraak der Duitse pant serdivisies over MaastrichtTon geren was oorzaak, dat het gros van het 7e leger West van Ant werpen werd aangehouden en dat slechts voorhoeden van de 9e en Aden van de 25e divisie (gerno- I wviac ■>■3 De Poolse reger ng heeft Maan dagavond die Katholieke bisschop pen in het land er van beschul digd, dat zij „misbruik maken van het gezag van de kerk cn 't gods- dienstige gevoel van de mensen voor zuiver politieke en staats- vij.andigte doeleinden". Zij kan dit niet langer dulden. de redacteuren van de uitgegeven documenten aan Weizsacker wordt toegeschreven, luidt: „Ge durende een gesprek met rijks minister Von Ribbentrop op 19 Augustus zette hij tegenover mij uiteen, dat de Fuehrer vast beslo ten was de Tsjechische kwestie op te lossen door geweld van wa penen. Hij noemde half October als de laatst mogelijke datum we gerdie een beroep op Duitsland en Tsjecho-Slowakij e te dioen, zoals Roosevelt had gedaan. De Sovjet- Unte was echter voorstander van een Internationale conferentie. In de gepubliceerde documenten zijn echter ook geen bewijzen van sterke Sovjet-Russische druk ten gunste van Tsjecho-Slowakije op de nazi-regering. Vrede en Vrijheid heeft een be roep gedaan op de V. N. om ge durende twee jaar de productie van alle wapenen stop te zetten. De afdeling heeft Trygve Lie, secretaris-generaal der V. N. ver zocht voor te stellen, dat de 59 leden van de V. N. onmiddellijk bijeen worden geroepen voor een buitengewone vergadering. dat wanneer Westerling naar Ne derland wordt overgebracht, hij bij zijn aankomst gearresteerd zal worden. Hij heeft voldoende strafbare feiten gepleegd, zo zeide men, welke arrestatie wettigen. Wanneer Indonesië aan ons land uitlevering van Westerling zou vragen, aldus verklaarde men ons verder van bevoegde zijde, zal aan Hansweert Walsoorden temmen .tegen en 5 ►r werd Maandagmid- ie gemeenteraad van e door die „Fractie ogediende motte tot het federale district i aansluiting hg de ionesia verworpen. ang werd de®er da- gelieden. van wie er n. geen gevolg worden sterling zou hier te orden berecht voor lonesië heeft gedaan, en internationaal ge- 1 land zijn eigen bur- evert aan een ander laar terecht te doen ■ling komt voor het t te Singapore zal deze week te or het gerecht ver- eschuldiging van het jweld en het illegaal van dit gebied, al- eren officieel te Sin- idgemaakt wordt, dat Wester een beschuldiging gevangenis een me. geslagen heeft. ..F.P. heeft de offi- oerder, die bekend Westerling zou wor- n, nog gezegd: „Wjj steeds zijn werkelij- it vast te stellen". van bevoegde zijde de Nederlandse re- oor de heer Wester ns springen, indien laar Indonesië zou leverd ERW ACHTING loor het K.N.M.l. te ig van Woensdag- 'Voensdagavond. itig wieier. ral droog weer met Irijvende wolkenvel- let algemeen weinig :eveer dezelfde tem- Dinsdag. DAG 2 MAART. 0.24 12.54 0.59 1.29 1.39 2.09 1.49 2.19 ZON- EN MAANSTANDEN Zon- Maan- Mrt. Opk. Ond. Opk. Ond. 1 7.27 18.19 14.11 6.41 2 7.25 18.21 15.39 7.05 3 7.22 18.23 17.09 7.23

de Vrije Zeeuw | 1950 | | pagina 1