Uit de Provincie EEN GOED BEGIN^ i HET HALVE WERK^ I JURRIJ ft/ERMOGÈNE Kerkdiensten traploper VOOR DE ZONDAG WIJ ZETTEN ONZE SCHOONMAAK RECLAME SPECIALE AANBIEDINGEN IN e„ dubbel VELOURS VITRAGE GANGLOPER KARPETTEN SITO-MATTEN RODE ROZEN De toekomstige status van Nieuw-Guinea Het verdrag tot weder zijdse hulpverlening met Amerika TERNEUZEN. Gezonken en naar J erneuzen INjMET axminster HANDWEEFSTOF TERNEUZEN NOORDSTRAAT 58-60 Agenda ZAAMSLAG. AXEL. IJZENDIJKE. Lezers die schrijven DE ONBEWAAKTE OVERWEG. 9c knccKt «les Heven Hij zal niet schreeuwen, noch zijn stem verheffen, noch zijn stem op de straat laten horen. Jes. 42 2. De knecht des Heren kan als verkondiger der goede bood schap wel roepen, wel zijn stem opheffen met macht, om tot de steden van Juda te zeggen: „Zie, hier is uw God," maar hij fcan niet schreeuwen. Ook ver heft hij zijn stem niet; hij hij maakt geen drukte, geen laiuaai. Ook laat hij zijn stem niet op de straat horen, hij maakt geen reclamehij adver teert zichzelven niet, hij zet zijn naam niet om de andere dag in de krant. In onze dagen winnen de schreeuwers het, de lawaai makers, de speculanten op de gunst van het grote publiek. En ook in de kerk houdt men de zulken wel voor de mannen Gods bij uitnemendheid. Ter wijl de Bijbel toch met ontroe rende duidelijkheid zegt: de Knecht des Heren doet zo niet. God! Gij zijt mijn God, [ik kniele Vol van vreugd voor uwen [troon, Gij verkwikt, vertroost mijn ziele In het aanschijn van uw' Zoon. Jezus, die U zelv' verzaakte, Gij gezegend en volmaakte, Maak mij naar uiv voorbeeld, [Heer! Regt ootmoedig tot uw eer. (Advertentie.) SPIERPIJN, SPIT... 't Loert overal. De welda dige warmte van de pijn stillende Thermogène ver drijft de snerpende pijn. ZATERDAG 25 FEBRUARI. Ned. Herv. Kerk. Terneuzen: 7.30 u. Avondgebed. Schoondijke: 7 u. Avondgebed. ZONDAG 26 FEBRUARI Ned. Herv. Kerk. Axel: 10 u. Ds. D. A. ten Haait, van Hook; 2.30 u. Ds. P. J. Pen- nings; 7 de heer L. A. F. Ie Mat, van Bilthoven. Jeugd dienst. Hoek: 10 u. de heer C. H. Heij- boer, van Zaamslag; 2.30 u. Ds. D. A. ten Haait, bed. H. Doop. Hontenisse: 10 u. Ds. A. Soete- feouw, bed. H. Doop. Hulst: 10.30 u. Ds. P. J. Pennings, van Axel. Sas van Gent: 10 u. Ds. J. van de Graaff. Fhiiippine: 2.30 u. Ds. J. van de Graaff. Sluiskil: 10 en 2.30 u. Ds. Joh. W. Starreniburg. Terneuzen: 10 u. Ds. P. A. v. d. Vlugt; 2.30 u. de heer L. A. F. Ie Mat. van Bilthoven. Zaamslag: 9.30 u. Ds. G. Jansma; 2.30 u. de heer C. H. Heijboer. Othene: 7 u. Ds. G. Jansma. Aardenburg: 10.30 u. Ds. L. S. Blom. St. Anna ter Muiden: 11 u. Ds. M. N. Schrale. Biervliet: 10 u. Ds. H. C. P. M. Wiebosch. Breskens: 10 en 6.30 u. Ds. van Beusekom. Cadzand: 10 u. Ds. A. C. W. ten Gate, Groede: 10 u. Ds. C. B. Boere. Bed. H. Avondmaal. Hoofdplaat: 10 u. de heer P. de Visser, van Vlissingen. Nieuwvliet: 2 u. Ds. M. J. W. Schopenhauer. ©ostburg: 10 u. Ds. W. J. Four- nier. Retranchement: 10 u. Ds. P. J. Bamouw. Schoondijke: 10 u. Ds.. M. J. W. Schopenhauer. Sluis: 9.30 u. Ds. M. N. Schrale. St. Kruis: 9 u. Ds. L.'S. Blom. Waterlandkerkje10 u. Ds. A. F. L. van Dijk, van Etten (GId.), bev. van Ds. W. B. Bergsma. 2 u. Ds. W. B. Bergsma, intrede. Uaendtjke: 9 u. de heer B. C. Bouwen. Zuidzande: 10 u. Ds. P. J. Bar, ncfljv Doopsgezinde Gemeente. Aardenburg: 10.15 u. Ds. Nolthe- nius. Geref. Kerk Koek: ÏO en 2.30 u. Ds. H. Pest man, van Terneuzen. Terneuzen: 10 en 3 u. Prof. Dr. S. U. Zuidema, van De Bilt. Zaamslag: 9.30 en 2.30 u. Ds. J J. Ritsema. Geref. Kerk (Onderh. art. 31 D.K.O.) Hoek: 10 en 2.30 u. Ds. H. v. d. Veen, van Duurswoude. Terneuzen: 10 en 3 u. Ds. Ten Hove. Chr. Geref. K«rl' Zaamslag: 9.30 en 2.30 u. Ds. J C. van Ravenswaay. Gereformeerde Gemeente Hoek: 9.30 en 2 u. leesdlenst Terneuzen: 9.30, 2 en 6 u. l&es- dienst. Oud-Geref. Gemeente Terneuzen: 9.30, 2 en 6 u. Ds. A de Reuver. Rooms-Katholieke Kerk Axel: 7.30 en 10 u. H.H. Missen. Clinge: 7, 8,30 en 10 u. H. Missen Hulst: 6.30, 7.45, 9 en 10.30 u. H Missen. Philippine: 7, 8.30 en 10 u. H.H. Missen. Sluiskil: 7, 8.30 en 10 u. H.H. Missen. Sas van Gent: 7, 8,30 en 10 u. H.H. Missen. Zandstraat: 7,30 en 10 uur H.H Missen. Terneuzen: 7, 8,30 en 10 u. H.H. Missen. Zuiddorpe: 7.30 en 10 u. H.H. Missen. Westdorpe: 7, 8.30 en 10 u. H.H. Missen. Keger des Ileils Terneuzen: 7, 10 en 7.30 u. samen, komsten in de zaal; 6.30 u. openlucht Nieuwstraat. MAANDAG 27 FEBRUARI. Ned. Herv. Kerk. Zaamslag: 7 u. Ds. A. Baren, drecht, van Klundert. Winter- lezing. Verschenen is de memorie van antwoord1 op het voorlopig ver slag der Tweede Kamer over het ontwerp van wet tot goedkeuring van het verdrag tot wederzijdse hulpverlening inzake verdediging tussen Nederland en de Verenigde Staten van Amerika, ondertekend te Washington op 27 Januari '50. Hieraan is het volgende ont. leend: Met veel aandacht heeft de mi nister kennis genomen van de be schouwingen van sommige leden, die zich afvroegen of Nederland met verdragen als het onderhavige wel op de goede weg is en of de regering niet beter zou doen, ook andere middelen dan toenemende bewapening te zoeken, ten einde uit de bestaande crisis te gera ken. De minister moge hierbij vooropstellen, dat hij met de leden, die hier aan het woord zijn, andere vreedzame oplossingen van de huidige spanningen in de wereld zou verkiezen boven maat regelen als in het onderhavige ontwerp aan de orde zijn- De ont wikkeling sedert het einde van de jongste wereldoorlog en in het (bijzonder de steeds verder toege spitste controverse tussen de „vrije' en de „niet vrije'' wereld hebben evenwel de regeringen der Westerse democratieën genoopt een weg in te slaan, welke zij niet dan met grote aarzeling betreden, doch welke voor het ogenblik de enig mogelijke blijkt te zijn. Het is, inderdaad de bedoeling van de regering, bij de komende behandelingen van de begrotingen van de ministeries van oorlog en van marine in de omvang en de aard van de steun dat nader in zicht te geven, hetwelk op grond van de dan beschikbare gegevens zal kunnen worden verstrekt, en daarbij tevens aandacht te wijden aan de concrete betekenis van deze steun voor het gehele defen siebeleid. Wat de financiële con sequenties betreft, deze zullen on getwijfeld tot uiting komen in de begrotingen van de eerstkomende jaren. Reeds in de begrotingen voor het jaar 1950 zal zulks ten dele het geval zijn. DE SCHOOLT AND VERZORGING IN W. ZEEUWS-VLAANDEREN De Stichting Schooltandverzor- ging West Zeeuws-tVlaanderen is thans enige maanden in functie. Nu het eerste onderzoek beëin, digd is, beschikt de dienst over belangwekkende cijfers, die nog eens aantonen, hoe noodzakelijk tandverzorging bij de schooljeugd is. De behandeling beperkte zich tot de leerlingen der eerste klasse van de lagere scholen, die door de tandartsên mevr. Mijs en de heei Van Goor uit Oostburg werden behandeld. Alle 31 scholen in het distriet zijn bij de Stichting aangesloten. Van het totaal van 4(82 leerlin gen mochten 24 leerlingen van de ouders niet aan de schooltand- verzorging deelnemen. 178 Kinderen werden behandeld, met 263 vullingen en 1 extractie. 253 Kinderen hadden een gebit, hetwelk tijdlens het eerste onder zoek nog geep behandeling be hoefde, doch waarvan verscheide- nen bij het tweede onderzoek wel een behandeling zullen moeten on dergaan. De aangeschafte installatie vol deed wel, doch het opstellen er van vorderde te veel tijd, zodat het wenselijk bleek de leerlingen van kleine scholen, na onderzoek nsar een grotere school te brengen. De kinderen lieten zich in het algemeen gemakkelijk behande len. Advertentie Dezer dagen vindt een tweede onderzoek plaats, waarbij ook de leerlingen der hoogste klasse be trokken zijn. Deze laatsten wor den echter niet behandeld. De be doeling hiervan is in de toekomst over vergelijkend cijfermateriaal te kunnen beschikken. gebracht. Enkele dragen geleden had de kustvaarder „Delta" van de rede rij Davids uit Delfzijl een aanva ring met een Engelse kolenboo' op de Theems. Het schup zonk vrij spoedig. Men heeft thans kans gezien, het vaartuig te lich ten en het naar de Dondense ha ven te slepen, waar de grote ga. ten, door de aanvaring ontstaan, voorlopig gedicht werden. Het schip wordt thans naar Nederland gesleept en zal op de scheepswerf te Terneuzen definitief worden hersteld. Geslaagd. Voor het Pontpractijkdiploma machineschrijven slaagden de dameS: E. S. M. dte Bock, Ter neuzen; H A. C. Biesbroeck, Hulst; W. J. Raaijmakers, Ter neuzen; E. M. de Krijger, Zaam slag; P. F. Hamelink, Terneuzen, J. de Kraker, Hoek; J, C. de Vos, Terneuzen; C. M, de Feijter, Hoek; A. C. Dieleman Axel; de heren J. G. Steenbakker, Terneu zen; A. de Feijter, Zaamslag; J. 'Hamelink, Terneuzen. Voor het practijkdiploma steno grafie, kantoorstenograaf 2e klas slaagden de dames: L. P. Bolle- man, Axel; A. Maris, Axel. De Contact-avond Brandweer. personeelsvereniging „De in tal van kleuren en kwaliteiten WOLLEN MOQUETTE 50 cm breed p. mtr mtr vanaf reusachtige sortering verschillende kwaliteiten WOlXEN MOQUETTE 70 cm breed en breedten mtr vanaf ®'98 IJZER-STERK 160 X 240 cm HOLTAP WILTON ONZE AANBIEDING VAN DE WEEK ENKELE DESSINS 120 cm breed p. mtr 2,95 Slechts 4 dagen geldig. LIEFDES OVERWINNING door H. VöLMER. 23) (Nadruk verboden). „Wanneer de pers op „Sonja" iets heeft af te dingen, weet 'k waarlijk niet waarmee zij dan wèl tevreden zal zijn!'' Frida We ber lachte en keek hem opmerk zaam aan. 'k Heb bovendien an der groot nieuws van Deibitz ge hoord. Eerst dacht ik, dat hij me voor 't lapje hield, maar nu kan 'k me overtuigen. Bent u heus verloofd?'' „Je vraagt het op een toon, als of er 'k weet niet wat van me is verteld. Volgens de statistiek overkomt het zeven en negentig procent van de mannen, dat ze verloofd raken de één vroeger, de ander later. Maar allen, be houdens de vastgestelde uitzon deringen, moeten er op hun beurt aan geloven!" Frida Weber schudde 't hoofd. ,'k Had u vooralsnog bij de drie procent van de statistiek inge deeld! Met dat -1 mijn geluk wens! Hoe voelit u zich in uw Rode Haan" hield Woensdagavond op de Bovenzaal van „La Belle Vue" voor de eerste maal sinds haar oprichting een gezellige avond. De Burgemeester liet in zijn openingswoord uitkomen dat het gemeentebestuur hier gaarne van zijn belangstelling blijk gaf. Hij wees op het belang van dergelijke contact-avonden, die de onderlinge band versterken. Hij vond de naam der vereniging „De Rode Haan" goed gekozen. Gelukkig dat de rode haan in onze gemeente zo weinig kraait; hij vond. het ook prettiger op deze wijze daarmede kennis te maken. De heer Lambrechtsen van Rit- tliem sprak als commandant Van de brandweer een welkomstwoord tot de Burgemeester en de dames van de brandweerlieden. Hij wees op de goede geest die in het korps heerst en die tot uitdrukking komt ook buiten de dienst- Daarom vindt hij het eei([ gelukkige ge dachte van het personeel, door het verenigingsleven deze onderlinge verstandhouding te verstevigen. Hij sprak ook een woord van lof tot de dames, die zich voor hun mannen opofferen; 'n brandweer man moet toch op de meest onge legen ogenblikken paraat zijn. Na -deze inleiding begon het feestelijk gedeelte, dat met mu ziek, zang erf voordrachten vlot werd afgewerkt. Ret zou te ver voeren alle medewerkers met na me te noemen. Een uitzondering willen we maken voor de heer De Vin, die zich ontpopte als een ver dienstelijk conferencier en de stemming er in wist te houden. Door de heer Van Strien wero in het kort gememoreerd de loop der gebeurtenissen in de Septem berdagen van 1944, toen de brand weer goed werk heeft verricht. Een verloting om de kas van de nog onbemiddelde vereniging aan te vullen ontbrak op deze avond niet. Het was reeds in de kleine uurtjes, toera de heer De Klerk het slotwoord sprak en uit naam van de vereniging diank bracht aan allen,, die aan het welslagen van deze avond hadden medege werkt en in het bijzonder aan de heren die het muzikale gedeelte hadden verzorgd. „De Rode Haan" mag op een goed geslaagde avond terug zien. Gevelde Reuzen Onder de bijlslagen der boom houwers kreunen de reuzen aan het Schietplein him stervenszang. Dc forse bomen, welke sedert mensheugenis de schietbaan om ringden, ondergaan hetzelfde lot als die aan het Westelijk bolwerk. Des zomers zullen hun rijk be- bladerde kruinen geen schaduw meer bieden en het najaarsstorm gezang zal niet meer door de kale takken klinken. Met hen verdwijnt een stukje natuurschoon, dat een lege plek achterlaat. Ook een lege plek bij velen, die het moeilijk valt van wat eens Terneuzen was; een stadje om ringd door wallen met hosjes en bomen, waarin men de hamer- klop van de specht kon horen, de zang van de lijster en de roep van de koekoek. Nu beluistert men er, de bijl slag van de boomhouwers Nieuwe woningbouw Op het open terrein aan de Cro- cusstraat werd een aanvang ge maakt met het uitzetten van 0 woningen, te bouwen door de aan nemer C. C Nobels. Het gezamenlijk bouwvolume der woningen bedraagt 1854 m3. Elke woning afzonderlijk 293 m3, terwijl het volume der bijbe horende schuurtjes 16 m3 zal be dragen. De indeling is: Beneden 2 ka mers, keuken eni W.C.; Boven 3 slaapkamers, doucecel en over loop. Men hoopt tegen de herfst de bouw voltooid te hebben. De gelichte kustvaarder „Delta" voor reparatie aangekomen. De kustvaarder „Delta", die in de Theems was gezonken en inmiddels is gelicht, passeerde gistermiddag Vlissingen, op weg naar Terneuzen, waar het schip zal worden gerepareerd. Het schip is inmiddels opge- schut en bij de Terneuzense Scheepsbouwmaatschappij aan gekomen. De „Delta" werd gesleept door de Engelse sleepboot „Priseman." HEDEN: ZAAMSLAG: Verenigingsge bouw, 8 uur: Muziekavond door Paolo Soprani" van Terneu zen. TERNEUZENLuxor Theater, 8 uur: Bioscoopvoorstelling „Tarzan in de gouden stad". - Concertgebouw 8 uur: Bioscoopvoorstelling „Tragi sche jacht". „Pro Rege", 7.30 uur: Openbare vergadering A. R.- Kiesvereniging. AXEL: 'Het Centrum, 6.30 en 9 uur: Bioscoopvoorstelling „De geweldenaar". MORGEN: TERNEUZENTerrein' Molen dijk, 2.30 uur: Terneuzen 1 Breskens 1. Café Van Dinteren, Dijk- straat, 6.30 uur: Grote Prijs- kaarting. Luxor Theater, 2 en 4.30 uur: Zondagmiddagvoorstel- ling; 8 uur: Bioscoopvoorstel ling „Tarzan in de gouden stad". Concertgebouw, 2.30 uur: Zondagmiddagvoorstelling; 8 uur: Bioscoopvoorstelling „Tra gische jacht". AXEL: 'Het Centrum, 4.15 uur: Bioscoopvoorstelling „De ge weldenaar"; 8 uur: Bioscoop voorstelling „Een roekeloos Avontuur." Gevonden voorwerpen. Een gele wollen das, bij Jo Buijze, D 145, Othene; een roze wollen kinderwantje, Terneuzense straat A 251b; een beige pet, bij Goosen, Hulissestraat A 169. nieuwe staat Als een ridder in een maliën kolder? Of, om in de geest van deze prozaïsche tijd te blyven, van gewapend beton? 'k Bedoel natuurlijk tegenover de vrouwen!" „Wanneer je het precies wilt weten, Frida als een heel ge lukkig man!" Zij zuchtte, ,,'k Wou, dat ik die informatie een dag later had ge nomen!" „Hoe dat zo?" „Dan zou 'k u durven vragen, me op een zalige lunch te trak teren!" Von Dernberg schoot in een lach en nam haar bij de arm, „Kom mee! Je zult je zalige lunch hebben! Welk idee heb je eigen lijk van een verloofd man? Dat hij alle andere vrouwen uit de weg behoort te gaan, dat ze ta boe voor hem zijn, dat hij de ogen alleen maar mag opslaan naar die éne die ene en anders gene? Doe nu niet alsof, Frida! Met hoe veel verloofde mannen heb jij wel geluncht, gedineerd, gesoupeerd om van de getrouwde te zwij gen?" „Hun aantal zou 'k niet bij be nadering durven schatten!" ant woordde zij vrijmoedig. „Laat 'k hen broederlijk in dit verzamel woord onderbrengen massa's. Zij wandelden naar Unter den Linden. Terwijl zij de eerste ogenblikken zwijgend voorstapten constateerde Von Dernberg met een flauwe glimlach, welk een verandering zich binnen weinige dagen in hem had voltrokken. Vroeger -hoe kort geleden nog! streelde het zijn ijdelheid als hij, een mooie, chique artiste be geleidend, telkens afgunstige blik ken opving. Ook nu trok 't knap pe paar veler aandacht, doch het liet hem onverschillig. Hij wist zich immuun. Wat was Frida We- her in vergelijking met Erica Schütz? Von Dernberg begreep niet waarom hij zich altijd enigs zins bedremmeld had gevoeld in Frida's gezelschap, waarom zij hem beheerste en slechts had te spreken om haar wensen ingewil ligd te zien. Was zij voorheen zijn meerdere, nu stak hij boven haar uit. Als een vreemde ging hij naast haar, een welwillende vreemde, die de gevierde Frida Weber op een lunch zou trakte ren, waartoe hij haar niet had uitgenodigd, doch waarom zij zelf had gevraagd. Zij spraken weinig onderweg en wat zij zeiden betrof allerdaagse onderwerpen. Ook aan de maal tijd vlotte 't discours niet en ten slotte gaf Frida haar pogingen op om er gang in te brengen. Een maal glimlachte hij om een op- I merking, die in 't geheel geen glimlach verdiende. Zijn gedach- ten waren op dat moment bij Eri ca en zijn glimlach gold hddr. ifrida Weber zuchtte; in zo'n stemming was er niets met Von Dernberg aan te vangen. ,,Een uitstekende lunch", zei ze, toen zij het restaurant verlieten. „Tot mijn spijt kan 'k van 't ge zelschap niet hetzelfde zeggen. Ik denk, dat het nog 't nieuwtje van de verloving is. Je mag niet voor die éne alléén zijn". Zij legde al haar overredingskracht in de blik waarmee ze hem aanzag. Von Dernberg bleef onbewogen. „Natuurlijk niet, Frida", ant woordde hij vriendelijk. „Erica en ik zijn niet voornemens, een onbe woond eiland te kopen en er tot aan het eind van onze dagen als tortelduiven te leven. We zjjn heus practische mensen en 'k zou het prettig vinden als Erica en jij goed met elkaar konden opschie ten.» ijj (Wordt vervolgd). Gemeenschappelijke Filmvoor stelling voor de afd. Axel en Terneuzen van de Bond van Plattelandsvrouwen. Cok deze week werd door deze beide organisaties weer activiteit ontplooid. Ditmaal gold het een matinée op filmgebied, plaatshebbende op de bovenzaal van „Het Centrum" en de belangstelling was als steeds zeer groot, daar ook niet- leden welkom waren en hiervan een druk gébruik maakten. De ene film gaf een beeld van de „Willem Ruijs", het mooiste en grootste schip van de Rotterd. Lloyd, dat reeds voor de oorlog op de werf te Vlissingen op stapel werd gezet. Door de oorlogsomstandigheden werd de afbouw vertraagd en om begrijpelijke oorzaken gestagneerd en zo liep pas na de bevrijding dit prachtige schip op de werf „De Schelde" van stapel. Deze film werd gedraaid! door de heer Boersma van de Rott. Lloyd, ter wijl de heer Houtekamer een toe lichting gaf. Ook de film „Terug naar het Eiland" over de recente gebeurte nis van het eiland Walcheren (een geluidsfilm) werd met grote aan dlacht gevolgd. Zij gaf 'it tragisch gebeuren van het bombarderen van de dijken en het onder water zetten van Wal cheren te zien. Doch ook, hoe de v.ederdroogmaking met kracht werd aangepakt en tot stand ge bracht. Na afloop van deze aangrijpende film werd spontaan door alle aan wezigen het „Zeeuwse Volkslied" gezongen. De vergadering, die met een woord van welkom aan film operateur en spreker, door mevr. De Feijterde Regt, presidente der afd. Axel, was geopend, werd met woorden van diank gesloten dooi1 mevr. .Bogaert, presidente der zuster-afd. Terneuzen. Voor dit culturele werk ver dienen de beide afdelingen een woord van lof. Weer projectielen gevonden. Langs de Rijksweg IJzendijke Philippine werden by het schoon maken der bermen enige granaten en mortieren gevonden. De mijn- opruimingsdienst te Oostburg heeft deze gevaarlijke projectielen weggehaald. Nog steeds is het geraden voor zichtig te zijn bij het reinigen van sloten en bennen. Met voldoening las ik enige weken geleden, dat in de ge meenteraad van Terneuzen een opmerking was gemaakt betref fende de onbewaakte overweg voorbij de Baandijk alhier. Of het bij genoemde opmer king is gebleven, is mij niet be kend. Een feit is evenwel, dat er ten behoeve van hét de over weg passerende verkeer tot op heden nog niets zichtbaars is geschied om aan de gevaarlijke situatie een einde te maken. Moet eerst het beruchte kalf verdronken zijn alvorens er wordt overgegaan tot het be kende dempen? Sedert de weg TerneuzenSluiskil langs de Oostzijde van het kanaal ver beterd is, is het verkeer langs die weg aanmerkelijk toegeno men en ik voorzie nog een veel grotere toename als de fabrie ken te Sluiskil weer in bedrijf geraken en de in aanbouw zijn de woningen te Terneuzen en te Sluiskil gereed komen. Indien er te veel schijven te passeren zijn, alvorens overge gaan kan worden tot het instel len van een bewaking, zou er dan geen voorlopige oplossing te vinden zijn door de trein bij het naderen van de overweg: le. duidelijke signalen te laten geven; 2e. te laten remmen en „stap voets" de weg over te ste ken? Overigens zij hiermede het passerende verkeer gewaar schuwd; het is natuurlijk ieders zaak om de grootst mogelijke aandacht te schenken aan de onbewaakte overweg. H. VOORHANS, Terneuzen. STAKING IN AMERIKAANSE VETKOLENMIINEN. Jones and Lautghlin", in groot te het vierde Amerikaanse staal- verwerkende bedrijf, heeft twee grote fabrieken gesloten, daar de voorraad vetkool onvoldoende is geworden. Hierdoor worden onge veer 30.000 arbeiders werkloos. Tot nu toe eijn als gevolg1 van de staking dier Amerikaanse vet- koolmijnwerkers reeds 55.000 ar beiders van staalverwerkende be drijven- en spoorwegmaatschap pijen buiten werk geraakt. Te Pittsburgh, dat een van de voor naamste vetkool verwerkende centra ter wereld is, heeft het te kort aan brandstoffen bijna tot een crisistoestand geleid. Op vragen van het Eerste Ka merlid Reijers (C.H.) naar aan leiding van de publieke uitlatin gen van Ir Soekamo, president der R.I.S-. ten aanzien van de toekomstige status van Nieuw- Guinea, heeft de heer Drees, mi nister-president, schriftelijk het volgende geantwoord Ofschoon de regering gaarne zou hebben gezien, dat in afwach ting van de tussen de Unie-part ners te voeren besprekingen we derzijds zou zijn afgezien van openbare uitingen ter zake van Nieuw-Guinea, ie zij van oordeel, dat beide partijen vrij blijven te deen blijken van haar standpunt. In die gedachte behoeven de uit latinigen van president Soekarno niet in strijd te worden geacht met artikel 2 van het charter Souvereiniteitsoverdracht. Zij brengen slechts een desideratum met betrekking tot Nieuw-Guinea tot uitdrukking en lopen niet vooruit op de uitslag van de on derhandelingen, die nog moeten plaats vinden. De regering meent te kunnen volstaan met de mededeling, dat haar standpunt ten opzichte van de status van Nieuw-Guinea niet is gewijzigd. Zij acht zich niet gerechtigd de beschikbaarstelling van materiaal of eventuële verlening van bij stand aan de R.I.S. afhankelijk te stellen van voorafgaande raad pleging der Staten-Generaal. Zij heeft in dit opzicht een eigen taak, waarvoor zij uiteraard tegenover de Staten-Generaal verantwoordelijk blijft. Verlening van operationele bij stand door Nederlandse troepen zou overigens slechts door zeer bijzondere omstandigheden kun nen worden gerechtvaardigd.

de Vrije Zeeuw | 1950 | | pagina 2