Westerling te Singapore gearresteerd RgSü&l b De situatie van een nieuwe regering in Engeland Dienst Legercontacten Reacties op de Britse verkiezingsuitslag AKKERTJES: Prins Bernhard in Mexico mning_^ idonesia Java Zajn uitlevering ^verzocht doc.gde R.I.S. Verwacht wordt dat ^Westerling^Malakkaj zal werden uitaewezen Verklaring 10 Downingstreet h«t om- hangerigkoorts Verklaring van Attlee Acheson protesteert WEERSVERWACHTING. HOOGWATER. ZON- EN MAANSTANDEN Zon- Maan- s: 5 regels 60 et.; ct.; minimum p« nummer Boretii s namiddags 2 wu ad van^Djakarta aansluiting bij 1 ek Indonesia1'^. lAL t Nederlandse ing t. a. v. isterlïng beschuldigt episcopaat G WATER. Hansweert Walsoorden ZON- EN MAANSTANDEN Frankering bij Abonnement: Temeuze*. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande. Redactie-adres: No*rdstraat 55-57 - Terneuzen Tel. 2510 Na 5 uur 2073 Gironummer 38150. Abonnementsprijs f 3,00 per kwartaal. Per week 30 cent. Losse nummers 6 cent. VRIJE ZEEUW MAANDAG 27 FEBRUARI 1950. 6e Jaargang No. 1357. Verschijnt dagelijks - N. V. v/h Pirma P. J. van de Sande, Terneuzen. Advertentieprijs: per mm 10 et;, minimum per advertentie f 1,58 Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 60 ct.; iedere regel meer 12 ct. Vermelding onder nummer Bu reau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot des namiddags 2 uur. Naar Singapore om geld en wapenen te halen. Nadat bekend geworden was, dat Westerling Woensdag per vliegtuig naar Singapore was gevlogen en dus op illegale wijze zou zijn binnengekomen, werd de politie aldaar opdracht gege ven kapitein Westerling te ar resteren en werd, daar vermoed werd dat hij zich in contact zou stellen met Chinezen, het sig nalement van Westerling aan hen opgegeven. Volgens de heer Ch. Stuart, een ambtenaar van de radio- omroepdienst in Nieuw Zeeland zou Westerlings vrouw hebben gexegd, dat hij naar Singapore was gegaan om geld en wapens te verkrijgen en naar Indonesië zou terugkeren. Volgens be trouwbare inlichtingen te Sin gapore was de politie aldaar se dert drie dagen op de hoogte van het feit, dat Westerling Woensdag met een Catalma- vüegboot was geland in de na bijheid van Singapore, dat nn met een rubberbootje aan land was gekomen en dat de speciale politie hem sedertdien dicht op de hielen heeft gezeten. Volgens de politie maakt Westerling ge bruik van een paspoort van een Nederlander, die een sterke ge lijkenis met hem vertoont. De Arrestatie. Westerling, de leider van het opstandelingen „Leger van de hemelse horde" is Zondagoch tend vroeg te Singapore gear- .esteerd^rdt ervan beschuldigd de kolonie zonder geldige papie ren te zijn binnengekomen. De autoriteiten zijn van plan hem voorlopig te detineren in het kamp op het Saint Johns eiland voor Singapore. Westerling werd verrast in h*t huis van een Chinees in het centrum van de stad. Hi.i 'ie zich zonder tegenstand te bie den door politie-officier Moe- wan meevoeren. Hij bevestigde de verklaring van zijn vrouw, dat hu naar Singapore was gegaan om fond sen en wapenen te vinden voor stin organisatie in Indonesië. Westerling had een vals pas- peort op zich. Uitlevering gevraagd De Verenigde Staten van In donesië hebben de Britse rege ring verzocht kapitein Wester ling, te doen uitleveren. Zoals gemeld, is kapitein Wes terling te Singapore gearre steerd op een beschuldiging van de Britse kolonie zonder de ciële communiqué van de In donesische regering het volgen de: De regering der R.I.S. heeft een officiële bekendmaking uit gegeven, waarin verklaard wordt: In verband met de arrestatie van Westerling te Singapore kan thans gemeld worden, dat de regering der R.I.S. bij het eerste vermoeden van de vlucht van Westerling naar Singapore direct officieel contact heeft opgenomen met de Britse am bassade te Djakarta met het doel. dat Westerling, indien hij op Malakka gearresteerd zou worden aan de regering der R.I.S. zal worden uitgeleverd op grond van misdaden door hem in Indonesië gepleegd. Beslissing bij de Britse Hoge Commissaris. Terzake kundige kringen te Djakarta hebben aan Aneta medegedeeld, dat zij meenden, dat de beslissing inzake uitleve ring van Westerling bij de Brit se hoge commissaris ligt. Volgens inlichtingen uit Sin gapore kan Westerling ingevol ge een „noodwet", die uitgevaar digd naar aanleiding van de on geregeldheden op Malakka, een boete worden opgelegd van 25 dollar en kan hij, Nederlander zijnde, naar Nederland worden overgebracht. Westerlig reed per taxi Singapore binnen. Er is niets bekend over het gezin van Westerling, dat vol gens sommige berichten gelijk tijdig Java verlaten zou hebben. 'Volgens vrienden van Wester ling te Singapore is hij met een Catalina van de Nederlandse marine uit Indonesië gevlucht en in de avond bij Malakka ge land. Zij deelden mede, dat hij in Pontian in Zuid-Johore een taxi huurde en Singapore bin nenreed. Westerling» had hen medegedeeld, dat zijn vlucht of ficieel niet geoorloofd was, doch dat deze georganiseerd was door de piloot, die lid van zijn strijd krachten was. Westerling deelde zijn vnen- den mede, dat hij op weg naar Singapore vier maal door de po litie werd aangehouden; na het tonen van zijn valse pas liet men hem echter doorgaan. Volgens zijn vrienden maakte Westerling er geen geheim van, dat hij was gekomen om te po- gen materiële en morele steun voor zijn organisatie te krijgen. Aan eén van hen deelde hij me de, dat zijn beweging als gueril- lagroep machtig was, doch dat zij niet in staat zou zijn de In donesische regering omver te werpen, zolang zij geen „werke lijke steun van buiten" had. Zijn familie nog in Indo nesië. Westerling vreesde, dat zijn vrouw en drie kinderen, die, naar hij mededeelde, zich in In donesië schuil hielden, door de Indonesische autoriteiten als gijzelaars zouden worden ge bruikt. Enige kringen voorspellen, dat in verband met Westerling di plomatieke verwikkelingen zul len ontstaan. Naar vernomen wordt, zou Westerling een beroep op zijn Nederlandse nationaliteit kun nen doen, doch in vooraan staande diplomatieke kring werd medegedeeld, dat het niet waarschijnlijk was, dat de Ne derlandse regering „met de In donesische regering over Wes terling zou twisten", indien de nieuwe staat werkelijk zijn uit levering wenste en de beschuldi gingen tegen hem zou kunnen bewijzen. Zal Westerling het land worden uitgewezen? zijn kiesdistrict, een nieuw-ge- vormd in Stepney (Londen), wa- rei afgesneden en toegevoegd aan aangrenzende districten, „waar veel Katholieken wonen". Radio-Moskou critiseerde de oi ganinatoren dér verkiezingen wegens het niet aangeven van partij-aansluiting van candidaten op de stemformuliercn. Als voor beeld noemt de radio „een vrouw, die wist aan welke partij zij haar stem wilde geven, maar niet de naam van de candidaat kende". Radjo-Moskou verklaarde ver der, dat ,,de Katholieke kerk alle Katholieken, die op de communis tische partij zouden stemmen met excommunicatie bedreigde. Paul 'Henri Spaak, de Belgische socialistische ex-premier, ver klaarde, dat zijn „Engelse socia listische vrienden het in grote stijl gevoerde tory-offensief had den weerstaan". Alle Britse bladen waren teleur gesteld over de verkiezingsuit slag. Volgens de „Times" schijnt het onvermijdelijk te zijn, dat er spoedig nieuwe verkiezingen wor den gehouden. Volgens berichten uit Singa pore zal kapitein Westerling „zoals iedere illegale immigrant worden uitgewezen". „Ik kan Djakarta in één uur veroveren." „Het schijnt, dat er geen aan leiding tot uitlevering bestaat", zo verklaarde een officiële per soon. De kapitein zou aan zijn vrienden hebben toevertrouwd, dat hfj voornemens is naar Dja karta terug te keren. „Ik kan de stad in een uur veroveren", zou hij gezegd hebben, „maar ik heb wapens nodig. Ik heb een zware taak te vervullen". voorgeschreven documenten te De dienst voor legercontacten geeft de volgende lezing van het ivddent te Bekasi: Het convooi stopte voor de brug van Bekasi om de T.N J.post gelegenheid voor controle te geven. De papieren war enin orde en het convooi reeo de brug op, maar de laatste wa gon had de brug nog niet veria ten, toen een post in de nabijheid van de brug een schot loste en met de arm wuifde. Hierop open den alle TJïA-posten in de om geving met automatische wapens het vuur op het convooi. De Nederlandiers hebben 't vuur niet beantwoord. Het hevig schieten noodzaakte de Nederlanders dek king te zoeken. De commandant van het convooi ging onder het schieten door naar de woning van de kapitein Asmara van het Tentara Republik Indonesia Se- rikat, die verklaarde geen op dracht tot vuren te hebben gege ven en bevel gaf dit te staken. Het duurde echter een kwartier, Toen gevraagd werd of voor de militairen van het T.RXS. ge woonte was zonder opdracht te schieten, werd geantwoord, dat Met vuren geopend werd, omdat de post nabij de brug had geschoten. ^Indsen een onzer schiet, schie ten wjj allen". De wapens van do Nederlandse militairen toonden aan, dat van Nederlandse zijde niet gevuurd werd met uitzondering met de •wengun van een korporaal, die deze laden wilde, doch tengevolge van nervositeit vijf schoten in de lacht loste- Amerikaanse refferingsfunctiotmarLssen en zakenlieden twijfel den er Vrijdag aan of de kleine meerderheid der socialisten in de Britse algemene verkiezingen de regering-Attlee in staat zal stellen nog lange tijd aan het bewind te blij yen. Vele. Ameri kanen voorspelden dat er binnenkort nieuwe verkiezingen in Groot-Brittannië zullen worden gehouden. Senator Tom Oonally, voorzit ter van de senaatscommissie voor buitenlandse betrekkingen, ver klaarde: „De socialistische over winning komt niet onverwachts. De geringe socialistische meer derheid vormt een aanwijzing dat het Britse volk prikkelbaar begint te worden door de toenemende nationalisaties van de Br tse in dustriële bedrijven". Het zijn vooral de republikeinse congresleden, die zich teleurge steld betonen over de uitslag; zij haddien te geredelijk aangenomen dat GToot-Brittannië het door Nieuw-Zeeland en Australië ge geven voorbeeld zou hebben ge volgd en dat het Britse kiezers corps zich duidelijk voor een rechts bewind zou uitspreken. Minister Afcheson werd van mi nuut tot minuut op de hoogte gehouden van de resultaten der Britse verkiezingen. Het „Congres of Industrial Or ganisation" (de CIO.), de grote federatie van Amerikaanse vak verbonden, waarbij zes millioen arbe'ders zijn aangesloten, gaf te Washington een verklaring uit, waarin onder meer wordt gezegd dat „de verpletterende nederlaag, welke de Britse communisten hebben geleden, een verheugend bewijs vormt van het goede on derscheidingsvermogen van de Britse arbeiders, die zeer duidelijk verschil weten te maken tussen echte en namaak-democraten". „Een hachelijke situatie", aldus kan samenvattend 't commentaar van de Zaterdagochtend versche nen Britse dagbladen op de ver kiezingsuitslag wordon genoemu De bladen schrijven over een si tuatie, waarin partijen elkander vrijwel in evenwicht houden, cri over een onbevredigende verkie zingsuitslag". De commentaren stemmen hierin overeen, dat de overzichtschrijvers algemeen van mening zijn, dat er binnen niet te iange tijd 'n enkel blad spreekt van „voor het einde van dit jaar" nieuwe verkiezingen zullen moeten worden gehouden. J>e „Daily Worker", het com munistische blad', klaagt erover dat de schaarste-economie van de socialistische regering zal worden voortgezet. .Binnen enkele maan den zal de arbeidersklasse de ge volgen van een nieuwe, op nog drastischer beprekingen geschool de, begroting ondervinden, de le vensstandaard van de arbeider zal nog meer worden verslechterd", aldus het officiële Britse commu nistische dagblad. „De Labourpartij heeft een overwinning behaald op het Eu ropees kapitalisme. Deze over winning was noodzakelijk voor de ontplooiing van het democratische socialisme in de gehele wereld", verklaarde Vrijdagavond Dr. Schumacher, de leider van de West-Duitse socialisten. „De Labouroverwinning is een waar schuwing voor de promotors van de vrije economie. Zij ontmaskert de leugenpropaganda van de Duitse profeten van het econo- m'sch liberalisme'', zeide hij nog. Radio-Praag zei naar aanleiding van de nederlaag van de Britse communist Piratin, dat delen van Dtoor 10 Downingstreet (ambts woning van de minister-presi dent) is de volgende verklaring uitgegeven: „Het kabinet is hedenmorgen bijeengekomen om de door de al gemene verkiezingen geschapen toestand te bespreken. Na over leg met zijn collega's heeft de minister-president geconcludeerd dat het, aangezien het Lagerhuis een meerderheid van Labourleden zal tellen, de plicht is van de hui dige regering om aan te blijven, want bet werk Zijner Majesteit Regering moet worden voortge zet. De minister-president ver trouwt, dat, nu de verkiezingen voorbij zijn, allen eens te meer hun volle kract zullen inzetten ret werk, dat door de natie moet worden verricht, voort te zetten". Van het besluit van het kabi net werd aan de Koning medede ling gedaan voordat Attlee zijn ambtswoning verliet. De Koning en de Koningin vertoeven op Royal Dodge" in Windsor, onge veer 30 kilometer buiten Londen. Attlee is, gezien het resultaat van de verkiezingen, niet ver plicht terstond een audiëntie bij de Koning aan te vragen, of- Schoon het wel volgens gewoonte zou zijn, wanneer hij spoedig een bezoek aan de Koning zou bren gen. Men verwacht, dat Attlee zijn kabinet op ingrijpende manier zal reorganiseren en ongeveer medio deze week de nieuwe minister- lijst bekend zal maken. Naar verluidt is men reeds be zig met het samenstellen van de rede, die Koning George bij de opening van het parlement op 6 Maart zal uitspreken. Op 1 Maart zullen de parle mentsleden bijeenkomen voor de beëdiging en de verkiezing van de speaker voorzitter)Aan staande Woensdagmorgen zal de Labourparlementsfractio verga deren. Op deze vergadering zul len alle leden van het nationaal bestuur van de partij aanwezig zijn. Spreken zullen Attlee en vice-premier Herbert Morrisson. Men verwacht, dat Attlee herko zen zal worden als leider van dd partij. Naar verluidt is de regering niet van plan te proberen tot een of andere regeling met conservatie ven of liberalen te komen voor ondersteuning van haar positie in het nieuwe Lagerhuis. Op de kabinetsvergadering van Zaterdag hebben alle ministers hun portefeuilles ter beschikking van de minister-president gesteld. Of Attlee nu in een nieuwe re. gering drastische veranderingen zal aanbrengen of dat hij in grote trekken dc oorspronkelijke ver houdingen zal handhaven, zo seint Reuter de regering, gal slechts in staat zijn het bestaan te voeren van een „precaire za- kenregering". Om geen nederla gen bij verrassing te moeten lij den zal zowel in de regering als in de partij een ijzeren discipline toegepast moeten worden. Indien een nieuwe Labour-rege. ring lang genoeg aan het bewind kan blijven is het mogelijk, dat zij algemene verkiezingen doet hou den op een voor Labour gunstig tijdstip. Iedere nieuwe regering echter heeft tot taaie de begroting in April in te dienen en daarvoor moet zij de nodige maatregelen treffen om de elementaire voor zieningen voortgang te doen vin den. Het Britse leger bijvoor beeld zal onwettig zijn, tenzij het nieuwe parlement onmiddellijk ae jaarlijkse legerwet verlengt, waarvan het leger afhangt. Het is onmogelijk algemene verkie zingen zo snel te doen houden, dat deze kwestie na de verkiezing geregeld kan worden. Druk de infectie grondig de kop in Neemj of twee AKKERTJES",kruip onder de wol en in korte tijd bent U weer opgeknaptjj' helpen direct.' Advertentie Iedere regering zou momenteel echter ten val gebracht kunnen worden tenzij er „regelingen" met de oppositie getroffen worden. In dien een Dabour-regering derge lijke „regelingen" zou treffen, het zij met de liberalen, die overigens van beide zijden beschuldigd wor den van het veroorzaken van de geringe mate waarin de veriae zingen doorslaggevend zijn ge worden, of de conservatieven, dan zou dit een verandering der poli tiek met betrekking tot de natio nalisatie en andere belangrijke punten betekenen. Dit laatste zou de oorzaak kun nen worden van een ten val bren gen der regering door haar eigen volgelingen. het haal een doos bij L'w Drog sf De Birtse Minister-President Clement Attlee, heeft verklaard: „We zetten het werk voort". Er is officieel medegedeeld, dat het kabinet van Attlee op nieuw samengesteld zal worden, doch dat er geen sprake zal zijn van 'n coalitie met andere par tijen. Attlee legde zijn verklaring af aan de pers, na een vergadering met zijn kabinetscollega's, die vijf kwartier geduurd had. Att lee voegde er nog aan toe, dat er een officieel communiqué zou worden uitgegeven. De vergadering der kabinets leden was met spoed bijeenge roepen voor een bespreking van de verkiezinsgresultaten. Prins Bernhard is uit Merida, de hoofdstad van de Mexicaanse provincie Yucatan, te Mexico aangekomen. De Prins werd door Manuel Tel- lo, waarnemend minister van bui tenlandse zaken, als vertegen woordiger van president Miguel Aleman, ontvangen. Op het vlieg veld werden hem de militaire eer bewijzen gebracht. De PTins is onmiddellijk naar een groot hotel in het centrum van de hoofdstad gebracht. Hij zal daar tijdens zijn verblijf in Mexico met zrjn gezelschap blij ven. De Prins zal de president op zijn verblijf „Los Pinos" bezoeken. Daarna zal hij het corps diploma- tiquè en de pers ontvangen. Er zullen verscheidene feestelijkhe den en recepties ter ere van Prins Bernhard worden georganiseerd. Er zal o.m. een ooneours-hippique en een „jaripee", een volksruiter feest, worden gehouden. Prins Bernhard heeft Vrijdag op een persconferentie in Mexico zijn vertrouwen uitgesproken in de voordelen van een economische unie voor -de drie landen, die de Benelux vormen. Hij was van mening, dat dit systeem de vorm aangeeft van wat het Europa van morgen moest zijn. Hij verklaarde zich persoonlijk voorstander van de beweging voor een verenigd Europa, met inbegrip van Duits land, zo deelde hij nader op een desbetreffende vraag mede. In de middag heeft de Prins een bezoek gebracht aan president Aleman, waarna hij het corps di plomatique en de pers in zijn ho tel ontving. Op vragen inzake de betrekkin gen tussen Nederland en Indone sië legde dc Prins de nadruk op het primaire belang van het her- stel van de vrede tussen beide volken én in de boezem van de nieuwe onafhankelijke republiek. Met betrekking tot de economi sche en financiële verhouding gaf Prins Bernhard uitdrukking aan de hoop, dat de onderhandelingen die thans gevoerd worden, voor beide partijen tot hetzelfde gun stige resultaat zullen leiden; De Prins verklaarde, dat hij op getogen was over zijn reis in Dean Acheson, de Amerikaan se minister van buitenlandse za ken, heeft verklaard, dat de Ame rikaanse regering bij de regering van Gr.-Brittannië krachtig pro test heeft aangetekend tegen de beslissing van 't hooggerechtshof te Hongkong, waarbij aan de Chi nese communistische autoriteiten 71 vliegtuigen, welke voorheen aan nationalistische maatschap pijen toebehoorden, worden toege wezen. Amerika, die hem in staat stelde nieuwe contacten te leggen om de banden, die Nederland met het nieuwe continent verbinden, nau wer aan te halen. De Prins bracht Zaterdag een kort bezoek aan de hoofdstad, alvorens zich' te begeven naar het paleis, waar president Aleman een groot banket te zijner ere gaf. Voorts woonde Prins Bernhard Zaterdag en Zondag verscheidene officiële recepties en ruiterfeesten bij. Heden verlaat hij de hoofd stad om een bezoek aan de schil derachtige staat Michoan, 300 km ten Westen van Mexico te bren gen. Op 2 Maart zal de Prins Mexico verlaten voor zijn bezoek aan de Verenigde Staten. Nationaal comité Handhaving Rijkseenheid geliquideerd Door het Nationaal Comité Handhaving Rijkseenheid is een verklaring uitgegeven, onderte kend door Prof. P. S. Gerbrandy voorzitter, en de heer L. V. M, Vermeulen, secretaris, welke het volgende inhoudt: Het Nationaal Comité Hand having Rijkseenheid heeft be sloten, nu door soevereiniteits overdracht van 27 December '49 het doel, dat het Comité zich gesteld had, niet meer verwe zenlijkt kan worden, tot liqui datie over te gaan. Aan het da gelijks bestuur van het Comité is opgedragen, deze liquidatie uit te voeren. De gehele bevolking van de Amerikaanse stad Oklahoma City is Zaterdagavond in beroe ring gebracht door een luipaard, die uit de dierentuin wist te ontsnappen. De luipaard is nög niet gevangen. medegedeeld door het K-N M.I te De Bilt, geldig van Zaterdag ochtend tot -avond. Aanhoudend koud. Wisselend bewolkt met voor namelijk in de kustgebieden nog enkele verspreide sneeuwbuien Meest matige Noordelijke wind met ongeveer dezelfde tempera tuur als Zondag. DINSDAG 28 FEBRUARI. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden 10.44 11.19 11.59 0.09 11.23 11.58 12.38 12.48 Fbr. Opk. Ond. Opk. Ond. 27 7.32 18.15 11.42 5.19 28 7.30 18.17 12.50 6.06 ja sprak men in ijke Indonesische akarta in terme* onthult zijn ware et worden aange- bepaald een wel- iteem of plan zit ies in Oost Java. i andere deelsta- iruk bestaat, dat en machthebbers t zijn opgewassen plaatselijke mili- idanten, die zich pen op de staat beleg en hieraan enen om op aller- standig op te tre- e uitlatingen van en daarom vaak als pogingen om in Republikeinse overtroeven, ten- ïde de situatie orden. Dit over- optreden heeft volg, dat reacties men uitblijven en er worden, dan bij dachtzaam optre- rja het geval zou •eacties komen uit en, mindeT Oost Sumatra en va. eties zullen zijn in t der R. I. S. valt zeggen, aangezien ning nog steeds in iium verkeert, en stromingen nog zijn. ïmmen tegen en 5 werd Maandagmid- 5 gemeenteraad van door die „Fractie gediende motte tot het federale district aansluiting bij de onesia verworpen. ing werd dezer da llieden. van wie er geen gevolg worden iterling zou hier te irden berecht voor onesië heeft gedaan, n internationaal ge land zijn eigen bur- 5vert aan een ander aar terecht te doen llng komt voor het t te Singapore. zal deze week te >r het gerecht ver, ischuldiging van het iweld en het Illegaal van dit gebied, al- eren officieel te Sin- idgemaakt. wordt, dat Wester een beschuldiging gevangenis een me. geslagen heeft. ..F.P. heeft de offi- oerder, die bekend Westerling zou wor- :n, nog gezegd: „Wij steeds zijn werkelij- it vast te stellen". van bevoegde zijde de Nederlandse re- >r de heer Wester- *es springen, indien laar Indonesië zou leverd ERW ACHTING ioor het K.N.M.I. te ,ig van Woensdag- Woensdagavond. dig weier. ral droog weer met lrijvende wolkenvel. iet algemeen weinig ;eveer dezelfde tem- Dinsdag. pen het WilhehninaKanaai uezei, terwijl verkenningen wenden uit gezond/en naar Den Bosch en Best, die op 11 Mei reeds contact kregen met de Duitsers. De doorbraak der Duitse pant serdivisies over MaastrichtTon geren was oorzaak, dat het gros van het 7e leger West van Ant werpen werd aangehouden en dat slechts voorhoeden van de 9e en delen van de 25e divisie (gemo- De Poolse reger lig heeft Maan dagavond die Katholieke bisschop pen in het land er van beschul digd, dat Zij „misbruik maken van liet gezag van de kerk en 't gods dienstige gevoel van de mensen voor zuiver politieke en staats- vjjandigie doeleinden". Zij kan dit niet langer dulden. de redacteuren van de uitgegeven documenten aan Weizsacker wordt toegeschreven, luidt: „Ge durende een gesprek met rijks minister Von Ribbentrop op 19 Augustus zette bij tegenover mij uiteen, dat de Fuehrer vast beslo ten was de Tsjechische kwestie op te lossen door geweld van wa penen. Hij noemde half October als de laatst mogelijke datum we gerdie een beroep op Duitsland en Tsjecho-Slowakije te doen, zoals Roosevelt had gedaan. De Sovjet- Un'e was echter voorstander van een internationale conferentie. In de gepubliceerde documenten zijn echter ook geen bewijzen van sterke Sovjet-Russische druk ten gunste van Tsjecho-Slowakije op de nazi-regering. Vrede en Vrijheid heeft een be„ roep gedaan op de V. N. om ge durende twee jaar de productie van alle wapenen stop te zetten. De afdeling heeft Trygve Lie, secretaris-generaal der V- N. ver zocht voor te stellen, dat de 59 leden van de V. N. onmiddellijk bijeen worden geroepen voor een buitengewone vergadering. dat wanneer Westerling naar Ne derland wordt overgebracht, hij bij zijn aankomst gearresteerd zal worden. Hij heeft voldoende strafbare feiten gepleegd, zo zeide men, welke arrestatie wettigen. Wanneer Indonesië aan ons land uitlevering van Westerling zou vragen, aldus verklaarde men ons verder van bevoegde zijde, zal aan DAG 2 MAART. 0.24 12.54 0.59 1.29 1.39 1.49 2.09 2.19 Zon- Mrt. Opk. Ond. 1 7.27 18.19 2 7.25 18.21 3 7.22 18.23 Maan- Opk. Ond. 14.11 6.41 15.39 7.05 17.09 7.23 \muiinhJMtii. a

de Vrije Zeeuw | 1950 | | pagina 1